Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (165)Тематичний інтернет-навігатор (262)Автореферати дисертацій (2632)Реферативна база даних (23207)Книжкові видання та компакт-диски (2384)Журнали та продовжувані видання (1463)
Пошуковий запит: (<.>K=НАУКОВІ$<.>+<.>K=ІНСТИТУЦІЇ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 245
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   наукове видання   
1.

Максимович, М. О.
Исторія древней русской словесности [Електронний ресурс] : в 2 кн. / М.О. Максимович. - Кіевъ : Университетская типографія, 1839

Рубрики:


 Джерело інформації

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Кн. 1. - 227с.


У цій праці М. О. Максимовичем вперше було поставлене на наукові підвалини питання про місце української мови серед слов'янських, про її походження і взаємозв'язки з іншими східнослов'янськими мовами. Крім того, тут він класифікує українські діалекти, розрізняючи в малоруському наріччі такі групи говорів (за його термінологією – різності), як києво-переяславську, сіверську, слобожанську і волинсько-подільську, виділяючи серед них як основну і зразкову для української мови києво-переяславську групу, тобто середньонаддніпрянські говори.



Кл.слова:
мова -- діалект -- говір

   Тип видання:   життєпис   
2.

Василенко, Н. П.
О.М. Бодянский и его заслуги для изучения Малороссии [Електронний ресурс] / Н. П. Василенко. - Кіевъ : Типографія Императарскаго Университета св. Вдадиміра, 1904. - 244 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Постать видатного українського історика, археографа, філолога, перекладача та письменника Осипа Максимовича Бодянського займає гідне місце у національній культурі XIX ст. Незважаючи на заняття славістикою, він приділяв увагу українознавчим студіям протягом усього життя. В 30-х - 50-х pp. його літературно-естетичні й наукові погляди розвивались у руслі романтизму. Як і в інших представників цього напряму, творчість О.М.Бодянського наснажувалася палким українським патріотизмом, любов'ю до рідної мови, історії, звичаїв та фольклору. “В наше время всеобщего стремления к самобытности, -розпочинав він свою магістерську дисертацію, - все почти народы, особенно европейцы, хотят жить жизнью в полном смысле им принадлежащею, вытекающею из собственных их недр, слагающеюся из совокупности всех стихий человеческого бытия, коими навсегда устанавливается физиономия народа, резко и метко отличающая его от его соседей и прочих народов; короче, хотят быть независимыми, истинно народными”. Однак захоплення культурною самобутністю й неповторним минулим українців супроводжувалось у свідомості вченого почуттям загрози зникнення національної культури, втрати історичної пам'яті народу. Щоб запобігти цьому, Осип Максимович вивчав українську мову, збирав пам'ятки фольклору, розробляв історичну тематику, активно видавав різноманітні джерела, зокрема літописи.



Кл.слова:
історія науки -- вчений -- філологія

   Тип видання:   наукове видання   
3.


Записки українського наукового товариства в Києві [Електронний ресурс] / ред.: М. Грушевський, В. Поротц. - К. : Друкарня Першої Київської Друкарської Спілки, 1908

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Кн. 1. - 159 с.

Кн. 2. - 261 с.


"Записки Українського наукового товариства в Києві" — неперіодичне видання Українського наукового товариства у Києві (1908-18). Всього 18 книг, останню було майже повністю знищено. Друкувалися матеріали історичної, філологічної, а на початках і природничої секцій. Містять наукові праці І.Франка, В.Перетца, М.Сумцова, С.Маслова, О.Шахматова, Б.Грінченка, М.Возняка та багатьох інших. Окремі томи присвячені пам'яті К.Михальчука, Т.Шевченка. Через цензурні умови видання з 1914 виходили у Москві.



Кл.слова:
українська дума -- псалтир -- шестидесятник

   Тип видання:   наукове видання   
4.

Дубровський, В.
Нариси з історії Чернігівської Троїцько-Іллінської друкарні в першій половині XIX ст. [Електронний ресурс] / В. Дубровський. - К. : Київ-Друк, 1928. - 63 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Історика, сходознавця, перекладача, сина священика В. В. Дубровського (1897–1966) не могла не зацікавити малодосліджена історія друкарні при Чернігівському Троїцько-Іллінському монастирі. У своїй науковій праці В. В. Дубровський, вміло оперуючи вузькоспеціальними поліграфічними термінами, характеризує видавничу діяльність монастиря, наводить багато цікавих статистичних даних.



Кл.слова:
видавництво -- книги

   Тип видання:   наукове видання   
5.


Історія Наукового товариства ім. Шевченка [Електронний ресурс] : з нагоди 75-річчя його заснування / Наукове товариство ім. Шевченка. - Нью-Йорк ; Мюнхен : [б. в.], 1949. - 56 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
наукові розвідки -- гуманітарні науки

   Тип видання:   наукове видання   
6.

Щербаківський, В.
Формування української нації [Electronic resource] : нарис праісторії України / В. Шербаківський. - Нью-Йорк : З.Д.А., 1958. - 143 p.. - (Студійно-наукові матеріяли ; ч. 1)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
суспільство -- український народ

   Тип видання:   методичний посібник   
7.

Дзендзелівський, Йосип Олексійович.
Конспект лекцій з курсу української діалектології [Електронний ресурс] / Й. О. Дзендзелівський. - Ужгород : Вид-во Ужгород. держ. ун-ту, 1966. - 104 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Пропонований «Конспект лекцій з курсу української діалектології» видається на допомогу студентам-філологам, зокрема заочникам. В основу «Конспекту. » покладено курс лекцій, який протягом ряду років читав автор в Ужгородському державному університеті. Цей випуск «Конспекту. » присвячено вступним розділам. Укладений він в основному у відповідності з діючою університетською програмою з цього курсу. Проте у посібнику не всі розділи розроблені з однаковою докладністю. Ті з питань, які більш-менш достатньо висвітлені в інших посібниках, опускаються. Наприклад, при опрацюванні розділу «Історія вивчення українських говорів» потрібні відомості про вивчення українських говорів та діалектів в УРСР студент може знайти у посібнику А. А. Москаленка «Нарис історії української діалектології» (Одеса, 1961, 1962) та в статті Ф. Т. Жилка «Дослідження діалектів української мови за радянської доби (1917—1957 рр. )» (зб. «Дослідження з мовознавства в Українській РСР за сорок років». К. , 1957). Питання ж вивчення українських говорів за рубежем, зокрема в країнах народної демократії, у нашій навчальній і науковій літературі поки спеціально не висвітлювалося. При вивченні загальної історії науки це питання досить важливе. У зв'язку з цим у пропонованому «Конспекті. » дещо докладніше, ніж інші розділи, викладено відомості про вивчення українських говорів за рубежем, зокрема в Польщі, Чехословаччині, Румунії та Угорщині.



Кл.слова:
діалект -- говірка

   Тип видання:   наукове видання   
8.

Чапленко, Василь.
Походження назов столиці України міста Київ [Електронний ресурс] / Василь Чапленко ; Український технічно-господарський інститут. - Мюнхен : [б. в.], 1970. - 16 с.. - (Наукові записки ; ч. XXI)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
ономастика -- топоніміка

   Тип видання:   життєпис   
9.

Винар, Л.
Юліян Бачинський - видатний дослідник української еміграції [Електронний ресурс] / Л. Винар. - Мюнхен : Українське Історичне товариство, 1971. - 16 с.. - (Історичні студії)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Брошура відомого вченого діаспори Любомира Винара присвячена науковій діяльності громадського діяча Юліана Бачинського та виданню його праці "Українська еміграція"



Кл.слова:
еміграція -- громада

   Тип видання:   науково-популярне видання   
Категорія: Фізика   
10.
 


Ахутин, А. В.
История принципов физического эксперимента от античности до XVII века [Електронний ресурс] / А. В. Ахутин. - М. : Наука, 1976. - 292 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга посвящена исследованию физического эксперимента в античной науке, в науке Средних веков и Нового времени (начальный период). Автор прослеживает, как на протяжении истории физики менялся способ конструирования идеального объекта (предмета теоретического исследования), способ мысленного экспериментирования, само отношение между экспериментальной деятельностью и теоретическим мышлением.



Кл.слова:
фізика -- наукові дослідження -- антична наука -- медієвістика

   Тип видання:   художня література   
11.

Воннегут, Курт.
Бойня номер п'ять або Хрестовий похід дітей [Електронний ресурс] : роман : пер. з англ. / К. Воннегут. - К. : Дніпро, 1976. - 178 с.. - (Зарубіжна сатира і гумор ; № 7)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Курт Воннеґут-молодший — один з найвідоміших американських прозаїків. Про нього і його творчість написані солідні наукові монографії і дисертації, маса критичних статей і рецензій, журналісти без кінця зверталися до нього з проханням про інтерв'ю. Головний парадокс художнього методу Воннеґута в тому, що про найкризовіші, найтрагічніші моменти людського життя він розповідає зі сміхом. В його романах ми спостерігаємо смертельну гру в життя, в яку грає людина. Це зіткнення глибокого філософського змісту з зовнішньою карнавальністю створює неповторний воннеґутівський стиль. Невпинний гротеск, сатира і найгіркіша іронія, парадокси, які створюють ефект обманутого очікування, що показують алогізм людських вчинків і повне руйнування стереотипів — усі ці елементи стилістики, словесна гра, які зустрічаються у Воннеґута, не є самоціллю. Дивний, на перший погляд, прийом реагувати сміхом на нерозв'язні проблеми має серйозне підґрунтя. «Найсміливіші жарти виростають з найглибших розчарувань і розпачливих страхів»,— вважає письменник.



Кл.слова:
американська література -- белетристика -- сатира

   Тип видання:   наукове видання   
12.


Огляд науково-дослідної роботи в галузі бібліотекознавства, теорії бібліографії та історії книги в Українській РСР за 1971–1975 рр. [Електронний ресурс] / уклад. Л. І. Вовченко, А. М. Макарова, В. П. Ткаченко. - К. : [б. в.], 1976. - 32 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Огляд знайомить бібліотечну громадськість зі станом, тенденціями і перспективами розвитку науково-дослідної роботи з актуальних питань бібліотекознавства, теорії бібліографії та історії книги в Українській РСР і сприяє координації цієї роботи. В огляд включені головні проблеми, які відображені в зведеному плані дослідження, при проведенні якого аналізувалися опубліковані і неопубліковані монографії, збірники статей, дисертації, матеріали наукових конференцій та інші наукові праці.



Кл.слова:
наукова бібліотека -- інститут культури

   Тип видання:   дисертація   
13.

Прокопчук, Вячеслав Саввич.
Морфогенез эндемического зоба [Електронний ресурс] : дис. ... доктора мед. наук : 14.00.15 / В. С. Прокопчук ; Черновицкий государственный медицинский институт. - Черновцы : [б. в.], 1979. - 440 с.

Рубрики:

  Текст у форматі PDF 48.38 Мб


Основні наукові доробки дослідника присвячені патології щитоподібної залози, серця, судин та пухлинам. Його кандидатська (1965 р.) і докторська (1979 р.) дисертації суттєво посприяли ліквідації Прикарпатського вогнища ендемічного зобу. Він описав тканинну структурно-функціональну одиницю міокарда – віртуальний міокардон, що докорінно змінив уявлення про функцію міокарда. Відкриття професором явища локальної імунної толерантності пояснило, яким чином злоякісні клітини уникають імунного нагляду, виживають та утворюють пухлину. Учений запропонував оригінальну математичну модель морфогенезу пухлинних вузлів, яка описується числами ряду Фібоначчі, а також нову „унітарну” теорію атеросклерозу, описав невідому нозологічну форму – „контузію печінки”, переглянув гістофізіологію голосоутворення і створив нову аеродинамічну теорію голосу. Він висловив думку про те, що „чернівецька хвороба” (1988 р.) була епідемією стертої форми скарлатини з алопеційним синдромом. Крім того, дослідник з’ясував, що підґрунтям неспецифічних проявів будь-якого хворобливого стану є загальний дистрофічний процес, в основі якого лежить дефіцит енергії.



Кл.слова:
ендокринологія -- патологічна анатомія -- фетальні аденоми -- проліферація

   Тип видання:   наукове видання   
Категорія: Фізика   
14.

Ахундов, М. Д.
Концепции пространства и времени. Истоки, эволюция, перспективы [Електронний ресурс] / М. Д. Ахундов. - М. : Наука, 1982. - 224 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В книге исследуются концепции пространства и времени в структуре культурно-исторической и естественно-научной деятельности (генетическая психология, первобытное мышление, мифология, религия, античная и средневековая философия, философия нового времени, классическая и современная физика. ) Для научных работников, преводавателей вузов, аспирантов, студентов и всех интересующихся философскими проблемами современного естествознания.



Кл.слова:
хронотоп -- історія ідей -- наукові концепції

   Тип видання:   наукове видання   
15.

Жовтобрюх, М. А.
Нарис історії українського радянського мовознавства (1918-1941) [Електронний ресурс] / М. А. Жовтобрюх. - К. : Наукова думка, 1991. - 260 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі висвітлюються питання розвитку українського радянського мовознавства з 1918 по 1941 рр. Детально викладаються історія вивчення лексики української мови і лексикографічної практики, проблеми орфографії, фонетики і граматики, наукові пошуки української діалектології. Досліджуються наукові здобутки в галузі історії української літературної мови. Аналізуються умови розвитку мовознавства в 20-30-ті рр. і в наш час.



Кл.слова:
лексика -- орфографія -- граматика

   Тип видання:   науково-популярне видання   
16.

Жyкoвський, А.
Історія Буковини [Електронний ресурс] / А. Жyкoвський. - Чернівці : Peдaкцiйнo-видавничий вiддiл облпoлігpaфвидавy, 1991

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1 : До 1774 р.. - 1991. - 120 с.


"Історія Буковини" професора Аркадія Жуковського - перша частина фундаментальної праці "Буковина - її минуле та сучасне", виданої вперше в 1956 р. Автором зібрані вичерпні наукові свідчення автохтонності українців на Буковині. Книга призначена для всіх. А також може бути використана як учбовий посібник на уроках краєзнавства в буковинських школах.



Кл.слова:
автохтонність -- княжа доба -- молдавський період

   Тип видання:   художня література   
Категорія: Релігія   
17.

Успенский, Петр.
В поисках чудесного. Фрагменты неизвестного учения [Електронний ресурс] : пер. с англ. / Петр Успенский. - СПб. : Издательство Чернышева, 1992. - 307 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Петр Демьянович Успенский (1878-1949) - ученик легендарного Гурджиева. "В поисках чудесного" - последняя и, возможно, его лучшая книга. Успенский - образованнейший человек своего времени, истинный исследователь иных миров, знания которого завораживают.



Кл.слова:
езотерика -- наукові гіпотези

   Тип видання:   наукове видання   
18.

Дорошенко, Д.
Угорська Україна [Електронний ресурс] / Д. Дорошенко. - Ужгород : Срібна земля, 1992. - 60 с.. - (До джерел)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Історична праця Дмитра Дорошенка займає особливе місце не тільки в науковій спадщині вченого, але і в українській історіографії. Це одне із перших грунтовних досліджень історичної долі закарпатських українців від найдавніших часів до 1919 р.



Кл.слова:
український народ -- закарпатці

   Тип видання:   науково-популярне видання   
19.

Виргинский, В. С.
Очерки истории науки и техники с древнейших времен до середины XV века [Електронний ресурс] / В. С. Виргинский, В. Ф. Хотеенков. - Москва : Просвещение, 1993. - 288 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Это третья книга в цикле изданий по истории науки и техники, в рамках которого вышли в 1984 г. «Очерки истории науки и техники XVI–XIX веков» и в 1989 г. «Очерки истории науки и техники. 1870–1917 гг. » В. С. Виргинского и В. Ф. Хотеенкова. Авторы этого издания рассказывают о зарождении человеческих знаний об окружающем мире, возникновении первых научных и технических представлений, о развитии науки и техники в период рабовладения и феодализма.



Кл.слова:
розвиток наук -- історичні технології -- наукові уявлення -- античність -- середньовіччя

   Тип видання:   науково-популярне видання   
20.
 


Півторак, Григорій.
Українці. Звідки ми і наша мова [Електронний ресурс] / Григорій Півторак. - К. : Наукова думка, 1993. - 200 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії розглянуто джерела мовно-історичних відомостей про наше минуле і на цій науковій базі популярно розповідається про найдавніших мешканців на території сучасної України, про походження слов’ян, перші слов’янські племена й ранньослов’янські культури, роль скіфів у нашій історії, формування південноруських союзів племен як етнічної основи українського народу, виникнення найважливіших діалектних рис, що стали характерними особливостями української мови, пояснено причини й передумови сучасного діалектного поділу української мови. Подано відомості про появу писемності у східних слов’ян, простежено розвиток двох писемно-літературних мов у Київській Русі – церковнослов’янської та давньоруської, проаналізовано мовні особливості творів давньоруської літератури. Для найширшого кола читачів, зацікавлених походженням українців та історією української мови.



Кл.слова:
мовознавство -- етногенез -- історія України -- слов'янська культура
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського