Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (37)Автореферати дисертацій (1614)Реферативна база даних (7054)Книжкові видання та компакт-диски (3153)Журнали та продовжувані видання (51)
Пошуковий запит: (<.>K=ПОЕТ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 212
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   життєпис   
1.

Павлик, М.
Михайло Петрович Драгоманов 1841-1895 [Електронний ресурс] : єго юбилей, смерть, автобіографія / М. Павлик. - Л. : Друкарня В. Манєцкого, 1896. - 495 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


"Михайло Петрович Драгоманов. 1841-1895. Його ювілей, смерть, автобіографія і спис творів" — літературно-науковий збірник, у якому подано різноманітний матеріал з України та з-за кордону, що висвітлює життя і творчість М.Драгоманова, його внесок у розвиток філософської, громадсько-культурної та естетичної думки України, співпрацю з європейським науковим світом. Уклав і видав М.Павлик 1896 у Львові до 30-річчя творчої праці М.Драгоманова. Збірник містить і матеріали посмертного пошанування М.Драгоманова. "Тим часом як ювілей Михайла Драгоманова зворушив і згорнув докупи усі радикальні елементи Русі-України, смерть його потрясла до глибини душі ще далеко ширші кола — і своїх, і чужих". Ці дві тенденції знайшли вияв у матеріалах збірника. Перша, ювілейна, частина знайомить із святковими заходами, промовами представників різних товариств, інституцій, партій, в яких вимальовується живий образ М.Драгоманова. Подаються привіти й промови емігрантів з Росії (А.Ляхоцького, С.Степняка-Кравчинського, Ф.Вовка та ін), українських письменників, громадсько-культурних діячів з Галичини (Наталі Кобринської, В.Стефаника, Д.Лукіяновича та ін.), вчених з європейських країн: А.Рамбо, Л.Леже, Г.Парі (Франція), В.-К.Морфілла (Англія), Ю.Полівки (Чехія) та ін. Друга частина — скорботно-траурна — охоплює матеріали преси, що стосуються смерті та похоронів вченого, подає мовою оригіналу надгробні промови, некрологи з українських та зарубіжних газет, а також три автобіографії М.Драгоманова та бібліографічний покажчик його творів, укладений М.Павликом. У першій та другій частинах збірника вміщені поетичні твори-привіти вченому, серед них вірші*. "Була доба, питали ясні мрії", "Поклон Тобі від нас, земляче дорогий", "Дорогій пам'яті М.П.Драгоманова" (автори їх з політичних міркувань не названі).



Кл.слова:
історик -- Україна -- Кирило-Мефодіївське товариство -- самоідентифікація -- національні меншини

   Тип видання:   художня література   
2.

Франко, І.
З вершин і низин [Електронний ресурс] : збірник поетичних творів 1873-1893. В додатку "Зівяле листє" й "Великі роковини" / І. Франко. - К. ; Ляйпциг : Українська накладня, 1900. - 728 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Збірка «З вершин і низин» — це складна мистецька будова з віршів, писаних у різний час і з різного приводу. Франко у «Передньому слові» пише: «Укладаючи матеріал для сеї книжки, я покинув думку про хронологічний порядок, зовсім не пригожий в книжці так різномастого змісту, котрій, проте, хотілось мені придати яку–таку артистичну суцільність». Збірка складається з семи великих розділів, які умовно розподіляємо тут на дві нерівні частини. У перших трьох розділах — «De profundis», «Профілі і маски» та «Сонети» — зібрано ліричні твори, в чотирьох останніх — «Галицькі образки», «Із жидівських мелодій», «Панські жарти» та «Легенди» — твори епічні.



Кл.слова:
українська література -- класична література

   Тип видання:   зб. статей   
3.


Кореспонденція Якова Головацького [Електронний ресурс] : в 2 ч.. - Л. : Наук. Товариство ім. Шевченка, 1905

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1 : в літах 1835-49. - 1905. - 614 с.

Ч. 2 : в літах 1850-62. - 1905. - 766 с.


ГОЛОВАЦЬКИЙ Яків Федорович (псевд. — Головацький Ярослав, Русин Гаврило, Балагур Яцко, Галичанин та ін.; 29.Х 1814, с. Чепелі, тепер Бродівського р-ну Львів, обл. — 13.V 1888, Вільнюс) — укр. мовознавець, етнограф, фольклорист, поет, педагог і громад. діяч, чл. Рос. геогр. т-ва, почес. чл. Т-ва історії і старовини російської з 1866. У 1834 — 35 навч. в духовній академії в Кошице та ун-ті в Пешті; закін. 1841 Львів. ун-т. У 1842 — 48 був священиком. Протягом 1848 — 67 працював професором, а 1863 — 64 — ректор Львів. ун-ту. В 1868-88 — голова Віденської археогр. комісії, одночасно (з 1871) — голова Тимчас. комісії по організації Вілен. публ. бібліотеки й музею. Належав до «Руської трійці», організував випуск альм. «Русалка Дністровая» (1837). Досліджував фольклор і етнографію українців зони Карпат («Нарис старослов’янського байкарства або міфології», 1860; «Народні пісні Галицької та Угорської Русі», кн. 1 — 4, 1878; «Про костюми або народне вбрання русинів чи руських у Галичині й північно-східній Угорщині», 1867). Підготував праці про писемні пам’ятки («Хрестоматія церковнословенська і давньоруська», 1854; «Пам’ятки дипломатичної і судово-ділової мови руської в давньому Галицько-Волинському князівстві й суміжних руських областях в XIV та XV століттях», 1867). Велике значення у справі відродження укр. шкільництва і культури мала «Грамматика руского Азыка» Г. (1849), яка спиралася на мовну практику Галичини, була осн. посібником у школах до 1862. На підставі нових діал. даних Г. здійснив одну з перших у вітчизн. мовознавстві спроб опису діал. диференціації укр. мови — «Розправа о язиці южноруськім і єго нарічіях» (1848); виділив волин.-поділ. (або українське), галицьке (або наддністрянське) і карпаторуське наріччя. Обстоював самобутність укр. мови, підкреслював її глибокі істор. корені. У питаннях реформування правопису, витворення норм укр. літ. мови виявляв непослідовність. Створив «Географический словарь западнославянских и югославянских земель и прилежащих стран» (1877, вид. 1884), опубл. «Читанку» М. Шашкевича (1850) тощо. Уклав досконалий для свого часу регіональний словник говорів Галичини, Буковини і Закарпаття — «Материалы для словаря малорусского нарЂчія, собраныя в Галиціи и въ СЂверо-восточной Венгрии...» (1857 — 59, літери А — 3) та «Словник української мови» (обидва — в кн.: Науковий збірник Музею української культури у Свиднику, т. 10. Пряшів, 1982).



Кл.слова:
нація -- українська література -- самоідентифікація

   Тип видання:   художня література   
4.

Воробкевич, І.
Твори [Електронний ресурс] : в 2 т. / І. Воробкевич. - Л. : Просьвіта, 1909-1911

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 2. - 1911. - 412 с.


У даний реліз увійшли два томи буковинського письменника Сидіра (Ізидора) Воробкевича – письменника та композитора. До першого тому входять поетичні твори. Другий том представлений прозовими оповіданнями, зокрема такими як «Турецькі бранці», «Маковейка», «Черниця Ксеня» та ін.



Кл.слова:
українська література

   Тип видання:   художня література   
5.

Руданський, С.
Веселі вірші [Електронний ресурс] / С. Руданський. - Фрайштад : Союз визволення України, 1918. - 36 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Степа́н Васи́льович Руда́нський — український поет. «Був це перший, може, по Шевченкові поет на Україні, якому сила поетичного таланту давала надію на велику й корисну діяльність для рідного краю»,— писав про Степана Руданського один з істориків літератури 1. Потужний талант поета виявився, однак, в цілому незатребуваний його часом; діяльність свою в силу різних причин змушений він був згорнути в розповні творчих сил. «В Степані Руданськім... має Україна одного з тих поетів, що за життя писали багато, а за злиднями приватного і публічного життя публікували дуже мало, і яким аж пізно до смерті пощастило у читачів»,— зазначав І. Франко



Кл.слова:
українська література

   Тип видання:   художня література   
Категорія: Релігія   
6.


Пророцтва Арабської Цариці Михальди, котру звали також Сабою [Електронний ресурс]. - 2-е вид., перероб. і доп.. - Нью-Йорк : Українська Книгарня ім. Т. Шевченка, 1918

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Мова арабської літератури й освіченого суспільства, що зберігся до цих пір - це значною мірою стародавню мову північних арабів. Певною мірою споріднені йому "сайхадскіе" мови мешканців Аравійського Півдня були майже повністю витіснені арабською мовою і його діалектами до XI століття н. е..; власне літератури на них практично не збереглося. Монументальні написи (починаючи з кінця II тисячоліття до н. Е..) - Це в основному лише короткі повідомлення культового та історичного характеру. Вони говорять про "торговому царстві" Маин, таких "військових" царствах, як Саба або Хімйар, складному соціальному ладі, пишному культі. Деякі поетичні перекази півдня збереглися в обробці на арабською мовою - в Корані, в книгах історика - географа ал-Хамданія (? -945), коментувати "хімйарской касиди" Нашуана ал-Хімйарі (? -1177); мабуть ці перекази розповідали і частиною співали особливі оповідачі. Більш ранні записи (до VII ст.) Практично не збереглися; легенди сильно перероблені ісламом і з історією мають мало спільного.



Кл.слова:
релігійна література -- християнство -- Біблія

   Тип видання:   життєпис   
7.

Якимів, Д.
Іван Франко. Біографічно-літературний нарис в другі роковини його смерти [Електронний ресурс] / Д. Якимів ; Просвітно-Драматичне Товариство ім. Івана Франка в Філадельфії. - Philadelphia : [б. в.], 1918. - 44 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
український поет

   Тип видання:   життєпис   
8.

Цеглинський, М.
Іван Франко [Електронний ресурс] / М. Цеглинський ; Федерація Українців в Злучених Державах. - Нью-Йорк : Накл. Т-ва ім. І. Франка в Сейлем, 1918. - 48 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
український поет

   Тип видання:   наукове видання   
9.

Галущинський, М.
Шевченко - поет життя й чину [Електронний ресурс] / М. Галущинський. - Л. : Українська видавнича спілка, 1921. - 32 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
культурна спадщина -- літературознавство

   Тип видання:   життєпис   
10.

Єнзен, Альфред.
Тарас Шевченко: життя українського поета [Електронний ресурс] / Альфред Єнзен. - Перемишль : Накладом Народного Базару, 1921. - 106 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В книзі висвітлено життя українського поета Тараса Григоровича Шевченко.



Кл.слова:
історія літератури -- українська література

   Тип видання:   художня література   
11.

Тичина, Павло.
Золотий гомін [Електронний ресурс] : поезії (збірка збірок) / Павло Тичина. - Л. : Наклад. вид. спілки "Нові Шляхи", 1922. - 104 с.. - ("Новітня бібліотека" ; ч. 42)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Видання об'єднує твори Павла Тичини з декількох поетичних збірок: "Соняшні кларнети", "Плуг", "Замість сонетів і октав".



Кл.слова:
українська поезія

   Тип видання:   наукове видання   
12.

Якубський, В.
Наука віршування [Електронний ресурс] / В. Якубський. - К. : Слово, 1922. - 142 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


"Наука віршування" (назва якої відсилає нас і до Горацієвої "Науки поезії" і до Брюсівської "Науки про вірш") була першою спробою дати теорію вірша українською мовою на матеріалі як давньої (античної), так і модерної української поезії. Як і Валерій Брюсов, Б. Якубський адресував свою книгу масовому читачеві, але прагнув, як він пише в передмові, "з'єднати популярність книжки з відповіддю в ній на най складніші проблеми сучасної теорії віршування". Попри самокритичне зауваження, що "цих труднощів" автор не переміг, насправді Б. Якубському вдалося стисло, доступно, ясно і водночас з глибоким професіоналізмом викласти основи віршування в усіх його аспектах - ритміки, метрики, "евфонії" і строфіки.



Кл.слова:
поезія -- теорія поетики -- версифікація

   Тип видання:   науково-популярне видання   
13.

Жирмунский, В.
Рифма, её история и теория [Електронний ресурс] / В. Жирмунский. - Петербург : Academia, 1923. - 340 с.. - (Вопросы поэтики: Непериодическая серия, Издаваемая Разрядом Истории Словесных Искусств ; вып. 3)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Условиями возникновения настоящей работы объясняется ее построение. Как и первая книга о "Композиции", она преследует две задачи: с одной стороны, как часть общего курса поэтики, она ставит себе цели учебные — сообщить систематические сведения по затронутым вопросам; с другой стороны, как самостоятельное исследование в области мало изученной, она задерживается с особым вниманием на тех вопросах истории и теории рифмы, которые требуют более углубленной и специальной разработки. Общие принципы, положенные в основу этой разработки, были мною кратко намечены в книге "Поэзия Александра Блока" (Пбг. 1922; гл. VII); ниже они изложены подробнее в первой главе. В центре внимания стоят вопросы русской рифмы: однако, эти вопросы интересуют не сами по себе, а как более доступный пример для общего учения о рифме. Повсюду, по мере возможности, я стараюсь представить этот знакомый материал в сравнительно-историческом освещении.



Кл.слова:
версифікація -- поетика -- римування -- силабо-тоніка

   Тип видання:   монографія      життєпис   
14.
 


Михайлов, Ю.
М. Жук [Електронний ресурс] / Ю. Михайлов. - Х. : Рух, 1930. - 31 с.. - (Українське малярство)

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Дана публікація є нарисом репресованого українського художника, поета і мистецтвознавця Юхима Михайлева. Ця праця присвячена іншому українському поету і художнику — Михайлу Жуку. В художній формі розповідається його біографія: злиденнне дитинство, дорослішання, перше зацікавлення фарбами від батька-маляра, навчання у різних мистецьких вишах у Києві та Москві тощо. У виданні також містяться репродукції робіт Жука.



Кл.слова:
мистецтвознавство -- живопис

   Тип видання:   художня література   
15.

Антонич, Богдан-Ігор.
Три Перстені [Електронний ресурс] : поеми й лірика / Б.-І. Антонич. - Л. : Накладом Богдана Дороцького, 1934. - 80 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


"Три перстені" - друга прижиттєва поетична збірка Богдана Ігоря Антонича. Окремі твори збірки були попередньо опубліковані в періодиці. У кінці книжки є авторська примітка: «Поезії з літ 1932-1934. Найбільше з весни 1933. Книжка друкована в грудні 1934». За збірку "Три перстені" Антонич отримав премію Товариства письменників і журналістів імені Івана Франка у Львові.



Кл.слова:
поетична збірка

   Тип видання:   наукове видання   
16.

Савченко, Я.
П’ятнадцять років театру імені І. В. Франка [Електронний ресурс] / Я. Савченко. - К. : Мистецтво, 1935. - 54 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Дане видання є працею українського радянського поета, літературного критика та публіциста Якова Григоровича Савченко. Воно присвячене п'ятнадцятиріччю одного з найбільших українських театрів — театру ім. І. Франка. Розглядаються актори та режисери, які працювали у театрі за ці роки та вистави, які виносилися на розсуд публіки. Описуються різні періоди формування та розвитку театру на фоні різноманітних суспільно-політичних подій, досягнень соціалістичного будівництва. Матеріал доповнений знімками акторів, інших театральних діячів та сцен з вистав.



Кл.слова:
театральне мистецтво -- історія театру

   Тип видання:   довідник   
17.

Голубець, М.
Український килим [Електронний ресурс] : друга вистава / М. Голубець. - Л. : Наукове Товариство ім. Т. Шевченка, 1936. - 36 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Даний нарис присвячений українському килимарству. Автором праці є Микола Голубець — український історик, архівіст, краєзнавець, мистецтвознавець, поет, прозаїк та бібліограф. У цій праці українське килимарство порівнюється із еталонним зразком даного ремесла — східними килимами. Розглядається техніка виготовлення килимів, історія розвитку промислу. Показана роль мистецько-промислової спілки у Косові ‘‘Гуцульське мистецтво’’ у відродженні автентичного українського килиму. В книзі міститься велика кількість ілюстрацій (знімків килимів).



Кл.слова:
килимарство -- ремесло -- етнографія

   Тип видання:   наукове видання   
18.

Ревуцький, Д.
Шевченко і народна пісня [Електронний ресурс] / Д. Ревуцький. - Х. : Мистецтво, 1939. - 62 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Прикладів органічного споріднення індивідуальності поета з народною поезією можна навести безліч, і одним з найяскравіших буде приклад Шевченка. Дана праця є одним з перших ґрунтовних досліджень подібного зв'язку. У роботі аналізуються тексти поезії Тараса Григоровича, розглядається яким чином народна пісня вплинула на їх форму і зміст і з іншої сторони, яким чином Шевченко вплинув на формування народної творчості.



Кл.слова:
народна творчість -- поезія

   Тип видання:   альбом   
19.
 


Бурачек, М. Г.
Великий народний художник [Електронний ресурс] / М. Г. Бурачек. - Х. : Мистецтво, 1939. - 202 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Слава Т. Г. Шевченка як поета-революціонера затьмарила діяльність Шевченка як художника. Між тим, його творчість починалася саме з прагнення до живопису. Художню діяльність Шевченко не припиняв навіть в найжорсткіші періоди свого життя і, будучи органічно зв'язана з його поезією, вона вірно служила йому в революційній боротьбі. Ця насичена репродукціями публікація присвячена саме ознайомленню широких мас з образотворчим талантом Кобзаря.



Кл.слова:
живопис -- творчість

   Тип видання:   нормативно-правовий акт   
20.

Мишуга, Л.
Шевченко і жінка [Електронний ресурс] : жінка в житті і творах поета / Л. Мишуга. - Нью-Джерзі : Українська пресова і книжкова спілка, 1940. - 93 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
українська література -- фемінний образ
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського