Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (12)Тематичний інтернет-навігатор (2)Автореферати дисертацій (57)Реферативна база даних (375)Книжкові видання та компакт-диски (638)Журнали та продовжувані видання (42)
Пошуковий запит: (<.>K=ЛІТЕРАТУРНА$<.>+<.>K=МІСТИФІКАЦІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 86
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   словник   
1.

Івченко, Анатолій Олександрович.
Тлумачний словник української мови [Електронний ресурс] / А. О. Івченко. - Х. : Фоліо, 2002. - 540 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Тлумачний словник української мови» містить найважливіші, найчастотніші слова сучасної української мови (біля 7000 словникових статей), без опанування яких неможливе розуміння сучасних текстів і розмовної літературної мови. При доборі слів автор використав як досягнення української частотної лексикографії, так і матеріали власних досліджень значного за обсягом корпусу текстів сучасної української преси. Важливою рисою цього словника є те, що він охоплює найновішу лексику, яка була повністю відсутня в дотеперішніх тлумачних словниках української мови. Натомість, він повністю позбавлений маловживаних, діалектних та застарілих слів. Порівняно із попередніми тлумачними словниками дане видання має дві принципові відмінності в побудові словникової статті. Перша відмінність полягає в тому, що спеціально виділено синоніми, які раніше подавалися у складі тлумачення й часто не вирізнялися користувачами словника. Окрім того, синоніми супроводжуються позначками різноманітного типу (стилістичними, оціночними тощо), це значно підвищує ефективність їхнього використання. Друга відмінність полягає в тому, що значна кількість слів іншомовного походження супроводжується етимологічними довідками, в яких зазначається з якої мови запозичено дане слово. Досі таку інформацію можна було одержати або з етимологічного словника, або із словника іншомовних слів. Таким чином, до рук читача потрапляє словник універсального призначення, який може використовуватися і як довідкове видання, і як книга для читання й посібник для активного засвоєння сучасної української мови. Усі словникові статті подано в доступному, проте не спрощеному вигляді. Вони містять інформацію, яка стосується не лише значень слів, але й орфоепічних та морфологічних норм. Словник призначений для різних категорій читачів як україномовних, так і російськомовних. Але найбільше він придасться учням і студентам, які прагнуть поглибити знання української мови, а також іноземцям, які вивчають українську мову. Нинішнє видання опрацьоване на основі «Словника української мови» в 11 т:, а також лексичної комп'ютерної бази даних, створеної автором.



Кл.слова:
літературна мова -- українська мова -- дефініція

   Тип видання:   довідник   
2.


Как написать сочинение? [Електронний ресурс] / сост. Н. Г. Быкова. - М. : Филологическое общество «Слово» : АСТ, 1997. - 576 с.. - (Справочник школьника)

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Учебное издание составлено в соответствии с новой программой литературного образования школьников, рекомендованной Министерством образования Российской Федерации. Оно представляет собою фрагменты литературно-критических работ, с помощью которых ученик сможет глубоко и полно раскрыть наиболее повторяющиеся темы сочинений. Для выпускников школ, абитуриентов, школьных учителей.



Кл.слова:
будова тексту -- літературна освіта

   Тип видання:   методичний посібник   
3.

Чак, Є. Д.
Складні випадки українського слововживання [Електронний ресурс] / Є. Д. Чак ; від. ред. М. А. Жовтобрюх. - 2-е вид., доп.. - К. : Радянська школа, 1969. - 219 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У посібнику подано в алфавітному порядку зразки слововживання, підкріплені ілюстративним матеріалом з творів класиків української літератури кін. 19 - поч. 20 ст., а також українських радянських письменників.



Кл.слова:
українська мова -- літературна мова

   Тип видання:   словник   
4.

Огієнко, І.
Український стилістичний словник [Електронний ресурс] : підручна книжка для вивчення української літературної мови / І. Огієнко. - Л. : Наукове товариство ім. Шевченка, 1924. - 251 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


«Підручна книжка для вивчення української літературної мови»



Кл.слова:
українська мова -- стилістика -- літературна мова

   Тип видання:   науково-популярне видання   
5.


Український правопис [Електронний ресурс] / ред. : Є. І. Мазніченко, Н. М. Максименко, К. С. Чайка. - К. : Наукова думка, 2007. - 288 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Видання 2007 року виходить з уточненнями, пов’язаними зі змінами в українській граматиці, що сталися останнім часом. Для фахівців та всіх, хто цікавиться питаннями правопису сучасної української літературної мови.



Кл.слова:
сучасна українська мова -- літературна мова -- граматика

   Тип видання:   підручник   
6.

Леонова, М. В.
Сучасна українська літературна мова. Морфологія [Електронний ресурс] / М. В. Леонова. - К. : Вища школа, 1983. - 264 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Навчальний посібник містить опис морфологічної системи сучасної української літературної мови. Дано класифікацію частин мови, характеристику граматичних категорій і форм, висвітлено словозміну й формотворення. Книжку побудовано на матеріалі усіх стилів, іноді — розмовної мови. Розрахований на студентів, учителів, аспірантів, викладачів.



Кл.слова:
українська мова -- морфологія -- словозміна -- словотвір

   Тип видання:   словник   
7.


Орфоепічний словник [Електронний ресурс] / уклад. І. М. Погрібний. - К. : Радянська школа, 1986. - 118 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Словник містить близько 44 тис. слів сучасної української літературної мови. Він дає відповіді на питання щодо правильної вимови та наголосу слів та їх граматичних форм.



Кл.слова:
наголос -- вимова -- сучасна мова -- літературна мова

   Тип видання:   словник   
8.


Українська літературна вимова і наголос [Електронний ресурс] : словник-довідник / відп. ред. М. А. Жовтобрюх. - К. : Наукова думка, 1973. - 724 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
орфоепія -- наголос -- вимова

   Тип видання:   монографія   
9.

Ткач, Л.
Українська літературна мова на Буковині в кінці XІХ - на початку XX ст. [Електронний ресурс] : у 3 т. / Л. Ткач. - Чернівці : Рута, 2000. - 408 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1 : Матеріали до словника


Монографія "Українська літературна мова на Буковині в кінці XIX - на початку XX ст." - перша спроба подати цілісну характеристику регіонального функціонування української мови в зазначений період у контексті істориш-культурних чинників, які впливали на соціальний статус української мови, її функціональні сфери та ступінь внутрішнього розвитку. У першій частині монографії представлено словникові матеріали, з яких постає загальний образ західного варіанта тодішньої української літературної мови у зіставних зв'язках із її сучасними лексичними, граматичними, фонетичними нормами тощо. Реєстрову частину словника укладено з таких лексичних одиниць, що у їх формі, значенні й особливостях слововживання виявилася історична специфіка літературномовного процесу на західноукраїнських землях, зокрема й на Буковині, - вплив живої народної мови - діалектів південно-західного наріччя, співтериторіальних мов, які функціонували в місцевому соціумі в силу поліетнічного складу населення, діяльності чужомовної державної адміністрації часів Австро-Угорщини. Матеріали до словника містять близько 3500 словникових статей. Ілюстративні матеріали мають різне функціонально-стилістичне спрямування, у них використано тексти публіцистики, навчальних посібників, листування, художньої літератури, зразки інформаційного мовлення - хроніку громадсько-політичного життя, рекламу, оголошення тощо. У коментарях до кожної словникової статті подано зіставні мовні факти з польської, німецької, російської, румунської та інших мов. Друкується згідно з ухвалою Вченої ради Чернівецького державного університету ім.Ю.Федьковича, протокол №2 від 23 березня 2000 р.



Кл.слова:
діалект -- говірка -- наріччя

   Тип видання:   словник   
10.


Итальянско-русский, русско-итальянский словарь [Електронний ресурс] / уклад. О. В. Дмитрієв, В. Г. Степенко. - К. ; Ірпінь : Перун, 2002. - 576 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Словник містить близько 42 000 найбільш уживаних слів і словосполучень італійської та російської мов. Широко представлена суспільно-політична, науково-технічна, літературна та розмовна лексика. Призначений для учнів старших класів, викладачів, слухачів курсів іноземних мов, студентів, аспірантів та осіб, що вивчають італійську мову самостійно.



Кл.слова:
переклад -- слово -- правопис

   Тип видання:   наукове видання   
11.

Недзельский, Е.
Угро-русскій театръ [Електронний ресурс] / Е. Недзельский. - [Б. м. : б. в.], 1941. - 57 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Работа посвящена истории угро-русского литературного языка. Недзельский Евгений (1894- 1961) - литературовед, поэт, переводчик, журналист. Учился на историко-филологическом факультете Московского университета.



Кл.слова:
літературна мова -- літературознавство

   Тип видання:   підручник   
12.

Вихованець, І.
Теоретична морфологія української мови [Електронний ресурс] / І. Вихованець, К. Городенська. - К. : Пульсари, 2001. - 400 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У теоретичному курсі описано морфологічну систему і структуру сучасної української літературної мови. Розглянуто з позицій функціонально-категорійної граматики центральні питання морфології; морфологічні одиниці й типи морфологічних категорій; взаємозв'язки морфології, синтаксису і словотвору. Подано з погляду функціонально-категорійної теорії нову інтерпретацію частин мови, морфологічних категорій і багатьох інших граматичних явищ сучасної української літературної мови. У книзі апробовано теоретичні засади нової академічної граматики української мови. Для мовознавців, викладачів і студентів філологічних факультетів, учителів.



Кл.слова:
літературна мова -- морфологія -- синтаксис -- словотвір

   Тип видання:   монографія   
13.

Русанівський, В. М.
Життя слова [Електронний ресурс] / В. М. Русанівський, С. Я. Єрмоленко. - К. : Вища школа, 1978. - 192 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії висвітлюються питання мовної культури, аналізуються найважливіші норми української літературної вимови, правила сучасного слововживання, пов'язані із змістовою і стилістичною точністю слова, з'ясовується походження окремих фразеологізмів, власних назв і т. п. Звернено увагу на труднощі щодо вживання тієї чи іншої граматичної форми, на складні випадки українського правопису. Розрахована на науковців, викладачів, журналістів та студентів гуманітарних факультетів.



Кл.слова:
слововживання -- літературна мова -- фразеологізм -- правопис

   Тип видання:   наукове видання   
14.

Кобилянський, Б. В.
Діалект і літературна мова [Електронний ресурс] : східнокарпатський і покутський діалекти, їх походження і відношення до української літературної мови / Б. В. Кобилянський. - К. : Радянська школа, 1960. - 276 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі простежено генезу гуцульского й покутського діалектів, розглянуто взаємозв’язок територіальних діалектів з літературною мовою



Кл.слова:
фольклор

   Тип видання:   монографія   
15.

Матвіяс, І. Г.
Українська мова і її говори [Електронний ресурс] / І. Г. Матвіяс. - К. : Наукова думка, 1990. - 168 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії характеризуються форми вияву української загальнонародної мови, літературна мова і народні говори. Висвітлюється походження української мови, визначаються територіальні і соціальні говори на Україні, розглядається питання діалектного членування української мови, викладається історія і з'ясовується характер українських наріч і говорів, визначається зв'язок народних говорів з літературною мовою давньоруського і староукраїнського періодів, описується відношення народних говорів до нової української літературної мови.



Кл.слова:
літературна мова -- походження мови

   Тип видання:   монографія   
16.


Мова і процеси суспільного розвитку [Електронний ресурс] / відп. ред. В. М. Русанівський. - К. : Наукова думка, 1980. - 211 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії розглядаються процеси розвитку сучасних літературних мов світу, характерні ознаки мови нації - її функціональна різноманітність, тенденції збагачення словникового складу, інтернаціоналізація лексичних засобів, зокрема в галузі нової термінології, - що не однаково проявляються в старописемних і молодописемних мовах. Аналізуються процеси розвитку мов у СРСР і США, а також у країнах, що розвиваються, африканського, південноамериканського і азіатського континентів. Для мовознавців - дослідників, викладачів і студентів, суспільствознавців, вчителів, лекторів і пропагандистів.



Кл.слова:
літературна мова -- мовознавство

   Тип видання:   стандарт   
17.


Скорочення слів в українській мові у бібліографічному описі: загальні вимоги та правила [Електронний ресурс] : видання офіційне : ДСТУ 3582-97. - Чинний від 1998-07-01. - К. : Держстандарт України, 1998. - 58 с.. - (Інформація та документація)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Цей стандарт відповідає ISO 4: 1984 «Документація. Правила скорочення слів у назвах та найменувань публікацій», ISO 832:1994 «Інформація та документація. Бібліографічний опис та посилання. Правила скорочення бібліографічних термінів». НА ЗАМІНУ РСТ УРСР 1743-82



Кл.слова:
лінгвістика -- мовознавство -- граматика -- літературна мова

   Тип видання:   наукове видання   
18.

Возняк, М. С.
Історія Української Літератури [Електронний ресурс] : в 2 кн. / М. С. Возняк. - Л. : Світ, 1992-1994

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Кн. 1. - 1992. - 696 с.

Кн. 2. - 1994. - 560 с.


Фундаментальна праця відомого українського філолога, академіка М. С. Возняка висвітлює періоди розвитку української народності, української літературної мови, оригінального і перекладного письменства, літописну літературу. Детально проаналізовано всі аспекти утвердження національної самобутності українського народу в ХVІ-ХVІІ ст., активну роль у цих процесах І. Вишенського, відомих представників полемічного письменства, київських схоластів. Всебічно досліджено своєрідність української шкільної драми, комедій, духовної та світської лірики, історичних пісень та козацького епосу. Для студентів філологічних спеціальностей вузів. Друга, заключна, частина фундаментальної праці академіка М. С. Возняка містить об'єктивний аналіз історії української літератури XV—XVIII ст. Зокрема, зроблено докладний огляд розвитку української шкільної драми, комедії, духовної і світської лірики, історичної пісні й думи (козацького епосу), досліджуються українські літописи, хроніки, твори українського письменника і філософа Г. Сковороди. Автор широко використовує не тільки праці провідних українських літературознавців, а й студії російських, польських, чеських, австрійських, німецьких, французьких філологів, що дало змогу розглянути всі явища українського красного письменства на широкому тлі тогочасного літературного процесу.



Кл.слова:
літературна мова -- перекладна писемність -- літературознавство -- філологія

   Тип видання:   наукове видання   
19.

Масенко, Л.
Мова і суспільство [Електронний ресурс] : постколоніальний вимір / Л. Масенко. - К. : КМ Академія, 2004. - 162 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книжці висвітлено питання історії сучасної української літературної мови, форм побутування української мови та її сучасного стану. Дослідження здійснено в соціолінгвістичному аспекті: мовні проблеми розглядаються у їх зв'язку із суспільними, розкрито соціальну зумовленість мовних явищ, досліджено специфіку мовної політики КПРС на українських теренах і її роль у формуванні сучасного двомовного соціуму України. Основні поняття соціолінгвістики - мовна ситуація, мовний конфлікт, мовна стійкість - висвітлено у контексті українських реалій.



Кл.слова:
літературна мова -- мовна політика -- лінгвоцид -- русифікація

   Тип видання:   наукове видання   
20.

Францев, В. А.
Из истории борьбы за русский литературный язык в Подкарпатской Руси в половине XІХ ст. [Електронний ресурс] / В. А. Францев. - Прага : Издательское общество "Единство", 1931. - 38 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
літературна мова -- мовне питання
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського