Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (9)Автореферати дисертацій (120)Реферативна база даних (1164)Книжкові видання та компакт-диски (287)Журнали та продовжувані видання (6)
Пошуковий запит: (<.>K=ПОВОЄННІ$<.>+<.>K=ЧАСИ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 77
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   словник   
1.

Бибик, С. П.
Словник іншомовних слів [Електронний ресурс] : тлумачення, словотворення та слововживання / С. П. Бибик, Г. М. Сюта. - Х. : Фоліо, 2006. - 623 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Словник містить близько 35 тисяч слів і словосполучень. Ці слова увійшли в українську мову в різні часи з різних мов. У словнику представлено іншомовні слова, що зустрічаються в повсякденному житті, а також терміни із різних галузей знань. Словникова стаття містить граматичну та стилістичну інформацію про запозичення, фіксує його значення, що склалися давно, а також ті, що розвинулися в останні роки. Новизну пропонованої лексикографічної праці визначає подання словотвірних можливостей кожного із запозичень, прикладів уживання слова. Словник розрахований на широке коло читачів.



Кл.слова:
англіцизм -- германізм -- галліцизм -- полонізм

   Тип видання:   словник   
2.

Скрипник, Лариса Григорівна.
Власні імена людей [Електронний ресурс] : словник-довідник / Л. Г. Скрипник, Н. П. Дзятківська. - 3-тє вид.. - К. : Наукова Думка, 2005. - 334 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У Словнику-довіднику подаються офіційні імена, уживані в Україні,та їх варіанти, включено відомості про їх походження, правила правопису українських і російських прізвищ. Імена ілюструються уривками з поетичнихтворів, народних пісень тощо. Видання сувенірне. В ім’я здавна вкладався глибокий духовний зміст. Його вибір для новонародженої дитини був традиційною вірою в магічну силу слова й власного імені. Недарма ж великі українські князі носили такі славні імена, як Володимир (володар світу і людей), Ізяслав (той, хто славу здобуває), Святослав, Мстислав, Ярополк… Духовна міць, яка входила в них через надані ймення, робила князів непереможними. Адже в іменах завжди містилося добре віщування, побажання добробуту, захисту Богів, надія на кращу синовню чи доччину долю. І, мабуть, немає матері, яка б не назвала свою гарну доньку Любомирою (яку в миру люблять), Світланою (світлою, чистою) або Миланою (яка для всіх мила, якою милуються). Обираючи майбутнє ймення для дитини, батьки хотіли, щоб разом з ним вона отримала і захисника згори, божого охоронця. Так, вважалося, що Мирослави присвячені Богові Миру, Ярослави – Ярилу, а про Богуславів і Богданів дбатимуть Боги, які подарували родині бажану дитинку. Вважалося також, що той, хто назве немовля непривабливим іменем як-от Неждан, Нелюбима, Немира, збереже її від злого ока, яке, нібито, не зверне уваги на дитину, яку не ждали або не люблять. Але вже доведено, що подібні ймення тільки заважатимуть людині в житті, адже несуть в собі силу-силенну негативу. Дослідники вважають, що імена творилися за допомогою первісного арійського способу, який передбачає врахування всього комплексу релігійних та соціальних уявлень давнього суспільства. Навіть вважається, що імена були розподілені за кастовими прошарками, що зараз вже втратило своє значення. Крім того, імена могли втілювати як верхній, так і нижній Божественний світ. У давніх українців не було чітко вираженого протиборства між “темним” і “світлим”, кожне начало мало власне призначення, і від їх взаємодії творилося життя. Ще в давні часи, як засвідчують джерела, був звичаєвий набір двоосновних імен. Але й ці складові частини імен могли формуватися з більш простих елементів, які також слід враховувати, бо вони можуть іноді давати відмінне тлумачення. Існують імена, в яких виражено побажання здобути славу (Святослав, Ростислав), бути мужнім і відважним воїном (Ратимир, Ратибор, Ярополк), проявляти миролюбність (Миролюб, Любомир). Імена, які висловлюють гостинність (Гостирад, Милогост, Доброгост), можна пояснити і як очікування в родині бажаної дитини, яка прийшла на цей світ добрим гостем. Є імена, що втілюють любов батьків до Бога, який послав їм дитину і через відповідне ім’я дбатиме про неї (Богумил, Богуслав, Богурад), а також побажання на майбутнє позитивних рис характеру своїй дитині (Доброслав, Добромисл).



Кл.слова:
ономастика

   Тип видання:   словник   
3.

Чучка, П.
Прізвища закарпатських українців [Електронний ресурс] : історико-етимологічний словник / П. Чучка. - Л. : Світ, 2005. - 704 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Розглядаються загальні питання теорії прізвища, історія становлення цього феномену та специфіка функціонування родових назв в Українських Карпатах. Аналізуються мовний та правовий статуси прізвища, глобальні національні, регіональні ознаки прізвищевих назв, їх варіантність, лексичне значення тощо. Подаються всі прізвища, які функціонують на території Закарпаття в перші повоєнні роки і тепер (понад 11,5 тис.). Біля реєстрового прізвища наводяться нинішня його географія побутування, перші фіксації прізвищевої назви в давніх документах Карпатського регіону, дані про соціальний статус засновника роду. Статті завершуються етимологічною довідкою щодо походження прізвища



Кл.слова:
ономастика -- етимологія -- прізвище

   Тип видання:   підручник   
4.

Слюсаренко, А. Г.
Новітня історія України [Електронний ресурс] / А.Г. Слюсаренко, В.І. Гусєв, В.П. Дрожжин. - К. : Вища школа, 2000. - 663 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Висвітлено питання формування української національної ідеї Розглянуто утворення національних політичних партій, участь України в Першій світовій війні, українську національно-демократичну революцію та п наслідки Викладено проблеми, пов'язані з періодом радянсько- більшовицької доби, за якої було сформовано тоталітарно-репресивний режим в Україні, що спричинив терор проти народу, голодомори, війну та повоєнні політичні репресії Розглянуто період після проголошення та утвердження державної незалежності України Максимально враховано сучасні наукові погляди, уточнено концептуальні положення, оцінки історичних подій та осіб Для студентів історичних спеціальностей вищих навчальних закладів Може бути корисним усім, хто цікавиться новітньою історією українського народу



Кл.слова:
Перша світова війна -- Друга світова війна -- радянська доба -- голодомор

   Тип видання:   наукове видання   
5.

Дорошенко, В.
Українство в Росії. Новійші часи [Електронний ресурс] / В. Дорошенко. - Відень : Союз визволення України, 1917. - 115 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Автор досліджує та аналізує український національний і культурний рух на території Російської імперії у 19 ст.



Кл.слова:
український національнй рух

   Тип видання:   підручник   
6.

Лозинський, М.
Сорок літ діяльності "Просьвіти" [Електронний ресурс] / М. Лозинський. - Львів : Просвіта, 1908. - 80 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Історія виникнення Товариства "Просвіта", його культурно-просвітницькі функцій. Характеристика діяльності просвітницької організації в часи першої світової війни, визвольних змагань і їх поразки. Ознайомлення із основними виданнями львівського товариства.



Кл.слова:
наукове товариство

   Тип видання:   навчальний посібник   
7.

Толочко, П. П.
Давня історія України [Електронний ресурс] : у 2 кн. / П. П. Толочко. - К. : Либідь, 1994-1995

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Кн. 1. - 1994. - 240 с.

Кн. 2. - 1995. - 224 с.


Книга перша присвячена історії українських земель від найдавніших часів до античної епохи включно. *** Книга друга присвячена історії українських земель від зародження слов'янства до епохи Київської Русі включно.



Кл.слова:
найдавніші часи -- палеоліт -- мезоліт -- антична епоха -- Київська Русь -- слов'яни

   Тип видання:   науково-популярне видання   
8.

Баран, Володимир Кіндратович.
Україна в умовах системної кризи (1946-1980-і рр.) [Електронний ресурс] / В. К. Баран, В. М. Даниленко. - К. : Видавничий дім "Альтернативи", 1999. - 304 с.. - (Україна крізь віки ; т. 13)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга присвячена повоєнним десятиріччям в історії України - періоду суперечливому і складному, що передував виборенню незалежності. Всім, хто цікавиться історією України.



Кл.слова:
повоєнні часи -- українські землі -- політичний вплив

   Тип видання:   науково-популярне видання   
9.

Бунятян, К. П.
На світанку історії [Електронний ресурс] / К. П. Бунятян, В. Ю. Мурзін, О. В. Симоненко. - К. : Видавничий дім "Альтернативи", 1998. - 336 с.. - (Україна крізь віки)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга розкриває найдавніший період історії України - часи від кам'яного віку до початків писемності. Висвітлюються найважливіші моменти життя предків сучасних українців. Всім, хто цікавиться історією України.



Кл.слова:
український народ -- кам'яний вік

   Тип видання:   наукове видання   
10.

Верхратский, І.
Про говор галицьких лемків [Електронний ресурс] / І. Верхратский. - Л. : Печатня Наукового товариства імени Шевченка, 1902. - 491 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Засновник українського природознавства, автор перших підручників та творець термінології з різних природничих наук, український філолог Іван Верхратський був дійсним членом Наукового товариства імені Шевченка у Львові і першим головою його математично-природничо-лікарської секції. Верхратський відомий своїми дослідженнями флори і фауни Східної Галичини. Окрім цього, Іван Григорович був автором наукових праць з української діалектології та лексикології: "Знадоби до словаря южноруского"; "Знадоби до пізнання угорсько-руских говорів". Мові лемків північних схилів Карпат присвятив монографію «Про говір галицьких лемків» (Львів, 1902), яка досі є серед найґрунтовніших праць у цій ділянці, що не втратила наукової вартості. Книга складається зі вступу «Граматика», «Взірців бесіди галицьких лемків» (оповідання і приказки з різних сіл, загадки, приповідки, пісні), «Словарця». Цінна зокрема тим, що писалася в часи, коли лемки ще компактно проживали на своїх етнічних територіях, тож автор мав змогу дослідити говірку у її природному стані. Поданий «Словарець» (обсягом майже 100 с.) є фактично лемківсько-німецьким диференційним діалектним словником.



Кл.слова:
лемки -- діалект -- говірка

   Тип видання:   науково-популярне видання   
11.

Антонович, В. Б.
Про козацькі часи на Україні [Електронний ресурс] / В. Б. Антонович. - К. : Дніпро, 1991. - 238 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ця книга - захоплююча розповідь про славетну історію козацької січі від витоків і до зруйнування її російським царатом. У книзі вміщено портрети гетьманів україни. Призначена всім кого цікавить історія україни, та зокрема доба козаччини.



Кл.слова:
козацтво -- козаччина -- гетьманство

   Тип видання:   наукове видання   
12.

Ротшильд, Д.
Східно-Центральна Європа між двома світовими війнами [Електронний ресурс] : пер. с англ. / Д. Ротшильд. - К. : Мегатайп, 2001. - 496 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Із суто західною пунктуальністю автор - відомий американський науковець, професор політології Колумбійського університету - досліджує політичну історію Польщі, Чехословаччини, Угорщини, Югославії, Румунії, Болгарії, Албанії та Прибалтійських держав у часи між двома світовими війнами.



Кл.слова:
політична історія -- перша світова війна -- інтербелум -- друга світова війна

   Тип видання:   наукове видання   
13.

Мицик, Ю. А.
Чигирин - гетьманська столиця [Електронний ресурс] / Ю. А. Мицик. - К. : Видавничий дім "Києво-Могилянська академія", 2007. - 392 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Видання є першим узагальнюючим дослідженням з історії гетьманської столиці - Чигирина, з яким пов'язані часи Національно-визвольної війни українського народу 1648—1658 рр., часи Руїни та гайдамацького руху. У ньому висвітлюється також історія Чигиринського полку та низки населених пунктів па його території (Суботів, Медведівка та ін.). Книжка, в якій охоплено події з давніх часів до XIX ст,. грунтується як на опублікованих, так і на архівних джерелах, проливає світло на незнані сторінки історичного минулого важливого регіону України козацької доби. Видання розраховане їй науковців, викладачів вищої та середньої школи, краєзнавців та всіх, хто цікавиться історією козацтва та рідного краю.



Кл.слова:
Національно-визвольна війна -- полк -- козацтво

   Тип видання:   наукове видання   
14.

Лагутенко, О.
Українська графіка першої третини XX століття [Електронний ресурс] / О. Лагутенко. - К. : Грані-Т, 2006. - 240 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Багатий ілюстраційний матеріал видання та аналітичне дослідження творів виявляють загальноєвропейські тенденції і національні особливості розвитку української графіки означеної доби. Видання, в якому вперше за часи сучасного українського мистецтвознавства подано історію української графіки без ідеологічних застережень і політичних кордонів, власне як художній феномен, що реалізував себе й здобув визнання у різних країнах, у широкому просторі нових художніх стилів й напрямів.



Кл.слова:
українська графіка -- модернізм -- символізм

   Тип видання:   наукове видання   
15.

Єльников, М.
Золотоординські часи на українських землях [Електронний ресурс] / М. Єльников. - К. : Наш час, 2008. - 175 с.. - (Невідома Україна)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книжка розповідає про часи монгольського нашестя та державу Золота Орда, вплив яких на долю населення Київської Русі і Половецького степу, на жаль, й на сьогодні не має усталеної оцінки. Незважаючи на багаторічні дослідження, питання про золотоординську епоху лишається «білою плямою», з'ясування якого мало би неабияке значення для середньовічної історії України. У книзі розглядаються контакти слов'янського населення з тюркомовними кочівниками, що позначилось на етнографічних особливостях української культури. Книжка розбиває усталений погляд на степовий регіон як «Дике поле», де проживала не тільки осіла і кочова людність, але й існували значні ординські міста.



Кл.слова:
орда -- Русь -- степ

   Тип видання:   наукове видання   
16.

Манько, В.
Українська народна писанка [Електронний ресурс] / В. Манько. - Л. : Свічадо, 2001. - 55 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга Віри Манько "Українська народна писанка" справді багатогранна і цікава. Вона відкриває читачеві великий і самобутній пласт української культури та мистецтва писання писанок, яке ми ледь не втратили у радянські часи.



Кл.слова:
писанка -- українська етнографія -- малюнок

   Тип видання:   науково-популярне видання   
17.

Сокол, А.
Моя країна - Україна [Електронний ресурс] / А. Сокол, О. Конечна. - Донецьк : ТОВ Глорія Трейд, 2010. - 64 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга "Моя країна - Україна" запрошує юних читачів у подорож по рідній країні, в доступній формі знайомить з історією України, її державним устроєм, символікою, природними багатствами та культурою, даючи цілісне уявлення про Україну як незалежну демократичну державу. Мета книги - прищепити юним читачам почуття патріотизму, любові до своєї Батьківщини, гордості за рідну землю. Ці почуття і сформовані під їх впливом риси характеру - чесність, мужність, благородство, відданість - актуальні в усі часи, а надто в такий непростий період розвитку, який переживає Україна сьогодні.



Кл.слова:
незалежна держава -- історія -- національна символіка

   Тип видання:   наукове видання   
18.

Брехуненко, В.
Морські війни українських козаків [Електронний ресурс] / В. Брехуненко. - К. : [б. в.], 2007. - 80 с.. - (Перемоги української зброї)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі в науково-популярному стилі розповідається про одну з найславетніших сторінок українського військового мистецтва - морські війни українських козаків. Описано особливості мореплавання в Чорному та Азовському морях у козацькі часи, розвиток козацького флоту, військове мистецтво козаків, морські битви козаків з турецьким флотом, козацькі морські походи на турецькі міста-фортеці Стамбул, Очаків, Білгород, Кілію, Ізмаїл, Керч, Сіноп, Трапезунд та ін. Показана роль козацького флоту у російсько-турецьких війнах кінця XVII - початку XIX ст. Для всіх, хто цікавиться історією військового мистецтва, українського козацтва та минулим України загалом.



Кл.слова:
український народ -- козацький флот -- військове мистецтво -- морська битва

   Тип видання:   навчальний посібник   
19.

Животко, Аркадій.
Історія української преси [Електронний ресурс] / А. П. Животко ; уклад. М. С. Тимошик. - К. : Наша культура і наука, 1999. - 368 с.. - (Літературні пам'ятки України)

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ця книга повертається в Україну через більш ніж півстоліття після першого її видання у Мюнхені. Об'єктивно і всебічно автор показує, в яких умовах і як розвивалась наша періодика на українських теренах і в діаспорі від зародків її у козацькі часи до Другої світової війни. За масштабами охоплення фактологічного матеріалу, залучення до наукового обігу колосального масиву архівних джерел української еміграції, кількістю повернутих імен засновників, творців і меценатів українських часописів, які безпідставно були вилучені свого часу з вітчизняної історіографії, це видання є на сьогодні найповнішим. Для студентів вищих навчальних закладів, працівників засобів масової інформації. Може бути корисною учителям загальноосвітніх шкіл, старшокласникам, усім, хто цікавиться вітчизняною історією.



Кл.слова:
періодика -- журналістика

   Тип видання:   наукове видання   
Категорія: Релігія   
20.


Біблія [Електронний ресурс] : книги священного писання старого та нового завіту. - К. : Видання Київської патріархії української православної церкви Київського патріархату, 2004. - 1403 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Біблія – це стародавня збірка, різних за формою і змістом релігійних та світських творів, які писалися від дванадцятого століття до нашої ери аж по друге століття нашої ери, тобто майже півтори тисячі років. У тлумачному словнику можна знайти таке визначення слова “Біблія”: “Книга що розглядається у якості непорушного, єдиного справедливого джерела”. Для християн Біблія – є непорушне, єдине справедливе відкриття Бога людині, що містить 66 книг, записаних 40 різними авторами на протязі 1500 років. Записували Біблію люди найрізноманітнішого походження і самих різних занять: царі, селяни, філософи, рибалки, поети, державні діячі та учені. Біблія записувалась принаймні на трьох континентах і трьома мовами: старо-єврейською, арамейською і грецькою. І незважаючи на таку різноманітність засобів, вона являє собою єдине, що безперервно продовжується ціле – від Книги Буття до Об`явлення і суть викладеного в ній морального закону Божого ніде не міняється. Біблія містить вражаючі у своїй відвертості описи життя основних її персонажів; описи, що розкривають не тільки сильні, але і слабкі риси їх характерів. Першу частину – Старий Заповіт – написано в дохристиянські часи давньоєвропейською мовою, а Новий Заповіт ідеологами християнства давньогрецькою мовою.



Кл.слова:
віра -- церква -- творець
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського