Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (7)Тематичний інтернет-навігатор (1)Автореферати дисертацій (476)Реферативна база даних (3328)Книжкові видання та компакт-диски (671)Журнали та продовжувані видання (43)
Пошуковий запит: (<.>K=СТАЛІНСЬКА$<.>+<.>K=ЕПОХ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 151
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   хрестоматія   
1.


Думи кобзарські [Електронний ресурс]. - Чернігів : [б. в.], 1897. - 106 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Думи і кобзарське мистецтво, які досягли найвищого розквіту в козацьку епоху, і сьогодні становлять значний інтерес як для науковців, так і для шанувальників музичної і словесної традиційної культури. Намагання зберегти їх - чи то через аудіо записи з раритетних архівних матеріалів, чи то через писемні джерела, є цілком природним явищем. Козаччина, козацькі думи, кобзарське мистецтво - органічна частина національного менталітету. І в яких формах - духовних і мистецьких - вони б не проявлялися, цілком очевидно, що це свідчення нетлінної віри в ту історичну дійсність, яка, хоч і не повториться, але залишиться національною гордістю для майбутніх поколінь. Хоча сьогодні й немає вже того соціально-культурного середовища, яке плекало епічну традицію, проте діяльність поодиноких ентузіастів переконливо доводить потребу збереження української епічної традиції.



Кл.слова:
фольклор -- народна творчість -- епос

   Тип видання:   художня література   
2.

Мирний, П.
Лихий попутав [Електронний ресурс] / П. Мирний. - Л. : Наук. Товариство ім. Шевченка, 1901. - 72 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Для творчості Панаса Мирного характерні посилена увага до соціальної проблематики, висвітлення порочної моралі панівних класів, зображення типів "нових людей" епохи - революційне настроєних інтелігентів-різночинців, глибока вмотивованість поведінки та вчинків персонажів, розкриття їхнього духовного світу, високий гуманізм.



Кл.слова:
українська література -- класична література -- сучасна історія -- Російська імперія

   Тип видання:   наукове видання   
3.

Брикнер, А. Г.
Иллюстрированная исторія Петра Великаго [Електронний ресурс] / А. Г. Брикнер. - С.-Петербургъ : Изданіе П.П. Сойкина, 1902-1903

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - 1902. - 387 с.

Т. 2. - 1903. - 296 с.


«История Петра», как и другие книги Брикнера, была написана по-немецки и адресована в первую очередь европейскому читателю. Родившись в России, и оставаясь всю жизнь связанным с ней прочными узами, Брикнер, тем не менее, ощущал себя в ней человеком Запада. Он прожил в России почти всю свою жизнь, любил свою родину, гордился ей и посвятил ей все свои научные труды (включая главный - "Die Europaisirung Russlands", 1887), в которых с великим смирением признавал, что до полноценного вхождения в число передовых европейских стран России еще предстоит проделать немалый путь.



Кл.слова:
реформа -- політика -- петровська епоха

   Тип видання:   життєпис   
4.

Драгоманов, М. П.
Листи до Ів. Франка і інших, 1881-1886 [Електронний ресурс] / М. П. Драгоманов. - Л. : Українсько-руська видавнича спілка, 1906. - 260 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


М. Драгоманов та І. Франко — у чомусь істотному визначальні історичні особи в українській суспільно-політичній ситуації епохи зламу ХІХ і ХХ століть. Вивченню їх стосунків і діалогу, який вони вели в журналістиці, у тому чи іншому аспектах присвячені праці сучасних дослідників [2; 5; 6]. Тим не менше залишається не до кінця з’ясованим початковий період у їхньої полеміки, коли І. Франко залишив роль слухняного учня і виходив на самостійну світоглядну дорогу. У цій статті ми спробуємо показати народження прихованої полеміки між М. Драгомановим та І. Франком, яка відбувалася на сторінках журналу „Народ” (1890 — 1895).



Кл.слова:
українська література -- нація -- націоналізм -- сучасна історія

   Тип видання:   художня література   
5.

Франко, І. Я.
Молода Україна [Електронний ресурс] / І. Я. Франко. - Вінніпег : Руська Книгарня, 1920

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1 : Провідні ідеї і епізоди. - 1920. - 102 с.


У 80-х роках 19 століття в духовній сфері європейских суспільств відбувалася зміна поколінь. Чи не в усіх ділянках життя суспільства, у тому числі в політиці, гучно заявляє про себе молодь, причому саме це покоління дало зі свого середовища багатьох політиків, котрі відігравали надзвичайно велику роль та користувалися значним авторитетом і набагато пізніше, уже в контексті інших історичних епох. Подібне явище спостерігаємо в різних країнах Європи: «Молода Італія», «Молода Чехія», «Молода Болгарія» і т.д. Відомий французький історик Марк Блок взагалі спробував інтерпретувати історію як історію насамперед поколінь, слушно зауваживши, що такий поділ інтуїтивно прижився у сферах філософії чи літератури. Всі ці «молоді» рухи були дуже схожі, оскільки становили собою, по суті, суміш радикалізму національного й соціального. Крім того, початок їхнього існування відзначався запеклими перепалками з «батьками». Особливо сильними були подібні вияви в середовищі галицьких українців. «В останніх десятиліттях XIX віку, – писав найзаслуженіший представник нового покоління тієї доби І. Франко, – на підмогу, а по части на зміну давнішим діячам вийшла нова генерація робітників і вкинула в ту прірву велику працю, велику силу гарячого запалу і твердої віри в будущину в нашім національнім життю та рівночасно прочистила повітря, проложила не в однім напрямку нові стежки. Вона розбудила пристрасті там, де вперед була байдужість і рутина, оживила пульс народного життя. Се був запас свіжих сил, який віднайшла в собі наша нація в хвилі тяжкого пригноблення. Я називаю ту генерацію, тих людей, що своєю працею збудували той замітний ступінь, який визначається у нас між роком 1880 і 1900, «Молодою Україною». Ця назва бере початок з доповіді "Молода Україна, її становище і шлях" 25 лютого 1890р у Петербурзі випускника Петербурзької війсково-правничої академії Трохима Зінківского (1861—1891) перед земляками — українцями па зборах, присвячених творчості Т.Г. Шевченка. У центрі її уваги була проблема націй і національних відносин.



Кл.слова:
сучасна історія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
6.

Дорошенко, В.
Українська національна бібліотека: (б-ка Наук. т-ва ім. Шевченка у Львові) [Електронний ресурс] / В. Дорошенко. - Л. : Наукове Товариство ім. Т. Шевченка, 1936. - 23 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У цій праці В. В. Дорошенко (1879–1963) – видатний бібліограф і книгознавець, фахівець у царині української історії та літератури – коротко згадує етапи створення бібліотеки НТШ у Львові, а також характеризує її діяльність на тлі складної історичної епохи. Відділ рукописів удостоєно особливої уваги автора. Дослідження доповнено цікавим статистичним матеріалом. Наприкінці вчений підкреслює необхідність надсилання двох примірників усіх творів друку до бібліотеки.



Кл.слова:
бібліотекознавство

   Тип видання:   художня література   
7.

Буало, Нікола.
Мистецтво поетичне [Електронний ресурс] : пер. с фр. / Нікола Буало. - К. : Мистецтво, 1967. - 130 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Віршований трактат Буало «Мистецтво поетично» належить до найвидатніших пам'яток світової естетичної думки. Твір майже на три століття пережив свою історичну епоху і літературну практику, яка його породила. Минав час, змінювалися художні погляди в суспільстві, а «Мистецтво поетичне» не втратило інтересу навіть тепер, коли наука про поезію збагатилась на основі революційної теорії марксизму і досягнень реалістичного мистецтва.



Кл.слова:
література -- версифікація -- поезія -- літературознавство

   Тип видання:   зб. статей   
8.


Історіографічні дослідження в Українській РСР [Електронний ресурс] / відп. ред. Ф. П. Шевченко. - К. : Наукова думка, 1968

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Вип. 1. - 1968. - 276 с.

Вип. 2. - 1969. - 232 с.

Вип. 3. - 1970. - 212 с.

Вип. 4. - 1971. - 260 с.


Збірник охоплює широке коло історіографічних проблем - від найдавніших часів до наших днів. У статтях висвітлюється історіографія найважливіших епох в історії України. Зокрема, порушується ряд методологічних питань історіографії, визначається її місце серед інших історичних дисциплін, показується специфіка об'єкта історіографічних досліджень, розкривається методика їх проведень; досліджуються актуальні питання історіографії Великого Жовтня, розглядаються важливі проблеми історіографії колгоспного селянства. Збірник розрахований на фахівців-істориків, викладачів, студентів вузів та краєзнавців.



Кл.слова:
історіографія -- колективізація -- громадянська війна -- індустріалізація

   Тип видання:   життєпис   
9.

Байцура, Т.
Юрій Іванович Венелін [Електронний ресурс] / Т. Байцура. - Пряшів : Відділ української літ-ри Словацького педагогічного вид-ва, 1968. - 306 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Праця має на меті висвітлити погляди видатного закарпатця Юрія Венеліна на загальні питання слов'янознавства, показати його роль у розвитку болгарського відродження й вивченні історичного минулого українського, російського та інших слов'янських народів і разом з тим показати його діяльність крізь призму конкретної історичної епохи.



Кл.слова:
видатна людина -- біографія -- творчість

   Тип видання:   художня література   
10.

Діккенс, Чарльз.
Тяжкі часи [Електронний ресурс] / Чарльз Діккенс. - Київ : Дніпро, 1970. - 302 с.. - (Вершини світового письменства ; т. 7)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У «Тяжких часах», одному з найгостріших соціальних романів 50-х років минулого сторіччя, Діккенс виступає вже не глядачем і навіть не актором, а грізним суддею, що карає безжальним гротеском англійську буржуазію й породжені нею потворні форми життя. Це й визначає загальну тональність роману. Моделюючи моральні контрасти, породжені суперечністю між бідністю й багатством, Діккенс у «Тяжких часах» насичує це звичайне для всіх його романів протиріччя глибоким соціальним змістом, овіяним диханням епохи. Через те в центрі роману й стоїть насамперед конфлікт між працею й капіталом. Саме на цю якісно нову рису звернув увагу ще М. Г. Чернишевський: «Тяжкий переворот відбувається на Заході; у Франції він пройшов уже кілька повільних болісних криз; хто хоче переконатися, що те саме діється і в Англії, може прочитати хоч би Діккенсові «Тяжкі часи». коли не хоче читати монографій про чартизм



Кл.слова:
соціальний роман -- англійська література

   Тип видання:   науково-популярне видання   
11.

Книш, З.
На повні вітрила! [Електронний ресурс] : українська Військова організація в 1924-1926 роках / З. Книш. - Торонто : Срібна Сурма, 1970. - 422 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Визвольні змагання 1917-1920 років зрушили широку українську землю, до глибини душі потрясли українським народом і штовхнули розвиток подій на цій частині земного ґльобу в новому напрямку. А хоч закінчилися вони невдачею, та почали нову епоху в житті нашого народу, ба й усього європейського сходу. Нікому не пройти повз те мовчанкою, ані заперечити це, чи злегковаоїсити. Після того прийшов ніби-мир, неменш важкий для народу, як гаряча війна, і вимагав він не женшог напруги сил та боротьби, хоч може й іншими способами. На жаль мало в нас написано про ті роки, що в них зарисовувалися нові шляхи майбутности української нації і визрівали нові політичні ціннощі, що до кореня міняли давкі світогляди і скидали старих ідеалів. А вони незвичайно цікаві для історика та повчальні для політика. І все ще далеко в нас до повного висвітлення та зрозуміння тодішніх політичних настроїв серед суспгльности і поглядів чільних її виразників та носіїв.



Кл.слова:
сучасна історія -- ХХ століття

   Тип видання:   науково-популярне видання   
Категорія: Соціологія   
12.
 


Brzezinski, Zbigniew.
Between two ages [Electronic resource] : america's Role in the technetronic Era / Zbigniew Brzezinski. - New York : The Viking Press, 1970. - 355 p
Переклад назви: Між двома епохами: роль Америки в добу технотронніки

Рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


“The technotronic era involves the gradual appearance of a more controlled society. Such a society would be dominated by an elite, unrestrained by traditional values. Soon it will be possible to assert almost continuous surveillance over every citizen and maintain up-to-date complete files containing even the most personal information about the citizen. These files will be subject to instantaneous retrieval by the authorities. ”



Кл.слова:
культура -- сучасні технології -- науковий прогрес

   Тип видання:   художня література   
13.

Лагерлеф, С.
Сага про Єсту Берлінга [Електронний ресурс] / С. Лагерлеф. - Київ : Дніпро, 1971. - 330 с.. - (Вершини світового письменства ; т. 9)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Сельма Лагерлеф, поряд з Августом Стріндбергом, належить до найбільших шведських письменників кінця XIX і початку XX сторіччя. У своїх творах вона, як ніхто з її співвітчизників, зуміла віддати найхарактерніші риси шведського національного характеру. Тому, хоч її яскрава, оригінальна творчість усе ж таки тяжіє до традиційної, класичної манери художнього зображення і сягає корінням у фольклор, вона мала і має великий вплив на видатних представників сучасної шведської літератури, навіть на тих, що належать до різних новітніх течій. Критика одностайно визнає, що поява «Саги про Єсту Берлінга» Сельми Лагерлеф знаменує собою початок епохи великого роману в шведській літературі.



Кл.слова:
роман -- шведська література

   Тип видання:   монографія   
Категорія:    
14.

Пономарев, Б. Н.
История Коммунистической партии Советского Союза [Електронний ресурс] / Б. Н. Пономарев, М. С. Волин, В. С. Зайцев. - 5-е изд., доп.. - М. : Политиздат, 1976. - 782 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Представлена история КПСС с момента возникновения вплоть до середины 70-х годов XX века. В книге огромная роль уделена проведению различного рода съездов, принятия резолюций и т.д.



Кл.слова:
політика -- радянська епоха

   Тип видання:   художня література   
15.
 


Стендаль
Червоне і чорне [Електронний ресурс] / Стендаль. - Київ : Дніпро, 1977. - 497 с.. - (Вершини світового письменства ; т. 24)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Роман «Червоне і чорне», що мав підзаголовок «Хроніка XIX ст.», був написаний в основному до Липневої революції й змальовував французьке суспільство епохи Реставрації. Публікація твору затрималася у зв’язку з від’їздом автора до Трієста. Заздалегідь обміркована сюжетна структура й соціально-історична концепція твору, духовний світ героя,— все це вимагало від письменника замкнути дію роману в межах правління останнього з королів дворянсько-клерикальної Франції Карла X (Стендаль сам це підкреслював у зверненні «До читачів»). Та чи не відчувається все ж таки відгомін липневих барикад у знаменній промові Сореля на суді, що становила кінцеву мораль твору, написаного письменником-демократом?



Кл.слова:
соціально-історичний роман -- французька література

   Тип видання:   наукове видання   
16.

Чижевський, Дмитро.
Культурно-історичні епохи [Електронний ресурс] = Culture-historical epochs / Дмитро Чижевський. - 2nd. ed.. - Augsburg ; Montreal : Накладом Т-ва прихильників УВАН, 1978. - 16 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
культурна течія -- культурологія

   Тип видання:   життєпис   
17.
 


Godwin, Joscelyn.
Athanasius Kircher [Electronic resource] : a renaissance man and the quest for lost knowledge / J. Godwin. - London : Thames and Hudson, 1979. - 98 p. - (with 125 illustrations)
Переклад назви: Афанасій Кірхер: людина епохи Відродження і пошуку загублених знань.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Athanasius Kircher (1602–80) stands out as one of the last all-encompassing minds. For this true Renaissance man, the whole world was a glorious appearance of God waiting to be explored. Kircher was a Jesuit and an archaeologist, a phenomenal linguist and an avid collector of scientific instruments. He deciphered archaic languages, experimented with alchemy and music therapy, optics and magnetism. Egyptian mystery wisdom, Greek, Cabbalistic and Christian philosophy met on common ground in his work. Kircher's sumptuous volumes were revered throughout Europe, and his gigantic oeuvre is represented here through striking engravings – most of them reprinted for the first time – together with annotations and an introduction to Kircher's life and work.(less)



Кл.слова:
ренесанс -- винахідництво -- енциклопедистика

   Тип видання:   навчальний посібник   
18.

Удовиченко, Г. М.
Загальне мовознавство [Електронний ресурс] : історія лінгвістичних учень / Г. М. Удовиченко. - К. : Вища школа, 1980. - 216 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У посібнику дається поняття про структурні компоненти мови як об’єкта мовознавства, висвітлюється історія лінгвістичних учень наукових центрів стародавніх цивілізацій, періоду середньовіччя та епохи Відродження, XVI — XVIII і XIX століть; особливу увагу приділено питанню розвитку науки про мову за роки Радянської влади. Призначений для студентів філологічних факультетів університетів та педагогічних інститутів.



Кл.слова:
мова -- мовлення -- лінгвістика -- слово

   Тип видання:   художня література      наукове видання   
19.

Петрарка, Ф.
Эстетические фрагменты [Електронний ресурс] / Ф. Петрарка. - М. : Искусство, 1982. - 367 с.. - (История эстетики в памятниках и документах)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В сборник включены произведения латинской прозы великого итальянского поэта и мыслителя эпохи Возрождения, которые знакомят с творческим обликом Петрарки как родоначальника новоевропейского гуманизма и помогают раскрыть истоки художественного мироощущения человека Нового времени. Перевод, вступительная статья и примечания В.В.Бибихина.



Кл.слова:
епоха Відродження -- гуманізм -- проза

   Тип видання:   наукове видання   
20.

Огієнко, Іван.
Історія українського друкарства [Електронний ресурс] : історично-бібліографічний огляд українського друкарства XV-XVIII в.в. / І. Огієнко. - Вид. 2-е. - Вінніпеґ : Волинь, 1983. - 432 с.. - (Інститут дослідів Волині ; ч. 50)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


І. Огієнко одним із перших серед науковців, спочатку в «Українській культурі», а згодом і в «Історії українського друкарства» оприлюднив нечувані за своєю зверхністю й зневагою до цілого народу гласні й негласні документи минулої епохи — укази, розпорядження, циркуляри царського уряду про заборону українського друку, знищення українських книжок, виправлення українського правопису. Окрім того, він переконливо, аргументовано показав, як, незважаючи на всілякі утиски, заборони й переслідування, українське друковане слово пробивалося до народу, будило думку, піднімало його з колін.



Кл.слова:
книгодрукування -- видавнича справа -- пам'яткознавство
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського