Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (2)Автореферати дисертацій (293)Реферативна база даних (2481)Книжкові видання та компакт-диски (212)Журнали та продовжувані видання (7)
Пошуковий запит: (<.>K=ЗНИКНЕНН$<.>+<.>K=ЛЮДСТВ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 139
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   життєпис   
1.

Василенко, Н. П.
О.М. Бодянский и его заслуги для изучения Малороссии [Електронний ресурс] / Н. П. Василенко. - Кіевъ : Типографія Императарскаго Университета св. Вдадиміра, 1904. - 244 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Постать видатного українського історика, археографа, філолога, перекладача та письменника Осипа Максимовича Бодянського займає гідне місце у національній культурі XIX ст. Незважаючи на заняття славістикою, він приділяв увагу українознавчим студіям протягом усього життя. В 30-х - 50-х pp. його літературно-естетичні й наукові погляди розвивались у руслі романтизму. Як і в інших представників цього напряму, творчість О.М.Бодянського наснажувалася палким українським патріотизмом, любов'ю до рідної мови, історії, звичаїв та фольклору. “В наше время всеобщего стремления к самобытности, -розпочинав він свою магістерську дисертацію, - все почти народы, особенно европейцы, хотят жить жизнью в полном смысле им принадлежащею, вытекающею из собственных их недр, слагающеюся из совокупности всех стихий человеческого бытия, коими навсегда устанавливается физиономия народа, резко и метко отличающая его от его соседей и прочих народов; короче, хотят быть независимыми, истинно народными”. Однак захоплення культурною самобутністю й неповторним минулим українців супроводжувалось у свідомості вченого почуттям загрози зникнення національної культури, втрати історичної пам'яті народу. Щоб запобігти цьому, Осип Максимович вивчав українську мову, збирав пам'ятки фольклору, розробляв історичну тематику, активно видавав різноманітні джерела, зокрема літописи.



Кл.слова:
історія науки -- вчений -- філологія

   Тип видання:   наукове видання   
Категорія:    
2.

Киселев-Громов, Н. И.
Лагери смерти в СССР [Електронний ресурс] : великая братская могила жертв коммунистического периода / Н. И. Киселев-Громов. - Шанхай : Книгоизательство Н. П. Малиновского, 1936. - 78 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Обзор системы концлагерей, сложившейся в СССР к 1930 г. Наиболее подробно рассмотрен лагерь на Соловках. Категории заключенных, прибытие в лагерь, медицинский осмотр. Лагерные командировки, в томч числе штрафные - Овсянка и Секирка. Общие условия жизни (питание, одежда, медицинская помощь, участь женщин). Администрация лагерей. Визит М. Горького на Соловки в 1929 г. Автор - эмигрант, сотрудник ОГПУ, служивший в том числе и на Соловках.



Кл.слова:
геноцид -- концтабір -- злочини проти людства

   Тип видання:   наукове видання   
3.

Лукреций
О природе вещей [Електронний ресурс] : в 2 т. : пер. с лат. / Лукреций. - М. : Изд-во АН СССР, 1946-1947. - (Классики науки)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ

Т. 1. - 1946. - 453 с.

Т. 2. - 1947. - 718 с.


«Про природу речей» (лат. «De rerum natura») — поема римського поета Лукреція — і єдиний повністю збережений поетичний твір, у якому проповідується вчення Епікура. Слід зауважити, що Лукрецій, переконаний і пристрасний послідовник Епікура, не відтворив у своїй поемі всього вчення останнього: він виклав головним чином Епікурову фізику. У детальному викладі фізики Епікура полягає величезна заслуга Лукреція, тому що саме ця сторона Епікурового вчення представляє зовсім винятковий інтерес для історії наукової думки і матеріалізму. Що ж до вчення про критерії (каноніки) і етики, то він зачіпає їх лише побіжно. Епікур (ін. гр. Філософ 4-3 століття до н.е.) був найбільшим матеріалістом і атеїстом античного світу, ідеологом рабовласницької демократії, розвивав атомістичну філософію. Навчав, що матерія вічна і що боги не можуть у неї втручатися. Мета філософії — щастя людини, заради якого потрібно звільнитися від внутрішніх страхів і забобонів, пізнати закони природи.Суть філософії спрямована проти забобонів і містики. Поема Лукреція складається із шести книг. У перших двох книгах викладається атомістична теорія світобудови, що відкидає втручання богів у мирські справи. Книга третя присвячена вченню Епікура про душу, причому наводяться докази, що душа матеріальна, смертна і що страх перед смертю безглуздий. У четвертій книзі знаходиться виклад питань про людину, а також про чуттєві сприйняття, в яких Лукрецій бачить основу людських знань. У п'ятій книзі Лукрецій займається проблемами космогонії, пояснюючи походження землі, неба, моря, небесних тіл і живих істот. У кінці цієї книги дається блискучий нарис поступового розвитку людства і людської культури і розбирається питання про походження мови. Основний зміст шостої книги — знищення забобонних страхів шляхом природного пояснення явищ природи, що вражають людину. Тут йдеться про грім, блискавки, хмари, дощ, землетруси, виверження Етни, розливи Нілу, про різні незвичайні властивості джерел та інші явища природи. Закінчується остання книга міркуванням про хвороби і описом повального мору в Афінах під час Пелопоннеської війни в 430 році до н.е.



Кл.слова:
антична філософія -- епікуреїзм -- матеріалізм

   Тип видання:   науково-популярне видання   
4.

Суслик, Р. Л.
Сумні спогади [Електронний ресурс] : 1933 рік на Полтавщині / Р. Л. Суслик. - На чужині : [б. в.], 1951. - 32 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
Голодомор -- етноцид -- злочини проти людства

   Тип видання:   науково-популярне видання   
Категорія:    
5.

Авторханов, А.
Народоубийство в СССР. Убийство чеченского народа [Електронний ресурс] / А. Авторханов. - Мюнхен : Свободный Кавказ, 1952. - 68 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Документальный рассказ известного историка о борьбе чеченского народа за независимость в 1920-1940 годах.



Кл.слова:
окупація -- геноцид -- злочини проти людства

   Тип видання:   науково-популярне видання   
6.

Микулин, Андрій.
Концентраційні табори в Совєтському Союзі [Електронний ресурс] / А. Микулин. - [Б. м.] : Видання Закордонних Частин Організації Українських Націоналістів, 1958. - 132 с.. - (Бібліотека українського підпільника. Серія друга ; ч. 2)

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


«Вони бояться правди — хай світ почує правду!» — такий епіграф написав український автор Василь Савченко на своїй книжці «Безимлаг», виданій в Авґсбурзі 1948 року. «Вони» — це ті, в кого руки залиті кров'ю мільйонів невинних жертв українського й інших неросійських народів СССР; це ті, що на одній шостій частині світу запровадили таке рабство, якого не бачив світ за часів середньовіччя. Це — большевики, московські імперіялісти, колонізатори. Не зважаючи на те, що російська імперія існує вже більше чотирьох сторіч, а сучасна комуністично-російська система — майже 40 років, світ і до цього часу мало поінформований про жахіття в тюрмі народів — СССР. Навіть тоді, коли протягом 1955–1956 рр. на Захід повернулася численна кількість кол. вояків німецької армії, що потрапили під час другої світової війни до російського полону і, як живі свідки нелюдських знущань у совєтських концтаборах, свідчили про масове народовбивство, арешти і заслання в СССР, — світ далі майже не звернув на те уваги. Знову ж, коли українська еміґрація на Заході, маючи численні свідчення й оригінальні документи від запроторених до совєтських концтаборів українців (напр., з Мордовських концтаборів), закликає вільний західній світ вжити супроти носіїв російського імперіялізму та його допоміжних сил моральних і матеріяльних санкцій, — вільний світ не то що вперто мовчить, але й ще поступово вплутується в коло московської коекзистенції, вишукує шляхи мирних контактів та співпрацює з народовбивцями, а цим самим посередньо сприяє системі невільництва і концтаборів у СССР. Видаючи книжку «Концентраційні табори в Совєтському Союзі», ми хочемо відкрити бодай частину заслони, де як свій, так і чужий читач зрозуміє суть жахливої політики, що її практикує червона Москва на неросійських народах.



Кл.слова:
комуністичний терор -- трудова експлуатація -- злочини проти людства

   Тип видання:   науково-популярне видання   
7.

Аугуста, Йозеф.
Жизнь древнего человека [Електронний ресурс] / Йозеф Аугуста, Зденек Буриан. - Прага : Артия, 1960. - 178 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Книга «Жизнь древнего человека» Йозефа Аугусты и Зденека Буриана на основании исследований древней истории человечества приводит к оптимистичному утверждению, что человек – хозяин природы. Профессор Йозеф Аугуста рассказывает о самой древней эволюционной и культурной истории человека. Его увлекательное повествование дополняет академик живописи Зденек Буриан мастерскими иллюстрациями, выполненными в сотрудничестве с автором текста. Книга содержит 52 картины с аннотациями.



Кл.слова:
давня історія -- людство -- цивілізація

   Тип видання:   науково-популярне видання   
8.


Большой дом человечества [Електронний ресурс] / сост. М. Гумилевская. - М. : Детская литература, 1966. - 424 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Что такое мир? Ответ на этот трудный вопрос дает эта замечательная научно-познавательная книга энцикопедического типа.



Кл.слова:
всесвіт -- людство -- наука

   Тип видання:   науково-популярне видання   
Категорія: Біологічні науки   
9.

Азимов, Айзек.
Краткая история биологии [Електронний ресурс] / Айзек Азимов. - М. : Мир, 1967. - 338 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В книге известного популяризатора науки А. Азимова рассматривается сложный путь развития биологии с древних времен до наших дней. Автор уделяет внимание всем отраслям биологии, показывая их во взаимодействии со смежными науками. Читатель узнает о вкладе в биологию великих ученых всех времен – Гарвея, Левенгука, Геккеля, Дарвина, Пастера, Ивановского, Мечникова, Павлова и других. Написанная просто и доступно, книга будет интересным и полезным чтением для преподавателей высшей школы, учителей, студентов, школьников и для всех любителей естественных наук.



Кл.слова:
людство -- біологія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
Категорія: Біологічні науки   
10.

Барнетт, А.
Род человеческий [Електронний ресурс] : пер. с англ. / А. Барнетт. - М. : Мир, 1968. - 280 с.. - (В мире науки и техники)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В этой книге затронут широкий круг проблем, связанных с биологией человека, – его место в природе, биологические и социальные особенности, закономерности его индивидуального и исторического развития, взаимоотношения с окружающей средой. Автор касается и многих других сторон человеческого бытия, которые приобрели в наши дни большую социальную и политическую значимость. Книга хорошо иллюстрирована, просто и ясно написана и будет интересна массовому читателю.



Кл.слова:
людина -- людство -- природа

   Тип видання:   життєпис   
11.


Григорій Сковорода [Електронний ресурс] : матеріали про відзначення 250-річчя з дня народження / ред. В. І. Шинкарук ; уклад.: П. Стогній, П. Ю. Шабатин. - К. : Наукова думка, 1975. - 186 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Філософська і літературна спадщина Григорія Сковороди —це яскрава сторінка в історії прогресивної науки і культури XVIII ст. Його подвижницьке життя й діяльність є прикладом палкої любові до своєї Батьківщини, до трудового народу, є повчальним уроком боротьби за розвиток науки, освіти і щастя людей. Свідченням любові і глибокої поваги народів нашої країни, всього прогресивного людства до видатного мислителя були ювілейні торжества і пов'язані з ними заходи. У цій книзі публікуються найголовніші матеріали та дослідження про відзна- чення ювілею вітчизняного мислителя.



Кл.слова:
український філософ

   Тип видання:   науково-популярне видання   
12.

Азимов, Айзек.
Выбор катастроф [Електронний ресурс] : пер. с англ. / Азимов. - [Б. м.] : [б. в.], 1979. - 874 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Слово «катастрофа» обычно ассоциируется с трагической развязкой. Именно о катастрофах, которые могут привести человечество к гибели, идет речь в этой книге. Но так ли уж они неизбежны? Может быть, надо реально оценить опасность и обдуманно сделать выбор?



Кл.слова:
загибель людства -- катастрофа

   Тип видання:   науково-популярне видання   
13.


Під світовий суд Росію за народовбивчий голод в Україні [Електронний ресурс]. - [Б. м. : б. в.], 1983. - 16 с.. - (Становище ОУН)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
злочини проти людства -- етноцид -- голодомор

   Тип видання:   науково-популярне видання   
14.
 


Долот, Мирон.
Голодомор [Електронний ресурс] : скрытый Холокост / Мирон Долот. - New York : W.W. Norton and Company, 1985. - 179 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Эта книга выдержала несколько изданий в США. В английской версии эта книга издавалась с названием «Execution by Hunger: The Hidden Holocaust» — Убийство голодом: скрытый Холокост. В предисловии к американскому изданию написано: «Рассказ о Великом голоде в результате сталинской коллективизации украинского сельского хозяйства. 1929 году Иосиф Сталин приказал развернуть коллективизацию всех украинских хозяйств с целью уничтожить самодостаточные крестьянские хозяйства. В последующие годы жестокая советская кампания конфискаций, террора и убийств распространилась по всем украинским селам. Это привело к нехватке продовольствия. В результате голода целых семь миллионов украинцев умерли от голода, масштабы этой трагедии превышают Холокост В этой книге проницательный взгляд одного из чудом оставшихся в живых очевидца повествует о ежедневном противостоянии молодого Мирона Долота отчаянию и смерти; о его беспомощности после ареста друзей и семьи; о постепенном установлении Советами абсолютного контроля над всеми сферами жизни. Кроме того, это история о человеческом достоинстве перед лицом ужаса и унижения. Также эта книга является обвинительным актом периоду советского прошлого и выполняет свою печальную обязанность, чтобы напомнить о безграничной способности человека к жестокости по отношению к своим близким»



Кл.слова:
колективізація -- голод -- етноцид -- злочин проти людства

   Тип видання:   художня література   
15.

Свідницький, Анатолій.
Роман. Оповідання. Нариси [Електронний ресурс] / А. Свідницький. - К. : Наукова думка, 1985. - 576 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У потоці українського літературного життя кінця 50—60-х років XIX ст. яскраво виділяється творча індивідуальність Анатолія Свидницького. Жвава, енергійна натура, людина всебічно обдарована від природи, Свидницький тягнувся до живого діла, прагнув конкретними справами реалізовувати програму діячів революційної демократії в галузі народної освіти, в піднесенні ролі художнього слова як активного знаряддя виховання мас. Типовий для свого часу письменник-різночинець, Свидницький намагався порушувати злободенні соціальні питання в творах різних жанрів — піснях, фольклорно-етнографічних нарисах, оповіданнях, йому належить пальма першості і в створенні українського реалістичного роману з виразним соціальним спрямуванням. На жаль, тяжкі умови, в яких доводилося працювати діячам демократичної культури, постійні переслідування з боку царських властей, цензурні утиски, побутова невлаштованість, підірване замолоду здоров’я не дали можливості розквітнути яскравому талантові Свидницького, передчасно обірвали саме життя письменника. За життя не побачив світу його найкращий твір — роман «Люборацькі». Мав рацію І. Франко, коли з глибоким смутком писав, що автор цього роману належав до тих талановитих, але нещасливих людей, котрі, сковані ланцюгами соціальної неволі, не змогли прикласти «до діла те знання, яке вони в житті здобули, ані ту щиру любов, котрою душа їх горіла в найкращих хвилях життя» Однак історія поставила все на свої місця. Твори Свидницького, наснажені щирим вболіванням за долю простої людини, пройняті гострим осудом і кріпосницької, і буржуазної дійсності, позначені неповторними прикметами самобутнього таланту їх автора, витримали іспит часу. Великий Жовтень, поклавши початок новій ері в історії людства, наблизив явища прогресивного мистецтва до найширших мас трудівників. Сьогодні поряд з багатьма визначними явищами світової літератури в активі радянського читача перебуває і роман Свидницького «Люборацькі» як одна з яскравих художніх пам’яток середини XIX ст.



Кл.слова:
українська література -- проза -- новелістика

   Тип видання:   науково-популярне видання   
16.

Семенов, Ю. И.
На заре человеческой истории [Електронний ресурс] / Ю. И. Семенов. - М. : Мысль, 1989. - 318 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Профессор Ю.И.Семенов - автор многих интересных работ по истории первобытного общества ("Как возникло человечество", "Происхождение брака и семьи" и др.). На основе обобщения самых последних данных естественных и общественных наук автор раскрывает предпосылки и внутренний механизм процесса становления человека и общества. В живой и увлекательной форме рисуется жизнь как животных - предшественников человека, так и формирующихся людей - архантропов и палеоантропов, рассматривается заря человеческой истории - эпоха, длившаяся более миллиона лет и завершившаяся всего лишь 35-40 тысяч лет назад.



Кл.слова:
первісне суспільство -- людство

   Тип видання:   науково-популярне видання   
17.
 


Діброва, С. С.
Голод 1932-1933 років на Україні [Електронний ресурс] : очима істориків, мовою документів / С. С. Діброва, М. І. Панчук, С. В. Кульчицький. - К. : Політична література, 1990. - 437 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Збірник присвячений одній з найбільш драматичних і закритих сторінок історії українського народу - голодові 1932-1933 рр. Вперше обнародувані унікальні, щойно розсекречені архівні матеріали, які відбивають справжні причини, хронологічний перебіг та наслідки трагедії. У статтях вчених висвітлюються соціально-економічні та моральні аспекти здійснення в республіці сталінської політики колективізації та хлібозаготівель, яка стала безпосередньо причиною продовольчих труднощів, а потім страхітливого голоду. Книга розрахована на всіх, хто цікавиться вітчизняною історією.



Кл.слова:
голодомор -- етноцид -- злочини проти людства

   Тип видання:   науково-популярне видання   
18.
 


Селешко, М.
Вінниця [Електронний ресурс] : спомини перекладача комісії дослідів злочинів НКВД в 1937-1938 / М. Селешко. - New York : Фундация им. О. Ольжича, 1991. - 215 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В Ваших руках не обычная книга, но важный документ о страшном преступлении, совершенного властью в Украине в годы усиленного сталинского террора в 1937-1938 годах. Важность ее заключается в том, что ее написал переводчик немецкой исследовательской комиссии, которая откапывали массовые могилы в Виннице, чтобы идентифицировать жертвы террора, проверяла все документы и переспрашивала свидетелей, которые могли что-то сказать о той трагедии. Все это переводил на немецкий язык автор этих воспоминаний. Михаил Селешко и, в силу того, что был знаком с всеми деталями дела, пожалуй, является наиболее осведомленным из украинцев лицом того позорного дела.



Кл.слова:
НКВД -- масові репресії -- злочини проти людства

   Тип видання:   монографія   
19.

Павленко, Ю. В.
Передісторія давніх русів у світовому контексті [Електронний ресурс] / Ю. В. Павленко. - К. : Фенікс, 1994. - 400 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монографію присвячено вивченню найдавнішої історії населення сучасної України і навколишніх земель у контексті всесвітнього розвитку людства. В ній, зокрема, розглядаються питання походження сім'ї індоєвропейських народів і безпосередньо слов'ян, з'ясовуються етапи етнічної історії півдня Київської Русі. Особлива увага приділяється проблемі формування ранньодержавних систем на терені України за скіфо-античної та анто-полянської доби.



Кл.слова:
індоєвропейські народи -- анти -- скіфи -- поляни -- Київська Русь

   Тип видання:   монографія   
20.

Винниченко, Ігор Іванович.
Україна 1920-1980-х: депортації, заслання, вислання [Електронний ресурс] / І. І. Винниченко. - К. : Рада, 1994. - 128 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Ця розповідка є першою спробою відтворення хронології та розмірів примусового переселення громадян України протягом останнього сімдесяліття. Побудована переважно на матеріалах ще й до сьогодні ''закритих'' архівів, книга дозволяє знайти відповіді на численні питання формування української східної діаспори за радянської доби. Розрахована на всіх, хто не байдужий до історії України та її майбуття.



Кл.слова:
злочини проти людства
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського