Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Тематичний інтернет-навігатор (2)Автореферати дисертацій (16)Реферативна база даних (142)Книжкові видання та компакт-диски (114)Журнали та продовжувані видання (6)
Пошуковий запит: (<.>K=ГУЦУЛЬЩИН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 12
Представлено документи з 1 до 12

   Тип видання:   словник   
1.


Гуцульські говірки [Електронний ресурс] / під ред. Я. Закревської. - Л. : Інститут українознавства, 1997. - 232 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Передаємо до Ваших рук Короткий словник гуцульських говірок, що є відображенням основного лексичного складу одного з найцікавіших і найархаїчніших говорів південно-західного наріччя української мови. Гуцульські говірки мають давні традиції вивчення (понад 150 років), однак окремого завершеного й опублікованого словника, який охоплював би говірки всієї Гуцульщини, досі немає. Короткий словник гуцульських говірок є науково-популярним словником шкільного типу, призначеним насамперед для освітянських потреб і масового користувача. Його об’єктом є слово як лексико-словотвірна цілість, а не як відбиття системних регулярних фонетичних і граматичних особливостей, характерних для цих говірок. Пропонований словник є диференційним, тобто він не охоплює усієї лексики, яка функціонує у гуцульських говірках, а подає лише вибрану традиційну діалектну лексику, що не ввійшла до основного словникового складу сучасної української літературної мови. Короткий словник гуцульських говірок призначений для вчителів, які працюють у діалектному оточенні, для учнів, яким він полегшить засвоєння норм української літературної мови, для всіх, хто хоче ознайомитися з діалектним розмаїттям української мови; одночасно він полегшить читання творів художньої літератури, у яких автори використовують гуцульський говір із стилістичною метою, а також користування давніми і сучасними фольклорними й етнографічними матеріалами з Гуцульщини. Пропонований Словник є певним етапом у створенні повного академічного Словника гуцульських говірок, який укладає група мовознавців відділу української мови Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України за принципами і засадами, що відповідають вимогам підготовки академічних діалектологічних видань. Основою його є багатотисячна картотека, яка, хоч і формувалася протягом тривалого часу, досі ще відкрита для поповнення. Авторський колектив плекає надію, що великий кількатомний Словник теж незабаром почне друкуватися окремими випусками, якщо на його підготовку до друку і публікацію будуть знайдені потрібні кошти, належна підтримка та розуміння меценатів і громадськості.



Кл.слова:
говірка -- діалектологія

   Тип видання:   підручник   
2.

Клапчук, В. М.
Чисельність населення Гуцульщини та Покуття другої половини ХІХ - першої третини ХХ ст. [Електронний ресурс] / В. М. Клапчук. - [Б. м. : б. в.], 2008

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
народ -- міграція -- адміністративна структура

   Тип видання:   науково-популярне видання   
3.

Монолатій, І.
Цісарська Коломия. 1772-1918 [Електронний ресурс] / І. Монолатій. - Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2008. - 308 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У новій книжці Івана Монолатія представлено коломиєзнавчі нариси з історії та культури другого після Львова міста в Галичині, Коломиї, в один з найцікавіших періодів його минулого, за доби австрійської займанщини (1772-1918 рр.). Саме цей історичний період столиці Покуття став епохою національного і духовного злету коломийських українців, добою короткочасної незалежности в освіті, культурі, видавничій справі, аматорському театрі. Особливою в історії австрійської Коломиї була доба Великої війни 1914-1918 рр., яка стала своєрідним фіналом «цісарсько-королівського» урядування містом і початком формування образу нового міста і містян в умовах національно-визвольної боротьби. Для коломийців, усіх небайдужих, хто цікавиться історією рідного краю.



Кл.слова:
Австро-Угорщина -- Гуцульщина

   Тип видання:   альбом   
4.


Українська вишивка [Електронний ресурс]. - Торонто : Ліга Українських Католицьких Жінок Торонтської Єпархії, 1984. - 52 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В альбомі представлені зразки вишивок різних регіонів України: Київщини, Полтавщини, Чернігівщини, Черкас, Житомира, Одещини, Херсонщини, Полісся, Волині, Східного Поділля, Західного Поділля, Яворівщини, Сокальщини, Покуття, Буковини, Лемківщини, Бойківщини, Гуцульщини, Закарпаття. Показані церковні ризи, українські рушники, мережки, змережування і рубці.



Кл.слова:
прикладне мистецтво -- орнамент

   Тип видання:   науково-популярне видання   
5.

Хоткевич, Г.
Гуцули й гуцульщина [Електронний ресурс] / Г. Хоткевич. - Джерсі-Сіті : Свобода, 1920. - 36 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Хоткевич Гнат Мартинович народився 31 грудня 1877р. в Харкові, де минула більша частина його життя. 1900р. закінчив місцевий технологічний інститут. Ще в студентські роки включився в культурно-освітню діяльність на селі, віртуозно опанувавши гру на бандурі. Разом з О. Матюшенком, майбутнім організатором повстання на панцернику «Потемкин», влаштовував вистави, їздив місцями козацької слави. Зрештою, увійшов у контакти із членами Української соціал-демократичної партії (О. Коваленко, Ж. Коллар та ін.). Все це викликало підозри місцевих властей, внаслідок чого 1899р. він був на рік виключений з інституту як неблагонадійний. Був одним з організаторів виступу кобзарів-лірників на Археологічному з'їзді в Харкові (1902), фундатором першого в Росії Робітничого театру.



Кл.слова:
етнографія -- побут -- фольклор

   Тип видання:   художня література   
6.
 


Герасим’юк, Василь.
Смертні в музиці [Електронний ресурс] : вірші та поеми / В. Герасим’юк. - К. : Логос, 2007. - 192 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга віршів лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка — про неминучість завершення земного існування і непроминущість духу. Автор нерозривно поєднаний витоками своєї творчості з рідною Гуцульщиною, де виріс, із традиціями трембитарів та різьбарів. Унікальна метафорика віршів Василя Герасим'юка вражає кожного читача.



Кл.слова:
українська література -- сучасна література

   Тип видання:   науково-популярне видання   
7.

Ломацький, Михайло.
Українське вчительство на Гуцульщині [Електронний ресурс] / Михайло Ломацький ; Об'єднання українських педагогів у Канаді, Педагогічна бібліотека під. ред. д-ра В. Луцева. - Торонто : [б. в.], 1958. - 72 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
історія педагогіки

   Тип видання:   науково-популярне видання   
8.

Домашевський, Микола.
Історія Гуцульщини [Електронний ресурс] / Микола Домашевський. - Чікаго : Гуцульський Дослідний Інститут, 1986

Рубрики:

Т. 1

Т. 2. - 1985. - 509 с.

Т. 3. - 1986. - 445 с.




Кл.слова:
історія -- культура -- етнографія

   Тип видання:   художня література   
9.

Іваничук, Роман.
Країна Ірредента. Злодії та апостоли [Електронний ресурс] / Р. Іваничук. - Х. : Фоліо, 2010. - 202 с.. - (Історія України в романах)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Країна Ірредента – країна, позбавлена можливості до самовідтворення, до самовизначення, до самоутвердження. Увесь її шлях – мов туго натягнута линва між Сициллою і Харибдою. Усе її існування – історія моторошного балансування. Уже з самої назви – що мов палюче тавро – свого твору Роман Іваничук розпочинає вельми нелегкий шлях до пошуків відповіді на ріторичне питання української історії: чому, як трапилося, що народ, наділений потужною креативністю, природним талантом, позбавлений звичайного талану?.. Політичний роман «Країна Ірредента» за своєю композицією нагадує дивний чорно-білий колаж з різних часових пластів українського буття, пронизаних, мов життєдайним світлом, прагненням – попри весь трагізм долі – будь-що ВІДБУТИСЯ. Повість «Злодії та Апостоли» начебто схожа на пораду – як треба шукати свого родоводу. Та водночас у творі постає панорамна картина історії Гуцульщини на чотирьохсотлітньому відтинку часу із звичаями, віруваннями, мовою та ментальністю горян, духовний світ яких сьогодні зазнав поважних зовнішніх змін, проте у своїй суті залишився предковічним. Фабула повісті ґрунтується на реальному житті гуцулів, однак автор розкошує домислом, що надає творові романтичного шарму.



Кл.слова:
українська література -- історичний роман

   Тип видання:   художня література   
10.

Федькович, Юрій.
Поетичні твори. Прозові твори. Драматичні твори. Листи [Електронний ресурс] / Юрій Федькович. - К. : Наукова думка, 1985. - 578 с.. - (Бібліотека української літератури)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Він прийшов у літературу з українських Карпат, з Гуцульщини, краю, що одухотворив художнє слово письменника вічноживою народною поезією. Поєднавши назавжди свою долю з долею рідного краю, він думками, художньою уявою обіймав усі українські землі, розмежовані у той час кордонами двох монархій — російської та австро-угорської. Він перший на Буковині почав писати народною мовою; продовжуючи і розвиваючи традиції Маркіяна Шашкевича, Тараса Шевченка, став основоположником нової української літератури на буковинській землі.



Кл.слова:
українська література -- проза -- поезія -- драматургія

   Тип видання:   монографія   
11.

Кайндль, Р. Ф.
Гуцули їх життя, звичаї та народні перекази [Електронний ресурс] / Р. Ф. Кайндль. - Чернівці : Молодий буковинець, 2000. - 208 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії чернівецького етнографа австрійського походження Р.Ф. Кайндля (1866-1930) висвітлюються особливості матеріальної і духовної культури, звичаї і традиції, світоглядні уявлення та фольклор населення буковинської і частково галицької Гуцульщини. Книга, побачивши світ 1894 року німецькою мовою, була першим повним нарисом етнографії гуцулів з-над Черемошу. Її високо оцінили провідні українські народознавці: І. Франк», В. Гнатюк, В. Шухевич, М. Кордуба. Як пам’ятка наукової думки кінця XIX ст., монографія не втратила свого пізнавального значення й у наш час. Українською мовою книга Гуцули публікується вперше. Вона розрахована на етнографів, народознавців, істориків, учителів, усіх, хто прагне глибше пізнати традиційну культуру гуцульської гілки українського народу. Книга побачила світ при сприянні та підтримці народного депутата України Василя Михайловича Ткачука та Коломийської друкарні ім. Шухевича (голова М.М. Андрусяк).



Кл.слова:
фольклористика -- Гуцульщина -- етнографія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
12.
 


Влад, Марія.
Стрітеннє [Електронний ресурс] : книжка гуцульських звичаїв і вірувань / Марія Влад. - К. : Український письменник, 1992. - 227 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Хто такий гуцул? Це гонорова й волелюбна людина, яка може багато чого вибачити, але тільки не приниження власної гідності. Ключиком до розуміння духовного світу гуцулів слугує їх оригінальне глибокохристиянська міфологія А Стрітеннє — одно з найулюбленіших свят на Гуцульщині. Відома українська поетеса у першій своїй прозовій книжці вкладає у це слово набагато глибший зміст. Це своєрідна данина рідному краєві, що зумів зберегти свою праісторію спервовіку. Це книжка гуцульських звичаїв і вірувань, давніх легенд, казок, переказів, колядок, ворожінь тощо. Письменниця переконує читача в тому, що врешті-решт холод сучасних негараздів буде подолано всеперемагаючим теплом українського Відродження.



Кл.слова:
звичаї -- етнографія -- Гуцульщина
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського