Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (47)Тематичний інтернет-навігатор (56)Автореферати дисертацій (585)Реферативна база даних (5898)Книжкові видання та компакт-диски (1440)Журнали та продовжувані видання (193)
Пошуковий запит: (<.>K=ПОЛТАВ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 72
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   словник   
1.
 


Назарук, Ю.
Ґвара. Автентична Львівська Абетка [Електронний ресурс] / Ю. Назарук, Г. Ерде, А. Борковський. - Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2011. - 76 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Легіони вчительок української мови сумлінно втовкмачують львівським діткам у голови, «як то всьо має називатися і писатися правильно». Комп’ютерні програми з українського правопису скаженіють, на свій розсуд виправляючи слівця львівського балаку. Але дітки, як не вдома, то на перекурі попід школою чи на самогонній дискотеці у Радехові, багатіють іншими вербальними формулами і самі собі творять лінгвістичну норму. Завдяки цьому львівська ґвара, хоч і не досить вписана у формат, живіша від полтавської матриці укрмови, і ніц їй не бракує. Робоча група просить академічних лінгвістів і просто небайдужих активістів мовного фронту вибачити їй за можливі перекручення у нашій захалявній книжечці. Жодна мова, тим більше львівська ґвара, не стоїть на місці, нараз бідніє та багатіє. Деякі колись широковживані слова і значення слів канули в Полтву, деякі навпаки - помалу вилазять із бабциних скринь. Безліч слів й ідіоматичних виразів довелося оминути через брак місця.



Кл.слова:
сленґ -- діалектизми -- мовознавство

   Тип видання:   методичний посібник   
2.

Асаул, А. Н.
Этногеографические факторы глобализации и регионализации мира [Електронний ресурс] / А. Н. Асаул, М. А. Джаман, П. В. Шуканов ; Институт проблем экономического возрождения, Полтавский университет экономики и торговли. - СПб. : ИПЭВ, 2010. - 296 с.

Рубрики:

  Текст у форматі PDF 4.30 Мб


Показано определяющее значение этногеографических факторов в развитии региональных и глобальных территориально-политических процессов, которые в обобщённом виде рассмотрены как глобализационные процессы. Книга может быть полезна при определении перспективного направления развития государства, для обоснования эффективной внутренней региональной и межнациональной политики и для упрочнения связей с потенциальными и реальными союзниками с целью сохранения и укрепления суверенитета страны; в научном плане для обоснования общественно-географической сущности глобализации и промежуточной роли регионализации в процессе унификации этносферы; в применении методики определения межэтнической напряженности с целью выявления потенциальных зон (регионов) межэтнической напряженности и разработке соответствующих рекомендаций для их локализации и предотвращения межэтнических конфликтов; в осуществлении мониторинга по отдельным регионам страны и мира в целом с целью выявления и предотвращения потенциальных очагов межэтнических конфликтов, укрепления государственности и успешного противостояния пагубным воздействиям глобализации



Кл.слова:
держава

   Тип видання:   науково-популярне видання   
3.
 


Чухліб, Тарас.
Шлях до Полтави. Україна і Росія за доби гетьмана Мазепи [Електронний ресурс] / Тарас Чухліб. - К. : Наш час, 2008. - 264 с.. - (Невідома Україна)

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Триста років тому відбулося повстання на чолі з гетьманом Іваном Мазепою, а потім — сумнозвісна для України Полтавська битва. На жаль, із різних причин розуміння цих подій донині залишається в полоні народних міфів та ідеологічних нашарувань. А тому на основі вітчизняних і зарубіжних історіографічних здобутків, новознайдених документів і матеріалів автор висвітлює складні відносини між Українським гетьманатом і Московським царством в останні десятиліття XVII — на початку XVIII ст., тобто в добу правління І. Мазепи. Автор також описує участь козацької України у «загальноєвропейській» Великій Північній війні 1700—1721 рр. на першому її етапі, досліджує мотивацію переходу І. Мазепи з-під зверхності царя Петра І до протекторату шведського короля КарлаХІІ Густава, міжнародні й військові аспекти Полтавської битви тощо, простежує діяльність наступника Мазепи — гетьмана Пилипа Орлика. Крім того, у книзі приділено увагу сучасним проблемам відновлення національної пам’яті про доленосні для України та Росії події далекої давнини.



Кл.слова:
гетьманщина -- Полтавська битва -- Московське царство

   Тип видання:   наукове видання   
4.

Дятлов, А. С .
Чернобыль. Как это было [Електронний ресурс] : воспоминание участника аварии на Чернобыльской АЭС, которого многие считают её виновником / А. С . Дятлов. - М. : Научтехлитиздат, 2003. - 128 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Анатолий Степанович Дятлов родился 3 марта 1931 г, в селе Атаманово Красноярского края. Отец – инвалид первой мировой войны работал бакенщиком на р. Енисее, мать – домохозяйка. После окончания 7-ми классов в 1945 г. поступил в Норильский горно-металлургический техникум, электротехническое отделение которого закончил с отличием в 1950г. Три года работал в г. Норильске на одном из предприятий Минсредмаша. В 1953-1959 гг. учился в Московском инженерно-физическом институте, который окончил также с отличием, получив квалификацию инженера-физика по специальности автоматика и электроника. По распределению был направлен на судостроительный завод им. Ленинского комсомола в г. Комсомольск-на-Амуре, где трудился в должностях старшего инженера, начальника физической лаборатории, сдаточного механика главной энергетической установки атомных подводных лодок. В 1973 г. по семейным обстоятельствам перевёлся на строившуюся Чернобыльскую АЭС, где прошёл путь от заместителя начальника реакторного цеха до заместителя главного инженера станции по эксплуатации. Награждён орденами Знак Почёта и Трудового Красного Знамени. Во время аварии 26 апреля 1986 г. получил дозу облучения как минимум 550 бэр. По приговору Верховного Суда СССР признан одним из виновников аварии и осуждён на 10 лет лишения свободы в колонии общего режима. Отбывал срок в посёлке Крюково Полтавской области. После многочисленных обращений различных организаций, друзей, лично А.Д. Сахарова, а после его смерти – Е.Г. Боннер, 1 октября 1990 г. А.С. Дятлов был досрочно освобождён по ст 220 (по болезни). Лучевая болезнь быстро прогрессировала и несмотря на помощь немецких врачей (с 1991 г. по два раза в год Дятлов лечился в ожоговом отделении университетской клиники Мюнхена) 13 декабря 1995 г А.С. Дятлова не стало.



Кл.слова:
атомна енергетика -- ядерний реактор -- атомна станція -- енергоблок

   Тип видання:   наукове видання   
5.

Шевельов, Юрій.
Чернігівщина в формуванні нової української літературної мови [Електронний ресурс] / Юрій Шевельов. - Париж ; Нью-Йорк : [б. в.], 1961. - 15 с.. - (Записки НТШ ; т. CLXIX)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Юрієм Шевельовим доведено, що важливу ролю у творенні нової мови відіграли не лише київські й полтавські говірки, але й інші діалекти. У розвідці про вплив Чернігівщини автор також відзначив, що традиція літературної мови, на якій ґрунтувалися граматика й словник О. Павловського, була чернігівська, а в Котляревського чи Шевченка північноукраїнських елементів теж трапляється чимало. Він підкреслив, що початків нової мови слід шукати в добі, яка передувала Котляревському, і що жодна літературна мова не виникає “на народній основі”, – а це відбігало й від традиції, що набула певного поширення в науці, й від тієї догми, що була обов’язковою на підрадянській Україні.



Кл.слова:
українська література -- літературознавство -- діалектознавство

   Тип видання:   науково-популярне видання   
6.

Костенко, Микола.
Хорольщина та навколишні землі в Генеральному слідстві про маєтності 1729-1731 рр. [Електронний ресурс] / Микола Костенко. - Київ : Центр учбової літератури, 2014. - 130 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В основі даної публікації – витяги з Генерального слідства про маєтності Лубенського та Миргородського полків Війська Запорізького, що було здійснене в 1729 – 31 рр. Принцип вибірки з «Генерального слідства…» – це належність поселень до історичної Хорольщини й прилеглих до неї земель. У праці містяться наукові коментарі, що ґрунтуються на історичних документах і сучасних публікаціях, перелік яких додається, список персоналій, географічний покажчик. До книги додається складена автором карта досліджуваної те-риторії. Вона являє собою адміністративно-територіальний устрій Лубенського (без північних сотень) та Миргородського полків станом на початок 1731 р. з відображенням всіх населених пунктів то-гочасної Хорольщини й прилеглих до неї земель за даними Генерального слідства про маєтності. Для всіх, хто цікавиться історією Полтавщини, українського козацтва, соціально-економічних відносин в Україні часів Гетьманщини.



Кл.слова:
адміністративно-територіальний устрій -- економічні відносини -- козаччина

   Тип видання:   монографія   
7.

Клепко, С. Ф.
Філософія освіти в європейському контексті [Електронний ресурс] / С. Ф. Клепко ; Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти ім. М. В. Остроградського. - Полтава : ПОІППО, 2006. - 328 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монографія розкриває основні поняття та конструктивні ідеї сучасної філософії освіти, подає досвід осмислення і вирішення головних проблем сучасної освіти й освітньої політики в демократичному суспільстві, визначає оптимальний шлях розвитку системи освіти України в європейському контексті. Книга буде корисною для широкого кола читачів у галузі освіти, викладачам педагогічних університетів, учителям.



Кл.слова:
педагогіка -- освітні технології

   Тип видання:   монографія   
8.


Управління якістю послуг готелів: методологія та практика [Електронний ресурс] : монографія / Т. І. Ткаченко [та ін.] ; Київський національний торговельно-економічний університет. - Київ : [б. в.], 2012. - 728 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Текст у форматі PDF 6.01 Мб


У монографії визначено теоретико-методологічні засади управління якістю готельних послуг, сутність складових елементів системи управління якістю, інструментарій та методичні підходи до оцінки рівня якості готельних послуг. Розкрито особливості управління якістю послуг на підприємствах готельного господарства, проведено оцінку їх стану та тенденцій розвитку на основі комплексного аналізу статистичних та експериментальних даних, досліджено рівень якості готельних послуг в Україні. Запропоновано методику розроблення та впровадження систем якості в готельному господарстві. Призначено для науковців, викладачів, працівників готельного бізнесу.



Кл.слова:
готельний бізнес -- сертифікація -- мотивація персоналу

   Тип видання:   каталог   
9.
 



Украинское народное творчество [Електронний ресурс] : каталог. - Полтава : Изд. кустар. склада Полтав. губерн. земства, 1912

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Сер. 2 : Ковры. - 1912. - 24 с.


Видання є невеликою брошурою, присвяченою виготовленню килимів на Полтавщині. Стисло описується основні різновиди килимів, які класифікуються за способами їх виготовлення. Також розглядаються матеріали, які використовуються при роботі. Відзначається, які види килимів є більш чи менш популярними. Основну ж частину видання становлять зображення килимів із традиційними полтавськими орнаментами.



Кл.слова:
прикладне мистецтво -- орнамент -- килим

   Тип видання:   наукове видання   
10.

Сокирко, О.
Український Рубікон. Полтавська битва 27 червня 1709 р. [Електронний ресурс] : у 2 т. / О. Сокирко. - К. : Темпора, 2009. - (Militaria Ucrainica)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1. - 80 с.

Ч. 2. - 104 с.


Полтавська битва 1709 р. – одна з центральних подій Великої Північної війни 1700-1721 pp., котра вирішальним чином позначилася на її результатах, а відтак і долях усіх країн-учасниць. Чому події під Полтавою, здавалося б, загальновідомі й зрозумілі, стали своєрідним вододілом в історії Козацької України, розповідає нове дослідження історика Олексія Сокирка. Перша частина книги включає передісторію Великої Північної війни, участь у ній українського війська, передумови Полтавської битви й характеристику сил шведської армії. Друга частина книги включає характеристику військ українських гетьманів, російської армії, детальний огляд основних етапів Полтавської битви 27 червня 1709 р. та її наслідків. Видання розраховане на всіх, хто цікавиться історією України.



Кл.слова:
Полтава

   Тип видання:   монографія   
11.

Наумов, Сергій Олександрович.
Український політичний рух на Лівобережжі (90-ті рр. ХІХ ст. - лютий 1917 р.) [Електронний ресурс] : монографія / С. О. Наумов. - Х. : ХНУ ім. В. Н. Каразіна, 2006. - 344 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монографія Сергія Наумова присвячена дослідженню українського національного руху, зокрема його політичної фази в інтерпретації Мірослава Гроха чи модерному етапові в класифікації Івана Лисяка-Рудницького. Розглядається реґіон Лівобережної України в межах Полтавської, Чернігівської та Харківської губерній Російської імперії. Мотивація реґіонального підходу зумовлена особливістю цього краю у порівнянні з Півднем чи Правобережжям України, його осібною роллю в процесі українського націєтворення. Автор усвідомлює внутрішню неоднорідність обраного реґіону, викликану особливостями історичного розвитку та географічним положенням. Варто погодитися із дослідником щодо можливости екстраполювати сформульовані висновки на загальноукраїнський рух у межах імперії. Тим більше, що в постійному полі зору автора залишається Київ. На сьогодні ця тема дослідження досить актуальна. Її результати важливі з погляду вивчення досвіду діяльности політичних партій у доволі непростих умовах української дійсности. Нагальним є вивчення впливу політичного руху на процес політизації суспільства та зростання національної свідомости населення напередодні боротьби за національну державність в роки української революції. Мусимо констатувати недостатній рівень вивчення українського політичного руху як на конкретно-історичному рівні, так і на рівні загальнотеоретичному, викликаний головно подальшою ходою політичних подій на теренах колишньої Російської імперії.



Кл.слова:
суспільні зрушення -- відцентрові тенденції -- українська ідея -- політологія

   Тип видання:   наукове видання   
12.

Риженко, Я.
Українське шитво [Електронний ресурс] / Я. Риженко. - Полтава : [б. в.], 1929. - 32 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Описано різні шитва: золотошвейні роботи, вишивка й мережка на рушниках і хустках, а також шитво на одязі в різні історичні періоди. Відзначено згубний вплив промислового капіталізму на самобутність цього виду ужиткового мистецтва і водночас поява стимулів до створення вишивальної промисловості. Наведено статистичний матеріал щодо народних промислів цього напряму в 20-ті роки ХХ ст. в Полтавській області. Книгу ілюстровано фотографіями.



Кл.слова:
вишивка -- мережка

   Тип видання:   альбом   
13.


Українська вишивка [Електронний ресурс]. - Торонто : Ліга Українських Католицьких Жінок Торонтської Єпархії, 1984. - 52 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В альбомі представлені зразки вишивок різних регіонів України: Київщини, Полтавщини, Чернігівщини, Черкас, Житомира, Одещини, Херсонщини, Полісся, Волині, Східного Поділля, Західного Поділля, Яворівщини, Сокальщини, Покуття, Буковини, Лемківщини, Бойківщини, Гуцульщини, Закарпаття. Показані церковні ризи, українські рушники, мережки, змережування і рубці.



Кл.слова:
прикладне мистецтво -- орнамент

   Тип видання:   методичний посібник   
14.


Українські страви [Електронний ресурс] / уклад. Б. Н. Фік. - Харків : Світовид, 2002. - 256 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книжка знайомить читачів зі стравами української кухні, рецептура яких розроблена на підставі поєднання відновленої рецептури старих українських страв з найпоширенішою тепер у Київській, Закарпатській, Львівській, Полтавській, Дніпропетровській, Запорізькій та Херсонській областях.



Кл.слова:
кулінарія

   Тип видання:   альбом   
15.
 



Українські народні узори [Електронний ресурс] : з Київщини, Полтавщини й Катеринославщини / уклад. О. Кривинюк. - К. : [б. в.], 1928

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Вип. 1 : Вирізування і настилування. - 1928. - 6 с.


Історія вишивки дуже давня. Перші згадки про вишивку відомі ще в ІІ ст. до нашої ери. В ХІ ст. на Русі існувала перша вишивальна школа, яка була організована сестрою Володимира Мономаха Ганкою, де молодих дівчат навчали гаптувати золотом та сріблом. Довгий час одним із найпоширеніших видів народного мистецтва на Україні була вишивка, якою в основному оздоблювали одяг, рушники. Вишивкою могли прикрашати головні убори – очіпки, намітки, хустини, а також кожухи, свити, скатертини. Вишивка – це переважно дівоче і жіноче заняття. Колись за кількістю й майстерністю вишитих рушників, сорочок, скатертин, які дівчина підготувала до свого весілля, робили висновки про її працьовитість.



Кл.слова:
прикладне мистецтво -- народна творчість

   Тип видання:   художня література   
16.

Пчілка, О.
Твори [Електронний ресурс] / О. Пчілка. - К. : Дніпро, 1988. - 28 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ольга Петрівна Косач, у дівоцтві Драгоманова, народилася у червні 1849 року на Полтавщині, місті Гадяч. Вона була донькою Петра Драгоманова, але з роками, ставши відомою письменницею взяла псевдонім Олена Пчілка. Українка за походженням і щира патріотка в душі вона пишалася своїм походженням і привчала дітей шанувати рідну землю, народ і звичаї. Утім, процес "українізації" в родині Олени Пчілки, мати відомої Української поетеси Лесі Українки, відбувався не так уже й просто. Хоча б з огляду на те, що чоловік і батько їхніх шести дітей і в сім'ї і на службі спілкувався російською мовою, щоправда, чисто літературною, а не містечковим суржиком. однак українська мова, українська ідея були йому не чужі.



Кл.слова:
література -- українська література -- проза -- пригоди

   Тип видання:   науково-популярне видання   
17.

Суслик, Р. Л.
Сумні спогади [Електронний ресурс] : 1933 рік на Полтавщині / Р. Л. Суслик. - На чужині : [б. в.], 1951. - 32 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
Голодомор -- етноцид -- злочини проти людства

   Тип видання:   зб. статей   
Категорія:    
18.


Соціальна робота в сучасному суспільстві: тенденції, виклики, перспективи [Електронний ресурс] : матеріали Всеукраїнської наук.-практ. конф., м. Полтава, 28 лютого 2017 р. / Полтавський інститут економіки і права ; голова ред. кол. Н. С. Мякушко. - Київ : Університет "Україна", 2017. - 178 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Текст у форматі PDF 2.98 Мб


Метою заходу є актуалізація та мобілізація наявних наукових, освітніх та інших соціальних ресурсів для вдосконалення системи соціальної роботи та соціальних послуг в суспільстві, обговорення пріоритетних напрямів сучасної соціальної роботи у світлі реалізації цілей сталого розвитку, налагодження та розвиток взаємодії соціальних партнерів з метою розвитку громад в Україні.



Кл.слова:
психологічна адаптація -- молодіжні субкультури -- стресостійкість -- толерантність

   Тип видання:   життєпис   
19.


Син України: Володимир Боніфатійович Антонович [Електронний ресурс] : у 3 т. / упор. В. Короткий, В. Ульяновський. - К. : Заповіт, 1997

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - 448 с.

Т. 2. - 448 с.


Тритомне видання є спробою повернення в Україну, до пересічного громадянина образу Володимира Антоновича — символу українства др. пол. XIX — поч. XX ст., який і сьогодні є благодатною скарбницею ідей, поривів, сподівань, зразком трудолюбності, віри, терпіння і невгасимої любові до України. Публікуються спогади, щоденники, вірші та листи самого Антоновича, його оточення та друзів, а також інших сучасників, документи офіційних інституцій (значною мірою архівні), спеціальні дослідження істориків минулого і сьогодення. Максимально використані архівні матеріали та фотографії із сховищ Києва, Львова, Санкт-Петербургу, Полтави та ін. Матеріали тритомника представляють Володимира Боніфатійовича як вченого, педагога, громадсько-політичного діяча, людину. Перший том містить загальні праці, в яких кожен автор подає своє бачення портрету і образу Антоновича, матеріали до його автожиттєпису (мемуари, листи, вірші) та загальні спомини сучасників; окремий розділ присвячений педагогічній діяльності професора.



Кл.слова:
педагогіка -- історія -- суспільна діяльність

   Тип видання:   монографія   
20.

Никифоров, Л. А.
Русско-английские отношения при Петре I [Електронний ресурс] / Л. А. Никифоров. - М. : Госполитиздат, 1950

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга посвящена русско-английским отношениям во время Северной войны. Рассмотрены: подготовка и начало Северной войны, Полтавская победа, Аландский конгресс 1718-1719 гг., англо-шведский союз и разрыв дипломатических отношений Англии и России и др.



Кл.слова:
історія Росії -- Північна війна
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського