До 100-річчя Національної академії наук України та Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського




Біографістика  





Краєзнавство  



Джерелознавство  

Історія  


Політологія  

Держава і право  

Пам’яткознавство  

Заклади культури та історичної пам’яті  

Культура. Мистецтвознавство  













Природознавство  






Шевченкіана

адреса матеріалу: http://irbis-nbuv.gov.ua/ulib/col/col0000022166


Тип колекції: персональна
ШЕВЧЕНКІАНА : Шевченко Тарас Григорович (1814–1861)

Додаткова інформація   Документи колекції


Highslide JS

Тарас Григорович Шевченко – найвеличніша постать в історії українського народу. Кожен великий народ має свої знакові постаті. Для нас українців такою постаттю є Тарас Шевченко, який був і залишається справжнім митцем, людиною незвичайної долі і неймовірного таланту, поетом зі світовим ім’ям. Відомий як непримиренний борець проти будь-якого гноблення, Тарас Шевченко став символом патріотизму та боротьби багатьох українців за свободу та незалежність. Весь його життєвий і творчій шлях були присвячені українському народові.

Творчість Тараса Шевченка багатогранна й невичерпна. Він увійшов в історію як великий народний поет, письменник (прозаїк, драматург), художник (живописець, портретист, гравер), фольклорист, етнограф і громадський діяч. Літературна та наукова спадщина Кобзаря складає 237 віршів та поем, 9 повістей, драму «Назар Стодоля», уривок віршованої трагедії «Никита Гайдай» щоденник, автобіографію, кілька статей та понад 250 листів. У 1861 році вийшло останнє прижиттєве видання Т. Шевченка «Букварь южнорусский», укладене і видане поетом за власні кошти. Але не менш багатою й цікавою є творчість Шевченка-художника. Мистецька спадщина налічує 835 творів, зокрема живописних полотен, рисунків, офортів, портретів, ескізів на різні теми, написані протягом різних періодів життя. Понад 270 художніх творів вважаються втраченими.

Тарас Шевченко залишив по собі величезну творчу спадщину. Його твори перекладені багатьма мовами народів світу. Про велику світову славу Кобзаря свідчать пам'ятники, встановлені в різних містах світу: у Римі, Вашингтоні, Бухаресті, Празі, Нью-Йорку, Парижі, Оттаві та ін. У багатьох місцях йому відкрито музеї. Починаючи з 1962 року, щорічно присуджується Національна премія України імені Т. Г. Шевченка в галузі літератури і мистецтва. Любов та пам’ять до Шевченка ілюструє, присвячена йому, велика кількість фалеристики, нумізматики та медального мистецтва. На честь поета названі учбові заклади, бульвари, театри і вулиці.

Персональна колекція «Шевченкіана» має на меті зібрати і надати доступ до повнотекстових електронних ресурсів та інших джерел, присвячених життю і творчості Тараса Шевченка. До колекції увійшли твори Тараса Шевченка та літературно-критичні праці про нього. Колекція містить видання різних років поетичної збірки «Кобзар», рідкісні, прижиттєві видання поета, переклади творів різними мовами, окремі видання, спогади, джерелознавчі та біографічні матеріали, публікації у журналах і збірниках, довідкові видання та бібліографічні покажчики. Окремий розділ присвячено вшануванню та увічненню пам’яті Кобзаря. Доповнена колекція корисними посиланнями на інтернет-ресурси, які допоможуть висвітлити важливі сторінки діяльності та творчості Тараса Шевченка.


Довідкові ресурси:

Пов'язані колекції:

  • Кобзарі

  • Додаткова інформація   Документи колекції


     ТАРАС ШЕВЧЕНКО І КРИМ

     Книги

    Белоусов И.
    ИЗ КОБЗАРЯ Т. Г. ШЕВЧЕНКО И УКРАИНСКИЕ МОТИВЫ

     Книги

    Шевченко Т. Г.
    КОБЗАР

     Книги

     КАТАЛОГ ПРЕДМЕТОВ МАЛОРУССКОЙ СТАРИНЫ И РЕДКОСТЕЙ КОЛЛЕКЦИИ В. В. ТАРНОВСКОГО

     Книги

    Ткаченко О. Г.
    УКРАЇНСЬКА КЛАСИЧНА ЕЛЕГІЯ

     Книги

    Онуфрійчук Ф.
    СВІТ РОСЛИН У ТВОРАХ Т. ШЕВЧЕНКА

     Книги

     КОБЗАР У СТЕПАХ КАЗАХСТАНУ

     Книги

     УКРАЇНСЬКА ІДЕЯ. ПЕРШІ РЕЧНИКИ

     Книги

    Єнджеєвич Є.
    УКРАЇНСЬКІ НОЧІ АБО РОДОВІД ГЕНІЯ

     Книги

    Дзира Я.
    АВТОПОРТРЕТ НАЦІЇ

     Книги

    Переглянути всі документи колекції

     

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського