Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (344)Автореферати дисертацій (410)Реферативна база даних (6642)Книжкові видання та компакт-диски (935)Журнали та продовжувані видання (382)
Пошуковий запит: (<.>K=КРИТИЧНІ$<.>+<.>K=СТАТТІ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 215
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   словник   
1.


Великий тлумачний словник сучасної української мови [Електронний ресурс] / голов. ред. В. Т. Бусел. - К. ; Ірпінь : ВТФ «Перун», 2005. - 1728 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Великий тлумачний словник української мови є універсальним довідником із сучасної української мови. В ньому об’єднано академічну повноту мовної лексики з лаконічною формою однотомного видання. Словник містить близько 250 тис. слів, у тому числі й ті, що увійшли в українську літературну мову протягом останнього десятиліття. Окрім загальновживаних слів у словнику наводяться основні терміни науки і техніки, а також слова, що визначають явища і реалії виробничого, культурного і побутового життя. Новим для тлумачних словників є введення в деякі статті енциклопедичних довідок. Словник є популярним, загальнодоступним виданням, розрахованим на широкий загал читачів.



Кл.слова:
українська лексика -- тлумачення

   Тип видання:   хрестоматія   
2.


Історія українського правопису XVI - XX ст. [Електронний ресурс] : хрестоматія. - К. : Наукова думка, 2004. - 584 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У хрестоматії "Історія українського правопису: XVI—XX століття" представлені наукові та публіцистичні статті, а також граматичні праці, що відображають основні етапи становлення української орфографії та специфічних рис українського алфавіту; особливо детально висвітлено перебіг навколоправописних дискусій XIX—XX ст. Хрестоматія містить також короткі відомості про осіб, які так чи інакше свого часу вплинули на цей процес. Видання є надзвичайно актуальним в умовах сучасної правописної полеміки, що точиться в Україні, оскільки воно відображає традицію формування української правописної системи на наукових засадах із урахуванням неповторних особливостей української літературної мови; подає прецеденти розв'язання багатьох конфліктних правописних питань, пошуку й віднайдення розумних компромісів між різними українськими правописними традиціями з метою створення єдиного для цілої України орфографічного кодексу та багато в чому пояснює засади й причини запропонованих сьогодні змін в українському правописі. Хрестоматія призначена для філологів (науковців, викладачів, студентів), а також для всіх, хто не байдужий до проблем сучасного українського правопису, цікавиться історією його формування й прагне осмислити його сучасний стан.



Кл.слова:
орфографія -- лінгвістика

   Тип видання:   методичний посібник   
3.

Дзендзелівський, Йосип Олексійович.
Конспект лекцій з курсу української діалектології [Електронний ресурс] / Й. О. Дзендзелівський. - Ужгород : Вид-во Ужгород. держ. ун-ту, 1966. - 104 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Пропонований «Конспект лекцій з курсу української діалектології» видається на допомогу студентам-філологам, зокрема заочникам. В основу «Конспекту. » покладено курс лекцій, який протягом ряду років читав автор в Ужгородському державному університеті. Цей випуск «Конспекту. » присвячено вступним розділам. Укладений він в основному у відповідності з діючою університетською програмою з цього курсу. Проте у посібнику не всі розділи розроблені з однаковою докладністю. Ті з питань, які більш-менш достатньо висвітлені в інших посібниках, опускаються. Наприклад, при опрацюванні розділу «Історія вивчення українських говорів» потрібні відомості про вивчення українських говорів та діалектів в УРСР студент може знайти у посібнику А. А. Москаленка «Нарис історії української діалектології» (Одеса, 1961, 1962) та в статті Ф. Т. Жилка «Дослідження діалектів української мови за радянської доби (1917—1957 рр. )» (зб. «Дослідження з мовознавства в Українській РСР за сорок років». К. , 1957). Питання ж вивчення українських говорів за рубежем, зокрема в країнах народної демократії, у нашій навчальній і науковій літературі поки спеціально не висвітлювалося. При вивченні загальної історії науки це питання досить важливе. У зв'язку з цим у пропонованому «Конспекті. » дещо докладніше, ніж інші розділи, викладено відомості про вивчення українських говорів за рубежем, зокрема в Польщі, Чехословаччині, Румунії та Угорщині.



Кл.слова:
діалект -- говірка

   Тип видання:   словник   
4.


Словник соціологічних і політологічних термінів [Електронний ресурс] / за заг. ред. В. І. Астахової, В. І. Даниленка, А. І. Панова. - К. : Вища школа, 1993. - 141 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Словник вміщує статті, що пояснюють зміст найбільш вживаних сьогодні соціологічних та політологічних термінів. Не ставлячи перед собою мету охопити якомога більше дефініцій, що характеризують сучасне суспільно-політичне життя, автори зробили спробу розкрити суть такого кола термінів, яке б могло бути корисним для різних категорій населення не тільки з професійної, а й з пізнавальної точки зору.



Кл.слова:
термінологія -- соціологія -- політологія -- суспільство

   Тип видання:   словник   
5.

Івченко, Анатолій Олександрович.
Тлумачний словник української мови [Електронний ресурс] / А. О. Івченко. - Х. : Фоліо, 2002. - 540 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Тлумачний словник української мови» містить найважливіші, найчастотніші слова сучасної української мови (біля 7000 словникових статей), без опанування яких неможливе розуміння сучасних текстів і розмовної літературної мови. При доборі слів автор використав як досягнення української частотної лексикографії, так і матеріали власних досліджень значного за обсягом корпусу текстів сучасної української преси. Важливою рисою цього словника є те, що він охоплює найновішу лексику, яка була повністю відсутня в дотеперішніх тлумачних словниках української мови. Натомість, він повністю позбавлений маловживаних, діалектних та застарілих слів. Порівняно із попередніми тлумачними словниками дане видання має дві принципові відмінності в побудові словникової статті. Перша відмінність полягає в тому, що спеціально виділено синоніми, які раніше подавалися у складі тлумачення й часто не вирізнялися користувачами словника. Окрім того, синоніми супроводжуються позначками різноманітного типу (стилістичними, оціночними тощо), це значно підвищує ефективність їхнього використання. Друга відмінність полягає в тому, що значна кількість слів іншомовного походження супроводжується етимологічними довідками, в яких зазначається з якої мови запозичено дане слово. Досі таку інформацію можна було одержати або з етимологічного словника, або із словника іншомовних слів. Таким чином, до рук читача потрапляє словник універсального призначення, який може використовуватися і як довідкове видання, і як книга для читання й посібник для активного засвоєння сучасної української мови. Усі словникові статті подано в доступному, проте не спрощеному вигляді. Вони містять інформацію, яка стосується не лише значень слів, але й орфоепічних та морфологічних норм. Словник призначений для різних категорій читачів як україномовних, так і російськомовних. Але найбільше він придасться учням і студентам, які прагнуть поглибити знання української мови, а також іноземцям, які вивчають українську мову. Нинішнє видання опрацьоване на основі «Словника української мови» в 11 т:, а також лексичної комп'ютерної бази даних, створеної автором.



Кл.слова:
літературна мова -- українська мова -- дефініція

   Тип видання:   словник   
6.


Словник античної мітології [Електронний ресурс] / уклад. І. Я. Козовик, О. Д. Пономарів. - Т. : Богдан, 2006. - 312 с.

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Видання присвячене мітології давніх греків та римлян. Його статті не лише наводять мітологічні імена й назви реалій та понять античності, а й розкривають зміст мітів, розповідають про джерела їх виникнення. Підкреслюється зв'язок античної культури з культурою сучасних європейських та інших народів, показано вплив греко-римської мітології на літературу, музику, образотворче мистецтво сучасності.



Кл.слова:
міфологія -- античність -- Давня Греція -- Давній Рим

   Тип видання:   словник   
7.


Словник античної міфології [Електронний ресурс] / уклад. І. Я. Козовик, О. Д. Пономарів. - К. : Наукова думка, 1989. - 236 с.

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Видання присвячене міфології давніх греків та римлян. Його статті не лише наводять міфологічні імена й назви реалій та понять античності, а й розкривають зміст міфів, розповідають про джерела їх виникнення. Підкреслюється зв’язок античної культури з культурою сучасних європейських та інших народів: показано вплив греко-римської міфології на літературу, музику, образотворче мистецтво сучасності.



Кл.слова:
античність -- давньогрецька міфологія -- давньоримська міфологія

   Тип видання:   зб. статей   
Категорія: Біологічні науки   
8.


Ґендерний підхід [Електронний ресурс] : історія, культура, суспільство / під ред. Л. Гентош, О. Кісь. - Л. : ВНТЛ-Класика, 2003. - 248 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


“Ґендерний підхід: історія, культура, суспільство” є збіркою наукових статей, розділів із книг, написаних зарубіжними авторами та перекладених переважно з англійської мови. Основна мета видання цієї збірки – ознайомити читача зі знаними в світі, але маловідомими, або й зовсім не відомими в Україні авторами та працями з ґендерної проблематики. Книга прислужиться як студентам, аспірантам так і досвідченим викладачам, дослідникам, які знайдуть для себе цікаві статті у цій збірці.



Кл.слова:
ґендер -- стать -- фемінологія -- маскулінність

   Тип видання:   словник   
9.

Чучка, П.
Прізвища закарпатських українців [Електронний ресурс] : історико-етимологічний словник / П. Чучка. - Л. : Світ, 2005. - 704 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Розглядаються загальні питання теорії прізвища, історія становлення цього феномену та специфіка функціонування родових назв в Українських Карпатах. Аналізуються мовний та правовий статуси прізвища, глобальні національні, регіональні ознаки прізвищевих назв, їх варіантність, лексичне значення тощо. Подаються всі прізвища, які функціонують на території Закарпаття в перші повоєнні роки і тепер (понад 11,5 тис.). Біля реєстрового прізвища наводяться нинішня його географія побутування, перші фіксації прізвищевої назви в давніх документах Карпатського регіону, дані про соціальний статус засновника роду. Статті завершуються етимологічною довідкою щодо походження прізвища



Кл.слова:
ономастика -- етимологія -- прізвище

   Тип видання:   монографія   
10.

Ткач, Л.
Українська літературна мова на Буковині в кінці XІХ - на початку XX ст. [Електронний ресурс] : у 3 т. / Л. Ткач. - Чернівці : Рута, 2000. - 408 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1 : Матеріали до словника


Монографія "Українська літературна мова на Буковині в кінці XIX - на початку XX ст." - перша спроба подати цілісну характеристику регіонального функціонування української мови в зазначений період у контексті істориш-культурних чинників, які впливали на соціальний статус української мови, її функціональні сфери та ступінь внутрішнього розвитку. У першій частині монографії представлено словникові матеріали, з яких постає загальний образ західного варіанта тодішньої української літературної мови у зіставних зв'язках із її сучасними лексичними, граматичними, фонетичними нормами тощо. Реєстрову частину словника укладено з таких лексичних одиниць, що у їх формі, значенні й особливостях слововживання виявилася історична специфіка літературномовного процесу на західноукраїнських землях, зокрема й на Буковині, - вплив живої народної мови - діалектів південно-західного наріччя, співтериторіальних мов, які функціонували в місцевому соціумі в силу поліетнічного складу населення, діяльності чужомовної державної адміністрації часів Австро-Угорщини. Матеріали до словника містять близько 3500 словникових статей. Ілюстративні матеріали мають різне функціонально-стилістичне спрямування, у них використано тексти публіцистики, навчальних посібників, листування, художньої літератури, зразки інформаційного мовлення - хроніку громадсько-політичного життя, рекламу, оголошення тощо. У коментарях до кожної словникової статті подано зіставні мовні факти з польської, німецької, російської, румунської та інших мов. Друкується згідно з ухвалою Вченої ради Чернівецького державного університету ім.Ю.Федьковича, протокол №2 від 23 березня 2000 р.



Кл.слова:
діалект -- говірка -- наріччя

   Тип видання:   наукове видання   
11.

Скрипник, М.
Статті й промови з національного питання [Електронний ресурс] / М. Скрипник ; уклад. І. Кошелівець. - Мюнхен : Сучасність, 1974. - 270 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Збірник містить статті Миколи Скрипника, в яких він відстоює право українського народу на вільний культурний розвиток та виступає проти російського великодержавницького шовінізму.



Кл.слова:
національність -- культура -- ідея

   Тип видання:   зб. статей   
12.


І ми в Європі! [Електронний ресурс]. - Кн. 1. Відповідь опонентам. - Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2002. - 64 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Статті, що увійшли до першої книги, є відповіддю на антинаукову, заполітизовану реакцію академіка НАН України О. Мишанича з приводу визначного факту в історії подкарпатських русинів - виходу в світ довідкового видання "Энциклопедия Подкарпатской Руси".



Кл.слова:
наукова полеміка -- Прикарпаття -- русин

   Тип видання:   зб. статей   
13.


Проблеми вивчення історії української революції 1917 - 1921 рр. [Електронний ресурс] / відп. ред. В. Ф. Верстюк. - К. : Ін-т історії України НАНУ, 2002. - 296 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В збірник включені статті, які розкривають перебіг Української революції 1917-1921 pp., відтворюють її національно-визвольний характер та державотворчі інтенції. Автори розглядають різноманітні аспекти діяльності Генерального секретаріату Центральної Ради, Директорії УНР, українських дипломатичних місій в Європі, боєві дії армій УНР. Важливе місце відведене насамперед політичній історії революції, її соціально-економічним аспектам, а також розвитку українсько-російських стосунків. Для науковців, викладачів вузів, студентів історичних факультетів, всіх, хто цікавиться історією революції



Кл.слова:
націоналізм -- революція -- політика

   Тип видання:   життєпис   
14.

Винар, Л.
Михайло Грушевський і Наукове товариство ім. Тараса Шевченка 1892 - 1930 [Електронний ресурс] / Л. Винар. - Мюнхен : Дніпрова хвиля, 1970. - 111 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга описує діяльність Михайла Грушевського у Науковому товаристві ім. Т. Шевченка у Львові та подальшу його співпрацю з цією установою. У додатках розміщені статті, листи, виступи М. Грушевського тощо.



Кл.слова:
академік -- президент -- видатна людина

   Тип видання:   зб. статей   
15.

Королишин, М.
За всенаціональну єдність [Електронний ресурс] / М. Королишин. - Toronto : Basilian Press, 1982. - 160 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга містить документи, матеріали, спогади і статті про діяльність Павла Скоропадського на посту гетьмана Української Держави у 1918 р.



Кл.слова:
гетьманство

   Тип видання:   зб. статей   
16.

Крыжановский, Е. М.
Русское Забужье (Холмщина и Подляшье) [Електронний ресурс] / Е. М. Крыжановский. - СПб. : Мирный трудъ, 1911. - 438 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга містить окремі статті Є. Крижановського з різних проблем українського населення Холмщини і Підляшшя.



Кл.слова:
населення України -- холмське питання

   Тип видання:   наукове видання   
17.

Сеpгiйчyк, В. І.
Пepeяслaвськa рада - трагедiя України i пpoгpaш Євpoпи [Електронний ресурс] / В.І. Сеpгiйнyк. - К. : Діокор, 2003. - 136 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Нова книга відомого українського історика Володимира Сергійчука піднімає проблему Переяславської ради та її ролі в подальшому розвитку України. Ця історична подія, що протягом століть використовувалась як політична спекуляція Російської імперії, потребує нового осмислення та очищення від міфологічних нашарувань. Автор розглядає передумови, причини й наслідки появи статей Богдана Хмельницького, що були пізніше знехтувані й перекручені московським самодержавством. У додатках містить статті Богдана Хмельницького і Березневі статті. Книга розрахована на широке коло читачів.



Кл.слова:
Україна

   Тип видання:   життєпис   
18.


Вячеслав Чорновіл [Електронний ресурс] : біографія. Статті. Цитати. - К. : [б. в.], 2007. - 36 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У збірнику подано біографічну довідку, цитати і статті Героя України Вячеслава Чорновола, який живе в пам'яті народу, в людських серцях. Для широкого загалу.



Кл.слова:
Народний Рух України -- дисидентський рух

   Тип видання:   зб. статей   
19.


Галичина [Електронний ресурс] : етнична історія : тематичний збірник статей. - Л. : Видавничий центр ЛНУ ім. І. Франка, 2008. - 216 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Збірник містить статті і матеріали про етнічну історію на галицьких землях з дописемних часів, етнодемографічний розвиток Галичини з кінця ХVІІ до початку ХХІ ст., проблеми етнографічного районування Галичини, традиційну професійну культуру краю.



Кл.слова:
культура

   Тип видання:   навчальний посібник   
Категорія: Біологічні науки   
20.


Практична мікробіологія [Електронний ресурс] : посібник / С. І. Климнюк, І. О. Ситник, М. С. Творко, В. П. Широбоков. - Т. : Укрмедкнига, 2004. - 440 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У посібнику «Практична мікробіологія» описані способи i методики мікроскопічного, бактеріологічного (вірусологічної), серологічної, імунологічної, біолоічної та алергологчної діагностики інфекційних хвороб. Велика увага приділена використанню експрес-діагностики, новітнім люмінесцентно-серологічним дослідженням, реакціям коаглютинації і латекс-аглютинації, застосуванню таких високочутливих методів як імуноферментний, імуноелектронний, радіоімунний, визначення імунних комплексів, моноклональних антитіл, реакцій гальмування гемаглютинації, непрямої гемаглютинації та iн. Назви мікроорганізмів, схеми їх класифікацій подано відповідно до міжнародної системи та номенклатури, викладених у "Bergey's manual of systematic bacteriology" (1994). Усі критичні зауваження і побажання щодо покращання посібника «Практична мікробіологія» автори приймуть із щирою вдячністю.



Кл.слова:
імунітет -- діагностика -- інфекційна хвороба
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського