Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Тематичний інтернет-навігатор (5)Автореферати дисертацій (27)Реферативна база даних (149)Книжкові видання та компакт-диски (207)Журнали та продовжувані видання (9)
Пошуковий запит: (<.>K=ВОЛОДАР$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 15
Представлено документи з 1 до 15

   Тип видання:   словник   
1.

Скрипник, Лариса Григорівна.
Власні імена людей [Електронний ресурс] : словник-довідник / Л. Г. Скрипник, Н. П. Дзятківська. - 3-тє вид.. - К. : Наукова Думка, 2005. - 334 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У Словнику-довіднику подаються офіційні імена, уживані в Україні,та їх варіанти, включено відомості про їх походження, правила правопису українських і російських прізвищ. Імена ілюструються уривками з поетичнихтворів, народних пісень тощо. Видання сувенірне. В ім’я здавна вкладався глибокий духовний зміст. Його вибір для новонародженої дитини був традиційною вірою в магічну силу слова й власного імені. Недарма ж великі українські князі носили такі славні імена, як Володимир (володар світу і людей), Ізяслав (той, хто славу здобуває), Святослав, Мстислав, Ярополк… Духовна міць, яка входила в них через надані ймення, робила князів непереможними. Адже в іменах завжди містилося добре віщування, побажання добробуту, захисту Богів, надія на кращу синовню чи доччину долю. І, мабуть, немає матері, яка б не назвала свою гарну доньку Любомирою (яку в миру люблять), Світланою (світлою, чистою) або Миланою (яка для всіх мила, якою милуються). Обираючи майбутнє ймення для дитини, батьки хотіли, щоб разом з ним вона отримала і захисника згори, божого охоронця. Так, вважалося, що Мирослави присвячені Богові Миру, Ярослави – Ярилу, а про Богуславів і Богданів дбатимуть Боги, які подарували родині бажану дитинку. Вважалося також, що той, хто назве немовля непривабливим іменем як-от Неждан, Нелюбима, Немира, збереже її від злого ока, яке, нібито, не зверне уваги на дитину, яку не ждали або не люблять. Але вже доведено, що подібні ймення тільки заважатимуть людині в житті, адже несуть в собі силу-силенну негативу. Дослідники вважають, що імена творилися за допомогою первісного арійського способу, який передбачає врахування всього комплексу релігійних та соціальних уявлень давнього суспільства. Навіть вважається, що імена були розподілені за кастовими прошарками, що зараз вже втратило своє значення. Крім того, імена могли втілювати як верхній, так і нижній Божественний світ. У давніх українців не було чітко вираженого протиборства між “темним” і “світлим”, кожне начало мало власне призначення, і від їх взаємодії творилося життя. Ще в давні часи, як засвідчують джерела, був звичаєвий набір двоосновних імен. Але й ці складові частини імен могли формуватися з більш простих елементів, які також слід враховувати, бо вони можуть іноді давати відмінне тлумачення. Існують імена, в яких виражено побажання здобути славу (Святослав, Ростислав), бути мужнім і відважним воїном (Ратимир, Ратибор, Ярополк), проявляти миролюбність (Миролюб, Любомир). Імена, які висловлюють гостинність (Гостирад, Милогост, Доброгост), можна пояснити і як очікування в родині бажаної дитини, яка прийшла на цей світ добрим гостем. Є імена, що втілюють любов батьків до Бога, який послав їм дитину і через відповідне ім’я дбатиме про неї (Богумил, Богуслав, Богурад), а також побажання на майбутнє позитивних рис характеру своїй дитині (Доброслав, Добромисл).



Кл.слова:
ономастика

   Тип видання:   підручник   
2.

Дорофєєва, Н. В.
З історії грошей України [Електронний ресурс] / Н. В. Дорофєєва, 3. М. Комаринська. - К. ; Л. : [б. в.], 2000. - 164 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Історія грошей як галузь історичної науки привертає увагу істориків, археологів, економістів і навіть мовознавців. Вивчення історії грошей дає можливість дослідити державні процеси, економіку, торгівлю певного періоду історії. Гроші розповідають про внутрішнє становище держави, його економічну силу чи слабкість. Повідомляють важливі дані про політичне життя, ідеологію, конкретну історію, дозволяючи уточнити або навіть з'ясувати імена і дати правління тих чи інших володарів. Особливе значення має вивчення історії грошей для поглиблення знань з економічної історії різних Історичних епох і періодів. Підготовку другого видання навчального посібника з історії грошей спонукало, перш за все, те, що ця проблематика зацікавила не лише студентів, фахівців, а й пересічних громадян. І це знайшло своє відображення у розширенні текстового матеріалу, а також збагаченні його тематичними ілюстраціями. Важливе місце у посібнику відведено історії грошей України, яка розглядається в контексті загального історичного процесу та подій, що його супроводжували. Достатньо уваги відведено історії появи грошей і грошового обігу, історії виникнення та функціонування грошових систем, проведенню грошових реформ, їх результатам (з найдавніших часів до сьогодення). Навчальний посібник складається з дев'яти тем, матеріал яких подається з дотриманням тематико-хронологічного принципу. Важливою ознакою у вивченні історії грошей є розгляд її в контексті історичних подій суспільно-політичного та економічного життя. Поглибленню знань з історії грошей допомагає словник «Ключові терміни і поняття», який є індивідуальним для кожної теми, виходячи з хронологічних рамок, подій та країн, про які йдеться у конкретній темі. Перевірці й закріпленню знань сприяють вміщені наприкінці кожної теми «Контрольні питання». Детальніше ознайомитись з тією чи іншою проблемою, поглибити знання допоможе рекомендована література до кожної окремої теми. У світовій історії важко знайти державу, яка не прагнула б до зміцнення своєї грошової системи, підвищення ролі грошей у суспільних відносинах. Україна — не виняток. Вона теж має давні традиції грошового виробництва й обігу, адже за свою багатовікову історію неодноразово виготовляла власні гроші.



Кл.слова:
нумізматика -- фінанси

   Тип видання:   життєпис   
3.

Мусский, И. А.
100 великих диктаторов [Електронний ресурс] / И. А. Мусский. - М. : Вече, 2004. - 571 с.. - (100 великих)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


«100 великих диктаторов» — новая книга популярной серии, открывающей перед читателями яркую палитру событий и портретов выдающихся деятелей мировой истории. Среди героев этой книги читатели встретят Цезаря, Калигулу, Нерона, Чингисхана, Ивана Грозного, Робеспьера, Сталина, Гитлера, Каддафи и многих других диктаторов и тиранов, оставивших после себя наряду с победами и достижениями кровавый след…



Кл.слова:
цар -- володар -- тиран

   Тип видання:   науково-популярне видання   
4.


Володарі гетьманської булави [Електронний ресурс] : історичні портрети. - К. : Варта, 1994. - 560 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Це найповніше видання про гетьманів України та Війська Запорозького. На основі маловідомих, раніше недоступних архівних матеріалів автори - сучасні українські історики (В. Сергійчук, В. Смолій, В. Щербак, С. Леп'явко, Ю. Мицик та інші) - створюють багатогранні цікаві портрети (нариси, есе) двадцяти найвідоміших козацьких обранців, висвітлюють їхню роль у державотворенні України.



Кл.слова:
гетьманство -- гетьман -- Запорізька Січ

   Тип видання:   монографія   
5.

Білецька, О.
Поділля на зламі XIV - XV ст. [Електронний ресурс] : до витоків формування історичної області: монографія / О. Білецька. - О. : Астропринт, 2004. - 416 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії на основі залучення широкого кола вітчизняних та зарубіжних джерел вивчається становлення історичної області України — Поділля. Хронологічні рамки роботи охоплюють період від другої половини XIV ст. до першої половини XV ст. Дослідження починається зі з'ясування сутності терміну "Поділля" в історико-географічному та історико-етнографічному контекстах. Встановлюючи особливості історичних умов виникнення Поділля як окремої політичної одиниці, авторка пропонує чітку періодизацію розвитку краю, відтворює перипетії його розподілів і перерозподілів між різними державами. Значна увага приділяється висвітленню політики східноєвропейських володарів та їх васалів щодо Поділля.



Кл.слова:
українська земля -- регіон -- область

   Тип видання:   наукове видання   
6.

Чухліб, Т. В.
Козаки і Монархи [Електронний ресурс] : міжнародні відносини ранньомодерної Української держави 1648–1721 рр. / Т. В. Чухліб. - 3-е вид., випр. і доп.. - К. : Вид-во ім. О. Теліги, 2009. - 616 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі на основі багатого джерельного матеріалу із залученням досягнень вітчизняної та зарубіжної історичної науки розкривається міжнародно-політичний статус Української козацької держави у другій половині XVII.– на початку XVIII.ст. Через призму відносин гетьманських урядів з володарями Речі Посполитої, Московської держави, Османської та Австрійської імперій, Кримського ханства, Шведського королівства, Трансільванського і Молдавського князівств та інших країн висвітлюються головні напрями тогочасної вітчизняної зовнішньої політики. Видання розраховане на дипломатів, науковців, викладачів, студентів, усіх, хто цікавиться історією України та її міжнародних відносин.



Кл.слова:
гетьманщина

   Тип видання:   методичний посібник   
7.

Володарська, М. О.
Батьківські збори. 10-11 класи [Електронний ресурс] / М. О. Володарська. - Х. : Ранок, 2011. - 160 с.. - (Класний керівник)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Даний посібник містить розробки тематичних бесід із батьками; анкети, тести для батьків та учнів, пам’ятки та поради для батьків із виховання дітей, а також педагогічні практикуми для батьків. Видання допоможе класному керівникові дослідити взаємовідносини в родинах учнів класу, більше дізнатися про особистості учнів та їхніх батьків, покращити спілкування між учителем та батьками, надати батькам слушні поради з актуальних проблем сучасного виховання, за допомогою батьків визначити доцільні методи виховання учнів та сприяти зміцненню батьківського колективу.



Кл.слова:
виховання дітей -- батьківський колектив

   Тип видання:   науково-популярне видання   
8.

Чухліб, Тарас В..
Гетьмани Правобережної України в історії Центрально-Східної Європи (1663-1713) [Електронний ресурс] / Тарас Чухліб ; Національна академія наук України, Інститут історії України, Науково-дослідний інститут українського козацтва. - К. : Києво-Могилянська академія, 2004. - 288 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі подано яскраві, багатопланові портрети більш та менш знаних володарів гетьманської булави, які діяли на Правобережній Україні у 60-х роках XVII - на початку XVIII ст. Діяльність українських гетьманів розкривається у контексті загальноєвропейської історії. Видання розраховане на широке коло читачів, студентів, викладачів, науковців, військовослужбовців, дипломатів, усіх, хто цікавиться історією України взагалі та її міжнародних відносин зокрема.



Кл.слова:
історія України -- гетьманство

   Тип видання:   науково-популярне видання   
9.

Гуржій, Олександр Іванович.
100 великих постатей і подій козацької України [Електронний ресурс] / О. І. Гуржій, Т. В. Чухліб. - К. : Арій, 2008. - 464 с.. - (100 великих)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В книзі висвітлюються найважливіші події, пов’язані з історією, українського козацтва від часу його виникнення на межі XV-XVI ст. до ліквідації урядом Російської імперії в кінці XVIII — на початку XIX ст. Особливу увагу приділено найбільш яскравим постатям Війська Запорозького, їх політичній і державній діяльності. Значне місце на сторінках праці відведено міжнародним відносинам українського гетьманату, козацькій ментальності, побуту, бойовому мистецтву, атрибутиці тощо. Певною мірою показана роль жінки в "лицарському" середовищі. Своє яскраве відображення знайшло ставлення до козаків представників різних народів, і володарів іноземних держав, їх сприйняття за межами Батьківщини. Книга розрахована на широке коло читачів.



Кл.слова:
українське козацтво -- гетьманство

   Тип видання:   художня література   
10.


Сновиди. Сни українських письменників [Електронний ресурс] / уклад. Тарас Малкович. - К. : А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА, 2010. - 416 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Цілком можливо, що «Сновиди» — перша в світі письменницька сновидійна антологія. Завдяки цій антології читачі мають змогу познайомитися зі снами 80-ти сучасних українських письменників різних поколінь. Чи не вперше під однією обкладинкою представлено так багато найвідоміших поетів, прозаїків, дитячих письменників, драматургів. Фактично у цій книжці — три покоління українського красного письменства. Це цікавий зріз усієї сучасної літератури з акцентом на молодих і наймолодших, адже саме серед сьогоднішніх 20-літніх варто шукати завтрашніх класиків. Усі сни написано спеціально для цього видання. Єдиний виняток — сон Григорія Сковороди, позаяк це чи не найдавніший з опублікованих снів вітчизняних авторів. З книжки добре видно, як розширюється географія нашого письменства. Чимало з українських авторів тепер живуть і творять за кордоном. Змінюються акценти, тематика, стилістика, різняться ландшафти. Обкладинку «Сновидів» прикрашає робота знаменитого сучасного американського художника Рафала Ольбінського, володаря міжнародної мистецької премії «Оскар» (Париж). Цей плакат здобув свого часу кілька мистецьких нагород. Було втішно (хоча й вельми непросто) залучити його на обкладинку нашої антології...



Кл.слова:
есеїстика -- онейрокритика

   Тип видання:   наукове видання   
11.

Мак'явеллі, Нікколо.
Флорентійські хроніки. Державець [Електронний ресурс] : пер. з італ. / Н. Мак'явеллі. - К. : Основи, 1998. - 524 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Нікколо Мак’явеллі (1469-1527) — титаїї італійського Відродження, філософ і мислитель, історик і письменник. "Флорентійські хроніки" (написані 1521-1527, видані 1532) викладають історію Флоренції, починаючи з доби Давнього Риму і закінчуючи встановленням синьйорії Медічі 1434 року. У трактаті "Державець" (написаний 1518, виданий 1532), мета якого "привести народ до створення нової держави", автор, будучи реалістичним політиком республіканського напряму, намагається пізнати загальні закони політичного життя, трактує роль, місце і значення державця, володаря, зверхника в Європі та Італії XVI ст. Причому мак’явеллізм, тобто приписувані Мак’явеллі погляди, далеко не відповідають смислу його вчення.



Кл.слова:
політологія -- філософія політики -- державне управління

   Тип видання:   науково-популярне видання   
12.

Томашівський, С.
Київська Козаччина 1855 року [Електронний ресурс] / С. Томашівський. - Л. : Наукове Товариство ім. Шевченка, 1902. - 20 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Київська Козаччина 1855 — масові сел. виступи в Київській губернії за відновлення козацтва як сусп. стану і військ. формування. Приводом до них стало опублікування під час Кримської війни 1853—1856 маніфесту імп. Миколи I, що передбачав створення рухомого держ. ополчення. По Київщині, де ще свіжими були згадки про запороз. козацтво, почали поширюватися чутки, нібито тих, хто запишеться в ополчення («у козаки»), буде звільнено від кріпосної залежності (див. Кріпацтво) і вони одержать поміщицькі землі та майно. Бажаючі покозачитися примушували священиків та ін. письменних людей складати списки «вільних козаків», а записавшись у ці списки, відмовлялися відробляти панщину і виконувати розпорядження місц. адміністрації, створювали власні органи самоврядування («сільські громади») і вибирали собі ватажків (відомі імена окремих з них: Василь Бзенко, Іван та Микола Бернадські, Яків Романовський, Михайло Гайденко, Корній Захарченко). Почавшись у лют. 1855 у Васильківському повіті, рух за покозачення в берез.—квіт. охопив понад 500 сіл і містечок у 8 із 12 повітах Київ. губернії (Таращанському, Васильківському, Київському, Звенигородському, Черкаському, Уманському, Сквирському, Канівському). На придушення «козаччини» уряд кинув регулярні війська і поліцію. У кількох селах і містечках сталися криваві сутички, найзапекліше протистояли військам і поліції покозачені селяни у Биковій Греблі (Васильківський пов.; нині село Білоцерківського р-ну), Березні (Сквирський пов.; нині село Володарського р-ну; обидва Київ. обл.), Корсуні (нині м. Корсунь-Шевченківський) і Таганчі (Канівський пов.; нині село Канівського р-ну Черкас. обл.). Однак сили були нерівними. Селяни змушені були скоритися.



Кл.слова:
історія України -- козаччина -- повстання

   Тип видання:   довідник   
Категорія: Біологічні науки   
13.
 


Грущинська, Ірина.
Сторінками Червоної книги України. Зникаючі рослини [Електронний ресурс] / Ірина Грущинська. - К. : Освіта, 2005. - 95 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Одна з його назв: «негний дерево». У давнину з його деревини виготовляли гарматні ядра і цвяхи, а також саркофаги для єгипетських фараонів. А підступні володарі замків, аби отруїти когось із ворогів, подавали їм напій в посуді, виготовленому з надзвичайно отруйної деревини цього ж дерева. Здогадалися? Це про тис ягідний, який сьогодні на межі зникнення. Книга, з якої взята ця розповідь – загадка, розповість дітям більш як про 100 видів рослин України, які скоро можуть зникнути назавжди. Матеріал поданий у формі 4-х подорожей: до лісу, у степ, в гори та луки й водойми. Читач знайде тут не тільки описи рослин, які потребують охорони, інформацію про них, а й легенди та вірші, їм присвячені; зможе перевірити свої знання з допомогою вікторини, а ще – продовжити процес пізнання, взявши участь у цікавих іграх. Книга гарно проілюстрована, має алфавітний покажчик видів рослин та тлумачний словничок.



Кл.слова:
ботаніка -- флора -- охорона природи -- екологія

   Тип видання:   життєпис   
14.
 


Володарская, Ольга Анатольевна.
Калиостро. Великий маг или великий грешник [Електронний ресурс] / Ольга Анатольевна Володарская. - [Б. м.] : [б. в.], 2014. - 140 с.. - (Человек загадка)

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Легенда дворянской России — Джузеппе Бальзамо, известный миру как граф Калиостро… Официальные биографы называют его авантюристом, а то и просто мелким жуликом, который нигде подолгу не задерживался ни в родной Италии, ни в других европейских странах, чтобы не всплыли на свет его мошенничества. Конечно, проще всего предположить, что он, вступив в какую-то масонскую ложу, жил на средства «братьев», не успевавших его раскусить, и сам выдумывал будто он — «Великий Копт», принявший посвящение в тайных храмах Египта, мудрый алхимик, владеющий тайной Философского Камня и секретом бессмертия, великий маг, читающий мысли. Но неужели столь глупы и легковерны были все, кто доверял ему? Ведь среди них — и такие люди, как русская императрица Екатерина Великая. Хотя впоследствии венценосная правительница фактически изгнала его из России…



Кл.слова:
аристократія -- шахрайство -- авантюризм

   Тип видання:   художня література   
15.
 


Селін, Луї-Фердінан.
Подорож на край ночі [Електронний ресурс] / Луї-Фердінан Селін. - Харків : Фоліо, 2006. - 367 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Роман видатного французького письменника Луї-Фердінана Селіна (1894—1961), що поряд із Кафкою, Камю і Джойсом є велетнем літератури XX ст.,— один з небагатьох справді правдивих творів про всю жалюгідність нашого життя, коли дивитися на нього без ілюзій, про облудність таких химер, як кохання, патріотизм, порядність, про одвічні поневіряння злидаря у світі, де вся краса і піднесеність належать володарям недосяжного ідеалу — багатіям. Переклад з французької П.Таращука



Кл.слова:
гротескний роман -- мізантропія -- французька література
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського