Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (3)Автореферати дисертацій (81)Реферативна база даних (637)Книжкові видання та компакт-диски (297)Журнали та продовжувані видання (5)
Пошуковий запит: (<.>K=ПОЛТАВЩИН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 18
Представлено документи з 1 до 18

   Тип видання:   науково-популярне видання   
1.

Майстренко, І.
Історія мого покоління [Електронний ресурс] : спогади учасника революційних подій в Україні / І. Майстренко. - Едмонтон : Канадський ін-т українських студій Альбертського ун-ту, 1985. - 416 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Мемуари Івана Майстренка - члена партії боротьбістів та УКП, пізніше - працівника КП(б)У - описують революційні події на Полтавщині 1917-1921 рр., працю автора у комуністичній системі влади, сталінські репресії, діяльність лівих українських сил в еміграції.



Кл.слова:
революція -- українська партія -- українізація

   Тип видання:   наукове видання   
2.

Андрієвський, В.
З минулого [Електронний ресурс] : 1917-ий рік на Полтавщині / В. Андрієвський. - Берлін : Українське слово, 1921. - 205 с.. - (Бібліотека "Українського слова")

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга являє собою спогади українського громадсько-політичного діяча Віктора Андрієвського про події Української революції 1917-1921 рр. на Полтавщині. Цей том охоплює період Української держави гетьмана Павла Скоропадського.



Кл.слова:
історія України -- Центральна Рада

   Тип видання:   словник   
3.

Павловский, И. Ф.
Краткий биографический словарь ученых и писателей Полтавской губернии с половины 18 в. [Електронний ресурс] / И. Ф. Павловский. - Полтава : Полтавская Ученая Архивная Комиссия, 1912. - 238 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


"Краткий биографический словарь ученых и писателей Полтавской губернии с половины 18 в.". Складений I. Ф. Павловським і виданий Полтавською губернською вченою архівною комісією у 1912 р., де наведено біографії уродженців Полтавської губернії: письменників, учених, художників, композиторів (433 записи і 62 портрети). У 1913 р. було видано "Первое дополнение к Краткому биографическому словарю ученых и писателей Полтавской губернии с половины 18 века", в якому наведено 85 біографій, а також поправки до "Словаря".



Кл.слова:
полтавщина

   Тип видання:   зб. статей   
4.


Листи Леоніда Жебуньова до Євгена Чикаленка 1907-1919 роки [Електронний ресурс] / уклад. І. Старовойтенко. - К. : Інститут української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського, 2005. - 251 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У виданні вперше публікується епістолярій маловідомого до недавнього часу українського громадсько-культурного діяча початку ХХ ст., пропагандиста й популяриза­тора рідного слова, перекладача й публіциста Леоніда Жебуньова до видавця газети „Рада” Євгена Чикаленка. Запропонований масив кореспонденції нараховує 89 одиниць, охоплює 1907–1919 роки і відтворює важливі історичні сюжети, окремі з яких претенду­ють на унікальність. Вони відображають багатогранну громадську сутність автора, деталі з історії видання щоденної газети „Рада”, події української революції 1917–1918 рр. на Полтавщині та ставлення до них кореспондента, оцінки ним відомих політиків тієї бурхливої доби.



Кл.слова:
лист -- революція -- Полтавщина -- епістолярії

   Тип видання:   науково-популярне видання   
5.


Національна книга пам’яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні. Полтавська область [Електронний ресурс] / уклад. О. А. Білоусько, Ю. М. Варченко, В. О. Мокляк, Т. П. Пустовіт. - Полтава : Оріяна, 2008. - 1200 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі висвітлюються процеси, які відбувалися на Полтавщині під час Голодомору 1932-1933 рр., увінчується пам'ять жертв найбільшої трагедії в історії краю.



Кл.слова:
голодомор -- історія -- пам'ять

   Тип видання:   життєпис   
6.


Визначні жінки України [Електронний ресурс]. - [Б. м.] : Об'єднання Українських Жінок на еміграції, 1950

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Серія 1 : 1. Олена Пчілка. 2. Старицька-Черняхівська. - 64 с.


Ольга Петрівна Косач (Олена Пчілка) (29 липня 1849 - 4 жовтня 1930) Ольга Косач Ольга Петрівна Косач, у дівоцтві Драгоманова, народилася у червні 1849 року на Полтавщині, місті Гадяч. Вона була донькою Петра Драгоманова, але з роками, ставши відомою письменницею взяла псевдонім Олена Пчілка. Українка за походженням і щира патріотка в душі вона пишалася своїм походженням і привчала дітей шанувати рідну землю, народ і звичаї. Утім, процес "українізації" в родині Олени Пчілки, мати відомої Української поетеси Лесі Українки, відбувався не так уже й просто. Хоча б з огляду на те, що чоловік і батько їхніх шести дітей і в сім'ї і на службі спілкувався російською мовою, щоправда, чисто літературною, а не містечковим суржиком. однак українська мова, українська ідея були йому не чужі. Старицька-Черняхівська Людмила Михайлівна (17.08.1868, м. Київ, — 1941) — письменниця, перекладачка, громадська діячка. Дочка письменника М. Старицького. Навчалася в київській приватній гімназії В. Ващенко-Захарченко. У 1888—1893 рр. брала участь у роботі літературного гуртка «Плеяда». З 1908 р. — член ТУП. З 1912 р. разом із сестрою Марією керувала роботою літературно-мистецького клубу «Родина» в Києві. З 1914 р. співробітничала в Київському комітеті для допомоги українцям-біженцям; працювала сестрою милосердя у військовому шпиталі. З квітня 1917 р. — член Української Центральної Ради. З травня 1917 р. — член президії товариства «Український національний театр». З 1919 р. — заступниця голови Національної ради українських жінок (м. Кам’янець-Подільський). З 1920 р. працювала в установах ВУАН. У 1930 р. заарештована у справі «Спілки визволення України» і тимчасово ув’язнена в м. Харкові; того ж року засуджена до умовного 5-річного строку позбавлення волі й вислана до м. Сталіно (нині Донецьк), де займалася перекладацькою діяльністю. У 1936 р. повернулася до Києва. В липні 1941 р. вдруге заарештована НКВС і вислана до Харкова, звідки вивезена під конвоєм до м. Акмолинська (Казахстан); померла в дорозі. У 1989 р. реабілітована посмертно.



Кл.слова:
література -- українська література -- біографія

   Тип видання:   художня література   
7.

Пчілка, О.
Твори [Електронний ресурс] / О. Пчілка. - К. : Дніпро, 1988. - 28 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ольга Петрівна Косач, у дівоцтві Драгоманова, народилася у червні 1849 року на Полтавщині, місті Гадяч. Вона була донькою Петра Драгоманова, але з роками, ставши відомою письменницею взяла псевдонім Олена Пчілка. Українка за походженням і щира патріотка в душі вона пишалася своїм походженням і привчала дітей шанувати рідну землю, народ і звичаї. Утім, процес "українізації" в родині Олени Пчілки, мати відомої Української поетеси Лесі Українки, відбувався не так уже й просто. Хоча б з огляду на те, що чоловік і батько їхніх шести дітей і в сім'ї і на службі спілкувався російською мовою, щоправда, чисто літературною, а не містечковим суржиком. однак українська мова, українська ідея були йому не чужі.



Кл.слова:
література -- українська література -- проза -- пригоди

   Тип видання:   зб. статей   
8.


Маленькі люди на великій війні: усні історії остарбайтерів та вязнів концтаборів з Полтавщини [Електронний ресурс] / уклад. В. Лахно. - Полтава : Вид-во ПНПУ, 2011. - 533 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У збірнику представлені усні інтерв’ю, спогади та біографії колишніх остарбайтсрів та в’язнів нацистських концентраційних таборів, уродженців Полтавщини. Інтерв’ю та біографії зібрані співробітниками кафедри історії України та студентами історичного факультету Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г. Короленка у ході реалізації наукових проектів з усної історії. Книга стане у пригоді науковцям, студентам, вчителям, учням шкіл а також усім, хто цікавиться історією України й Полтавщини періоду другої світової війни.



Кл.слова:
в'язень -- концтабір

   Тип видання:   альбом   
9.


Українська вишивка [Електронний ресурс]. - Торонто : Ліга Українських Католицьких Жінок Торонтської Єпархії, 1984. - 52 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В альбомі представлені зразки вишивок різних регіонів України: Київщини, Полтавщини, Чернігівщини, Черкас, Житомира, Одещини, Херсонщини, Полісся, Волині, Східного Поділля, Західного Поділля, Яворівщини, Сокальщини, Покуття, Буковини, Лемківщини, Бойківщини, Гуцульщини, Закарпаття. Показані церковні ризи, українські рушники, мережки, змережування і рубці.



Кл.слова:
прикладне мистецтво -- орнамент

   Тип видання:   зб. статей   
10.


Пам’яти Михайла Драгоманова [Електронний ресурс]. - Х. : Поюр, 1920. - 124 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


ДРАГОМАНОВ Михайло Петрович (18/30.09.1841 — 20.06/02.07.1895) — історик, публіцист, соціолог, філософ, громадський діяч. Народився в м. Гадячі на Полтавщині у дворянській родині. Навчався в Гадяцькому повітовому училищі, Полтавській гімназії та на історико-філол. ф-ті Ун-ту Св. Володимира, який закінчив 1863 р. У 1864 — 75 рр. викладає тут історію, веде резонансну публіцистичну діяльність, стає одним з лідерів Київ. Громади. Видає разом з В. Антоновичем двотомник "Исторические песни малорусского народа" (1874 — 75), "Малорусские народные предания и рассказы" (1876). Вимушений емігрувати після репресивного звільнення з ун-ту, в 1876 — 89 рр. плідно й активно працює в Женеві як політик, науковець, видавець і публіцист, видає зб. і ж-л "Громада" (1878 — 1882), серії позацензурних брошур і книг укр. та рос. авторів, разом з С. Подолинським і М. Павликом створює "Женевський гурток" — перший укр. соц. осередок; здійснює — через М. Павлика та І. Франка — визначальний вплив на укр. радикальний рух у Галичині. 1885 р. через свої ліві погляди Драгоманов позбавляється підтримки київ. "українофілів" і ще тісніше співпрацює з галицькими молодими інтелігентами у розробленні теоретичних засад радикального руху й філософії нац. ідеї. Пише праці: "Переднє слово до "Громади" (1878), "Пропащий час" (1878), "Шевченко, українофіли і соціалізм" (1879), "Историческая Польша и великорусская демократия" (1881 — 82), "Вольный союз" (1884), "Либерализм й земство в России" (1889)та ін. З 1889 і до смерті працює професором Софійського ун-ту.



Кл.слова:
видатний вчений -- історія науки

   Тип видання:   альбом   
11.
 



Українські народні узори [Електронний ресурс] : з Київщини, Полтавщини й Катеринославщини / уклад. О. Кривинюк. - К. : [б. в.], 1928

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Вип. 1 : Вирізування і настилування. - 1928. - 6 с.


Історія вишивки дуже давня. Перші згадки про вишивку відомі ще в ІІ ст. до нашої ери. В ХІ ст. на Русі існувала перша вишивальна школа, яка була організована сестрою Володимира Мономаха Ганкою, де молодих дівчат навчали гаптувати золотом та сріблом. Довгий час одним із найпоширеніших видів народного мистецтва на Україні була вишивка, якою в основному оздоблювали одяг, рушники. Вишивкою могли прикрашати головні убори – очіпки, намітки, хустини, а також кожухи, свити, скатертини. Вишивка – це переважно дівоче і жіноче заняття. Колись за кількістю й майстерністю вишитих рушників, сорочок, скатертин, які дівчина підготувала до свого весілля, робили висновки про її працьовитість.



Кл.слова:
прикладне мистецтво -- народна творчість

   Тип видання:   каталог   
12.
 



Украинское народное творчество [Електронний ресурс] : каталог. - Полтава : Изд. кустар. склада Полтав. губерн. земства, 1912

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Сер. 2 : Ковры. - 1912. - 24 с.


Видання є невеликою брошурою, присвяченою виготовленню килимів на Полтавщині. Стисло описується основні різновиди килимів, які класифікуються за способами їх виготовлення. Також розглядаються матеріали, які використовуються при роботі. Відзначається, які види килимів є більш чи менш популярними. Основну ж частину видання становлять зображення килимів із традиційними полтавськими орнаментами.



Кл.слова:
прикладне мистецтво -- орнамент -- килим

   Тип видання:   науково-популярне видання   
13.

Лапа, В. П.
Полтавські різьбарі. Яків Халабудний, Василь Гарбуз [Електронний ресурс] / В. П. Лапа. - Х. : Мистецтво, 1937. - 72 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга розглядає поширення різьбярства на Полтавщині — історію виникнення і розвитку ремесла. Більш детально висвітлюється діяльність двох майстрів різьбярства — Якова Халабудного та Василя Гарбуза. Містяться біографії кожного різьбярів, описується їх творче становлення, аналізується техніка, манера виконання, додаються фото із зображеннями їх робіт.



Кл.слова:
різьбярство -- народна творчість

   Тип видання:   життєпис   
14.

Качмарська, С.
Марія Башкирцева (1860 - 1884) [Електронний ресурс] / С. Качмарська. - Прага : Українська молодь, 1927. - 14 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Автор розповідає про життя та творчість української художниці і письменниці Марії Башкирцевої, яка народилася на Полтавщині, жила і працювала у Парижі, а за свій короткий життєвий шлях (померла від тяжкої хвороби на 24-му році життя) здобула великого успіху, залишив чимало художніх полотен, зокрема, на українські теми. Книга, що вийшла у Празі в серії "Майстри українського мистецтва", проілюстрована автопортретом та декількома репродукціями її художніх творів.



Кл.слова:
малярство -- мистецтво

   Тип видання:   науково-популярне видання   
15.

Суслик, Р. Л.
Сумні спогади [Електронний ресурс] : 1933 рік на Полтавщині / Р. Л. Суслик. - На чужині : [б. в.], 1951. - 32 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
Голодомор -- етноцид -- злочини проти людства

   Тип видання:   атлас   
Категорія: Біологічні науки   
16.

Байрак, О. М.
Атлас Рідкісних і зникаючих рослин Полтавщини [Електронний ресурс] / О. М. Байрак, Н. О. Стецюк ; Полтавське відділення українського ботанічного товариства, Полтавський державний педагогічний університет ім. В. Г. Короленка. - Полтава : Верстка, 2005. - 248 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В аталсе наведені відомості про 215 видів рідкісних і зникаючих рослин Полтавської області. Середних: 55 видів, занесених до Червоної книги України, 8 - до Світового Червоного списку, 7 - до Європейського, 9 - до бернської конвенції, 157 Регіонально рідкісних. Для кожного виду подані відомості про созологічний статус, ареал, еколого-ценотичну приуроченість, життєву форму, чисельність популяцій, антропогенний вплив, заходи охорони, малюнок, катосхему місцезнаходжень. Для ботаніків, екологів, природозгавців і природоохоронців.



Кл.слова:
ботаніка -- екологія -- депопуляція -- охорона довкілля

   Тип видання:   науково-популярне видання   
17.

Костенко, Микола.
Хорольщина та навколишні землі в Генеральному слідстві про маєтності 1729-1731 рр. [Електронний ресурс] / Микола Костенко. - Київ : Центр учбової літератури, 2014. - 130 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В основі даної публікації – витяги з Генерального слідства про маєтності Лубенського та Миргородського полків Війська Запорізького, що було здійснене в 1729 – 31 рр. Принцип вибірки з «Генерального слідства…» – це належність поселень до історичної Хорольщини й прилеглих до неї земель. У праці містяться наукові коментарі, що ґрунтуються на історичних документах і сучасних публікаціях, перелік яких додається, список персоналій, географічний покажчик. До книги додається складена автором карта досліджуваної те-риторії. Вона являє собою адміністративно-територіальний устрій Лубенського (без північних сотень) та Миргородського полків станом на початок 1731 р. з відображенням всіх населених пунктів то-гочасної Хорольщини й прилеглих до неї земель за даними Генерального слідства про маєтності. Для всіх, хто цікавиться історією Полтавщини, українського козацтва, соціально-економічних відносин в Україні часів Гетьманщини.



Кл.слова:
адміністративно-територіальний устрій -- економічні відносини -- козаччина

   Тип видання:   науково-популярне видання   
18.

Бондаренко, О. Г.
Протистояння. Історичний нарис [Електронний ресурс] / О. Г. Бондаренко. - Київ : Стікс, 2013. - 360 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Друга книга трилогії, як і перша «Повернення із забуття», на документальній основі відтворює історію рейду таращанських повстанців під проводом Федора Гребенка в серпні 1918 року теренами Полтавщини спочатку на Харківщину, а потім, після важкого бою з німецькими військами, до нейтральної зони на кордоні Української Держави з Росією. У книзі також висвітлюється історія формування регулярної військової частини Центральної Ради в лютому 1918 року — Окремого Запорозького загону армії УНР, його участь разом з німецькими військами у звільненні України від московських війську березні—квітні 1918 року. У книзі відтворено маловідомі факти з періоду протистояння уряду Української Держави гетьмана Павла Скоропадського з Раднаркомом Росії та Українським Національним Союзом, що призвело до створення Директорії УНР та повстання проти гетьмана Павла Скоропадського в листопаді 1918 року. Видання рекомендовано для масового читача та всіх зацікавлених правдивою історією боротьби українського народу за незалежність України.



Кл.слова:
повстанський рух -- громадянська війна -- історія України
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського