Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (160)Тематичний інтернет-навігатор (8)Автореферати дисертацій (8822)Реферативна база даних (55984)Книжкові видання та компакт-диски (12361)Журнали та продовжувані видання (613)
Пошуковий запит: (<.>K=СОЦІАЛЬНО$<.>+<.>K=ПСИХОЛОГІЧНІ$<.>+<.>K=СИТУАЦІЇ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 518
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   хрестоматія   
1.


Думи кобзарські [Електронний ресурс]. - Чернігів : [б. в.], 1897. - 106 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Думи і кобзарське мистецтво, які досягли найвищого розквіту в козацьку епоху, і сьогодні становлять значний інтерес як для науковців, так і для шанувальників музичної і словесної традиційної культури. Намагання зберегти їх - чи то через аудіо записи з раритетних архівних матеріалів, чи то через писемні джерела, є цілком природним явищем. Козаччина, козацькі думи, кобзарське мистецтво - органічна частина національного менталітету. І в яких формах - духовних і мистецьких - вони б не проявлялися, цілком очевидно, що це свідчення нетлінної віри в ту історичну дійсність, яка, хоч і не повториться, але залишиться національною гордістю для майбутніх поколінь. Хоча сьогодні й немає вже того соціально-культурного середовища, яке плекало епічну традицію, проте діяльність поодиноких ентузіастів переконливо доводить потребу збереження української епічної традиції.



Кл.слова:
фольклор -- народна творчість -- епос

   Тип видання:   художня література   
2.

Мирний, П.
Лихий попутав [Електронний ресурс] / П. Мирний. - Л. : Наук. Товариство ім. Шевченка, 1901. - 72 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Для творчості Панаса Мирного характерні посилена увага до соціальної проблематики, висвітлення порочної моралі панівних класів, зображення типів "нових людей" епохи - революційне настроєних інтелігентів-різночинців, глибока вмотивованість поведінки та вчинків персонажів, розкриття їхнього духовного світу, високий гуманізм.



Кл.слова:
українська література -- класична література -- сучасна історія -- Російська імперія

   Тип видання:   життєпис   
3.

Драгоманов, М. П.
Листи до Ів. Франка і інших, 1881-1886 [Електронний ресурс] / М. П. Драгоманов. - Л. : Українсько-руська видавнича спілка, 1906. - 260 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


М. Драгоманов та І. Франко — у чомусь істотному визначальні історичні особи в українській суспільно-політичній ситуації епохи зламу ХІХ і ХХ століть. Вивченню їх стосунків і діалогу, який вони вели в журналістиці, у тому чи іншому аспектах присвячені праці сучасних дослідників [2; 5; 6]. Тим не менше залишається не до кінця з’ясованим початковий період у їхньої полеміки, коли І. Франко залишив роль слухняного учня і виходив на самостійну світоглядну дорогу. У цій статті ми спробуємо показати народження прихованої полеміки між М. Драгомановим та І. Франком, яка відбувалася на сторінках журналу „Народ” (1890 — 1895).



Кл.слова:
українська література -- нація -- націоналізм -- сучасна історія

   Тип видання:   художня література   
Категорія: Релігія   
4.


Пророцтва Арабської Цариці Михальди, котру звали також Сабою [Електронний ресурс]. - 2-е вид., перероб. і доп.. - Нью-Йорк : Українська Книгарня ім. Т. Шевченка, 1918

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Мова арабської літератури й освіченого суспільства, що зберігся до цих пір - це значною мірою стародавню мову північних арабів. Певною мірою споріднені йому "сайхадскіе" мови мешканців Аравійського Півдня були майже повністю витіснені арабською мовою і його діалектами до XI століття н. е..; власне літератури на них практично не збереглося. Монументальні написи (починаючи з кінця II тисячоліття до н. Е..) - Це в основному лише короткі повідомлення культового та історичного характеру. Вони говорять про "торговому царстві" Маин, таких "військових" царствах, як Саба або Хімйар, складному соціальному ладі, пишному культі. Деякі поетичні перекази півдня збереглися в обробці на арабською мовою - в Корані, в книгах історика - географа ал-Хамданія (? -945), коментувати "хімйарской касиди" Нашуана ал-Хімйарі (? -1177); мабуть ці перекази розповідали і частиною співали особливі оповідачі. Більш ранні записи (до VII ст.) Практично не збереглися; легенди сильно перероблені ісламом і з історією мають мало спільного.



Кл.слова:
релігійна література -- християнство -- Біблія

   Тип видання:   наукове видання      хрестоматія   
5.

Драгоманов, Михайло Петрович.
Нові українські пісні про громадські справи (1764–1880) [Електронний ресурс] / М. Драгоманов. - 2-ге вид.. - К. : Криниця, 1918. - 154 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Даний матеріал є своєрідною історією України періоду 1764-1880 рр. Вона розглядається на прикладі українських народних пісень, які дають чітке уявлення про те, чим жили тогочасні українці, що їх турбувало, до чого вони прагнули. Ці пісенні твори розкривають ставлення українців до суспільства і стосунків всередині нього, їх сприйняття тогочасної політичної ситуації. У праці також міститься стаття, присвячена історії видання даного матеріалу.



Кл.слова:
український фольклор -- народна пісня

   Тип видання:   художня література   
6.

Франко, І. Я.
Молода Україна [Електронний ресурс] / І. Я. Франко. - Вінніпег : Руська Книгарня, 1920

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Ч. 1 : Провідні ідеї і епізоди. - 1920. - 102 с.


У 80-х роках 19 століття в духовній сфері європейских суспільств відбувалася зміна поколінь. Чи не в усіх ділянках життя суспільства, у тому числі в політиці, гучно заявляє про себе молодь, причому саме це покоління дало зі свого середовища багатьох політиків, котрі відігравали надзвичайно велику роль та користувалися значним авторитетом і набагато пізніше, уже в контексті інших історичних епох. Подібне явище спостерігаємо в різних країнах Європи: «Молода Італія», «Молода Чехія», «Молода Болгарія» і т.д. Відомий французький історик Марк Блок взагалі спробував інтерпретувати історію як історію насамперед поколінь, слушно зауваживши, що такий поділ інтуїтивно прижився у сферах філософії чи літератури. Всі ці «молоді» рухи були дуже схожі, оскільки становили собою, по суті, суміш радикалізму національного й соціального. Крім того, початок їхнього існування відзначався запеклими перепалками з «батьками». Особливо сильними були подібні вияви в середовищі галицьких українців. «В останніх десятиліттях XIX віку, – писав найзаслуженіший представник нового покоління тієї доби І. Франко, – на підмогу, а по части на зміну давнішим діячам вийшла нова генерація робітників і вкинула в ту прірву велику працю, велику силу гарячого запалу і твердої віри в будущину в нашім національнім життю та рівночасно прочистила повітря, проложила не в однім напрямку нові стежки. Вона розбудила пристрасті там, де вперед була байдужість і рутина, оживила пульс народного життя. Се був запас свіжих сил, який віднайшла в собі наша нація в хвилі тяжкого пригноблення. Я називаю ту генерацію, тих людей, що своєю працею збудували той замітний ступінь, який визначається у нас між роком 1880 і 1900, «Молодою Україною». Ця назва бере початок з доповіді "Молода Україна, її становище і шлях" 25 лютого 1890р у Петербурзі випускника Петербурзької війсково-правничої академії Трохима Зінківского (1861—1891) перед земляками — українцями па зборах, присвячених творчості Т.Г. Шевченка. У центрі її уваги була проблема націй і національних відносин.



Кл.слова:
сучасна історія

   Тип видання:   наукове видання   
7.

Грушевський, М. С.
Початки громадянства (генетична соціологія) [Електронний ресурс] / М. С. Грушевський. - Відень : Український соціологічний інститут, 1921. - 328 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Головна соціологічна праця Михайла Грушевського. Присвячена центральній проблемі тогочасної соціології — висвітленню причин і факторів створення соціальності, виникнення й існування людського суспільства.



Кл.слова:
суспільство -- соціум

   Тип видання:   наукове видання   
8.

Меженко, Ю.
Українська книжка часів великої революції [Електронний ресурс] / Ю. Меженко. - К. : Український науковий інститут книгознавства, 1928. - 32 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Дана публікація містить загальний матеріал, що побіжно охоплює існування української книги на тлі спочатку національної, а потім і соціальної революції. Історія української книги за цей час, на думку автора, має виступити в найголовніших та найвизначніших її виявленнях. Описується період цілковитої руїни, спричинений забороною україномовного друку та відсутністю фінансів для продукування будь-якої літератури та інші етапи, які довелося пережити українському друкарству.



Кл.слова:
книгодрукування -- українське друкарство

   Тип видання:   наукове видання   
9.


Збірник науково-дослідчої катедри історії української культури [Електронний ресурс]. - Х. : Державне вид-во України, 1930

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 10. - 180 с.


У цьому номері вміщено праці секції української історії та культури Народного комісаріату освіти. Першу частину видання присвячено пам'яті історика О. Я. Єфименкової, чия наукова діяльність була пов’язана з Харковом. У другій частині опубліковано вісім статей щодо соціально-економічних питань початку ХІХ ст. в Лівобережній Україні та кріпацьких виступів проти поміщиків. На суто архівному матеріалі досліджено історію шкільної освіти, епізоди польського повстання 1830 р. й суди над гайдамаками.



Кл.слова:
українська культура -- шкільна освіта -- польське повстання

   Тип видання:   наукове видання   
10.

Босий, М. А.
В. Липинський як ідеолог i полiтик [Електронний ресурс] / М. А. Босий. - Ужгород : Друкарня книгопечатного акційного товариства "Уніо", 1931. - 159 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга надає короткий огляд життя В'ячеслава Липинського та приділяє головну увагу його головним соціально-політичним поглядам. Детально аналізує створену ним ідеологію української класократичної монархії.



Кл.слова:
класократична монархія -- український консерватизм

   Тип видання:   життєпис   
11.

Босий, М. А.
В'ячеслав Липинський ідеолог української трудової монархії [Електронний ресурс] / М. А. Босий. - Торонто : Український робітник, 1951. - 160 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга надає короткий огляд життя В'ячеслава Липинського та приділяє головну увагу його головним соціально-політичним поглядам. Детально аналізує створену ним ідеологію української класократичної монархії.



Кл.слова:
ідеологія -- історія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
12.
 


Брайчевський, М. Ю.
Римська монета на території України [Електронний ресурс] / М. Ю. Брайчевський. - Київ : АН УРСР, 1959. - 244 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У дослідженні розглянуто територію і хронологію знахідок римських монет в межах України, торгівлю східних слов’ян з Римською імперією, процес утворення скарбів та ряд інших важливих питань, пов’язаних з роллю римської монети у східнослов’янському суспільстві, та його соціально-економічним розвитком у першій половині І тис. н.е.



Кл.слова:
Античність -- торгівля -- грошовий обіг -- нумізматика

   Тип видання:   наукове видання   
13.

Компан, О. С.
Міста України в другій половині XVII ст. [Електронний ресурс] / О. С. Компан. - К. : АН УРСР, 1963. - 388 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В книзі на великому документальному матеріалі показано рівень соціально-економічного розвитку міст України в другій половині XVII ст. Головне місце відводиться визначенню чисельності і складу міського населення, характеристиці ремесла, промислів і торгівлі, а також зародженню елементів капіталістичного господарства в містах. Характеристиці промислово-торговельного життя міст передує висвітлення загального становища життя міського населення і його класової боротьби. Книга розрахована на наукових працівників1, історцкі, викладачів і студентів.



Кл.слова:
країна -- населення -- демографія -- урбаністика

   Тип видання:   наукове видання   
14.

Цибко, О. Г.
Революційно-визвольна боротьба трудящих Західної України за возз'єднання з УРСР (1934-1939 рр.). [Електронний ресурс] / О. Г. Цибко. - Л. : Вид-во Львівського ун-ту, 1963. - 137 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


На значному документальному матеріалі показано революційно-визвольну боротьбу трудящих Західної України в 1933-1939 рр. проти соціального і національного гніту панської Польщі, за возз'єднання з УРСР, керівну і спрямовуючу роль КПЗУ в цій боротьбі.



Кл.слова:
бунт -- революція

   Тип видання:   наукове видання   
15.

Ребет, Лев.
Світла і тіні ОУН [Електронний ресурс] / Л. Ребет. - Мюнхен : Український самостійник, 1964. - 131 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


З приводу 25-ліття від постання ОУН проф. д-р Лев Ребет написав 1954 року публіцистично-критичний нарис п. н. «Світла і тіні ОУН», що друкувалися «підвалами» в тижневику «Український самостійник» у чч. 247 (10. 10. 1954) до 277 (8. 5. 1955). Лев Ребет тоді виконував обов'язки одного з уповноважених проводом ОУН на українських землях, з дорученням «тимчасово перебрати керівництво Закордонних частин ОУН і реорганізувати їх згідно з позиціями проводу ОУН в Україні», і займав становище головного редактора газети «Український самостійник». Хоча Лев Ребет писав свою працю, так би мовити, у вільні хвилини поза безліччу всіляких інших занять та обов'язків, і під тиском кожнотижневого «продовження» в газеті, однак ця праця дає надиво повну та плястичну картину розвитку ОУН на західньоукраїнських землях до другої світової війни, змальовуючи її пізніші кризові ситуації, її боротьбу — невдачі та досягнення, її ідейно-програмову завершеність у 1943 р. на III Надзвичайному великому зборі ОУН, отже під час зудару на наших землях двох імперіялістичних сил — Німеччини і Росії, а далі післявоєнний період на чужині аж до 1954 р. Перечитуючи цю працю, відчуваєш, що автор міг би багато більше розповісти та докладніше з'ясувати різні періоди боротьби ОУН, бож він від постання цієї організації 1929 року брав у ній активну участь і, займаючи важливі або й ключеві становища в організаційній структурі, він співвирішував її долю. Лев Ребет обмежився поданням конечних фактів, найістотніших елементів розвитку, щоб увипуклити загальні контури та політичний зміст дії ОУН. Аналізу проведено послідовно, з виразним прагненням до об'єктивности, і завдяки тому зарисовано синтезу всієї дії ОУН на протязі 25 років. Дуже виразно виступає факт, що ОУН завжди була політичною організацією, що провадила боротьбу проти окупантів з єдиною метою створення самостійної державности України; вона не була партією в звичайному розумінні того слова, зокрема екстремістською партією, що прагнула до зміни режиму; вона ніколи не стала фашистською чи нацистською. Тепер, у 35-ліття постання ОУН, праця Лева Ребета не втратила нічого зі своєї вартости чи актуальности. Навпаки, її цінність для дослідника нашої поточної історії тільки збільшилася, бо вона становить своєрідний документ часу. Вона має вартість і актуальнополітичне значення для кожного, хто не збайдужів до ідеалів, за які боролася ОУН. Під назвою ОУН існують та діють тепер у діаспорі три угруповання, — споріднені, коли мовиться про їхнє коріння, — відмінні, і навіть досить далекі одно від одного, коли йдеться про політичний зміст. Боротьба і досягнення ОУН пов'язується найчастіше з деякими особами, яким приписується непомірно великі заслуги. Так постали леґендарні культи осіб, становлячи, без сумніву, викривлення історичної правди і цим завдано, треба сподіватися, тільки мимовільної кривди всім тим, хто віддали свої сили або й утратили життя під прапором ОУН у боротьбі з ворогом. У праці Ребета натомість дуже виразно сказано, що ОУН була сильна не так заслугами окремих осіб, як скорше вкладом праці та жертвами тисяч відданих ідеї боротьби за державну незалежність. Висування нібито великости окремих осіб ледве чи корисно вплинуло на дальшу долю ОУН. Не маємо сумніву, що в Україні ОУН — це не конче проминулий безслідно етап боротьби за самостійність. Живі свідки цієї боротьби ОУН та й самі учасники її, спогади про збройні очайдушні змагання проти двох імперіялістичних загарбників під час другої світової війни, як і тривання цієї боротьби проти російських більшовиків ще кілька років після війни, а також ідейні позиції ОУН, зокрема ті, що їх схвалено на III Надзвичайному великому зборі 1943 р., відбутому саме в час зудару двох взаємноворожих тоталітаристських сил, з їх підкресленим прагненням до свободи, самовизначення і народоправства — живуть і далі в Україні серед старшого покоління і передаються молодим. Обезчещування ОУН і лайка на її адресу з боку власть імущих у СССР, що тривають по той бік залізної завіси безперестанку, тільки підтверджують, що ідейний зміст ОУН і далі становить істотний чинник сили. Бо з привидами більшовицькі реалісти ніколи не воюють. І з того погляду варто, щоб книжка Л. Ребета дійшла до читача в Україні, щоб він дізнався правди, всієї правди, хоч і не без тіней, але по суті світлої та здорової правди. «Світла і тіні ОУН» — це останнє слово Лева Ребета щодо історії і з'ясування суті ОУН. Скритовбивник Богдан Сташинський, на доручення КГБ, припинив творче та працьовите життя автора цієї книги.



Кл.слова:
націоналізм -- партія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
16.

Кравець, Микола.
Селянство Східної Галичини і Північної Буковини у другій половині XIX ст. [Електронний ресурс] / М. Кравець. - Л. : Львівського університету, 1964. - 242 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


На великому документальному матеріалі показано аграрну еволюцію у Східній Галичині і на Північній Буковині у другій половині XIX ст. Вперше в радянській історичній науці дано- розгорнуту характеристику соціально-економічного і політичного становища найчисленнішої соціальної верстви західноукраїнського суспільства — селянства, його боротьби за ліси і пасовиська, показане формування робітничо-селянського союзу. Розглянуто політичний рух навколо селянського питання. Монографія розрахована на викладачів і студентів історичних факультетів, наукових працівників, може також являти інтерес для масового читача.



Кл.слова:
Галичина -- Буковина -- селянство -- аграрна діяльність

   Тип видання:   наукове видання   
17.
 


Слабєєв, І. С.
З історії первісного нагромадження капіталу на Україні [Електронний ресурс] : чумацький промисел i його роль в соцiально-економiчному розвитку України XVIII-першої половини XIX ст. / І. С. Слабєєв. - К. : Наукова думка, 1964. - 138 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі висвітлено одне з важливих, але досі слабо вивчених явищ соціально-економічної історії України періоду феодалізму — торгово-візницький (чумацький) промисел та його вплив на економічний розвиток України та розшарування селянства, особливо в період розкладу феодально-кріпосницької системи. Розрахована на істориків, викладачів і студентів вузів.



Кл.слова:
ринок -- торгівля -- капіталізм

   Тип видання:   науково-популярне видання   
18.
 


Винар, Богдан.
Матеріяли до історії економічних дослідів на еміґрації (1919-1964) [Електронний ресурс] / Богдан Винар ; Українське Історичне Товариство. - Munchen : [б. в.], 1965. - 115 p

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Міжвоєнна українська політична еміграція в Європі – складне суспільне явище. Вона майже два десятиліття була носієм політичних, соціально-економічних, ідеологічних та культурно-освітніх засад, вироблених напередодні і під час Української революції 1917-1921 рр. Перебуваючи в іншому політичному, економічному, етнічному, релігійному, мовному середовищах, маючи матеріальні нестатки, еміграція намагалася самоорганізуватися. Створення емігрантами різноманітних громадських, економічних, культурно-освітніх та фахових організацій слугувало засобом збереження національної ідентичності й адаптації до нових умов життя поза межами Батьківщини.



Кл.слова:
економічні дослідження -- українська діаспора

   Тип видання:   художня література   
19.
 


Золя, Еміль.
Щастя ругонів [Електронний ресурс] / Еміль Золя. - Київ : Дніпро, 1969. - 312 с.. - (Вершини світового письменства ; т. 2)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


«Щастя Ругонів» має наукову назву «Походження»,—писав Золя в передмові до цього твору. Разом з тим він говорив про нього як про «політичний памфлет». І перше, й друге цілком зрозуміло. Адже саме тут показані фізіологічні й соціальні коріння, з яких виростало «генеалогічне дерево» «піддослідної» сім’ї, члени якої посядуть провідні місця в кожному з двадцяти томів епопеї. У романі розповідається історія шлюбу прародительки сім’ї, нервозної дочки заможного городника Аделаїди Фук, з міцним селянином Ругоном і її пізнішого позашлюбного зв’язку з волоцюгою- контрабандистом Макаром, простежується дія спадковості у дітей і внуків «тітоньки Діди», спадковості, яка інтенсифікується відповідно до соціального середовища, де вони обертаються.



Кл.слова:
політичний памфлет -- французька література

   Тип видання:   монографія   
20.

Вязьмитина, М. И.
Золотобалковский могильник [Електронний ресурс] / М. И. Вязьмитина. - К. : Наукова думка, 1972. - 192 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії висвітлюються результати багатолітніх розкопок могильника межі нашої ери в с. Золота Балка на Нижньому Дніпрі, що дає можливість висвітити історію давнього населення Нижнього Подніпров'я в період соціально-економічних і етнічних змін. Могильник належав укріпленому пізньоскіфському поселенню, мешканці якого підтримували активні зв'язки з античними містами і сусідніми сарматськими, слов'янськими і фракійськими племенами, що надало їхній культурі синкретичний характер.



Кл.слова:
розкопки -- палеонтологія -- археологія
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського