Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (97)Тематичний інтернет-навігатор (5)Автореферати дисертацій (1409)Реферативна база даних (8132)Книжкові видання та компакт-диски (4081)Журнали та продовжувані видання (76)
Пошуковий запит: (<.>K=УКРАЇНСЬКІ$<.>+<.>K=СІЧОВІ$<.>+<.>K=СТРІЛЬЦІ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 289
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   навчальний посібник   
1.

Єкельчик, С.
Імперія пам'яті [Електронний ресурс] : російсько-українські стосунки в радянській історичній уяві / С. Єкельчик. - К. : Критика, 2008. - 304 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Благонадійні в 1940-х чи 1950-х роках підручники, романи, опери, картини нібито безнадійно застаріли, а грізні викривальні постанови ЦК КПРС «у галузі культури» припали пилом. Та все-таки події, що їх аналізує канадський історик з Університету Вікторії Сергій Єкельчик, сьогодення стосуються безпосередньо. Утверджені за тих часів концепції дружби народів СРСР та українсько-російського братерства чинні у політичному дискурсі дотепер. Ба більше, зужиті ідеологеми тяжіють і над найзатятішими опонентами всього «совєтського» в сучасній Україні: ті також вірять в об’єктивне існування нації як органічної спільноти й так само уявляють історію як природний лінійний розвиток нації на шляху до здобуття державности (тільки справжньої, а не у формі «Української РСР»). Концепція «возз’єднання» України з Росією 1654 року вже великою мірою скомпрометована, але й далі живе поняття «возз’єднання» всіх українських етнічних земель у складі Української РСР протягом 1939–1945 років, – а саме сталінські ідеологи вперше описали ці події такою мовою. Цю книжку, що її вперше надрукувало видавництво Торонтського університету у 2004 році, присвячено репрезентаціям минулого в українській науці та культурі сталінського часу. Автор підважує стереотипні уявлення про сталінізм як всеохопну й дієву диктатуру й на основі численних архівних джерел аналізує обмеженість і часту неефективність державного контролю над культурою, важливу роль української інтеліґенції у виробленні радянської моделі історичної пам’яті та можливість «прочитати» ідеологічно витримані твори в українському патріотичному дусі. Було би спрощенням думати, доводить Сергій Єкельчик, що тогочасні російсько-українські стосунки – однобічний диктат «старшого брата». Вони насправді становили складну систему контролю, компромісів і конвенцій, до якої активно залучалися тогочасні українські інтелектуали. Попри твердження цілої пострадянської української історіографії, сталінський варіянт української культури не був результатом придушення «природних» національних почуттів місцевої інтеліґенції. Республіканська бюрократія та інтеліґенція, які інтерпретували туманні, проте потужні сиґнали з Кремля, були, як запевняє дослідник, головними гравцями у формуванні сталінської історичної уяви, а шістдесятники підхопили відновлення національного наративу не тому, що були вродженими націоналістами, а тому, що виросли в сталінській імперії пам’яті, а ця імперія не змогла виробити ненаціональної версії минулого.



Кл.слова:
спільнота -- культура -- взаємовідносини

   Тип видання:   науково-популярне видання   
2.

Єкельчик, С.
Імперія пам’яті [Електронний ресурс] : російсько-українські стосунки в радянській історичній уяві / С. Єкельчик. - Київ : Критика, 2008. - 304 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книжку Сергія Єкельчика, канадського історика з Університету Вікторії, присвячено репрезентаціям минулого в українській науці й культурі сталінського часу. Автор підважує стереотипні уявлення про сталінізм як всеохопну й дієву диктатуру і на основі численних архівних джерел аналізує обмеженість і часту неефективність державного контролю над культурою, важливу роль української інтелігенції у виробленні радянської моделі історичної пам’яті та можливість «прочитати» ідеологічно витримані твори в українському патріотичному дусі. Було би спрощенням думати, доводить автор, що тогочасні російсько-українські стосунки — однобічний диктат «старшого брата». Вони насправді становили складну систему контролю, компромісів і конвенцій, до якої активно залучалися тогочасні українські інтелектуали.



Кл.слова:
історія України -- радянська Україна -- політика

   Тип видання:   хрестоматія   
3.

Єнджеєвич, Єжи.
Українські ночі або Родовід генія. Біографічний роман про Шевченка [Електронний ресурс] / Є. Єнджеєвич ; Наукове Товариство ім. Шевченка в Канаді. - Торонто : [б. в.], 1980. - 653 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
український письменник -- український поет

   Тип видання:   наукове видання   
Категорія:    
4.

Іванова, Л. Г.
Україна між Сходом і Заходом [Електронний ресурс] : до проблеми становлення національної ідеї в українській суспільно-політичній думці в контексті східноєвропейського розвитку (І половиха ХІХ ст.) / Л. Г. Іванова. - К. : НПУ ім. М. П. Драгоманова, 2007. - 192 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
національна свідомість -- політичний процес

   Тип видання:   зб. статей   
5.


Історіографічні дослідження в Українській РСР [Електронний ресурс] / відп. ред. Ф. П. Шевченко. - К. : Наукова думка, 1968

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Вип. 1. - 1968. - 276 с.

Вип. 2. - 1969. - 232 с.

Вип. 3. - 1970. - 212 с.

Вип. 4. - 1971. - 260 с.


Збірник охоплює широке коло історіографічних проблем - від найдавніших часів до наших днів. У статтях висвітлюється історіографія найважливіших епох в історії України. Зокрема, порушується ряд методологічних питань історіографії, визначається її місце серед інших історичних дисциплін, показується специфіка об'єкта історіографічних досліджень, розкривається методика їх проведень; досліджуються актуальні питання історіографії Великого Жовтня, розглядаються важливі проблеми історіографії колгоспного селянства. Збірник розрахований на фахівців-істориків, викладачів, студентів вузів та краєзнавців.



Кл.слова:
історіографія -- колективізація -- громадянська війна -- індустріалізація

   Тип видання:   науково-популярне видання   
6.


Історія українського козацтва [Електронний ресурс] : нариси : в 2 т. / відп. ред. В. А. Смолій. - К. : Києво-Могилянська Академія, 2006-2007

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - 2006. - 800 с.

Т. 2. - 2007. - 724 с.


До першого тому увійшли нариси, які охоплюють ґенезу та еволюцію козацтва, його цивілізаційну типологію, систему ціннісних орієнтацій та становлення політичної культури. Окрім того, розглянуто питання соціальної, військової, політичної та державотворчої діяльності українського козацтва від найдавніших часів до кінця XVIII століття. У другому томі розглянуто етнонаціональні аспекти феномена українського козацтва, козацьке право та судочинство, його православні та геральдичні традиції, специфіку козацького історіописання, сприйняття українського козацтва у західноєвропейському світі. Спеціальні нариси присвячено еволюції козацького стану після ліквідації козацької держави та поглинення України іноетнічними імперськими структурами, відродженню козацтва в сучасній українській державі. Розраховано на науковців, студентів і викладачів вузів, широкий читацький загал.



Кл.слова:
козацьке право -- еволюція козацтва -- політична культура

   Тип видання:   науково-популярне видання   
7.
 



Історія українського козацтва [Електронний ресурс] : нариси : у 2 т. / голов. ред. В. А. Смолій. - Київ : Києво-Могилянська академія, 2006-2007

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - 2006. - 939 с.

Т. 2. - 2007. - 763 с.


Через сто років після появи ґрунтовних праць з історії української козаччини Михайла Грушевського та Дмитра Яворницького сучасні українські історики на основі новознайдених документів і матеріалів та досягнень новітньої історичної науки створили узагальнений образ українського козацтва. До першого тому увійшли нариси, які охоплюють генезу та еволюцію козацтва, його цивілізаційну типологію, систему ціннісних орієнтацій та становлення політичної культури. Окрім того, розглянуто питання соціальної, військової, політичної та державотворчої діяльності українського козацтва від найдавніших часів до кінця XVIII століття. Розраховано на науковців, студентів і викладачів вузів, широкий читацький загал.



Кл.слова:
козаччина -- історія України -- військо

   Тип видання:   зб. статей   
8.


Історична освіта в полікультурному суспільстві [Електронний ресурс] : виклики та перспективи для України: Матеріали міжнародного круглого столу (Київ, 14 липня 2010 р.). - К. : Інститут історії України НАН України, 2011. - 149 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга є збіркою матеріалів (стенограма та розширені тексти окремих виступів) міжнародного круглого столу «Школа толерантності. Історична освіта в полікультурному суспільстві: виклики та перспективи для України», який відбувся 14 липня 2010 р. у Києві з ініціативи та за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» та Інституту історії України НАН України. В роботі круглого столу взяли участь українські та закордонні науковці (історики, соціологи, політологи, культурологи), викладачі вищих навчальних закладів, вчителі історії, учителі-методисти, студенти, аспіранти. У виступах учасників обговорювались проблеми сучасної історичної освіти: шкільна історія та конфлікти довкола неї, образ Іншого на сторінках шкільних підручників, стан справ з викладанням історії в Україні з погляду проблем і перспектив у вихованні культурної, етнічної та ґендерної толерантності, образ українців в шкільному курсі історії, шкільні програми з історії та їх відповідність сучасним вимогам, світовий досвід викладання історії в школі. Для науковців, викладачів, студентів



Кл.слова:
культура

   Тип видання:   науково-популярне видання   
9.

Аббот, Пітер.
Українські армії, 1914-1955 [Електронний ресурс] / П. Аббот, Є. Пінак. - К. : [Гуртом], 2012. - 48 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга, написана американським істориком П. Абботом укупі з українським істориком Є.Пінаком, в рамках американської серії «Men-at-Arms» (серія, присвячена уніформі, оснащенню та організації армій і військових формувань різних народів світу) розповідає про збройні формування українців першої половини ХХ століття. Книга містить певні неточності щодо періоду Перших Визвольних змагань (1917-1922 рр.), але разом з тим буде дуже цікавою і корисною для широкого кола читачів.



Кл.слова:
уніформа -- озброєння -- мілітарне оснащення -- українські військові

   Тип видання:   науково-популярне видання   
10.
 



Аксіоми для нащадків: українські імена у світовій науці [Електронний ресурс] : зб. нарисів / упор. О. К. Романчук. - Л. : Меморіал, 1992. - 544 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі розповідається про маловідомі сторінки життя і діяльності незаслужено замовчуваних учених-природодослідників, вихідців з України, чий внесок у світову і європейську науку важко переоцінити. Зокрема, тут йдеться про безпідставно репресованих у лихі роки сталінських беззаконь українських академіків М. Кравчука і С. Рудницького. Читач матиме змогу ознайомитись з історією дослідження катодних променів українським фізиком І. Пулюєм, який випередив винахід В. Рентгена, довідається про цікаві подробиці життєпису інших видатних учених-українців: ботаніка В. Липського, біохіміка І. Горбачевського, хіміка П. Франка, математиків М. Остроградського і Г. Вороного, М. Чайковського і М. Зарицького та ін. Дізнається читач і про те, як створювалась на еміграції "Енциклопедія українознавства", про українських фізиків у діаспорі тощо.



Кл.слова:
наукова діяльність

   Тип видання:   словник   
11.


Англійсько-французько-німецько-український словник термінології Європейського Союзу [Electronic resource] / голов. ред. В. Єрмоленко. - К. : К. І. С., 2007. - 226 p.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Перед Вами – чотиримовний (англійсько-німецько-французько-український) “Словник термінології Європейського Союзу”, що став результатом термінологічної роботи проекту “Лабораторія наукового перекладу”. Словник було створено під час 14-х багатогодинних термінологічних семінарів, протягом яких експерти “Лабораторії” обговорювали вміщені до словника терміни та терміносполуки. Проект, що тривав у липні-грудні 2005 року, було здійснено громадською організацією “Молодіжний гуманітарний центр” за підтримки Міжнародного фонду “Відродження” та сприяння Національного університету Києво-Могилянська академія. Експертами “Лабораторії наукового перекладу” та учасниками семінарів стали фахівці з європейського права, спільних політик ЄС, міжнародної політики, світової економіки та міжнародних освітніх програм, а також професійні філологи, перекладознавці та термінознавці . Об’єднавши представників найширшого кола дисциплін, координатори “Лабораторії” прагнули відповісти на найбільший виклик перекладацького та термінотворчого процесу: його засадничу міждисциплінарність. Особливості цього словника Істотною рисою цього словника є його багатомовність. Нинішній Європейський Союз, що об’єднує 27 європейських країн, має 23 офіційні мови, кожна з яких відбиває частинку багатої та розмаїтої культури ЄС. Термінологія Європейського Союзу також не формувалася з огляду на одну-єдину мову: часто вона була результатом не тільки політичних, економічних і соціальних, але й лінґвістичних компромісів. З цієї причини у перекладі термінології ЄС неможливо уникнути компаративного підходу. Але якщо аналіз ключових понять терміносистеми ЄС в кожній з 23-х офіційних мов є завданням надмірним, то порівняння термінологічних версій, уживаних в трьох робочих мовах ЄС - англійській, французькій та німецькій – виявилося дуже корисним. Дуже часто саме порівняння різних мовних версій могло наштовхнути на те чи інше перекладацьке рішення. Англійські, німецькі та французькі версії було взято з офіційних текстів Європейського Союзу: джерел первинного та вторинного права ЄС, офіційних багатомовних словників Союзу та офіційних прес-релізів інституцій ЄС. Оскільки більшість цих документів мають різномовні паралельні версії, робота над Словником змогла використати справжній багатомовний потенціал термінології ЄС. Українські версії були витворені в результаті тривалих та гострих дискусій термінологічних семінарів “Лабораторії наукового перекладу”. Нинішнє видання складається з трьох частин. У першій вміщено, власне, чотиримовний Словник термінології ЄС, упорядкований за англійською абеткою. У другій ви знайдете німецький, французький та український покажчики, що дозволить здійснювати пошук за кожною з цих мов. З огляду на те, що проблеми транскрипції та транслітерації чужомовних імен залишається однією з ключових у справі перекладу, у третій ми вмістили список імен основних діячів нинішнього ЄС та його історії.



Кл.слова:
політологія -- канцелярит -- міжнародні відносини

   Тип видання:   словник   
12.


Англо-український словник [Електронний ресурс] : у 2 т. : близько 120000 слів / склав М. І. Балла. - К. : Освіта, 1996

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1 : А - М. - 752 с.

Т. 2 : N - Z. - 712 с.


У словнику всі українські слова-переклади подано з наголосом. Переклади англійських слів з кількома значеннями часто супроводяться поясненнями. У багатьох випадках для кращого розуміння значень англійських слів наведено приклади вживання їх у контексті. Призначений для фахівців англійської мови. Стане у пригоді всім, хто вивчає англійську мову, перекладає з англійської на українську, а також тим, хто вивчає українську мову в англомовних країнах.



Кл.слова:
слово -- переклад -- лінгвістика

   Тип видання:   словник   
13.


Англо-український тлумачний словник з бібліотечної справи та інформатики [Електронний ресурс] = English-Ukrainian Glossary of Library and Information Terms / Бібліотечний англомовний клуб. - К. : [б. в.], 1999. - 57 с.

Рубрики:

  Текст у форматі PDF 36.04 Мб


Словник містить понад 500 найпоширеніших сучасних термінів і термінологічних понять, які використовуються в бібліотечно-інформаційній роботі та суміжних галузях знань Складність підготовки словника полягала в тому, що під час перекладу важливо було знайти найточніші українські відповідники, враховуючи, шо в Україні терміносистема в бібліотечній справі ще не набула сталості, хоч значна робота по стандартизації термінології вже ведеться Для зручності користування словник побудовано в алфавітному порядку. Застосовані перехресні посилання полегшують розшук взаємопов'язаних понять Словник призначено для працівників бібліотечно-інформаційних установ, викладачів та студентів бібліотечних вищих та середніх навчальних закладів. Він може бути корисним також для фахівців у галузі книгознавства, видавничої справи, інформатики тощо.



Кл.слова:
інформатика -- лінгвістика -- бібліотека -- бібліотекознавство -- англійська мова -- українська мова

   Тип видання:   наукове видання   
14.

Антоненко-Давидович, Б. Д.
Як ми говоримо [Електронний ресурс] / Б. Д. Антоненко-Давидович. - К. : Радянський письменник, 1970. - 182 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга адресована тим, хто дбає про культуру мови і хоче уникнути помилкового слововживання, подолати лексичну відмінність у визначенні однакових понять, уникнути невластивих українській мовній традиції зворотів і висловів.



Кл.слова:
культура мови -- українська мова

   Тип видання:   наукове видання   
15.

Антоненко-Давидович, Б. Д.
Як ми говоримо [Електронний ресурс] / Б. Д. Антоненко-Давидович. - К. : Видавничий дім "KM Academia", 1994. - 252 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ця книга для тих, хто дбає про культуру мови та прагне запобігти помилковому вживанню слів, уникнути невластивих українській мовній традиції зворотів та висловів. Особливо актуальна в наш час, коли українська мова спотворена русизмами, діалектизмами та іншим непотребом.



Кл.слова:
культура мови -- вислів

   Тип видання:   монографія   
16.

Артюх, В’ячеслав Олексійович.
Тяглість історії й історія тяглості: українська філософсько-історична думка першої половини ХХ століття [Електронний ресурс] : монографія / В. О. Артюх ; Сумський держ. ун-т. - Суми : Видавництво СумДУ, 2010. - 266 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії розкривається специфіка історіософських та епістемологічно-історичних поглядів українських інтелектуалів кінця ХІХ – середини ХХ століття. У широкому світоглядно-ідеологічному і філософсько- науковому контексті аналізуються два найзагальніші типи філософсько- історичного знання: емпірично-раціональне, яке пов’язується з позитивізмом і неокантіанством, та ірраціональне, в якому на перше місце виходять волюнтаристські концепції й почасти екзистенціальні мотиви. Для наукових працівників, викладачів, студентів гуманітарних спеціальностей, всіх, хто цікавиться теоріями історичного процесу та історичного пізнання в українській філософії.



Кл.слова:
історичний процес -- філософія історії

   Тип видання:   підручник   
17.
 


Ахтемійчук, Ю. Т.
Оперативна хірургія та топографічна анатомія [Електронний ресурс] : підручник / Ю. Т. Ахтемійчук, Ю. М. Вовк, С. В. Дорошенко ; за ред. М. П. Ковальського. - К. : Медицина, 2010. - 504 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Підручник створено з урахуванням рекомендацій МОН та МОЗ України: -Високий ступінь ілюстративності (423 малюнки, з них 78 - кольорові), використання логічних схем і таблиць; -Наявність тестових завдань для самоконтролю студентів після кожного розділу (відкрита база) у форматі КРОК. Частину питань,так звану якірну групу, відібрано з тестів для поточного та підсумкового модульного контролів, ща має підвищити зацікавленість студентів у опануванні підручника; -Наявність розділів з трансплантації органів, лапароскопічної хірургії, операцій на судинах та нервах; -Структурованість тексту та ілюстрацій. Розділи з топографічногої анатомії передують розділам з оперативної хірургії, що є традиційним у викладанні предмету і відповідає типовій навчальній програмі. Послідовність викладання топографічної анатомії та оперативної хірургії окремих ділянок тіла людини також збігається з класичною схемою його описання Усі назви анатомічних елементів відповідають Міжнародній анатомічній номенклатурі (Сан Пауло, 1997). Українські еквіваленти наведено за виданням "Міжнародна анатомічна номенклатура", Бобрик І.І., В.Г. Ковешніков (2001). Перевагу надано українським термінам, латинські подані під час першого згадування. У підручнику наведені модифіковані малюнки з класичних анатомічних та топографоанатомічних підручників і атласів, значну частину взято з попередніх видань, також є оригінальні ілюстрації. Для студентів вищих медичних навчальних закладів ІV рівня акредитації, інтернів, а також лікарів хірургічного профілю.



Кл.слова:
медицина  -- хірургія  -- анатомія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
18.
 


Білецький, Леонід.
Історія української літератури [Електронний ресурс] : в 2 т. / Л. Білецький. - Авґсбурґ : [б. в.], 1947

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1 : Народня поезія. - 1947. - 330 с.


З наведених найрізноманітніших груп пісенних, віршових форм і строф бачимо, яку багату та різноманітнуструктуру влробила українська пісенна традиція. Із цієї багатющої скарбниці тільки де-які з них, можна думати, що вони є принесені зовні; більша частина цих ритмічних форм в українській поезії розвинулась остільки самостійно, що їх можна вважати цілком оригінальними й витвореними тільки витонченою мистецькою душею українського національного ґенія. Це показує, яка висока мистецька його культура, яка багата та різнородна. Її можна порівнювати й ставити поруч тільки з античною грецькою поетичною творчістю та її пісенною строфою. Такою е й була українська пісенна творчість, такою й б^е, бо творчий дух української нації є незміримий у глибині і невгасимий у його творчих потугах.



Кл.слова:
українська література -- літератузнавство -- поетика

   Тип видання:   науково-популярне видання   
19.
 


Білецький, Леонід.
Українські піонери в Канаді 1891-1951 [Електронний ресурс] / Леонід Білецький. - Вінніпег : Накладом Комітету українців Канади, 1951

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
українці в Канаді -- українська діаспора -- імміграція

   Тип видання:   довідник   
20.

Білокінь, С. І.
Українські історики [Електронний ресурс] : біобібліографічний довідник / С. І. Білокінь, П. М. Бондарчук, О. Б. Бубенюк. - та ін.. - К. : Вид-во інституту історії України НАН, 2010. - (Українські історики)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Вип. 3. - 2010. - 344 с.


Третій випуск біобібліографічного довідника серії «Українські історики» присвячено дослідникам минулого України та українським ученим, які досліджують історію інших країн. Випуск містить біобіб-ліографічні матеріали про 261 вченого, які працювали або працюють у наукових установах, вищих навчальних закладах, державних установах, громадських організаціях тощо в Україні або за її межами. Довідник розрахований на суспільствознавців, викладачів вузів, учителів, студентів, усіх, хто цікавиться історією історичної науки. Дані зібрані станом на 2006-2009 pp.



Кл.слова:
видатна людина
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського