Бази даних

Наукова електронна бібліотека - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (17)Тематичний інтернет-навігатор (7)Автореферати дисертацій (108)Реферативна база даних (866)Книжкові видання та компакт-диски (849)Журнали та продовжувані видання (63)
Пошуковий запит: (<.>K=ІСТОРИЧНА$<.>+<.>K=СВІТЛИНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 168
Представлено документи з 1 до 20
...

   Тип видання:   художня література   
1.

Яновський, Юрій Іванович.
Вершники [Електронний ресурс] : романи, оповідання / Ю. І. Яновський. - Х. : Фоліо, 2006. - 320 с.. - (Українська література)

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


За змістом, життєвим матеріалом й за художньою вагою роман Ю. Яновського «Вершники» (1935) — один із кращих творів радянської літератури про героїку Громадянської війни, і як не дивно він має свій прихований зміст "Годі вже українцям вбивати один одна за чужі погляди", Адже це не рідкість на території Україні. Заради примарних ідеалів брат убивав брата, батько вбивав сина, а син підіймав руку на батька: смерть чаклувала на кожному кроці. Мабуть, тим, хто жив у цей страшний час, здавалось, що прийшли останні дні світу. Але між тим «Вершники» — це справжня поема про боротьбу добра і зла на землі, про красу українського неба і степу, про людську витривалість і жадання свободи. До книжки увійшли також роман «Чотири шаблі» та оповідання.



Кл.слова:
українська література -- історична проза -- визвольні змагання

   Тип видання:   науково-популярне видання   
2.


Эволюция грамматической мысли славян. XIV–XVIII вв. [Електронний ресурс] / отв. ред. Н. Н. Запольская ; Российская академия наук, Институт славяноведения. - Москва : [б. в.], 1999. - 154 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Настоящий сборник посвящен истории грамматических учений в славянском мире. Грамматические сочинения славянского Средневековья и эпохи становления литературных языков нового типа в течение последних деятилетий привлекают все большее внимание филологов, и это неудивительно? подобные источники дают уникальную возможность одновременно изучать как язык эпохи, так и её языковые представления, пропуская их через сетку современного научного анализа. Реконструкция литературного языка приобретает таким образом многомерность, что дает больше возможностей для создания адекватной модели его развития.



Кл.слова:
медієвістика -- історична граматика -- старослов'янська мова -- діахронічна модель

   Тип видання:   наукове видання   
3.

Штепа, П.
Московство: його походження, зміст, форми й історична тяглість [Електронний ресурс] / П. Штепа. - 4-е вид.. - Дрогобич : Відродження, 2003. - 412 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У книзі на багатому історичному матеріалі, фактах, свідченнях численних російських та закордонних авторів аналізуються передумови, витоки, закономірності виникнення, розвитку і занепаду Російської імперії. Книга розрахована як на фахівців - істориків, політологів, так і на широкого масового читача.



Кл.слова:
Російська імперія -- московський народ -- шовінізм -- імперіалізм

   Тип видання:   наукове видання   
4.

Шміт, Ф. І.
Мистецтво старої Руси-України [Електронний ресурс] / Ф. І. Шміт. - Х. : Союз, 1919. - 99 с.. - (Культурно-історична бібліотека)

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Дана праця належить мистецтвознавцю Шміту Федору Івановичу. Він не тільки загалом розглядає питання необхідності вивчення мистецтва, не тільки описує загальний стан його дослідження, але й більш детально зупиняється на окремих його видах, як наприклад на архітектурі (зокрема храмовій). Окремі розділи відводяться таким елементам архітектури, як розпис, різьблення, інші способи внутрішнього оздоблення храмів.



Кл.слова:
мистецтвознавство -- архітектура

   Тип видання:   автореферат   
5.


Шляхетство полісся України. Старовинні роди Овруцької шляхти : матеріали науково-практичної конференції [Електронний ресурс] : матеріали науково-практичної конференції / , ред. В. Ф. Баранівський ; Міжнародна громадська організація «Земляцтво житомирян», Інститут історії НАН України, ВНЗ «Національна академія управління». - суспільно-науковий проект «Шляхетство як історико-культурний та державо-творчий феномен України». - Київ : ТОВ «НПВ Інтерсервіс», 2018. - 216 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Текст у форматі PDF 4.43 Мб


У збірнику матеріалів конференції здійснений показ шляхетства України як історико-культурного феномену; прослідкована історична тяглість становлення дворянсько-шляхетських родів від Древлянщини до сьогодення; висвітлена боротьба овруцької шляхти за свої права в період перебування в складі Речі Посполитої та Російської імперії; проведено наукові розвідки щодо історії найбільш відомих старовинних родів овруцької шляхти (Баранівських, Бовсунівських, Бехів, Васяновичів, Виговських, Левківських, Маленівських, Мойсієнків, Невмержицьких, Недашківських, Чопівських, Шкуратівських, Шпаковичів та ін..). Охарактеризовані головні ознаки культури, релігії, мови та побуту Овруцької шляхти, означена проблема прізвищ та геральдики українських шляхетських родин; В праці знайшли відгук певні дискусійні положення щодо походження окремих шляхетських родин та оцінки їх різними авторами. Матеріали збірника мають важливе історичне, соціально-політичне, пізнавальне та патріотично-виховне значення.



Кл.слова:
дослідження -- Житомирщина -- історико-культурний феномен -- історія

   Тип видання:   навчальний посібник   
6.

Шкуринов, П. С.
Философия России XVIII века [Електронний ресурс] : учебное пособие для вузов / П. С. Шкуринов. - М. : Высшая школа, 1992. - 256 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


В книге представлены основные течения и направления идейной борьбы ранней эпохи российского Просвещения. Большое место уделяется взглядам Ф. Проко- повича, С. Яворского, М. Ломоносова, Г. Сковороды, А. Радищева; дается представление о сектантской, анонимной и переводной литературе, а также о воззрениях масонов, спиритуалистов и мистиков XVIH в.



Кл.слова:
ідейна боротьба -- історична література

   Тип видання:   художня література   
7.

Шкляр, Василь Миколайович.
Залишенець. Чорний ворон [Електронний ресурс] / В. М. Шкляр. - Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2011. - 384 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У новому романі «Залишенець», над яким автор працював майже 13 років, висвітлено одну з найдраматичніших сторінок нашої історії — повстанську боротьбу українців проти окупаційної влади у 1920-х роках. Написана на документальній основі книга про лицарів лісу, гайдамаків Холодного Яру вражає художнім проникненням у переплетіння любові й ненависті, вірності та зради. Із глибин забуття виринає містична постать отамана Чорного Ворона, що переміг смерть...



Кл.слова:
українська література -- історична проза -- повстанський рух

   Тип видання:   науково-популярне видання   
8.

Шестопал, Матвій.
Євреї на Україні [Електронний ресурс] : історична довідка / М. Шестопал. - Київ : Оріяни, 1998. - 240 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


У пропонованій книзі автор розповідає про звичаї й традиції єврейства від давнини до сучасності; на широкому фактичному матеріалі розглядає зокрема історичні пласти співжиття євреїв та українців, розмірковує над першопричинами так званого антисемітизму, подає свій погляд на сіонізм як різновид расизму, спростовує міф про буцімто зоологічну ненависть до євреїв, якої в українського народу не було й немає сьогодні.



Кл.слова:
юдаїка -- національна політика -- антисемітизм

   Тип видання:   науково-популярне видання   
9.
 


Шестопал, М. М.
Євреї на Україні [Електронний ресурс] : історична довідка / М. М. Шестопал. - К. : Оріяни, 1998

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


книга-дослідження Матвія Шестопала написана в 1976 році і вперше надрукована в 1998 році. У книзі автор розповідає про звичаї та традиції єврейства від давнини до сучасності; на широкому фактичному матеріалі розглядає зокрема історичні пласти співжиття євреїв та українців, розмірковує над першопричинами так званого антисемітизму, подає свій погляд на сіонізм як різновидність расизму, спростовує міф про буцімто зоологічну ненависть до євреїв, якої в українського народу не було й немає сьогодні.



Кл.слова:
Україна -- українець -- сіонізм -- антисемітизм -- нація -- націоналізм

   Тип видання:   художня література   
10.

Шекспир, У.
Генрих V [Електронний ресурс] / У. Шекспир. - М. : Искусство, 1959. - 161 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Историческая хроника Уильяма Шекспира, изображающая поход короля Генриха V во Францию в ходе Столетней войны и победу над французами в Битве при Азенкуре; в конце пьесы Генрих обручается с дочерью Карла VI Екатериной.



Кл.слова:
історична хроніка

   Тип видання:   наукове видання   
11.

Шевчук, Станіслав.
Основи конституційної юриспруденції [Електронний ресурс] : навчальний посібник / С. Шевчук. - Х. : Консум, 2002. - 296 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Робота присвячена глитанням конституційної йриспруденції, тобто філософським та правовим основам діяльності судових органів конституційної юрисдикції з питань застосування конституції у контексті, чинної Конституції України 1996 року та відповідного міжнародного та іноземного досвіду. Розглядаються питання співвідношення позитивного з природним правом, аналізуються природно-правові основи конституційного права, межі припустимості застосування природного права при здійсненні конституційного судочинства, аналізується концепція «належної правової процедури» верховенства права, правової держави, конституціоналізму. Крім того, аналізуються причини антиформалістської європейської революції у праві та її вплив на конституційне судочинство, а також звертається увага на визначення та основні проблеми застосування прецедентного права при здійсненні конституційного судочинства, основні відмінності конституційної демократії від парламентської, аспекти л ептимності конституційного судді. Окремо аналізуються способи тлумачення Конституції, основні відмінності її тлумачення від тлумачення інших нормативно-правових актів при здійсненні конституційного судочинства. Досліджується ідея та історична перспектива судового конституцій ного контролю, доктрина суддівського зовнішнього та внутрішнього об меження, політичного питання, причини політизації процесу конститу ційного судочинства, основні моделі та характерні риси моделей судового конституційного контролю, надається їх детальне розкриття на прикладі діяльності органів конституційної юрисдикції у США, ФРН та Франції. Для науковців, юристів-практиків, викладачів, студентів та аспірантів вищих юридичних навчальних закладів.



Кл.слова:
юриспруденція -- конституція  -- держава

   Тип видання:   художня література   
12.

Шевченко, Тарас.
Кобзар [Електронний ресурс] / Тарас Шевченко ; уклад. Р. Лубківський. - Львів : Світ, 2013. - 408 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Видання присвячується 200-річчю від дня народження Тараса Шевченка. Книга містить найвизначніші твори генія української та світової літератури. Увазі польськомовних читачів пропонуються поетичні переклади шедеврів „Кобзаря”, що їх протягом півтора століття здійснювали польські та українські автори, представники народівсусідів, перед якими, незважаючи на складні колізії минулого, нині відкривається нова історична перспектива.



Кл.слова:
поезія -- українська література

   Тип видання:   художня література   
13.

Шевченко, Тарас Григорович.
Назар Стодоля [Електронний ресурс] / Тарас Григорович Шевченко. - [Б. м.] : [б. в.], 2008. - 104 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ




Кл.слова:
історична драма

   Тип видання:   монографія   
Категорія: Науки про Землю   
14.

Шевченко, Роман Юрійович.
Просторові дестинації сакральної аріхтектури м. Києва [Електронний ресурс] : монографія / Р. Ю. Шевченко. - [Б. м. : б. в.]. - 147 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Монографія присвячена історико-архітектурному комплексу м. Києва сакральної та релігійно-паломницької спеціалізації. Досліджується теориторіальна організація ан- самблів культвих споруд м. Києва від найдавніших часів до сьогодення. Застосовуються найсучасніші методики та технології: супуникові навігаційні системи, геоінформаційні системи та технології, електронно-картографічні бази даних. Матеріал дослідження за- безпечений історичними та сучасними світлинами, які були зроблені під час науково- краєзнавчих експедицій містом, як одного з найважливіших прийомів збору сучасної гео- проторової інформації. Результатом реалізації просторового дослідження дестинацій са- кральної аріхтектури – є навігаційні карти з розміщенням сучасної культової архітек- тури та інших релігійно-обрядових ланшафтів всіх релігійних вірувань, конфесій та па- рафій. Зміст роботи поєднує інженерно-картографічні, геоедезичні, фотограмметричні, архітектурно-будівельні питання, напрямки геоінформаційного моделювання та проекту- вання міського середовища. Монографія є апгрейдингом (ремейковим варіантом) кандидатської дисертації ав- тора - "Географо-картографічний моніторинг культових споруд м. Києва" із сучасними змінами та доповненнями та продовженням колективної монографії "Картографічна інтерп- ретація деяких особливостей м. Києва"

Розрахована на вчених-дослідників м. Києва (києвознавців), спеціалістів з пи- тань геоінформатики, геодезії, картографії та суміжних інженерно-технічних наук, сту- дентів спеціальностей "Туризм", "Геоінформаційні системи та технології", "Архітекту- ра", "Спеціальні історичні дисципліни" та всіх тих, кого цікавить історія, географія та картографування м. Києва.



Кл.слова:
дестинація сакральної архтітектури -- специфічні пам’ятоки культури -- культова споруда

   Тип видання:   монографія   
15.

Шевченко, Ф. П.
Політичні та економічні зв'язки України з Росією в середині XVII ст. [Електронний ресурс] / Ф. П. Шевченко. - К. : Вид-во АН УРСР, 1959. - 497 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Історична наука покликана не тільки розповідати про минулі часи, не тільки реєструвати факти, а й узагальнювати історичний досвід і дим самим вносити свій вклад у розуміння подій, показувати як сучасне виростало з минулого. На основі марксистсько-ленінського вчення історична наука розкриває об'єктивні закономірності розвитку людського суспільства, допомагає вірно зрозуміти життя наїроду, класів, роль партій.



Кл.слова:
історія України -- політична історія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
16.

Шевельов, Юрій.
Історична фонологія української мови [Електронний ресурс] / Юрій Шевельов ; Харківське історико-філологічне товариство. - Харків : [б. в.], 2002. - 1066 с.

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Відома праця з українського мовознавства. У книзі розглядається фонологічний розвиток української мови як послідовність звукозмін від самих її початків як діалектної групи у складі праслов'янської мови і аж до нашого часу. Книга вперше побачила світ у 1979 англійською мовою і є продовженням «Передісторії праслов'янської мови» (1964) того ж автора.



Кл.слова:
фонетика -- мовознавство -- українська мова

   Тип видання:   наукове видання   
17.

Шевельов, Ю.
Історична фонологія української мови [Електронний ресурс] / Ю. Шевельов. - Х. : Акта, 2002. - 1063 с.. - (Класика української науки)

Рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Поява «Історичної фонології української мови» Юрія Шевельова в українському перекладі --- то велике свято мовознавства на Україні. Англійською мовою ця праця вийшла друком ще 1979 р.; і хоча адресатом її були всі славісти, та зі зрозумілих причин вона призначалася насамперед читачеві українському --- а той упродовж багатьох років не мав до неї доступу. Слід підкреслити, що «Історична фонологія української мови» Ю. Шевельова вирізняється з поміж аналогічних досліджень розмаїтістю розглянутої в ній тематики, широтою погляду на пояснювані мовні явища, багатством використаного історичного та діалектного матеріалу, деталізованим викладом фактів. Усе це доповнюється оглядом попередніх інтерпретацій, завдяки чому для багатьох явищ витворюються своєрідні міні монографії. Утім, «Історична фонологія української мови» не є сукупністю монографій; або, беручи точніше, вона є чимось більшим, ніж просто сукупність монографій. У книзі застосовано монографічний, синтетичний спосіб потрактування досліджуваної проблеми в усій її цілості. Автор послідовно описує доісторичний розвиток української фонологічної системи, її еволюцію від "протоукраїнського" до "давньоукраїнського" періоду, відтак --- системні зміни, що зумовили перехід до наступних етапів: "ранньосередньоукраїнського", "середньоукраїнського", "пізньосередньоукраїнського" та "новітнього". З тонким розумінням подано культурно історичне тло мовних процесів, для кожної виокремленої епохи докладно описано джерельну базу. Дуже корисною є наведена бібліографія найважливіших праць до кожного розділу. У книзі показано розвиток звукових явищ в окремих діалектах і розвиток діалектної фонологічної системи з ареального погляду. Отже, вона також містить у собі --- в повному сенсі слова --- історичну діалектологію української мови в ділянці фонології: це стосується як розгляду окремих явищ, так і підсумкової синтези, запропонованої в прикінцевому розділі.



Кл.слова:
фонетика -- фонологія

   Тип видання:   науково-популярне видання   
18.

Шаповал, Ю.
Культура історичної пам’яті [Електронний ресурс] : європейський та український досвід / Ю. Шаповал, Л. Нагорна, О. Бойко. - К. : ІПіЕНД імені І. Ф. Кураса НАН України, 2013. - 600 с.

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Історична пам’ять – умовний і крихкий конструкт, який вибудовується у зіткненні політичних і корпоративних інтересів, ідеологічних настанов. Проблема відсутності в Україні єдиного ціннісного, понятійного, символічного простору нині є однією з найгостріших з-поміж тих, які підтримують стан постійної ідентифікаційної кризи. Автори вбачали завдання у дослідженні вузлових питань, як практичного, так і теоретичного характеру, що їх ігнорування може привести до ескалації пам’яттєвих війн та поглиблення розколотості символічного простору. Як запобігти цьому? На це запитання прагнуть віднайти відповідь автори книги.



Кл.слова:
політологія -- історична пам'ять -- ідентифікаційна криза

   Тип видання:   наукове видання   
19.
 


Шанковський, Л.
Українська Галицька Армія [Електронний ресурс] : воєнно-історична студія / Л. Шанковський. - Вінніпег : [б. в.], 1974. - 396 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Автор досліджує історію та ідеї Української Галицької Армії.



Кл.слова:
перша світова війна -- українсько-польський конфлікт -- Галичина -- мілітарна історія

   Тип видання:   енциклопедія   
20.

Шёбер, У.
Замки и дворцы Европы [Електронний ресурс] / У. Шёбер. - М. : БММ, 2003. - 416 с.

Рубрики:

Географічні рубрики:

  Повний текст доступний у читальних залах НБУВ


Красочный фотоальбом самых известных замков и дворцов Европы. Захватывающие дух ландшафты служат декорациями к самым красивым архитектурным сооружениям от Скандинавии до Португалии: предания и мифы окутывают романтические замки и сказочные дворцы, распространяя дыхание прошлого. В книге приведены все самые важные даты и факты, а также исторический контекст и архитектурные особенности красивейших замков и крепостей Европы. Какую роль сыграли замки в альбигойских войнах во Франции? Какие стилевые особенности отличают Строберри-Хилл в Англии? Как жил Курт Тухольский в замке Грипсхольм в Швеции? Увлекательные рассказы и изумительные по красоте фотографии превращают чтение книги в настоящее удовольствие!



Кл.слова:
архітектура Європи -- історична пам'ятка
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського