Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (10)Автореферати дисертацій (104)Реферативна база даних (928)Книжкові видання та компакт-диски (186)Журнали та продовжувані видання (26)
Пошуковий запит: (<.>K=ВІРУВАННЯ$<.>+<.>K=ДАВНІХ$<.>+<.>K=СЛОВ’ЯН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 100
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   енциклопедія   
1.


Ілюстрована енциклопедія історії України [Електронний ресурс] : у 3 т. / уклад. О. Кучерук. - К. : Спалах, 2004

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1 : Від найдавнішого часу до кінця 18 ст.. - 216 с.


Це видання — популярну ілюстровану енциклопедію з історії України — укладено на основі найновіших досягнень історичної думки. В ньому подано короткі характеристики видатних діячів минулого, розглянуто значну кількість подій, явищ, пам'яток літератури, історії та культури, починаючи з давніх-давен і до кінця 18 ст. Краще осягнути багатовікову історію нашої держави допоможуть численні ілюстрації, карти, схеми. Видання призначене широкому загалу читачів, які бажають поглибити свої знання. Матеріали з початку 19 ст. і до наших днів увійдуть у 2—3-й томи.



Кл.слова:
Україна -- історія

   Тип видання:   навчальний посібник   
2.

Бевзенко, Степан Филиппович.
Історія українського мовознавства [Електронний ресурс] : історія вивчення української мови: навч. посібник / С. П. Бевзенко. - К. : Вища школа, 1991. - 232 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У навчальному посібнику висвітлено питання історіографії мовознавчої україністики, що охоплюють процес становлення і розвитку науки про українську мову від давніх часів до сучасності. Основну частину присвячено історії макрогалузей україністики, сучасній літературній мові, історії української мови. Для студентів філологічних факультетів спеціальності «Українська мова і література». Може бути корисний викладачам вузів, аспірантам, вчителям загальноосвітніх шкіл і всім, хто цікавиться проблемами українського мовознавства.



Кл.слова:
лінгвістика -- лексикографія -- україністика

   Тип видання:   словник   
3.

Плачинда, Сергій Петрович.
Словник давньоукраїнської міфології [Електронний ресурс] / С. П. Плачинда. - К. : Укр. письменник, 1993. - 63 с.

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Тисячу років перебували в забутті найстародавніші духовні скарби українського народу - міфи й легенди дохристиянської доби. Пропонована книжка відомого письменника, літературознавця і лінгвіста, краєзнавця і етнографа в певній мірі відроджує величний пантеон міфічних героїв і персонажів, що їх створила поетична уява праукраїнців. Словник як своєрідне одкровення про наших давніх предків, стане в пригоді кожному, хто прагне зазирнути в саму глибінь історії України, пройнятися її красою, мудрістю й дивовижним, хвилюючим злиттям Людини з Природою.



Кл.слова:
дохристиянська легенда -- міф

   Тип видання:   словник   
4.


Словник античної мітології [Електронний ресурс] / уклад. І. Я. Козовик, О. Д. Пономарів. - Т. : Богдан, 2006. - 312 с.

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Видання присвячене мітології давніх греків та римлян. Його статті не лише наводять мітологічні імена й назви реалій та понять античності, а й розкривають зміст мітів, розповідають про джерела їх виникнення. Підкреслюється зв'язок античної культури з культурою сучасних європейських та інших народів, показано вплив греко-римської мітології на літературу, музику, образотворче мистецтво сучасності.



Кл.слова:
міфологія -- античність -- Давня Греція -- Давній Рим

   Тип видання:   словник   
5.


Словник староукраїнської мови XIV-XV ст. [Електронний ресурс] : у 2 т. / уклад. Д. Г. Гринчишин, У. Я. Єдлінська, В. Л. Карпова ; ред. Л. Л. Гумецька, І. М. Керницький. - К. : Наукова Думка, 1977-1978

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1 : А - М (5701 слів). - 1977 р.. - 632 с.

Т. 2 : Н - Θ (5827 слів). - 1978 р.. - 582 с.


Словник староукраїнської мови реєструє актову лексику першого етапу середнього періоду історії української писемної мови. У словнику подається максимально повний виклад усіх наявних значень, семантичних відтінків, словосполучень з докладною розробкою статей службових слів за всіма їх синтаксичними функціями. Вперше в лексикографічній практиці із зазначенням фонетичної і графічної варіативності слів. Запроваджується цифрова статистика значень, семантичних відтінків і функцій засвідчених у пам’ятках XIV—XV ст. слів, а також усіх наявних фонетичних і графічних варіантів у формах з різними деформаціями включно. Словник є також базою для етимологічних досліджень, для порівняльного вивчення слов’янських мов та їх взаємодії з іншими мовами. Для філологів широкого профілю, мовознавців, палеографів, фахівців з історії української мови, викладачів, студентів та ін.



Кл.слова:
архаїзм -- фразеологізм

   Тип видання:   словник   
6.

Скрипник, Лариса Григорівна.
Власні імена людей [Електронний ресурс] : словник-довідник / Л. Г. Скрипник, Н. П. Дзятківська. - 3-тє вид.. - К. : Наукова Думка, 2005. - 334 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У Словнику-довіднику подаються офіційні імена, уживані в Україні,та їх варіанти, включено відомості про їх походження, правила правопису українських і російських прізвищ. Імена ілюструються уривками з поетичнихтворів, народних пісень тощо. Видання сувенірне. В ім’я здавна вкладався глибокий духовний зміст. Його вибір для новонародженої дитини був традиційною вірою в магічну силу слова й власного імені. Недарма ж великі українські князі носили такі славні імена, як Володимир (володар світу і людей), Ізяслав (той, хто славу здобуває), Святослав, Мстислав, Ярополк… Духовна міць, яка входила в них через надані ймення, робила князів непереможними. Адже в іменах завжди містилося добре віщування, побажання добробуту, захисту Богів, надія на кращу синовню чи доччину долю. І, мабуть, немає матері, яка б не назвала свою гарну доньку Любомирою (яку в миру люблять), Світланою (світлою, чистою) або Миланою (яка для всіх мила, якою милуються). Обираючи майбутнє ймення для дитини, батьки хотіли, щоб разом з ним вона отримала і захисника згори, божого охоронця. Так, вважалося, що Мирослави присвячені Богові Миру, Ярослави – Ярилу, а про Богуславів і Богданів дбатимуть Боги, які подарували родині бажану дитинку. Вважалося також, що той, хто назве немовля непривабливим іменем як-от Неждан, Нелюбима, Немира, збереже її від злого ока, яке, нібито, не зверне уваги на дитину, яку не ждали або не люблять. Але вже доведено, що подібні ймення тільки заважатимуть людині в житті, адже несуть в собі силу-силенну негативу. Дослідники вважають, що імена творилися за допомогою первісного арійського способу, який передбачає врахування всього комплексу релігійних та соціальних уявлень давнього суспільства. Навіть вважається, що імена були розподілені за кастовими прошарками, що зараз вже втратило своє значення. Крім того, імена могли втілювати як верхній, так і нижній Божественний світ. У давніх українців не було чітко вираженого протиборства між “темним” і “світлим”, кожне начало мало власне призначення, і від їх взаємодії творилося життя. Ще в давні часи, як засвідчують джерела, був звичаєвий набір двоосновних імен. Але й ці складові частини імен могли формуватися з більш простих елементів, які також слід враховувати, бо вони можуть іноді давати відмінне тлумачення. Існують імена, в яких виражено побажання здобути славу (Святослав, Ростислав), бути мужнім і відважним воїном (Ратимир, Ратибор, Ярополк), проявляти миролюбність (Миролюб, Любомир). Імена, які висловлюють гостинність (Гостирад, Милогост, Доброгост), можна пояснити і як очікування в родині бажаної дитини, яка прийшла на цей світ добрим гостем. Є імена, що втілюють любов батьків до Бога, який послав їм дитину і через відповідне ім’я дбатиме про неї (Богумил, Богуслав, Богурад), а також побажання на майбутнє позитивних рис характеру своїй дитині (Доброслав, Добромисл).



Кл.слова:
ономастика

   Тип видання:   словник   
7.


Словник античної міфології [Електронний ресурс] / уклад. І. Я. Козовик, О. Д. Пономарів. - К. : Наукова думка, 1989. - 236 с.

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Видання присвячене міфології давніх греків та римлян. Його статті не лише наводять міфологічні імена й назви реалій та понять античності, а й розкривають зміст міфів, розповідають про джерела їх виникнення. Підкреслюється зв’язок античної культури з культурою сучасних європейських та інших народів: показано вплив греко-римської міфології на літературу, музику, образотворче мистецтво сучасності.



Кл.слова:
античність -- давньогрецька міфологія -- давньоримська міфологія

   Тип видання:   зб. статей   
8.

Дзендзелівський, Й.
Українське і слов'янське мовознавство [Електронний ресурс] : збірник праць / Й. Дзендзелівський. - Л. : Наукове товариство ім. Шевченка, 1996. - 41 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Поява наукової праці в сучасних умовах – це своєрідний подвиг. І справа не лише у нелегкому процесі створення наукового дослідження, що є цілком природним для науковця. Важливо ще вміти організувати вихід у світ цього видання. І ось як наслідок поєднання цих двох чинників – перед нами цікаве і оригінальне дослідження з різних питань слов’янського мовознавства, яке буде корисним не лише для філологів, а й для географів, істориків української культури.



Кл.слова:
наука -- мова

   Тип видання:   наукове видання   
9.


100 найвідоміших образів української міфології [Електронний ресурс] / В. Завадська [та ін.]. - К. : Орфей, 2002. - 448 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Людська душа потребує єднання зі світом, тому міф завжди буде органічною часткою культури. До світогляду нашого народу увійшли вірування та уявлення багатьох поколінь, які жили на території сучасної України й належали до різних племен та археологічних культур. Давні збирачі, мисливці, рибалки, скотарі й землероби залишили відлуння своїх вірувань у тому багатогранному комплексі, який ми звемо українською традиційною культурою. Ця книжка є оригінальною спробою систематизовано представити найхарактерніші й найцікавіші образи, що існували у віруваннях і магічній практиці українського етносу.



Кл.слова:
міф -- звичай -- вірування

   Тип видання:   словник   
10.

Чучка, П.
Прізвища закарпатських українців [Електронний ресурс] : історико-етимологічний словник / П. Чучка. - Л. : Світ, 2005. - 704 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Розглядаються загальні питання теорії прізвища, історія становлення цього феномену та специфіка функціонування родових назв в Українських Карпатах. Аналізуються мовний та правовий статуси прізвища, глобальні національні, регіональні ознаки прізвищевих назв, їх варіантність, лексичне значення тощо. Подаються всі прізвища, які функціонують на території Закарпаття в перші повоєнні роки і тепер (понад 11,5 тис.). Біля реєстрового прізвища наводяться нинішня його географія побутування, перші фіксації прізвищевої назви в давніх документах Карпатського регіону, дані про соціальний статус засновника роду. Статті завершуються етимологічною довідкою щодо походження прізвища



Кл.слова:
ономастика -- етимологія -- прізвище

   Тип видання:   навчальний посібник   
11.


Матеріали до словника буковинських говірок [Електронний ресурс] : навчальний посібник / ред. К. Ф. Герман, К. М. Лук'янюк, В. А. Прокопенко. - Чернівці : ЧДУ, 1971-1979

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Вип. 1. - 1971. - 98 с.

Вип. 2. - 1971. - 60 с.

Вип. 3. - 1972. - 87 с.

Вип. 5. - 1978. - 100 с.

Вип. 6. - 1979. - 108 с.


Матеріали до словника фіксують лексику одного з давніх говорів української мови. Використано матеріали дипломних робіт студентів філологічного факультету, а також матеріали, зібрані діалектологічними експедиціями кафедри української мови ЧДУ. Для мовознавців — науковців, етнографів, викладачів, студентів.



Кл.слова:
слово -- вираз -- правопис -- вимова

   Тип видання:   словник   
Категорія: Релігія   
12.


Популярный словарь по буддизму и близким к нему учениям [Електронний ресурс] / сост. Л.Ю. Голуб, П.Ю. Голуб, О.Ю. Другова. - М. : Хроникер, 2003. - 324 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Словарь содержит 293 статьи о буддизме и других учениях, которые формировались в русле религиозно-философских традиций древней Индии. Представлены трактовки важнейших терминов, применяемых в буддизме разных стран, школ и направлений. Для облегчения поиска словарь снабжен многоаспектным указателем. В кратком комментарии рассмотрены некоторые вопросы, которые, ввиду их сложности, не могут быть достаточно полно изложены в рамках словарной статьи. Словарь рассчитан на широкий круг читателей, интересующихся восточной философией, религиоведением, психологией и историей культуры.



Кл.слова:
буддизм -- релігієзнавство -- вірування

   Тип видання:   підручник   
Категорія: Релігія   
13.

Мансикка, В. Й.
Религия восточных славян [Електронний ресурс] / В. Й. Мансикка. - М. : ИМЛИ РАН, 2005. - 368 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В. Й. Мансикка пытается рассмотреть данные письменных источников (и археологические свидетельства) в их исторической перспективе, проследить их соответствие позднейшим - вплоть до современных ему - данным, относящимся к верованиям и обрядам славянских народов и их соседей. Здесь Мансикка выступает как исследователь, соединивший в себе достоинства русской научной филологической школы и финской этнографической научной традиции, опирающейся на историко-географический метод.



Кл.слова:
обряд -- традиція -- етнографія -- вірування

   Тип видання:   наукове видання   
Категорія: Релігія   
14.

González-Wippler, M.
Santeria [Electronic resource] : the religion : faith, rites, magic / M. González-Wippler. - St. Paul : Llewellyn Publications, 2001. - 384 p.
Переклад назви: Сантерія як релігія: вірування, обрядовість, магія

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


An anthropologist and leading authority on Santeria, the syncretism of the Yoruba religion and Catholicism, Gonzalez-Wippler has written numerous books on the subject (e.g., Santeria , African Magic in Latin America , LJ 12/1/73; The Santeria Experience , LJ 2/15/82). Notorious for their secrecy, the Santeros initially misled Gonzalez-Wippler to protect their faith, but in time they recognized her genuine respect for the religion and began relaying accurate information. The book focuses on the Yoruba pantheon of orishas (Goddesses and Gods), the ten or more levels of Santeria hierarchy, the priesthood, the concept of Divine power known as ashe , initiations, Spirit possession, spells and herbs, and the controversial practice of animal sacrifice. A well-researched, fascinating look at a growing, dynamic religion with more than five million practitioners in this country alone.



Кл.слова:
сантерія -- карибський регіон -- релігія -- вуду -- міфологія

   Тип видання:   наукове видання   
Категорія: Релігія   
15.

Лозко, Г.
Українське язичництво [Електронний ресурс] / Г. Лозко. - К. : Український центр духовної культури, 1994. - 96 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


"Українське язичництво" Галини Лозко - це спроба систематизувати найдавніші вірування нашого народу. Це погляд на українську міфологію як на Олімп давніх Богів, яким вклонялися предки українців. Відродження предківських знань про світ - головна ідея книги. Додається також народовірський календар та праслов'янський Іменослов. Книга буде корисною вчителям-народознавцям, студентам і всім, хто цікавиться етнічною вірою українців.



Кл.слова:
бог -- віра -- міфологія

   Тип видання:   монографія   
16.

Павленко, Ю. В.
Передісторія давніх русів у світовому контексті [Електронний ресурс] / Ю. В. Павленко. - К. : Фенікс, 1994. - 400 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монографію присвячено вивченню найдавнішої історії населення сучасної України і навколишніх земель у контексті всесвітнього розвитку людства. В ній, зокрема, розглядаються питання походження сім'ї індоєвропейських народів і безпосередньо слов'ян, з'ясовуються етапи етнічної історії півдня Київської Русі. Особлива увага приділяється проблемі формування ранньодержавних систем на терені України за скіфо-античної та анто-полянської доби.



Кл.слова:
індоєвропейські народи -- анти -- скіфи -- поляни -- Київська Русь

   Тип видання:   методичний посібник   
17.

Доцяк, В. С.
Українська кухня [Електронний ресурс] / В. С. Доцяк. - 2-е вид., перероб. і доп.. - Л. : Оріяна-Нова, 1998. - 567 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В основу книги покладено відродження української національної кухні, технології приготування давніх традиційних страв. Подано товарознавчу класифікацію овочів, грибів, риби, м'яса, птиці, описано значення їх у харчуванні людини. Висвітлено раціональні способи кулінарної обробки продуктів, її вплив на якість готової продукції. Наведено способи і методи приготування та подавання страв, напоїв, виробів з тіста, вимоги до їхньої якості, терміни реалізації. Окремий розділ присвячено лікувальному харчуванню. Для учнів професійно-технічних закладів освіти.



Кл.слова:
кулінарія -- страва -- рецепт

   Тип видання:   методичний посібник   
18.

Кушпет, В. Г.
Самовчитель гри на старосвітських музичних інструментах [Електронний ресурс] / В. Г. Кушпет. - К. : LitSoft, 1997. - 148 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга містить інформацію про гру на давніх українських інструментах - кобзі, бандурі та торбані, а також ноти до народних пісень, що виконуються на ціх інструментах.



Кл.слова:
кобза -- бандура -- торбан

   Тип видання:   наукове видання   
19.

Мицик, Ю. А.
Чигирин - гетьманська столиця [Електронний ресурс] / Ю. А. Мицик. - К. : Видавничий дім "Києво-Могилянська академія", 2007. - 392 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Видання є першим узагальнюючим дослідженням з історії гетьманської столиці - Чигирина, з яким пов'язані часи Національно-визвольної війни українського народу 1648—1658 рр., часи Руїни та гайдамацького руху. У ньому висвітлюється також історія Чигиринського полку та низки населених пунктів па його території (Суботів, Медведівка та ін.). Книжка, в якій охоплено події з давніх часів до XIX ст,. грунтується як на опублікованих, так і на архівних джерелах, проливає світло на незнані сторінки історичного минулого важливого регіону України козацької доби. Видання розраховане їй науковців, викладачів вищої та середньої школи, краєзнавців та всіх, хто цікавиться історією козацтва та рідного краю.



Кл.слова:
Національно-визвольна війна -- полк -- козацтво

   Тип видання:   наукове видання   
20.

Булашев, Г.
Український народ у своїх легендах, релігійних поглядах та віруваннях [Електронний ресурс] / Г. Булашев. - К. : Довіра, 1992. - 416 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Унікальне видання, що вперше з'явилось друком на початку ХХ ст., розповідає про духовні набутки українського народу - космогонію, міфологію, легенди і перекази про світотвір, про рослинний та тваринний світ, народну астрологію - загалом легенди від часів язичництва до початку минулого століття.



Кл.слова:
космогонія -- міфологія -- народна астрологія
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського