Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (130)Реферативна база даних (1002)Книжкові видання та компакт-диски (273)Журнали та продовжувані видання (15)
Пошуковий запит: (<.>K=СХІДНІ$<.>+<.>K=ДВОБОЇ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 35
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   зб. статей   
1.


Кореспонденція Якова Головацького [Електронний ресурс] : в 2 ч.. - Л. : Наук. Товариство ім. Шевченка, 1905

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1 : в літах 1835-49. - 1905. - 614 с.

Ч. 2 : в літах 1850-62. - 1905. - 766 с.


ГОЛОВАЦЬКИЙ Яків Федорович (псевд. — Головацький Ярослав, Русин Гаврило, Балагур Яцко, Галичанин та ін.; 29.Х 1814, с. Чепелі, тепер Бродівського р-ну Львів, обл. — 13.V 1888, Вільнюс) — укр. мовознавець, етнограф, фольклорист, поет, педагог і громад. діяч, чл. Рос. геогр. т-ва, почес. чл. Т-ва історії і старовини російської з 1866. У 1834 — 35 навч. в духовній академії в Кошице та ун-ті в Пешті; закін. 1841 Львів. ун-т. У 1842 — 48 був священиком. Протягом 1848 — 67 працював професором, а 1863 — 64 — ректор Львів. ун-ту. В 1868-88 — голова Віденської археогр. комісії, одночасно (з 1871) — голова Тимчас. комісії по організації Вілен. публ. бібліотеки й музею. Належав до «Руської трійці», організував випуск альм. «Русалка Дністровая» (1837). Досліджував фольклор і етнографію українців зони Карпат («Нарис старослов’янського байкарства або міфології», 1860; «Народні пісні Галицької та Угорської Русі», кн. 1 — 4, 1878; «Про костюми або народне вбрання русинів чи руських у Галичині й північно-східній Угорщині», 1867). Підготував праці про писемні пам’ятки («Хрестоматія церковнословенська і давньоруська», 1854; «Пам’ятки дипломатичної і судово-ділової мови руської в давньому Галицько-Волинському князівстві й суміжних руських областях в XIV та XV століттях», 1867). Велике значення у справі відродження укр. шкільництва і культури мала «Грамматика руского Азыка» Г. (1849), яка спиралася на мовну практику Галичини, була осн. посібником у школах до 1862. На підставі нових діал. даних Г. здійснив одну з перших у вітчизн. мовознавстві спроб опису діал. диференціації укр. мови — «Розправа о язиці южноруськім і єго нарічіях» (1848); виділив волин.-поділ. (або українське), галицьке (або наддністрянське) і карпаторуське наріччя. Обстоював самобутність укр. мови, підкреслював її глибокі істор. корені. У питаннях реформування правопису, витворення норм укр. літ. мови виявляв непослідовність. Створив «Географический словарь западнославянских и югославянских земель и прилежащих стран» (1877, вид. 1884), опубл. «Читанку» М. Шашкевича (1850) тощо. Уклав досконалий для свого часу регіональний словник говорів Галичини, Буковини і Закарпаття — «Материалы для словаря малорусского нарЂчія, собраныя в Галиціи и въ СЂверо-восточной Венгрии...» (1857 — 59, літери А — 3) та «Словник української мови» (обидва — в кн.: Науковий збірник Музею української культури у Свиднику, т. 10. Пряшів, 1982).



Кл.слова:
нація -- українська література -- самоідентифікація

   Тип видання:   наукове видання   
2.

Рудницький, С. Р.
Нафта Східної Галичини [Електронний ресурс] / С. Р. Рудницький. - Вінніпег : Український Прапор, 1922. - 42 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга присвячена розробці нафтових родовищ у Східній Галичині наприкінці XIX - на початку XX ст. До початку Першої світової війни вони давали близько 5 % світового видобутку нафти.



Кл.слова:
енергоресурси -- нафтова промисловість

   Тип видання:   науково-популярне видання   
3.

Кравець, Микола.
Селянство Східної Галичини і Північної Буковини у другій половині XIX ст. [Електронний ресурс] / М. Кравець. - Л. : Львівського університету, 1964. - 242 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


На великому документальному матеріалі показано аграрну еволюцію у Східній Галичині і на Північній Буковині у другій половині XIX ст. Вперше в радянській історичній науці дано- розгорнуту характеристику соціально-економічного і політичного становища найчисленнішої соціальної верстви західноукраїнського суспільства — селянства, його боротьби за ліси і пасовиська, показане формування робітничо-селянського союзу. Розглянуто політичний рух навколо селянського питання. Монографія розрахована на викладачів і студентів історичних факультетів, наукових працівників, може також являти інтерес для масового читача.



Кл.слова:
Галичина -- Буковина -- селянство -- аграрна діяльність

   Тип видання:   науково-популярне видання   
4.
 


Терлецький, О.
Історія Української держави [Електронний ресурс] : в 2 т. / О. Терлецький. - Нью-Йорк : Вид-во Чарторийських, 1972. - 556 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Історія українського народу має в собі так багато драматичности, що під тим оглядом ледви чи може йти в порівнання історія инших європейських народів! Бо подумати тільки! Один і той- самий народ знаходився раз на вершку гарного розвою і стояв у першому ряді між усіма європейськими народами, а другий раз був знов у найбільшому занепаді, так що тоді зістався у послід- ньому ряді майже поза усіма тими народами. І це видко на всіх ділянках його розвою, а особливо на політичнім полі. Давня київська держава з політичним центром на східній Україні і галицько- волинська з осередком на західній Україні були такими вартісними історичними проявами, що займають дуже почесне місце в політичній історії Европи. Не таке визначне становище має козацько-українська держава, але вона є дуже важною історичною появою, а для дальшої долі українського народу просто нео ціненою. Це є позитивний бік нашої історії. Але е й неґативний, як контраст до тамтого, а він виказує кілька і то великих політичних катастроф.



Кл.слова:
історія України -- Київська Русь -- козацька держава

   Тип видання:   монографія   
5.

Пачкова, С. П.
Господарство східнослов'янських племен на рубежі нашої ери (за матеріалами зарубинецкої культури) [Електронний ресурс] / С. П. Пачкова. - К. : Наукова думка, 1974. - 147 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В монографии освещаются вопросы развития хозяйства восточных славян в период, когда они впервые упоминаются в исторических источниках. Подробно рассмотрен комплекс, который составляет сферу сельскохозяйственного производства (земледелие, животноводство, различные промыслы). Большое внимание уделяется железообрабатывающему и ювелирному ремеслу, а также гончарству.



Кл.слова:
східні слов'яни -- сільськогосподарське виробництво

   Тип видання:   монографія   
6.

Півторак, Г. П.
Формування і діалектна диференціація давньоруської мови: історико-фонетичний нарис [Електронний ресурс] / Г. П. Півторак. - К. : Наукова думка, 1988. - 280 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії на матеріалі лінгвістичних (писемні пам'ятки і сучасні народні говори), історичних, археологічних, антропологічних та ін. джерел висвітлюються питання етно- і глотогенезу слов'ян, досліджуються етапи їх розселення у Східній Європі, формування східнослов'янських мовних особливостей, утворення давньоруської народності та її мови, становлення й первісна локалізація (до XIII ст. включно) давньоруських діалектних фонетичних рис, що згодом стали розрізнювальними особливостями російської, української та білоруської мов. Через типологічне зіставлення цих рис із результатами розвитку відповідних праслов'янських фонетичних явищ в інших слов'янських мовах забезпечується загальнослов'янське тло дослідження. Для мовознавців, істориків, етнографів (дослідників, викладачів вузів, аспірантів, учителів, студентів) і всіх, хто цікавиться історією східнослов'янських мов.



Кл.слова:
лінгвістика -- історична граматика -- етногенез -- глотогенез

   Тип видання:   підручник   
7.

Хаберзетцер, Р.
Карате для черных поясов [Електронний ресурс] / Р. Хаберзетцер. - Тирасполь : Модус, 1994. - 248 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
східні двобої -- бойові мистецтва -- карате

   Тип видання:   словник   
8.
 


Грушко, Е. А.
Словарь славянской мифологии [Електронний ресурс] / Е. А. Грушко, Ю. М. Медведев. - Нижний Новгород : Русский купец, 1995. - 368 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В этой книге широко представлено понятие о восточнославянской мифологии со времен палеолита до нынешних дней. Славяне. Слово это вобрало в себя просторы от Балтийского моря до Адриатики и от Эльбы до Волги — просторы, овеянные ветрами тысячелетий. Именно поэтому в нашем Словаре встречаются упоминания о самых различных славянских племенах, от южных до варяжских, хотя в основном речь в нем идет о мифологии восточных славян: белорусов, русских, украинцев. История славян причудлива и полна загадок. Верно ли, что во времена великого переселения народов они явились в Европу из глубин Азии, из Индии, с Иранского нагорья? Каков был их единый праязык, из которого, как из семечка — яблоко, вырос и расцвел широкошумный сад наречий и говоров? Над этими вопросами ученые ломают головы уже не- одно столетие. Их затруднения понятны: материальных свидетельств глубочайшей древности почти не сохранилось, — как, впрочем, и изображений богов наших далеких пращуров. А.С.Кайсаров в 1804 году в Славянской и российской мифологии писал, что в России потому не осталось следов языческих, дохристианских верований, что предки наши весьма ревностно принялись за новую свою веру; они разбили, уничтожили все и не хотели, чтобы потомству их остались признаки заблуждения, которому они дотоле предавались.



Кл.слова:
фольклористика -- східні слов'яни -- міфологія

   Тип видання:   зб. статей   
9.


Древнейшие государства Восточной Европы. Материалы и исследования. 1992-1993 годы [Електронний ресурс] / Российская академия наук, Институт российской истории ; отв. ред. А. П. Новосельцев. - М. : Наука, 1995. - 219 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Очередной выпуск ежегодника посвящен спорным проблемам образования Древнерусского государства, обсуждавшимся на Чтениях памяти члена-корреспондента ЛН СССР В.Т. Пашуто. В публикуемых статьях пересматриваются кардинальные вопросы о предпосылках и путях возникновения государственности, о характере и особенностях ранних государственных образований у восточных славян.



Кл.слова:
давньоруська держава -- східні слов'яни

   Тип видання:   підручник   
10.

Сергійчук, В. І.
Трагедія українців Польщі [Електронний ресурс] / В. І. Сергійчук. - Т. : Тернопіль, 1997. - 440 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


П'ятдесят років тому комуністична влада Польщі вчинила катастрофічну наругу над українцями Лемківщини, Надсяння, Холмщини та Підляшшя, насильно пересиливши їх із споконвічних батьківських земель на північно-східні території, що відійшли від Німеччини. З метою повної асиміляції близько 150 тисяч наших братів і сестер по крові було розселено по кілька сімей серед польського етносу. А перед цим, у 1944-1946 роках, 482 тисячі українців із вказаних етнічних земель нашого народу насильно відправили в Радянську Україну. Автор на основі численних документів і матеріалів показує процес освоєння українцями привісленських територій з часів Київської Русі, постійне прагнення тамтешньої людності жити спільно з Матір'ю-Україною, - аж до трагічних подій 1944-1947 років. Дослідження виконане в рамках програми "Українознавство в системі освіти, науки і культури" Інституту українознавства Київського національного університету імені Тараса Шевченка і рекомендоване Міністерством освіти України як посібник студентам і викладачам, котрі вивчають історію України, а також розраховане на всіх, хто цікавиться минулим нашого народу.



Кл.слова:
депортація -- асиміляція -- українсько-польський конфлікт

   Тип видання:   науково-популярне видання   
11.
 


Литвин, Микола.
Українсько-польська війна 1918-1919 рр. [Електронний ресурс] / Микола Литвин ; Інститут українознавства імені І. Крип’якевича НАН України. - Л. : [б. в.], 1998. - 486 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі розглядається основні етапи Українсько-Польської війни у листопаді 1918 - липні 1919 рр., хід бойових дій на Галицькому і Волинсько-Холмському фронтах; аналізується військове будівництво ЗУНР, організація УГА і Війська Польського, діяльність військово-дипломатичних місій у Східній Галичини. Показано вплив геополітичної ситуації у Центрально-Східній Європі на хід і результати Українсько-Польської війни. Вперше залучено до наукового обліку неопубліковані документи з архівів України, Польщі, Чехії. Книга розрахована на істориків, політологів, дипломатів, військових, краєзнавців, та усіх хто цікавиться історією України XX ст.



Кл.слова:
ЗУНР -- етнічна політика -- збройні конфлікти -- історія України

   Тип видання:   навчальний посібник   
12.

Морачева, Лина Михайловна .
Основы сумо. История, приемы, правила [Електронний ресурс] / Л. М. Морачева, С. В. Праотцев, А. Е. Цвиров. - М. : Япония сегодня, 1999. - 76 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В этой книге не только интересно рассказывается об истории сумо и его становлении как самостоятельного спорта, вида но и профессионально излагаются правила проведения соревнований и судейства, описываются и классифицируются все приемы и тренировочный процесс.



Кл.слова:
боротьба -- східні двобої

   Тип видання:   наукове видання   
Категорія: Релігія   
13.
 


Ґудзяк, Борис.
Криза і реформа: Київська метрополія, Царгородський патріархат і генеза Берестейської унії [Електронний ресурс] : пер. з англ. / Б. Ґудзяк ; Інститут історії церкви Львівської богословської академії. - Львів : [б. в.], 2000. - 448 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Видання пояснює й переосмислює одну з найбільш контроверсійних подій церковної історії України і Білорусії – Берестейську унію (1596), в наслідок якої більшість єпископату визнало верховенство папи римського, залишаючись вірними візантійсько-слов’янській літургійній традиції та східнохристиянському етносу. Автор аналізує процес релігійно-культурних реформ у Київській митрополії в світлі її традиційних взаємин із Великою Церквою в Царгороді саме в той час, коли Польсько-Литовська Річ Посполита і загалом Європа вирували від реформаційних рухів – протестантського й католицько-реформаторського. Він показує, яким чином внутрішні проблеми руського суспільства, укладені наслідками докорінних перетворень, які започаткував царгородський патріарх Єремія ІІ у 1688-1589 рр (до і після відвідин Москви, де він змушений був надати тамтешній Церкві ранг патріархату), спричинилися до рішення єрархії Київської митрополії вийти з-під зверхності Царгорода. У книзі описується юрисдикційний статус Руської Церкви від часів Хрещення до кінця XVI ст., дається оригінальний огляд її взаємин із грецьким православним світом під османським пануванням, аналізуються церковно-політичні та міжконфесійні відносини. Показано також, як впливали стосунки між єрархією та мирянством на процеси духовного відродження й оновлення церковного життя. Усе це – а ще проникливий погляд на звичаї ранньомодерної доби, психологічні портрети відомих діячів, характеристики проводирів Церкви, полемістів, опис місць, що мали відношення до унії, картографічний та ілюстративний матеріал, джерельні й довідникові додатки – робить Кризу і реформу цікавою книжкою як для фахівців, так і для всіх, хто хоче пізнати минуле та зрозуміти сьогоднішню релігійну ситуацію в Східній Європі.



Кл.слова:
історія церкви -- католицизм -- протестантизм

   Тип видання:   монографія   
14.
 



Восточные славяне. Антропология и этническая история [Електронний ресурс] / отв. ред. Т. И. Алексеева. - Москва : Научный мир, 2002. - 342 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Коллективная монография суммирует итоги более чем столетнего периода изучения восточных славян. В ней освещаются проблемы этнической истории восточных славян, их взаимоотношения с балто- и финноязычными и другими соседящими народами, проблемы ранней и поздней колонизации восточноевропейских земель, генетических истоков восточных славян и славянской `прародины. Анализируются различные системы антропологических признаков, позволяющих использовать антропологический материал в качестве исторического источника. Это диагностика физического типа древнего и современного населения, дерматоглифика, одонтология, генетические маркеры, палеодемография, ономастика, фотопортрет. Работа коллектива авторов не просто подводит итоги сделанного за столь продолжительный период изучения восточнославянской антропологии, но, с учетом новых направлений исследований в мировой антропологической науке, с применением методов многомерной статистики и использованием новейших антропологических методик, продолжает разработку как полученных ранее, так и собранных вновь антропологических материалов. Монография предназначена для широкого круга научной общественности и всех, кто интересуется вопросами древней и современной истории России.



Кл.слова:
антропологія -- дерматогліфіка -- одонтологія -- палеодемографія -- східні слов'яни

   Тип видання:   наукове видання   
15.


Загиблі на чужині: книга пам'яті України про громадян, які загинули у воєнних конфліктах за рубежем [Електронний ресурс]. - К. : Пошуково-видавниче агентство "Книга пам'яті України", 2003. - 624 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


“Загиблі на чужині” — історико-меморіальний том, що започатковує серіал “Книга Пам'яті України про громадян, які загинули у воєнних конфліктах за рубежем”. Ця звитяжно-трагедійна епопея тривала понад 60 років: починаючи від збройного зіткнення на Китайській Східній залізниці (1929 р.) і включно до 1990 року. Документальне дослідження навічно закарбувало на сторінках тому прізвища земляків, які віддали свої життя, відстоюючи інтереси СРСР у зарубіжних країнах активною інтернаціональною допомогою народам у національно-визвольній боротьбі, підтримуючи владні структури цих держав. Для істориків, краєзнавців, широкого кола читачів.



Кл.слова:
війна у Кореї -- війна у В'єтнамі -- радянська воєнна інтервенція

   Тип видання:   методичний посібник   
16.

Янґ, Е.
Як написати дієвий аналітичний документ у галузі державної політики [Електронний ресурс] : практичний посібник для радників з державної політики у Центральній і Східній Європі : пер. с англ. / Е. Янґ, Л. Куїнн. - К. : К.І.С., 2003. - 120 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга є практичним посібником для написання різноманітних аналітичних документів – доповідей, аналітичних записок, як у сфері дослідження державної політики, так і в області аналізу і вироблення політики. Це видання представляє нову прикладну науку – науку про державну політику. Показана її відмінність від політології, охарактеризовано коло причетних до державної політики і процес вироблення політики. Книга буде корисною для досвідчених фахівців – службовців, відповідальних за вироблення різних напрямків державної політики, радників, експертів і консультантів у відповідній сфері, широкому колу науковців і викладачів у галузі суспільних наук, а також для початківців-практиків, студентів і аспірантів у галузі державного управління, державної політики та суміжних спеціальностей.



Кл.слова:
аналітика -- доповідь -- державна служба

   Тип видання:   підручник   
17.

Оліфіренко, В. В.
Підручник з української літератури [Електронний ресурс] : історія і теорія / В. В. Оліфіренко. - Донецьк : Східний видавничий дім, 2003. - 324 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії висвітлюються етапи становлення підручника з української літератури та його теоретичні основи від доби інтегрованої філологічної науки словесності (XI-XVIII ст.) до поч. ХХІ ст. Дослідження проводиться на широкому історичному тлі розвитку української освіти і різноманітних прикладах підручникотворення як в Україні, так і в західній і східній українській діаспорі. Використано архівні та інші джерела, заборонені або недоступні для дослідників у попередні десятиліття. Видання пропонується для вчителів, студентів і дослідників історії вітчизняної навчальної книжки.



Кл.слова:
літературознавство -- патристика -- полемістика -- романтизм -- реалізм

   Тип видання:   методичний посібник   
18.

Молостов, В. Д.
Иглотерапия [Електронний ресурс] : практическое пособие по энергетическому лечению болезней / В. Д. Молостов. - Ростов-на-Дону : Феникс, 2004. - 480 с.. - (Будь здоров!)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В начале книги очень кратко рассказано о теоретических исследованиях автора по определению функциональной деятельности акупунктурных точек. Основное содержание книги - это сиситематизация методов энергетического лечения в чжэнь-цзю терапии. Книга является практическим пособием для лечения иглами, прогреванием акупунктурных точек, точечным массажем (акупрессурой, шиацу), воздействием электротоком, фитотерапией, психотерапией. В книге описаны все варианты энергетической диагностики меридианов и все способы лечения 250 болезней посредством энергетических методов.



Кл.слова:
хвороба -- східні методи лікування

   Тип видання:   науково-популярне видання   
19.

Hobson, John M..
The eastern origins of western civilisation [Electronic resource] / John M. Hobson. - Cambridge : Cambridge university press, 2004. - 394 p
Переклад назви: Східні витоки західної цивілізації

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


John Hobson challenges the ethnocentric bias of mainstream accounts of the "Rise of the West" that assume that Europeans have pioneered their own development, and that the East has been a passive by-stander. Describing the rise of what he calls the "Oriental West", Hobson argues that Europe first assimilated many Eastern inventions, and then appropriated Eastern resources through imperialism. Hobson's book thus propels the hitherto marginalized Eastern peoples to the forefront of the story of progressive world history.



Кл.слова:
цивілізація -- культура -- генезис ідей -- орієнталізм

   Тип видання:   науково-популярне видання   
20.
 


Васюта, Іван.
Політична історія Західної України (1918 – 1939) [Електронний ресурс] / Іван Васюта. - Львів : Каменяр, 2006. - 335 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі висвітлюється політична історія Західної України міжвоєнного періоду. На широкому тлі динамічно змінюваної політичної ситуації розкривається весь спектр складного й неоднозначного українського суспільно-політичного руху в Східній Галичині і Західній Волині. Для вчителів-істориків, викладачів та студентів, політологів.



Кл.слова:
суспільні рухи -- інтербелум -- полонізація -- ОУН -- політологія -- Галичина -- Волинь
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського