Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Автореферати дисертацій (45)Реферативна база даних (281)Книжкові видання та компакт-диски (36)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=ДВОРЯНСЬК$<.>+<.>K=ЗЕМЛЕВОЛОДІННЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 12
Представлено документи з 1 до 12

   Тип видання:   монографія   
1.

Готье, Ю.
Замосковный край в XVII веке [Електронний ресурс] : опыт исследования по истории экономического быта Московской Руси / Ю. Готье. - М. : Типография Г. Лисснера и Д. Совко, 1906. - 605 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:


 Джерело інформації

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монография «Замосковный край в XVII в.» стала первой крупной работой Ю.В.Готье. В ней на основе изучения писцовых книг историк показывает запустение и разорение страны в результате польской и шведской интервенции начала XVII столетия, а также последующий процесс восстановления хозяйства, рост дворянского землевладения за счет широкой раздачи правительством дворцовых земель с крестьянами, усиление закрепощения крестьян и характер их повинностей. Труд Ю.В.Готье, за который он получил магистерскую степень и Уваровскую премию, по-прежнему сохраняет свое историческое значение.



Кл.слова:
польська і шведська інтервенція -- дворянське землеволодіння

   Тип видання:   наукове видання   
2.


Сборник судебных решений, состязательных бумаг, грамот, указов и других документов, относящихся к вопросу о старозаимочном землевладении в местности бывшей Слободской Украины [Електронний ресурс] / сост. В. В. Гуров, Е. К. Бродский. - Харьков : Типография Окружного Штаба, 1884. - 705 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:


 Джерело інформації

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
історія -- землеволодіння

   Тип видання:   монографія   
3.


Аграрная Россия: история, проблемы, перспективы [Електронний ресурс] : монография / под общ. ред. В. М. Володина. - Пенза : Изд-во ПГУ, 2007. - 399 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Анализируется развитие сельского хозяйства России во второй половине XIX-XX в. и указываются приоритетные направления повышения эффективности функционирования агропромышленного комплекса в XXI в. Предпринята попытка обобщить результаты исследований многих учёных-аграрников по вопросам экономики, агрономии, экологии и другим смежным дисциплинам. При этом развитие сельского хозяйства рассматривается в тесной связи с основными тенденциями развития экономики России, правительственной политикой в аграрной сфере и с достижениями сельскохозяйственной науки. Особое внимание уделено новейшему периоду развития сельского хозяйства. Книга предназначена для широкого круга читателей, интересующихся историей, совремаенным состоянием и перспективами развития сельского хозяйства России.



Кл.слова:
агрономія -- сільсьське господарство -- землеволодіння

   Тип видання:   монографія   
4.

Шандра, В.
Совісні суди в Україні (остання чверть ХVIII—середина XIX ст.) [Електронний ресурс] / В. Шандра. - К. : Інститут історії України НАН України, 2011. - 266 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії з’ясовується роль і місце совісних судів в українському суспільстві кінця ХVІІІ—першої половини ХІХ ст. Засновуючи їх у кожному губернському центрі під час реформування місцевого управління, Катерина ІІ намагалася зіпертися на європейські взірці, поклавши в основу діяльності цих інституцій головні ідеї та принципи Просвітництва—гуманізм, священне право приватної власності, повагу до людини з її слабкостями й вадами. На відміну від інших судів совісний виконував не лише каральну функцію, а й намагався примиряти конфліктуючі сторони згідно з умовами, які ті самі пропонували. Караючи, совісні суди виховували в порушників почуття відповідальності за скоєні злочини, залучаючи до осуду громадськість, родину, церкву. Визначено станову виборність як основний критерій формування суддівського корпусу, коли дворянська корпорація та міщанська й селянська громади обирали суддями високоморальних, відповідальних та авторитетних місцевих діячів, яким довірялося здійснювати судові повноваження, описано умови служби цих посадовців. На основі архівних матеріалів висвітлено судові практики совісних судів, які розглядали земельно-майнові суперечки, сімейні сварки, злочини малолітніх, душевно-хворих, а також справи про чаклунство та забобони. Визначено, що саме з компетенції совісних судів було найбільш запитуваним і чому.



Кл.слова:
суспільство -- закони

   Тип видання:   зб. статей   
5.


Актуальні проблеми аграрної реформи в Україні в умовах системної кризи світової економіки [Електронний ресурс] / за ред. І. Г. Кириленка. - К. : Інститут розвитку аграрних ринків, 2009. - 137 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Системна криза світової економіки, на жаль, стала головною ознакою початку третього тисячоліття новітньої історії людства. Практично всі країни світу нині відчувають її нищівні удари, а міжнародна спільнота, очолювана найбільш економічно розвиненими країнами, запроваджує безпрецедентні заходи щодо мінімізації її впливу з тим, щоб її наслідки не призвели до соціальних негараздів у громадянському суспільстві. Цілком природно, що у найбільш незахищеному стані опинилися країни з перехідною економікою, особливо Центральної та Східної Європи, які після трансформації своїх систем господарювання лише почали розбудовувати свою незалежність та зробили перші кроки до інтеграції у структури світової економічної системи. Серед них - Україна, в якій однією з провідних складових економіки є аграрний сектор, від характеру розвитку якого суттєво залежить ситуація в державі, адже саме ця галузь визначає не лише рівень продовольчої безпеки країни, але і її місце на провідних світових ринках.



Кл.слова:
макроекономіка -- землеволодіння -- земельні відносини -- власність на землю

   Тип видання:   монографія   
6.

Мартин, А. Г.
Регулювання ринку земель в Україні [Електронний ресурс] / А. Г. Мартин. - К. : [б. в.], 2011. - 252 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Текст у форматі PDF 1.46 Мб


У монографії розглядається проблема формування державної регуляторної політики у сфері ринкового обороту речових прав на земельні ділянки у контексті загальної економічної теорії регулювання. Розроблено сучасну класифікацію земельних ділянок за цільовим призначенням, визначено організаційно-правові засади формування державного, комунального та приватного секторів землеволодіння, розглянуто особливості різних форм ринкового обороту речових прав на земельні ділянки, в тому числі, викупу земельних ділянок для суспільних потреб. Обґрунтовано засади державного регулювання ринкових земельних відносин як форми обмеження державою свободи підприємництва з метою досягнення суспільно значущих цілей. Вперше досліджена проблема антимонопольного регулювання ринку земель. Монографія призначена для науковців, спеціалістів державних органів земельних ресурсів, сільськогосподарських органів, юристів, працівників місцевого самоврядування, студентів вищих навчальних закладів.



Кл.слова:
макроекономіка -- земельне законодавство -- земельні відносини

   Тип видання:   зб. статей   
7.


Пам’яти Михайла Драгоманова [Електронний ресурс]. - Х. : Поюр, 1920. - 124 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


ДРАГОМАНОВ Михайло Петрович (18/30.09.1841 — 20.06/02.07.1895) — історик, публіцист, соціолог, філософ, громадський діяч. Народився в м. Гадячі на Полтавщині у дворянській родині. Навчався в Гадяцькому повітовому училищі, Полтавській гімназії та на історико-філол. ф-ті Ун-ту Св. Володимира, який закінчив 1863 р. У 1864 — 75 рр. викладає тут історію, веде резонансну публіцистичну діяльність, стає одним з лідерів Київ. Громади. Видає разом з В. Антоновичем двотомник "Исторические песни малорусского народа" (1874 — 75), "Малорусские народные предания и рассказы" (1876). Вимушений емігрувати після репресивного звільнення з ун-ту, в 1876 — 89 рр. плідно й активно працює в Женеві як політик, науковець, видавець і публіцист, видає зб. і ж-л "Громада" (1878 — 1882), серії позацензурних брошур і книг укр. та рос. авторів, разом з С. Подолинським і М. Павликом створює "Женевський гурток" — перший укр. соц. осередок; здійснює — через М. Павлика та І. Франка — визначальний вплив на укр. радикальний рух у Галичині. 1885 р. через свої ліві погляди Драгоманов позбавляється підтримки київ. "українофілів" і ще тісніше співпрацює з галицькими молодими інтелігентами у розробленні теоретичних засад радикального руху й філософії нац. ідеї. Пише праці: "Переднє слово до "Громади" (1878), "Пропащий час" (1878), "Шевченко, українофіли і соціалізм" (1879), "Историческая Польша и великорусская демократия" (1881 — 82), "Вольный союз" (1884), "Либерализм й земство в России" (1889)та ін. З 1889 і до смерті працює професором Софійського ун-ту.



Кл.слова:
видатний вчений -- історія науки

   Тип видання:   монографія   
8.
 


Грабовецький, В. В.
Селянський рух на Прикарпатті в другій половині XVII - першій половині XVIII ст. [Електронний ресурс] / В. В. Грабовецький. - К. : Видавництво Академії наук Української РСР, 1962. - 212 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В монографії на великому архівному матеріалі висвітлюється антифеодальна боротьба селян Прикарпаття в другій половині XVII — першій половині XVIII ст., зокрема така своєрідна форма, як опришківство, яке в XVII—XVIII ст. досягло найбільшого розвитку. Показано великий вплив визвольної війни українського народу 1648—1654 рр. на піднесення селянських рухів на західноукраїнських землях. В книзі спростовуються антинаукові твердження дворянських і буржуазних істориків про відсутність антагонізмів і класової боротьби в галицькому селі. Книга розрахована на спеціалістів-істориків, студентів історичних факультетів, викладачів історії, а також широкі кола читачів.



Кл.слова:
історія України -- Прикарпаття -- революційний рух -- опришківство

   Тип видання:   науково-популярне видання   
9.
 


Котляр, М. Ф.
Як і чому настала удільна роздробленість на Русі [Електронний ресурс] / М. Ф. Котляр ; Інститут історії України НАН України. - Київ : [б. в.], 1998. - 106 с.. - (Історичні зошити)

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Праця присвячена чільній темі давньоруської історіографії — добі удільної або феодальної роздробленості Київської держави, що вже близько двохсот років дискутується у вітчизняній і зарубіжній науці. Автор досліджує причини розділення держави на півтора десятка земель і князівств, що почалося по смерті сина Володимира Мономаха Мстислава (1132 р.), і приходить до висновку, що його головною причиною стали виникнення і розвиток боярського землеволодіння в XII ст. і викликаний ним ріст політичної ролі боярства як в центрі, так і на місцях. М.Ф. Котляр упевнений, що роздробленість не зруйнувала Давньоруську державу, як вважали і досі вважають багато істориків. Вона лише змінила форму, ставши з монархії єдиновладної федеративною. Досліджено' також структуру верховної влади на Русі в XII—XIII ст.



Кл.слова:
феодалізм -- боярське землеволодіння -- Київська Русь -- міжусобні війни

   Тип видання:   художня література   
10.
 


Бальзак, Оноре.
Шуани, або Бретань 1799 року. Батько Горіо [Електронний ресурс] / О. Бальзак. - Київ : Дніпро, 1976. - 538 с.. - (Вершини світового письменства ; № 22)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В романі «Шуани» Бальзак звернувся до періоду, коли буржуазія тільки приступала до «мирного будівництва свого суспільства». Зображене в творі недавнє минуле було тісно пов’язане з сучасністю самого Бальзака. Змальовану в «Шуанах» приреченість спроб феодальної реакції подолати сили буржуазної демократії письменник ототожнює із спробами поновити у кінці 20-х років знищені революцією дворянські привілеї і феодальні інститути. Трагедія Горіо — яскравий приклад того, як буржуазна дійсність нівечить стосунки між дітьми й батьками. Його багатство перейшло до рук барона Нусінгена і графа де Ресто, представників двох найбільш впливових суспільних прошарків того часу — фінансиста й землевласника. Пізніше дочки Горіо також стають жертвами, а виграють представники нової формації, такі як Шарль Гранде, — Ежен Растіньяк, аристократ-альфонс Максим де Трай.



Кл.слова:
романи -- французька література

   Тип видання:   художня література   
11.
 


Стендаль
Червоне і чорне [Електронний ресурс] / Стендаль. - Київ : Дніпро, 1977. - 497 с.. - (Вершини світового письменства ; т. 24)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Роман «Червоне і чорне», що мав підзаголовок «Хроніка XIX ст.», був написаний в основному до Липневої революції й змальовував французьке суспільство епохи Реставрації. Публікація твору затрималася у зв’язку з від’їздом автора до Трієста. Заздалегідь обміркована сюжетна структура й соціально-історична концепція твору, духовний світ героя,— все це вимагало від письменника замкнути дію роману в межах правління останнього з королів дворянсько-клерикальної Франції Карла X (Стендаль сам це підкреслював у зверненні «До читачів»). Та чи не відчувається все ж таки відгомін липневих барикад у знаменній промові Сореля на суді, що становила кінцеву мораль твору, написаного письменником-демократом?



Кл.слова:
соціально-історичний роман -- французька література

   Тип видання:   автореферат   
12.


Шляхетство полісся України. Старовинні роди Овруцької шляхти : матеріали науково-практичної конференції [Електронний ресурс] : матеріали науково-практичної конференції / , ред. В. Ф. Баранівський ; Міжнародна громадська організація «Земляцтво житомирян», Інститут історії НАН України, ВНЗ «Національна академія управління». - суспільно-науковий проект «Шляхетство як історико-культурний та державо-творчий феномен України». - Київ : ТОВ «НПВ Інтерсервіс», 2018. - 216 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Текст у форматі PDF 4.43 Мб


У збірнику матеріалів конференції здійснений показ шляхетства України як історико-культурного феномену; прослідкована історична тяглість становлення дворянсько-шляхетських родів від Древлянщини до сьогодення; висвітлена боротьба овруцької шляхти за свої права в період перебування в складі Речі Посполитої та Російської імперії; проведено наукові розвідки щодо історії найбільш відомих старовинних родів овруцької шляхти (Баранівських, Бовсунівських, Бехів, Васяновичів, Виговських, Левківських, Маленівських, Мойсієнків, Невмержицьких, Недашківських, Чопівських, Шкуратівських, Шпаковичів та ін..). Охарактеризовані головні ознаки культури, релігії, мови та побуту Овруцької шляхти, означена проблема прізвищ та геральдики українських шляхетських родин; В праці знайшли відгук певні дискусійні положення щодо походження окремих шляхетських родин та оцінки їх різними авторами. Матеріали збірника мають важливе історичне, соціально-політичне, пізнавальне та патріотично-виховне значення.



Кл.слова:
дослідження -- Житомирщина -- історико-культурний феномен -- історія
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського