Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (9)Реферативна база даних (213)Книжкові видання та компакт-диски (490)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш141.14-0$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 39
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   наукове видання   
1.

Кульбакин, С. М.
Украинский язык [Електронний ресурс] : краткий очерк исторической фонетики и морфологии / С. М. Кульбакин. - Харьков : Печатное дело, 1919. - 104 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Автор послідовно аналізує походження української мови, її місце серед інших слов'янських мов, досліджує фонетику та морфологію.



Кл.слова:
мова -- фонетика -- морфологія

   Тип видання:   підручник   
2.

Кульбакинъ, С. М.
Украинскій языкъ: краткій очеркъ исторической фонетики и морфологии [Електронний ресурс] / С. М. Кульбанинъ. - Харьковъ : Печатное дело, 1919. - 111 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
правопис -- фонетика

   Тип видання:   науково-популярне видання   
3.
 


Півторак, Григорій.
Українці. Звідки ми і наша мова [Електронний ресурс] / Григорій Півторак. - К. : Наукова думка, 1993. - 200 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії розглянуто джерела мовно-історичних відомостей про наше минуле і на цій науковій базі популярно розповідається про найдавніших мешканців на території сучасної України, про походження слов’ян, перші слов’янські племена й ранньослов’янські культури, роль скіфів у нашій історії, формування південноруських союзів племен як етнічної основи українського народу, виникнення найважливіших діалектних рис, що стали характерними особливостями української мови, пояснено причини й передумови сучасного діалектного поділу української мови. Подано відомості про появу писемності у східних слов’ян, простежено розвиток двох писемно-літературних мов у Київській Русі – церковнослов’янської та давньоруської, проаналізовано мовні особливості творів давньоруської літератури. Для найширшого кола читачів, зацікавлених походженням українців та історією української мови.



Кл.слова:
мовознавство -- етногенез -- історія України -- слов'янська культура

   Тип видання:   зб. статей   
4.


Українська мова у XX ст. [Електронний ресурс] : історія лінгвоциду: документи і матеріали / уклад. Л. Масенко, В. Кубайчук, О. Демська-Кульчицька. - К. : Вид-во Києво-Могилянської академії, 2005. - 402 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Подана нижче добірка документів має на меті ознайомити читачів із специфікою мовної політики, яку провадив радянський режим на теренах УРСР. Упорядники свідомі того, що збірник не може претендувати на повноту і всеохопність матеріалу. Нашим завданням було поставити проблему і заохотити майбутніх дослідників до пошуку ширшої інформації і наукового її опрацювання. Добираючи матеріали з радянських партійних документів і мовознавчих публікацій ми надавали перевагу тим, які стосувалися внутрішньомовної політики — заборон вживати певні слова, словосполучення, словотвірні й морфологічні форми, синтаксичні конструкції, оскільки саме цей аспект мовної політики КПРС ще не дістав належного опрацювання за джерельними даними. Орієнтація на зазначену проблематику зумовила й обмеження поданих матеріалів переважно хронологічними рамками 1930-х і 1970-х років, оскільки саме в ці десятиліття Москва застосовувала найбрутальніші методи у неоголошеній війні з українською нацією, до яких належала й низка репресивних заходів у сфері мововжитку. Відкриває збірник скорочена версія доповіді Миколи Скрипника на Першій всеукраїнській конференції культурно-освітніх робітників нацменшостей 20 травня 1931 року. Її подано для загального уявлення про засади мовно-освітньої програми М. Скрипника, що становили головний об’єкт нищівної критики в наступних погромницьких акціях 1930-х років. Завершує видання словник репресованої лексики, укладений на базі опублікованих у збірнику документів.



Кл.слова:
мовна політика -- правопис -- термінологія

   Тип видання:   наукове видання   
5.

Смаль-Стоцький, Роман.
Українська мова в совєтській Україні [Електронний ресурс] / Роман Смаль-Стоцький ; Наукове товариство імені Шевченка. - 2-е поширене вид.. - Нью-Йорк ; Торонто ; Сидней ; Париж : В-во Наукового товариства ім. Шевченка в ЗДА, 1969. - 333 с.. - (Бібліотека Українознавства, ч. 28)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


По другій світовій війні Москва негайно посилила свої агентурні установи й розкладову працю для знищення української політичної еміграції та її спротиву, зокрема у нас, в Америці й Канаді. Ці агентури пробують викликати в нашій суспільності цілковитий семантичний хаос. У 1967 році на мовознавчому фронті сталась "блискавична" несподіванка. Москва створила всім мовознавцям, а передусім нам, українцям, другий фронт і розбудовує його в знаряддя обмосковлювання еміграцій та науки вільних народів...



Кл.слова:
русифікація

   Тип видання:   навчальний посібник   
6.

Москаленко, А. А.
Українська лексика першої половини XІХ ст. (конспект лекцій із спецкурсу) [Електронний ресурс] / А. А. Москаленко ; Одес. держ. ун-т ім. І. І. Мечникова. - О. : [б. в.], 1969. - 91 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
філологія -- лексика -- граматика

   Тип видання:   монографія   
7.

Ткач, Л.
Українська літературна мова на Буковині в кінці XІХ - на початку XX ст. [Електронний ресурс] : у 3 т. / Л. Ткач. - Чернівці : Рута, 2000. - 408 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1 : Матеріали до словника


Монографія "Українська літературна мова на Буковині в кінці XIX - на початку XX ст." - перша спроба подати цілісну характеристику регіонального функціонування української мови в зазначений період у контексті істориш-культурних чинників, які впливали на соціальний статус української мови, її функціональні сфери та ступінь внутрішнього розвитку. У першій частині монографії представлено словникові матеріали, з яких постає загальний образ західного варіанта тодішньої української літературної мови у зіставних зв'язках із її сучасними лексичними, граматичними, фонетичними нормами тощо. Реєстрову частину словника укладено з таких лексичних одиниць, що у їх формі, значенні й особливостях слововживання виявилася історична специфіка літературномовного процесу на західноукраїнських землях, зокрема й на Буковині, - вплив живої народної мови - діалектів південно-західного наріччя, співтериторіальних мов, які функціонували в місцевому соціумі в силу поліетнічного складу населення, діяльності чужомовної державної адміністрації часів Австро-Угорщини. Матеріали до словника містять близько 3500 словникових статей. Ілюстративні матеріали мають різне функціонально-стилістичне спрямування, у них використано тексти публіцистики, навчальних посібників, листування, художньої літератури, зразки інформаційного мовлення - хроніку громадсько-політичного життя, рекламу, оголошення тощо. У коментарях до кожної словникової статті подано зіставні мовні факти з польської, німецької, російської, румунської та інших мов. Друкується згідно з ухвалою Вченої ради Чернівецького державного університету ім.Ю.Федьковича, протокол №2 від 23 березня 2000 р.



Кл.слова:
діалект -- говірка -- наріччя

   Тип видання:   наукове видання   
8.


Українські грамоти XV ст. [Електронний ресурс] / від. ред. М. М. Пещак. - К. : Наукова думка, 1965. - 163 с.. - (Пам'ятки української мови XV ст.)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У цьому випуску зібрані українські грамоти XV ст., які раніше або зовсім не публікувалися, або були опубліковані у виданнях, що не призначалися для мовознавчих досліджень. Грамоти згруповані за їх територіальним походженням: окремо подані грамоти центральної України, Західного Полісся, Галичини, українські грамоти з території Молдавії, закарпатська грамота. Кожна грамота супроводжується палеографічним коментарієм. У передмові подається загальна мовна характеристика кожної групи пам’яток, розглядаються найхарактерніші риси їх письма. До випуску додані покажчики власних імен, географічних назв і словник малозрозумілих слів.



Кл.слова:
грамота

   Тип видання:   науково-популярне видання   
9.

Вихованець, І.
Таїна слова [Електронний ресурс] / І. Вихованець. - К. : Радянська школа, 1990. - 284 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Про таїну рідного слова, про мовну скарбницю народу. зібрану в словниках, про те, як народжується слово, про історію слів, про наші імена й прізвища, про назви міст, про взаємозв'язки української мови з іншими мовами розповідає ця книжка.



Кл.слова:
мова -- мовлення

   Тип видання:   монографія   
10.

Демчук, М. О.
Слов'янські автохтонні особові власні імена в побуті українців XIV-XVII ст. [Електронний ресурс] / М. О. Демчук. - К. : Наукова думка, 1988. - 172 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монографія присвячена лексико-семантичному, структурному та етимологічному аналізу особистих імен власне слов'янського походження, що функціонували у побуті українців 14-17 ст. та збереглися ще з тих часів у складі сучасних українських прізвищ.



Кл.слова:
ономастика -- антропонім -- ім'я -- прізвище

   Тип видання:   науково-популярне видання   
11.

Пещак, М. М.
Розвиток давньоруського і староукраїнського наукового тексту [Електронний ресурс] / М. М. Пещак. - Київ : Українознавство, 1994. - 272 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монографія написана на основі дослідження структури тексту рукописних історичних пам'яток ХІ—ХVІІ ст. Пропонується опис мовного оформлення композиційно! структури наукових творів, способи включення чужого до авторської розповіді, особливості розгортання тексту при наявності в ньому таблиць і малюнків, мовні ознаки поділу давньоруських і староукраїнських історичних писемних пам'яток на первинну і вторинну наукову ліетратуру, розвиток ознак поділу наукових творів на книжки і томи. Розрахована на науковців, аспірантів, викладачів вузів, студентів і вчителів середніх шкіл, істориків, мовознавців та книгознавців.



Кл.слова:
палеографія -- науковий текст -- культура мови

   Тип видання:   монографія   
12.
 


Пещак, Марія.
Розвиток давньоруського і староукраїнського наукового тексту [Електронний ресурс] / Марія Пещак. - К. : Українознавство, 1994. - 289 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монографія написана на основі дослідження структури тексту рукописних історичних пам'яток ХІ-ХУІІ ст. Пропонується опис мовного оформлення композиційно! структури наукових творів, способи включення чужого до авторської розповіді, особливості розгортання тексту при наявності в ньому таблиць і малюнків, мовні ознаки поділу давньоруських і староукраїнських історичних писемних пам'яток на первинну і вторинну наукову ліетратуру, розвиток ознак поділу наукових творів на книжки і томи. Розрахована на науковців, аспірантів, викладачів вузів, студентів і вчителів середніх шкіл, істориків, мовознавців та книгознавців.



Кл.слова:
текстологія -- мовознавство -- графологія

   Тип видання:   монографія   
13.

Губерначук, С. С.
Прадавність української мови [Електронний ресурс] / С. С. Губерначук. - К. : Четверта хвиля, 2010. - 352 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі представлені напрацювання автора як фахового філолога за кілька десятків років досліджень найдавніших початків української мови. Читачі довідаються, як ще з раннього кам'яного віку, коли людина почала виголошувати первісні членоподільні звуки, а за ними і звуконаслідувальні мовні одиниці, витворювалися, віками удосконалювалися і передавалися від покоління до покоління потужні зародкові прамовні пласти, які з часом стали основою формування розвоєвої бази української мови: первовічні вигуки й частки, корені багатьох слів, пов'язаних із первісним збиральництвом- мисливством, початковими хліборобством, тваринництвом, будівництвом, металовиробництвом, як і тотемічними та сонцепоклонницькими віру- ваннями тощо. У доісторичних часах автор простежує і деякі морфологічні, словотвірні, синтаксичні та образно-поетичні особливості нашої рідної мови. Підтвердженням висновків автора є найдавніші жанри української словесності: народні замовляння та казки, обрядові пісні сонцепоклонниць- кого походження, корінні імена особові, географічні назви, а також ведійські, античні та давньоукраїнські писемні джерела.



Кл.слова:
українська мова -- українська філологія

   Тип видання:   наукове видання   
14.

Гузинский, А. С.
Пересопницкое Евангелие как памятник искусства эпохи Возрождения в Южной России в XVI в. [Електронний ресурс] / А. С. Гузинский. - К. : [б. в.], 1911. - 49 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
культура -- мистецтво

   Тип видання:   монографія   
15.

Панашенко., В. В.
Палеографія українського скоропису другої половини XVII ст. [Електронний ресурс] / В. В. Панашенко.. - К. : Наукова думка, 1974. - 111 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Одне з найцікавіших і найглибших досліджень естетики українського скоропису. Автор аналізує і порівнює написання окремих літер впродовж XVII століття, досліджує манір та декоративне забарвлення давнього українського письма.



Кл.слова:
письмо -- рукопис

   Тип видання:   наукове видання   
16.

Житецкий, П.
Очерк звуковой истории малорусского наречия [Електронний ресурс] / П. Житецкий. - Киев : Университетская типографія, 1876. - 376 с.

Рубрики:


 Джерело інформації

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Очерк звуковой истории малорусского наречия можна назвати першою ґрунтовною роботою П. Житецького. Цією працею він започаткував системне вивчення історичної фонетики української мови, здійснивши повний і систематичний опис фонетичної системи на основі давніх писемних пам’яток і живого діалектного мовлення. У цій праці він здійснив спробу з’ясувати походження і статус малоруського наріччя (тобто, української мови) за допомогою історичного методу. У межах свого дослідження Житецький розглядає історію розвитку вокалічної системи української мови, піднімає питання виникнення звука і, виводячи його з давніх о та е, зосереджує увагу на системі українського консонантизму, зупиняючись зокрема на характеристиці явища скупчення приголосних, на той час абсолютно не аналізоване. Важливим є також встановлення стійких тенденцій до рівноваги голосних і приголосних, акцентування наявності компенсаційних відношень між голосними і приголосними звуками. Це була фактично перша в українському мовознавстві праця, в якій звукові явища української мови розглядалися не відокремлено, а у внутрішньому зв’язку й історичній послідовності. Як додаток до своєї праці Житецький подав зразки писемної української мови XIV-XVII ст. і говірок української мови, доповнивши їх окремими характеристиками діалектів. Водночас серед недоліків праці треба назвати дещо застарілі уявлення про індоєвропейську та праслов’янську мови, часткове змішування мовних рівнів, зокрема фонетики й морфології тощо. Попри це концепція Житецького про зв’язок вокалізму й консонантизму зберегла актуальність у порівняльно-історичному мовознавстві ХХ ст., давши поштовх до виділення вокалічного і консонантного типів слов’янських мов, а диференційні фонетичні ознаки української мови, виділені Житецьким, лишаються валідними й досі.



Кл.слова:
мова -- фонетика -- історія

   Тип видання:   методичний посібник   
17.

Шахматов, О.
Нариси з історії української мови та хрестоматія з пам'ятників письменської старо-українщини ХІ-ХVІІІ в.в. [Електронний ресурс] / О. Шахматов, А. Кримський ; Українська академія наук. - К. : Друкарня Української академії наук, 1924. - 208 с.. - (Збірник історично-філологічного відділу ; № 12)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


О.Шахматов займався у тому числі й питанням історії української мови, якому і присвячена пропонована книга. Шахматов брав участь у складанні декларації Петербурзької АН «Про скасування обмежень малоруського друкованого слова» (1905 — 1906) (див. також Заборона українського слова в Росії. Реферат Петербурзької Академії наук (1916) [PDF]). Це було в згоді з політичними поглядами Шахматова: як типовий російський ліберал (член партії конституціоналістів-демократів) він обстоював культурні права народів Росії, але при умові недоторканости Рос. Імперії. Відповідно, коли 1917 Україна йшла до незалежності, Шахматов зайняв різко негативну позицію. Початки української мови автор виводив з «південного наріччя» «спільнодавньоруської» мови. Шахматов вважав витоки української мови у загальних рисах автохтонними (хоч часом містив їх між Прутом і дол. Дніпром, а часом далі на північ, у середньому Подніпров'ї). Не зважаючи на вразливі місця у теорії Шахматова, його історично-генетичні концепції підкуповували своєю цілісністю, включенням колосальної кількости фактів, синтетичністю. На кілька десятиліть вони визначили трактування цих проблем у східньослов'янському мовознавстві, навіть у противників Шахматова; жодна мовознавча школа не мала такого впливу в Росії — СССР у першій половині 20 ст., як школа Шахматова.



Кл.слова:
мовознавство -- мова

   Тип видання:   методичний посібник   
18.

Шахматов, О. Л.
Нариси з історії української мови та хрестоматія [Електронний ресурс] : з пам'ятників письменської старо-українщини ХІ-ХVІІІ в.в. / О. Л. Шахматов, А. Г. Кримський. - К. : Друкар, 1922. - 182 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


О.Шахматов займався у тому числі й питанням історії української мови, якому і присвячена пропонована книга. Шахматов брав участь у складанні декларації Петербурзької АН «Про скасування обмежень малоруського друкованого слова» (1905 — 1906) (див. також Заборона українського слова в Росії. Реферат Петербурзької Академії наук (1916) [PDF]). Це було в згоді з політичними поглядами Шахматова: як типовий російський ліберал (член партії конституціоналістів-демократів) він обстоював культурні права народів Росії, але при умові недоторканости Рос. Імперії. Відповідно, коли 1917 Україна йшла до незалежності, Шахматов зайняв різко негативну позицію. Початки української мови автор виводив з «південного наріччя» «спільнодавньоруської» мови. Шахматов вважав витоки української мови у загальних рисах автохтонними (хоч часом містив їх між Прутом і дол. Дніпром, а часом далі на північ, у середньому Подніпров'ї). Не зважаючи на вразливі місця у теорії Шахматова, його історично-генетичні концепції підкуповували своєю цілісністю, включенням колосальної кількости фактів, синтетичністю. На кілька десятиліть вони визначили трактування цих проблем у східньослов'янському мовознавстві, навіть у противників Шахматова; жодна мовознавча школа не мала такого впливу в Росії — СССР у першій половині 20 ст., як школа Шахматова.



Кл.слова:
мовознавство

   Тип видання:   монографія   
19.
 


Фаріон, Ірина.
Мовна норма: знищення, пошук, відновлення [Електронний ресурс] / Ірина Фаріон. - Івано-Франківськ : Місто-НВ, 2013. - 332 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Від нашої матері-берегині: "Не штука критикувати – ми звикли до критики. Набагато важливіше запропонувати рецепт взаємодопомоги, не залежно від того, до якої ти належиш політичної сили. Отже, я запропонувала впровадження уроків з мовлення після оголошення депутатських запитів. Як це відбувається? Кожен депутат отримує видрук своїх помилок, які систематизовані за п'ятьма основними ознаками. Такий видрук видається анонімно, щоби нікого не образити, адже ми працюємо на підвищення загального рівня суспільства. Це пекельна робота, яка абсолютно не є предметом моїх зацікавлень, тому що я історик мови, а не людина, яка досліджує сучасний зріз культури мовлення. Так виникла книга "Мовна норма: знищення, пошук, віднова", де я простежила мовну еволюцію протягом всього ХХ століття: як радянська влада, починаючи з 1938 року через насильницьке впровадження російської мови знищувала основи української фонетики, морфології та синтаксису."



Кл.слова:
українська мова -- мовознавство -- мовний пуризм -- верифікація

   Тип видання:   наукове видання   
20.

Масенко, Л.
Мова і суспільство [Електронний ресурс] : постколоніальний вимір / Л. Масенко. - К. : КМ Академія, 2004. - 162 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книжці висвітлено питання історії сучасної української літературної мови, форм побутування української мови та її сучасного стану. Дослідження здійснено в соціолінгвістичному аспекті: мовні проблеми розглядаються у їх зв'язку із суспільними, розкрито соціальну зумовленість мовних явищ, досліджено специфіку мовної політики КПРС на українських теренах і її роль у формуванні сучасного двомовного соціуму України. Основні поняття соціолінгвістики - мовна ситуація, мовний конфлікт, мовна стійкість - висвітлено у контексті українських реалій.



Кл.слова:
літературна мова -- мовна політика -- лінгвоцид -- русифікація
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського