Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (8)Автореферати дисертацій (64)Реферативна база даних (423)Книжкові видання та компакт-диски (176)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=ГЕТЬМАНЩИН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 47
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   зб. статей      життєпис   
1.


Іван Мазепа [Електронний ресурс] : до 370-річчя від дня народження гетьмана України, мецената : збірник матеріалів / уклад. С. В. Бутко ; Чернігівська обласна державна адміністрація, Управління з питань внутрішньої політики та зв’язків з громадськістю, Чернігівський центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій. - Чернігів : [б. в.], 2009. - 137 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Збірник містить матеріали про життя та діяльність гетьмана України Івана Мазепи. Він призначений для редакторів ЗМІ, заступників голів райдержадміністрацій та голів міських рад міст обласного значення з гуманітарних питань, сільських і селищних голів, державних службовців та посадових осіб місцевого самоврядування, працівників закладів освіти і культури, всіх, хто цікавиться історією України та рідного краю.



Кл.слова:
гетьманщина -- Північна війна -- біографістика

   Тип видання:   науково-популярне видання   
2.
 



Адміністративно-територіальний устрій Лівобережної України 50-х років XVIII ст [Електронний ресурс] : каталог населених пунктів (за архівними матеріалами податкових реєстрів) / відп. ред. В. А. Смолій ; АН Української РСР, Археографічна комісія, Центральний державний історичний архів УРСР у м. Києві. - К. : Інститут історії НАН УPСP, 1990. - 218 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Лівобережна Україна, яку історично називають Гетьманщиною, була єдиною територією України, що мала свою державність. Обсяг її змінювався від майже повної самостійності до обмеженої автономії, але у 1648–1781 pp. ця державність була реальністю. Цілком зрозумілий інтерес істориків до цього регіону поширюється на всі реалії його життя, зокрема й на адміністративно-територіальний устрій Гетьманщини. Покажчик є досить вичерпним посібником для вивчення цієї проблеми. Створений на підставі фіскальних переписів населення Лівобережжя, він фіксує як наявність поселень на Гетьманщині, так і їх розподіл за сотнями і полками. Довідник розрахований на істориків, краєзнавців, всіх шанувальників минулого рідного краю



Кл.слова:
Гетьманщина -- районування -- державне управління

   Тип видання:   науково-популярне видання   
3.

Бєлочкіна, Ю. В.
Коліївщина. 1768 [Електронний ресурс] / Ю. В. Бєлочкіна. - Х. : Фоліо, 2010. - 120 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Селянсько-козацьке повстання на Правобережній Україні під проводом Максима Залізняка та Івана Гонти, що отримало назву Коліївщина, стало найвищим злетом українського національно-визвольного руху в XVIII столітті. Колії (так називали повстанців) виступали не тільки проти феодального, національного та релігійного поневолення, їхньою головною метою було відновлення незалежної Української держави – Гетьманщини.



Кл.слова:
Україна -- повстання -- національно-визвольний рух

   Тип видання:   науково-популярне видання   
4.
 


Вечерський, В.
Гетьманські столиці України [Електронний ресурс] / В. Вечерський. - К. : Наш час, 2007. - 320 с.. - (Невідома Україна)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книжка присвячена малодослідженому феномену української історії та. культури — тим містам, які виконували столичні функції протягом існування української держави у специфічній формі гетьманату — так званої Гетьманщини з 1654 р. до 1782 р. Це автономне державне утворення, що постало в горнилі національно-визвольної війни під проводом Богдана. Хмельницького, відіграло провідну роль у формуванні української національної ідентичності. Адміністративними центрами гетьманської України в. ті часи були послідовно міста Чигирин, Батурин, Глухів. Сьогодні вони є. основними «віхами національної історії», в них створені національні історико-культурні заповідники. Розповідь про ці міста дозволить спростувати. чимало задавнених стереотипів.



Кл.слова:
Гетьманщина -- історія України -- адміністративний устрій

   Тип видання:   науково-популярне видання   
5.

Вечерський, Віктор Васильович.
Гетьманські столиці України [Електронний ресурс] / Віктор Вечерський. - К. : Наш час, 2008. - 320 с.. - (Невідома Україна)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книжка присвячена малодослідженому феномену української історії та культури — тим містам, які виконували столичні функції протягом існування української держави у специфічній формі гетьманату — так званої Гетьманщини з 1654 р. до 1782 р. Це автономне державне утворення, що постало в горнилі національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького, відіграло провідну роль у формуванні української національної ідентичності. Адміністративними центрами гетьманської України в ті часи були послідовно міста Чигирин, Батурин, Глухів. Сьогодні вони є основними «віхами національної історії», в них створені національні історико-культурні заповідники. Розповідь про ці міста дозволить спростувати чимало задавнених стереотипів.



Кл.слова:
столиця -- адміністративний центр -- Національно-визвольна війна

   Тип видання:   наукове видання   
6.

Винниченко, В. К.
Відродження нації: історія української революції [марець 1917 р. - грудень 1919 р.] [Електронний ресурс] : у 3 ч. / В. К. Винниченко. - К. ; Відень : Видавництво Дзвін, 1920

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1. - 356 с.

Ч. 2. - 328 с.

Ч. 3. - 535 с.


Частина перша: Доба Центральної Ради. Період перший: революційна орґанізація державности й морально-правової влади. Частина друга: Доба Центральної Ради. Період другий: орґанізація юридично-правової влади. Частина третя: Доба Гетьманщини. Володимир Кирилович Винниченко - видатний український політичний діяч та український письменник. В роки української національно-визвольної революції 1917-1920 рр. Заступник Голови Української Центральної Ради , а пізніше голова Генерального Секретаріату УЦР. Дана книга є спогадами про діяльність УЦР та події революції в Україні.



Кл.слова:
революція -- ХХ століття -- Україна -- державність -- влада

   Тип видання:   монографія   
7.

Волошин, Юрій Володимирович.
Розкольницькі слободи на території Північної Гетьманщини у XVIII ст. [Електронний ресурс] : історико-демографічний аспект / Ю. В. Волошин. - Полтава : АСМІ, 2005. - 312 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монографія присвячена поселенням російських старовірів, що існували на території Стародубського та Чернігівського полків Геть манщини у XVIII ст. Використовуючи сучасні історико демографічні методи, автор аналізує соціальні процеси, які переживала ця етно релігійна група, перебуваючи у чужорідному етнічному середовищі. Спираючись на історико статистичні джерела дослідник розглядає статево віковий склад та природний рух населення, інститут шлюбу і сім'ї, статево рольову систему й становище жінки у старообрядницькій родині, антропонімічні особливості старовірів, вплив міграційних процесів на формування структури населення та соціальні процеси. Робиться спроба порівняння старообрядницького соціуму з українсь ким населенням регіону. Для спеціалістів в галузі історії старообрядництва та історичної демографії, викладачів та студентів, а також всіх, хто цікавиться проб лемами конфесійної і соціальної історії.



Кл.слова:
релігієзнавство -- старообрядництво

   Тип видання:   зб. статей   
8.


Гадяцька угода в контексті польсько-українських відносин [Електронний ресурс] : збірник наукових праць / голова редкол. І. І. Ярмошик. - Житомир : [б. в.], 2013. - 182 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У збірнику опубліковані статті за матеріалами роботи регіональної міжвузівської науково-практичної конференції «Гадяцька угода 1658 року в контексті польсько-українських історичних взаємин», яка відбулася у Житомирі 18 грудня 2012 р. Статті охоплюють широкий спектр проблем історії України та Речі Посполитої від XVI до XX ст., опубліковано такох текст Гадяцької угоди 1658 р. Для науковців, вчителів загальноосвітніх шкіл, студентів, усіх, хто цікавиться вітчизняною історією.



Кл.слова:
Гетьманщина -- польсько-укріїнські відносини -- Гадяцька угода

   Тип видання:   науково-популярне видання   
9.
 



Гадяцька унія 1658 року [Електронний ресурс] / ред. П. Сохань, В. Брехуненко ; Інститут української археографії та джерелознавства імені М. С. Грушевського НАН України. - К. : [б. в.], 2008. - 342 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Збірник містить наукові праці сучасних вчених, присвячені різним аспектам Гадяцької унії 1658 року. Укладена між Гетьманщиною та Річчю Посполитою, ця унія, попри те, що так і залишилася на папері, була знаковим явищем ранньомодерної української історії, та й східноєвропейської також. Гадяч 1658 року був прямою альтернативою Переяславу 1654 року й пропонував зовсім іншу модель існування Гетьманщини та цілком інакший геополітичний порядок у Східній Європі, ніж це передбачала переяславсько-московська система. У збірнику з’ясовуються такі проблеми, як: тексти Гадяцького договору та його ґенеза, Гадяч 1658 у світоглядних імперативах українського козацтва та еліт Речі Посполитої, турецька альтернатива для України в часи Гадяча 1658, Гадяцька угода в українській інтелектуальній традиції, історіографічна спадщина в ділянці дослідження Гадяцької угоди. Для науковців, студентів, викладачів та всіх, хто цікавиться історією.



Кл.слова:
Гетьманщина -- Річ Посполита -- дипломатія -- геополітика -- ранньомодерна історія України

   Тип видання:   наукове видання   
10.

Гайбонюк, Володимир.
Богдан Хмельницький в українській та світовій історії [Електронний ресурс] / В. Гайбонюк. - Рівне : [б. в.], 1996. - 244 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Науково-публіцистичне видання "Богдан Хмельницький в українській і світовій історії” підготував до друку професор кафедри історії України Рівненського державного педагогічного інституту і кафедри історії Рівненського економіко-гуманітарпого інституту, заслужений працівник культури України Володимир Дорофійович Гайбонюк. Автор в питанні, яке триває й досі, щодо Переяславської Ради 1654 р. дійшов висновку: "з усіх точок зору історичної науки, права, моралі, норм міжнародних відносин Переяславсько-Московські угоди 1654 року не мають законної чинності, вони є чистої води політичною інсинуацією". Адресується учням, студентам, вчителям, викладачам, найширшому колу зацікавлених читачів.



Кл.слова:
історіографія -- біографістика -- гетьманщина

   Тип видання:   науково-популярне видання   
11.

Герасименко, Н. О.
Історичні події 1657-1659 рр. (гетьманство І. Виговського) у висвітленні С. Величка [Електронний ресурс] / Н. О. Герасименко ; Інститут історії України. - Київ : [б. в.], 1999. - 96 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У брошюрі здійснено критичний аналіз подій доби гетьмана І.Виговського, описаних автором історичної праці початку XVIII ст., військовим канцеляристом Генерально! військової канцелярії Самійлом Васильовичем Величком та його поглядів на ці події.



Кл.слова:
гетьманщина -- літописання -- історіографія

   Тип видання:   монографія   
12.

Горобець, В.
Присмерк Гетьманщини [Електронний ресурс] : україна в роки реформ Петра І / В. Горобець. - К. : Інститут історії України НАН України, 1998. - 326 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії досліджується проблема розвитку української державності “нового часу в один з найбільш критичних періодів її існування - добі правління російського імператора Петра І. На основі аналізу широкого документального матеріалу аналізуються напрями реформи державного управління, проведеної царським урядом в Україні через засновану 1722 р. Малоросійську колегію, з’ясовуються характер нововведень, їх мета та наслідки для подальшої долі української державності. Детально висвітлюється політична діяльність наказного гетьмана П. Полуботка, а також Я. Лизогуба, В. Жураківського, Д. Апостола, Г. Грабянки, М. Ханенка та інших відомих тогочасних політиків. Для науковців, викладачів і студентів, усіх, хто цікавиться історією України



Кл.слова:
історія України -- бездержавність -- імперська влада

   Тип видання:   науково-популярне видання   
13.
 


Дзюба, О. М.
Приватне життя козацької старшини XVIII ст. (на матеріалах епістолярної спадщини) [Електронний ресурс] / О. М. Дзюба ; Національна академія наук України, Інститут історії України. - К. : [б. в.], 2012. - 348 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії на документальних матеріалах, в першу чергу епістолярної спадщини, аналізується приватне життя козацької старшини XVIII століття. Сюди входить сімейне життя: батьки - діти, жінка в козацько-старшинському соціумі, виховання і освіту дітей, дружні, патронолістські відносини, релігійні вірування і переживання, інтелектуальні інтереси.



Кл.слова:
Гетьманщина -- історія України -- повсякденність

   Тип видання:   наукове видання   
14.


Доба гетьмана Івана Мазепи в документах [Електронний ресурс] / упоряд. С. Павленко. - К. : Видавничий дім "Києво-Могилянська академія", 2007. - 1144 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі «Доба гетьмана Івана Мазепи в документах» вмішено універсали, накази гетьмана, листи, спогади генеральної старшини, російських високопосадовців, іноземців та інші матеріали, що допоможуть краще відчути епоху, в якій зароджувався вибух-протест проти царизму, Петра І. Уперше подасться цілісний масив допитів старшин, козаків, які брали участь у повстанні 1708-1709 рр. Загалом збірник документів ознайомить читача з 900 документами, які висвітлюють спосіб життя, економічні, політичні інтереси провідної верхівки Гетьманщини та гетьмана Івана Мазепи. Видання буде корисним як для істориків, гак і для економістів, правників, дипломатів, літературознавців, культурологів.



Кл.слова:
Гетьманщина

   Тип видання:   науково-популярне видання   
15.

Дробаха, Олександр.
Українські таємниці Франції [Електронний ресурс] / Олександр Дробаха. - Київ : Смолоскип, 2012. - 184 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ця третя книжка серійного проекту наукових та художніх вирішень про Гетьманщину-Україну, за жанром мандрівна про­за, є наче містком дружніх поривань між окремими громадянами, містами, націями. В історико-літературних нарисах крізь призму неординарних життєписів особистостей, Читачу, ти збагнеш оте історично-непроминальне, як-от: сьогоднішню невеселу ентропію (міру невпорядкованості життя) подолаємо лиш вольовим національно-патріотичним устремлінням усього українства та за сприяння цьому світових сил. Самозрозуміле, що координатором, організатором якісних змін у суспільстві може бути не аристократія багатства, а інтелектуальна, авторитетна, провідна верства.



Кл.слова:
історія Європи -- міжнародні зв'язки -- дипломатія -- перекладна література

   Тип видання:   життєпис   
16.

Журавльов, Денис.
Мазепа [Електронний ресурс] : людина, політик, легенда / Д. Журавльов. - Х. : Фоліо, 2010. - 382 с.. - (Історичне досьє)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Іван Мазепа - одна з тих знакових постатей української історії, життя та вчинки котрих і сьогодні викликають гарячі суперечки як фахових істориків, так і аматорів, а також людей, взагалі далеких від історичних перипетій. Політичний діяч, військовий, дипломат, меценат. Мало кому випала така цікава й непроста доля за життя та після смерті. То хто, зрештою, такий Іван Степанович Мазепа? Приятель царя Петра, один із перших кавалерів найвищого російського ордену Андрія Первозванного - і борець за інтереси Української козацької держави; будівничий величних соборів, що дотепер є окрасою багатьох українських міст, - і «Юда», відлучений від церкви, підданий анафемі, що нерідко виголошувалася з амвонів тих самих соборів; зазвичай неймовірно обережний майстер складних дипломатичних ігор - і людина, що зуміла поставити на карту все і, зрештою, програла найризикованішу й найголовнішу гру свого життя; блискучий світський кавалер у дусі розкішного, неповторного XVII століття, улюбленець жіноцтва і чи не єдиний справді обдарований поет і музикант-аматор серед усіх українських гетьмані. Можливо, той, хто прочитає цю книгу, зможе створити свій власний варіант образу Мазепи - одного з найколоритніших, найцікавіших українців



Кл.слова:
Гетьманщина -- історія України -- боротьба з Москвою

   Тип видання:   наукове видання   
17.

Заруба, В. М.
Адміністративно-територіальний устрій та адміністрація Війська Запорозького у 1648-1782 рр. [Електронний ресурс] / В. М. Заруба. - Д. : Ліра, 2007. - 380 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Пропоноване видання вперше комплексно подає генезу, формування, еволюцію та склад полково-сотенного адміністративно-територіального устрою української козацької держави 17-18 ст. Війська Запорозького. В праці відображено історію відомих полків та сотень Гетьманщини як адміністративних одиниць, склад населених пунктів та адміністрації. Додається також реєстр відомих за джерелами урядовців козацької України від 1648 до 1782 рр.



Кл.слова:
український народ -- запорізькі козаки

   Тип видання:   монографія   
18.

Когут, З.
Російський централізм і українська автономія. Ліквідація Гетьманщини 1760-1830 [Електронний ресурс] / З. Когут. - К. : Основи, 1996. - 317 с.. - (Зах. історіографія України)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
історія України -- гетьманство

   Тип видання:   науково-популярне видання   
19.

Костенко, Микола.
Хорольщина та навколишні землі в Генеральному слідстві про маєтності 1729-1731 рр. [Електронний ресурс] / Микола Костенко. - Київ : Центр учбової літератури, 2014. - 130 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В основі даної публікації – витяги з Генерального слідства про маєтності Лубенського та Миргородського полків Війська Запорізького, що було здійснене в 1729 – 31 рр. Принцип вибірки з «Генерального слідства…» – це належність поселень до історичної Хорольщини й прилеглих до неї земель. У праці містяться наукові коментарі, що ґрунтуються на історичних документах і сучасних публікаціях, перелік яких додається, список персоналій, географічний покажчик. До книги додається складена автором карта досліджуваної те-риторії. Вона являє собою адміністративно-територіальний устрій Лубенського (без північних сотень) та Миргородського полків станом на початок 1731 р. з відображенням всіх населених пунктів то-гочасної Хорольщини й прилеглих до неї земель за даними Генерального слідства про маєтності. Для всіх, хто цікавиться історією Полтавщини, українського козацтва, соціально-економічних відносин в Україні часів Гетьманщини.



Кл.слова:
адміністративно-територіальний устрій -- економічні відносини -- козаччина

   Тип видання:   монографія   
20.
 


Кривошея, В. В.
Козацька еліта Гетьманщини [Електронний ресурс] / В. В. Кривошея. - К. : ІПіЕНД імені І. Ф. Кураса НАН України, 2008. - 452 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В монографії досліджується процес формування і функціонування козацької еліти Гетьманщини протягом 1648–1782 рр. Книга розрахована для науковців, краєзнавців, викладачів і студентів, усіх, хто цікавиться історією України.



Кл.слова:
Гетьманщина -- національно-визвольний рух -- Запорізька Січ
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського