Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Автореферати дисертацій (6)Реферативна база даних (35)Книжкові видання та компакт-диски (10)
Пошуковий запит: (<.>K=ЗАБОБОН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 10
Представлено документи з 1 до 10

   Тип видання:   монографія   
1.

Шандра, В.
Совісні суди в Україні (остання чверть ХVIII—середина XIX ст.) [Електронний ресурс] / В. Шандра. - К. : Інститут історії України НАН України, 2011. - 266 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У монографії з’ясовується роль і місце совісних судів в українському суспільстві кінця ХVІІІ—першої половини ХІХ ст. Засновуючи їх у кожному губернському центрі під час реформування місцевого управління, Катерина ІІ намагалася зіпертися на європейські взірці, поклавши в основу діяльності цих інституцій головні ідеї та принципи Просвітництва—гуманізм, священне право приватної власності, повагу до людини з її слабкостями й вадами. На відміну від інших судів совісний виконував не лише каральну функцію, а й намагався примиряти конфліктуючі сторони згідно з умовами, які ті самі пропонували. Караючи, совісні суди виховували в порушників почуття відповідальності за скоєні злочини, залучаючи до осуду громадськість, родину, церкву. Визначено станову виборність як основний критерій формування суддівського корпусу, коли дворянська корпорація та міщанська й селянська громади обирали суддями високоморальних, відповідальних та авторитетних місцевих діячів, яким довірялося здійснювати судові повноваження, описано умови служби цих посадовців. На основі архівних матеріалів висвітлено судові практики совісних судів, які розглядали земельно-майнові суперечки, сімейні сварки, злочини малолітніх, душевно-хворих, а також справи про чаклунство та забобони. Визначено, що саме з компетенції совісних судів було найбільш запитуваним і чому.



Кл.слова:
суспільство -- закони

   Тип видання:   наукове видання   
Категорія: Релігія   
2.

Чубинський, П.
Ангели на сходах неба [Електронний ресурс] : народні повір'я та забобони / П. Чубинський. - К. : Глобус, 1992. - 16 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Небо спирається на землю при кінці світу і там баби кладуть прачі на небо. Крім видимого неба є ще інше, що називається Імперійським. Воно прикривається видимим небом, ніби склом. За народним розумінням, на Імперійському небі перебуває сам Бог, а на видимому — ангели і всі святі. Кажуть, що є такі щасливці, котрі бачили, як уночі розкривається видиме небо, відкриваючи Імперїйське — таке ясне, мов сонце.



Кл.слова:
міфологія -- епос -- фольклор

   Тип видання:   наукове видання   
Категорія: Релігія   
3.

Ковальчук, Я.
Свята на Україні у звичаях та забобонах [Електронний ресурс] / Я. Ковальчук. - К. ; Х. : Державне видавництво України, 1930. - 111 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі з дослідницької сторони розглядаються релігійні вірування слов'ян, християнські та дохристиянські, пов'язані з ними звичаї та забобони. Описуються найбільші народні язичницькі та християнські свята, такі як Новий рік, Андрія, Коляда, Великдень, Купала, Спас тощо.



Кл.слова:
релігійне вірування -- християнське свято

   Тип видання:   науково-популярне видання   
Категорія: Релігія   
4.

Шумов, В.
Обычай молиться перед едой [Електронний ресурс] / В. Шумов. - М. : Изд-во Московского подворья Свято-Троицкой Сергиевой Лавры, 1997. - 23 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Наш современник, подвижник благочестия, отец Серафим Вырицкий (+1949) оставил такое наставление: "Как часто мы болеем из-за того, что не молимся за трапезой, не призываем Божие благословение на пищу. Раньше все делали с молитвой на устах: пахали — молились, сеяли — молились, собирали урожай — молились. Сейчас мы не ведаем, какие люди готовили то, что мы вкушаем. Ведь часто еда приготовлена с хульными словами, руганью, проклятьями. Поэтому обязательно нужно окроплять трапезу Иорданской (Крещенской) водой, — она все освящает, и можно не смущаясь вкушать то, что приготовлено. Все, что мы вкушаем, — это жертва любви Божией к нам, людям; через пищу вся природа и ангельский мир служат человеку. Поэтому перед трапезой нужно особенно усердно помолиться. Прежде всего мы призываем благословение Отца Небесного, читая молитву «Отче наш...». А там, где Господь, там и Божия Матерь, там и Ангелы, поэтому поем: «Богородице Дево, радуйся...» и тропарь Ангельским Силам: «Небесных воинств Архистратизи...». Недаром мы говорим: «Ангела за трапезой» — и воистину Ангелы с нами за трапезой, когда мы с молитвой и благодарением вкушаем пищу. А там, где Ангелы, там и все святые. Поэтому мы поем тропарь святителю Николаю, призывая вместе с ним благословение всех святых на нашу трапезу.



Кл.слова:
забобон -- християнство -- обряд

   Тип видання:   науково-популярне видання   
Категорія: Релігія   
5.

Мезенцев, Владимир.
О суевериях - всерьез [Електронний ресурс] / Владимир Мезенцев. - М. : Советская Россия, 1989. - 240 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Эта книга — попытка разобраться в неимоверно сложном, чрезвычайно запутанном и пестром мире человеческих суеверий, с научных позиций, в доступной для восприятия форме объяснить, что же в действительности скрывается если не за каждым (нельзя объять необъятное!), то хотя бы за наиболее типичными суеверными предрассудками. В поле зрения автора — и черные кошки и привидения, и амулеты, и предсказания будущего, и различные небесные «знамения», и множество других иррациональных поверий.



Кл.слова:
прикмета -- знак -- амулет -- забобон

   Тип видання:   науково-популярне видання   
Категорія: Релігія   
6.

Bassett, Fletcher Stewart.
Legends and Superstitions of the Sea and of Sailors in All Lands and at All Times [Electronic resource] / Fletcher Stewart Bassett. - Chicago : Belford, Clarke & Co, 1885. - 505 p
Переклад назви: Легенди і забобони моряків у всіх країнах і у всі часи

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


This is a reproduction of a book published before 1885. This book may have occasional imperfections such as missing or blurred pages, poor pictures, errant marks, etc. that were either part of the original artifact, or were introduced by the scanning process. We believe this work is culturally important, and despite the imperfections, have elected to bring it back into print as part of our continuing commitment to the preservation of printed works worldwide. We appreciate your understanding of the imperfections in the preservation process, and hope you enjoy this valuable book.



Кл.слова:
містика -- міфи -- упередження

   Тип видання:   наукове видання   
7.

Лукреций
О природе вещей [Електронний ресурс] : в 2 т. : пер. с лат. / Лукреций. - М. : Изд-во АН СССР, 1946-1947. - (Классики науки)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - 1946. - 453 с.

Т. 2. - 1947. - 718 с.


«Про природу речей» (лат. «De rerum natura») — поема римського поета Лукреція — і єдиний повністю збережений поетичний твір, у якому проповідується вчення Епікура. Слід зауважити, що Лукрецій, переконаний і пристрасний послідовник Епікура, не відтворив у своїй поемі всього вчення останнього: він виклав головним чином Епікурову фізику. У детальному викладі фізики Епікура полягає величезна заслуга Лукреція, тому що саме ця сторона Епікурового вчення представляє зовсім винятковий інтерес для історії наукової думки і матеріалізму. Що ж до вчення про критерії (каноніки) і етики, то він зачіпає їх лише побіжно. Епікур (ін. гр. Філософ 4-3 століття до н.е.) був найбільшим матеріалістом і атеїстом античного світу, ідеологом рабовласницької демократії, розвивав атомістичну філософію. Навчав, що матерія вічна і що боги не можуть у неї втручатися. Мета філософії — щастя людини, заради якого потрібно звільнитися від внутрішніх страхів і забобонів, пізнати закони природи.Суть філософії спрямована проти забобонів і містики. Поема Лукреція складається із шести книг. У перших двох книгах викладається атомістична теорія світобудови, що відкидає втручання богів у мирські справи. Книга третя присвячена вченню Епікура про душу, причому наводяться докази, що душа матеріальна, смертна і що страх перед смертю безглуздий. У четвертій книзі знаходиться виклад питань про людину, а також про чуттєві сприйняття, в яких Лукрецій бачить основу людських знань. У п'ятій книзі Лукрецій займається проблемами космогонії, пояснюючи походження землі, неба, моря, небесних тіл і живих істот. У кінці цієї книги дається блискучий нарис поступового розвитку людства і людської культури і розбирається питання про походження мови. Основний зміст шостої книги — знищення забобонних страхів шляхом природного пояснення явищ природи, що вражають людину. Тут йдеться про грім, блискавки, хмари, дощ, землетруси, виверження Етни, розливи Нілу, про різні незвичайні властивості джерел та інші явища природи. Закінчується остання книга міркуванням про хвороби і описом повального мору в Афінах під час Пелопоннеської війни в 430 році до н.е.



Кл.слова:
антична філософія -- епікуреїзм -- матеріалізм

   Тип видання:   науково-популярне видання   
8.
 


Грушко, Е. А.
Словарь русских суеверий, заклинаний, примет и поверий [Електронний ресурс] / Е. А. Грушко, Ю. М. Медведев. - Нижний Новгород : Русский купец, 1995. - 560 с.

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Уникальный словарь исследования народной мудрости - русских суеверий и поверий от древнейших времен до наших дней. Книга послужит не только интересным чтением, но и своего рода учебником жизни "для стара и млада".



Кл.слова:
фольклористика -- забобони -- заклинання

   Тип видання:   науково-популярне видання   
Категорія: Релігія   
9.


Иллюстрированная история суеверий и волшебства от древности до наших дней [Електронний ресурс] / сост. А. Леманн. - 2-е изд.. - К. : Україна, 1993. - 400 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В последние годы в России было опубликовано множество книг о суевериях и волшебстве. Однако во всех этих книгах суеверия и волшебство рассматриваются либо исключительно с исторической точки зрения, либо весьма узко, с точки зрения конкретных магических знаний. Автор книги "Мир суеверий и волшебства" д-р Альфред Леманн преследует совершенно иные цели. Изображая вышеназванные явления в их историческом развитии, он не стремится объяснить их действием неведомых сил и не заставляет читателя признать существование этих сил и их безусловную эффективность. Д-р А. Леманн ищет ключ к необъяснимым явлениям в самом человеке и приходит к заключению, что эти явления вызваны недостаточным знанием или неверным наблюдением. Автор подробно описывает человеческие возможности наблюдения и их уязвимость, состояние сна и сновидения, бессознательную сторону душевной жизни человека, его способность подвергаться внушению. Автор стремится доказать неосновательность суеверий, демонстрируя их субъективность, и на месте этого разрушенного фантастического здания создает реальную картину, опирающуюся на принципы естественных наук. Можно не соглашаться с автором в отдельных частностях, но в целом следует признать, что избранный автором путь ведет к верному критическому пониманию суеверий и волшебства. Книга д-ра А. Леманна была опубликована на русском языке в Москве в 1900 г. Надеемся, что она поможет вам проникнуть в мир таинственных явлений и лучше понять природу веры человека в магическое, его неизбывное влечение к непостижимому.



Кл.слова:
забобони -- чаклунство -- езотерика

   Тип видання:   монографія   
10.

Проців, Олег Романович.
Мисливське господарство та полювання на пернатих у Галичині в ХІХ – на початку ХХ ст. [Електронний ресурс] : монографія / О. Р. Проців ; Український науково-дослідний інститут гірського лісівництва ім. Пастернака. - Івано-Франківськ : "Фоліант", 2017. - 320 с.

  Текст у форматі PDF 7.86 Мб


У монографії проаналізовано розвиток, чисельність та добування пернатої дичини у Галичині – адміністративній одиниці Австро-Угорської імперії та Другої Речі Посполитої. Висвітлюються світоглядні основи, які впливали на формування правових засад в частині права власності на дичину, способів та методів добування. Розглянуто особливості правового регулювання добування пернатої дичини в частині термінів полювання, торгівлі на внутрішньому ринку, експорту-імпорту та проведено порівняльний аналіз з іншими країнами Європи. Здійснено аналіз споживання пернатої дичини та її вартості. Висвітлено особливості організації полювань, роль громадських організацій в лобіюванні інтересів мисливства в частині організації полювання на пернату дичину, виставок, виданні друкованої продукції. Описано забобони, міфологію, космологію Галичини, пов’язану з пернатою дичиною.



Кл.слова:
полювання -- мисливське законодавство -- розведення пернатої дичини
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського