Головна сторінка     Історико-культурні фонди  
  Електронний каталог  
  Інформаційно-бібліографічний сервіс  
 Філософська бібліотека НБУВ 

Бази даних


Філософам - Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Вид пошуку

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Філософам - Електронний каталог НБУВ (59)
Пошуковий запит: ((<.>U=Ю0/8$<.>)+(<.>U=Ю2$<.>)+(<.>U=Ю6$<.>)+(<.>U=Ю4$<.>)+(<.>U=Ю3$<.>)+(<.>RZN=Ю2$<.>))*((<.>U=Ю0/8$<.>)+(<.>U=Ю2$<.>)+(<.>U=Ю6$<.>)+(<.>U=Ю4$<.>)+(<.>U=Ю3$<.>)+(<.>RZN=Ю2$<.>))*(<.>K=ДЕКОНСТРУКЦІЯ$<.>+<.>K=МОВИ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 34
Представлено документи з 1 до 20
...

   
Тип видання: наукове видання   
1.

Лукреций
О природе вещей [Електронний ресурс] : в 2 т. : пер. с лат. / Лукреций. - М. : Изд-во АН СССР, 1946-1947. - (Классики науки)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


«Про природу речей» (лат. «De rerum natura») — поема римського поета Лукреція — і єдиний повністю збережений поетичний твір, у якому проповідується вчення Епікура. Слід зауважити, що Лукрецій, переконаний і пристрасний послідовник Епікура, не відтворив у своїй поемі всього вчення останнього: він виклав головним чином Епікурову фізику. У детальному викладі фізики Епікура полягає величезна заслуга Лукреція, тому що саме ця сторона Епікурового вчення представляє зовсім винятковий інтерес для історії наукової думки і матеріалізму. Що ж до вчення про критерії (каноніки) і етики, то він зачіпає їх лише побіжно. Епікур (ін. гр. Філософ 4-3 століття до н.е.) був найбільшим матеріалістом і атеїстом античного світу, ідеологом рабовласницької демократії, розвивав атомістичну філософію. Навчав, що матерія вічна і що боги не можуть у неї втручатися. Мета філософії — щастя людини, заради якого потрібно звільнитися від внутрішніх страхів і забобонів, пізнати закони природи.Суть філософії спрямована проти забобонів і містики. Поема Лукреція складається із шести книг. У перших двох книгах викладається атомістична теорія світобудови, що відкидає втручання богів у мирські справи. Книга третя присвячена вченню Епікура про душу, причому наводяться докази, що душа матеріальна, смертна і що страх перед смертю безглуздий. У четвертій книзі знаходиться виклад питань про людину, а також про чуттєві сприйняття, в яких Лукрецій бачить основу людських знань. У п'ятій книзі Лукрецій займається проблемами космогонії, пояснюючи походження землі, неба, моря, небесних тіл і живих істот. У кінці цієї книги дається блискучий нарис поступового розвитку людства і людської культури і розбирається питання про походження мови. Основний зміст шостої книги — знищення забобонних страхів шляхом природного пояснення явищ природи, що вражають людину. Тут йдеться про грім, блискавки, хмари, дощ, землетруси, виверження Етни, розливи Нілу, про різні незвичайні властивості джерел та інші явища природи. Закінчується остання книга міркуванням про хвороби і описом повального мору в Афінах під час Пелопоннеської війни в 430 році до н.е.

Кл.слова:
антична філософія -- епікуреїзм -- матеріалізм


   
Тип видання: наукове видання   
2.

Постовалова, В. И.
Язык как деятельность [Електронний ресурс] : опыт интерпретации концепции В. Гумбольдта / В. И. Постовалова. - М. : Наука, 1982. - 224 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


В книге проводится логико-методологический анализ концепции В. Гумбольдта с позиций принципа деятельности. Дается характеристика этого принципа и его места в философии и методологии, рассматривается типология деятельностных представлений языка в лингвистике.

Кл.слова:
лінгвістика -- мовна екстеріорізація -- антропоморфність мови -- неогумбольдтіанство


   
Тип видання: монографія   
3.


Философия языка: в границах и вне границ [Електронний ресурс] / отв. ред. Ю. С. Степанов. - Харьков : Око, 1993. - 192 с. - (Международная серия монографий ; т. 1)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Монография, открывающая международную серию исследований, посвящена изучению эпистемологического статуса лингвофилософских парадигм. Рассматриваются разнонаправленные соотношения парадигм философии языка и социокультурных и общенаучных стилей мышления, языковые механизмы смены культурных парадигм, связи философии языка и "философии политики".

Кл.слова:
філософія мови -- лінгвістичні механізми -- мовний дискурс


   
Тип видання: зб. статей   
4.


Жак Деррида в Москве [Електронний ресурс] : деконструкция путешествия / под ред. А. Иванова, М. Рыклина. - М. : РИК "Культура", 1993. - 208 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Эта небольшая книга создает прецедент: впервые оригинал текста такого крупного современного философа, как Жак Деррида, выходит в свет на русском языке. Бывали случаи первой публикации его книг на английском, итальянском и других европейских языках, но с русским такое случается впервые. Есть и еще одно отличие: если за предыдущими публикациями работ Деррида на иностранных языках всегда следовала публикация оригинала, то в данном случае сам перевод будет функционировать как оригинал, на месте, вместо оригинала. Жак Деррида многое сделал для разоблачения таких мифологем, как „оригинальное", „изначальное", „аутентичное", „порядок присутствия", привилегия логоса как голоса, как того, что предшествует письму. И вот оригинал его текста несводимо приобретает форму перевода, в его более чем сомнительной самодостаточности, в качестве фрагмента его собственного — le propre, собственное, еще один антагонист деконструкции — фрагмента, в котором анализируются фрагментарные записи, дневники, заметки Этьембля, Жида, Беньямина.

Кл.слова:
деконструкція -- постструктуралізм -- персоналія


   
Тип видання: підручник   
5.

Вітгенштайн, Л.
Філософські дослідження [Електронний ресурс] / Л. Вітгенштайн. - К. : Основи, 1995. - 311 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


До книжки ввійшли дві головні праці видатного австрійського філософа Людвіга Вітгенштайна (1889—1951). Перша з них, «Tractatus Logico-Philosophicus», дає нове поняття філософії як відмови від будь-якої форми системної побудови і визначає її мету як логічне пояснення думок. Вихідний пункт цих ідей — міркування, що сучасний світ є вже не світом речей, а світом фактів у логічному просторі. У другій праці «Філософські дослідження» стисло викладено думки про філософію мови, багатство і оригінальність яких справили великий вплив на сучасне західноєвропейське мислення і визначили нові напрямки в модерній лінгвістиці. Ще більше значення має ця праця як модель філософського методу.

Кл.слова:
філософія мови -- сучасна лінгвістика


   
Тип видання: наукове видання   
6.

Вітгенштайн, Л.
Tractatus Logiko-Philosophicus [Електронний ресурс] / Л. Вітгенштайн. - К. : [б. в.], 1995. - 66 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Цю книжку, мабуть, зрозуміє тільки той, хто вже сам колись передумав висловлені у ній чи принаймні подібні до них думки Отже, це не підручник. Мети книжки було б досягнуто, якби хтось, із зрозумінням читаючи її, отримав задоволення Книжка розглядає певні філософські проблеми і, здається мені, показує, що поява цих проблем зумовлена нерозумінням логіки нашої мови Весь її зміст уклався б у такі слова: все, що взагалі можна висловити, можна висловити ясно, а про те, про що не можна говорити, треба мовчати Отже, ця книжка хоче провести межу думці, чи, радше, не думці, а висловлюванню думки,— бо, щоб провести межу думці, ми повинні були б мати змогу сягати думкою по обидва боки тієї межі (тобто мати змогу думати те, що неможливо думати) Тож межу можна провести тільки в мові, а те, що лежить поза межею, буде просто нісенітницею Не хочу оцінювати, наскільки мої намагання збігаються з намаганнями інших філософів Навіть більше — те, що я написав, у своїх подробицях не претендує взагалі на визнання його чимось новим, а тому я й не подаю жодних джерел, бо мені байдуже, чи те, що я думав, до мене вже думав хтось інший

Кл.слова:
мова -- спілкування -- невербальне спілкування


   
Тип видання: наукове видання   
7.

Марсель, Ґабріель.
Бути і мати [Електронний ресурс] : пер. с фр. / Ґ. Марсель. - Харків : Фоліо, 1998. - 134 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Ця книга є однією з перших спроб запропонувати українському читачеві у більшому обсязі філософський доробок одного з чільних мислителів нашого часу — Ґабріеля Марселя. На вибір автора вплинули чинники і випадкові й не випадкові. Щонайперше слід сказати, що переклад робіт Марселя здійснювався вже давно. І помиляються ті, хто гадає, що праця над українським перекладом світової філософської класики не велася. Можливо, без державних субсидій чи тематичних планів, однак навіть у тій безнадійній ситуації вона все ж відбувалась. Хоча, хтозна, можливо, саме такі рамки для зосередженої і незалежної роботи й потрібні. І велася ця робота по обидва боки «залізної» завіси. Пропонований шановному товариству текст Марселя теж опрацьовувався у самому зеніті епохи застою, коли не могло бути й мови ні про яку публікацію, а чи навіть просте копіювання єдиного рукопису перекладу. І аж тільки тепер ми маємо змогу запропонувати широкому загалові не тільки спробу першої інтерпретації текстів Ґабріеля Марселя по-українськи, але і зразок українського самвидаву кінця сімдесятих початку восьмидесятих як свідчення того, що українська філософська думка таки жевріла у, можливо, нечисленних, проте все ж функціонуючих напівмистецьких, напівлітературних гуртках.

Кл.слова:
західна філософія -- проблеми філософії -- свідомість -- ідеалізм


   
Тип видання: наукове видання   
8.

Грязнова, А. Ф.
Аналитическая философия [Електронний ресурс] : становление и развитие / А. Ф. Грязнова. - М. : Дом интеллектуальной книги, 1998. - 528 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Антология содержит наиболее известные тексты представителей аналитической философии, одного из самых влиятельных направлений западной философской мысли XX века. Работы выдающегося английского философа Б. Рассела в увлекательной форме рассказывают о возникновении аналитической методологии в борьбе с различными течениями идеалистического монизма. Статьи М. Шлика фактически являются манифестом логического позитивизма Венского кружка. В классической статье Д. Э. Мура отражены особенности «среднего этапа» развития аналитической философии — так называемой лингвистической философии. Ряд работ освещают современные взгляды аналитиков на проблемы сознания, мышления, языка. Включенные в антологию тексты переводятся на русский язык впервые. Для специалистов по философии, логике, лингвистике, психологии, студентов и преподавателей.

Кл.слова:
епістемологія -- онтологія -- філософія мови -- філософія психології -- лінгвістика


   
9.


Philosophy of meaning, knowledge and value in the 20th century [Electronic resource] / ed. by John V. Canfield. - London ; New York : Routledge, 2005. - 325 p. - (Routledge History of Philosophy ; vol. X)
Переклад назви: Філософія сенсу, знання та значення в 20 столітті

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


The twentieth century brought enormous change to subjects such as language, metaphysics, ethics and epistemology. This volume covers the major developments in these areas and more.

Кл.слова:
філософія мови -- метафізика -- етика -- епістемологія -- політична філософія


   
Тип видання: наукове видання   
10.

Манан, П'єр.
Інтелектуальна історія лібералізму [Електронний ресурс] : пер з фр. / П'єр Манан. - К. : Дух і літера, 2005. - 216 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


У цій роботі П. Манан поставив перед собою завдання представити головні напрямки та вирішальні моменти історії лібералізму, який уже близько трьох століть є першою й головною течією і, так би мовити, постійною основою сучасної політики Європи та Заходу. Читач знайде на цих сторінках, звісно, не політичну історію Європи, а, скоріше, макет цієї історії, перелік її ключових елементів. Дороговказами на цьому шляху автором обрано кілька основних творів політичної філософії, від Макіавеллі до Токвіля. Адже історія політичної філософії найкраще пояснює розвиток європейської історії.

Кл.слова:
політична філософія -- політичне мистецтво


   
Тип видання: монографія   
11.


Противоречие и дискурс [Електронний ресурс] / отв. ред. И. А. Герасимова. - М. : ИФ РАН, 2005. - 184 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Проблема противоречия представлена во множестве аспектов: методологическом, когнитивном, лингвистическом. Исследование культурных контекстов привело к классификации основных принци- пов аналитического и диалектического мышления. Новая тематика фокусируется на анализе принципа недвойственности, провозглаша- емого в восточных философских системах. Ряд статей посвящен об- суждению проблем языка. «Провоцирующая» методология софисти- ки и проблемы организации исследовательского диалога — в центре внимания исследований по философии образования. Книга представит интерес для специалистов по теории аргумен- тации, методологии науки, философии языка и эпистемологии.

Кл.слова:
проблема мови -- філософія освіти


   
Тип видання: підручник   
12.

Витгенштейн, Л.
Избранные работы [Електронний ресурс] / Л. Витгенштейн. - М. : Территория будущего, 2005. - 440 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Книга обращается к философским проблемам и показывает — как я полагаю, — что постановка этих проблем покоится на непонимании нашего языка. Весь Смысл книги можно охватить приблизительно такими словами: то, что вообще можно сказать, можно сказать ясно, а о том, о чем нельзя говорить, должно хранить молчание. Стало быть, книга проводит границу мышлению, или, скорее, не мышлению, а проявлению мыслей. Ибо, чтобы провести границу мышлению, мы должны были бы быть в состоянии мыслить по обе стороны этой границы (мы должны были бы, тем самым, быть в состоянии мыслить о том, о чем мыслить нельзя).

Кл.слова:
мислення -- розуміння мови -- філософська проблема


   
Тип видання: навчальний посібник   
13.

Амирова, Т. А.
История языкознания [Електронний ресурс] : учебное пособие для студентов высших учебных заведений / Т. А. Амирова. - М. : Академия, 2005. - 672 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Учебное пособие содержит обзор развития теоретических идей и конкретных лингвистических исследований начиная с древности (китайская, индийская и греко-латинская традиции). В нем подробно освещается состояние теории языка в Средние века и эпоху Возрождения, становление и развитие языкознания в Новое время. Особое внимание уделяется описанию сравнительного языкознания и философии языка в XVII —XIX вв. и первой—третьей четверти XX в. Каждая глава снабжена подробной библиографией. Для студентов высших учебных заведений. Может быть рекомендовано для магистрантов, аспирантов и для всех интересующихся возникновением и развитием философии и истории языкознания.

Кл.слова:
лінгвістика -- дослідження -- філософія мови


   
14.

Шпет, Г. Г.
Внутренняя форма слова [Електронний ресурс] : этюды и вариации на темы Гумбольта / Г. Г. Шпет. - 3-е изд., стереотипное. - М. : КомКнига, 2006. - 214 с. - (Академия фундаментальных исследований: философия)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Выдающийся русский философ Густав Шпет оказал огромное влияние на развитие методологии, психологии, логики, эстетики, этнологии, истории, а также семиотики и философии языка. Основу данной книги составляет исследование языка как одного из основных методов понимания психологии социального бытия. Язык, по мнению автора, порождается не только необходимостью общения, но и чисто внутренними потребностями человечества, лежащими в самой природе человеческого духа, и при этом он имеет независимое, внешнее бытие, оказывающее влияние на самого человека. Книга предназначена лингвистам, философам, психологам, а также преподавателям, студентам и аспирантам гуманитарных вузов и всем заинтересованным читателям.

Кл.слова:
філософія мови -- семіотика -- естетика


   
Тип видання: наукове видання   
15.

Бибихин, Владимир Вениаминович.
Язык философии [Електронний ресурс] / В. В. Бибихин. - Изд. 3-е, стер. - СПб. : Наука, 2007. - 389 с. - (Слово о сущем ; т. 76)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Переиздание курса, прочитанного в осенний семестр 1989 года на философском факультете МГУ им. Ломоносова. Рассматриваются онтологические основания речи, возможности слова, проблемы герменевтики. На классических примерах разбираются понятия логоса, мифа, символа, трансценденции, тела. Решается вопрос об отношении философии к богословию. Книга предназначена для всех, кто увлечен философией и филологией, и может служить учебным пособием по истории мысли и философии языка.

Кл.слова:
історія думки -- філософія мови


   
Тип видання: монографія   
16.

Мінаков, Михайло Анатолійович.
Історія поняття досвіду [Електронний ресурс] : монографія / М. А. Мінаков ; Національний університет "Києво-Могилянська академія". - К. : Парапан, 2007. - 380 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Цю монографію присвячено історії вивчення досвіду і тих засобів, якими філософія намагалася його описати в ХІХ - ХХ ст. Аналізу піддано еволюцію поняття досвіду в межах західних філософських традицій, зокрема у критичній філософії Канта, філософії абсолюту Гегеля, неокантіанстві, прагматизмі, аналітичній філософії мови, феноменології та герменевтиці.

Кл.слова:
історія філософії -- історія науки


   
17.

Гайдеґґер, Мартін.
Дорогою до мови [Електронний ресурс] / М. Гайдеґґер ; пер. з нім. В. Кам`янця. - Л. : Літопис, 2007. - 232 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  
  

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


До видання ввійшло шість прань відомого німецького філософа Мартіна Гаидеґґера про мову, які він написав та оприлюднив між 1950 і 1959 роками, коли знову повернувся до викладання й активної публічної діяльності. У цих текстах автор зосередився на різних аспект ах взаємозв'язку мови і буття, поезії та філософії, мови і мовлення. Для філософів, філологів, усіх, хто цікавиться проблемами Мови.

Кл.слова:
філософія -- мовознавство


   
Тип видання: дисертація   
18.

Мінаков, Михайло Анатолійович.
Досвід і філософія: еволюція поняття досвіду в західній філософії ХІХ-ХХ ст. [Електронний ресурс] : дис. ... д-ра філос. наук : 09.00.05 / М. А. Мінаков ; Нац. ун-т "Києво-Могилянська академія". - К. : [б. в.], 2007. - 408 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Дисертацію присвячено визначенню основних характеристик еволюції поняття досвіду в західних філософських системах, що під впливом перетворення філософської думки у німецькому ідеалізмі постали у ХІХ–ХХ століттях. На основі історико-філософського топологічного аналізу ключових положень про досвід, висунутих у межах західної філософії від Античності до ХХ століття, відтворено цілісну картину передісторії та історії філософського поняття досвіду. Докладно проаналізовано особливості філософського аналізу досвіду у Канта та Геґеля, що заклали рамки подальшої еволюції змісту поняття досвіду, визначені напруженням між епістемологічним та герменевтичним підходами. Було встановлено, що еволюція поняття досвіду відбувалася як діалектичний процес визначення досвіду в термінах фактичності та історичності в основних течіях філософії Заходу ХІХ–ХХ ст. На основі аналізу основних рис історії поняття досвіду в західній філософії ХІХ–ХХ ст. в дисертації в систематичному вигляді було представлено цілісну концепцію еволюції поняття досвіду в західній філософії ХІХ–ХХ ст., яка узагальнює специфіку підходів до аналізу досвіду в філософських позиціях неокантіанства, прагматизму, аналітичної філософії мови, феноменології і герменевтики, та особливості впливу цих підходів на формуванням завдань сучасної епістемології, філософії мови та філософії науки.

Кл.слова:
неокантіанство -- прагматизм -- феноменологія -- герменевтика


   
19.

Деррида, Жак.
Диссеминация [Електронний ресурс] : пер. с фр. / Ж. Деррида. - Екатеринбург : У-Фактория, 2007. - 608 с. - (Philosophy)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Одно из ключевых собраний текстов крупнейшего современного мыслителя отказывается быть книгой, демонстрируя живое разворачивание во все стороны того рискованного предприятия, в котором одним жестом исполняется чтение и письмо. Высочайшие ставки мысли отличают изощренную игру деконструкции, несводимую к какому бы то ни было набору шагов, правил и/или примеров, что и вызывет столь яростные дискуссии.

Кл.слова:
думка -- філософія -- слово -- деконструкція


   
Тип видання: навчальний посібник   
20.

Деррида, Жак.
Позиции [Електронний ресурс] / Ж. Деррида. - М. : Академический Проект, 2007. - 160 с. - (Философские технологии)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Эта книга видного мыслителя XX в., мэтра постструктурализма Жака Деррида (1930-2004) является знаковой. По мысли самого философа, именно с этого сборника интервью стоит начать изучение проблематики, которой посвящены его работы. Не являясь пропедевтикой, текст позволяет читателю погрузиться в процессе активной интерпретации в практику деконструкции. Здесь получают краткую и ясную характеристику ключевые концепты философии Деррида: "деконструкция", "differanee", "письмо", "преодоление метафизики". Стилистика непринужденной беседы делает доступным текст не только специалисту, но и читателю, не знакомому с постструктуралистскими стратегиями философствования. При этом важно не обманываться радостью поспешного понимания, поскольку существуют специфические трудности и парадоксы интерпретации, связанные с различием между отправленным и полученным сообщением. Ведь значение, являющееся результатом контекстуальных сил, никогда не может быть строго определенным, и "изъясняться на своем языке значит требовать перевода, взывать о переводе". Для студентов и всех интересующихся современной философией.

Кл.слова:
деконструкція -- сучасна філософія

...
 
Статистика
за 31.05.2024
Число запитів
Число користувачів
Статистика
за поточний місяць
Число запитів
Число користувачів

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського