Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (3)Автореферати дисертацій (72)Реферативна база даних (599)Книжкові видання та компакт-диски (81)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>K=ПОСЕЛЕНН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 14
Представлено документи з 1 до 14

   Тип видання:   енциклопедія   
1.


Енциклопедія Трипільської цивілізації [Електронний ресурс] : в 2 т. / голов. ред. Л. М. Новохатько. - К. : Книжкова палата України, 2004

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - 703 с.

Т. 2. - 655 с.


Шість тисяч років то-му на землі, яку сьогодні називають Україною, стояли величезні поселення - міста. Люди, яких ми називаємо трипільцями, заклали підвалини цивілізації на нашій землі. Вони одними з перших почали тут вирощувати хліб і плавити метал, збудували тисячі селищ і десятки міст. Вони прагнули вічного життя, молячись і приносячи пожертви вищим силам, створили дивовижні магічні орнаменти, які зачаровують нас і сьогодні. Ця давня історія, цей Трипільський Світ відкриті нам завдяки праці кількох поколінь вчених, які називають себе археологами, дослідниками давнини. Результати їх праці втілені в багатьох книжках, експозиціях музеїв. Нині археологічний музей відкрито і в селі Трипілля під Києвом, там, де майже сто років тому проводив свої розкопки В.Хвойка. Трипільська цивілізація – блискуча археологічна культура, що існувала на території Правобережної України і Молдови протягом декількох тисячоліть. На значній території теперішньої України трипільці створили державу Аратта. Найдавніші поселення першого етапу держави Аратта з’явилися близько 5400 р. до н.е.. Натепер археологами знайдено вже більше 200 поселень ранньої Трипільської цивілізації.



Кл.слова:
стародавня цивілізація

   Тип видання:   наукове видання   
2.

Репан, О.
Палімпсест [Електронний ресурс] : поселення XVI-XVIII ст. в історії Дніпропетровська / О. Репан, В. Старостін, О. Харлан. - К. : Українські пропілеї, 2007. - 269 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Літочислення Дніпропетровська викликає жваві суперечки в історіографії. Для пересічного мешканця все просто — місто виникло в 1776 р. Початок саме такому стереотипу масової свідомості поклало гучне святкування 200-річчя Дніпропетровська у 1976 р. Ця дата є дотепер актуальною як для офіційних органів влади, так і для офіційної історії міста. Теза про те, що місто виникло наприкінці XVIII ст. як принципово новий об’єкт, не пов’язаний з історією попередніх населених пунктів, утвердилася вже з ХІХ ст. Офіційна історіографія дореволюційної доби робила акцент передусім на акції урочистого закладення Преображенського собору у 1787 році, згадуючи при цьому і про невдалий досвід розміщення Катеринослава на р. Кільчень. В книзі розглядають "іншу, справжню історію міста", яка є наслідком не упередженого погляду на факти.



Кл.слова:
краєзнавство -- поселення -- місто

   Тип видання:   наукове видання   
3.

Ольжич, О.
Археологія [Електронний ресурс] / О. Ольжич. - К. : Видавництво імені Олени Теліги, 2007. - 496 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі вперше зібрані матеріали, які репрезентують спадщину О. Кандиби (Ольжича), яка розкриває грані його таланту як науковця-археолога. У ній зібрана більшість опублікованих досліджень О. Кандиби в області археології в перекладі на українську мову. Перш за все це дослідження трипільської культури, яка стала всесвітньо відомою також завдяки і роботам О. Кандиби, написаним в більшості англійською, німецькою та чеською мовами. Декілька статей були опубліковані ним також українською мовою. Зокрема, в книзі представлені переклади обох монографічних досліджень О. Кандиби, а саме, рукопис докторської дисертації, присвяченої вивченню галицької мальованої кераміки, та книга про унікальне трипільське поселення Шипинці, яке називали ще "буковинською Троєю". Доповнюють узагальнюючи роботи О. Кандиби також статті, які упорядникам збірки вдалося зібрати з різних, часто рідкісних видань. Крім того, в книгу включені етапі сучасних українських учених про значення спадщини О. Кандиби як науковця-археолога на сучасному етапі вивчення трипільської культури. Наукова прискіпливість, широкий кругозір і виважені методичні підходи та висновки, помножені на природні здібності і талант дослідника, дозволяють поставити О. Кандибу в один ряд з тими вченими, яких можна вважати засновниками української наукової археологічної школи. Книга розрахована на археологів, Істориків, аматорів-археологів, викладачів і студентів та всіх, хто цікавиться археологією України й трипільською культурою.



Кл.слова:
трипілля

   Тип видання:   монографія   
4.

Вязьмитина, М. И.
Золотобалковский могильник [Електронний ресурс] / М. И. Вязьмитина. - К. : Наукова думка, 1972. - 192 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії висвітлюються результати багатолітніх розкопок могильника межі нашої ери в с. Золота Балка на Нижньому Дніпрі, що дає можливість висвітити історію давнього населення Нижнього Подніпров'я в період соціально-економічних і етнічних змін. Могильник належав укріпленому пізньоскіфському поселенню, мешканці якого підтримували активні зв'язки з античними містами і сусідніми сарматськими, слов'янськими і фракійськими племенами, що надало їхній культурі синкретичний характер.



Кл.слова:
розкопки -- палеонтологія -- археологія

   Тип видання:   монографія   
5.
 



Холмщина і Підляшшя [Електронний ресурс] : історико-етнографічне дослідження. - К. : Родовід, 1997. - 383 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Перед нами праця як про народну культуру і побут українців історичних Холмщини і Підляшшя, так і про тих, які проживають там сьогодні. Це позитивний бік видання, що стало можливим завдяки залученню до написання книжки багатьох авторитетних українознавців, які проживають і працюють у Польщі й тісно пов'язані з українскими поселеннями і середовищами. Організатором написання і видання праці є професор Валентина Борисенко, завідувач кафедри етнології і краєзнавства Київского національного університету ім. Т. Шевченка. До підготовки книжки вона також залучила відомих українских науковців у галузі історії, етнології, фольклористики, мовознавства та мистецтвознавства.



Кл.слова:
фольклор -- народна творчість -- мовознавство -- українська діаспора

   Тип видання:   наукове видання   
6.
 


Федоров-Давыдов, Г. А.
Кочевники Восточной Европы под властью золотоордынских ханов [Електронний ресурс] : археологические памятники / Г. А. Федоров-Давыдов. - М. : Изд-во Московского ун-та, 1966. - 276 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В настоящей работе учтены более 1000 комплексов из погребений кочевников X-XIV веков, материал из поселений, имеющий отношение к кочевым племенам Восточной Европы этого периода, и более 200 каменных изваяний половцев, а также использованы коллекции ведущих музеев СССР.



Кл.слова:
кочове плем'я -- поселення

   Тип видання:   наукове видання   
7.

Стечишин, Юліан.
Історія поселення українців у Канаді [Електронний ресурс] / Ю. Стечишин. - Едмонтон : Видання союзу українців самостійників, 1975. - 358 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
імміграція -- діаспора

   Тип видання:   монографія   
8.

Волошин, Юрій Володимирович.
Розкольницькі слободи на території Північної Гетьманщини у XVIII ст. [Електронний ресурс] : історико-демографічний аспект / Ю. В. Волошин. - Полтава : АСМІ, 2005. - 312 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монографія присвячена поселенням російських старовірів, що існували на території Стародубського та Чернігівського полків Геть манщини у XVIII ст. Використовуючи сучасні історико демографічні методи, автор аналізує соціальні процеси, які переживала ця етно релігійна група, перебуваючи у чужорідному етнічному середовищі. Спираючись на історико статистичні джерела дослідник розглядає статево віковий склад та природний рух населення, інститут шлюбу і сім'ї, статево рольову систему й становище жінки у старообрядницькій родині, антропонімічні особливості старовірів, вплив міграційних процесів на формування структури населення та соціальні процеси. Робиться спроба порівняння старообрядницького соціуму з українсь ким населенням регіону. Для спеціалістів в галузі історії старообрядництва та історичної демографії, викладачів та студентів, а також всіх, хто цікавиться проб лемами конфесійної і соціальної історії.



Кл.слова:
релігієзнавство -- старообрядництво

   Тип видання:   науково-популярне видання   
9.

Гилман, Роберт.
Эко-деревни и устойчивые поселения [Електронний ресурс] : доклад Института Контекста для Треста Земли : пер. с англ. / Р. Гилман. - СПб. : Изд-во Центра Гражданских Инициатив, 1991. - 274 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Современные города, особенно крупные, становятся все менее пригодными для проживания. Увеличивается загрязнение воздуха, воды, почвы. Растет преступность. Стрессы, некачественное питание, малоподвижный образ жизни приводят к росту сердечно-сосудистых заболеваний. Снижается качество жизни. Современный горожанин подобен тяжело больному. Он прикован к "капельнице" (сети снабжения) и "искусственной почке" (канализации, коммунальным службам). Он в большой степени зависим от экономических факторов не поддающихся его контролю. (Например, в городах в среднем имеется запаса продовольствия на срок от недели до двух). Ни один современный город мира не обеспечивает себя полностью, то есть не является "устойчивым". Он, как паук на паутине, существует за счет своей области, остальной страны и других стран. (Сельхозпродукция в среднем проходит путь в 2.000 км прежде, чем попасть на прилавки). Он вбирает в себя потоки грузовиков, эшелоны товарных вагонов, корабли и самолеты с грузами и изрыгает обратно жидкие нечистоты, горы мусора, многие тонны ядовитого дыма. Современная цивилизация живет в большой степени за счет невозобновляемых ресурсов, подобно культуре бактерий, посеянных на чашке Петри. Съеден субстрат - приходит к концу ее жизнь. Большинство людей не понимает или не думает о неизбежности и близости конца такой цивилизации. Отчасти виной тому - средства массовой (дезинформации, зависимые от коммерческих структур, Книжные рынки завалены хламом боевиков, низкопробной порнухи и дешевых триллеров. Книг, подобных этой, очень немного. Да и выходят они небольшими тиражами. У издателей нет средств на широкую рекламу. Мало кто хочет принимать горькое лекарство, выискивая его по крупицам. Куда приятнее пить сладкий яд, который в изобилии имеется вокруг.



Кл.слова:
анархопримітивізм -- екологічне поселення -- рустикальний дискурс

   Тип видання:   науково-популярне видання   
10.


Українці в Австралії [Електронний ресурс] : матеріали до історії поселення українців в Австралії / Наукове товариство ім. Шевченка в Австралії. - Мельборн : [б. в.], 1966. - 863 с.. - (Бібліотека Українознавства)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
діаспора -- імміграція -- українознавство

   Тип видання:   науково-популярне видання   
11.

Silverman, Helaine.
Ancient Nasca settlement and society [Electronic resource] / Helaine Silverman. - Iowa : Univ. of Iowa Press, 2002. - 225 p
Переклад назви: Прадавнє поселення у пустелі Наска і його суспільство

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Nasca is one of the most famous societies of ancient Peru. Its exquisite polychrome slip-painted pottery, enigmatic ground markings, ingenious irrigation system, and human trophy heads have long fascinated archaeologists and the public. For years scholars have tried to explain the conditions that produced the wide areal distribution of an essentially homogeneous Nasca pottery style, but only recently have there been sufficient field data with which to meaningfully address the issue.



Кл.слова:
археологія -- іригація -- антропологія -- примітивні суспільства

   Тип видання:   науково-популярне видання   
12.

Донік, О. М.
З історії індустріального освоєння Донбасу (ХІХ - початок ХХ ст.) [Електронний ресурс] / О. М. Донік ; Інститут історії України НАН України. - Київ : [б. в.], 2014. - 60 с.. - (Студії з регіональної історії: Степова Україна)

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Видання присвячене розгляду найбільш важливих напрямів індустріального освоєння Донбасу в ХІХ — на початку ХХ ст., які дозволили йому набути вже тоді статусу головного промислового регіону в межах українських територій, а саме розвитку провідної вугільної галузі, формуванню потужних центрів вугледобування і металургії, появі густої залізничної мережі, і, як наслідок, багатьох урбаністичних промислових селищ, одним із взірців серед яких було поселення Юзівка, з якої виріс сучасний Донецьк.



Кл.слова:
Донбас -- промисловість -- вугледобування -- металургія

   Тип видання:   монографія   
13.

Дністрянська, Н. І.
Дуже малі міські поселення Львівської області [Електронний ресурс] : суспільно-географічний потенціал та перспективи розвитку / Н. І. Дністрянська, М. С. Дністрянський ; Львівський національний універсистет ім. І. Франка. - Львів : [б. в.], 2013. - 198 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії концептуально окреслено контури категорії дуже малих міських поселень, яка формується селищами міського типу та дуже малими містами (людністю до десяти тисяч осіб). Відображено роль природно-географічного положення, адміністративного статусу та суспільно-географічних чинників у формуванні та функціонуванні дуже малих міських поселень. Досліджено тенденції демографічного та етнокультурного розвитку селищ міського типу та дуже малих міст Львівської області. Зроблено аналіз їхнього інфраструктурного потенціалу. Розкрито роль дуже малих міських поселень у системі розселення Львівської області. Обґрунтовано перспективні напрямки регіональної політики щодо активізації суспільно-географічної ролі селищ міського типу та дуже малих міст. Для наукових працівників, учителів, усіх, хто цікавится географічним краєзнавством.



Кл.слова:
урбаністика -- інфраструктура -- краєзнавство -- демографія -- етнокультурний розвиток

   Тип видання:   науково-популярне видання   
14.

Лознянський, Борис.
Лузна-Лозна. Село на Поділлі [Електронний ресурс] = Вибрані твори : історико-науковий та художній нарис. Том 11 / Б. Лознянський. - Вінниця : ТОВ "Твори", 2018. - 728 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Текст у форматі PDF 60.00 Мб


У пропонованому виданні автор ґрунтовного дослідження історії села намагався через різноманітні джерела інформації з минулого і сьогодення подати хоча б наближену до істини історію села в суголосі з життєдіяльністю багатьох селян Лузни-Лозни, історією Вінничини, Поділля та України. Розглядається життя селян Лозни в різні епохи колонізації: Татарської (1240-1362 рр.); Литовської (1362-1569 рр.); Польської (1569-1775 рр.); Московської (1654 (1775-Поділля)-1991 рр.). Ці епохи рабської залежності від чужинців генетично вплинули як на селян Лузни-Лозни, жителів Поділля так і всієї України. Подається сучасний невтішний стан Лозни, обґрунтовуються його причини та вносяться пропозиції щодо майбутнього. Основна ідея твору – відновити історію села, показати вузлові моменти нашої важкої історії та відзначити, що історія кожного поселення є проекція історії краю і нашої країни – древньої Русі, згадати селян давнього і сучасного періоду, хоча б окремі особливості їхнього життя.



 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського