Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (17)Тематичний інтернет-навігатор (7)Автореферати дисертацій (108)Реферативна база даних (866)Книжкові видання та компакт-диски (849)Журнали та продовжувані видання (63)
Пошуковий запит: (<.>K=ІСТОРИЧНА$<.>+<.>K=СВІТЛИНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 168
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   зб. статей   
1.


Київ і кияни [Електронний ресурс] : матеріали щорічної науково-практичної конференції. Випуск 2 ; Головне управління культури і мистецтв Київської міської держадміністрації, Музей історії міста Києва / Головне управління культури і мистецтв Київської міської держадміністрації, Музей історії міста Києва. - 2002 : Кий, Київ. - 166 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Текст у форматі PDF 7.43 Мб


Збірник тез та доповідей учасників науково-практичної конференції, що відбулася в Музеї історії м.Києва 23 грудня 2002 р.



Кл.слова:
дослідження підземних споруд -- історія Києва -- історична література

   Тип видання:   альбом   
2.


Українська дерев'яна архітектура [Електронний ресурс]. - [Б. м. : б. в.]. - 31 p.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


З давніх-давен більша частина території сучасної України була вкрита лісами. Навіть на широких степових просторах Південної України, у долинах річок росли великі діброви. Тож дерево було найпоширенішим матеріалом, з якого предки сучасних українців не лише зводили різноманітні будівлі, а й виготовляли все необхідне для життя: меблі, посуд, хатнє начиння, господарський реманент, виробниче устаткування, транспортні засоби. У них було особливе, шанобливе ставлення до дерева як до матеріалу живого й одухотвореного, прихильного до людини. Аж до кінця 18 ст. всі в Україні – від простого селянина до ясновельможного гетьмана – були щиро переконані, що жити слід тільки у дерев’яному будинку чи палаці, бо кам’яні та цегляні будівлі є вкрай шкідливими для здоров’я. В історико-культурологічному плані це переконання зіграло злий жарт з українським народом. Мурованих палат, замків, храмів будували мало, а дерев’яні, яких було безліч, усі загинули – тож історична та культурна спадщина України виявилася штучно збідненою. Проте, якою вражаючою була наша дерев’яна архітектура, ми можемо лише здогадуватися на підставі результатів археологічних досліджень, захоплених описів мандрівників-іноземців та тих окремих дерев’яних пам’яток, які ще вціліли.



Кл.слова:
дерево -- будівля -- архітектура

   Тип видання:   монографія   
Категорія: Науки про Землю   
3.

Шевченко, Роман Юрійович.
Просторові дестинації сакральної аріхтектури м. Києва [Електронний ресурс] : монографія / Р. Ю. Шевченко. - [Б. м. : б. в.]. - 147 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монографія присвячена історико-архітектурному комплексу м. Києва сакральної та релігійно-паломницької спеціалізації. Досліджується теориторіальна організація ан- самблів культвих споруд м. Києва від найдавніших часів до сьогодення. Застосовуються найсучасніші методики та технології: супуникові навігаційні системи, геоінформаційні системи та технології, електронно-картографічні бази даних. Матеріал дослідження за- безпечений історичними та сучасними світлинами, які були зроблені під час науково- краєзнавчих експедицій містом, як одного з найважливіших прийомів збору сучасної гео- проторової інформації. Результатом реалізації просторового дослідження дестинацій са- кральної аріхтектури – є навігаційні карти з розміщенням сучасної культової архітек- тури та інших релігійно-обрядових ланшафтів всіх релігійних вірувань, конфесій та па- рафій. Зміст роботи поєднує інженерно-картографічні, геоедезичні, фотограмметричні, архітектурно-будівельні питання, напрямки геоінформаційного моделювання та проекту- вання міського середовища. Монографія є апгрейдингом (ремейковим варіантом) кандидатської дисертації ав- тора - "Географо-картографічний моніторинг культових споруд м. Києва" із сучасними змінами та доповненнями та продовженням колективної монографії "Картографічна інтерп- ретація деяких особливостей м. Києва"

Розрахована на вчених-дослідників м. Києва (києвознавців), спеціалістів з пи- тань геоінформатики, геодезії, картографії та суміжних інженерно-технічних наук, сту- дентів спеціальностей "Туризм", "Геоінформаційні системи та технології", "Архітекту- ра", "Спеціальні історичні дисципліни" та всіх тих, кого цікавить історія, географія та картографування м. Києва.



Кл.слова:
дестинація сакральної архтітектури -- специфічні пам’ятоки культури -- культова споруда

   Тип видання:   монографія   
4.

Мазур, І. П.
Визначні події стоматологічної спільноти України (в документах, статтях, світлинах) [Електронний ресурс] : монографія / І. П. Мазур ; Громадська організація "Асоціація стоматологів України". - Кропивницький : "Поліум", 2023. - 576 с.

  Текст у форматі PDF 54.96 Мб


Це науково-історичне видання ґрунтується на архівних матеріалах, історичних та нормативних документах, наукових статтях, публікаціях, світлинах. У хронологічній послідовності висвітлено основні етапи формування стоматологічної школи — з’їзди, конгреси, конференції тощо. Представлено статті про історичні події, фотокопії документів і резолюцій, що віддзеркалюють важливі рішення стоматологічної спільноти, у наукових програмах заходів задокументовано прізвища основних учасників та їх особистий внесок. Відображено роль громадського об’єднання фахівців у розвитку стоматології в Україні.

Для організаторів охорони здоров’я, істориків, викладачів закладів вищої медичної освіти, лікарівстоматологів, студентів стоматологічних факультетів.



Кл.слова:
стоматологічна школа -- охорона здоров'я -- вища медична освіта

   Тип видання:   автореферат   
5.


Шляхетство полісся України. Старовинні роди Овруцької шляхти : матеріали науково-практичної конференції [Електронний ресурс] : матеріали науково-практичної конференції / , ред. В. Ф. Баранівський ; Міжнародна громадська організація «Земляцтво житомирян», Інститут історії НАН України, ВНЗ «Національна академія управління». - суспільно-науковий проект «Шляхетство як історико-культурний та державо-творчий феномен України». - Київ : ТОВ «НПВ Інтерсервіс», 2018. - 216 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Текст у форматі PDF 4.43 Мб


У збірнику матеріалів конференції здійснений показ шляхетства України як історико-культурного феномену; прослідкована історична тяглість становлення дворянсько-шляхетських родів від Древлянщини до сьогодення; висвітлена боротьба овруцької шляхти за свої права в період перебування в складі Речі Посполитої та Російської імперії; проведено наукові розвідки щодо історії найбільш відомих старовинних родів овруцької шляхти (Баранівських, Бовсунівських, Бехів, Васяновичів, Виговських, Левківських, Маленівських, Мойсієнків, Невмержицьких, Недашківських, Чопівських, Шкуратівських, Шпаковичів та ін..). Охарактеризовані головні ознаки культури, релігії, мови та побуту Овруцької шляхти, означена проблема прізвищ та геральдики українських шляхетських родин; В праці знайшли відгук певні дискусійні положення щодо походження окремих шляхетських родин та оцінки їх різними авторами. Матеріали збірника мають важливе історичне, соціально-політичне, пізнавальне та патріотично-виховне значення.



Кл.слова:
дослідження -- Житомирщина -- історико-культурний феномен -- історія

   Тип видання:   бібліографія   
6.


Історія України [Електронний ресурс] : науково-допоміжний бібліографічний покажчик за 2015 рік / Національна історична бібліотека України ; уклад. Н. Вощевська [та ін.]. - Київ : [б. в.], 2017. - 656 с.

  Текст у форматі PDF 4.17 Мб


Покажчик містить документальний масив джерел з історії України за 2015 рік, а також бібліографічні описи книг, публікацій за 2013-2014 роки, які не увійшли в попередні випуски. Адресовано науковцям, дослідникам, краєзнавцям, освітянам, студентському та учнівському загалу, працівникам бібліотек, архівів і музеїв.



Кл.слова:
історіографія -- джерелознавство -- краєзнавство

   Тип видання:   зб. статей   
7.


Архітектура історичного Києва. Контекст і втручання [Електронний ресурс] : матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції / Київський національний університет будівництва і архітектури ; голов. ред. П. М. Куліков. - Київ : [б. в.], 2017. - 148 с.

  Текст у форматі PDF 2.73 Мб


У тезах доповідей розглянуто шляхи розвитку контексту сучасної архітектури в його теоретичній та практичній площинах. Висвітлено аспекти втручання в існуюче архітектурне середовище та наслідки, до яких подібне втручання, вірогідно, призведе. На основі актуальних проблем формування та розвитку архітектури, фокусується увага на аспектах забудови, збереження та відновлення історичного міського середовища. Призначено для дослідників проблем сучасної архітектури, викладачів вищих навчальних закладів, архітекторів, студентів архітектурних та містобудівних факультетів.



Кл.слова:
урбаністика -- ревіталізація -- історична забудова -- орнаментальне середовище -- культурна спадщина

   Тип видання:   монографія   
8.


Схід і Південь України: час, простір, соціум [Електронний ресурс] : колективна монографія : в 2 т. / Національна академія наук України, Інститут історії України ; відп. ред. В. А. Смолій. - Київ : [б. в.], 2014. - (Серія "Студії з регіональної історії")

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - 378 с.


Колективна монографія присвячена теоретико-методологічному обґрунтуванню нових просторово-часових підходів до дослідження регіональної специфіки Сходу і Півдня України. У полі зору авторів – історичні витоки диспропорцій і асиметрій у регіональному розвитку регіонів, глибинні причини незбігу політичних орієнтацій, ментальності та історичної пам’яті населення. В основу монографії покладено матеріали Всеукраїнської наукової конференції «Дослідження Сходу і Півдня України в історичній ретроспективі: підсумки і проблеми» (червень 2014 р.), які стануть у нагоді не лише фахівцям-науковцям, політикам, але й широкому загалу читачів.



Кл.слова:
краєзнавство -- регіональна специфіка -- ментальність -- історична пам'ять

   Тип видання:   довідник   
9.

Вербиленко, Г.
Історико-географічні дослідження в історично-філологічному відділі ВУАН у 20-30-х роках XX ст. [Електронний ресурс] / Г. Вербиленко. - К. : Інститут історії України НАН України, 2014. - 120 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В брошурі простежено еволюцію інтелектуальної традиції «горизонтального» дослідження історії України в рамках функціонування Історично-філологічного відділу ВУАН. Сягаючи своїм корінням доробку «Київської школи» В. Антоновича, вона привела як до концептуалізації основ історичної географії, так і до системного ретроспективного дослідження вітчизняної регіональної специфіки. Через багато років саме на цьому ґрунті сформувався каркас історичної регіоналістики.



Кл.слова:
історична географія -- регіоналістика -- наукова методологія

   Тип видання:   аналітична доповідь   
10.

Баровська, А. В.
Міфи щодо європейської інтеграції в офіційному дискурсі ЄС [Електронний ресурс] : аналітична доповідь / А. В. Баровська ; Національний інститут стратегічних досліджень. - Київ : [б. в.], 2013. - 72 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Текст у форматі PDF 0.22 Мб


В аналітичній доповіді порушено нову для вітчизняного наукового простору тему міфів щодо європейської інтеграції (увагу зосереджено на тих, що підтримуються офіційним дискурсом ЄС). Проаналізовано методи їх дослідження як логічно перший дослідний крок. Застосування критичного аналізу проілюстровано на прикладі таких міфів: Вестфальський мир як історична точка відліку європейської інтеграції та Просвітництво як ідейна основа європейської інтеграції. Концепт-аналіз проілюстровано на прикладі концепту [європейської] інтеграції, а можливості методології контекстуального конструкціонізму – на прикладі міфу про “батьків-засновників” ЄС.



Кл.слова:
міфологізація -- символічні наративи -- інтегративні чинники

   Тип видання:   науково-популярне видання   
11.

Шаповал, Ю.
Культура історичної пам’яті [Електронний ресурс] : європейський та український досвід / Ю. Шаповал, Л. Нагорна, О. Бойко. - К. : ІПіЕНД імені І. Ф. Кураса НАН України, 2013. - 600 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Історична пам’ять – умовний і крихкий конструкт, який вибудовується у зіткненні політичних і корпоративних інтересів, ідеологічних настанов. Проблема відсутності в Україні єдиного ціннісного, понятійного, символічного простору нині є однією з найгостріших з-поміж тих, які підтримують стан постійної ідентифікаційної кризи. Автори вбачали завдання у дослідженні вузлових питань, як практичного, так і теоретичного характеру, що їх ігнорування може привести до ескалації пам’яттєвих війн та поглиблення розколотості символічного простору. Як запобігти цьому? На це запитання прагнуть віднайти відповідь автори книги.



Кл.слова:
політологія -- історична пам'ять -- ідентифікаційна криза

   Тип видання:   монографія   
12.

Касьянов, Г.
Україна в російському історичному дискурсі [Електронний ресурс] : проблеми дослідження та інтерпретації / Г. Касьянов, В. Смолій, О. Толочко ; Національна академія наук України, Інститут історії України. - К. : [б. в.], 2013. - 128 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Предметом аналізу у цій доповіді є образ України в російському історичному дискурсі. Термін «історичний дискурс» означає комплекс сталих, культурно, ідеологічно і політично обумовлених стандартних мовних практик стосовно минулого, які є основою культурних стереотипів, що впливають на формування політичних рішень і дій, на стан суспільної свідомості, на ставлення політиків, аналітиків і ширшого загалу до України та українців. Автори зосереджуютьсяпереважно і передусім на росій- ському матеріалі. Дискурсивні практики, що побутують в українському історіографічному, дидактичному та медійному просторах згадуються винятково для окреслення інтелектуального, культурного і політичного контекстів. Зокрема, думка українських істориків щодо репрезентацій української історії в російському історіографічному та публічному дискурсах згадується в тих випадках, коли йдеться про дискусії та проекти спільних видань. Українська історіографія та образ Росії у ній не є предметом докладного аналізу.



Кл.слова:
політика -- історична рецепція -- інтерпретація -- українське питання

   Тип видання:   науково-популярне видання   
13.

Вайль, Петр.
60-е. Мир советского человека [Електронний ресурс] / Петр Вайль, Александр Генис. - М. : Corpus, 2013. - 432 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Эта книга посвящена эпохе 60-х, которая, по мнению авторов, Петра Вайля и Александра Гениса, началась в 1961 году XXII съездом Коммунистической партии, принявшим программу построения коммунизма, а закончилась в 68-м оккупацией Чехословакии, воспринятой в СССР как окончательный крах всех надежд. Такие хронологические рамки позволяют выделить особый период в советской истории, период эклектичный, противоречивый, парадоксальный, но объединенный многими общими тенденциями. В эти годы советская цивилизация развилась в наиболее характерную для себя модель, а специфика советского человека выразилась самым полным, самым ярким образом. В эти же переломные годы произошли и коренные изменения в идеологии советского общества. Книга “60-е. Мир советского человека” вошла в список “лучших книг нон-фикшн всех времен”, составленный экспертами журнала “Афиша”.



Кл.слова:
культурологія -- культура повсякденності -- історична епоха -- суспільство

   Тип видання:   художня література   
14.

Шевченко, Тарас.
Кобзар [Електронний ресурс] / Тарас Шевченко ; уклад. Р. Лубківський. - Львів : Світ, 2013. - 408 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Видання присвячується 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка. Книга містить найвизначніші твори генія української та світової літератури. Увазі польськомовних читачів пропонуються поетичні переклади шедеврів „Кобзаря”, що їх протягом півтора століття здійснювали польські та українські автори, представники народівсусідів, перед якими, незважаючи на складні колізії минулого, нині відкривається нова історична перспектива.



Кл.слова:
поезія -- українська література

   Тип видання:   художня література      життєпис   
15.

Польшаков, Аркадій.
Кошовий отаман [Електронний ресурс] : історична повість про останнього отамана вільної Запорізької Січі / А. Польшаков. - [Б. м. : б. в.], 2012. - 213 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Текст у форматі PDF 2.53 Мб


Історична повість Аркадія Польшакова про останнього отамана вільної Запорізької Січі Петра Калнишевського.



Кл.слова:
зруйнування Січі -- отаманство

   Тип видання:   науково-популярне видання   
16.

Дробязко, С.
Східні добровольці у Вермахті, поліції та СС [Електронний ресурс] / С. Дробязко, О. Каращук. - [Б. м.] : [Гуртом], 2012. - 44 с.. - (Військово-історична серія "Солдат". Уніформа. Озброєння. Організація)

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга у науково-популярній формі розповідає про естонські, латвійські, литовські, білоруські та українські добровольчі формування, які приймали участь у Другій світовій війні в складі збройних сил Німеччини. Книга містить багато фотографій та ілюстрацій, чималу увагу приділено опису уніформ, які носили дані формування. Книга буде корисною перед усім тим, що розглядає історія українських формувань у збройних силах Німеччини у комплексі з подібними формуваннями інших народів Східної Європи.



Кл.слова:
друга світова війна -- колаборація -- військова уніформа

   Тип видання:   науково-популярне видання   
17.

Bridges, Elizabeth.
Nazisploitation! [Electronic resource] : the Nazi image in low-brow cinema and culture / Elizabeth Bridges, Kristin T. Vander Lugt, Daniel H. Magilow. - London : Continuum International Publishing Group, 2012. - 337 p
Переклад назви: Наці-експлуатація! : Нацистський образ в низькопробному кінематографі та культурі

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Nazisploitation! examines past intersections of National Socialism and popular cinema and the recent reemergence of this imagery in contemporary visual culture. In the late 1960s and early 1970s, films such as Love Camp 7 and Ilsa, She-Wolf of the SS introduced and reinforced the image of Nazis as master paradigms of evil in what film theorists deem the 'sleaze' film. More recently, Tarantino's Inglourious Basterds, as well as video games such as Call of Duty: World at War, have reinvented this iconography for new audiences. In these works, the violent Nazi becomes the hyperbolic caricature of the "monstrous feminine" or the masculine sadist. Power-hungry scientists seek to clone the Führer, and Nazi zombies rise from the grave. The history, aesthetic strategies, and political implications of such translations of National Socialism into the realm of commercial, low brow, and 'sleaze' visual culture are the focus of this book. The contributors examine when and why the Nazisploitation genre emerged as it did, how it establishes and violates taboos, and why this iconography resonates with contemporary audiences.



Кл.слова:
кіно -- культура -- нацизм -- історична рецепція

   Тип видання:   монографія   
18.

Нагорна, Лариса Панасівна.
Історична пам'ять: теорії, дискурси, рефлексії [Електронний ресурс] / Л. П. Нагорна ; Національна академія наук України, Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса. - Київ : [б. в.], 2012. - 328 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії розглянуто феномен історичної пам'яті, його місце і роль в системі суспільних цінностей, а також механізми актуалізації минулого у пізнавальному процесі і в ідентифікаційних практиках. Увага фокусується на генезисі теорій колективної пам'яті на різних історичних етапах і в різних галузях наукового знання, особливостях сучасних стратегій пам'яті, співвідношенні історії й мнемоісторії, зіткненні традиційних та інноваційних дискурсів в осмисленні зв’язку між минулим, сучасним і майбутнім. Книга адресована фахівцям-соціогуманітаріям, студентам, усім, хто цікавиться проблемами засвоєння й інтерпретації історичного досвіду людства.



Кл.слова:
ідентифікаційні практики -- актуалізація минулого -- мнемоісторія -- стратегії пам'яті

   Тип видання:   монографія   
19.

Нагорна, Лариса Панасівна.
Історична пам'ять [Електронний ресурс] : теорії, дискурси, рефлексії / Лариса Нагорна. - К. : ІПіЕНД імені І. Ф. Кураса НАН України, 2012. - 328 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії розглянуто феномен історичної пам'яті, його місце і роль в системі суспільних цінностей, а також механізми актуалізації минулого у пізнавальному процесі і в ідентифікаційних практиках. Увага фокусується на генезисі теорій колективної пам'яті на різних історичних етапах і в різних галузях наукового знання, особливостях сучасних стратегій пам'яті, співвідношенні історії й мнемоісторії, зіткненні традиційних та інноваційних дискурсів в осмисленні зв’язку між минулим, сучасним і майбутнім. Книга адресована фахівцям-соціогуманітаріям, студентам, усім, хто цікавиться проблемами засвоєння й інтерпретації історичного досвіду людства.



Кл.слова:
історична наука -- історичний досвід -- пам'ять

   Тип видання:   наукове видання   
20.

Єрмоленко, Володимир.
Оповідач і філософ. Вальтер Беньямін та його час [Електронний ресурс] / Володимир Єрмоленко. - К. : Критика, 2011. - 280 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книжку історика філософії, есеїста і перекладача Володимира Єрмоленка присвячено творчості Вальтера Беньяміна (1892–1940) – одного з найупливовіших філософів ХХ століття. У центрі авторової уваги – засадничі топоси Беньямінового мислення, зокрема образи оповідача, фланера та колекціонера, теми міського простору та його трансформацій, феномени пам’яті й апокаліптичного очікування, поняття аури та аналогії. Водночас життя та ідеї Беньяміна постають як певна призма, що крізь неї дослідник намагається робити «фотознімки» епохи, насамперед німецької та французької гуманістики, літератури та мистецтва, загалом інтелектуального побуту 1920-х – 1930-х років. Поруч із Беньяміном на цих «фотознімках» з’являються інші чільні постаті тієї доби, як-от Фройд і Пруст, Бретон і Араґон, Гайдеґер і Арендт, Лукач і Адорно, Гофмансталь і Краус, Бльох і Кракауер, Шолєм і Деблін, що їх усіх пов’язує між собою головна тема книжки: драматичне та парадоксальне переплетення сучасности й архаїки в інтелектуальній атмосфері першої половини XX століття та зумовлений цим феномен «антимодерного модерну». Книжку щедро ілюстровано портретами згадуваних осіб і світлинами паризького фотографа Ежена Атже, що правлять за свого роду візуальний код Беньямінової філософії.



Кл.слова:
філософське вчення -- філософія
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського