Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (70)Реферативна база даних (450)Книжкові видання та компакт-диски (113)Журнали та продовжувані видання (5)
Пошуковий запит: (<.>K=АНТРОПОНІМ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 13
Представлено документи з 1 до 13

   Тип видання:   довідник   
1.

Редько, Юліан Констянтинович.
Довідник українських прізвищ [Електронний ресурс] / Ю. К. Редько ; за ред. І. Варченка. - К. : Радянська школа, 1968. - 256 с.. - (Бібліотека вчителя-словесника)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книжці викладено короткі відомості про виникнення прізвищ на Україні, про семантику, будову, відмінювання, правопис і наголошування українських прізвищ. Основною частиною довідника є словничок, у якому зібрано близько чотирьох тисяч прізвищ, у написанні, відмінюванні й наголошенні яких можуть виникати труднощі. Разом з початковою формою того або іншого прізвища зазначено форми родового, давального й орудного відмінків однини та називного й родового множини, форми жіночих прізвищ, відмінні від форм прізвищ чоловіків; у кожній формі визначено наголос. Довідник розрахований на вчителів, журналістів, а також на тих працівників навчальних закладів і установ, які мають справу з оформленням особових документів.



Кл.слова:
ономастика -- антропоніміка

   Тип видання:   монографія   
2.

Демчук, М. О.
Слов'янські автохтонні особові власні імена в побуті українців XIV-XVII ст. [Електронний ресурс] / М. О. Демчук. - К. : Наукова думка, 1988. - 172 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монографія присвячена лексико-семантичному, структурному та етимологічному аналізу особистих імен власне слов'янського походження, що функціонували у побуті українців 14-17 ст. та збереглися ще з тих часів у складі сучасних українських прізвищ.



Кл.слова:
ономастика -- антропонім -- ім'я -- прізвище

   Тип видання:   довідник   
3.

Лидин, Р. А.
Иностранные фамилии и личные имена: Практика транскрипции на русский язык [Електронний ресурс] : справочник / Р. А. Лидин. - М. : Толмач, 2006. - 480 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Справочник составлен с целью побудить переводчиков следовать нормативному написанию иностранных фамилий и личных имён и, по возможности, однозначным способом. В него включены транскрипционные правила для 17 европейских языков, каждому из которых посвящена отдельная глава. В главах описываются особенности орфографии, силовое ударение и правильное произношение по-русски, особенности построения имён и фамилий, а также приводятся сводная таблица транскрипции букв и их сочетаний, список конечных сочетаний для фамилий (английский, немецкий, французский и шведский языки), алгоритмы, примеры и пояснения для передачи букв и их сочетаний, что позволяет быстро и почти без дополнительного обращения к другим справочникам и словарям написать иностранную фамилию по-русски. В конце каждой главы представлен список мужских и женских личных имён. Справочник облегчит работу транскриптора и поможет читателю получать и распространять однозначную информацию.



Кл.слова:
транскрипція -- антропоніміка

   Тип видання:   словник   
4.

Жайворонок, В. В.
Знаки української етнокультури [Електронний ресурс] : словник-довідник / В. В. Жайворонок. - К. : Довіра, 2006. - 703 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Словник включає розміщену в абетковому порядку українську лексику, яка в народній мові має різноманітний етнокультурний підтекст. Вона витлумачується, коментується та ілюструється фольклорними контекстами, а також характерними цитатами з класичної художньої та літописної літератури, Біблії, "Слова о полку Ігоревім". Реєстр словника вміщує окремі власні назви (передусім історичні, церковні, міфологічні, антропонімічні та географічні найменування), з якими тісно переплетені історична доля та світогляд українського народу.



Кл.слова:
лексика -- український фольклор

   Тип видання:   довідник   
5.


Имена и именины [Електронний ресурс] / сост. М. Балашов. - [Б. м. : б. в.], [20_ _?]

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В этом справочнике представлено более 1000 мужских и женских имен с указанием их происхождения. Для христианских имен приведены также дни именин (дней памяти соименных святых) в соответствии с православным календарем. Для некоторых имен дано толкование характера человека, носящего это имя, взятое из книги Б.Ю. Хигера "Имя человека, его характер и судьба".



Кл.слова:
антропоніміка -- лінгвістика -- релігія -- християнство

   Тип видання:   словник   
6.
 


Федосюк, Юрий Александрович.
Русские фамилии [Електронний ресурс] : популярный этимологический словарь / Юрий Александрович Федосюк. - 7-е изд.. стереотип.. - М. : Флинт : Наука, 2011. - 240 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Словарь в популярной форме раскрывает происхождение и значение более 2500 фамилий. В него включены широко распространенные среди русских фамилии, происхождение которых не вполне очевидно для широкого читателя, а также редкие фамилии, носителями которых являлись выдающиеся культурные деятели России. настоящее издание словаря пополнено рядом новых словарных статей, некоторая информация в старых словарных статьях обновлена. Словарь предназначен для широкого круга читателей.



Кл.слова:
лінгвістика -- ономастика -- прізвище -- антропонім -- етимологія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
7.
 


Федосюк, Юрий Александрович.
Что означает ваша фамилия? [Електронний ресурс] / Ю. А. Федосюк. - М. : Флинта : Наука, 2008. - 88 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга в популярной форме рассказывает об истории возникновения и различных источниках образования около 1000 русских фамилий. Вопросом «Что означает ваша фамилия?» занимается специальная наука – антропонимика. Изучая фамилии, она помогает открыть факты, ценные не только для языкознания, но и для истории, географии, этнографии. Издание адресовано в первую очередь школьникам, однако может представлять интерес для всех, интересующихся историей русской культуры.



Кл.слова:
ономастика -- прізвище -- антропонім -- етимологія

   Тип видання:   словник   
8.

Красовський, Іван Дмитрович.
Прізвища галицьких лемків у XVIII ст. [Електронний ресурс] : за матеріалами Йосифінського поземельного кадастру 1787-1788 рр. / Іван Красовський. - Л. : Край, 1993. - 194 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Автором було опрацьовано метрики всіх сіл північних схилів Західних Карпат і на їх основі створено «Словник прізвищ галицьких лемків XVIII сторіччя». Вивчення цих джерел ще раз підтвердило приналежність лемків до українського народу, дало можливість заперечити «волоської колонізації» Карпат. Видання розраховане на науковців та всіх, хто цікавиться історією рідного краю.



Кл.слова:
українське прізвище -- українознавство -- антропоніміка

   Тип видання:   словник   
Категорія:    
9.

Дей, Олексій Іванович.
Словник українських псевдонімів та криптонімів (XVI - XX ст.) [Електронний ресурс] / О. І. Дей. - К. : Наукова думка, 1969. - 560 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга розкриває понад 10 000 псевдонімів, криптонімів та різних умовних знаків, якими підписувалися письменники, критики, публіцисти, актори, художники і громадські діячі України дожовтневого і радянського періодів. До словника включені матеріали з українських видань всіх територій (Східної України, Галичини, Буковини, Закарпаття), а також з окремих органів і видань, що з'явилися в інших країнах (Польщі, Канаді, Швейцарії). При кожному псевдонімі подано видання, де він виступає, і джерело, на основі якого розкрито справжнє прізвище автора. Величезна кількість розшифрувань здійснена на основі архівних фондів та авторських свідчень сучасних діячів культури і преси. Видання розраховане на науковців і партійних працівників, журналістів, працівників бібліотек, викладачів і студентів гуманітарних вузів, на широкі кола книголюбів.



Кл.слова:
ономастика -- скорочення -- антропоніміка

   Тип видання:   словник      довідник   
10.

Скрипник, Лариса Григорівна.
Власні імена людей [Електронний ресурс] : словник-довідник / Л. Г. Скрипник, Н. П. Дзятківська. - 3-тє вид., виправ.. - К. : Наукова думка, 2005. - 336 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Третє видання Словника-довідника своєю побудовою, змістом і обсягом суттєво не відрізняється від попереднього (1996 р.). У ньому подаються офіційні імена, уживані в Україні, та їх варіанти, включено відомості про їх походження, правила правопису українських і російських прізвищ. Імена ілюструються уривками з поетичних творів, народних пісень тощо. Видання сувенiрне. Для філологів, працівників преси, загсів, паспортних столів, для всіх тих, хто цікавиться походженням власних імен. Словник стане у пригоді молодим батькам.



Кл.слова:
ономастика -- антропоніміка

   Тип видання:   монографія   
11.

Волошин, Юрій Володимирович.
Розкольницькі слободи на території Північної Гетьманщини у XVIII ст. [Електронний ресурс] : історико-демографічний аспект / Ю. В. Волошин. - Полтава : АСМІ, 2005. - 312 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монографія присвячена поселенням російських старовірів, що існували на території Стародубського та Чернігівського полків Геть манщини у XVIII ст. Використовуючи сучасні історико демографічні методи, автор аналізує соціальні процеси, які переживала ця етно релігійна група, перебуваючи у чужорідному етнічному середовищі. Спираючись на історико статистичні джерела дослідник розглядає статево віковий склад та природний рух населення, інститут шлюбу і сім'ї, статево рольову систему й становище жінки у старообрядницькій родині, антропонімічні особливості старовірів, вплив міграційних процесів на формування структури населення та соціальні процеси. Робиться спроба порівняння старообрядницького соціуму з українсь ким населенням регіону. Для спеціалістів в галузі історії старообрядництва та історичної демографії, викладачів та студентів, а також всіх, хто цікавиться проб лемами конфесійної і соціальної історії.



Кл.слова:
релігієзнавство -- старообрядництво

   Тип видання:   науково-популярне видання   
12.
 


Никонов, В. А.
География фамилий [Електронний ресурс] / В. А. Никонов. - М. : Наука, 1988. - 189 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Фамилии - это своего рода живая история страны. В Европе они появились впервые в Италии Х – XI вв., затем во Франции, Англии и в других странах. Фамилии у русских сформировались только в XVI в. Какова история происхождения фамилий? Какие фамилии наиболее распространены? В каких районах чаще всего встречаются фамилии Иванов, Кузнецов, Попов, Смирнов? На эти и другие вопросы отвечает данная книга. В.А. Никонов первым обратил внимание на жесткую географическую привязку происхождения русских фамилий. Он разделил Европейскую часть России по наиболее распространенным фамилиям (фамилиям-"чемпионам" по выражению В.А. Никонова), выделив: 1) Ивановию, которую он ассоциировал с бывшими Новгородской и Псковской землями; 2) Смирновию, находившуюся в Верхнем Поволжье, на территории Владимиро-Суздальского княжества; 3) Поповию, Русский Север; 4) Кузнецовию, территорию более позднего (XVI-XVII вв.) русского заселения к югу и востоку от Ивановии и Смирновии.



Кл.слова:
антропоніміка -- прізвище

   Тип видання:   довідник   
Категорія: Релігія   
13.


Християнські свята, фразеологізми, імена [Електронний ресурс] : довідник / уклад. В. Г. Фіщук. - Рівне : ЮЛАТ, 2007. - 36 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У довіднику вміщено матеріал, що стосується християнської тематики. Завданням видання є подальше впровадження християнської моралі в життя молодого покоління. Довідник буде корисним вчителям, студентам, учням, а також широкому колу читачів.



Кл.слова:
геортологія -- антропоніміка -- ономастика -- християнство
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського