Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (5)Автореферати дисертацій (1292)Реферативна база даних (6391)Книжкові видання та компакт-диски (150)Журнали та продовжувані видання (7)
Пошуковий запит: (<.>K=МІФОЛОГІЧНІ$<.>+<.>K=УЯВЛЕНН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 99
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   наукове видання   
1.

Житецкий, П.
Очерк звуковой истории малорусского наречия [Електронний ресурс] / П. Житецкий. - Киев : Университетская типографія, 1876. - 376 с.

Рубрики:


 Джерело інформації

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Очерк звуковой истории малорусского наречия можна назвати першою ґрунтовною роботою П. Житецького. Цією працею він започаткував системне вивчення історичної фонетики української мови, здійснивши повний і систематичний опис фонетичної системи на основі давніх писемних пам’яток і живого діалектного мовлення. У цій праці він здійснив спробу з’ясувати походження і статус малоруського наріччя (тобто, української мови) за допомогою історичного методу. У межах свого дослідження Житецький розглядає історію розвитку вокалічної системи української мови, піднімає питання виникнення звука і, виводячи його з давніх о та е, зосереджує увагу на системі українського консонантизму, зупиняючись зокрема на характеристиці явища скупчення приголосних, на той час абсолютно не аналізоване. Важливим є також встановлення стійких тенденцій до рівноваги голосних і приголосних, акцентування наявності компенсаційних відношень між голосними і приголосними звуками. Це була фактично перша в українському мовознавстві праця, в якій звукові явища української мови розглядалися не відокремлено, а у внутрішньому зв’язку й історичній послідовності. Як додаток до своєї праці Житецький подав зразки писемної української мови XIV-XVII ст. і говірок української мови, доповнивши їх окремими характеристиками діалектів. Водночас серед недоліків праці треба назвати дещо застарілі уявлення про індоєвропейську та праслов’янську мови, часткове змішування мовних рівнів, зокрема фонетики й морфології тощо. Попри це концепція Житецького про зв’язок вокалізму й консонантизму зберегла актуальність у порівняльно-історичному мовознавстві ХХ ст., давши поштовх до виділення вокалічного і консонантного типів слов’янських мов, а диференційні фонетичні ознаки української мови, виділені Житецьким, лишаються валідними й досі.



Кл.слова:
мова -- фонетика -- історія

   Тип видання:   наукове видання      хрестоматія   
2.

Драгоманов, Михайло Петрович.
Нові українські пісні про громадські справи (1764–1880) [Електронний ресурс] / М. Драгоманов. - 2-ге вид.. - К. : Криниця, 1918. - 154 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Даний матеріал є своєрідною історією України періоду 1764-1880 рр. Вона розглядається на прикладі українських народних пісень, які дають чітке уявлення про те, чим жили тогочасні українці, що їх турбувало, до чого вони прагнули. Ці пісенні твори розкривають ставлення українців до суспільства і стосунків всередині нього, їх сприйняття тогочасної політичної ситуації. У праці також міститься стаття, присвячена історії видання даного матеріалу.



Кл.слова:
український фольклор -- народна пісня

   Тип видання:   дисертація   
3.

Прокопчук, Вячеслав Саввич.
Морфогенез эндемического зоба [Електронний ресурс] : дис. ... доктора мед. наук : 14.00.15 / В. С. Прокопчук ; Черновицкий государственный медицинский институт. - Черновцы : [б. в.], 1979. - 440 с.

Рубрики:

  Текст у форматі PDF 48.38 Мб


Основні наукові доробки дослідника присвячені патології щитоподібної залози, серця, судин та пухлинам. Його кандидатська (1965 р.) і докторська (1979 р.) дисертації суттєво посприяли ліквідації Прикарпатського вогнища ендемічного зобу. Він описав тканинну структурно-функціональну одиницю міокарда – віртуальний міокардон, що докорінно змінив уявлення про функцію міокарда. Відкриття професором явища локальної імунної толерантності пояснило, яким чином злоякісні клітини уникають імунного нагляду, виживають та утворюють пухлину. Учений запропонував оригінальну математичну модель морфогенезу пухлинних вузлів, яка описується числами ряду Фібоначчі, а також нову „унітарну” теорію атеросклерозу, описав невідому нозологічну форму – „контузію печінки”, переглянув гістофізіологію голосоутворення і створив нову аеродинамічну теорію голосу. Він висловив думку про те, що „чернівецька хвороба” (1988 р.) була епідемією стертої форми скарлатини з алопеційним синдромом. Крім того, дослідник з’ясував, що підґрунтям неспецифічних проявів будь-якого хворобливого стану є загальний дистрофічний процес, в основі якого лежить дефіцит енергії.



Кл.слова:
ендокринологія -- патологічна анатомія -- фетальні аденоми -- проліферація

   Тип видання:   монографія   
4.
 


Хлобыстина, М. Д.
Говорящие камни [Електронний ресурс] : сибирские мифы и археология / М. Д. Хлобыстина. - Новосибирск : Наука, 1987. - 127 с.

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга посвящена вопросам традиционной духовной культуры коренных народов Сибири. Оригинальность сибирских мифов и фольклора, их типологическое единство с мифологическим творчеством народов других регионов земного шара показаны на широком фактическом материале. Прослеживается связь сибирских мифов, легенд, преданий и архаического изобразительного искусства. Предлагается реконструкция некоторых древних памятников.



Кл.слова:
міфологічні уявлення -- археологія -- фетишизм -- шаманізм

   Тип видання:   словник   
5.


Словник античної міфології [Електронний ресурс] / уклад. І. Я. Козовик, О. Д. Пономарів. - К. : Наукова думка, 1989. - 236 с.

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Видання присвячене міфології давніх греків та римлян. Його статті не лише наводять міфологічні імена й назви реалій та понять античності, а й розкривають зміст міфів, розповідають про джерела їх виникнення. Підкреслюється зв’язок античної культури з культурою сучасних європейських та інших народів: показано вплив греко-римської міфології на літературу, музику, образотворче мистецтво сучасності.



Кл.слова:
античність -- давньогрецька міфологія -- давньоримська міфологія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
Категорія: Релігія   
6.

Свамі Вішнудевананда
Повна ілюстрована книга з йоги [Електронний ресурс] : пер. з англ. Є. Грицяка / Свамі Вішнудевананда. - К. : Здоров'я, 1992. - 236 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі висвітлено теорію і практику йоґи. Викладено йогівські уявлення про Дух, матерію і людину, еволюційний процес. Описано основні елементи йогівської культури, до складу якої входять моральні принципи, природне харчування, очисні процедури, дихальні та фізичні вправи (пранаями й асана), психотренінг. Наведено тренувальні таблиці для тих, хто бажає займатись за системою йоґи. Вони складені з урахуванням віку, стану здоров’я та тренованості індивідуума. Для широкого кола читачів.



Кл.слова:
фізична культура -- гімнастика -- духовні практики

   Тип видання:   хрестоматія   
7.


Міфи Давньої Індії [Електронний ресурс] / упоряд. С. І. Наливайко. - К. : Веселка, 1992. - 199 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


До збірки увійшли найпопулярніші міфи Індостану, серед яких "Хитрість бога Індри", "Рама і Сіта", "Слоноголовий Ганеша", "Цар, яструб і голубка" та багато інших, що дають змогу отримати широке уявлення про життя, звичаї та формування світогляду і віруваннь жителів Давньої Індії.



Кл.слова:
міфологія -- бог

   Тип видання:   науково-популярне видання   
8.

Виргинский, В. С.
Очерки истории науки и техники с древнейших времен до середины XV века [Електронний ресурс] / В. С. Виргинский, В. Ф. Хотеенков. - Москва : Просвещение, 1993. - 288 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Это третья книга в цикле изданий по истории науки и техники, в рамках которого вышли в 1984 г. «Очерки истории науки и техники XVI–XIX веков» и в 1989 г. «Очерки истории науки и техники. 1870–1917 гг. » В. С. Виргинского и В. Ф. Хотеенкова. Авторы этого издания рассказывают о зарождении человеческих знаний об окружающем мире, возникновении первых научных и технических представлений, о развитии науки и техники в период рабовладения и феодализма.



Кл.слова:
розвиток наук -- історичні технології -- наукові уявлення -- античність -- середньовіччя

   Тип видання:   зб. статей   
9.

Осташко, Т.
Вячеслав Липинський: з епістолярної спадщини: листи ло Д. Дорошенка, І. Кревецького, Р. Метика, О. Назарука, С. Шелухіна [Електронний ресурс] / Т. Осташко, Ю. Терещенко. - К. : [б. в.], 1996. - 200 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У розмаїтому творчому доробку визначного історика, політика і мислителя В'ячеслава Липинського важливе місце займають його листи до відомих українських діячів. Пропонований збірник вміщує невідомі досі листи до Р. Метика, І. Кревецького, Д. Дорошенка, О. Назарука і С. Шелухіна, які розширюють наші уявлення про Липинського як дипломата під час перебування на посаді посла Української Держави у Відні, його активну політичну і літературну діяльність як ідеолога і лідера Українського союзу хліборобів-державників.



Кл.слова:
історична пам'ятка

   Тип видання:   навчальний посібник   
10.

Луиза фон Франц, Мария.
Алхимия [Електронний ресурс] : введение в символизм и психологию / Мария Луиза фон Франц. - СПб. : Б. С. К., 1997. - 294 с.. - (Библиотека аналитической психологии)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга представляет собой цикл лекций д-ра Марии-Луизы фон Франц, всемирно признанного специалиста в области психологии алхимии, прочитанных студентам института Юнга в Цюрихе в 1959 году. Автор живо и увлекательно повествует о вопросах материи и духа, науки и религии, реальности и проекции. Книга рассказывает о психологических мотивах средневековой алхимической культуры и вводит читателя в образный мир алхимии и самого «изготовителя» философского камня. Книга рассчитана не только на психологов и специалистов в гуманитарной сфере, но и на самый широкий круг читателей, интересующихся вечными загадками человеческого бытия.



Кл.слова:
алхімія -- квазінаукові уявлення -- середньовічна культура

   Тип видання:   методичний посібник   
11.

Литвиненко, Г. М.
Збірник завдань для екзамену з математики на атестат про середню освіту [Електронний ресурс] : у 2 т. / Г. М. Литвиненко. - Л. : Видавництво науково-технічної літератури, 1997

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1 : Алгебра та початки аналізу. - 95 с.

Ч. 2 : Геометрія. - 79 с.


Збірник екзаменаційних завдань з математики складається з двох частин: "Алгебра та початки аналізу" і "Геометрія". Вони складені з урахуванням результатів експерименту на випускних іспитах на атестат про середню освіту в школах, ліцеях та гімназіях Донецької області. Мета посібників — створення різнорівневих збірників задач і вправ для письмового екзамену з математики за курс старшої школи, вдосконалення рейтингової системи оцінювання та апробація шкали переведення кількості набраних учнями балів у діючу чотирьохбальну систему. Крім цього, пропоновані збірники дають уявлення про зміст і вимоги до математичної підготовки учнів на різних рівнях у відповідності з проектами концепції та державного стандарту шкільної математичної освіти. Зміст завдань охоплює програмний матеріал за курс середньої школи. Кожний збірник складається з розділів і параграфів, які містять задачі трьох рівнів складності: обов’язкового (мінімального), підвищеного та поглибленого. Складність екзаменаційних завдань визначається, як правило, кількістю логічних кроків, які повинен виконати учень у процесі їх розв’язування. I. Обов’язковий рівень містить задачі та вправи, в основному, репродуктивного характеру на 2-3 логічних кроки, представлені у формі тестів. Для їх розв’язання учням достатньо знати правила, означення, формули, теореми та ознаки, передбачені навчальними програмами, а також вміти виконувати найпростіші тотожні перетворення, спрощення та обчислення. II. Підвищений рівень містить завдання на 4-6 логічних кроки, розв’язання яких вимагає від випускника творчого застосування одержаних знань з достатньо повним і строгим обгрунтуванням ходу розв’язку. III. Поглиблений рівень — це, як правило, задачі та вправи, розв’язання яких вимагає вміння орієнтуватися в нестандартних ситуаціях, застосовувати оригінальні та штучні прийоми, глибини та строгості суджень, характерних для тих, хто вивчає шкільний курс математики на поглибленому рівні.



Кл.слова:
задача -- пряма -- графік -- графічний розв'язок

   Тип видання:   науково-популярне видання   
12.

Яковенко, Н.
Нарис історії України з найдавніших часів до кінця ХVІІІ ст. [Електронний ресурс] / Н. Яковенко. - К. : Генеза, 1997. - 380 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Мета автора цього нарису – звернути увагу на ті аспекти минулого, які ні для народницької, ні для державницької історіографій на мали ваги, а тим часом без їх витлумачення годі сподіватися, що стара Україна "скаже" правду про себе нашому сучасникові. Маю на увазі передовсім спробу звести історію з п'єдесталу науки про суспільство до рангу науки про людину в суспільстві. Суспільство, як і кожна структурована система, варте дослідницького інтересу, проте ключ до розуміння принципів його функціонування не може бути ні універсальним, ні наперед постульованим, бо система, утворювана "людским матеріалом", реалізує себе лише через конкретні – завжди різні в часі й просторі – вчинки людей. Тому спеціальна увага в цьому нарисі буде надана людині – колу її прав і обов'язків, способам (і причинам) групування в колективи, стереотипам поведінки та механізмові оновлення останніх у моменти зміни ціннісних орієнтацій, усталеним уявленням про справедливу владу і особистий обов'язок, про морально дозволене і про табуйоване, про ставлення до "своїх" і "чужих" тощо. На більш загальному рівні, відмовившись від звичних історіографічних образів "сусіда-загарбника", "підступного єзуїта" чи свого "запроданця", автор спробував пояснити ряд кризових смуг в історії України через призму глибинних внутрішніх перемін у згаданій системі стереотипних цінностей.



Кл.слова:
історія -- минуле -- аспект -- розвиток

   Тип видання:   навчальний посібник   
13.

Ковтуненко, В. О.
Лікарські засоби з дією на центральну нервову систему [Електронний ресурс] / В. О. Ковтуненко. - К. ; Ірпінь : Перун, 1997. - 464 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У посібнику читачеві пропонуються сучасні ідеї щодо співвідношення між будовою речовин - лікарських препаратів та їхньою фармакологічною дією, висвітлюється великий за обсягом фактичний матеріал з цього питання. Не лише фахівцеві, а й будь-якій освіченій людині слід мати уявлення про хімію речовин, що вводяться в організм чи функціонують у ньому. Вживання лікарських засобів, на жаль, - це наше повсякденне життя, і для того, щоб розуміти їхню дію, треба мати певні знання. Цей посібник - нове слово у фармацевтичній хімії та фармакології. Він однаково буде корисним студентам, вченим та практикам, що працюють у такій галузі, як синтез нових хімічних сполук з потенційною біологічною активністю, так і тим, хто спеціалізується в галузі факмацевтики і фармакології.



Кл.слова:
медицина -- фармакологія -- ліки

   Тип видання:   монографія   
Категорія: Науки про Землю   
14.

Романчук, С. П.
Історичне ландшафтознавство: теоретико-методологічні засади та методика антропогенно-ландшафтних реконструкцій давнього природокористування [Електронний ресурс] : монографія / С. П. Романчук ; Київський національний університет ім. Тараса Шевченка. - Київ : [б. в.], 1998. - 146 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії висвітлено сучасні уявлення про завдання і місіте історичного ландшафтознавства в системі географічних наук, його розвиток (переважно в Україні), теоретичні положення та методологічні засади. Головну увагу приділено методиці антропогенно-ландшафтних реконструкцій недокументованого періоду давнього природокористування. Наведено приклади історико-ландшафтного регіонального аналізу та застосування його результатів при вирішенні наукових та прикладних питань сучасної географії, охорони та раціонального використання навколишнього середовища. Для географів, археологів, істориків, краєзнавців і фахівців з охорони довкілля, студентів географічних та історичних факультетів.



Кл.слова:
географічні дослідження -- ландшафтознавство -- природокористування

   Тип видання:   наукове видання   
15.

Марсель, Габріель.
Homo viator [Електронний ресурс] / Габріель Марсель. - К. : Академія : Пульсари, 1999. - 320 с.. - (Християнські філософи)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книжка містить кілька есе, в яких автор аналізує праці Ж.-П. Сартара, А. Камю, поетичні твори М. Рільке, досліджує різні етнічні та філософські проблеми. У своїй сукупності ці твори Габріеля Марселя дають уявлення про новий для флософії ХХ ст. підхід до проблем існування людини, який можна умовно назвати «філософією конкретності». Розрахована на викладацьку і студентську аудиторію та на всіх, хто цікавиться проблемами філософії.



Кл.слова:
проблеми філософії

   Тип видання:   наукове видання   
16.

Ділі, Джон.
Основи семіотики [Електронний ресурс] : пер. з англ. / Джон Ділі. - 2-е вид.. - Л. : Арсенал, 2000. - 232 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Увазі читача пропонується системна і цілісна праця в галузі теорії знакових систем. Їі підготував провідний фахівець названого напряму сучасний американський філософ професор Джон Ділі. Читач може скласти належне уявлення про доробок професора Ділі, ознайомившись з доданою в кінці книги бібліографією з теорії та історії семіотики взагалі. Значне місце серед названих тематичних джерел належить працям самого Дж. Ділі, деякі з них написані у співавторстві з відомими Томасом Сібоком та Умберто Еко. Книга «Основи семіотики›› за своїм задумом, підходом до проблематики і стилем викладу матеріалу претендує на переусвідомлення парадиґм, пануючих у науковому мисленні, засвідчуючи певним чином важливі методологічні і світоглядні парадокси, з якими зіштовхнулася сучасна теоретична наука. У своїй праці Дж. Ділі, застосовуючи поняття Томаса Куна, окреслює вузлові пункти інтелектуальної інтерпретації людини і світу у той спосіб, що робить, з одного боку, явною світоглядно-методологічну кризу, а з другого - революціонує наукове мислення у таких напрямах, що стосуються загальних філософсько-теоретичних підходів.



Кл.слова:
семіологія -- знак -- знакова система

   Тип видання:   наукове видання   
17.

Ділі, Джон.
Основи семіотики [Електронний ресурс] : пер. з англ. / Дж. Ділі. - 2-ге вид.. - Л. : Арсенал, 2000. - 230 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Українській громадськості вперше пропонується системна і цілісна праця в галузі теорії знакових систем. Їі підготував провідний фахівець названого напряму сучасний американський філософ професор Джон Ділі. Читач може скласти належне уявлення про доробок професора Ділі, ознайомившись з доданою в кінці книги бібліографією з теорії та історії семіотики взагалі. Значне місце серед названих тематичних джерел належить працям самого Джон Ділі, деякі з них написані у співавторстві з відомими Томасом Сібоком та Умберто Еко.



Кл.слова:
семіотика -- знакові системи -- інтерпретація -- текстологія

   Тип видання:   монографія   
18.

Кайндль, Р. Ф.
Гуцули їх життя, звичаї та народні перекази [Електронний ресурс] / Р. Ф. Кайндль. - Чернівці : Молодий буковинець, 2000. - 208 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії чернівецького етнографа австрійського походження Р.Ф. Кайндля (1866-1930) висвітлюються особливості матеріальної і духовної культури, звичаї і традиції, світоглядні уявлення та фольклор населення буковинської і частково галицької Гуцульщини. Книга, побачивши світ 1894 року німецькою мовою, була першим повним нарисом етнографії гуцулів з-над Черемошу. Її високо оцінили провідні українські народознавці: І. Франк», В. Гнатюк, В. Шухевич, М. Кордуба. Як пам’ятка наукової думки кінця XIX ст., монографія не втратила свого пізнавального значення й у наш час. Українською мовою книга Гуцули публікується вперше. Вона розрахована на етнографів, народознавців, істориків, учителів, усіх, хто прагне глибше пізнати традиційну культуру гуцульської гілки українського народу. Книга побачила світ при сприянні та підтримці народного депутата України Василя Михайловича Ткачука та Коломийської друкарні ім. Шухевича (голова М.М. Андрусяк).



Кл.слова:
фольклористика -- Гуцульщина -- етнографія

   Тип видання:   підручник   
19.


Акушерство та гінекологія [Електронний ресурс] : підручник для студентів стоматологічних факультетів медичних навчальних закладів / за ред. А. М. Громової, В. К. Ліхачова ; Українська медична стоматологічна академія. - Полтава : [б. в.], 2000. - 600 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В підручнику, підготовленому колективом кафедри акушерства і гінекології Української медичної стоматологічної академії, наведені вичерпні дані про фізіологічне та патологічне акушерство, гінекологічні захворювання, які передбачені програмою для стоматологічних факультетів, затвердженою Міністерством охорони здоров’я України. Висвітлено сучасні уявлення про фізіологію вагітності та пологів. Описано етіологію, патогенез, клініку, діагностику, лікування основних видів акушерської та гінекологічної патології, зокрема пізні гестози, невиношування та переношування вагітності, фетоплацентарну недостатність, аномалії скоротливої діяльності матки, акушерські кровотечі, запальні захворювання жіночих статевих органів, порушення менструальної функції. Викладені основи оперативного акушерства, сучасні методи планування сім'ї.



Кл.слова:
вагітність -- пологи -- немовля -- неонатологія

   Тип видання:   навчальний посібник   
20.

Траверсе, Г. М.
Діагностика та лікування внутрішньоутробних інфекцій у новонароджених [Електронний ресурс] : навчальний посібник / Г. М. Траверсе, С. М. Цвіренко. - Полтава : [б. в.], 2001. - 76 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У навчальному посібнику розглянуто етіологію та патогенез, клініку, діагностику, основні принципи лікування та реабілітації новонароджених із внутрішньоутробними інфекціями. При підготовці посібника використані сучасні дані вітчизняних і зарубіжних авторів. Посібник призначений для студентів вищих медичних навчальних закладів, лікарів-інтернів, неонатологів, педіатрів. Зміст Розділ 1 Загальні уявлення про внутрішньоутробні інфекції. Розділ 2 Вроджений сифіліс. Розділ 3 Вроджена краснуха. Розділ 4 Цитомегаловірусна інфекція. Розділ 5 Вроджений токсоплазмоз. Розділ 6 Вроджений мікоплазмоз. Розділ 7 Вроджений хламідіоз. Розділ 8 Вроджена герпетична інфекція. Розділ 9 Вроджена ВІЛ-інфекція. Розділ 10 Вроджені вірусні гепатити. навчальний посібник



Кл.слова:
медицина  -- діагностика  -- педіатрія  -- лікування  -- інфекційна хвороба
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського