Головна сторінка     Історико-культурні фонди  
  Електронний каталог  
  Інформаційно-бібліографічний сервіс  
 Філософська бібліотека НБУВ 

Бази даних


Філософам - Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Вид пошуку

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Філософам - Електронний каталог НБУВ (478)Філософам - Віртуальна бібліографічна довідка (4)
Пошуковий запит: ((<.>U=Ю0/8$<.>)+(<.>U=Ю2$<.>)+(<.>U=Ю6$<.>)+(<.>U=Ю4$<.>)+(<.>U=Ю3$<.>)+(<.>RZN=Ю2$<.>))*((<.>U=Ю0/8$<.>)+(<.>U=Ю2$<.>)+(<.>U=Ю6$<.>)+(<.>U=Ю4$<.>)+(<.>U=Ю3$<.>)+(<.>RZN=Ю2$<.>))*(<.>K=ВНУТРІШНІЙ$<.>+<.>K=СВІТ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 94
Представлено документи з 1 до 20
...

   
Тип видання: життєпис   
1.

Хоткевич, Гнат.
Григорій Савич Сковорода (український філософ). Короткий його життєпис і вибрані місця з творів та листів: з нагоди 125-літньої річниці з дня смерті [Електронний ресурс] / Гнат Хоткевич ; Культурно-історична бібліотека під ред. Д. І. Багалія. - [Б. м.] : Вид-во "Союз" Харківського Кредитового Союзу Кооперативів, 1920. - 168 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


І от ся книжечка маленька з описом життя Сковороди і з витягами з його творів нехай послужить тій справі, до котрої кликав Сковорода. Давайте хоч на кришечку, хоч на той час, поки будемо читати сю книжку, згадаємо, що не тільки є клопіт і злоба повсякденного істнування, а є й щось вище, щось таке, що робить нас кращими, викликає тиху внутрішню радість у найозлобленійшому серці, благостною искрою освітлює пригаслі очі, а на уста замісць смердючої поганої лайки викликає слово добро й співчуття до брата мого. Нехай хоч на сі піп-години поки будемо перегортати сі листки — дух Григорія Савича пролетить над нами, щоб стрепенулося серце і роскрилося хоч трошки назустріч прекрасному. Забудьмо ж, забудьмо на хвилину злобу й неситість, забудьмо торг і продажу і все що низводить нас геть з безодні тьми душевної! Одну маленьку частину дня віддаймо тому, що Сковорода називав Богом, і чгіму кождий з нас знає ще інше імья. І може тоді лекше станє дихатися на світі й краще ушанується памьять нашого фільософа.

Кл.слова:
український філософ


   
Тип видання: наукове видання   
2.

Лукреций
О природе вещей [Електронний ресурс] : в 2 т. : пер. с лат. / Лукреций. - М. : Изд-во АН СССР, 1946-1947. - (Классики науки)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


«Про природу речей» (лат. «De rerum natura») — поема римського поета Лукреція — і єдиний повністю збережений поетичний твір, у якому проповідується вчення Епікура. Слід зауважити, що Лукрецій, переконаний і пристрасний послідовник Епікура, не відтворив у своїй поемі всього вчення останнього: він виклав головним чином Епікурову фізику. У детальному викладі фізики Епікура полягає величезна заслуга Лукреція, тому що саме ця сторона Епікурового вчення представляє зовсім винятковий інтерес для історії наукової думки і матеріалізму. Що ж до вчення про критерії (каноніки) і етики, то він зачіпає їх лише побіжно. Епікур (ін. гр. Філософ 4-3 століття до н.е.) був найбільшим матеріалістом і атеїстом античного світу, ідеологом рабовласницької демократії, розвивав атомістичну філософію. Навчав, що матерія вічна і що боги не можуть у неї втручатися. Мета філософії — щастя людини, заради якого потрібно звільнитися від внутрішніх страхів і забобонів, пізнати закони природи.Суть філософії спрямована проти забобонів і містики. Поема Лукреція складається із шести книг. У перших двох книгах викладається атомістична теорія світобудови, що відкидає втручання богів у мирські справи. Книга третя присвячена вченню Епікура про душу, причому наводяться докази, що душа матеріальна, смертна і що страх перед смертю безглуздий. У четвертій книзі знаходиться виклад питань про людину, а також про чуттєві сприйняття, в яких Лукрецій бачить основу людських знань. У п'ятій книзі Лукрецій займається проблемами космогонії, пояснюючи походження землі, неба, моря, небесних тіл і живих істот. У кінці цієї книги дається блискучий нарис поступового розвитку людства і людської культури і розбирається питання про походження мови. Основний зміст шостої книги — знищення забобонних страхів шляхом природного пояснення явищ природи, що вражають людину. Тут йдеться про грім, блискавки, хмари, дощ, землетруси, виверження Етни, розливи Нілу, про різні незвичайні властивості джерел та інші явища природи. Закінчується остання книга міркуванням про хвороби і описом повального мору в Афінах під час Пелопоннеської війни в 430 році до н.е.

Кл.слова:
антична філософія -- епікуреїзм -- матеріалізм


   
Тип видання: наукове видання   
3.

Сковорода, Григорій.
Повне зібрання творів [Електронний ресурс] : у 2 т. / Г. Сковорода. - К. : Наукова думка, 1973

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


До цього видання увійшли всі ориґінальні твори Сковороди. Твори розміщено у хронологічному порядку. До першого тому увійшли літературні та філософські твори Г. Сковороди, написані ним з середини 50-х до середини 70-х років XVIII ст. До другого — твори, написані з середини 70-х років XVIII ст. до кінця життя. Крім філософських творів, тут публікуються понад 120 листів Сковороди, значна частина яких написана латинською мовою, здійснені Сковородою переклади творів Плутарха і Ціцерона та інші матеріали, які є джерелом вивчення життя, творчості та світогляду мислителя. У другому томі вміщено написану М. Ковалинським біографію Г. С. Сковороди та кілька листів до Сковороди його сучасників

Кл.слова:
філософська література -- кордоцентризм -- притчі


   
Тип видання: наукове видання   
4.

Сковорода, Г.
Сочинения [Електронний ресурс] : в 2 т. / Г. Сковорода. - М. : Мысль, 1973. - (Философское наследие)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Первый том включает произведения Г. Сковороды, написанные в 1750—1775 гг. Порядок размещения произведений позволяет проследить эволюцию философских взглядов Г. С. Сковороды. Том открывается сборником стихов «Сад божественных песен». Из «Сада» выбраны песни, представляющие ценность в философском отношении. «Басни Харьковские» и последующие произведения, среди которых и два недавно найденных — «Беседа 1-я» и «Беседа 2-я», характеризуют мыслителя как философа, поставившего в центре своей системы этико-гуманистическую концепцию. Том завершает «Разговор, называемый Алфавит, или Букварь мира». В состав второго тома вошли философские сочинения Г. Сковороды, созданные им в 70—90-х годах XVIII в.: трактаты "Икона Алкивиадская" и "Жена Лотова", диалоги «Брань архистратига Михаила со Сатаною», «Пря беса со Варсавою» и «Потоп змиин» и две притчи — «Благодарный Еродий» и «Убогий Жаворонок». Помимо этого в том включены эпистолярное наследие философа, составляющее более ста двадцати писем, его филологические исследования и переводы. Заключается том биографией Сковороды, написанной его другом и учеником М. Ковалинским, которая представляет собой один из важнейших источников изучения философии и творчества Г. Сковороды.

Кл.слова:
класична філософія -- світогляд -- історія філософії -- гуманізм


   
Тип видання: наукове видання   
5.

Бабушкин, Владимир Ульянович.
О природе философского знания [Електронний ресурс] : критика современных буржуазных концепций / В. У. Бабушкин. - М. : Наука, 1978. - 207 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


В книге критически рассматриваются наиболее распространенные в современной буржуазной философии концепции природы философского знания: феномено-логическая, экзистенциалистская и неопозитивистская. Осуществляется попытка диалектико-материалистического анализа теоретико-познавательной и мировоззренческой функций философского знания и его структуры.

Кл.слова:
наука -- світогляд -- природа


   
Тип видання: життєпис   
6.

Godwin, Joscelyn.
Robert Fludd [Electronic resource] : hermetic philosopher and surveyor of two worlds / J. Godwin. - London : Thames and Hudson, 1979. - 98 p. - (with 126 illustrations)
Переклад назви: Роберт Фладд: герметичний філософ та дослідник двох світів

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Robert Fludd was one of the last of the true Renaissance men who tool all learning as their preserve and tried to encompass the whole of human knowledge. Born in Elizabethan England, he became a convinced occultist while traveling on the Continent. His voluminous writings were devoted to defending the philosophy of the alchemists and Rosicrucians and applying their doctrines to a vast description of man and the universe. All of Fludd's important plates are collected here for the first time, annotated and explained together with an introduction to his life and thought.

Кл.слова:
філософія


   
7.

Комаров, Виктор Ноевич.
Атеизм и научная картина мира [Електронний ресурс] / В. Н. Комаров. - М. : Просвещение, 1979

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  
  

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Современные старшеклассники, владея достаточной суммой званий по естественным и точным наукам, не всегда в состоянии философски осмыслить мир, в котором они живут, на чем часто спекулируют религия и церковь. В книге затронуты многие интересные вопросы научного атеизма, их связь с развитием науки и техники, освещен ряд философских проблем физики, астрономии, математики в других наук.

Кл.слова:
всесвіт -- світобудова


   
8.

Тит, Кар Луций.
О природе вещей [Електронний ресурс] / Кар Луций Тит. - Москва : Художественная литература, 1983. - 383 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Кар Тит "О природе вещей" Более двух тысяч лет люди читают поэму «О природе вещей», созданную человеком, сумевшим так много увидеть и понять в этом мире, так полно и вдохновенно высказать все самые трудные вопросы и самые бескомпромиссные ответы в извечном диалоге между индивидуальной человеческой личностью и всеобъемлющим мирозданием природы, но не сумевшим или не пожелавшим оставить в историческом предании память о себе самом, о своем происхождении и внешнем облике, об обстоятельствах своей жизни, о своих привязанностях, поступках, жизненно важных решениях. «Проживи незаметно!» — говорил восторженно прославленный в этой поэме греческий философ Эпикур. Если считать, что римский поэт всерьез последовал завету своего учителя, то остается только сожалеть о том, насколько он в этом преуспел. Даже имя поэта известно нам не вполне достоверно.

Кл.слова:
антична філософія -- світоглядні дилеми -- індивідуалізм -- матеріалізм


   
Тип видання: підручник   
9.

Койре, А.
Очерки истории философской мысли [Електронний ресурс] : о влиянии философских концепций на развитие научных теорий : пер. с фр. / А. Койре ; общ. ред. А. П. Юшкевича. - М. : Прогресс, 1985. - 281 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Книга французского историка науки Александра Койре включает в себя ряд статей, имеющих общим предметом проблему взаимодействия философской и научной мысли, с одной стороны, и историю научной революции Нового времени, с другой. Автор провел исследование идейных предпосылок и хода научной революции XVI--XVII веков, до Ньютона включительно, а также дал тонкий и глубокий анализ как средневековой натурфилософской мысли, без которого было бы невозможно изучение научной революции, так и творчества таких корифеев науки, как Коперник, Бруно, Кеплер, Декарт, Ньютон. Книга рекомендуется всем читателям, интересующимся проблемами философии и истории науки.

Кл.слова:
світогляд -- ідея -- наука


   
Тип видання: художня література   
10.

Мор, Томас.
Утопія [Електронний ресурс] / Томас Мор. - Київ : Дніпро, 1988. - 207 с. - (Вершини світового письменства ; т. 63)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Видатний англійський політичний діяч, мислитель, письменник-гуманіст Томас Мор (1478-1535) у своєму знаменитому творі "Утопія" (1516), що започаткував жанр утопічного роману, малює картину ідеального соціального устрою. Помітне місце в історії соціалістичних ідей займає "Місто Сонця" (1623) - не менш відомий твір Томмазо Кампанелли (1568-1639), італійського письменника-гуманіста, в якому також показано ідеальне суспільство без приватної власності.

Кл.слова:
гуманізм -- соціальна утопія -- англійська література


   
Тип видання: наукове видання   
11.

Лосев, А. Ф.
Дерзание духа [Електронний ресурс] / А. Ф. Лосев ; сост. Ю. А. Ростовцев. - М. : Политиздат, 1988. - 366 с. - (Личность. Мораль. Воспитание)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Книга известного советского ученого профессора А. Ф. Лосева в живой форме раскрывает существо многих «вечных» идей, побуждает читателя к активному овладению богатством духовного наследия философской классики, помогает постичь красоту творческих усилий личности, соотнести абстрактные научные понятия с житейской практикой. Большое место в книге занимает этико-мировоззренческая проблематика. Рассчитана на широкий круг читателей.

Кл.слова:
світогляд -- культура -- мислення


   
Категорія: Релігія   
12.

Генон, Рене.
Кризис современного мира [Електронний ресурс] : пер. з англ. / Р. Генон. - М. : Арктогея, 1991. - 49 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Книга рассчитана на широкий круг читателей, интересующихся проблемами Религии, Духовности, Концом Света, кризисными явлениями современной цивилизации, истоками вырождения человечества, происхождением материалистических и демократических иллюзий, проблемами соотношения Духовного и социального, космическими циклами, эзотеризмом, восстановлением тотальной Традиции и т. д.

Кл.слова:
криза -- економіка -- світ


   
Тип видання: наукове видання   
13.

Гальцева, Р. А.
Очерки русской утопической мысли XX века [Електронний ресурс] / Р. А. Гальцева. - М. : Наука, 1991. - 208 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


В книге дается критический анализ трех версий «мистического утопизма», замыслившего победу над законами природы и выход к сверхъестественному. Это-теургический титанизм Н. А. Бердяева, мыслительный волюнтаризм Л. Шестова, «космический символизм» П. А. Флоренского. Раскрывается парадоксальная диалектика утопического замысла, который по мере воплощения в жизнь превращается в свою противоположность и все больше удаляется от поставленной цели. Этот закон утопии автор демонстрирует и на судьбе «идеи бытия» (гл. 4) в европейской и русской философии. Для читателей, интересующихся не только историей отечественной мысли, но и феноменом утопического сознания вообще, заметно влияющим на современную историю.

Кл.слова:
світогляд -- особистість


   
14.

Ортега-и-Гассет, X.
Что такое философия? [Електронний ресурс] / X. Ортега-и-Гассет. - М. : Наука, 1991. - 408 с. - (Мыслители ХХ века)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


В книгу включены шесть работ крупнейшего испанского философа нашего столетия» впервые издаваемые па русском языке — «Тема нашего времени», «Что такое философия?», «Положение науки и исторический разум», «Возникновение философии», «Идея начала у Лейбница и эволюция дедуктивной теории», в которых нашло ясное выражение его понимание природы философского знания и истины. Наконец, в качестве приложения в книгу вошло эссе «Нищета и блеск перевода». Для философов, всех читателей, интересующихся историей мировой культуры.

Кл.слова:
дедуктивна філософія -- світова культура


   
Тип видання: монографія   
15.

Кульков, Юрий Петрович.
Мировоззрение и естественнонаучное познание [Електронний ресурс] / Ю. П. Кульков. - Чебоксары : Изд-во Чувашского ун-та, 1993. - 140 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Монография посвящена исследованию мировоззренческих оснований естественнонаучного познания, их генезиса в соответствии с историческим процессом общественного развития. Центральной является мысль о том, что мировоззрение естествоиспытателей в познавательной деятельности становится истинным с обретением качества, выраженного И. Кантом в понятии «трансцендентальный субъект». Надэмпиричность мышления такого субъекта, его сигнификативный характер приводят к общественному способу его функционирования, к формированию научного сообщества и, как следствие, к нормативному контролю познания действительности. Предназначена для философов, естествоиспытателей, всех научных работников и студентов, интересующихся общими проблемами логики и методологии научного исследования.

Кл.слова:
наукове дослідження -- методологія дослідження -- світогляд -- догматизм


   
16.

Ксенофонот
Воспоминания о Сократе [Електронний ресурс] / Ксенофонот. - М. : Наука, 1993. - 380 с. - (Памятники философской мысли)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Книгу составляют четыре сочинения древнегреческого историка и философа Ксенофонта — «Воспоминания о Сократе», «Защита Сократа на суде», «Пир», «Домострой», обычно объединяемые под названием «Сократические сочинения». Наряду с диалогами Платона это важнейшие источники, на основании которых судят о мировоззрении и личности великого Сократа. На протяжении многих веков «Воспоминания о Сократе» Ксенофонта оставались одним из самых известных и популярных произведений европейской литературы. Для философов, историков, широкого круга читателей, интересующихся классическим наследием мировой философской мысли.

Кл.слова:
філософ -- світогляд


   
Тип видання: наукове видання   
17.

Ніцше, Фрідріх.
Так казав Заратустра. Жадання влади [Електронний ресурс] : пер. з нім. / Ф. Ніцше. - К. : Основи : Дніпро, 1993. - 415 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


«Так казав Заратустра» — одна з найбільш відомих і популярних книг німецького філософа і поета Фрідріха Ніцше (1844—1900). Теми добра і зла, «надлюдини», переоцінки всіх цінностей втілено в цьому пам'ятникові світової літератури в міфічно-символічній, високопоетичній формі. «Жадання влади» — останній твір філософа, палка апологія людини, протест проти будь-яких форм духовного рабства.

Кл.слова:
добро і зло


   
Тип видання: хрестоматія   
18.


Читанка з філософії [Електронний ресурс] : у 6 книгах. - К. : Довіра, 1993

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


У шостому томі «Читанки з історії філософії» подані твори західних філософів XX ст. з питань логіки й формалізації наукового пізнання; відношення логіки і предметного світу; «феноменальності» саморозкриття свідомості і людського буття; скінченності й минущості людського існування; сутності людини і цілісності людської духовності; єдності природи, людини і Бога в еволюції Всесвіту. Ці та інші питання досліджуються такими відомими західними мислителями, як Е. Гуссерль, М. Хайдеггер, Г. Маркузе, Б. Рассел, А. Камю, Ж.-П. Сартр, К. Юнг, К. Леві- Строс, П. Тейяр де Шарден та ін. Для студентів, гімназистів, ліцеїстів і всіх, хто цікавиться питаннями історії західної філософії та культури.

Кл.слова:
онтологія -- феноменологія -- екзистенціалізм


   
Тип видання: хрестоматія   
19.

Волинка, Г. І.
Читанка з філософії [Електронний ресурс] : у 6 кн. / Г. І. Волинка. - К. : Довіра, 1993

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


У шостому томі «Читанки з історії філософії» подані твори західних філософів XX ст. з питань логіки й формалізації наукового пізнання; відношення логіки і предметного світу; «феноменальності» саморозкриття свідомості і людського буття; скінченності й минущості людського існування; сутності людини і цілісності людської духовності; єдності природи, людини і Бога в еволюції Всесвіту. Ці та інші питання досліджуються такими відомими західними мислителями, як Е. Гуссерль, М. Хайдеггер, Г. Маркузе, Б. Рассел, А. Камю, Ж. -П. Сартр, К. Юнг, К. Леві-Строс, П. Тейяр де Шарден та ін. Для студентів, гімназистів, ліцеїстів і всіх, хто цікавиться питаннями історії західної філософії та культури.

Кл.слова:
історія філософії -- логіка -- саморозвиток


   
Тип видання: наукове видання   
20.

Бергсон, Анрі.
Сміх: нарис про значення комічного [Електронний ресурс] : пер. з фр. / А. Бергсон. - К. : Києво-Могилянська Академія, 1994. - 168 с. - (Дух і літера)

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

  Повний текст доступний у читальному залі "Фонду Президентів України"


Вперше до рук українського читача потрапляє переклад книги видатного філософа ХХ століття Анрі Бергсона (1859-1941), лауреата Нобелівської премії з літератури (1927). "Сміх" є накращим проводирем до філософського світу Бергсона. Що викликає сміх? Підміна живого - механічним, людини - лялькою, суспільства - маріонетками, влади - політичними гримасами. Теорія сміху Бергсона поглиблює його вчення про час, тривалість та пам'ять. Для всіх, кого цікавить філософія, естетика, соціальна психологія. Для тих, кого приваблює оригінальна інтерпретація комічного в житті, а також у творах Сервантеса, Рабле, Мольєра, Расіна, Доде, Бомарше, Джерома К. Джерома та Гоголя.

Кл.слова:
французька філософія -- естетика -- психологія особистості -- суспільні практики

...
 
Статистика
за 16.06.2024
Число запитів
Число користувачів
Статистика
за поточний місяць
Число запитів
Число користувачів

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського