Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Автореферати дисертацій (47)Реферативна база даних (257)Книжкові видання та компакт-диски (102)
Пошуковий запит: (<.>K=ГОВІРКА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 11
Представлено документи з 1 до 11

   Тип видання:   наукове видання   
1.


Матеріали до словника гуцульських говірок [Електронний ресурс] / уклад. Ю. Піпаш, Б. Галас.. - Ужгород : Вид-во Ужгородського нац. ун-ту, 2005. - 266 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга містить записи переважно побутової і традиційної виробничої лексики гуцульських говірок сіл Косівська Поляна та Росішка Рахівського району Закарпатської області. Як додаток подаються найвідоміші місцеві топоніми. прізвища, прізвиська і тексти - зразки мовлення мешканців Косівської Поляни.



Кл.слова:
говірка -- діалектологія

   Тип видання:   словник   
2.


Гуцульські говірки [Електронний ресурс] / під ред. Я. Закревської. - Л. : Інститут українознавства, 1997. - 232 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Передаємо до Ваших рук Короткий словник гуцульських говірок, що є відображенням основного лексичного складу одного з найцікавіших і найархаїчніших говорів південно-західного наріччя української мови. Гуцульські говірки мають давні традиції вивчення (понад 150 років), однак окремого завершеного й опублікованого словника, який охоплював би говірки всієї Гуцульщини, досі немає. Короткий словник гуцульських говірок є науково-популярним словником шкільного типу, призначеним насамперед для освітянських потреб і масового користувача. Його об’єктом є слово як лексико-словотвірна цілість, а не як відбиття системних регулярних фонетичних і граматичних особливостей, характерних для цих говірок. Пропонований словник є диференційним, тобто він не охоплює усієї лексики, яка функціонує у гуцульських говірках, а подає лише вибрану традиційну діалектну лексику, що не ввійшла до основного словникового складу сучасної української літературної мови. Короткий словник гуцульських говірок призначений для вчителів, які працюють у діалектному оточенні, для учнів, яким він полегшить засвоєння норм української літературної мови, для всіх, хто хоче ознайомитися з діалектним розмаїттям української мови; одночасно він полегшить читання творів художньої літератури, у яких автори використовують гуцульський говір із стилістичною метою, а також користування давніми і сучасними фольклорними й етнографічними матеріалами з Гуцульщини. Пропонований Словник є певним етапом у створенні повного академічного Словника гуцульських говірок, який укладає група мовознавців відділу української мови Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України за принципами і засадами, що відповідають вимогам підготовки академічних діалектологічних видань. Основою його є багатотисячна картотека, яка, хоч і формувалася протягом тривалого часу, досі ще відкрита для поповнення. Авторський колектив плекає надію, що великий кількатомний Словник теж незабаром почне друкуватися окремими випусками, якщо на його підготовку до друку і публікацію будуть знайдені потрібні кошти, належна підтримка та розуміння меценатів і громадськості.



Кл.слова:
говірка -- діалектологія

   Тип видання:   методичний посібник   
3.

Дзендзелівський, Йосип Олексійович.
Конспект лекцій з курсу української діалектології [Електронний ресурс] / Й. О. Дзендзелівський. - Ужгород : Вид-во Ужгород. держ. ун-ту, 1966. - 104 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Пропонований «Конспект лекцій з курсу української діалектології» видається на допомогу студентам-філологам, зокрема заочникам. В основу «Конспекту. » покладено курс лекцій, який протягом ряду років читав автор в Ужгородському державному університеті. Цей випуск «Конспекту. » присвячено вступним розділам. Укладений він в основному у відповідності з діючою університетською програмою з цього курсу. Проте у посібнику не всі розділи розроблені з однаковою докладністю. Ті з питань, які більш-менш достатньо висвітлені в інших посібниках, опускаються. Наприклад, при опрацюванні розділу «Історія вивчення українських говорів» потрібні відомості про вивчення українських говорів та діалектів в УРСР студент може знайти у посібнику А. А. Москаленка «Нарис історії української діалектології» (Одеса, 1961, 1962) та в статті Ф. Т. Жилка «Дослідження діалектів української мови за радянської доби (1917—1957 рр. )» (зб. «Дослідження з мовознавства в Українській РСР за сорок років». К. , 1957). Питання ж вивчення українських говорів за рубежем, зокрема в країнах народної демократії, у нашій навчальній і науковій літературі поки спеціально не висвітлювалося. При вивченні загальної історії науки це питання досить важливе. У зв'язку з цим у пропонованому «Конспекті. » дещо докладніше, ніж інші розділи, викладено відомості про вивчення українських говорів за рубежем, зокрема в Польщі, Чехословаччині, Румунії та Угорщині.



Кл.слова:
діалект -- говірка

   Тип видання:   словник   
4.

Онишкевич, М. Й.
Словник бойківських говірок [Електронний ресурс] : в 2 ч. / М. Й. Онишкевич. - К. : Наукова думка, 1984

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1. : А - Н. - 497 с.

Ч. 2. : О - Я. - 516 с.


Словник фіксує лексику одного з найдавніших говорів української мови, яскраво відображеного в творах української художньої літератури. Лексика локалізується в фонетичних, словотвірних, граматичних, акцентуаційних і фразеологічних варіантах. Укладений на матеріалі діалектологічних експедицій та на базі різноманітних етнографічних джерел — ХІХ-ХХ ст. Для мовознавців — науковців, етнографів, викладачів, студентів.



Кл.слова:
говірка -- Бойківщина

   Тип видання:   монографія   
5.

Ткач, Л.
Українська літературна мова на Буковині в кінці XІХ - на початку XX ст. [Електронний ресурс] : у 3 т. / Л. Ткач. - Чернівці : Рута, 2000. - 408 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1 : Матеріали до словника


Монографія "Українська літературна мова на Буковині в кінці XIX - на початку XX ст." - перша спроба подати цілісну характеристику регіонального функціонування української мови в зазначений період у контексті істориш-культурних чинників, які впливали на соціальний статус української мови, її функціональні сфери та ступінь внутрішнього розвитку. У першій частині монографії представлено словникові матеріали, з яких постає загальний образ західного варіанта тодішньої української літературної мови у зіставних зв'язках із її сучасними лексичними, граматичними, фонетичними нормами тощо. Реєстрову частину словника укладено з таких лексичних одиниць, що у їх формі, значенні й особливостях слововживання виявилася історична специфіка літературномовного процесу на західноукраїнських землях, зокрема й на Буковині, - вплив живої народної мови - діалектів південно-західного наріччя, співтериторіальних мов, які функціонували в місцевому соціумі в силу поліетнічного складу населення, діяльності чужомовної державної адміністрації часів Австро-Угорщини. Матеріали до словника містять близько 3500 словникових статей. Ілюстративні матеріали мають різне функціонально-стилістичне спрямування, у них використано тексти публіцистики, навчальних посібників, листування, художньої літератури, зразки інформаційного мовлення - хроніку громадсько-політичного життя, рекламу, оголошення тощо. У коментарях до кожної словникової статті подано зіставні мовні факти з польської, німецької, російської, румунської та інших мов. Друкується згідно з ухвалою Вченої ради Чернівецького державного університету ім.Ю.Федьковича, протокол №2 від 23 березня 2000 р.



Кл.слова:
діалект -- говірка -- наріччя

   Тип видання:   словник   
6.

Огієнко, І.
Словник місцевих слів, у літературній мові не вживаних [Електронний ресурс] / І. Огієнко. - Л. : Друкарня ОО. Василіян у Жовкві, 1934. - 155 с.. - (Рідне писання)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Видання в свій час мало на меті стабілізувати українську літературну мову та звести її до єдиного зразку. Містить перелік літературних слів та їх невірних відповідників.



Кл.слова:
говірка

   Тип видання:   наукове видання   
7.

Верхратский, І.
Про говор галицьких лемків [Електронний ресурс] / І. Верхратский. - Л. : Печатня Наукового товариства імени Шевченка, 1902. - 491 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Засновник українського природознавства, автор перших підручників та творець термінології з різних природничих наук, український філолог Іван Верхратський був дійсним членом Наукового товариства імені Шевченка у Львові і першим головою його математично-природничо-лікарської секції. Верхратський відомий своїми дослідженнями флори і фауни Східної Галичини. Окрім цього, Іван Григорович був автором наукових праць з української діалектології та лексикології: "Знадоби до словаря южноруского"; "Знадоби до пізнання угорсько-руских говорів". Мові лемків північних схилів Карпат присвятив монографію «Про говір галицьких лемків» (Львів, 1902), яка досі є серед найґрунтовніших праць у цій ділянці, що не втратила наукової вартості. Книга складається зі вступу «Граматика», «Взірців бесіди галицьких лемків» (оповідання і приказки з різних сіл, загадки, приповідки, пісні), «Словарця». Цінна зокрема тим, що писалася в часи, коли лемки ще компактно проживали на своїх етнічних територіях, тож автор мав змогу дослідити говірку у її природному стані. Поданий «Словарець» (обсягом майже 100 с.) є фактично лемківсько-німецьким диференційним діалектним словником.



Кл.слова:
лемки -- діалект -- говірка

   Тип видання:   наукове видання   
8.


Говірка села Машеве Чорнобильського району [Електронний ресурс] : в 4 ч.. - К. : Довіра : Центр захисту культурної спадщини від надзвичайних ситуацій, 2003-2005

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1 : Бідношия Ю.І., Дика Л.В. Тексти. - 2003. - 456 с.

Ч. 2 : Воронич Г.В., Москаленко Л.А., Пономар Л.Г. Тексти. - 2003. - 607 с.

Ч. 3 : Бідношия Ю.І. Матеріали до Лексичного атласу української мови. - 2003. - 225 с.

Ч. 4 : Бідношия Ю.І. та ін. Матеріали до Поліського етнолінгвістичного атласу. - 2005. - 704 с.


Книга є частиною монографічного опису говірки та традиційної культури с. Машеве, мешканці якого після Чорнобильської катастрофи 1986 року були компактно переселені в с. Лукаші Баришівського р-ну Київської обл. У1997-2001 роках від переселенців старшого віку здійснено аудіозапис різнотематичних розповідей, а також пісень, замовлянь, переказів і зразків малих фольклорних жанрів. Тексти паспортизовано, подано у фонетичній транскрипції та паралельно у призначеній для нефілологів транслітерації. Представлені матеріали зберігають адекватний мовно-культурний образ втраченої частини Полісся. Праця орієнтована на мовознавців, етнологів, фольклористів, соціологів, а також широке коло читачів.



Кл.слова:
катастрофа -- Полісся -- традиційна культура

   Тип видання:   монографія   
9.

Глуховцева, К. Д.
Динаміка українських східнослобожанських говірок [Електронний ресурс] : монографія / К. Д. Глуховцева. - Луганськ : Альма-Матер, 2005. - 592 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Відтворено динаміку фонологічної (фонетичної), морфологічної та лексичної систем українських східнослобожанських говірок за різні проміжки часу - сто та п'ятдесят років. Виявлено чинники змін даних систем, встановлено індекс динаміки одиниць різних мовних рівнів та розроблено типологію змін у говірках.



Кл.слова:
діалектологія -- лексична система

   Тип видання:   наукове видання   
10.

Кубійович, В.
Лемківщина: земля, люди, історія, культура [Електронний ресурс] : в 2 т. / В. Кубійович. - Нью-Йорк : [б. в.], 1988

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1. - 569 с.

Ч. 2. - 494 с.


Вважається, що назва Лемківщина по­ходить, імовірно від діялектного слова “лем” (лише); ін. поширена назва, або радше самоназва Л., особливо на Пряшівщині, - “русини”, також “руснаки”. Особливості іст. розвитку перев. більшости Л. упродовж ст. в межах Поль. й кол. Верхньої Угор., в теперішній Слов., їхня боротьба за виживання як етн. групи в умовах поль. й словаць. оточення та відрубність від основного укр. етн. масиву відбилися на матеріяльній та духовній культурі й говірках українців цього реґіону. Зокрема, для Л. більшою мірою ніж для ін. укр. реґіональних груп, характерні плекання традиційних форм побуту й вірувань, а також досить ефективний спротив різним асиміляційним впливам. Усе це допомагало лемкам зберігати свою субетн. тотожність, в т.ч. в умовах діяспорного проживання.



Кл.слова:
краєзнавство -- історія -- Україна

   Тип видання:   словник   
11.

Лесюк, Микола.
Мовний світ сучасного галицького села (Ковалівка Коломийського району) [Електронний ресурс] / Микола Лесюк. - Івано-Франківськ : Нова Зоря, 2008. - 328 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У цій книжці охарактеризована говірка села Ковалівка Коломийського району Івано-Франківської області, яка відбиває в собі риси гуцульського і покутського говорів. Зацікавлений читач може ознайомитися із лексикою мешканців села, що зібрана і представлена в словнику. Це лексеми, яких або немає в українській літературній мові, або які мають відмінні від літературних відповідників значення та звучання. Подані тут також фразеологізми, інші сталі словосполучення, які побутують у мовленні мешканців села, зроблений аналіз особових офіційних та неофіційних назв і хресних імен ковалівчан, репрезентоване в затранскрибованих текстах живе мовлення мешканців Ковалівки.



Кл.слова:
діалектознавство -- гуцульський говір -- покутський говір -- фразеологізми
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського