Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (7)Автореферати дисертацій (462)Реферативна база даних (3335)Книжкові видання та компакт-диски (1005)Журнали та продовжувані видання (19)
Пошуковий запит: (<.>K=ПОБУТОВ$<.>+<.>K=ТРАВМАТИЗМ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 82
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   хрестоматія   
1.

Коцюбинський, М. М.
В путах шайтана і иньші оповідання [Електронний ресурс] / М. М. Коцюбинський. - Л. : Українсько-Руська видавнича спілка, 1899. - 156 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Оповідання М. Коцюбинського «В путах шайтана» (1899) в багатьох своїх аспектах традиційне – тут вельми ретельно, з мальовничою етнографічною колоритністю, часом навіть з виразними натуралістичними подробицями відтворено побутові картини кримськотатарського приморського села наприкінці ХІХ століття. Етнографічна достовірність, виразність портретних та пейзажних штрихів не означена безпосередньо оповідачем, голос якого важливий, але вкрай ненав’язливий і ніби відсунутий на другий план, а подається крізь призму внутрішнього сприйняття персонажів, насамперед кримськотатарської дівчини Емене. Емене сягнула того віку, коли треба думати про заміжжя. Відтак згідно зі своїм статусом вона повинна, коли не зайнята роботою, сидіти вдома й не виходити за межі двору, а коли раптом має з’явитися гість чоловічої статі, про що звичайно сповіщає спеціальний вхідний дзвоник. зникати у своїй кімнаті чи принаймні, як доводиться потрапляти гостеві на очі (як-от при частуванні), запинатися чадрою. Необхідність дотримуватися суворих традиційних приписів та природні для юного віку поривання (цікавість до навколишнього світу, потреба в спілкуванні, мрійливість) вступають у конфлікт, який становить основу тієї емоційної напруги, яка надає епічному письму М. Коцюбинського і глибокої драматичної тривожності, і зворушливої ліричної схвильованості.



Кл.слова:
література

   Тип видання:   хрестоматія   
2.

Грушевська, К.
Українські народні думи [Електронний ресурс] : в 2 т. / К. Грушевська. - К. : Державне видавництво України, 1927-1931

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - 1927. - 400 с.

Т. 2. - 1931. - 348 с.


Публікація складається з двох частин. Перша містить історичний нарис, присвячений збиранню дум та видавничому процесу в ХІХ і на початку ХХ століття. Історичний матеріал поданий в хронологічному порядку і поділений на тематичні розділи (перше видання, “Історичні пісні” Антоновича і Драгоманова, останнє десятиліття тощо). Друга частина публікації містить власне тексти дум. Але характерною особливістю є те, що думи подаються групами, по декілька текстів на одну тему (напр., декілька варіантів думи про Самійла Кішку), аби мати змогу зробити певний порівняльний аналіз. Друге видання є завершальним томом “Українських народних дум”. У нього ввійшли всі відомі на той час твори. При цьому не розглядаються так звані кобзарські пародії (жартівливі пісні у формі дум) і інтелігентські підробки, які були поширені під виглядом народних творів. Книга розділена на тематичні розділи, такі як “Думи про лицарство”, “думи про Хмельниччину”, “Думи побутові” тощо.



Кл.слова:
історична пісня -- фольклор

   Тип видання:   життєпис   
3.

Саксаганський, П.
По шляху життя [Електронний ресурс] / П. Саксаганський. - Х. : Державне літературне вид-во, 1935. - 234 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Пана́с Ка́рпович Саксага́нський (справжнє прізвище — Тобілевич; *15(27) травня 1859, с. Кам'яно-Костувате на Херсонщині, тепер Миколаївська область— †17 вересня 1940) — визначний український актор, режисер, драматург і педагог школи М. Кропивницького, корифей українського побутового театру.



Кл.слова:
драматург -- актор

   Тип видання:   словник   
4.


Словник власних імен людей (українсько-російський і російсько-український) [Електронний ресурс] : IMG. : Step1. : Step2CS. : Step2CK. Step3. : Match / Академія наук Української РСР, Інститут мовознавства ім. О. О. Потебні ; уклад.: С. П. Левченко, Л. Г. Скрипник, Н. П. Дзятківська. - 3-е вид., перероб. і доп.. - К. : Наукова думка, 1967. - 114 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Словник містить найбільш поширені на території України власні імена людей. Він повинен сприяти встановленню й закріпленню певних норм у написанні власних імен людей в офіційному та розмовно-побутовому вжитку.



Кл.слова:
ділове мовлення -- юридичне мовлення

   Тип видання:   монографія   
5.


Соціально-побутові пісні [Електронний ресурс] / відп. ред. І.П. Березовський. - К. : Дніпро, 1985. - 331 с.. - (Б-ка укр. усної народної творчості)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В книгу вошли избранные украинские народные песни социально-бытового характера – казачьи, чумацкие, рекрутские, бурлацкие и др.



Кл.слова:
фольклор -- етнографія -- мистецтво

   Тип видання:   художня література   
6.

Свідницький, Анатолій.
Роман. Оповідання. Нариси [Електронний ресурс] / А. Свідницький. - К. : Наукова думка, 1985. - 576 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У потоці українського літературного життя кінця 50—60-х років XIX ст. яскраво виділяється творча індивідуальність Анатолія Свидницького. Жвава, енергійна натура, людина всебічно обдарована від природи, Свидницький тягнувся до живого діла, прагнув конкретними справами реалізовувати програму діячів революційної демократії в галузі народної освіти, в піднесенні ролі художнього слова як активного знаряддя виховання мас. Типовий для свого часу письменник-різночинець, Свидницький намагався порушувати злободенні соціальні питання в творах різних жанрів — піснях, фольклорно-етнографічних нарисах, оповіданнях, йому належить пальма першості і в створенні українського реалістичного роману з виразним соціальним спрямуванням. На жаль, тяжкі умови, в яких доводилося працювати діячам демократичної культури, постійні переслідування з боку царських властей, цензурні утиски, побутова невлаштованість, підірване замолоду здоров’я не дали можливості розквітнути яскравому талантові Свидницького, передчасно обірвали саме життя письменника. За життя не побачив світу його найкращий твір — роман «Люборацькі». Мав рацію І. Франко, коли з глибоким смутком писав, що автор цього роману належав до тих талановитих, але нещасливих людей, котрі, сковані ланцюгами соціальної неволі, не змогли прикласти «до діла те знання, яке вони в житті здобули, ані ту щиру любов, котрою душа їх горіла в найкращих хвилях життя» Однак історія поставила все на свої місця. Твори Свидницького, наснажені щирим вболіванням за долю простої людини, пройняті гострим осудом і кріпосницької, і буржуазної дійсності, позначені неповторними прикметами самобутнього таланту їх автора, витримали іспит часу. Великий Жовтень, поклавши початок новій ері в історії людства, наблизив явища прогресивного мистецтва до найширших мас трудівників. Сьогодні поряд з багатьма визначними явищами світової літератури в активі радянського читача перебуває і роман Свидницького «Люборацькі» як одна з яскравих художніх пам’яток середини XIX ст.



Кл.слова:
українська література -- проза -- новелістика

   Тип видання:   художня література   
7.

Нечуй-Левицький, Іван.
Твори [Електронний ресурс] : в 2 т. / І. Нечуй-Левицький. - К. : Наукова думка, 1985-1986

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1 : Повісті та оповідання. П'єса. - 1985. - 640 с.

Т. 2 : Повісті та оповідання. - 1986. - 640 с.


І. Нечуй-Левицький значно поширив естетичні обрії української літератури. Він збагатив її новими жанрами та образними засобами. Серед його творів — короткі оповідання, нариси, великі повісті й романи (іноді свої романи-хроніки письменник за звичкою називає теж «повістями»), побутові комедії, історичні драми, літературно-критичні й публіцистичні статті, театральні рецензії, художньо-етнографічні, історичні та мовознавчі праці. У творах малих жанрів письменник блискуче розвиває традиційну оповідну манеру, надаючи їй простоти, природності й влучності образних характеристик. У повістях і романах Нечуй-Левицький здійснює перехід від монологу-оповіді до об’єктивно-розповідної манери повіствування, відкриваючи тим самим простір для широких описів природи й інтер’єру, для ліричних і філософських відступів, словом, для поширення можливостей художнього відображення складного й мінливого об’єктивного світу. Письменник також щедро використав мовні багатства фольклору та живої розмовної мови українського селянства. Це сприяло мальовничості й виразності його художнього слова. Таким чином, І. Нечуй-Левицький виступив як письменник-новатор, чудовий знавець дійсності, що поширив межі українського реалізму і вторував шлях наступним письменницьким поколінням.



Кл.слова:
українська література -- побутовий реалізм -- етнографізм

   Тип видання:   методичний посібник   
8.

Юдин, А. М.
Химия для вас [Електронний ресурс] : 3 изд., стереотипное / А. М. Юдин, В. Н. Сучков, Ю. А. Коростелин. - М. : Химия, 1986. - 192 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В книге (предыдущее издание вышло в 1984 г.) приводятся подробные сведения о товарах бытовой химии, выпускаемых нашей промышленностью. Среди них - средства для стирки белья и мытья посуды, для ухода за мебелью и полом, химические средства защиты растений и минеральные удобрения и т.д. Большое внимание уделено способам применения этих препаратов и технике безопасности при работе с ними. Книга предназначена для широкого круга читателей.



Кл.слова:
трави -- побутова хімія

   Тип видання:   словник   
9.

Гринчишин, Дмитрий Григорьевич.
Словник паронімів української мови [Електронний ресурс] / Д. Г. Гринчишин, О. А. Сербенська. - К. : Радянська школа, 1986. - 222 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Словник є досвідом в українській лексикографії опису паронімів - близьких за звучанням, але різним за значенням слів, головним чином тих, що найчастіше використовуються у шкільних підручниках, у науково-популярних книжках, публіцистиці, засобах масової інформації, художній літературі, побутовому мовленні.



Кл.слова:
омонім -- лексичне значення

   Тип видання:   навчальний посібник   
10.

Осин, И. Л.
Устройство и производство электрических машин малой мощности [Електронний ресурс] : учеб. пособие для СПТУ / И. Л. Осин, М. В. Антонов. - М. : Высшая школа, 1988. - 215 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В книге рассмотрены основные конструкции электрических машин малой мощности; силовых, исполнительных, информационных. Описан принцип действия микромашин, применяемых в бытовой технике и автоматических устройствах. Рассмотрены технологические процессы производства электрических машин малой мощности. Учебное пособие также может быть использовано при профессиональном обучении рабочих на производстве.



Кл.слова:
конструкція -- мікромашина -- побутова техніка

   Тип видання:   підручник   
Категорія: Будівництво   
11.


Машины для городского хозяйства [Електронний ресурс] / Г. Л. Карабан [и др.]. - М. : Машиностроение, 1988. - 272 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Описаны конструкции специальных машин, применяемых в городском хозяйстве для содержания и ремонта дорог, сбора и вывоза твердых и жидких бытовых отходов, технической службы, эксплуатации сетей ливневой и хозяйственной канализации, ухода за зелеными насаждениями. Приведены методы расчета основных параметров и режимов работы этих машин. Изложены сведения, характеризующие технологические особенности работы машин в различных условиях города, рекомендации по наиболее эффективному их использованию. Для инженерно-технических работников, занимающихся конструированием и эксплуатацией коммунальных машин.



Кл.слова:
ремонт доріг -- технічна служба -- побутові відходи

   Тип видання:   хрестоматія   
12.


Українські народні казки [Електронний ресурс] : для молодшого і середнього шкільного віку / уклад. Л. Ф. Дунаєвська. - 3-є вид.. - К. : Веселка, 1990. - 280 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


До книги увійшли найпопулярніші українські народні казки про тварин, чарівні та соціально-побутові. Вони прославляють розум, кмітливість, доброту, працелюбність, мужність, вчать боротися за торжество справедливості.



Кл.слова:
казка -- фольклор

   Тип видання:   енциклопедія   
13.

Коноплева, Н. П.
Секреты домашнего хазяйства [Електронний ресурс] : книга для учащихся / Н. П. Коноплева. - М. : Просвещение, 1991. - 192 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга представляет собой своеобразную энциклопедию домашнего хазяйства. В нее включены разделы о научной организации домашнего труда, приемах уборки и ухода за полами, окнами, дверями, домашней утварью: о современной бытовой технике, ее эксплуатации, ремонте и малоизвестных, неиспользуемых возможностях. Отдельный раздел посвящен швейной машине, наладке, уходу за ней. Даны нестандартные сведения о вязании, штопке, ремонте и реставрации мебели. Книга адресована школьникам среднего и старшего возраста. Она учит выдумке, творческому подходу к домашним обязаностям.



Кл.слова:
прибирання -- рукоділля -- побутова техніка

   Тип видання:   методичний посібник   
14.


400 практических советов [Електронний ресурс] : домашним умельцам и мастерам, домохозяйкам / сост.: О. К. Дячук, В. Я. Мельник. - К. : НПП "Український обрій", 1992. - 64 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Истинная брошюра обобщенно объясняет часть самых занимательных советов и предложений, публиковавшихся на протяжении почти всех лет в журнальчике "Наука и жизнь", иных периодических изданиях.



Кл.слова:
столярна справа -- сантехніка -- побутова техніка -- ремонт

   Тип видання:   довідник   
Категорія: Будівництво   
15.
 


Порфирьев, Я. Г.
Печные работы [Електронний ресурс] : справочное пособие / Я. Г. Порфирьев. - М. : Стройиздат, 1992. - 216 с.. - (Сделай Сам)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Приведены сведения о сооружении бытовых печей различноrо назначения: варочных, отопительных, отопительно-варочных, банных. Рассмотрены системы водянoro отопления жилых помещений, а также причины их неудовлетворительной работы. Даны чертежи конструкций печей, порядовки, указаны их размеры. Подробно pacсказано об основных материалах для кладки печей. Изложены правила техники безопасности при печных работах



Кл.слова:
побутова піч -- опалення

   Тип видання:   монографія   
Категорія: Біологічні науки   
16.

Борщевский, В. Г.
Популяционная биология глухаря [Електронний ресурс] : принципы структурной организации / В. Г. Борщевский. - М. : Изд-во ЦНИЛ охотничьего хозяйства и заповедников, 1993. - 268 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монография посвящена изложению и анализу результатов длительных (1981 — 1986, 1988 гг.) исследований крупной территориальной группировки глухарей на западе Архангельской области (многолетняя и сезонная динамика плотности населения; сезонные изменения возрастной и половой структуры; фенология размножения и репродуктивный успех на разных стадиях воспроизводственного цикла; сезонная динамика упитанности и зараженности паразитами; травматизм; воздействие хищников и его сезонная динамика). Комплексный анализ собранного материала позволяет предположить, что формирование изученной группировки во многом происходит за счет иммиграции взрослых особей с соседних территорий. Сопоставление данной схемы с ранее предлагавшимися моделями пространственной организации популяции глухарей и синтез этих представлений позволяют выделить несколько динамических типоз территориальных группировок, различающихся по уровню и динамике плотности населения, возрастной структуре, репродуктивному успеху, степени оседлости и др., а также объяснить возникновение массовых регулярных и непериодических миграций глухарей на большие расстояния. При сходном воздействии внешних факторов тип территориальной группировки определяется противоречием между стремлением вида к максимальному занятию пространства и лимитированной емкостью среды. Обсуждаются возможные варианты опромышления группировок различного типа.



Кл.слова:
біологія -- птахи

   Тип видання:   навчальний посібник   
17.

Пономарьов, Анатолій Петрович.
Українська етнографія [Електронний ресурс] : курс лекцій / Анатолій Пономарьов. - К. : Либідь, 1994. - 317 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
етнос -- етнічна історія -- культурно-побутові відносини

   Тип видання:   навчальний посібник   
18.

Іваськевич, І. О.
Охорона праці [Електронний ресурс] : навч. посіб. / І. О. Іваськевич. - К. : ІСДО, 1995. - 100 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Висвітлено загальні правові й організаційні питання виробничої санітарії та охорони праці, проаналізовано виробничий травматизм і професійні захворювання. Докладно розглянуто групи окремих шкідливих факторів, їхня дія на організм людини і методи захисту, а також вимоги техніки безпеки до виробничих процесів і обладнання. На основі чинного законодавства про працю розглянуто питання охорони праці жінок й неповнолітніх.



Кл.слова:
санітарія -- техніка безпеки -- травматизм

   Тип видання:   словник   
19.

Олійник, Ольга Борисівна.
Словник ділової людини (Російсько-український) [Електронний ресурс] : державна програма "Українознавство в системі науки, освіти і культури" / О. Б. Олійник ; АН вищ. школи України. - К. : Слов'янський клуб, 1996. - 447 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Словник містить понад 15 тисяч актуальної побутової та ділової лексики російської мови з перекладом на українську мову. До словника включені також синтаксичні структури ділової мови, вирази різного ступеня усталеності, військові команди, подані зразки оформлення ділової документації та основні правила української орфографії і пунктуації.



Кл.слова:
документація -- ділова мова

   Тип видання:   енциклопедія   
20.

Ніколаєва, Т. О.
Історія українського костюма [Електронний ресурс] / Т. О. Ніколаєва. - К. : Либідь, 1996. - 174 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В книзі висвітлюються витоки традиційного українського костюма та його багатовікова історія. Представлене широке розмаїття народного вбрання відповідно до історико-етнографічних регіонів України, детально розглядаються його численні компоненти та прийоми оздоблення. Костюм – частка народної душі. Велике історичне і художньо значення українського народного костюма безумовне. Від глибокої давнини і протягом усього існування він задовольняв не лише матеріальні, а й духовні потреби людини, виконуючи необхідні побутові, соціальні, обрядові функції. Його високий мистецький рівень, емоційна насиченість яскраво відбивають світогляд, естетичні уподобання, саму психологію українського народу. Це самобутнє явище посідає визначне місце не тільки в національній, а й у європейській та загалом світовій культурі.



Кл.слова:
одяг -- обряд
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського