Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (5)Тематичний інтернет-навігатор (1)Автореферати дисертацій (72)Реферативна база даних (540)Книжкові видання та компакт-диски (492)Журнали та продовжувані видання (15)
Пошуковий запит: (<.>K=ПОВСТ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 124
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   науково-популярне видання   
1.
 


Ґушул, Микола.
Рожнів і рожнівчани [Електронний ресурс] : історико-мемуарний нарис п’яти поколінь / Микола Ґушул. - К. ; Косів ; Рожнів : Світ Успіху, 2010. - 408 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Текст у форматі PDF 54.97 Мб


На базі архівних матеріалів, опублікованих і неопублікованих рукописів, спогадів людей різного віку і власних спогадів, через долю однієї родини простежується доля села Рожнова, Покуття й України від давніх часів до сьогодення. Автор навчався у Львові, живе в Києві і доторкається у своїх спогадах різних аспектів життя суспільства в часи, про які веде розповідь. Зосереджує свою увагу на найцікавішому, пише про вражаючі маштаби репресій радянських каральних органів, починаючи з 1939 року, про рожнівських вояків УПА та їхню боротьбу, про останнього рожнівського повстанця, який легалізувався (вийшов із підпілля) аж у 1964 році, про визначних людей Рожнова. Книжка закінчується оптмістично – розділом «Рожнівчани сміються». Видання розраховане на широке коло читачів.



Кл.слова:
краєзнавство -- Україна

   Тип видання:   науково-популярне видання   
2.

Яневський, Данило.
Проект "Україна": жертва УПА, місія Романа Шухевича [Електронний ресурс] / Д. Яневський. - Харків : Фоліо, 2012. - 288 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Про кого ця книга? Ця книга про людей. Не про всіх, а, головним чином, лише про тих молодих і не дуже молодих чоловіків і жінок, хлопців і дівчат, які народилися в перші двадцять років ХХ століття. Народились і зростали на території «другої» Речі Посполитої — в Східній Галичині та на Волині, які є складовою та невід’ємною частиною сучасної держави Україна. Частина з них мала за малу Батьківщину Західну Галичину, яка тепер є складовою та невід’ємною частиною Польської Республіки. Всі вони були громадянами Польської Республіки. Всі вони були українцями. Всі вони були греко-католиками. Як згодом з’ясувалося, цей «набір» даних при народженні для більшості з них виявився фатальним. Під тиском непереборних зовнішніх обставин вони, а в більшості це були сільські хлопці та дівчата, були змушені взятися за зброю. Абсолютна більшість із них загинула. «За даними радянських каральних органів, — читаємо у класичному нині дослідженні, — котрі воювали з повстанцями, протягом 1944 р... було вбито 57 405 вояків УПА, 50 387 взято в полон, 15 990 здалися самі, усього — 123 782 чоловіка; за перші чотири місяці 1945 р. — ще 95 083 чоловіка; загалом 218 865 чоловік» . Отже, ця книга про людей, що загинули. Написати та зрозуміти їх історію — означає написати та зрозуміти історію і нашої країни, і її народу, зрозуміти історію тисяч українських родин.



Кл.слова:
український визвольний рух -- боротьба з окупантами -- диверсійна діяльність

   Тип видання:   художня література   
3.

Шкляр, Василь Миколайович.
Залишенець. Чорний ворон [Електронний ресурс] / В. М. Шкляр. - Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2011. - 384 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У новому романі «Залишенець», над яким автор працював майже 13 років, висвітлено одну з найдраматичніших сторінок нашої історії — повстанську боротьбу українців проти окупаційної влади у 1920-х роках. Написана на документальній основі книга про лицарів лісу, гайдамаків Холодного Яру вражає художнім проникненням у переплетіння любові й ненависті, вірності та зради. Із глибин забуття виринає містична постать отамана Чорного Ворона, що переміг смерть...



Кл.слова:
українська література -- історична проза -- повстанський рух

   Тип видання:   художня література   
4.

Шкляр, В.
Залишенець. Чорний ворон [Електронний ресурс] / В. Шкляр. - Х. : Книжковий Клуб "Клуб Сімейного Дозвілля", 2010. - 384 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
повстанець -- війна -- смерть

   Тип видання:   науково-популярне видання   
5.
 


Чухліб, Тарас.
Шлях до Полтави. Україна і Росія за доби гетьмана Мазепи [Електронний ресурс] / Тарас Чухліб. - К. : Наш час, 2008. - 264 с.. - (Невідома Україна)

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Триста років тому відбулося повстання на чолі з гетьманом Іваном Мазепою, а потім — сумнозвісна для України Полтавська битва. На жаль, із різних причин розуміння цих подій донині залишається в полоні народних міфів та ідеологічних нашарувань. А тому на основі вітчизняних і зарубіжних історіографічних здобутків, новознайдених документів і матеріалів автор висвітлює складні відносини між Українським гетьманатом і Московським царством в останні десятиліття XVII — на початку XVIII ст., тобто в добу правління І. Мазепи. Автор також описує участь козацької України у «загальноєвропейській» Великій Північній війні 1700—1721 рр. на першому її етапі, досліджує мотивацію переходу І. Мазепи з-під зверхності царя Петра І до протекторату шведського короля КарлаХІІ Густава, міжнародні й військові аспекти Полтавської битви тощо, простежує діяльність наступника Мазепи — гетьмана Пилипа Орлика. Крім того, у книзі приділено увагу сучасним проблемам відновлення національної пам’яті про доленосні для України та Росії події далекої давнини.



Кл.слова:
гетьманщина -- Полтавська битва -- Московське царство

   Тип видання:   науково-популярне видання   
6.

Хоткевич, Г.
Гуцули й гуцульщина [Електронний ресурс] / Г. Хоткевич. - Джерсі-Сіті : Свобода, 1920. - 36 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Хоткевич Гнат Мартинович народився 31 грудня 1877р. в Харкові, де минула більша частина його життя. 1900р. закінчив місцевий технологічний інститут. Ще в студентські роки включився в культурно-освітню діяльність на селі, віртуозно опанувавши гру на бандурі. Разом з О. Матюшенком, майбутнім організатором повстання на панцернику «Потемкин», влаштовував вистави, їздив місцями козацької слави. Зрештою, увійшов у контакти із членами Української соціал-демократичної партії (О. Коваленко, Ж. Коллар та ін.). Все це викликало підозри місцевих властей, внаслідок чого 1899р. він був на рік виключений з інституту як неблагонадійний. Був одним з організаторів виступу кобзарів-лірників на Археологічному з'їзді в Харкові (1902), фундатором першого в Росії Робітничого театру.



Кл.слова:
етнографія -- побут -- фольклор

   Тип видання:   науково-популярне видання   
7.
 


Хасевич, Ніл.
Найживіша галузь мистецтва. Твори [Електронний ресурс] / Н. Хасевич. - Рівне : Азалія, 2009. - 60 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга знайомить із творчістю знаменитого українського художника-графіка ХХ століття Ніла Хасевича, з його роздумами про мистецтво і визвольну боротьбу Української Повстанської Армії та з графічними роботами митця. Зокрема, висвітлюється співробітництво художника з газетою "Волинь", редагованою в Рівному Уласом Самчуком у роки Другої світової війни.



Кл.слова:
культурологія -- художня творчість -- УПА

   Тип видання:   наукове видання   
8.

Федорук, Ярослав.
Зовнішньополітична діяльність Богдана Хмельницького і формування його політичної програми (1648 - серпень 1649 рр.) [Електронний ресурс] / Я. Федорук ; Академія наук України, Інститут української археографії. Львівське відділення. - Л. : [б. в.], 1993. - 71 с.. - (Львівські історичні праці. Дослідження ; вип. 1)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Проводиться аналіз зовнішньої політики Богдана Хмельницького, його звязки з урядами Польщі, Туреччини, Криму, Москви, Угорщини та інших держав від початку повстання до Зборівсьйого миру. У цій площині простежується формування політичних поглядів українського гетьмана. Також з’ясовуються плани козацької старшини перед організацією військових походів 1648–1649 pp. Для наукових працівників, викладачів, студентів та всіх хто цікавиться історією.



Кл.слова:
Хмельниччина -- Визвольна війна -- дипломатія -- колаборація

   Тип видання:   науково-популярне видання   
9.
 


Файзулін, Ярослав.
Перелоги української революції [Електронний ресурс] : другий зимовий похід Армії УНР / Ярослав Файзулін, Віталій Скальський ; Інститут Національної Пам'яті. - К. : Вид-во ім. Олени Теліги, 2008. - 40 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Брошура інформує читача про відчайдушну і героїчну спробу Армії Української Народної Республіки та українських повстанців збройним шляхом відновити втрачену державність. Другий Зимовий похід засвідчив незламність українського національного духу та прагнення продовжувати національно-визвольну боротьбу до її переможного завершення – відновлення української незалежності. У брошурі використано архівні документи, свідчення учасників походу та світлини, які відображають підготовку, проведення і наслідки Другого Зимового походу.



Кл.слова:
громадянська війна -- політика -- визвольні змагання

   Тип видання:   підручник   
10.


Український національно-визвольний рух на Прикарпатті в ХХ столітті [Електронний ресурс] / відп. ред. М. Кугутяк. - Івано-Франківськ : КПФ ЛІК, 2009-2012

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1, Кн. 1 : (1919 – 1929). - 2012. - 600 с.

Т. 2, Кн. 1 : (1939-1945). - 2009. - 600 с.

Т. 2, Кн. 2 : (1945 – 1946). - 2010. - 696 с.

Т. 2, Кн. 3 : (1947 – 1957). - 2011. - 768 с.


У книзі публікуються різноманітні за своєю формою та змістом документи і матеріали, що розповідають про національно-визвольні змагання українського народу на Прикарпатті у 1939 – 1945 рр., висвітлюють маловідомі широкому загалу героїчні сторінки боротьби українських повстанців проти німецьких загарбників та радянського тоталітаризму, засоби і методи, за допомогою яких вона здійснювалася, повертають нам із забуття імена українських патріотів. Видання розраховане на науковців, викладачів, учителів, студентів, учнів, широке коло читачів.



Кл.слова:
історія України -- визвольні змагання -- світові війни

   Тип видання:   наукове видання   
11.


Українська Повстанська Армія [Електронний ресурс] : історія нескорених / В. В'ятрович [и др.]. - Л. : Центр досліджень визвольного руху, 2008. - 86 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Даний буклет являє собою упорядковану підбірку матеріалів до Всеукраїнської фотовиставки, присвяченої діяльності УПА, що проходила у великих містах України. У наведених матеріалах достатньо детально розповідається про УПА, причини та передумови її створення, історію її розвитку, про осіб, що брали в цьому участь, наводиться маловідома інформація про всі аспекти її діяльності. У буклеті наводиться вражаюча кількість фотографій, використовуються матеріали архіву Центру досліджень визвольного руху та Галузевого державного архіву Служби безпеки України. Книга буде корисна всім, хто цікавиться історією України, особливо тими її моментами, що довгий час замовчувалися та перекручувалися владою. Про це повинен знати кожний Свідомий Українець!!! Слава Україні! Героям Слава!



Кл.слова:
український народ -- армія -- боротьба -- незалежність

   Тип видання:   науково-популярне видання   
12.


Українська Повстанська Армія [Електронний ресурс] / уклад. В. П. Товстий. - Х. : Промінь, 2007. - 112 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга розповідає про історію славетної Української Повстанської Армії (УПА), яка була створена для захисту мирного населення України від знущань німецької та московської окупаційних влад. Книга розрахована на дітей шкільного віку, а також всіх хто прагне дізнатися правду про наше минуле.



Кл.слова:
друга світова війна -- визвольна боротьба -- російська окупація -- український націоналізм

   Тип видання:   зб. статей   
13.
 



Українська Повстанська Армія у боротьбі проти тоталітарних режимів [Електронний ресурс] / упоряд. і відп. ред. Ю. Сливка. - Л. : Інститут українознавства ім. І.Крип'якевича НАН України, 2004. - 296 с.. - (Україна: культурна спадщина, національна свідомість, державність)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Окремий випуск серійного видання "Україна: культурна спадщина, національна свідомість, державність" включає дослідження про внутрішні та зовнішньополітичні обставини створення УПА, етапи формування її структури, тактики і стратегії, роль у боротьбі за державну самостійність і соборність України, участь у рухові опору тоталітарним режимам Центрально-Східної Європи, за відновлення державної незалежності, про репресії фашистських і радянських органів стосовно учасників визвольних змагань та відтворення упівської епопеї у художній творчості.



Кл.слова:
націоналізм -- фашизм -- ХХ століття -- сучасна історія

   Тип видання:   наукове видання   
14.


Українська дивізія "Галичина" [Електронний ресурс] / уклад. М. Слабошпицький. - 3-е вид.. - К. : Ярославів Вал, 2008. - 232 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Українська повстанська армія та Українська дивізія "Галичина" - ті сторінки Другої світової війни, якими чи не найбільше спекулювали. Лише через п'ять десятиліть після створення дивізії відбулися масштабні дискусії вчених, публіцистів і громадських діячів. Матеріали з цього збірника розкривають цікаві подробиці з історії Української дивізії "Галичина".



Кл.слова:
УПА -- Вермахт -- Друга світова війна

   Тип видання:   життєпис   
15.
 



Три повстання Січків [Електронний ресурс] : в 2 т. / ред. В. В. Овсієнко. - Х. : Фоліо, 2004

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 2 : Спогади. Інтерв'ю. Листи. - 2004. - 240 с.


Упродовж двох поколінь ─ з початку 40-х років донині ─ родина Січ-ків веде цілеспрямовану героїчну боротьбу за незалежність України та за права людини. Петро Січко та Стефанія Петраш брали участь у націона-льно-визвольних змаганнях Організації Українських Націоналістів, за що по 10 років каралися на Колимі. У 70-х роках уже разом з синами Василем та Володимиром вони повстали ще раз, прилучившись до Української Ге-льсінкської групи, за що родина зазнала жорстоких репресій. У кінці 80-х ─ 90-х рр. Січки знову були в перших лавах боротьби за незалежність. Книжка підготовлена за програмою Харківської правозахисної групи в серії публікацій меморіального характеру ─ автобіографічних розповідей колишніх політв'язнів та учасників опору тоталітарному режимові.



Кл.слова:
самоідентифікація -- нація -- націоналізм

   Тип видання:   науково-популярне видання   
16.

Томашівський, С.
Київська Козаччина 1855 року [Електронний ресурс] / С. Томашівський. - Л. : Наукове Товариство ім. Шевченка, 1902. - 20 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Київська Козаччина 1855 — масові сел. виступи в Київській губернії за відновлення козацтва як сусп. стану і військ. формування. Приводом до них стало опублікування під час Кримської війни 1853—1856 маніфесту імп. Миколи I, що передбачав створення рухомого держ. ополчення. По Київщині, де ще свіжими були згадки про запороз. козацтво, почали поширюватися чутки, нібито тих, хто запишеться в ополчення («у козаки»), буде звільнено від кріпосної залежності (див. Кріпацтво) і вони одержать поміщицькі землі та майно. Бажаючі покозачитися примушували священиків та ін. письменних людей складати списки «вільних козаків», а записавшись у ці списки, відмовлялися відробляти панщину і виконувати розпорядження місц. адміністрації, створювали власні органи самоврядування («сільські громади») і вибирали собі ватажків (відомі імена окремих з них: Василь Бзенко, Іван та Микола Бернадські, Яків Романовський, Михайло Гайденко, Корній Захарченко). Почавшись у лют. 1855 у Васильківському повіті, рух за покозачення в берез.—квіт. охопив понад 500 сіл і містечок у 8 із 12 повітах Київ. губернії (Таращанському, Васильківському, Київському, Звенигородському, Черкаському, Уманському, Сквирському, Канівському). На придушення «козаччини» уряд кинув регулярні війська і поліцію. У кількох селах і містечках сталися криваві сутички, найзапекліше протистояли військам і поліції покозачені селяни у Биковій Греблі (Васильківський пов.; нині село Білоцерківського р-ну), Березні (Сквирський пов.; нині село Володарського р-ну; обидва Київ. обл.), Корсуні (нині м. Корсунь-Шевченківський) і Таганчі (Канівський пов.; нині село Канівського р-ну Черкас. обл.). Однак сили були нерівними. Селяни змушені були скоритися.



Кл.слова:
історія України -- козаччина -- повстання

   Тип видання:   наукове видання   
17.

Ткаченко, С.
Повстанческая армия. Тактика борьбы [Електронний ресурс] / С. Ткаченко. - Минск : Харвест, 2000. - 512 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В данной книге рассмотрены вопросы организации, вооружения, подготовки, тактики боевых действий, пропагандистского, разведывательного и контрразведывательного обеспечения действий Украинской повстанческой армии, воевавшей в 40–50-х гг. XX века. Описаны сильные и слабые стороны повстанцев, а также противостоявшего ей противника. Книга основывается преимущественно на архивных материалах, до недавнего прошлого являвшихся секретными. Она представляет исключительный интерес для сотрудников спецслужб, командиров армии и внутренних войск, чиновников госаппарата, парламентариев, общественных деятелей и журналистов стран СНГ.



Кл.слова:
бойові дії -- тактика

   Тип видання:   науково-популярне видання   
18.

Тимчишин, Ярослав.
Український підпільний парламент та уряд на Львівщині 1944 р. [Електронний ресурс] / Я. Тимчишин. - Львів : Тріада плюс, 2004. - 52 с.. - (Бібліотека "Ґражди")

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Глобальна політична криза, яка призвела до спалаху Другої світової війни, неодноразово спонукала сили, які відстоювали державницьку самостійність України, здійснювати спроби створити надпартійний політичний орган, який, побудований на демократичних засадах, мав об’єднати численні партії та фракції національно-визвольного руху. Перші спроби датовано 1939-им та 1941-им роками, коли у Хусті, а далі у Львові було проголошено відновлення Української держави. Про третю спробу відновити державність нації - мова у нашому дослідженні. З 11 по 15 липня 1944 р. на території, контрольованій Українською Повстанською Армією, зібралися делегати від багатьох регіонів України з метою законодавчого затвердження консолідації нації. Було створено єдине політичне управління Соборною Україною - Українська Головна Визвольна Рада. Дослідження рекомендується для учнівської та студентської молоді, вчителів і викладачів, краєзнавців, істориків і науковців, а також широкого кола читачів, кого цікавлять історичні події боротьби за Українську Самостійну Соборну Державу.



Кл.слова:
друга світова війна -- національно-визвольний рух -- ОУН

   Тип видання:   науково-популярне видання   
19.

Тимофеев, Алексей Юрьевич.
Четники. Королевская армия [Електронний ресурс] / А. Ю. Тимофеев. - М. : Вече, 2012. - 304 с.. - (Враги и союзники)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


На фоне Второй мировой войны в Югославии сербский народ раздирала гражданская война между партизанами И. Тито, четниками Д. Михаиловича и крайне правыми сторонниками Д. Льотича и М. Недича. Наибольшей популярностью в Сербии в годы оккупации пользовалось некоммунистическое движение Сопротивления Д. Михаиловича, пытавшегося сочетать идеологию национализма с борьбой против однопартийной диктатуры. Повстанческие части и подпольная организация сербских четников были объединены в Югославское войско в Отечестве. Преданные англичанами и американцами четники сражались против врагов своего народа до конца Второй мировой войны, а последние бойцы оставались в горах на пограничье Сербии, Боснии и Черногории до 1955 г.



Кл.слова:
Друга світова війна -- окупація -- Югославія -- партизанський рух -- сербський націоналізм

   Тип видання:   наукове видання   
20.

Терлецький, О.
Історія Української держави [Електронний ресурс] / О. Терлецький. - Т.2. Козацька доба. - Л. : Фонд "Учітися, брати мої", 1924. - 290 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Другий том розповідає про історію України від повстання Богдана Хмельницького до ліквідації полкового устрою на Лівобережжі у 1782 р.



Кл.слова:
Запорізька Січ -- Хмельниччина
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського