Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
Пошуковий запит: (<.>TJ=КІБЕРНЕТИКА ТА СИСТЕМ. АНАЛІЗ - 2022 - Т. 58 - № 5<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 18
Представлено документи з 1 до 18

      
1.

Кривий С. Л. 
Симетрична система обміну інформацією на основі ізоморфізму кілець / С. Л. Кривий, В. М. Опанасенко, О. О. Гріненко, Ю. О. Нортман // Кібернетика та систем. аналіз. - 2022. - 58, № 5. - С. 3-15. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.3-015 + В152.55

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
2.

Мороховець М. К. 
Застосування та розроблення засобів лінгвістичного програмного забезпечення для аналізу та перетворення текстів вимог до програмних систем / М. К. Мороховець, Н. М. Щоголева // Кібернетика та систем. аналіз. - 2022. - 58, № 5. - С. 16-24. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Проведено експериментальні дослідження текстів вимог до програмних систем за допомогою частотного аналізу. За результатами експериментів виділено "мову таймерів" - сукупність речень природної мови, що мають певну структуру та описують дії з таймерами. Розроблено засоби перетворення речень мови таймерів у позначені структуровані вирази проміжної мови, яку можна використовувати як допоміжний засіб у ланцюжку кроків від тексту вимог до системи, наданого природною мовою, до формальної моделі цієї системи.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш111.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Математика   
3.

Кузнєцов М. Ю. 
Порівняльний аналіз двох модифікованих методів прискореного моделювання ймовірності відмови системи рангової структури / М. Ю. Кузнєцов, І. М. Кузнєцов, А. А. Шумська // Кібернетика та систем. аналіз. - 2022. - 58, № 5. - С. 25-36. - Бібліогр.: 26 назв. - укp.

Розглянуто модель відновлюваної резервованої системи рангової структури, функціонування якої з погляду надійності визначається розподілами загального виду. Наведено 2 модифікованих методи прискореного моделювання ймовірності відмови системи у фіксованому проміжку часу. Висновки щодо точності цих методів залежно від характеристик надійності елементів системи проілюстровано числовим прикладом.


Індекс рубрикатора НБУВ: В173.121

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
4.

Zrazhevsky G. 
Developing a model for modulating mirror fixed on active supports. Deterministic problem = Розроблення математичної моделі модулювального дзеркала, закріпленого на активних опорах. Детермінована задача / G. Zrazhevsky, V. Zrazhevska, O. Golodnikov // Кібернетика та систем. аналіз. - 2022. - 58, № 5. - С. 37-47. - Бібліогр.: 9 назв. - англ.

Запропоновано математичну детерміновану модель модулювального дзеркала, закріпленого на активних опорах, за припущення, що дзеркало може містити дефекти. Задача полягає у знаходженні оптимального розташування опор, а також сил керування, які би забезпечили найкраще наближення заданої форми та розподілу фаз коливань як однорідного дзеркала, так і дзеркала з дефектами, що мають задані геометричні та механічні характеристики. Для опису дзеркала обрано модель пластини Кірхгофа (ПК). Моделювання дефектів виконано з використанням неоднорідностей малих розмірів зі зміненими пружними характеристиками. Розроблено ітераційний метод моделювання дефектів обмеженого розміру на ПК із використанням точкових квадруполів. Моделювання ізольованих активних опор виконано точковими силами. Параметрами оптимізації є розташування опор, амплітуди та фази сил, що продукують коливання. Як критерій оптимальності використано мінімум середньоквадра-тичного відхилення хвильової форми пластини від заданої.


Індекс рубрикатора НБУВ: В192.165

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
5.

Атоєв К. Л. 
Застосування робастних методів оцінювання параметрів розподілів з апріорно заданими обмеженнями на параметри в економіці та техніці / К. Л. Атоєв, П. С. Кнопов // Кібернетика та систем. аналіз. - 2022. - 58, № 5. - С. 48-56. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Розроблено підхід до оцінювання параметрів розподілів з апріорно заданими обмеженнями. Побудовано шестисекторну модель Лоренца, за допомогою якої проведено дослідження взаємозв'язків між продовольчими, енергетичними та водними ресурсами, системами постачання, епідемічною та соціальною ситуацією. Досліджено, як послідовний перехід взаємопов'язаних секторів у режим детермінованого хаосу відображається на режимі функціонування системи в цілому. Створено метод оцінювання ризиків для продовольчої безпеки та управління ними.


Індекс рубрикатора НБУВ: У50-982-995 + У529.0-99

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Математика   
6.

Лєбєдєва Т. Т. 
Стійкість і регуляризація векторних задач оптимізації за можливих збурень критеріїв / Т. Т. Лєбєдєва, Н. В. Семенова, Т. І. Сергієнко // Кібернетика та систем. аналіз. - 2022. - 58, № 5. - С. 57-63. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.

Наведено нові результати щодо стійкості та регуляризації векторних (багатокритерійних) задач оптимізації за можливих збурень вхідних даних векторного критерію, що складається з квадратичних чи лінійних функцій. Доведено стійкість задач із квадратичними критеріями пошуку розв'язків, оптимальних за Слейтером. У випадку оптимізації за Парето розроблено підхід до регуляризації задач із лінійними критеріальними функціями.


Індекс рубрикатора НБУВ: В173.14

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Єфименко Т. І. 
Модель регулювання відтворювального процесу економіки / Т. І. Єфименко, Б. Б. Дунаєв, О. О. Любіч // Кібернетика та систем. аналіз. - 2022. - 58, № 5. - С. 64-78. - Бібліогр.: 24 назв. - укp.

Досліджено регулювання відтворювального процесу у взаємодії реального та фінансового секторів в економіці країни через зміну кількості готівки в обігу та через інвестиційну політику держави, також наслідки спаду ринкової вартості фінансових паперів. Визначено, що виробнича сфера об'єднує виробничу систему (виробництво), банківську систему, ринкову систему, закордон та домашні господарства. Показано, що регуляторами відтворення економіки є: банківська система, яка здійснює кредитування виробництва та забезпечує у реальному секторі необхідну кількість і швидкість обігу грошей; фінансовий сектор, який продає за готівку фінансові папери та інвестує виробництво; держава, яка реалізує політику інвестицій для розширеного відтворення виробничого капіталу. Проведено моделювання відтворювального процесу економіки України протягом 2022 - 2024 рр. за статистичними даними 2020 і 2021 рр.


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-96-18

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Математика   
8.

Семенов В. В. 
Збіжність методу операторної екстраполяції для варіаційних нерівностей в Банахових просторах / В. В. Семенов, С. В. Денисов, Г. В. Сандраков, О. С. Харьков // Кібернетика та систем. аналіз. - 2022. - 58, № 5. - С. 79-93. - Бібліогр.: 39 назв. - укp.

Досліджено нові ітераційні алгоритми для розв'язання варіаційних нерівностей в рівномірно опуклих Банахових просторах. Перший алгоритм - модифікація методу "forward-reflected-backward algorithm", що використовує узагальнену проекцію Альбера замість метричної. Другий алгоритм є адаптивним варіантом першого, де використовується монотонне правило поновлення величини кроку, що не вимагає знання Ліпшицевих констант і лінійного пошуку. Для варіаційних нерівностей із монотонними, Ліпшицевими операторами, що діють у 2-рівномірно опуклому та рівномірно гладкому Банаховому просторі, доведено теореми про слабку збіжність методів. Також для першого алгоритму доведено оцінку ефективності в термінах функції зазору.


Індекс рубрикатора НБУВ: В162.6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Математика   
9.

Єлейко Я. І. 
Суміш розподілів на основі ланцюга Маркова / Я. І. Єлейко, О. А. Ярова // Кібернетика та систем. аналіз. - 2022. - 58, № 5. - С. 94-97. - Бібліогр.: 4 назв. - укp.

Розглянуто ланцюг Маркова (ЛМ), який перебуває під впливом даних зовнішнього середовища. На базі критерію Колмогорова знайдено суміш розподілів. Для вибірок нормальних розподілів побудовано емпіричні функції розподілів; знайдено ергодичний розподіл ЛМ і визначено суміш розподілів.


Індекс рубрикатора НБУВ: В171.51

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Самохвалов Ю. Я. 
Розвиток методу аналізу ієрархій в умовах колективного прийняття рішень на основі агрегованих матриць парних порівнянь / Ю. Я. Самохвалов // Кібернетика та систем. аналіз. - 2022. - 58, № 5. - С. 98-104. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

Запропоновано підхід до колективного прийняття рішень на основі методу аналізу ієрархій. Цей підхід базується на механізмі побудови агрегованих матриць парних порівнянь. Ключовим у цьому механізмі є узгодження полярних суджень експертів щодо переваги альтернатив. Таке узгодження реалізовано завдяки вибору найбільш справедливої гіпотези на підставі ступіня впевненості в її достовірності. Ступінь впевненості запропоновано обчислювати за допомогою функції комбінування Шортліффа. Узгодження полярних суджень експертів є моделлю групового вибору, яка є незалежною компонентою і може бути використана як основа для розроблення процедур колективного прийняття рішень. Запропонований підхід є достатньо природним і простим у використанні та гармонійно становить одноцілість в процесі аналітичної ієрархії.


Індекс рубрикатора НБУВ: З810.413

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Doroshenko I. 
Mathematical models of extreme modes in ecological systems = Математичні моделі екстремальних режимів в екологічних системах / I. Doroshenko, O. Knopov, L. Vovk // Кібернетика та систем. аналіз. - 2022. - 58, № 5. - С. 105-121. - Бібліогр.: 25 назв. - англ.

Розглянуто основні етапи створення комп'ютерної системи підтримки прийняття рішень у галузі екологічної безпеки. Проаналізовано основні фактори забруднення довкілля після екологічних і техногенних катастроф, типові збої під час експлуатації небезпечних об'єктів. Запропоновано методи кількісного оцінювання функції ризику, створено еколого-математичні моделі, що надають змогу оцінити поточний стан довкілля та надати прогноз на майбутнє та зрозуміти суть процесу, що розглядається.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.53 + Б1 в2:З

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Воронін А. М. 
Компроміс і консенсус у багатокритеріальних задачах / А. М. Воронін, А. С. Савченко // Кібернетика та систем. аналіз. - 2022. - 58, № 5. - С. 122-128. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Розглянуто різні підходи до розв'язання багатокритеріальних задач залежно від ролі обмежень у постановках задачі. Якщо обмеження є фіксованими та заданими, то алгоритм обчислення включає переваги особи, що приймає рішення, a відповідна багатокритеріальна задача має принципово компромісний розв'язок. Якщо величини обмежень можна варіювати, то виникає можливість отримання консенсусних розв'язків, а алгоритм обчислення є вільним від евристичних елементів.


Індекс рубрикатора НБУВ: З810.416

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Математика   
13.

Петрик М. Р. 
Високопродуктивні методи моделювання адсорбції зі зворотними зв'язками в неоднорідних багатокомпонентних нанопористих середовищах / М. Р. Петрик, І. В. Бойко, О. М. Хіміч, О. Ю. Петрик // Кібернетика та систем. аналіз. - 2022. - 58, № 5. - С. 129-148. - Бібліогр.: 20 назв. - укp.

Розроблено нові високопродуктивні аналітичні методи моделювання полів концентрацій дифундованих газів у внутрішньо- та міжчастинковому просторах у неоднорідних-складових нанопористих середовищах із використанням операційного методу Гевісайда та матриць впливу Коші для неоднорідних крайових задач адсорбції для систем рівнянь у частинних похідних із зворотними зв'язками.


Індекс рубрикатора НБУВ: В192.165

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Львов М. С. 
Диз'юнктивні базиси прикладних алгебр множин та їхнє використання в задачах комбінаторної геометрії / М. С. Львов // Кібернетика та систем. аналіз. - 2022. - 58, № 5. - С. 149-162. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Уведено поняття прикладної алгебри множин (ПАМ), стандартного диз'юнктивного базису прикладної алгебри множин та описано алгоритм побудови стандартного диз'юнктивного базису, який за аналогією з алгоритмом Бухбергера в теорії поліноміальних ідеалів та алгоритмом Кнута - Бендикса в теорії напівгруп називається алгоритмом критичної пари/поповнення (КПП). Наведено приклади різних ПАМ, до яких належать алгебра скінченних множин в реалізації на впорядкованих списках, алгебра Лебега множин на числовій осі, алгебра лінійних напівалгебричних множин на площині, алгебра кіл на площині, названа алгеброю Ейлера. Розглянуто також реалізації алгоритму КПП у цих ПАМ. Основний результат роботи полягає в тому, що наявність стандартного диз'юнктивного базису надає змогу будувати ефективні за часом (поліноміальні) алгоритми розв'язання основних проблем у ПАМ, таких як проблема представлення, проблема належності, проблема порівняння тощо. Алгоритми в алгебрі лінійних напівалгебричних множин на площині та алгебрі Ейлера на площині очевидним чином можна поширити на більш загальні ПАМ.


Індекс рубрикатора НБУВ: З965.912-018.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Бєлоха Г. С. 
Аналіз обмінних процесів для оптимізації техніко-економічних показників систем Microgrid / Г. С. Бєлоха, С. П. Денисюк, В. В. Хиленко // Кібернетика та систем. аналіз. - 2022. - 58, № 5. - С. 163-171. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

Розглянуто системи Microgrid, які складаються з генераторів і навантажень, струми яких мають вищі гармоніки. Проаналізовано енергетичні характеристики і показано наявність обмінних потужностей, компенсація яких зменшує реактивну потужність та вищі гармоніки. Досліджено динаміку обмінних процесів у системах Microgrid і розглянуто задачу визначення вартості електроенергії за динамічної тарифікації у системах Microgrid з урахуванням як економічної, так і технічної складової.


Індекс рубрикатора НБУВ: З279

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Науки про Землю   
16.

Онуфрієнко Д. М. 
Безпороговий метод дискретної вейвлет-фільтрації зображень / Д. М. Онуфрієнко, Ю. К. Тараненко // Кібернетика та систем. аналіз. - 2022. - 58, № 5. - С. 172-178. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Розглянуто сучасні методи й алгоритми DWT-фільтрації зображень від Гаусових шумів високого рівня. Зазначено, що ці шуми можуть виникати під час аерофотознімання місцевості в умовах забрудненого повітря. Розглянуто використання єдиного універсального порога обмеження вейвлет-коефіцієнтів деталізації VisuShrink для всіх рівнів декомпозиції та адаптивного порога BayesShrink. Розроблено алгоритм обмеження кортежу вейвлет-коефіцієнтів зображення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д131

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Комаров В. С. 
Методичний підхід до ідентифікації об'єктів моніторингу / В. С. Комаров, В. В. Олексіюк, О. А. Ільяшов // Кібернетика та систем. аналіз. - 2022. - 58, № 5. - С. 179-188. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.

За результатами проведених теоретичних і прикладних досліджень розроблено методичний підхід до ідентифікації об'єктів моніторингу. Його практичне застосування надає змогу розрахувати коригувальні коефіцієнти інтегрального критерію визначення важливості та інформативності моніторингових ознак і визначити найбільш ефективний варіант комплексу технічних засобів моніторингу відповідних джерел (об'єктів) моніторингу.


Індекс рубрикатора НБУВ: З813.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Математика   
18.

Tyshchuk O. V. 
A linear system output transformation for sparse approximation = Перетворення виходу лінійної системи для розрідженої апроксимації / O. V. Tyshchuk, O. E. Volkov, E. G. Revunova, D. A. Rachkovskij, O. O. Desiateryk // Кібернетика та систем. аналіз. - 2022. - 58, № 5. - С. 189-202. - Бібліогр.: 28 назв. - англ.

Розглянуто підхід, що забезпечує стійке перетворення виходу лінійної системи у вихід системи з заданим базисом. Матриця базисних функцій лінійної системи має високе число обумовленості, і ряд її сингулярних чисел плавно спадає до нуля. Розроблено два типи стійких методів перетворення виходу з використанням апроксимації матриць на основі усіченого сингулярного розкладання та на основі випадкової проекції з різними типами випадкових матриць. Показано, що за рахунок перетворення виходу як попереднього оброблення можна збільшити точність розв'язання задач розрідженої апроксимації. Розглянуто приклад використання методу в задачі визначення активності слабких джерел радіоактивного випромінювання.



Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського