Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (35)Реферативна база даних (500)Книжкові видання та компакт-диски (536)Журнали та продовжувані видання (23)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш141.14-34$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 8
Представлено документи з 1 до 8

   Тип видання:   монографія   
1.

Д'яков, А. С.
Основи термінотворення: семантичні та соціолінґвістичні аспекти [Електронний ресурс] / А. С. Д'яков, Т. Р. Кияк, З. Б. Куделько. - К. : KM "Academia", 2000. - 218 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У пропонованій монографії вперше досліджуються як лінгвістичні, так і екстралінгвістичні чинники, які впливають на побудову та стандартизацію термінів у національних терміносистемах, на їхню зовнішню та внутрішню форми, виявляються механізми термінологічного планування з точки зору соціолінгвістики, роль свідомого та підсвідомого у втручанні в мову з метою лексичної модернізації та стандартизації, досліджуються мовні інтерференції як соціолінгвістичний чинник у формуванні терміносистем. Книга буде корисною для науковців-термінологів, соціолінґвістів, фахівців зі стандартизації терміносистем, у навчальному процесі лінгвістичних вузів та факультетів.



Кл.слова:
лінгвістика -- термін

   Тип видання:   стандарт   
2.


Засади і правила розроблення стандартів на терміни та визначення понять [Електронний ресурс] : видання офіційне : ДСТУ 3966-2000. - Чинний від 2001-01-01. - К. : Держстандарт України, 2000. - 36 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Стан термінологічної справи будь-якої держави відображає її цивілізованість. Тому кожна держава особливо дбає про стан національної фахової мови, який віддзеркалюється у державних стандартах. Технологія творення термінологічних стандартів в ідеальному випадку повинна бути тривалим і практично виваженим процесом. Адже термінологічний стандарт – це результат спочатку лексикографічного усталення, визначеного наявними словниками та їхнім ”часом життя”, а потім практичного унормування усталеної термінології, відображеної у підручниках, навчальних посібниках, наукових працях, монографіях тощо. Попри це термінологічні стандарти, опираючись на досвід, повинні передувати галузевим, або, принаймні, виходити з ними одночасно, але вже з узгодженою (хай навіть не цілком усталеною) термінологією. У ширшому аспекті процес унормування стандартизації національних термінологій повинен переходити у загальносвітовий процес гармонізації – встановлення відношень еквівалентності між термінологіями держав у рамках одної чи кількох мов, що необхідно для кращого порозуміння на всіх рівнях міждержавних стосунків – політиці, науці, культурі, торгівлі, спорті тощо.



Кл.слова:
лінгвістика -- мовознавство -- словотворення -- етимологія -- українська мова

   Тип видання:   методичний посібник   
3.


Проблеми становлення української термінології [Електронний ресурс] : науково-методичні матеріали / за ред. Л. О. Пономаренко. - Житомир : ЖВУРЕ ППО, 1993. - 116 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Науково-методичні матеріали (вип. 7) присвячені надзвичайно актуальному на сьогоднішній день питанню - формуванню українських термінології. Збірник складений колективом авторів під загальною редакцією віце-президента Міжнародної організації з уніфікації термінологічних неологізмів, генерального секретаря Міжнародної асоціації термінологічних банків, доктора філологічних наук, професора Л. О. Пономаренко.



Кл.слова:
методологія -- наукова лексика

   Тип видання:   методичний посібник   
4.

Вакуленко, М. О.
Сучасні проблеми термінології та української наукової термінографії [Електронний ресурс] / М. О. Вакуленко. - К. : [б. в.], 2009. - 69 с.

Рубрики:

  Текст у форматі PDF 0.45 Мб


Ця брошура містить методичні рекомендації до курсів термінології та термінознавства. Тут подано, обгрунтовано та розвинуто комплексний пiдxiд до вживання і творення українських тepмiнiв, заснований на використанні як методів природничих наук, так і мовознавчих аспектів дослідження. За допомогою послідовного застосування обох методів науки термінології – статистичного та аналітичного – досліджуються теоретичні та практичні термінографічні проблеми, розкриваються правописні аспекти відтворення запозичених та іншомовних слів. Праця відображає зміст викладацької та наукової діяльності автора в Міжрегіональному інституті вдосконалення вчителів, Державній академії керівних кадрів освіти, Київському національному лінгвістичному університеті, Техаському університеті в Арлінгтоні (США) та в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка. Для студентів, аспірантів і викладачів філологічних факультетів вищих навчальних закладів, а також для лексикографів, перекладачів і фахівців у галузі української термінології і термінографії.



Кл.слова:
мовознавство -- українська мова

   Тип видання:   монографія   
5.
 


Рябченко, Володимир І..
Світоглядно-методологічні засади формування й використання поняттєво-термінологічного апарату в науковій, освітній та суспільно-практичній діяльності [Електронний ресурс] : наукове видання для магістрантів, аспірантів, докторантів та ін. / В. І. Рябченко ; Національна академія педагогічних наук України, Інститут вищої освіти. - К. : Фітосоціоцентр, 2011. - 468 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Текст у форматі PDF 2.17 Мб


У монографії викладено світоглядно-методологічні засади формування й використання поняттєво-термінологічного апарату як своєрідної мови в науковій, освітній та суспільно-практичній діяльності крізь призму тріади: мова – свідомість – соціальна дійсність. Обґрунтовано, що українська мова є засобом творення української соціальної дійсності та консолідації української політичної нації й успішної розбудови України як незалежної Держави. Зроблено інтерпретацію дефініцій концептуальних понять, адекватне розуміння яких може сприяти усуненню певних деформацій в індивідуальній та суспільній свідомості. Це наукове видання адресується магістрантам, аспірантам, докторантам, але може бути корисним і для широкого загалу науковців, викладачів та всіх інших, хто переймається проблемами формування теоретичного рівня свідомості, визначає й шукає власні позиції та шляхи у світоглядно-методологічному плюралізмі. Рекомендується українським політикам та іншим суб’єктам творення соціальної дійсності України.



Кл.слова:
педагогіка -- мовознавство -- самоідентифікація

   Тип видання:   наукове видання   
Категорія: Біологічні науки   
6.

Осадча-Яната, Наталія.
Українські народні назви рослин [Electronic resource] : зібрав автор на Україні в роках 1927-1939 / Н. Осадча-Яната. - Нью-Йорк : Українська вільна академія наук у США, 1973. - 176 p.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Осадча-Яната Наталія (1891—1982) — український ботанік, фармаколог і фольклорист, автор термінологічних словників Академії Наук у Києві, професор (ботанічна номенклатура). Дружина Янати Олександра Алоїзовича — українського агронома і ботаніка, академіка АН УРСР. Його найфундаментальніші праці, насамперед з народної ботанічної номенклатури, Наталя Осадча-Яната, яка після арешту чоловіка залитися без роботи і засобів до існування, вивезла до Сполучених Штатів, де й видала. Сама вона працювала в Українській Вільній Академії Наук, здобувши визнання як фахівець з медичної ботаніки.



Кл.слова:
ботанічна номенклатура -- фітоніми

   Тип видання:   методичний посібник   
7.

Ліпінська, А. В.
Науково-технічна термінологія [Електронний ресурс] / А. В. Ліпінська ; Відкритий Міжнародний Університет Розвитку Людини «Україна». Інститут Філології та масових комунікацій. Кафедра документознавства та інформаційної діяльності. - К. : [б. в.], 2010. - 146 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Термінологія - сукупність термінів визначеної галузі знання чи віробництва, а також вчення про утворення, і функціонування терменів.



Кл.слова:
наука -- техніка -- професійна термінологія

   Тип видання:   монографія   
8.

Вакуленко, Максим Олегович.
Українська термінологія: комплексний лінгвістичний аналіз [Електронний ресурс] : монографія / М. О. Вакуленко ; Національна академія наук України, Український мовно-інформаційний фонд. - Івано-Франківськ : Фоліант, 2015. - 361 с.

Рубрики:

  Текст у форматі PDF 7.21 Мб


У монографії подано, обґрунтовано та розвинено комплексний пiдxiд до вживання і творення українських тeрмiнiв, заснований на використанні методів природничих наук і мовознавчих аспектів дослідження. Такий підхід створює передумови для того, щоб розглядати термінологію не лише як розділ лексики, сукупність термінів і вчення про них, а насамперед як науку про утворення, розвиток і функціонування термінів. За допомогою послідовного застосування статистичного та аналітичного методів досліджено теоретичні й практичні термінографічні проблеми, розкрито правописні аспекти відтворення запозичених та іншомовних слів. На основі методу акустичних інваріантів досліджено акустичні характеристики звуків української (а також англійської) мови та знайдено їх інваріантні акустичні параметри. У монографії відображено результати автора, одержані в процесі його наукової та викладацької роботи в Державній академії керівних кадрів освіти, Міжрегіональному інституті вдосконалення вчителів, Київському національному лінгвістичному університеті, Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, Техаському університеті в Арлінгтоні (США), Єнському університеті імені Фрідріха Шіллера (Німеччина), Гіссенському університеті імені Юстуса Лібіга (Німеччина), Лейпцізькому університеті (Німеччина), Дрезденському технічному університеті (Німеччина), Університеті Країни басків (Іспанія), Українському мовно- інформаційному фонді Національної академії наук України. Для науковців, викладачів, аспірантів і студентів філологічних факультетів вищих навчальних закладів, а також для лексикографів, фонетистів, перекладачів і фахівців у галузі прикладної лінгвістики, української термінології і термінографії.



Кл.слова:
термінографія -- сучасні терміносистеми -- кодифікація термінології -- сучасний правопис
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського