Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (8)Наукова електронна бібліотека (23)Реферативна база даних (2134)Книжкові видання та компакт-диски (286)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>K=КАТЕГОРІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 376
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Сосніна Л.В. 
Адаптація англійської онімної лексики в російській мові другої половини XX початку XXI ст.: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / Л.В. Сосніна ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2005. — 19 с. — укp.

Здійснено аналіз адаптації англійських власних імен у сучасній російській мові. На підставі вивчення всіх класів запозичених онімів у мові періодичних видань розглянуто основні напрямки їх фонетичної, морфологічної та структурної адаптації. Проведено порівняльне дослідження функціонування в російській мові англійської онімної лексики у XVIII - XIX ст. та другій половині XX - початку XXI ст. Розглянуто процеси морфологічної адаптації основних класів англійської онімної лексики. Встановлено, що введення в граматичну систему мови-реципієнта англійських онімів супроводжується їх співвіднесенням з категоріями роду, числа та відмінка. Досліджено структурну адаптацію запозичених онімів. Виявлено переважний фонетичний характер модифікації їх структурних елементів. Зазначено відсутність явища взаємозаміни під час передачі словотворчих формантів російською мовою. Розглянуто особливості атрибутивних відношень у системі англійської топонімії, реалізованих шляхом описових моделей. Досліджено здатність англійських запозичень вступати в синтаксичні відношення у складі російського речення. Особливу увагу приділено проблемі адаптації ірландських і шотландських прізвищ з компонентом Мак- та апострофом. Обгрунтовано доцільність перекладу англійських онімів російською мовою та збереження їх оригінального вигляду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-322 + Ш143.21-316 +
Шифр НБУВ: РА335792

Рубрики:

      
2.

Пивовар І. В. 
Адміністративна відповідальність за порушення законодавства про культурну спадщину України: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07 / І. В. Пивовар ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2010. — 19 с. — укp.

Досліджено правову природу та сутність категорії "культурна спадщина" у взаємозв'язку із суміжними категоріями, підстави притягнення до адміністративної відповідальності за культуроохоронні проступки та порядку провадження у справах про адміністративні проступки. Визначено адміністративні проступки, що вчиняються у сфері охорони культурної спадщини. Наведено пропозиції щодо внесення змін і доповнень до законодавства України у сфері охорони культурної спадщини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)072.89 + Х819(4УКР)134
Шифр НБУВ: РА376292 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Левицька В.С. 
Алгебро-топологічні властивості функторів, породжених функціональними просторами: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.06 / В.С. Левицька ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 17 с. — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню категорних властивостей функціональних просторів. Розв'язано задачі існування функторіальних топологій і функторіальних диференційованих структур із заданими властивостями на функціональних просторах. Встановлено загальні критерії існування продовження контраваріантних функторів на категорії Клейслі і підняття контраваріантних функторів на категорії Ейленберга-Мура монад в термінах існування природних перетворень спеціального вигляду. Ці критерії застосовано до контраваріантного функтора просторів неперервних функцій в топології поточкової збіжності та його трансфінітних ітерацій для різних монад в категоріях тихоновських просторів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В152.8,022 + В182.215,022

Рубрики:

      
4.

Вежбовська Л.Р. 
Антропософські тенденції в українському мистецтві 20-х рр. ХХ ст.: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.01 / Л.Р. Вежбовська ; Київ. нац. ун-т культури і мистецтв. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Проведено наукове дослідження антропософських тенденцій в українському мистецтві 1920-х рр. Українське мистецтво даного періоду розглянуто в контексті загальноєвропейської тенденції модернізму - пошуку "нової духовності". Доведено, що у сценічному мистецтві "Молодого театру" та театру "Березіль" використовувались прийом евритмії та елементи містерійного театру. Показано вплив евритмії на становлення методу перетворення Л.Курбаса. Досліджено антропософські мотиви та специфіку образотворення у творчості М.Хвильового, М.Куліша, П.Тичини. Проаналізовано творчість митців-"двадцятників" у театрі, живописі, скульптурі та літературі. Виявлено тенденцію свідомого творення мистецтва та його сакралізації. Доведено, що світоглядні, зокрема антропософські, аспекти у мистецтві даного періоду виступають не стільки філософськими категоріями, скільки засобами художнього вираження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-304.5 + Щ03(4УКР)61-2 + Ю3(4ШВА)6-676 + Ю8 г(4УКР)6 +
Шифр НБУВ: РА346571

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Манзюк 
А[безконечність]-бімодулі над унітальними А[безконечність]- категоріями: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.06 / Олександр Сергійович Манзюк ; НАН України; Інститут математики. — К., 2008. — 25 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В152.53,0
Шифр НБУВ: РА361935

Рубрики:

      
6.

Круль Г.Л. 
Благодійно-просвітницька діяльність сім'ї Романових у Криму в другій половині ХІХ на початку ХХ століття: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / Г.Л. Круль ; Республ. вищ. навч. закл. "Крим. гуманіт. ун-т". — Ялта, 2008. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено історичний аспект благодійної діяльноті сім'ї Романових у другій половині XIX - на почтаку XX ст. на Півдні України, зокрема в Криму, як конкретно-історичного явища, що сприяло інтелектуально-духовному розвитку мешканців регіону. На базі широкого кола джерел, значну частину яких уперше введено до наукового обігу, розкрито мету, форми та зміст дослідженої діяльності сім'ї Романових. Вивчено механізм, засоби здійснення допомоги малозабезпеченим і незабезпеченим категоріям населення Криму під патронатом цієї сім'ї. Проаналізовано чинники, що вплинули на розвиток благодійно-просвітницької діяльності сім'ї Романових у другій половині XIX - на початку XX ст. в Криму, показано її роль. Систематизовано й узагальнено позитивний досвід цієї діяльності у контексті сучасних процесів створення держави та національного відродження освіти. Розкрито можливості творчого використання досвіду благодійно-просвітницької діяльності сім'ї Романових щодо організації виховної роботи у сучасних закладах освіти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР-6КРМ)52 + Ч34(4УКР-6КРМ)3 + Т3(4УКР-6КРМ)5-7 +
Шифр НБУВ: РА361601

Рубрики:

      
7.

Роговий В. І. 
Букові ліси Криму та особливості їх формування: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 06.03.03 / В. І. Роговий ; Укр. НДІ лісового госп-ва та агролісомеліорації ім. Г. М. Висоцького. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Вивчено стан, продуктивність, структуру та рост букових деревостанів Криму, досліджено особливості формування їх природного поновлення залежно від дії природних чинників і господарських заходів. Оцінено розподіл площ букових лісів Криму за категоріями захисності, походженням, типами лісу, класами віку, повнотами та класами бонітету. Визначено продуктивність букових деревостанів різного походження за типами лісу. Розроблено таблиці та моделі ходу росту для модальних і еталонних букових деревостанів. Встановлено, що букняки Криму використовують лісорослинний потенціал лише на 63,7 %, розроблено пропозиції щодо відтворення і формування букових лісів Криму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П382.12-29(4УКР-6КРИ)
Шифр НБУВ: РА374465 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Міщанчук Н.С. 
Вестибулярна дисфункція та сенсороневральна приглухуватість в учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції у динаміці післяаварійного періоду: автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.19 / Н.С. Міщанчук ; Держ. установа "Ін-т отоларингології ім. проф. О.С.Коломійченка АМН України" НАН України. — К., 2009. — 40 с. — укp.

За результатами обстежень 6 564-х осіб, з яких 6 412 - учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції (УЛНА на ЧАЕС) вивчено клініко-електрофізіологічні закономірності формування, прогресування й особливості перебігу вестибулярної дисфункції (ВД) і сенсороневральної приглухуватості (СНП) за довгострокового моніторингу (1986 - 2006 рр.). Доведено виникнення детермінованих електрофізіологічних радіаційних ефектів за доз, більших за 0,20 Гр. Створено математичні моделі ризиків. Визначено спільність механізмів і послідовність розвитку ВД і СНП в УЛНА на ЧАЕС у динаміці післяаварійного періоду. На підставі результатів проведених клініко-епідеміологічних досліджень установлено, що СНП за типом передчасного вікового зниження гостроти слуху (presbyacuzis raecox), склеротичні зміни судин сітківки ока, атеросклероз аорти у молодших вікових категоріях за тривалого іонізуючого опромінення (ІО) в УЛНА на ЧАЕС можна розглядати як симптомокомплекс передчасного старіння організму. Досліджено вплив зниження генерації постійного потенціалу ока на параметри експериментального ністагму та взаємодію між зоровими та вестибулярним порушеннями, а також роль змін мікроциркуляторного русла та магістральних судин голови та шиї в розвитку ВД та СНП в УЛНА на ЧАЕС залежно від величини дози та тривалості дії ІО. Обгрунтовано та розвинуто тактику лікування ВД та СНП в УЛНА на ЧАЕС з використанням алопатичних, антигомотоксичних препаратів і медичних п'явок, а також корекцію ВД шляхом введення вправ лікувальної фізкультури за Г.С. Федоровою та соціально неадекватної СНП з застосуванням багатоканальних цифрових слухових апаратів у бінауральній парі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р683.024.2 + Р683.71 + Р361 +
Шифр НБУВ: РА364127

Рубрики:

      
9.

Степанова Г.А. 
Взаємозв'язок жанру та пафосу в драматургії М.Булгакова: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.06 / Г.А. Степанова ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 1998. — 18 с. — укp.

У дисертації досліджується проблема жанроутворення в драмі як літературному роді. Жанроутворюючим фактором визнається категорія пафосу як авторської оцінки. Простежується специфіка драми як роду літератури у взаємозв'язку із пафосом та його вплив на визначення типу конфлікту драматургічного твору. Автор пропонує концепцію жанрів драматургічної спадшини М.Булгакова та визначає специфіку жанрів п'єс драматурга у зв'язку із особливостями його світовідчуття, що впливає на пафос творів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш401.46

Рубрики:

      
10.

Бурлакова О.О. 
Відтворення вищої освіти України у європейському освітньому просторі: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.10 / О.О. Бурлакова ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2007. — 17 с. — укp.

Досліджено механізми та шляхи відтворення вищої освіти України у процесі її євроінтеграції. Висвітлено системні реформування та розкрито теоретичні засади розвитку вищої освіти України у XXI ст. Визначено економічні складові, напрямок і порядок проведення системних реформ. Обгрунтовано необхідність інтеграції даної освіти до європейського освітнього простору. Проведено аналіз використання народногосподарського потенціалу освіти, здійснено систематизацію показників економічної та соціально-економічної ефективності освіти, а також досліджено тенденції стосовно потенціалу вищої освіти України. Установлено, що якість є його невід'ємною складовою, має міжнародне визнання та є основою визнаних стратегій розвитку вищої освіти як філософська та політична категорія. З'ясовано керівну роль держави у забезпеченні якості даної освіти. Зроблено висновок, що обгрунтування й актуалізація поняття якості вищої освіти зумовлене створенням державних стандартів і визначенням процедур розрахунків індикаторів якості, що відповідають вимогам Болонського процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч484(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА349111

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Попов В.М. 
Відтворення трудового потенціалу аграрного сектора економіки: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / В.М. Попов ; Миколаїв. держ. аграр. ун-т. — Миколаїв, 2005. — 20 с. — укp.

Розвинуто теоретико-методичні засади формування та використання трудового потенціалу сільськогосподарського виробницва. Розкрито сутнісний зміст трудового потенціалу та його співвідношення з іншими категоріями, що опосередковують відтворення людських ресурсів. Досліджено умови та фактори формування та використання трудового потенціалу аграрної сфери. Розроблено визначальні положення формування активної демографічної політики у сільській місцевості. Визначено напрями покращення соціальної інфраструктури села як основи формування сприятливого життєвого середовища для людей, що мешкають у даній місцевості. Обгрунтовано механізми активізації соціально-економічних і виробничих чинників відтворення трудового потенціалу аграрного виробництва, а також засоби забезпечення його ефективної реалізації у сфері зайнятості населення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)320-640 +
Шифр НБУВ: РА337026

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Закусило А.І. 
Вінцеві голоморфи напівгруп: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.06 / А.І. Закусило ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2008. — 16 с. — укp.

Наведено визначення нових понять "тріада напівгруп", "категорія згорток напівгрупових тріад". Побудовано напівгрупову конструкцію - двобічний напівпрямий добуток як універсальний об'єкт категорії згорток напігрупових тріад. Показано, що вінцеві голоморфи є двобічними напівпрямими добутками. Описано будову напівгруп ендоморфізмів квазірегулярних рісівських напівгруп матричного типу. Цей результат узагальнює та доповнює результат В.М. Усенка про будову напівгруп ендоморфізмів цілком 0-простих напівгруп. Описано будову оболонок зсувів квазірегулярних рісівських напівгруп матричного типу. Цей результат узагальнює та доповнює результат Петрича про оболонки зсувів регулярних напівгруп Ріса матричного типу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В152.391,0 +
Шифр НБУВ: РА359637

Рубрики:

      
13.

Салій А.В. 
Віра як гносеологічна категорія в філософії Мартіна Бубера та Лева Шестова: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.05 / А.В. Салій ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. — Д., 2010. — 20 с. — укp.

Проаналізовано категорію віри у філософських побудовах М. Бубера та Л. Шестова. Доведено, що гносеологічні позиції філософів мають схильність до розгляду віри не тільки як релігійної формули, а й як одного з важливих способів пізнання, яке людиною може сприйматись як пізнання містичне.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(5ІЗР)6-678 + Ю3(4РОС)6-695
Шифр НБУВ: РА371902 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Рабокоровка Г.В. 
Внутрішня форма як категорія філософсько-гуманітарного пізнання: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.02 / Г.В. Рабокоровка ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено проблему з'ясування методологічних і евристичних можливостей категорії внутрішньої форми у контексті філософсько-гуманітарного пізнання. Встановлено співвідношення внутрішньої форми з фундаментальними філософськими категоріями - формою та структурою, а також з важливими для гуманітарного пізнання поняттями "символ", "образ", "сутність" і "установка". Досліджено основні концепції внутрішньої форми, розроблені науковцями Європи. Відзначено, що мовна практика застосування цієї категорії дозволяє раціоналізувати внутрішню форму та теоретично її дослідити. Доведено, що завдяки особливому онтологічному статусу, внутрішня форма має певні когнітивні та смислотвірні якості. Це зумовлює визначне місце внутрішньої форми у процесі одержання наукового знання. Обгрунтування та реалізація сучасного методологічного підходу до внутрішньої форми базується на розумінні зазначеної категорії як важливого елемента процесів символізації, засобу інтерпретації, а також на тлумаченні внутрішньої форми як "діалогічної" моделі пізнання, що базується на взаємодії її складових.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю212.75 + Ю224.2 +
Шифр НБУВ: РА362400

Рубрики:

      
15.

Кретов П.В. 
Гносеологічний аспект філософського символізму: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.02 / П.В. Кретов ; Південноукр. держ. пед. ун-т ім. К.Д.Ушинського. — О., 2000. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено з'ясуванню специфіки проблематики людського пізнання під кутом зору концепції філософського символізму. Розглянуто поняття "символ" та "символізація" на засадах базових положень діалектичної методології та комунікативно-діалогічного тлумачення соціокультурного універсуму. Визначено, що символ як філософсько-культурологічна категорія актуально релевантний для осягнення інтенційованості, механізмів форм людського пізнання; акцентовано увагу на динамічній природі символа (процесуальність символіки) у соціокультурному та спекулятивному пізнанні, обгрунтовано його суттєвий діалогізм, людиновимірність та орієнтованість на творче перетворення дійсності. З'ясовано продуктивність використання у гносеології та методології пізнання концептуальних моделей філософського символізму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю224.23
Шифр НБУВ: РА308461 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Тищенко О. О. 
Граматичний рід у системі категорій іменника новогрецької мови: автореф. дис. ... канд. філол. наук: 10.02.14 / О. О. Тищенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Досліджено граматичну категорію роду іменника в новогрецькій мові (НГМ). Вперше комплексно розглянуто в грецькій та вітчизняній елліністиці граматичний рід іменника у функціонально-категорійному вимірі. Висвітлено основні тенденції родової категоризації в НГМ у контексті посилення семантизації родових ознак, лексикалізації категорії роду в дії гіперо-гіпонімічного принципу в оформленні іменників у роді, протистоянні синтетичних і аналітичних засобів вираження його значення, поглиблення формально-морфологічного розрізнення іменників, протиставлених за семантичним родом. Розкрито взаємозв'язок категорії роду з іменниковими категоріями числа, відмінка, істот/неістот, особи. Описано словотвірну функцію категорії роду іменника, що у сучасній НГМ - продуктивний засіб творення лексем на позначення назв професій та роду діяльності. Систематизовано та проаналізовано родові варіанти в НГМ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш145.3-212.1
Шифр НБУВ: РА380847 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Ладиченко В.В. 
Гуманістичні основи організації державної влади: автореф. дис... д-ра юрид. наук: 12.00.01 / В.В. Ладиченко ; Ін-т законодавства Верхов. Ради України. — К., 2008. — 41 с. — укp.

Науково обгрунтовано розуміння гуманістичних основ організації державної влади як духовного феномену, що має суперечливу природу, оскільки вони є важливим регулятором гармонійного функціонування відносин державна влада - людина, фактором інтеграції суспільства. Гуманістичні цінності набувають для людини та суспільства ціннісного значення, належать до вищих цілей життя, організують життєві цілі в ієрархію, вершиною якої є феномени, відображені у категоріях прав людини: свободи, рівності, справедливості. Сформульовано методологію шляхів розвитку юридичної теорії, яка вимагає глибого системного аналізу у контексті розуміння ставлення до взаємозв'язку та взаємозалежності людини та влади, розгляду влади як цілісної системи у аспекті якісних показників і розв'язання сучасних етико-гуманістичних аспектів організації державної влади. Обгрунтовано ідею, що проблеми її організації необхідно досліджувати за принципами: гармонії людини та державної влади - балансу, пропорційності й органічного поєднання інтересів, тобто такого світогляду, який забезпечує усвідомлення людиною своєї особистості як невід'ємної частки громадянського суспільства та державної влади; принципу особистої відповідальності кожної людини (громадянина) за організацію цієї влади, усвідомлення її залежності від суспільства та від кожної особи. Запропоновано переосмислення єдності та цілісності державної влади, що забезпечується наявністю стійких взаємозв'язків між її гілками на основі соціальної єдності влади як єдності принципових ідей і цінностей суспільства. Обгрунтовано аксіологічні й етичні питання, що передбачають можливість нового діалогу людини та державної влади, в якому загальнолюдські цінності не повинні сприйматися поза національною культурою кожного народу, який намагається мати як засадничі власну мораль і традиції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х001.41 +
Шифр НБУВ: РА360814

Рубрики:

      
18.

Сокур Н.В. 
Державна політика по зниженню соціальної напруженості у перехідному суспільстві (сфера трудових відносин): Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / Н.В. Сокур ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2001. — 20 с. — укp.

Акцентовано увагу на поняттях і категоріях, за допомогою яких здійснено науковий аналіз проблем державної політики у перехідному суспільстві щодо зниження соціальної напруженості. Розглянуто причини соціальної напруженості у сфері трудових відносин у перехідному суспільстві та основні напрямки державної політики щодо її зменшення. Досліджено становлення системи соціального партнерства, удосконалення політики на ринку праці, у сфері зайнятості, зниження конфліктогенності держави, удосконалення програми реформ, досягнення політичної та економічної стабільності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф015.24 + Ф043.2 + Х879(4Укр)7
Шифр НБУВ: РА312205 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
19.

Дудяк О.А. 
Динаміка соціальної структури і зайнятості польського населення Західної України у міжвоєнний період (20 - 30-ті рр. ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / О.А. Дудяк ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2003. — 20 с. — укp.

Уперше у вітчизняній історіографії польське населення міжвоєнної Західної України розглянуто комплексно, як певний соціальний організм, який змінюється під дією внутрішніх і зовнішніх чинників. З'ясовано особливості розвитку його демографічних показників, структури зайнятості та соціальної структури у відношенні до таких же соціальних процесів у західноукраїнському та загальнопольському масштабах. На підставі опублікованих статистичних матеріалів та архівних джерел, уперше введених до наукового обігу, проведено комплексний аналіз динаміки демографічної, галузевої, соціально-класової (в категоріях переписів 1921 та 1931-го рр.) структур польських мешканців Західної України у міжвоєнну добу, висвітлено політичні симпатії основних соціальних груп цієї спільноти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР33)61-56 + Т3(4УКР=9ПОЛ)61 +
Шифр НБУВ: РА327390

Рубрики:

      
20.

Брацка М.В. 
Дискурс козацтва в поезії "української школи" польського романтизму: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.05 / М.В. Брацка ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено дискурс козацтва в поезії маловідомих представників "української школи" польського романтизму, яка є інтегральною складовою культурної парадигми українсько-польського пограниччя. "Українську школу" розглянуто у взаємозв'зку з літературою, історією, фольклором українського народу. Відзначено, що ідейно-естетичним центром творів поетів цієї школи є образ козака, надзвичайно популярний і поширений у польській літературі першої половини XIX ст. внаслідок екстраполяції європейських романтичних тенденцій звернення до історизму та фольклоризму. Розглянуто численні втілення образу козака у поетичних творах польських романтиків "української школи" у порівняльно-типологічному аспекті. З'ясовано, що топіка козацтва акумулює усе різноманіття топічних парадигм (свободи, кохання, поразки, помсти, смерті) і характеризується амбівалентністю зображення. Вивчено ментальні уявлення поетів даної школи про козацтво. Етнічні стереотипи (козака-українця, поляка, татарина, єврея), що мають місце в поезії "української школи", висвітлено у взаємному контексті та на підставі опозиції "свій" - "чужий". Встановлено, що особливої важливості у літературі пограниччя набуває категорія "іншого".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш401.11 + Ш5(4ПОЛ)-324 +
Шифр НБУВ: РА338180

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського