Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (29)Реферативна база даних (458)Книжкові видання та компакт-диски (137)Журнали та продовжувані видання (40)
Пошуковий запит: (<.>K=ОНОМАСТИК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 38
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   довідник   
1.

Редько, Юліан Констянтинович.
Довідник українських прізвищ [Електронний ресурс] / Ю. К. Редько ; за ред. І. Варченка. - К. : Радянська школа, 1968. - 256 с.. - (Бібліотека вчителя-словесника)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книжці викладено короткі відомості про виникнення прізвищ на Україні, про семантику, будову, відмінювання, правопис і наголошування українських прізвищ. Основною частиною довідника є словничок, у якому зібрано близько чотирьох тисяч прізвищ, у написанні, відмінюванні й наголошенні яких можуть виникати труднощі. Разом з початковою формою того або іншого прізвища зазначено форми родового, давального й орудного відмінків однини та називного й родового множини, форми жіночих прізвищ, відмінні від форм прізвищ чоловіків; у кожній формі визначено наголос. Довідник розрахований на вчителів, журналістів, а також на тих працівників навчальних закладів і установ, які мають справу з оформленням особових документів.



Кл.слова:
ономастика -- антропоніміка

   Тип видання:   словник   
Категорія:    
2.

Тупиков, Н. М.
Словарь древнерусских личных собственных имён [Електронний ресурс] / Н. М. Тупиков. - СПб. : Типография Скороходова, 1903. - 864 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


"Словарь древнерусских личных собственных имен" составлен крупнейшим специалистом по исторической антропонимики в дореволюционной России Н.М. Тупиковым (1869-1900). Это не только самый фундаментальный на сегодняшний день научный труд, посвященный русскому нехристианскому именослову, но и приглашение к дальнейшим наблюдениям и исследованиям. Словарь адресован как специалистам по древнерусской ономастике, так и всем читателям, интересующимся историей русской культуры, ее истоками и подлинной традицией.



Кл.слова:
родовід -- ономастика

   Тип видання:   монографія   
3.

Демчук, М. О.
Слов'янські автохтонні особові власні імена в побуті українців XIV-XVII ст. [Електронний ресурс] / М. О. Демчук. - К. : Наукова думка, 1988. - 172 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монографія присвячена лексико-семантичному, структурному та етимологічному аналізу особистих імен власне слов'янського походження, що функціонували у побуті українців 14-17 ст. та збереглися ще з тих часів у складі сучасних українських прізвищ.



Кл.слова:
ономастика -- антропонім -- ім'я -- прізвище

   Тип видання:   словник   
4.

Скрипник, Лариса Григорівна.
Власні імена людей [Електронний ресурс] : словник-довідник / Л. Г. Скрипник, Н. П. Дзятківська. - 3-тє вид.. - К. : Наукова Думка, 2005. - 334 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У Словнику-довіднику подаються офіційні імена, уживані в Україні,та їх варіанти, включено відомості про їх походження, правила правопису українських і російських прізвищ. Імена ілюструються уривками з поетичнихтворів, народних пісень тощо. Видання сувенірне. В ім’я здавна вкладався глибокий духовний зміст. Його вибір для новонародженої дитини був традиційною вірою в магічну силу слова й власного імені. Недарма ж великі українські князі носили такі славні імена, як Володимир (володар світу і людей), Ізяслав (той, хто славу здобуває), Святослав, Мстислав, Ярополк… Духовна міць, яка входила в них через надані ймення, робила князів непереможними. Адже в іменах завжди містилося добре віщування, побажання добробуту, захисту Богів, надія на кращу синовню чи доччину долю. І, мабуть, немає матері, яка б не назвала свою гарну доньку Любомирою (яку в миру люблять), Світланою (світлою, чистою) або Миланою (яка для всіх мила, якою милуються). Обираючи майбутнє ймення для дитини, батьки хотіли, щоб разом з ним вона отримала і захисника згори, божого охоронця. Так, вважалося, що Мирослави присвячені Богові Миру, Ярослави – Ярилу, а про Богуславів і Богданів дбатимуть Боги, які подарували родині бажану дитинку. Вважалося також, що той, хто назве немовля непривабливим іменем як-от Неждан, Нелюбима, Немира, збереже її від злого ока, яке, нібито, не зверне уваги на дитину, яку не ждали або не люблять. Але вже доведено, що подібні ймення тільки заважатимуть людині в житті, адже несуть в собі силу-силенну негативу. Дослідники вважають, що імена творилися за допомогою первісного арійського способу, який передбачає врахування всього комплексу релігійних та соціальних уявлень давнього суспільства. Навіть вважається, що імена були розподілені за кастовими прошарками, що зараз вже втратило своє значення. Крім того, імена могли втілювати як верхній, так і нижній Божественний світ. У давніх українців не було чітко вираженого протиборства між “темним” і “світлим”, кожне начало мало власне призначення, і від їх взаємодії творилося життя. Ще в давні часи, як засвідчують джерела, був звичаєвий набір двоосновних імен. Але й ці складові частини імен могли формуватися з більш простих елементів, які також слід враховувати, бо вони можуть іноді давати відмінне тлумачення. Існують імена, в яких виражено побажання здобути славу (Святослав, Ростислав), бути мужнім і відважним воїном (Ратимир, Ратибор, Ярополк), проявляти миролюбність (Миролюб, Любомир). Імена, які висловлюють гостинність (Гостирад, Милогост, Доброгост), можна пояснити і як очікування в родині бажаної дитини, яка прийшла на цей світ добрим гостем. Є імена, що втілюють любов батьків до Бога, який послав їм дитину і через відповідне ім’я дбатиме про неї (Богумил, Богуслав, Богурад), а також побажання на майбутнє позитивних рис характеру своїй дитині (Доброслав, Добромисл).



Кл.слова:
ономастика

   Тип видання:   словник   
5.

Чучка, П.
Прізвища закарпатських українців [Електронний ресурс] : історико-етимологічний словник / П. Чучка. - Л. : Світ, 2005. - 704 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Розглядаються загальні питання теорії прізвища, історія становлення цього феномену та специфіка функціонування родових назв в Українських Карпатах. Аналізуються мовний та правовий статуси прізвища, глобальні національні, регіональні ознаки прізвищевих назв, їх варіантність, лексичне значення тощо. Подаються всі прізвища, які функціонують на території Закарпаття в перші повоєнні роки і тепер (понад 11,5 тис.). Біля реєстрового прізвища наводяться нинішня його географія побутування, перші фіксації прізвищевої назви в давніх документах Карпатського регіону, дані про соціальний статус засновника роду. Статті завершуються етимологічною довідкою щодо походження прізвища



Кл.слова:
ономастика -- етимологія -- прізвище

   Тип видання:   довідник   
6.

Баженова, А.
Славян родные имена [Electronic resource] / А. Баженова. - М. : Ладога-100, 2006. - 592.. - (Русская Традиция)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Славян Родные Имена - словарь исторических родокоренных имён и прозваний славян и русов за два тысячелетия. Словарь представляет уникальные материалы для изучения истории славянских и русских имён. В основу его легли обширные источники, иногда малоизученные - памятники древней письменности: летописи, хроники, словари (речники), синодики, письма, берестяные грамоты, надписи на камнях, мечах, монетах, пряслицах, корчагах, братинах. Словарь будет интересен всем, кто любит историю.



Кл.слова:
ономастика -- слов'яни

   Тип видання:   словник   
7.

Рыбакин, А. И.
Словарь английских фамилий [Електронний ресурс] / А. И. Рыбакин. - М. : Астрель, 2000. - 576 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Словарь содержит около 22 700 английских фамилий, распространенных в Великобритании, США и дрyгих странах английского языка. Даются сведения о русском написании и произношении наиболее употребительных фамилий и об их происхождении. Словарь адресован всем, кто работает с английской литературой, переводчикам, научным и библиотечным работникам, журналистам, работникам радио и телевидения.



Кл.слова:
прізвище -- англійська мова -- ономастика

   Тип видання:   автореферат   
8.

Мікіна, Олена Геннадіївна.
Номінаційні процеси в сучасній європейській ергонімії [Електронний ресурс] : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.19 / О. Г. Мікіна. - Донецьк : [б. в.], 1993. - 21 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
ономастика -- мовознавство

   Тип видання:   монографія   
9.

Білодід, І. К.
Розвиток мовознавства в УРСР 1967-1977 [Електронний ресурс] / І. К. Білодід. - К. : Наукова думка, 1980. - 247 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У колективній монографії висвітлюються основні напрями розвитку мовознавства за 1967-1977 рр. Особлива увага приділяється досягненням українських мовознавців у таких галузях: радянська соціолінгвістична теорія, лексикологія і лексикографія, теорія граматики, дослідження з російського мовознавства, історико-етимологічні студії і видання пам'яток, діалектологія і ономастика, дослідження з слов'янського, романського, германського і загального мовознавства, формалізація мов і їх експериментальне значення.



Кл.слова:
соціолінгвістика -- лексика -- граматика

   Тип видання:   наукове видання   
Категорія: Науки про Землю   
10.

Кругляк, Ю. М.
Ім'я вашого міста [Електронний ресурс] / Ю. М. Кругляк. - К. : Наукова думка, 1978. - 153 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


З кожним роком ономастика набирає все більшої популярності: з'являється чимало наукових досліджень, частину топонімічного матеріалу вміщено в «Історії міст і сіл Української РСР». Публікації на цю тему нерідко можна побачити в журналах та газетах. Уже протягом десяти років під рубрикою «І села і міста друкує матеріали, зібрані письменником Юрієм Кругляком, громадсько-політичний тижневик Україна». Вони й лягли в основу цієї книжки. Тут за абеткою подаються коротенькі довідки про час заснування й походження назви міст і селищ міського типу Української РСР Поряд з науковими твердженнями одекуди викладено легенди й перекази, поширені в народі. Гадаємо, що це видання стане в пригоді науковцям, краєзнавцям, учителям, юним історикам та географам — усім, хто цікавиться історією рідного краю.



Кл.слова:
ономастика -- географія

   Тип видання:   наукове видання   
11.

Масенко, Л. Т.
Українські імена і прізвища [Електронний ресурс] / Л. Т. Масенко. - К. : Знання, 1990. - 48 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Історія виникнення і побутування імен та прізвищ тісно пов'язана з історією народу, з особливостями його матеріальної і духовної культури. У брошурі розглядається походження українських імен і прізвищ, історичні етапи становлення прізвищ, роль народних говірок у формуванні цієї лексичної групи. Висвітлюються питання правопису імен і прізвищ у сучасній українській мові. Розрахована на лекторів, пропагандистів, викладачів вузів, вчителів, студентів філологічних факультетів, широке коло читачів.



Кл.слова:
ономастика -- деривація

   Тип видання:   словник   
12.

Подольская, Наталья Владимировна.
Словарь русской ономастической терминологии [Електронний ресурс] / Н. В. Подольская. - М. : Наука, 1978. - 200 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Это первый отечественный словарь по ономастике. Он является отраслевым лингвистическим одноязычным словарем, включающим около 700 терминов. Ко многим терминам даны иноязычные эквиваленты. Проведена классификация и систематизация терминов. Словарю предпослан вступительный очерк; завершается словарь указателем словосочетаний, близких к терминологическим, но не вошедших в словарь, и алфавитными указателями.



Кл.слова:
ім'я

   Тип видання:   методичний посібник   
13.

Гусарова, Т. П.
Введение в специальные исторические дисциплины [Електронний ресурс] : учеб. пособие / Т. П. Гусарова, О. В. Дмитриева, И. С. Филиппов. - М. : МГУ, 1990. - 280 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В учебном пособии рассматриваются содержание, история развития и современное состояние, методы научного анализа вспомогательных исторических дисциплин: метрологии, хронологии, ономастики, генеалогии, геральдики, нумизматики, картографии западноевропейского средневековья. Издание содержит иллюстрации старых карт, монет, гербов и т. д.



Кл.слова:
метрологія -- хронологія -- ономастика -- генеалогія -- геральдика -- нумізматика

   Тип видання:   наукове видання   
14.

Кузьмин, А. Г.
Начало Руси. Тайны рождения русского народа [Електронний ресурс] / А. Г. Кузьмин. - М. : Вече, 2003. - 425 с.. - (Тайны Земли Русской)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В книге известного историка А.Г. Кузьмина предпринимается попытка взглянуть на спорные вопросы начала Руси через призму всего этнополитического развития Восточной и Центральной Европы. На первом плане стоят такие вопросы, как исторические судьбы славян, этническая природа варягов, соотношение славян, варягов, руси, конкретные условия появления в Восточной Европе государства Руси. Исследование построено на обширном источниковедческом, лингвистическом, этнографическом и археологическом материале, используются данные топонимики, ономастики, антропологии и других дисциплин. Строгая научность органично сочетается у А.Г. Кузьмина с публицистической страстностью, причем особое внимание автор уделяет длящейся вот уже 250 лет дискуссии между норманистами и антинорманистами. Книга издается в авторской редакции.



Кл.слова:
історичні факти -- Русь -- слов'яни

   Тип видання:   наукове видання   
15.

Кордуба, М. М.
Земля свідком минулого [Електронний ресурс] : географічні назви як історичне джерело / М. М. Кордуба. - Л. : Друкарня наук. тов. ім. Т.Г. Шевченко, 1924. - 14 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Наукова публікація українського вченого Мирона Кордуба, що дає опис знання про топоніми та їх історичне значення у гуманітарних науках.



Кл.слова:
топоніміка -- ономастика

   Тип видання:   навчальний посібник   
16.

Уривалкін, О. М.
Історичне краєзнавство [Електронний ресурс] / О. М. Уривалкін. - 2-е вид.. - К. : КНТ, 2008. - 296 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Історія краю, або краєзнавство, - один з найцікавіших напрямів сучасної науки. В книзі читач дізнається про розвиток історичного краєзнавства на території України, про джерела вивчення минулого, ознайомлення з основними етапами історії Чернігово-Сіверської землі. Книга базується на великому фактичному матеріалі, який зібрав, систематизував і узагальнив автор.



Кл.слова:
географія -- ономастика

   Тип видання:   монографія   
17.
 


Гудманян, А.
Чужомовна пропріальна лексика у фонографічній системі української мови [Електронний ресурс] : в 3 кн. / А. Гудманян. - Ужгород : Ліра, 1999

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Кн. 1 : Теоретичні аспекти. - 1999. - 486 с.

Кн. 2 : Орфографічні правила передачі. - 1999. - 560 с.

Кн. 3 : Словники української передачі англійських і німецьких власних назв. - 1999. - 504 с.


На підставі аналізу оригінальної та перекладної художньо-белетристичної та науково-публіцистичної літератури проведено повне системне дослідження фонографічної структури чужомовних власних назв (англійських і німецьких особових імен, прізвищ та географічних назв), а також їх асиміляції українською мовою в рамках загальної теорії перекладу та лексичного запозичення. Виявлено та докладно проаналізовано графічні відповідники фонемного складу англійських онімів, графемні сполучення німецьких назв, а також варіанти їх української передачі. Запропоновано два проекти передачі англійських і німецьких власних назв графічними засобами української мови, які передбачають правопис усіх проаналізованих варіантів.



Кл.слова:
мовознавство -- лінгвістика -- ономастика

   Тип видання:   навчальний посібник   
18.

Бондалетов, В. Д.
Русская ономастика [Електронний ресурс] : учебное пособие / В. Д. Бондалетов. - М. : Просвещение, 1983. - 224 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Настоящее пособие выросло из курса лекций, которые читались автором в Пензенском, Челябинском, Читинском, Ферганском педагогических институтах, а также в Московском и Куйбышевском университетах. В книге нашли отражение и исследования автора по ряду актуальных проблем ономастики.



Кл.слова:
власне ім'я -- мовознавство

   Тип видання:   монографія   
19.

Крупеньова, Т. І.
Функції власних назв у драматичних творах Лесі Українки [Електронний ресурс] : монографія / Т. І. Крупеньова. - О. : Астропринт, 2004. - 160 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
ономастика -- власна назва -- власне ім'я

   Тип видання:   монографія   
20.

Суперанская, А. В.
Общая теория имени собственного [Електронний ресурс] / А. В. Суперанская. - М. : Наука, 1973. - 367 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В монографии рассмотрены теоретические проблемы ономастики. Дается история данной науки, определяется место ономастики среди других дисциплин и связь имен собственных с жизнью человека. Особое внимание отводится семантике имен собственных и их роли в языке и речи.



Кл.слова:
ономастика -- власне ім'я
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського