Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (41)Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (205)Автореферати дисертацій (397)Книжкові видання та компакт-диски (1534)Журнали та продовжувані видання (51)
Пошуковий запит: (<.>K=ПОЛІТИЧНА$<.>+<.>K=ДУХОВНІСТЬ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 2385
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Требін М.  
Армія на політичній авансцені / М. Требін // Людина і політика. - 2001. - № 1. - С. 3-19. - Бібліогр.: 48 назв. - укp.

Вивчено питання взаємодії армії та політичної влади. Встановлено, що за різних політичних умов армія впливає на політику диференційовано: або це реакційна політична роль, або патріотична, або миротворча. Наведено приклади проявів самостійності армії в різних країнах і в різні часи, висвітлено динаміку військових переворотів за період з 1963 по 1985 рр., їх причини.


Ключ. слова: армія, політика, цивільний контроль над армією, військові перевороти
Індекс рубрикатора НБУВ: Ф083 + Ц1,8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Тихомиров С.  
Білоруська версія політичного розвитку / С. Тихомиров // Людина і політика. - 1999. - № 5. - С. 37-39. - Бібліогр.: 5 назв. - укp.

Розглянуто модернізаційні процеси в Білорусії, їх відмінності від подібних процесів у Росії та Україні. Досліджено білоруську політичну систему, розвиток економіки в порівнянні з сусідніми країнами, становище Білорусі з огляду на зовнішньополітичні та внутрішні умови.


Ключ. слова: інформаційно-ентропійний цикл, політична система, "неплюралістичний режим"
Індекс рубрикатора НБУВ: Ф024

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Всеукраїнська міжнародна християнська Асамблея "Заповідь нову даю вам: любіть один одного" (Іоан, 13,34) : Наук.-практ. конф., Київ, 17-18 лют. 1998 р.: Доп., повідомл. / Всеукр. міжнар. церков.- громад. ком. з відзначення 2000-ліття Різдва Христового, "Заповідь нову даю вам: любіть один одного" (Іоан, 13,34) Всеукраїнська міжнародна християнська асамблея. Науково- практична конф. (1998; Київ). - К., 1998. - 320 c. - укp.

Розглядаються проблеми єдності українського православ'я, духовність у контексті сучасних наукових концепцій, християнська моральна доктрина і національно-культурне відродження України. Висвітлюються питання формування національної самосвідомості і православні братства в Україні, участь військового духовенства у боротьбі за волю України, економічна політика Радянської влади щодо церкви в Україні у післявоєнний період. Досліджується вплив християнства на розвиток культури, на процес українського державотворення. Особливу увагу приділено сімейному питанню, зокрема, аналізуються актуальні проблеми сучасного сімейного виховання дітей на основі християнських цінностей, духовні основи виховання молоді в сучасних умовах української родини, а також психологічні проблеми сімейного виховання через призму християнської моралі тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э37 я431

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС33149 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Лозинська Л. О. 
Громадсько-політична діяльність В.К.Винниченка в дореволюційний період / Л. О. Лозинська. - К. : Знання, 1999. - 31 c. - укp. - рус.

Висвітлюється діяльність видатного громадсько-політичного діяча України В.К.Винниченка в період революційних потрясінь на початку XX ст. Розробка і відстоювання В.Винниченком оригінальної концепції необхідності вирішення соціальних і національних проблем українства в їх нерозривному взаємозв'язку і поєднанні стало одним з лейтмотивів його політичних переконань в передреволюційні роки. Цей період започаткував новий, дуже бурхливий, суперечливий та важливий етап діяльності Володимира Кириловича, в якому ідея національного відродження України, створення власної держави стане домінуючою.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)6-8 Винниченко

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р87093 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Вегеш М. М. 
Громадсько-політична, церковна і культурно-освітня діяльність митрополита Андрея Шептицького / М. М. Вегеш, Ю. О. Остапець, О. В. Хоменко; Ужгород. держ. ун-т. Каф. політології. Каф. філос. - Ужгород, 1998. - 149 c. - Бібліогр.: 85 назв. - укp.

Простежується життєвий шлях митрополита А.Шептицького на фоні загальної характеристики епохи, в якій він творив. Висвітлюються головні віхи церковної діяльності Шептицького, звертається увага на його екуменічні погляди. Зроблений грунтовний аналіз основних теологічних праць ("Культ Христової любові", "Про милосердя", "До вірних", "Не убій" та інших), простежується еволюція його релігійних поглядів. Дана оцінка діяльності А.Шептицького в галузі освіти і культури, а також зроблена спроба об'єктивно і без упереджень проаналізувати політичну орієнтацію митрополита, з'ясувавши мотиви його відношення до різноманітних режимів (польського, німецького, радянського). Характеризується релігійна ситуація в Закарпатті в 20-30-х рр. ХХ ст. і позиція щодо неї А.Шептицького.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э377.109(4УКР)-36-028 Андрей (Шептицький)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587694 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Демократичний вибір як філософська і соціально-політична проблема : Зб. наук. пр. / ред.: О. М. Соломаха; Черніг. обл. від-ня Ком. виборців України. - Чернігів, 1999. - 101 c. - укp.

Проаналізовано історичні, філософсько-методологічні, соціальні та політичні проблеми демократичного вибору влади, узагальнено окремі аспекти виборів народних депутатів Верховної Ради України, що відбулися 1998 р. Розглянуто архетипи вибору в європейських народів, універсалізм як метафілософію сучасної політичної ментальності, діяльність опозиційних партій у політичній боротьбі, а також проблему співпраці провідних українських партій під час перших демократичних виборів в Україні тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф052(4УКР) + Х809(4УКР)526"1998" + Ю212.73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА596471 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Борисов С. Л. 
Державотворчі тенденції в діяльності українського козацтва (до другої половини XVI ст.) / С. Л. Борисов; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К. : Знання, 1999. - 45 c. - укp. - рус.

Відображається політична ситуація і становище українських земель в XIV - на початку XVI ст. Розглядаються державотворчі тенденції діяльності українського козацтва на початковому етапі його існування та елементи державотворення в діяльності Дмитра Вишневецького.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-294.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р86451 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Брехаря С.  
Детермінанта політичного процесу: суб'єктивний фактор чи об'єктивна необхідність? (історіографічний аналіз) / С. Брехаря // Людина і політика. - 2001. - № 4. - С. 97-106. - Бібліогр.: 36 назв. - укp.

Досліджено чинники, які визначають траєкторію та вектор політичного розвитку. Виділено в історіографії даного питання три групи теорій, кожна з яких формувалася за різних історичних умов: визначальна роль у політичному процесі належить об'єктивним, незалежним від волі людини факторам (Ф.Аквінський, Ж.Боден, Д.Віко, К. Маркс та ін.); людський фактор є вирішальним у впливі на політичну дійсність (Г.Сковорода, В.Парето, З.Фрейд та ін.); політична дійсність є функцією, залежною від двох змінних - об'єктивної та суб'єктивної (Н.Макіавеллі, Ш.Монтеск'є, В.Винниченко, М.Вебер та ін.).


Ключ. слова: детермінізм, політичний процес, особистість
Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(0) + Ф016

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Дослідження світової політики: Проблеми і судження : Зб. пр. вчених / ред.: Є. Є. Камінський; Ін-т світ. економіки і міжнар. відносин НАН України. - К. : Знання, 1998. - 55 c. - укp.

Висвітлюється політична культура і суспільні зміни на латиноамериканському континенті, особливості європейського курсу Великої Британії. Повідомляється про єврорегіональне співробітництво етносів, характеризується бразильська криза.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф0 я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА590555 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Савчин М. В. 
Духовний потенціал людини / М. В. Савчин; ред.: О. Пілько. - Івано-Франківськ : Плай. Вид-во Прикарп. ун-ту, 2001. - 204 c. - Бібліогр.: 147 назв. - укp.

Висвітлено онтологію духовного. Визначено поняття духовного в системі фундаментальних теологічних, філософських і психологічних понять. Досліджено проблему духовності особистості у різних філософських течіях і психології. Розглянуто християнську духовність. Проаналізовано онтологію гріха. Розкрито умови становлення духовного потенціалу людини.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э37-103.3 + Ю212.2 + Ю703.7

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА607066 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Комарова А. І. 
Духовність як основа консолідації суспільства : Аналіт. розробки, пропоз. наук. та практ. працівників. Т. 16 / А. І. Комарова, В. Г. Табачівський, І. М. Кучерук, Л. П. Виговська; НДІ "Пробл. людини". - К., 1999. - 605 c. - укp.

Розглянуто суб'єктно-ціннісні аспекти взаємодії індивідуальних і соціальних чинників у становленні технічно обдарованої особистості. Детально проаналізовано специфіку групового психологічного консультування керівників закладів середньої освіти з проблем управління. Основну увагу приділено статево-віковим особливостям психофізіологічних корелянтів успішності школярів, а також пріоритетним напрямкам гуманістичного виховання молоді за умов культурно-дозвіллєвої діяльності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю937,0 + Ю951.0 + Ю703.7 + С5*18 я43 + С5*671.132 я43 691

Рубрики:

Шифр НБУВ: С10088 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Багінський В.  
Духовність і тілесність: взаємозв'язок у цивілізаційному процесі / В. Багінський // Людина і політика. - 2000. - № 5. - С. 35-39. - укp.

Проведено аналіз співвідношення духовного та тілесного у цивілізаційному процесі. Зазначено, що вся динаміка парадоксальних відносин сучасного суспільства є феноменологічним відображенням глибинного дуалізму взаємодії духовного та тілесного. Розглянуто погляди різних релігійних течій на цю проблему, відмінність між її східним і західним вирішеннями, місце української цивілізаційної визначеності.


Ключ. слова: цивілізаційний процес, духовність, тілесність, міст між Сходом і Заходом
Індекс рубрикатора НБУВ: Э211 + Ю6*327.01 + Ю0в05

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Комарова А. І. 
Духовність і художньо-естетична культура : Аналіт. розробки, пропоз. наук. та практ. працівників. Т. 17 / А. І. Комарова, Б. С. Ступка, О. С. Тимошенко, М. І. Чембержі, В. Г. Чернець, І. М. Кучерук; НДІ "Пробл. людини". - К., 2000. - 634 c. - укp.

Досліджено духовний розвиток особистості у контексті організації мистецької освіти. Окреслено шляхи формування ціннісних художніх орієнтацій молоді у галузі аматорського театрального мистецтва. Детально проаналізовано українську культуру XVI - XVII ст. Значну увагу приділено гуманістичним засадам діяльності правоохоронних органів України, деяким психологічним чинникам віктимності неповнолітніх, творчим можливостям людини, національним традиціям українського виховання, а також особливостям взаємовідносин генотипу та фенотипу у формуванні психічних функцій особистості.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч111.156 + Ч30 в01 + Ю6*671.13 + Ю8,1

Рубрики:

Шифр НБУВ: С10088 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Діалоги в універсумі : Ексклюз. інтерв'ю з відомими вченими, політиками, письм. і журналістами. - Л. : Універсум, 2000. - 195 c. - (Громад. сусп-во; 1). - укp.

Запропоновано матеріали, які цікавлять істориків, філософів, політологів, економістів, соціологів, правників, культурологів, науковців і студентів. Розглянуто, зокрема, проблеми демократії в Україні, національні інтереси держави, культуру, духовність, права людини.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)64 я43 + Ф024 я43 + Ш6(4УКР)6-47 я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА604891 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Матусевич М. К. 
Економічна теорія. Ч. 1. Політична економія / М. К. Матусевич; Рівнен. ін-т слов'янознавства Київ. слов'ян. ун-ту. - Рівне, 1998. - 64 c. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Розглядається предмет і метод політичної економії, характеризуються докапіталістичні способи виробництва. Аналізується товарна організація виробництва, теорія капіталу та шляхи його нагромадження. Висвітлюється кругооборот та оборот капіталу, розподіл додаткової вартості і утворення прибутку. Дається характеристика позичкового та акціонерного капіталу.


Індекс рубрикатора НБУВ: У01я73-2

Шифр НБУВ: В342506 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Гвоздик-Пріцак Л.  
Економічна і політична візія Богдана Хмельницького та її реалізація в державі Військо Запорозьке / Л. Гвоздик-Пріцак; ред.: О. Мишанич; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. - К. : Обереги, 1999. - 215 c. - Бібліогр.: 168 назв. - укp.

Досліджено українсько-молдавські економічні зв'язки середини XVII ст. Значну увагу приділено торгівлі Львова з Молдавією. Висвітлено питання Військового скарбу та реконструкції потенційного бюджету держави Війська Запорозького. Обгрунтовано економічну та політичну візію Гетьмана Богдана Хмельницького.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)442-2 + У03(2УКР)44

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА595871 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Юзвак Ж. М. 
Естетичні фактори духовного розвитку особистості / Ж. М. Юзвак. - К. : Знання, 1999. - 115 c. - Бібліогр.: 104 назв. - укp.

Розглядається проблема оптимізації духовного розвитку особистості. Даються відповіді на ряд проблемних питань щодо психологічного змісту понять "духовність", "духовний розвиток". Містяться дані емпіричного дослідження особливостей розвитку естетичних характеристик духовності в онтогенезі. Представлені авторські методики їх вивчення та формування характеризуються різноманітністю напрямків та форм роботи, оригінальністю задумів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю817,0

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА590464 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Савчук Б.  
Жіноцтво в суспільному житті Західної України (остання третина ХIХ ст. - 1939 р.) / Б. Савчук. - Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 1998. - 278 c. - укp.

Досліджено процес розвитку українського жіночого руху та роль жіноцтва у різних сферах суспільного життя. Показано суть та етапи організаційного та ідеологічного поступу національного фемінізму в Західній Україні, з'ясовано його спільні риси й особливості в порівнянні з Наддніпрянщиною, а також різними європейськими країнами. Під час розгляду головних сфер прояву та піднесення суспільної активності жіноцтва - участь у масових громадських товариствах та підпільному націоналістичному русі, політична та господарсько-просвітницька діяльність, здобутки на терені освіти, літератури, мистецтва тощо - було зроблено акценти на його ролі як самостійного творчого фактора в історичному процесі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР33)5-297 + Ф74(4УКР33)04

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА594003 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Передирій В. А. 
Жіноча доля на тлі доби: (Літопис жіночого руху у світлі українських видань) / В. А. Передирій, Н. М. Сидоренко, Т. В. Старченко; Дослід. центр історії укр. преси. - К., 1999. - 120 c. - Бібліогр.: с. 112-115. - укp.

Показано роль українського жіноцтва у державотворчому процесі й національному відродженні, його вплив на культурно-просвітницьке життя суспільства з кінця ХІХ - до кінця ХХ ст. Розкриваються передумови виникнення організованого жіночого руху, створення різних гуртків і товариств ("Товариство руських жінок" на Галичині, гурток Олени Доброграєвої у Києві та ін.), простежується жіноча діяльність у Східній Україні на початку ХХ ст. Аналізується літературно-наукова, педагогічно-виховна та громадсько-політична діяльність найкращих представниць жіночого руху (Н.Кобринської, Л.Українки, О.Кобилянської, С.Русової, Х.Алчевської, М.Омельченко та ін.). Значну увагу приділено аналізу галицької періодики для жінок на початку ХХ ст. як джерела дослідження історії жіночого руху.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.3(4УКР) + Ч612.113 + Ф74(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА588249 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Закарпаття в складі Чехословаччини: проблеми відродження і національного розвитку : Доп. наук. семінару, присвяч. 80-ій річниці утворення Чехословаччини, Ужгород, 28 жовт. 1998 р. / ред.: І. Гранчак; Ужгород. держ. ун-т. Іст. ф-т. - Ужгород, 1999. - 251 c. - укp.

Розглядається процес утворення Чехословаччини та її вплив на долю народів Центральної Європи. Висвітлюється економічна і соціальна політика уряду Чехословаччини на Закарпатті у 1919-1939 рр., показані особливості аграрного розвитку регіону у цей період. Описуються перші кроки правового регулювання соціально-політичної сфери та економіки в домюнхенській Чехословаччині, політична система Словаччини у 1945-1947 рр., територіально-адміністративні відносини Підкарпатської Русі і Словаччини. Розкриваються соціальні аспекти розвитку освіти та охорони здоров'я у 20-30-х роках ХХ ст. на Закарпатті. Простежується вплив етнічного оточення та історичних подій на семантику слів говірок Закарпатського регіону, досліджується розвиток декоративно-прикладного образотворчого мистецтва на Закарпатті в умовах Чехословацької республіки (1919-1939 рр.) тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР333)5 + Т3(4ЧЕХ)5-56

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА589427 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського