Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (9)Реферативна база даних (214)Книжкові видання та компакт-диски (491)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш141.14-0$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 39
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   монографія   
1.
 


Фаріон, Ірина.
Мовна норма: знищення, пошук, відновлення [Електронний ресурс] / Ірина Фаріон. - Івано-Франківськ : Місто-НВ, 2013. - 332 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Від нашої матері-берегині: "Не штука критикувати – ми звикли до критики. Набагато важливіше запропонувати рецепт взаємодопомоги, не залежно від того, до якої ти належиш політичної сили. Отже, я запропонувала впровадження уроків з мовлення після оголошення депутатських запитів. Як це відбувається? Кожен депутат отримує видрук своїх помилок, які систематизовані за п'ятьма основними ознаками. Такий видрук видається анонімно, щоби нікого не образити, адже ми працюємо на підвищення загального рівня суспільства. Це пекельна робота, яка абсолютно не є предметом моїх зацікавлень, тому що я історик мови, а не людина, яка досліджує сучасний зріз культури мовлення. Так виникла книга "Мовна норма: знищення, пошук, віднова", де я простежила мовну еволюцію протягом всього ХХ століття: як радянська влада, починаючи з 1938 року через насильницьке впровадження російської мови знищувала основи української фонетики, морфології та синтаксису."



Кл.слова:
українська мова -- мовознавство -- мовний пуризм -- верифікація

   Тип видання:   монографія   
2.

Фаріон, І.
Мова - краса і сила. Суспільно-креативна роль української мови в ХІ - середині ХІХ ст. [Електронний ресурс] / І. Фаріон. - Л. : Вид-во Національного ун-ту "Львівська політехніка", 2010. - 212 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Це дослідження перше в українському мовознавстві, де взаємини між мовою і людиною, мовою і нацією, мовою і державою розглянуто в онтологічно-діяхронному розтині: мова не лише передумова буття людини і суспільства – вона основа його творення впродовж століть (від ХI до ХIХ століття). Унікальність і феноменальність української ситуації у тому, що не держава була на сторожі мови, а мова забезпечила собою всі можливості для відродження нації та держави. Цей феномен авторка вкладає у метафоричне поняття мови як "краси і сили". "Краса" – це найвідкритіший фонетичний бік мови, а "сила" – це її суспільно-креативна роль в українському націє- та державотворенні. Краса і сила мови – це те, що "двигнуло з упадку ту масу, якій, бачилося, не було рятунку" (І. Франко). Позаяк мова – справа всіх і кожного, то це нетрадиційне лінгвістичне дослідження адресоване, не лише лінгвістам, а усім мовцям.



Кл.слова:
українська мова -- мовознавство

   Тип видання:   монографія   
3.

Губерначук, С. С.
Прадавність української мови [Електронний ресурс] / С. С. Губерначук. - К. : Четверта хвиля, 2010. - 352 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі представлені напрацювання автора як фахового філолога за кілька десятків років досліджень найдавніших початків української мови. Читачі довідаються, як ще з раннього кам'яного віку, коли людина почала виголошувати первісні членоподільні звуки, а за ними і звуконаслідувальні мовні одиниці, витворювалися, віками удосконалювалися і передавалися від покоління до покоління потужні зародкові прамовні пласти, які з часом стали основою формування розвоєвої бази української мови: первовічні вигуки й частки, корені багатьох слів, пов'язаних із первісним збиральництвом- мисливством, початковими хліборобством, тваринництвом, будівництвом, металовиробництвом, як і тотемічними та сонцепоклонницькими віру- ваннями тощо. У доісторичних часах автор простежує і деякі морфологічні, словотвірні, синтаксичні та образно-поетичні особливості нашої рідної мови. Підтвердженням висновків автора є найдавніші жанри української словесності: народні замовляння та казки, обрядові пісні сонцепоклонниць- кого походження, корінні імена особові, географічні назви, а також ведійські, античні та давньоукраїнські писемні джерела.



Кл.слова:
українська мова -- українська філологія

   Тип видання:   зб. статей   
4.


Українська мова у XX ст. [Електронний ресурс] : історія лінгвоциду: документи і матеріали / уклад. Л. Масенко, В. Кубайчук, О. Демська-Кульчицька. - К. : Вид-во Києво-Могилянської академії, 2005. - 402 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Подана нижче добірка документів має на меті ознайомити читачів із специфікою мовної політики, яку провадив радянський режим на теренах УРСР. Упорядники свідомі того, що збірник не може претендувати на повноту і всеохопність матеріалу. Нашим завданням було поставити проблему і заохотити майбутніх дослідників до пошуку ширшої інформації і наукового її опрацювання. Добираючи матеріали з радянських партійних документів і мовознавчих публікацій ми надавали перевагу тим, які стосувалися внутрішньомовної політики — заборон вживати певні слова, словосполучення, словотвірні й морфологічні форми, синтаксичні конструкції, оскільки саме цей аспект мовної політики КПРС ще не дістав належного опрацювання за джерельними даними. Орієнтація на зазначену проблематику зумовила й обмеження поданих матеріалів переважно хронологічними рамками 1930-х і 1970-х років, оскільки саме в ці десятиліття Москва застосовувала найбрутальніші методи у неоголошеній війні з українською нацією, до яких належала й низка репресивних заходів у сфері мововжитку. Відкриває збірник скорочена версія доповіді Миколи Скрипника на Першій всеукраїнській конференції культурно-освітніх робітників нацменшостей 20 травня 1931 року. Її подано для загального уявлення про засади мовно-освітньої програми М. Скрипника, що становили головний об’єкт нищівної критики в наступних погромницьких акціях 1930-х років. Завершує видання словник репресованої лексики, укладений на базі опублікованих у збірнику документів.



Кл.слова:
мовна політика -- правопис -- термінологія

   Тип видання:   наукове видання   
5.

Масенко, Л.
Мова і суспільство [Електронний ресурс] : постколоніальний вимір / Л. Масенко. - К. : КМ Академія, 2004. - 162 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книжці висвітлено питання історії сучасної української літературної мови, форм побутування української мови та її сучасного стану. Дослідження здійснено в соціолінгвістичному аспекті: мовні проблеми розглядаються у їх зв'язку із суспільними, розкрито соціальну зумовленість мовних явищ, досліджено специфіку мовної політики КПРС на українських теренах і її роль у формуванні сучасного двомовного соціуму України. Основні поняття соціолінгвістики - мовна ситуація, мовний конфлікт, мовна стійкість - висвітлено у контексті українських реалій.



Кл.слова:
літературна мова -- мовна політика -- лінгвоцид -- русифікація

   Тип видання:   хрестоматія   
6.


Історія українського правопису XVI - XX ст. [Електронний ресурс] : хрестоматія. - К. : Наукова думка, 2004. - 584 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У хрестоматії "Історія українського правопису: XVI—XX століття" представлені наукові та публіцистичні статті, а також граматичні праці, що відображають основні етапи становлення української орфографії та специфічних рис українського алфавіту; особливо детально висвітлено перебіг навколоправописних дискусій XIX—XX ст. Хрестоматія містить також короткі відомості про осіб, які так чи інакше свого часу вплинули на цей процес. Видання є надзвичайно актуальним в умовах сучасної правописної полеміки, що точиться в Україні, оскільки воно відображає традицію формування української правописної системи на наукових засадах із урахуванням неповторних особливостей української літературної мови; подає прецеденти розв'язання багатьох конфліктних правописних питань, пошуку й віднайдення розумних компромісів між різними українськими правописними традиціями з метою створення єдиного для цілої України орфографічного кодексу та багато в чому пояснює засади й причини запропонованих сьогодні змін в українському правописі. Хрестоматія призначена для філологів (науковців, викладачів, студентів), а також для всіх, хто не байдужий до проблем сучасного українського правопису, цікавиться історією його формування й прагне осмислити його сучасний стан.



Кл.слова:
орфографія -- лінгвістика

   Тип видання:   хрестоматія   
7.
 



Історія українського правопису: XVI—XX століття [Електронний ресурс] : хрестоматія. - К. : Наукова думка, 2004. - 581 с.. - (Проект "Наукова книга"')

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У хрестоматії "Історія українського правопису: XVI—XX століття" представлені наукові та публіцистичні статті, а також граматичні праці, що відображають основні етапи становлення української орфографії та специфічних рис українського алфавіту; особливо детально висвітлено перебіг навколоправописних дискусій XIX—XX ст. Хрестоматія містить також короткі відомості про осіб, які так чи інакше свого часу вплинули на цей процес. Видання є надзвичайно актуальним в умовах сучасної правописної полеміки, що точиться в Україні, оскільки воно відображає традицію формування української правописної системи на наукових засадах із урахуванням неповторних особливостей української літературної мови; подає прецеденти розв'язання багатьох конфліктних правописних питань, пошуку й віднайдення розумних компромісів між різними українськими правописними традиціями з метою створення єдиного для цілої України орфографічного кодексу та багато в чому пояснює засади й причини запропонованих сьогодні змін в українському правописі. Хрестоматія призначена для філологів (науковців, викладачів, студентів), а також для всіх, хто не байдужий до проблем сучасного українського правопису, цікавиться історією його формування й прагне осмислити його сучасний стан.



Кл.слова:
українська мова -- українська граматика

   Тип видання:   наукове видання   
8.

Шевельов, Юрій.
Внесок Галичини у формування української літературної мови [Електронний ресурс] / Ю. Шевельов ; Наукове товариство імені Шевченка у Львові, Національний університет "Києво-Могилянська академія". - К. : КМ Академія, 2003. - 160 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Праця видатного славіста Юрія Шевельова (Шереха) про внесок Галичини у формування української літературної мови написана під час перебування вченого у Львові в 1943—1944 pp. У науковій розвідці простежується інтенсивність галицьких мовних впливів на нову українську літературну мову в різні історичні періоди. Матеріал ілюстровано прикладами використання галицизмів у мові П. Куліша, М. Старицького, М. Коцюбинського, Лесі Українки та ін. Книга й досі залишається єдиним, а тому надзвичайно цінним дослідженням у цій мовній ділянці.



Кл.слова:
мовознавство -- діалектознавство -- галицизми

   Тип видання:   науково-популярне видання   
9.

Шевельов, Юрій.
Історична фонологія української мови [Електронний ресурс] / Юрій Шевельов ; Харківське історико-філологічне товариство. - Харків : [б. в.], 2002. - 1066 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Відома праця з українського мовознавства. У книзі розглядається фонологічний розвиток української мови як послідовність звукозмін від самих її початків як діалектної групи у складі праслов'янської мови і аж до нашого часу. Книга вперше побачила світ у 1979 англійською мовою і є продовженням «Передісторії праслов'янської мови» (1964) того ж автора.



Кл.слова:
фонетика -- мовознавство -- українська мова

   Тип видання:   наукове видання   
10.

Шевельов, Ю.
Історична фонологія української мови [Електронний ресурс] / Ю. Шевельов. - Х. : Акта, 2002. - 1063 с.. - (Класика української науки)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Поява «Історичної фонології української мови» Юрія Шевельова в українському перекладі --- то велике свято мовознавства на Україні. Англійською мовою ця праця вийшла друком ще 1979 р.; і хоча адресатом її були всі славісти, та зі зрозумілих причин вона призначалася насамперед читачеві українському --- а той упродовж багатьох років не мав до неї доступу. Слід підкреслити, що «Історична фонологія української мови» Ю. Шевельова вирізняється з поміж аналогічних досліджень розмаїтістю розглянутої в ній тематики, широтою погляду на пояснювані мовні явища, багатством використаного історичного та діалектного матеріалу, деталізованим викладом фактів. Усе це доповнюється оглядом попередніх інтерпретацій, завдяки чому для багатьох явищ витворюються своєрідні міні монографії. Утім, «Історична фонологія української мови» не є сукупністю монографій; або, беручи точніше, вона є чимось більшим, ніж просто сукупність монографій. У книзі застосовано монографічний, синтетичний спосіб потрактування досліджуваної проблеми в усій її цілості. Автор послідовно описує доісторичний розвиток української фонологічної системи, її еволюцію від "протоукраїнського" до "давньоукраїнського" періоду, відтак --- системні зміни, що зумовили перехід до наступних етапів: "ранньосередньоукраїнського", "середньоукраїнського", "пізньосередньоукраїнського" та "новітнього". З тонким розумінням подано культурно історичне тло мовних процесів, для кожної виокремленої епохи докладно описано джерельну базу. Дуже корисною є наведена бібліографія найважливіших праць до кожного розділу. У книзі показано розвиток звукових явищ в окремих діалектах і розвиток діалектної фонологічної системи з ареального погляду. Отже, вона також містить у собі --- в повному сенсі слова --- історичну діалектологію української мови в ділянці фонології: це стосується як розгляду окремих явищ, так і підсумкової синтези, запропонованої в прикінцевому розділі.



Кл.слова:
фонетика -- фонологія

   Тип видання:   монографія   
11.

Ткач, Л.
Українська літературна мова на Буковині в кінці XІХ - на початку XX ст. [Електронний ресурс] : у 3 т. / Л. Ткач. - Чернівці : Рута, 2000. - 408 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1 : Матеріали до словника


Монографія "Українська літературна мова на Буковині в кінці XIX - на початку XX ст." - перша спроба подати цілісну характеристику регіонального функціонування української мови в зазначений період у контексті істориш-культурних чинників, які впливали на соціальний статус української мови, її функціональні сфери та ступінь внутрішнього розвитку. У першій частині монографії представлено словникові матеріали, з яких постає загальний образ західного варіанта тодішньої української літературної мови у зіставних зв'язках із її сучасними лексичними, граматичними, фонетичними нормами тощо. Реєстрову частину словника укладено з таких лексичних одиниць, що у їх формі, значенні й особливостях слововживання виявилася історична специфіка літературномовного процесу на західноукраїнських землях, зокрема й на Буковині, - вплив живої народної мови - діалектів південно-західного наріччя, співтериторіальних мов, які функціонували в місцевому соціумі в силу поліетнічного складу населення, діяльності чужомовної державної адміністрації часів Австро-Угорщини. Матеріали до словника містять близько 3500 словникових статей. Ілюстративні матеріали мають різне функціонально-стилістичне спрямування, у них використано тексти публіцистики, навчальних посібників, листування, художньої літератури, зразки інформаційного мовлення - хроніку громадсько-політичного життя, рекламу, оголошення тощо. У коментарях до кожної словникової статті подано зіставні мовні факти з польської, німецької, російської, румунської та інших мов. Друкується згідно з ухвалою Вченої ради Чернівецького державного університету ім.Ю.Федьковича, протокол №2 від 23 березня 2000 р.



Кл.слова:
діалект -- говірка -- наріччя

   Тип видання:   наукове видання   
12.


Волинські грамоти XVI ст. [Електронний ресурс] / упоряд.: В. Б. Задорожний, А. М. Матвієнко. - К. : Наукова думка, 1995. - 245 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


До видання увійшли грамоти володимирських актових книг XVI ст. — так звані кріпосні документи (духовні, дарчі, продажні, закладні та інші). Це важливі для вивчення історії мови пам'ятки ділової писемності того часу. До тексту додаються передмова, коментарі, словник застарілих слів, укладений на основі лексичного матеріалу грамот. Для науковців — мовознавців, етимологів, істориків, юристів, етнографів, учителів, студентів.



Кл.слова:
духовна -- дарча -- закладна

   Тип видання:   монографія   
13.
 


Пещак, Марія.
Розвиток давньоруського і староукраїнського наукового тексту [Електронний ресурс] / Марія Пещак. - К. : Українознавство, 1994. - 289 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монографія написана на основі дослідження структури тексту рукописних історичних пам'яток ХІ-ХУІІ ст. Пропонується опис мовного оформлення композиційно! структури наукових творів, способи включення чужого до авторської розповіді, особливості розгортання тексту при наявності в ньому таблиць і малюнків, мовні ознаки поділу давньоруських і староукраїнських історичних писемних пам'яток на первинну і вторинну наукову ліетратуру, розвиток ознак поділу наукових творів на книжки і томи. Розрахована на науковців, аспірантів, викладачів вузів, студентів і вчителів середніх шкіл, істориків, мовознавців та книгознавців.



Кл.слова:
текстологія -- мовознавство -- графологія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
14.

Пещак, М. М.
Розвиток давньоруського і староукраїнського наукового тексту [Електронний ресурс] / М. М. Пещак. - Київ : Українознавство, 1994. - 272 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монографія написана на основі дослідження структури тексту рукописних історичних пам'яток ХІ—ХVІІ ст. Пропонується опис мовного оформлення композиційно! структури наукових творів, способи включення чужого до авторської розповіді, особливості розгортання тексту при наявності в ньому таблиць і малюнків, мовні ознаки поділу давньоруських і староукраїнських історичних писемних пам'яток на первинну і вторинну наукову ліетратуру, розвиток ознак поділу наукових творів на книжки і томи. Розрахована на науковців, аспірантів, викладачів вузів, студентів і вчителів середніх шкіл, істориків, мовознавців та книгознавців.



Кл.слова:
палеографія -- науковий текст -- культура мови

   Тип видання:   науково-популярне видання   
15.
 


Півторак, Григорій.
Українці. Звідки ми і наша мова [Електронний ресурс] / Григорій Півторак. - К. : Наукова думка, 1993. - 200 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії розглянуто джерела мовно-історичних відомостей про наше минуле і на цій науковій базі популярно розповідається про найдавніших мешканців на території сучасної України, про походження слов’ян, перші слов’янські племена й ранньослов’янські культури, роль скіфів у нашій історії, формування південноруських союзів племен як етнічної основи українського народу, виникнення найважливіших діалектних рис, що стали характерними особливостями української мови, пояснено причини й передумови сучасного діалектного поділу української мови. Подано відомості про появу писемності у східних слов’ян, простежено розвиток двох писемно-літературних мов у Київській Русі – церковнослов’янської та давньоруської, проаналізовано мовні особливості творів давньоруської літератури. Для найширшого кола читачів, зацікавлених походженням українців та історією української мови.



Кл.слова:
мовознавство -- етногенез -- історія України -- слов'янська культура

   Тип видання:   науково-популярне видання   
16.

Вихованець, І.
Таїна слова [Електронний ресурс] / І. Вихованець. - К. : Радянська школа, 1990. - 284 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Про таїну рідного слова, про мовну скарбницю народу. зібрану в словниках, про те, як народжується слово, про історію слів, про наші імена й прізвища, про назви міст, про взаємозв'язки української мови з іншими мовами розповідає ця книжка.



Кл.слова:
мова -- мовлення

   Тип видання:   монографія   
17.

Демчук, М. О.
Слов'янські автохтонні особові власні імена в побуті українців XIV-XVII ст. [Електронний ресурс] / М. О. Демчук. - К. : Наукова думка, 1988. - 172 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монографія присвячена лексико-семантичному, структурному та етимологічному аналізу особистих імен власне слов'янського походження, що функціонували у побуті українців 14-17 ст. та збереглися ще з тих часів у складі сучасних українських прізвищ.



Кл.слова:
ономастика -- антропонім -- ім'я -- прізвище

   Тип видання:   наукове видання   
18.


Ділова мова Волині і Наддніпрянщини XVII ст. [Електронний ресурс] : збірник актових документів / Академія наук Української РСР, Інститут мовознавства ім. О. О. Потебні ; підготували до видання В. В. Німчук [та ін.]. - К. : Наукова думка, 1981. - 316 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Сборник содержит тексты из трех актовых книг Житомирского гродского уряда 1605, 1609 и 1649-1650 гг. и Подкоморной книги Киевского воеводства 1643 г., которые охватывают различные сферы жизни украинского народа, дают богатый материал исследователям украинского языка, его культуры и истории.



Кл.слова:
мовознавство -- українська мова

   Тип видання:   монографія   
19.

Жовтобрюх, М. А.
Історія української мови [Електронний ресурс] : фонетика / М. А. Жовтобрюх, В. М. Русанівський, В. Г. Скляренко. - К. : Наукова думка, 1979. - 367 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії викладається історія звукової системи української мови. На основі аналізу давньоруських і староукраїнських писемних пам"яток, а також народних говорів української мови розкриваються процеси розвитку фонем, висвітлюються фонологічні відношення в системі голосних і приголосних, дається фонологічна характеристика сучасної української літературної мови в її історичному аспекті.



Кл.слова:
мовна система -- розвиток -- фонетика

   Тип видання:   монографія   
20.

Жовтобрюх, Михайло Андрійович.
Історія української мови: Фонетика [Електронний ресурс] / М. А. Жовтобрюх, В. М. Русанівський, В. Г. Скляренко. - К. : Наукова думка, 1979. - 372 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії викладається історія звукової системи української мови. На основі аналізу давньоруських і староукраїнських писемних пам'яток, а також народних говорів української мови розкриваються процеси розвитку фонем, висвітлюються фонологічні відношення в системі голосних і приголосних, дається фонологічна характеристика сучасної української мови в її історичному аспекті. Розрахована на філологів — дослідників, викладачів, аспірантів, учителів і студентів.



Кл.слова:
фонологія -- діахронія -- компаративістика
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського