Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (3)Автореферати дисертацій (200)Реферативна база даних (1166)Книжкові видання та компакт-диски (147)Журнали та продовжувані видання (4)
Пошуковий запит: (<.>K=ІНТЕЛЕКТУАЛЬНЕ$<.>+<.>K=ПРОТИСТОЯНН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 41
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   науково-популярне видання   
1.

Кузьма, О.
Листопадові дні 1918 р. [Електронний ресурс] : з ілюстраціями та шкіцами / О. Кузьма. - Л. : [б. в.], 1931. - 460 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Використовуючи документи головної команди УГА, українську й польську літературу, рукописні й усні спогади учасників та очевидців, автор - офіцер австрійської армії та УГА - написав детальне дослідження з історії українсько-польського протистояння у Львові в листопаді 1918 р.



Кл.слова:
революція -- армія -- національність

   Тип видання:   художня література   
2.

Нечуй-Левицький, І.
Микола Джеря [Електронний ресурс] / І. Нечуй-Левицький. - К. : Веселка, 1974. - 150 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Одним з найвідоміших творів Івана Нечуя-Левицького є повість «Микола Джеря», у якій письменник передав мрії, думки і сподівання кріпаків. Заслуга Нечуя-Левицького полягає в тому, що він показав основний конфлікт того часу - протистояння між кріпаками і панами. Повість відзначається яскравістю характерів, письменник ніби пензлем зображує розгорнуті мальовничі краєвиди. У творі відтворено широкі простори різних частин Російської імперії, різних людей, різні форми виробництва. Письменник побачив ті нові форми визиску, яких ще не помічали його попередники. Реалізм його набув нових якостей. Нечуй-Левицький був новатором у вирішенні теми бунтарства. Ніхто ні в українській, ні в російській літературі не відобразив так послідовно і яскраво бунтаря-селянина, який не лише піднявся проти поміщика-кріпосника, а й протестував проти антинародних законів, що принесла з собою так звана «воля».



Кл.слова:
українська література -- класична література -- кріпацтво -- селянство

   Тип видання:   наукове видання   
3.

Гриценко, Аделіна Павлівна.
Політичні сили у боротьбі за владу в Україні (кінець 1917 р. - початок 1919 р.) [Електронний ресурс] / А. П. Гриценко ; Академія наук України, Інститут історії України. - К. : [б. в.], 1993. - 101 с.. - (Історичні зошити)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Після перемоги Лютневої революції і повалення самодержавства в Україні з нестримною силою розгорнулася національно-визвольна боротьба, яка, незважаючи на утиски царизму, не припинялася протягом довгих століть неволі й імперських спроб взагалі викреслити з історії українську націю, а Україну перетворити на Малоросію не лише за назвою, а й по суті. Перемога в країні демократичної революції на початку 1917 р. висунула на порядок денний питання про самовизначення України і відродження її державності. Цей процес розвивався в умовах надзвичайно гострого протистояння різних політичних сил і партій. І якщо в Росії боротьба точилася між Тимчасовим урядом і табором Рад робітничих, солдатських і селянських депутатів, то в Україні вже з початку березня 1917 р. почав формуватися, по суті, національний парламент — Центральна Рада. Після перемоги в Петрограді більшовицького жовтневого повстання і повалення Тимчасового уряду і аж до утворення наприкінці квітня 1918 р. гетьманської Української держави питання про те, кому ж належатиме влада в Україні, вирішувалося в боротьбі Центральної Ради та її уряду проти радянського уряду України — Народного Секретаріату, підтримуваного Радянською Росією.



Кл.слова:
Україна -- політична історія

   Тип видання:   наукове видання   
4.

Гриценко, А. П.
Політичні сили в боротьбі за владу в Україні. Рік 1920-й [Електронний ресурс] / А. П. Гриценко ; Національна академія наук України, Інститут історії України. - Київ : [б. в.], 1997. - 96 с.. - (Історичні зошити)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Зроблено спробу визначити основні політичні сили, які претендували на владу в Україні у 1320 р., показати головні напрями їхнього протистояння, проаналізувати вплив на хід подій у республіці міжнародних факторів.



Кл.слова:
громадянська війна -- біла гвардія -- більшовизм -- УНР

   Тип видання:   науково-популярне видання   
5.

Іналджик, Галіль.
Османська імперія. Класична доба 1300-1600 [Електронний ресурс] : пер. з англ. / Галіль Іналджик ; Інститут сходознавства ім. А. Кримського Національної академії наук України. - К. : Критика, 1998. - 287 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Це перше українське видання книги, що вже стала класичною працею про османську цивілізацію, а її автор - професор Чікагського університу Галіль Іналджик, здобув визнання як найбільший авторитет в галузі османістики. В ній показується, як за короткий час маленьке прикордонне князівство перетворилося на світову потугу, лідера ісламського світу. Розкриваються рушійні сили османського піднесення. Османська династія, Палац, центральна і провінційна адміністрація, правлячі класи, військо, право, судочинство, релігійні інститути, селянство та сільське господарство, міжнародна торгівля, ремісничі цехи, освіта, інтелектуальне життя, духовність та культура - ось ті проблеми, які розглядаються в цій книзі. Певну увагу приділено також Північному Причорномор’ю, що пропонує українському читачеві ширшу перспективу історії України. Книга вдало поєднує наукову грунтовність з барвистими деталями східної екзотики і тому розрахована як на фахівця-сходознавця, так і на аматора історії.



Кл.слова:
Туреччина -- османістика -- ісламський світ

   Тип видання:   монографія   
6.
 


Ганжа, О. І.
Українське селянство в період становлення тоталітарного режиму (1917-1927 рр.) [Електронний ресурс] / О. І. Ганжа. - К. : Інститут історії України, 2000. - 208 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В монографії на широкому колі архівних та друкованих джерел досліджується історія українського селянства в період становлення та утвердження тоталітарного режиму в Радянському Союзі. Особлива увага приділена проблемам, які раніше залишалися поза увагою дослідників — протистоянню селянства та режиму, виробленню політики радянської влади з головних питань селянського життя. Для істориків, викладачів і студентів вузів, усіх тих, хто цікавиться історією України.



Кл.слова:
НЕП -- сільська рада

   Тип видання:   наукове видання   
7.

Гончарук, Г. І.
Президент і Одеса (1994-2001) [Електронний ресурс] / Г. І. Гончарук. - О. : Астропринт, 2001. - 248 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Текст у форматі PDF 16.78 Мб


У книзі робиться спроба дослідити напрямки езпосереднього впливу Президента України Леоніда Кучми на життя одного із значних українських промислових, наукових і культурних центрів – міста Одеси. На численних документах, матеріалах еріодичної преси показані неабиякий інтерес глави держави до Одеси, всього причорноморського краю. Його допомога у вирішенні життєво важливих осподарських проблем міста. На окрему увагу заслуговують заходи Леоніда кучми, спрямовані на ліквідацію загрозливого для нормального життя одеситів політичного протистояння між міською і обласною гілками влади. У книзі переконливо показані також фактори підтримки й глибокої поваги жителів міста до Леоніда Даниловича Кучми. Книга не претендує на вичерпність аналізу діяльності резидента стосовно вирішення проблеми міста-героя Одеси. Вона є першим кроком у цьому напрямку. Розрахована на широке коло читачів.



Кл.слова:
економіка -- політика -- влада

   Тип видання:   наукове видання   
8.

Гайдай, О.
Предтеча. Польський рух Опору на Тернопільщині 1939-1941 pp. [Електронний ресурс] / О. Гайдай, Б. Хаварівський, В. Ханас. - Т. : Підручники і посібники, 2002. - 112 с.. - (Корінь і крона)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі, яка є хронологічним попередником і логічним продовженням науково-публіцистичної праці «Хто пожав «Бурю?» (Тернопіль, 1996), на основі залучення нових матеріалів із колишніх спецсховищ (фонди СБУ, Державного обласного архіву Тернопільської області), автори прагнули відобразити цілісну картину діяльності польського підпілля на терені Тернопільської області. Вона часто носила суперечливий характер у контексті складних проблем всього польського руху Опору в період 1939-1945 рр. Окремо розглядаються причини і колізії трагічного протистояння АК і ОУН, так званої "малої війни", наслідки якої і сьогодні проявляються у взаєминах між українським і польським народами.



Кл.слова:
польське підпілля -- українсько-польський конфлікт -- ОУН

   Тип видання:   науково-популярне видання   
9.
 


Алексеева, Людмила.
История инакомыслия в СССР [Електронний ресурс] / Л. М. Алексеева. - М. : Весть, 2002. - 297 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Эта книга - первая попытка систематизированного описания современного инакомыслия в Советском Союзе. В книге столько глав, сколько ныне известно независимых общественных движений. Каждое описано отдельно, так как каждое имеет свое лицо и цели их не совпадают. Тем не менее правомочно их описание как целостного явления, благодаря общему для современного инакомыслия правозащитному характеру и принципиальному отказу от насильственных методов борьбы.



Кл.слова:
радянська Росія -- цензура -- інтелектуальне гноблення -- дисидентський рух

   Тип видання:   зб. статей   
10.
 



У пошуках правди [Електронний ресурс] : збірник матеріалів міжнародної наукової конференції "Українсько-польський конфлікт на Волині в роки Другої світової війни : генезис, характер, перебіг і наслідки" / уклад. В. К. Баран. - Луцьк : Вежа, 2003. - 536 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Збірник містить матеріали міжнародної наукової конференції, яка відбулася у Волинському державному університеті ім. Лесі Українки у травні 2003 р., присвяченої комплексу проблем щодо українсько-польського протистояння в роки Другої світової війни. Для науковців, викладачів, аспірантів, студентів, усіх, хто цікавиться новітньою історією України і Польщі.



Кл.слова:
Волинь -- друга світова війна -- українсько-польський конфлікт

   Тип видання:   науково-популярне видання   
11.
 


Ісаєвич, Я.
Волинь і Холмщина, 1938-1947 pp.: польсько-українське протистояння та його відлуння [Електронний ресурс] : дослідження, документи, спогади / Я. Ісаєвич. - Л. : Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, 2003. - 814 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга присвячена польсько-українському протистоянню напередодні Другої світової війни, під час нацистської окупації і в перші роки після неї. Основну увагу приділено подіям на Холмщині (головно від часу акції нищення православних церков у 1938 р. до масової депортації українського автохтонного населення в 1945—1947 pp.) і на Волині (головно в 1943—1944 pp., коли конфлікт був найкривавіщим). Наводяться також окремі матеріали про Галичину (включно з Надсянням і Лемківщиною), однак ширше питання про події в цьому регіоні будуть висвітлені в окремому томі. Книга включає дослідження, а також добірки документів, спогадів і матеріалів дискусії, що велася напередодні відкриття на Волині 11 липня 2003 р. пам'ятника польським і українським жертвам міжнаціонального конфлікту. Видання підготоване завдяки підтримці Фонду Теодора і Магдалини Бутреїв при Освітній Фундації Петра Яцика, Торонто, Канада.



Кл.слова:
друга світова війна -- етнічні конфлікти -- релігійні зіткнення -- депортації

   Тип видання:   наукове видання   
12.

Царук, Я.
Трагедія волинських сіл 1943 - 1944 рр. [Електронний ресурс] : українські та польські жертви збройного протистояння: Володимир-Волинський район / Я. Царук. - Л. : Іститут українознавства ім.І.Крип`якевича НАН України, 2003. - 189 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Висвітлено польсько-український збройний конфлікт у Володимир-Волинському районі Волинської області в роки нацистської окупації. Перелік українських і польських жертв грунтується на спогадах місцевих селян. У вступі йдеться про передумови протистояння, викликаного прагненням польської меншини відновити владу Польщі у регіоні, де переважало українське населення. Видання підготоване завдяки підтримці Центру Українських Історичних досліджень ім. Петра Яцика, КІУС, Університет Альберти.



Кл.слова:
польсько-український збройний конфлікт

   Тип видання:   науково-популярне видання   
13.

Вудворд, Сэнди.
Фолклендская война [Електронний ресурс] : мемуары командующего Фолклендской ударной группы / С. Вудворд, П. Робинсон ; пред. М. Тэтчер. - Симферополь : Доля, 2005. - 416 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Мемуары адмирала С. Вудворда посвящены англо-аргентинскому вооруженному конфликту 1982 г. за Фолклендские (Мальвинские) острова, конфликту, который по масштабу боевых действий на море является одним из наибольших во 2-ой половине XX века. Пронизанные личными размышлениями мемуары ведут нас на юг Атлантики, повествуют о драматических боевых действиях на морс, гибели аргентинского крейсера «Генерал Бельграно» и британских кораблей. Книга позволяет читателю увидеть войну на морс глазами командующего, заглянуть во внутренний мир его переживаний. В этой войне применялось современное оружие, но возможности для человеческой храбрости и совершения ошибок, остались такими же, как и во времена адмирала Нельсона.



Кл.слова:
сучасна історія -- збройне протистояння -- англо-аргентинський конфлікт

   Тип видання:   науково-популярне видання   
14.
 


Лук'яненко, Левко.
З часів неволі. Сосновка-7 [Електронний ресурс] / Левко Лук'яненко ; Міжрегіональна академія управління персоналом. - К. : МАУП, 2005. - 528 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ця книга Л. Лук'яненка — новий жанр у його літературній творчості. Досі з в'язнівського життя він публікував твори, скомпоновані з документів та його побіжних роздумів. "З часів неволі" — правдиві спогади про концтабірне життя політв'язнів-друзів і просто знайомих автора, адміністрацію, режим ув'язнення, роздуми про долю України та розмірковування над методами боротьби за її незалежність. І безупинне протистояння намаганням адміністрації зламати політв'язнів і примусити до зради. У низці нарисів є слабодухі й нікчемні люди. Вони на маргінесі оповіді. Абсолютна більшість постатей української національно-визвольної війни та боротьби — це справді найкращі сини й доньки української нації, це золоті люди. Вони не фотокопії, вони образи, що їх відтворила пам'ять автора-політв'язня Лук'яненка, у чомусь неповна, зате щира і пристрасна в своїй любові до України і ненависті до ворогів. Книга — не літепла, вона гаряча.



Кл.слова:
комуністичний терор -- концтабірне життя -- політв'язні

   Тип видання:   наукове видання   
15.

Галаса, І.
Наше життя і боротьба [Електронний ресурс] : спогади / І. Галаса. - Л. : Мс, 2005. - 270 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


“Наше життя і боротьба” — книга спогадів провідного члена Організації Українських Націоналістів Василя Галаси. Відображений в мемуарах життєвий шлях автора є надзвичайно цікавим джерелом з історії українського визвольного руху 1930-1950 років. Становлення організованого націоналістичного руху на Тернопільщині 1930-их – початку 1940-их років, розгортання масової збройної боротьби ОУН та УПА на Закерзонні 1944–1947 рр., завзяте протистояння українських повстанців сталінському режиму на Волині в кінці 1940 та на початку 1950 років — всі ці події ретельно описані Василем Галасою у його спогадах. Книга також є цікавим доповненням до спогадів дружини автора Марії Савчин “Тисяча доріг”.



Кл.слова:
український народ -- визвольний рух -- незалежність

   Тип видання:   наукове видання   
16.

Хеллман, Х.
Великое противостояние в науке [Електронний ресурс] : десять самых захватывающих диспутов / Х. Хеллман. - М. : Вильямс, 2007. - 320 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Наука рождается в дискуссиях. Сначала на основе наблюдений возникает гипотеза, дополнительные факты превращают ее в теорию, которая становится общепринятой истиной лишь после многолетнего обсуждения. Американский популяризатор Хеллман посвятил свою книгу истории десяти самых необычных научных диспутов, определивших современную естественнонаучную картину мира. Папа Урбан VIII ― Галилей, Ньютон ― Лейбниц, Дарвин ― епископ Уилберфорс, Джохансон ― Лики, Фриман ― Мид. Многие ли из этих фамилий вам известны? А ведь благодаря этим людям наука познала самые сокровенные тайны устройства Вселенной и человека, отказавшись от религиозного догматизма. Автор подробно рассказывает о предыстории и сути диспутов, честно показывая при этом, что в их основе лежит не только интеллектуальное противостояние, но и примитивная неуступчивость, тщеславие, зависть, политика и почти непреодолимое желание отдельных господ всегда быть правым, даже если сухие факты вступают в противоречие с этой правотой.



Кл.слова:
інтелектуальне протистояння -- політика

   Тип видання:   навчальний посібник   
17.


Identification and control. The gap between theory and practice [Electronic resource] / ed. R. S. Sánchez Peña, J. Q. Casín, V. P. Cayuela. - London : Springer-Verlag, 2007. - 330 p.
Переклад назви: Ідентифікація та керування: проміжок між теорією та практикою

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


This book meets head-on the difficulty of making practical use of new systems theory, presenting a selection of varied applications together with relevant theory. It shows how workable identification and control solutions can be derived by adapting and extrapolating from the theory. Each chapter has a common structure: a brief presentation of theory; the description of a particular application; experimental results; and a section highlighting, explaining and laying out solutions to the discrepancy between the theoretical and the practical.



Кл.слова:
оптимальне управління -- інтелектуальне керування

   Тип видання:   художня література   
18.
 


Бубер, Мартин.
Ґоґ і Маґоґ [Електронний ресурс] / Мартин Бубер. - К. : Дух і літера, 2008. - 304 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Роман "Ґоґ і Маґоґ" Мартіна Бубера, одного з найоригінальніших та найвідоміших філософів XX сторіччя, незвичний для європейського читача. На перший погляд перед нами вигадана історична хроніка, різновид добре відомого жанру "альтернативної історії", яка відбувається в хасидських осередках Галичини і Польщі наприкінці XVIII ст. Проте це - перший, найбільш приступний шар змістів, які зчитуються з текстуальної поверхні роману. На читача, який насмілиться відкрити буберівський "магічний детектив", чекає справжнє інтелектуальне випробування і навіть виклик, адже філософська насиченість тексту, гострота моральних дилем вражає. Книга створювалась чверть століття і була закінчена у 1941 році. Добре відома європейській літературі тема — роль особистості в історії — набуває у Бубера виміру екзистенційної боротьби за справжню цінність людського буття.



Кл.слова:
філософський роман -- юдаїка -- хасидизм

   Тип видання:   наукове видання   
19.

Панасюк, Броніслав Якович.
Вибрані твори [Електронний ресурс] : монографія. Том 5 / Б. Я. Панасюк ; Українська академії аграрних наук. - Київ : Аграрна наука, 2008. - 444 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Текст у форматі PDF 3.48 Мб


У пропонованому виданні містяться політико-художні твори доленосних періодів українського народу: перший період – початок і закінчення війни 1941-1945 pp. та характеристика умов, в яких жило і працювало тодішнє покоління нашого народу; другий період – одержання Україною незалежності, переживання народом неймовірних складностей, які вилилися у протистояння старого і нового, кульмінаційним пунктом якого стала Помаранчева революція 2004-2005 pp.; третій період – розчарування після помаранчевого піднесення і розробка якісно нових шляхів до незалежності і здобуття реальної свободи. Змальовуються реальні епізоди початку і закінчення світової війни на українському Поділлі, післявоєнне життя дітей війни, їхнього навчання і виховання. Описуються реальні події, їхня хронологічна послідовність у період помаранчевого піднесення всього українського народу, подається політико-моральна криза в результаті втрати очікуваних ідеалів, окреслюються перспективи української нації на шляху до свободи.

Розрахована на масового читача.




   Тип видання:   зб. статей   
20.

Косик, В.
Правда історії. Роки окупації України 1939 - 1944 [Електронний ресурс] : збірник статей / В. Косик. - К. : Українська видавнича спілка, 2008. - 184 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Збірник статей торкається найбільш суперечливих тверджень про факти й видумки української історії Другої світової війни: звинувачення українських націоналістів у колабораціонізмі, у причетності до знищення євреїв, українсько-польське протистояння на Волині. Автор критично аналізує німецькомовний "Словник народовбивства" і розвінчує абсурдне твердження про так звані погромні "Дні Петлюри" у Львові 1941 р.



Кл.слова:
Україна -- війна -- історичні факти
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського