Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (10)Тематичний інтернет-навігатор (2)Автореферати дисертацій (834)Реферативна база даних (5020)Книжкові видання та компакт-диски (1692)Журнали та продовжувані видання (99)
Пошуковий запит: (<.>K=ПОЛІС$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 25
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   словник   
1.

Аркушин , Г. Н.
Словник західнополіських говірок [Електронний ресурс] : у 2 т. / Г. Л. Аркушин. - Луцьк : Ред.-вид. відд. "Вежа" Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2000

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1 : А - Н. - 355 с.

Т. 2 : О - Я. - 458 с.


Пропонований словник уміщує понад 13000 діалектизмів (не враховуючи фонетичних варіантів). Записи говіркових слів подаються із 540 населених пунктів Західного Полісся, а також із пограниччя. Як ілюстрації, крім речень зі зв'язного мовлення, використані повір'я, прислів'я та приказки, загадки, уривки з обрядових пісень. Для мовознавців, фольклористів, етнографів, а також усіх, хто цікавиться народною мовою.



Кл.слова:
лінгвістика -- народна мова -- діалектизм -- українська мова

   Тип видання:   монографія   
2.

Ковальчук, В.
Діяльність ОУН(б) і Запілля УПА на Волині і південному Поліссі (1941 - 1944 рр.) [Електронний ресурс] / В. Ковальчук. - Торонто : Літопис УПА ; Л., 2006. - 497 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії на підставі широкого кола джерел висвітлюється малознана сторінка історії національно-визвольної боротьби за становлення незалежної Української держави - діяльність мережі ОУН(б) і Запілля УПА на Північно-західних українських землях (Волинь і південне Полісся) у 1941-1944 pp. Увага зосереджена на зусиллях ОУН(б) та УПА, спрямованих на організацію влади, господарського життя та гуманітарної сфери на територіях, контрольованих українськими повстанцями. Досліджено діяльність суспільно-політичних, організаційно-мобілізаційних, господарських референтур, Служби безпеки, референтур звязку, Українського Червоного Хреста та жіноцтва.



Кл.слова:
ОУН -- УПА -- Друга світова війна

   Тип видання:   наукове видання   
3.

Несен, І. І.
Весільний ритуал Центрального Полісся [Електронний ресурс] : традиційна структура та реліктові форми (середина ХІХ - ХХ ст.) / І. І. Несен. - К. : Центр захисту культурної спадщини від надзвичайних ситуацій, 2004. - 280 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


На підставі польових досліджень, проведених протягом 1993 - 2003 рр., та їх діахронного співставлення з архівними та друкованими джерелами середини XIX - XX ст. зроблено спробу наукової реконструкції весільного ритуалу Центрального Полісся - регіону побутування реліктових етнографічних явищ та найбільш постраждалого від аварії на Чорнобильській АЕС. Встановлено інваріантну основу обрядової моделі та її факультативні елементи. Визначено чотири локальні варіанти святкової композиції, характер зв'язків між ними, спрособи переходу від одного до іншого, з'ясовано територію їх побутування. До наукового обігу введено ряд нових обрядових сюжетів та етнографічних фактів як додаткове джерело вивчення духовної культури Українського Полісся.



Кл.слова:
Полісся -- українська земля -- традиція -- ритуал

   Тип видання:   наукове видання   
4.

Конобродська, В.
Поліський поховальний і поминальні обряди [Електронний ресурс] / В. Конобродська. - Житомир : Полісся, 2007

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1 : Етнолінгвістичні студії. - 356 с.


У книзі досліджено поховально-поминальний обрядовий комплекс Полісся. Подано опис мовних та предметно-дійових складових цілісного культурного тексту поховального й поминальних обрядів Полісся та інших українських і слов'янських історико-етнографічних регіонів та районів. Окремі елементи поліського поховально-поминального обряду розглянуто на тлі інших явищ слов'янської духовної культури. Усе це спрямоване на з'ясування основи культурного явища та його номініції, що є відображенням давньої картини світу в свідомості носіїв традиційної культури. Для фахівців-етнолінгвістів, мовознавців, етнологів, фольклористів та всіх шанувальників української і слов'янської традиційної духовної культури.



Кл.слова:
обряд -- ритуал -- Полісся -- етнографія

   Тип видання:   словник   
5.

Лисенко, П. С.
Словник поліських говорів [Електронний ресурс] / П. С. Лисенко. - К. : Наукова думка, 1994. - 260 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Дослідження лексики поліських говорів становить особливу цінність для осмислення історії українського народу та його мови. Це незамінний матеріал для дослідників фольклору та етнографії. До Словника, крім виразно діалектної лексики, включені також деякі олова загальнонародної розмовної мови, що мають цікаві семантичні, граматичні та акцентологічні особливості. Словник розрахований на мовознавців, істориків, фольклористів, етнографів, вчителів, викладачів та студентів відповідного фаху, аматорів історії української мови.



Кл.слова:
діалектознавство -- акцентологія -- фольклор

   Тип видання:   монографія   
Категорія: Біологічні науки   
6.


Гриби та грибоподібні організми Національного природного парку "Деснянсько-Старогутський" [Електронний ресурс] : монографія / за заг. ред.: І. О. Дудки, М. П. Придюка. - Суми : Університетська книга, 2009. - 223 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монографію присвячено грибам та грибоподібним організмам Національного природного парку «Деснянсько-Старогутський». Наведено коротку характеристику фізико-географічних умов парку та його рослинності, розглянуто історію досліджень грибів на території Лівобережного Полісся в цілому та парку зокрема. Охарактеризовано методи мікологічних досліджень cистематичну та екологотрофічну структуру й видовий склад грибів парку, його раритетну компоненту, а також практичне значення грибів і грибоподібних організмів регіону. Наведено повний анотований список виявлених на цей час видів грибів і грибоподібних організмів.



Кл.слова:
гриб -- мікологія

   Тип видання:   монографія   
7.


Город и государство в древних обществах [Електронний ресурс] : межвузовский сборник / ред. О. Е. Хованова. - Ленинград : Изд-во Ленинградского ун-та, 1982. - 162 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Сборник посвящен актуальной проблеме современной исторической науки — город и государство в античном мире, Византии и Древней Руси. Исследуются вопросы происхождения города-государства (полиса) в Древней Греции, прослеживается формирование первоначального протогорода (протополиса) в гомеровский период, последующее его развитие и превращение е гражданскую общину — полис. Рассматривается история изучения города в советское время.



Кл.слова:
поліс -- місто-держава

   Тип видання:   науково-популярне видання   
8.


Полесье (лингвистика, археология, топономика) [Електронний ресурс] / ред.: В. В. Мартынов, Н. И. Толстой. - М. : Наука, 1968. - 306 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В книге рассматриваются фонетические и лексические особен­ности полесских говоров, роль Полесья в славянском этногенезе, вопросы топономики, украинской географической терминологии и рас- расшифровки древних белорусских текстов, писанных арабским письмом. Большинство статей обобщает материал, собранный во время полесских экспедиций 1962–1965 гг. и изложенный в книге «Лексика Полесья»



Кл.слова:
слов'янський етногенез -- поліський діалект

   Тип видання:   наукове видання   
9.

Цинкаловський, О.
Стара Волинь і Волинське Полісся [Електронний ресурс] : краєзнавчий словник — від найдавніших часів до 1914 року / О. Цинкаловський. - Вінніпег : Волинь, 1984

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - 1984. - 600 с.

Т. 2. - 1986. - 580 с.


Краєзнавчий словник — від найдавніших часів до 1914 року. У загальній монографії сіл і міст Волині (в широкому розумінні) опрацьовано 5600 місцевостей як-то міст, містечок, сіл, колоній, хуторів, річок, озер, боліт, пуш і урочищ.



Кл.слова:
історія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
10.

Бульба-Боровець, Т.
Армія без держави [Електронний ресурс] / Т. Бульба-Боровець. - Вінніпег : Волинь, 1981

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Спогади отамана Поліської Січі, засновника і першого провідника Української Повстанської Армії (від липня 1943 р. — Українська Народна Революційна Армія), що постала 22 червня 1941 року, започаткувавши новий етап визвольних змагань під освяченими українською кров'ю прапорами, виповнюють прогалину в наших знаннях про події з часів Другої світової війни. Автентична УПА на чолі з отаманом Тарасом Бульбою-Боровцем вела збройну боротьбу як з гітлерівськими, так і зі сталінськими «визволителями», не підпорядковуючись жодній політичній партії і визнаючи тільки єдино законну владу — Уряд Української Народної Республіки в екзилі



Кл.слова:
УПА -- УНРА -- ОУН

   Тип видання:   науково-популярне видання   
11.

Петренко, Р.
Слідами армії без держави [Електронний ресурс] / Р. Петренко. - К. : Українська видавнича спілка, 2004. - 271 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Роман Петренко - учасник Українського Опору на Волині від 17 вересня 1939 року до відновлення совєтської окупації у 1943-1944 рр. Живучи після війни на еміґрації, Роман Петренко прочитав книжку свого близького знайомого Тараса Боровця «Армія без держави» і побачив у ній історію визвольної боротьби на Волині у «кривому дзеркалі» того ж автора. Книжка Р.Петренка - це одна із «загублених ланок» з ланцюга, без якої не можна писати правдивої історії про Український визвольний рух. Автор збирав матеріяли й документи, які б підтвердили правду про події, учасником яких він був. Він знав Т.Боровця, знав Волинське Полісся, міг докладно простежити, документально пройти слідами «армії без держави». Крім власних спогадів автора, використано маловідомі документи, що зберігалися у еміґрантів, штабі ОУН у Мюнхені та закритих архівах СССР, Польщі, Східної Німеччини, Чехо-Словаччини.



Кл.слова:
історія -- визвольний рух

   Тип видання:   наукове видання   
12.


Говірка села Машеве Чорнобильського району [Електронний ресурс] : в 4 ч.. - К. : Довіра : Центр захисту культурної спадщини від надзвичайних ситуацій, 2003-2005

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1 : Бідношия Ю.І., Дика Л.В. Тексти. - 2003. - 456 с.

Ч. 2 : Воронич Г.В., Москаленко Л.А., Пономар Л.Г. Тексти. - 2003. - 607 с.

Ч. 3 : Бідношия Ю.І. Матеріали до Лексичного атласу української мови. - 2003. - 225 с.

Ч. 4 : Бідношия Ю.І. та ін. Матеріали до Поліського етнолінгвістичного атласу. - 2005. - 704 с.


Книга є частиною монографічного опису говірки та традиційної культури с. Машеве, мешканці якого після Чорнобильської катастрофи 1986 року були компактно переселені в с. Лукаші Баришівського р-ну Київської обл. У1997-2001 роках від переселенців старшого віку здійснено аудіозапис різнотематичних розповідей, а також пісень, замовлянь, переказів і зразків малих фольклорних жанрів. Тексти паспортизовано, подано у фонетичній транскрипції та паралельно у призначеній для нефілологів транслітерації. Представлені матеріали зберігають адекватний мовно-культурний образ втраченої частини Полісся. Праця орієнтована на мовознавців, етнологів, фольклористів, соціологів, а також широке коло читачів.



Кл.слова:
катастрофа -- Полісся -- традиційна культура

   Тип видання:   наукове видання   
13.


Українські грамоти XV ст. [Електронний ресурс] / від. ред. М. М. Пещак. - К. : Наукова думка, 1965. - 163 с.. - (Пам'ятки української мови XV ст.)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У цьому випуску зібрані українські грамоти XV ст., які раніше або зовсім не публікувалися, або були опубліковані у виданнях, що не призначалися для мовознавчих досліджень. Грамоти згруповані за їх територіальним походженням: окремо подані грамоти центральної України, Західного Полісся, Галичини, українські грамоти з території Молдавії, закарпатська грамота. Кожна грамота супроводжується палеографічним коментарієм. У передмові подається загальна мовна характеристика кожної групи пам’яток, розглядаються найхарактерніші риси їх письма. До випуску додані покажчики власних імен, географічних назв і словник малозрозумілих слів.



Кл.слова:
грамота

   Тип видання:   альбом   
14.


Українська вишивка [Електронний ресурс]. - Торонто : Ліга Українських Католицьких Жінок Торонтської Єпархії, 1984. - 52 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В альбомі представлені зразки вишивок різних регіонів України: Київщини, Полтавщини, Чернігівщини, Черкас, Житомира, Одещини, Херсонщини, Полісся, Волині, Східного Поділля, Західного Поділля, Яворівщини, Сокальщини, Покуття, Буковини, Лемківщини, Бойківщини, Гуцульщини, Закарпаття. Показані церковні ризи, українські рушники, мережки, змережування і рубці.



Кл.слова:
прикладне мистецтво -- орнамент

   Тип видання:   хрестоматія   
15.
 



Велесова книга [Електронний ресурс] : пер. с древнеслав.. - М. : Амрита-Русь, 2006. - 266 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Велесова Книга — збірник молитов, легенд, оповідань про давню слов'янську історію написаних праукраїнською (давньоукраїнською) мовою. Датування пам'ятки спірне. Одні вважають її найдавнішим язичницьким писемним трактатом 10 століття, інші — підробкою кінця 19 — середини 20 століття. Місцем укладання пам'ятки називають Полісся, Новгород. Події, що описані у Велесовій книзі, охоплюють період приблизно від 7 ст. до н. е. до кінця IX ст. н. е. Назва книги пов'язана з іменем слов'янського бога Велеса (бога достатку, худоби і торгівлі).



Кл.слова:
міфологія -- фольклор -- давня історія -- слов'янин

   Тип видання:   хрестоматія   
16.

Павлюк, Ігор.
Хрестоматія української легальної преси Волині, Полісся, Холмщини та Підляшшя 1917-1939, 1941-1944 рр. [Електронний ресурс] / Ігор Павлюк, Микола Мартинюк. - Луцьк : Твердиня, 2005. - 428 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У хрестоматії підібрано найцікавіші і найрепрезентабельніші оригінальні публікації за одинадцятьма тематичними напрямками, які були видрукувані на шпальтах української легальної преси Волині, Полісся, Холмщини та Підляшшя у 1917-1939, 1941-1944 роках. Видання вміщує повністю невідомі або маловідомі на сьогодні додаткові ілюстративні матеріали до книги «Українська легальна преса Волині, Полісся, Холмщини та Підляшшя 1917-1939, 1941-1944 рр.» І. Павлюка, яка побачила світ у львівському видавництві «Каменяр» 2001 року. Для журналістів, пресознавців, істориків, краєзнавців, бібліографів, культурологів, філологів, студентів гуманітарних спеціальностей вищих навчальних закладів, усіх, хто цікавиться історією української преси.



Кл.слова:
новинарство -- ЗМІ -- міжвоєнна доба

   Тип видання:   наукове видання   
17.


Говірки Чорнобильської зони [Електронний ресурс] : системний опис / Національна академія наук України, Інститут української мови ; за ред. П. Ю. Гриценка. - К. : Довіра, 1999. - 271 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі подано нариси про словозміну, синтаксис, лексику та семантику говірок Чорнобильської зони та суміжних ареалів. Нариси розширюють відому дотепер інформацію про поліські діалекти, що належать до архаїчних діалектних типів.



Кл.слова:
діалектологія -- мовознавство -- Полісся

   Тип видання:   наукове видання   
18.


Говірки Чорнобильської зони [Електронний ресурс] : тексти / Національна академія наук України, Інститут української мови ; за ред. П. Ю. Гриценка. - К. : Довіра, 1996. - 358 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі вміщено діалектні тексти, записані на магнітофон у 1994-1996 рр. від переселених з Чорнобильської зони носіїв середньополіського діалекту. Тексти паспортизовано, подано у фонетичному записі. Праця буде корисною україністам, славістам, зокрема, мовознавцям, етнологам, історикам.



Кл.слова:
діалектологія -- мовознавство -- Полісся

   Тип видання:   наукове видання   
19.

Дзьобак, В. В.
Отаман Тарас Бульба-Боровець [Електронний ресурс] : (штрихи до політичного портрета) / В. В. Дзьобак ; Національна академія наук України, Інститут історії України. - К. : [б. в.], 1995. - 91 с.. - (Історичні зошити)

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
друга світова війна -- Поліська Січ -- рух опору

   Тип видання:   наукове видання   
20.

Черненко, Олександра.
Експресіонізм у творчості Василя Стефаника [Електронний ресурс] / О. Черненко. - Нью-Йорк : Сучасність, 1989. - 276 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Дотеперішні дослідники творчости Василя Стефаника переважно вбачали в ньому оборонця покривджених соціальною несправедливістю галицьких селян, абож, спираючися на писання другого, вже повоєного періоду його творчости, - борця за національне визволення. Проте такі традиційні інтерпретації недостатні і не можуть вже нас сьогодні задовільнити. Часто витворюється враження, що деякі критики намагалися втиснути мистецьку індивідуальність письменника у Прокрустове ложе власних естетичних уподобань, а передусім - політичних переконань, нехтуючи не раз ориґінальним світом його своєрідної творчої уяви. Щойно коли усвідомимо собі глибоко полісмисловий характер Стефаникових творів, зможемо відкрити в них вселюдські перспективи, їхню універсальну вартість. Одна з головних вад традиційних інтерпретацій полягає в тому, що вони не розглядають дорібку Стефаника на тлі духовости його власної, себто сучасної йому европейської доби. стефаник був емоційно глибоко зв'язаний з українським селом, з якого він вийшов, але водночас його світогляд був співзвучний з тим світоглядом, що оволодів Европою на переломі 20 сторіччя, себто з течією екпресіонізму. Цей експресіоністичний світогляд наближував Стефаника до передових літературних і мистецьких кіл Заходу, але відчужував його від тогочасної галицької інтеліґенції, якій часто було важко зрозуміти його творчість. Велич творчости Стефаника саме в тому, що він зумів створити синтезу національного первня з уселюдським, отже, поєднати любов до української людини з модерним світоглядом та з модними на той час засобами мистецького вияву. Точніше: він прищепив експресіонізм на український ґрунт, втілив його в українську народну тематику, до того ж надихав його чаром української природи та фольклору. В межах цієї праці не було можливості вичерпно розглянути всі твори Стефаника, в яких проявляються характеристичні риси його експресіоністичної манери. Завдання звужено до деяких вибраних творів і проблем, до висвітлення спорідненості письменника з естетичним та етичним світоглядом тогочасної мистецької епохи, не забуваючи її передових мистців, теоретиків і письменників, а далі до аналізи Стефаникових стилістичних засобів і структури його творчого вияву.



Кл.слова:
літературознавство -- експресіонізм -- новелістика
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського