Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Автореферати дисертацій (138)Реферативна база даних (861)Книжкові видання та компакт-диски (275)Журнали та продовжувані видання (19)
Пошуковий запит: (<.>K=ІДЕОЛОГІЧНИЙ$<.>+<.>K=ЗЛАМ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 18
Представлено документи з 1 до 18

   Тип видання:   монографія   
1.

Білецька, О.
Поділля на зламі XIV - XV ст. [Електронний ресурс] : до витоків формування історичної області: монографія / О. Білецька. - О. : Астропринт, 2004. - 416 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії на основі залучення широкого кола вітчизняних та зарубіжних джерел вивчається становлення історичної області України — Поділля. Хронологічні рамки роботи охоплюють період від другої половини XIV ст. до першої половини XV ст. Дослідження починається зі з'ясування сутності терміну "Поділля" в історико-географічному та історико-етнографічному контекстах. Встановлюючи особливості історичних умов виникнення Поділля як окремої політичної одиниці, авторка пропонує чітку періодизацію розвитку краю, відтворює перипетії його розподілів і перерозподілів між різними державами. Значна увага приділяється висвітленню політики східноєвропейських володарів та їх васалів щодо Поділля.



Кл.слова:
українська земля -- регіон -- область

   Тип видання:   монографія   
2.
 


Мовчан, О. М.
Повсякденне життя робітників УСРР. 1920-ті рр. [Електронний ресурс] / О. М. Мовчан. - К. : Інститут історії України НАН України, 2011. - 312 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монографія присвячена проблемі історії повсякденного життя українських робітників на зламі епох—у перше десятиріччя радянської влади. Показано динаміку змін у їх побуті у зв’язку з переходом від військового комунізму до нової економічної політики та на початку другого комуністичного штурму кінця 1920-х — початку 1930-х рр. Розглядається широкий комплекс питань, пов’язаних із життям найманих працівників, — проблема працевлаштування, умови праці та взаємини у трудових колективах, рівень медичного забезпечення та інших видів соціального страхування, житлові умови, прибутки та витрати робітничих родин, характер їх харчування. Показано способи пристосування робітників до нових умов життя та їх протестні дії. Для широкого кола читачів.



Кл.слова:
працевлаштування -- соціальне страхування

   Тип видання:   наукове видання   
3.


Інститут історії України Національної академії наук України Документи і матеріали. 1936–1991 [Електронний ресурс] : у 2 кн. / відп. ред. В. А. Смолій. - К. : Інститут історії України НАН України, 2011

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Кн. 1 : 1936–1947. - 2011. - 630 с.


До видання, підготовленого до 75-річчя Інституту історії України НАН України, вміщено документи, що дають уявлення про багатовимірне життя Інституту та доробок науковців за період від часу заснування установи у 1936 р. до 1991 р., коли із здобуттям Україною незалежності відбувся історіографічний злам. У першій книзі опубліковані документи, що розкривають життя Інституту та його співробітників у найтрагічніше десятиліття його існування — від відомої постанови ЦК КП(б)У від 23 липня 1936 р. про заснування науководослідної установи історичного профілю в системі Академії наук УСРР — до іншої, сумнозвісної постанови ЦК КП(б)У “Про політичні помилки і незадовільну роботу Інституту історії України Академії наук УРСР” від 29 серпня 1947 р. Упорядники чимало уваги приділи реконструкції втраченого архіву Інституту періоду до 1943 р.; висвітленню діяльності структурних підрозділів Інституту, в тому числі його Львівського відділу; мовою документів намагались показати життя істориків в роки окупації України вермахтом як в евакуації в Уфі, так і в окупованих Києві та Львові; а також відобразити особливості історіографічного процесу перших повоєнних років. Багато документів виявлені недавно і публікуються вперше.



Кл.слова:
історія -- документ

   Тип видання:   наукове видання   
4.

Іванушкин, В.
Проблема читачівства та її вивчення [Електронний ресурс] : (форми орг. та методи роботи Каб. вивч. кн. та читача при У. Н.-Д. І. К.) / В. Іванушкин. - К. : Друкарня Київської Філії Книгоспілки, 1926. - 31 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ця книга, як усі видання Українського наукового інституту книгознавства (УНДІК), цікава гостротою своєї проблематики. Видання присвячено видатному бібліотекознавцю М. О. Рубакіну. Вона зачіпає тему, яку він розробляв ще на зламі ХІХ–ХХ ст., – читачівство. Коротко, у форматі брошури, окреслено форми організації та методи роботи Кабінету вивчення книжки та читача при УНДІК: залучення широких народних мас до читання за принципом індивідуального підходу, вивчення впливу книжки на читача.



Кл.слова:
читання

   Тип видання:   життєпис   
5.

Драгоманов, М. П.
Листи до Ів. Франка і інших, 1881-1886 [Електронний ресурс] / М. П. Драгоманов. - Л. : Українсько-руська видавнича спілка, 1906. - 260 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


М. Драгоманов та І. Франко — у чомусь істотному визначальні історичні особи в українській суспільно-політичній ситуації епохи зламу ХІХ і ХХ століть. Вивченню їх стосунків і діалогу, який вони вели в журналістиці, у тому чи іншому аспектах присвячені праці сучасних дослідників [2; 5; 6]. Тим не менше залишається не до кінця з’ясованим початковий період у їхньої полеміки, коли І. Франко залишив роль слухняного учня і виходив на самостійну світоглядну дорогу. У цій статті ми спробуємо показати народження прихованої полеміки між М. Драгомановим та І. Франком, яка відбувалася на сторінках журналу „Народ” (1890 — 1895).



Кл.слова:
українська література -- нація -- націоналізм -- сучасна історія

   Тип видання:   монографія   
6.
 


Гундорова, Тамара.
ПроЯвлення Слова [Електронний ресурс] : дискурсія раннього українського модернізму / Тамара Гундорова. - Вид. 2-е перероб. і допов.. - К. : Критика, 2009. - 441 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


І Іоне, лопош і сне та перероблене видання монографії Тамари Гундороної «І ІроЯвлення Слова» - книжки, знакової для українського літературознавства середини 1990-х років, - нагадує про досвід раннього модернізму початку XX століття, коли започатковувалися нові форми літературности, і є своєрідною апологією свідомости модерну. Передчуття духу постмодерну в середині 1990-х дало змогу в першому варіянті монографії розглядати злами та переходи нової свідомости початку XX століття в українській літературі як варіянт справдженого модерну. Із перспективи після-постмодерної нового змісту набувають авторчині тези про трансмодерність українського модерного проекту, про існування інших модернізмів: національних, Тендерних, колоніяльних, про явище модернізму як естетичного гнозису.



Кл.слова:
сучасна література,  -- українська література -- літературознавство

   Тип видання:   монографія   
7.

Трахтенберг, Ісаак Михайлович.
Книга про отрути та отруєння [Електронний ресурс] : нариси токсикології / М. І. Трахтенберг. - Тернопіль : В-во ТДМУ, 2008. - 364 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії наведено історію токсикології — науки про отрути й отруєння. Узагальнено результати наукових досліджень токсикологів, гігієністів та екологів щодо пріоритетних проблем хімічної безпеки. Причини антропогенної хімічної експансії на зламі тисячоліть розглянуто у контексті конфронтації, що посилюється, між техносферою і природою. Запропоновано заходи щодо охорони навколишнього середовища, а також заходи безпеки для запобігання гострим і хронічним інтоксикаціям, у тому числі професійним, побутовим, лікарським.



Кл.слова:
токсична речовина

   Тип видання:   наукове видання   
Категорія: Соціологія   
8.
 


Арон, Реймон.
Етапи розвитку соціологічної думки. Монтеск’є. Конт. Маркс. Токвіль. Дюркгайм. Парето. Вебер [Електронний ресурс] : пер. з фр. / Реймон Арон. - К. : Юніверс, 2004. - 392 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Цей твір складається з семи етюдів про засновників соціології - Монтеск'є, Конта, Маркса, Токвіля та про покоління зламу XX століття - Дюркгайма, Парето та Вебера. Українською мовою друкується вперше.



Кл.слова:
соціологія -- революція 1848

   Тип видання:   науково-популярне видання   
9.

Turtledove, Harry.
The War That Came Early [Electronic resource] : the Big Switch / Harry Turtledove. - [S. l.] : [б. в.], [19_ _?]. - 818 p.
Переклад назви: Війна, що прийшла передчасно: великий злам

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


The War That Came Early: The Big Switch is a work of fiction. All incidents and dialogue, and all characters with the exception of some well-known historical and public figures, are products of the author’s imagination and are not to be construed as real. Where real-life historical or public figures appear, the situations, incidents, and dialogues concerning those persons are entirely fictional and are not intended to depict actual events or to change the entirely fictional nature of the work. In all other respects, any resemblance to persons living or dead, is entirely coincidental.



Кл.слова:
друга світова війна

   Тип видання:   науково-популярне видання   
10.
 


Лук'яненко, Левко.
З часів неволі. Сосновка-7 [Електронний ресурс] / Левко Лук'яненко ; Міжрегіональна академія управління персоналом. - К. : МАУП, 2005. - 528 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ця книга Л. Лук'яненка — новий жанр у його літературній творчості. Досі з в'язнівського життя він публікував твори, скомпоновані з документів та його побіжних роздумів. "З часів неволі" — правдиві спогади про концтабірне життя політв'язнів-друзів і просто знайомих автора, адміністрацію, режим ув'язнення, роздуми про долю України та розмірковування над методами боротьби за її незалежність. І безупинне протистояння намаганням адміністрації зламати політв'язнів і примусити до зради. У низці нарисів є слабодухі й нікчемні люди. Вони на маргінесі оповіді. Абсолютна більшість постатей української національно-визвольної війни та боротьби — це справді найкращі сини й доньки української нації, це золоті люди. Вони не фотокопії, вони образи, що їх відтворила пам'ять автора-політв'язня Лук'яненка, у чомусь неповна, зате щира і пристрасна в своїй любові до України і ненависті до ворогів. Книга — не літепла, вона гаряча.



Кл.слова:
комуністичний терор -- концтабірне життя -- політв'язні

   Тип видання:   наукове видання   
11.


Українське суспільство на зламі Середньовіччя і Нового часу [Електронний ресурс] : нариси з історії ментальності та національної свідомості / відп. ред. В. А. Смолій ; Національна академія наук України, Інститут історії України. - К. : [б. в.], 2001. - 320 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В нарисах на грунтовній джерельній базі та нових методологічних засадах відтворено основні аспекти ментально-свідомісної характеристики переломної між середньовіччям і новим часом доби української історії, показано шляхи формування субкультур провідних страт тогочасного суспільства. Розраховано на науковців, викладачів та студентів вузів, широкий читацький загал.



Кл.слова:
історія України -- медієвістика -- менталітет

   Тип видання:   науково-популярне видання   
12.
 


Бондар-Терещенко, Ігор.
У задзеркаллі 1910-30-их років [Електронний ресурс] / Ігор Бондар-Терещенко. - К. : Темпора, 2009. - 519 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Пропонована книга є цікавим, несподіваним поглядом на так званий «радянський» культурний процес 1910—1930-х років XX століття: крізь своєрідне «задзеркалля» офіційної епохи і зсередини — через листування, спогади, щоденникові нотатки. Зокрема, йдеться про взаємовідношення життя й мистецтва, влади й діячів культури, їх роль та місце в умовах радянської ідеології. Видання розраховане на широке коло читачів. Книга написана за «харківським» («скрипниківським») правописом, затвердженим Народним комісаром освіти УРСР М. Скрипником у 1928 році у Харкові, а згодом прийнятим в еміграції. У межах Радянської України він офіційно діяв до 1933 року. На нашу думку, «харківський правопис», яким послуговувалася тогочасна творча еліта та офіційна влада, допоможе краще відобразити епоху та надасть читачеві можливість глибше зануритися в неї.



Кл.слова:
українська культура -- радянський час -- ідеологічний злам

   Тип видання:   монографія   
13.

Майборода, О. М.
Мовна ситуація в Україні [Електронний ресурс] : між конфліктом і консенсусом / О. М. Майборода, М. І. Шульга. - К. : ІПіЕНД імені І. Ф. Кураса НАН України, 2008. - 398 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Колективна монографія містить у собі результати соціологічного моніторингу мовної ситуації в Україні та проведеного на його основі аналізу особливостей прояву мовного чинника у процесах суспільної трансформації. В роботі розкрито історичні передумови, внутрішні та зовнішні чинники виникнення мовної проблеми в Україні, розглянуто правові та політичні механізми її вирішення, проаналізовано можливості досягнення консенсусної моделі функціонування найбільш поширених мов.



Кл.слова:
мовна політика -- білінгвальність -- ідеологічний конфлікт

   Тип видання:   художня література      науково-популярне видання   
14.
 


Іщенко, Михайло.
Спалився за Україну [Електронний ресурс] / Михайло Іщенко. - К. : Просвіта, 2004. - 128 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Художньо-біографічна повість про життя і мученицьку смерть Олекси Гірняка з Калуша. Довгий час у Радянському Союзі будь-яка згадка імені цієї мужньої людини кваліфікувалася як націоналізм. Михайло Іщенко, канівський краєзнавець і лікар, уперше про Олексу Гірняка розповів світові у 90-х роках. Так розпорядилася доля, що саме йому, черговому лікарю 21 січня 1978 року довелося побачити останки чоловіка, який спалився за Україну на Чернечій горі поблизу могили Тараса шевченка, прочитати рукописну листівку, в якій Олекса Гірник звинувачував радянську владу в приниженні національної гідності українців, нищенні української мови та культури.



Кл.слова:
український рух опору -- дисидентство -- ідеологічний спротив

   Тип видання:   науково-популярне видання   
15.
 



Війна у натовпі [Електронний ресурс] / Дмитро Корчинський [та ін.]. - К. : Амадей, 1999. - 384 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ця книга дихає гарячим повітрям подій на зламі епох — розпаду Радянського Союзу, народження незалежних держав і конфліктів, що розгоралися внаслідок краху могутньої і хворої імперії. Без пафосу і прикрас розповідають автори книги про свою участь у боях та заворушеннях у Придністров'ї, Абхазії, Чечні, Бєларусі та інших гарячих точках новітньої історії. За жанром це — репортаж з елементами нарису, історичних екскурсів, філософских спостережень. Текст — жорсткий, часом — жорстокий. Та хіба може бути лагідною ще не охолола вулканічна лава? Можна погоджуватись чи не погоджуватись з авторами та їхніми поглядами і підходами. Але не можна не прагнути дізнатися, як воно було насправді. Бо ж інакше ми приречені на нове коло брехні і фарисейства, цензури зовнішньої і внутрішньої.



Кл.слова:
збройні конфлікти -- політична діяльність -- авантюризм -- провокації

   Тип видання:   художня література   
16.

Брехт, Бертольт.
Копійчаний роман. Матінка Кураж та її діти. Кавказьке крейдяне коло [Електронний ресурс] / Бертольт Брехт. - Київ : Дніпро, 1973. - 530 с.. - (Вершини світового письменства ; т. 15)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


«Кавказьке крейдяне коло» розказує про глибоку порочність і нелюдяність капіталістичного суспільного устрою і про необхідність замінити його таким, що сприяв би розвиткові, розквітові людяного в людині. Тут — про принципи, про гуманізм і справедливість такого устрою, ім’я якому соціалізм. Сюжет «Матінки Кураж» — це, власне кажучи, Тридцятилітня війна, окремі її епізоди, здебільшого розділені відстанню у кілька років. Однак та чи інша історична подія — лише у натяк чи, в кращому разі, ідеологічний контекст, серед якого виявляють себе статисти цього «всесвітнього спектаклю»: Кураж та її найближче оточення. Таким чином, фабульні ходи в творах Брехта — це не копіювання дійсності й навіть не її опосередковане відображення, а скорше її моделювання. Це немовби приклади, аргументи у великій і важливій ідеологічній суперечці. «Копійчаний роман» загалом можна розглядати як своєрідний розгорнутий коментар до «Копійчаної опери». Безперечно, знайомство з романом значно полегшує режисерам роботу над постановкою п’єси. Але для читача «Копійчаний роман» — не коментар до п’єси, а самостійний художній твір. У чомусь він навіть цінніший за п’єсу — ну хоча б у тому, що повністю завершений і не потребує постановки чи будь-якого іншого «втілення». Але він і не заперечення «епічного театру». Це застосування загальної брехтівської естетики до літератури.



Кл.слова:
політична сатира -- драматургія -- німецька література

   Тип видання:   науково-популярне видання   
17.
 


Гнатюк, Оля.
Прощання з імперією: українські дискусії про ідентичність [Електронний ресурс] : пер. з пол. / О. Гнатюк. - Київ : Критика, 2005. - 528 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Польська дослідниця аналізує дебати українських інтелектуалів навколо національної та культурної ідентичности на зламі XX і XXI ст. Ті дискусії розглянуто в ширшому контексті центрально-східноєвропейських дебатів про ідентичність. Аналіз дискурсу ідентичності дає змогу розглядати різні рівні та виміри українських дискусій і, водночас, застосовувати інтердисциплінарний підхід.



Кл.слова:
національна ідентичність -- деколонізація свідомості -- нативізм -- креолізація -- манкуртство

   Тип видання:   зб. статей   
18.


Тоталітаризм як система знищення національної пам’яті: Матеріали всеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю (11 – 12 червня 2020 року) [Електронний ресурс] : збірник наукових праць = Totalitarianism as a system of destruction of national memory : Materials of the All-Ukrainian scientifi c-practical conference with international participation / відп. ред. Тетяна Єщенко. - Львів : Друкарня Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, 2020. - 556 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Текст у форматі PDF 10.33 Мб


У збірнику наукових праць уміщено матеріали учасників усеукраїнської науково-практичної конференції з міжнародною участю «Тоталітаризм як система знищення національної пам’яті». Подано розвідки, в яких розглянуто колективну пам’ять і національну ідентичність, міфи, символи й ідеологеми комуністичного тоталітаризму у мистецтві, науці й освіті; репресії, голод, державний терор, ідеологічний тиск, війни як засоби знищення української нації, місця української національної пам’яті (топографічні, монументальні, символічні, функціональні); визначено десемантизацію базових ідеологем радянської семіосфери в сучасній українській мові, розглянуто русифікацію як інструмент експансії і (нео-)тоталітаризму; проаналізовано ідеологічну цензуру, тоталітарну риторику і нові маніпулятивні технології у пресі, на радіо, телебаченні, рекламі, в мережі інтернет.

Для науковців у галузі українознавства, істориків, культурологів, філологів.



Кл.слова:
історія і сучасність -- інструмент експансії -- тоталітаризм
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського