Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (10)Автореферати дисертацій (6)Книжкові видання та компакт-диски (24)
Пошуковий запит: (<.>K=УТОПІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 55
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Медведчук В.  
Принцип справедливості і сучасна соціал-демократія: об'єктивна перспектива чи політична утопія? / В. Медведчук // Право України. - 2001. - № 6. - С. 22-27. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х001.9 + Ф62(0)793.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27747 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
2.

Философия и социология в контексте современной культуры : Сб. науч. тр. / ред.: П. І. Гнатенко; Дніпропетр. держ. ун-т. - Д., 1998. - 196 c. - рус.

Розглядаються актуальні проблеми філософії і соціології у світлі розвитку сучасної культури. Аналізується роль філософської методології у формуванні системи історичних, природознавчих і культурологічних знань, а також деякі аспекти становлення національної культури. Висвітлюються методологічні основи початку філософії, індивідуалістичні мотиви в філософії Просвітництва, національні особливості російського космізму. Досліджується філософія "Я" у художній концепції М.Хвильового, соціальна утопія Лазаря Барановича, повідомляється про релігійність та атеїзм М.Ломоносова. Характеризується філософська антропологія в структурі культурологічного знання, суперечлива сутність національного характеру та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч111.156 я43 + Ю6*671 я43 + С5*18:Ч я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА588550 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Рікер П.  
Ідеологія та утопія : Курс лекцій / П. Рікер. - К. : Дух і літера, 2005. - 382 c. - укp.

Розглянуто ідеологію та утопію як культурні феномени. Висвітлено еволюцію сутності даних понять в історії сучасної думки, а також особливості їх вжитку та трансформації у текстах К.Маркса: "Перший рукопис", "Третій рукопис", "Німецька ідеологія". Доведено, що поняття ідеології та утопії треба розглядати, зважаючи на факт їх невпинної взаємодії.

Рассмотрены идеология и утопия как культурные феномены. Освещены эволюция сущности данных понятий в истории современной мысли, а также особенности их употребления и трансформации в текстах К.Маркса: "Первая рукопись", "Третья рукопись", "Немецкая идеология". Доказано, что понятия идеологии и утопии необходимо рассматривать, основываясь на факте их неустанного взаимодействия.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4ФРА)6-678.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА660398 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Балей П.  
Обезвласнене суспільство. Марксизм: утопія в теорії і терор у практиці / П. Балей. - 2-е вид. - К. : Смолоскип, 2003. - 730 c. - Бібліогр.: с. 700-705. - укp.

Наведено результати дослідження автентичного і "ортодоксального" марксизму. Розглянуто проблему політичної тактики марксистів, питання диктатури пролетаріату, демократії в позбавленому власності суспільстві. Проаналізовано критерії національної політики та етики в марксизмі, вплив К.Маркса на Росію другої половини ХІХ ст., політику Леніна.

Приведены результаты исследования автентического и "ортодоксального" марксизма. Рассмотрены проблема политической тактики марксистов, вопросы диктатуры пролетариата, демократии в обществе, где отсутствует понятие собственность. Проанализированым критерии национальной политики и этики в марксизме, влияние К.Маркса в России второй половины ХІХ ст., политика Ленина.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(0)531.01 + Ф1(4РОС)501 + Ю3(0)6-60 + Ю3(4РОС)6-60

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС38555 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Сабат Г.  
Франкова утопія досконалого "громадівства" / Г. Сабат // Слово і час. - 2003. - № 5. - С. 39-46. - Бібліогр.: 6 назв. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4Укр)5-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27444 Пошук видання у каталогах НБУВ 



      
Категорія:    
6.

Денисенко В. М. 
Дискурс свободи: утопія та реальність вибору : наук. вид. / В. М. Денисенко, В. Й. Климончук, Ю. О. Привалов. - Л. : Астролябія, 2007. - 212 c. - Бібліогр.: с. 200-209. - укp.

Висвітлено перспективи свободи як основної людської цінності у контексті сучасних глобалізаційних процесів. Проаналізовано стан наукового дослідження цінностей як проблеми політики. Розкрито теоретико-методологічні засади визначення сутності політичних і громадянських цінностей. Розкрито зміст і способи виявлення цінностей антропологічного характеру - свободи, рівності, справедливості, солідарності, гідності життя людини. Визначено сутність і форми історичного визначення політичних цінностей. Розглянуто основні цінності громадянського суспільства, з'ясовано роль культурології у їх формуванні. Виявлено подвійну природу соціальності, досліджено її позитивний і негативний потенціал. Встановлено особливості формування політичних і громадських цінностей в Україні за умов демократичного розвитку суспільства.

Освещены перспективы свободы как основной человеческой ценности в контексте современных глобализационных процессов. Проанализировано состояние научного исследования ценностей как проблемы политики. Раскрыты теоретико-методологические основы определения сущности политических и общественных ценностей. Раскрыто содержание и способы проявления ценностей антропологического характера - свободы, равенства, справедливости, солидарности, достоинства человеческой жизни. Рассмотрены сущность и формы исторического определения политических ценностей. Охарактеризованы основные ценности гражданского общества, установлена роль культурологии в их формировании. Выявлена двойственная природа социальности, исследован ее позитивный и негативный потенциал. Определены особенности формирования политических и общественных ценностей в Украине в условиях демократического развития общества.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*333.395.1 + Ф011

Рубрики:
  

Шифр НБУВ: ВА698104 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Петрушенко О.  
Порівняльна характеристика ідеалу та утопії як утворень свідомості / О. Петрушенко // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2006. - № 550. - С. 72-76. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Доведено, що ідеал і утопія, попри подібність їх змісту та функцій, постають різними утвореннями свідомості. Проведено їх порівняльний аналіз та окреслено їх провідні характеристики.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю217.1 + Ю6*327.311

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Пустовойт В. І. 
Розв'язання значущих проблем у соціальних утопіях О. Богданова як переддень глобалістики / В. І. Пустовойт // Вісн. Нац. авіац. ун-ту. - 2009. - № 1. - С. 76-80. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

У контексті глобальних проблем сучасності розглянуто утопічні проекти російського філософа, політичного письменника Олександра Богданова (Малиновського).


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4РОС)6-642.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70861 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Петрушенко О.  
Утопія і наука: аспекти єдності та протистояння / О. Петрушенко // Вісн. Нац. ун-ту "Львів. політехніка". - 2009. - № 636. - С. 44-48. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Окреслено взаємозв'язки та протиставлення утопії та науки як утворень суспільної свідомості. Простежено ставлення до науки у представників утопічної думки, починаючи від передісторії утопічного жанру (Платон), в подальшому - у Т. Мора, Ф. Бекона (XVII ст.), Л.-С. Мерсьє (XVIII ст.), Ш. Фур'є (XIX ст.), а також в антиутопіях О. Хакслі та Дж. Оруела (XX ст.).


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(0) + Ю6*327.311

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29409/А Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Барабаш О. В. 
Есхатологія та утопія в розумінні історії : Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.03 / О. В. Барабаш; Ун-т внутр. справ. - Х., 2000. - 19 c. - укp.

Здійснено філософський аналіз проблеми есхатології та утопії у розумінні історії. Оформлення уявлень про історичну перспективу розглянуто у контексті "осьового часу", коли у різних варіантах формуються уявлення щодо трансцендентного, що дозволяє визначити поле духовної напруги між метабуттям та іманентним його рівнем. Особливість вирішення "конфлікту" між двома планами буття пов'язано зі специфікою самовизначення людини у світі та позначенням стратегій розуміння історії, похідних від есхатологічних сподівань (християнська модель історії) та утопічних проектів (раціональна традиція визначення сенсу історії). Проаналізовано концепції християнської та секуляризованої есхатології, модифікації утопічної творчості. Позначено найбільш загальну умовну конфігурацію взаємодії есхатологічних та утопічних уявлень у ході історичного процесу, а також проаналізовано місце та роль утопії й есхатології у сучасній соціокультурній ситуації. Доведено, що у константованій "ситуації постісторії", утопія й есхатологія втрачають свої метаісторичні потенції, але зберігають свої позитивно перетворюючі соціальну та духовну дійсність можливості.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*327.311 + Т010.5

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА309959 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Мойсеєва О. П. 
Жанрові особливості роману Ф.Сологуба "Творима легенда" : Автореф. дис... канд. філол. наук : 10.01.02 / О. П. Мойсеєва; Одес. держ. ун-т ім. І.І.Мечникова. - О., 2000. - 18 c. - укp.

Доведено, що "Творима легенда" створювалась як текст, який мав синтезувати у собі зміст людської культури. Встановлено, що механізмом включення роману в загальнолюдське культурологічне поле стали жанри як форми, що сконцентрували у собі сенс культурних епох. Базовими жанровими алгоритмами, що моделюють реальність "Творимої легенди", є роман, легенда, утопія, казка, сатира. Характерними жанровими ознаками твору є також публіцистичність і пародіювання на рівні жанрових форм, що відтворює смислове поле полілогу культур та традицій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)5-4 Сологуб Ф.534

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА308486 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Жаданов Ю. А. 
Роман Джорджа Оруелла "1984" у контексті антиутопії першої половини XX століття : Автореф. дис... канд. філол. наук : 10.01.04 / Ю. А. Жаданов; Дніпропетр. держ. ун-т. - Д., 1999. - 18 c. - укp. - рус.

Вивчено комплекс дискусійних проблем жанру антиутопії першої половини XX ст. На прикладі зіставлення романів "Ми" Є.Замятіна, "Цей дивний новий світ" О.Хакслі та "1984" Дж.Оруелла з попередньою утопічною традицією робиться висновок про близькість утопії та антиутопії. Запропоновано нарівні з термінами антиутопія та дістопія вживати терміни гіпер-утопія та утопія-інкарната (зверхутопія і втілена утопія), що більш за все відповідають духу епохи першої половини XX ст. Аналіз роману Дж.Оруелла "1984" надає можливість підкреслити генетичну спорідненість з класичними утопіями минулого і антиутопіями сучасності, ідейно-тематичну своєрідність та специфічні художні особливості творчості письменника, як відображення його художнього сприйняття і світогляду. Результати дослідження надають право визначити Оруелла класиком сучасної негативної утопії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ВЕЛ)-4 Оруелл Д.534 + Ш401.444.54

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА305794 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Новохатський Д. В. 
Романна трилогія Володимира Сорокіна "Лед", "Путь Бро", "23 000": Проблематика та жанрово-композиційні особливості : автореф. дис... канд. фіолол. наук : 10.01.02 / Д. В. Новохатський; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. - Сімф., 2009. - 20 c. - укp.

Вперше в українському літературознавстві розглянуто романну трилогію В. Сорокіна "Лед", "Путь Бро", "23 000" у контексті творчості письменника та змін естетичної парадигми російського літературного постмодернізму на межі століть. Розкрито суть проблематики та жанрово-композиційні особливості романного циклу. Розглянуто причини диверсифікації творчих принципів В. Сорокіна та відмови автора від соц-арту. Визначено місце трилогії в романній творчості В. Сорокіна, виділено основні тенденції в критичних і літературознавчих оцінках циклу. Доведено авторську природу міфології трилогії та досліджено шляхи її виникнення та розвитку. Увагу приділено характеристиці фантастичного "Всесвіту гармонії", за допомогою якого автор показує проблеми сучасного суспільства (соціальну самотність, втрату духовних ідеалів, соціальну дезорієнтованість, загрозу авторитаризму та тоталітаризму). Досліджено різновиди часу та простору у романах (фантастичний і реальний хронотоп). Визначено зв'язок проблематики з жанровою та композиційною структурою трилогії. Для циклу, в якому наявні елементи утопії та антиутопії, запропоновано жанрове визначення "апокаліптична утопія". Відзначено вплив світової та російської літературної традиції на письменника, а також новаторство В. Сорокіна в межах постмодерністської естетики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)6-4 Сорокін В.Г.534

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА364435 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Чепелик О. В. 
Взаємодія архітектурних просторів, сучасного мистецтва та новітніх технологій, або мультимедійна утопія : монографія / О. В. Чепелик; ред.: І. І. Кулінський, О. В. Кунцевська, В. В. Святогорова; Акад. мистец. України, Ін-т пробл. сучас. мистец. - К. : Хімджест, 2009. - 271 c. - Бібліогр.: 302 назв. - укp.

Висвітлено типологічні, архітектурно-просторові та сутнісні характеристики взаємодії архітектурних просторів, сучасного мистецтва та новітніх технологій (НТ). Розкрито закономірності формування суспільного простору й особливості процесів змін культурного пейзажу та семантичної мутації середовища на основі впливу інформаційно-комунікаційних технологій, які призводять до фундаментального переосмислення, визначення й організації простору у контексті соціокультурних трансформацій. Увагу приділено питанням переосмислення функціонування суспільного простору за умов парадигматичних змін світової глобалізації, з залученням досліджень практики соціальної скульптури та методів public art з використанням НТ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ110.03 + Щ110.17

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА744408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Циховська Е. Д. 
Творчість Леопольда Стаффа як простір інтертексту : монографія / Е. Д. Циховська; МОНМС України, Бердян. держ. пед. ун-т. - Донецьк : Ландон-XXI, 2011. - 342 c. - Бібліогр.: 484 назв - укp.

Наведено результати компаративного дослідження творчості видатного польського поета Л. Стаффа. Розглянуто поетичний, драматургічний і перекладацький доробок митця в інтертекстуальних взаємозв'язках. Акцентовано увагу на відкритості його текстів до різних за епохою та зорієнтованістю літературних, філософських, мистецьких постатей, напрямів, угрупувань. Проаналізовано найвиразніші мотиви й особливості поетики Л. Стаффа, запропоновано типологію жіночого образу в міфологічно-язичницькому та християнському типажі. У модусі часопростору розглянуто такі явища, як сугестія, синестезія, утопія, ідеальний герой, "внутрішнє - зовнішнє" й інші феномени порівняльної поетики. Визначено роль перекладу як чинника інтертексту, а також показано вплив імперативів теорії кратизму В. Вітвицького і надлюдини Ф. Ніцше на вольову особистість героя Л. Стаффа.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ПОЛ)6-4 Стафф Л. 4/5

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА746433 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Людвиченко М. В. 
Утопія і футурологія у контексті формування соціальних ідеалів : автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.03 / М. В. Людвиченко; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. - К., 2010. - 15 c. - укp.

Завдяки аналізу утопії та футурології як феноменів з'ясовано, що вони є джерелом змістів і контекстів соціальних ідеалістів. Утопія та футурологія впливають на формування соціальних ідеалів різними шляхами: футурологія базується на методах пролонгації та проспекції, а утопія спирається на умоглядність, як основний принцип своїх побудов. Встановлено, що утопія та футорологія як феномени мають різні просторово-часові характеристики, утопія виступає образом альтернативи сучасному стану соціуму, а футурологія моделлю майбутнього. Зазначено, що утопія та футурологія деформуються в українських і глобалізаційних реаліях, підлаштовуючись під актуальні запити сучасності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*327.31

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА377734 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Окорокова В. В. 
Утопія як елемент суспільної свідомості перехідного часу : автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.03 / В. В. Окорокова; Південноукр. нац. пед. ун-т ім. К.Д. Ушинського. - О., 2010. - 17 c. - укp.

Розкрито процес формування утопічної думки та джерела, які сприяють його активізації. Досліджено "перехідний час" як основне джерело розквіту утопічної думки в суспільстві. Сформульовано визначення перехідного часу, обгрунтовано його перевагу над іншими поширеними в наш час трактуваннями, такими як: перехідний період, перехідний етап, перехідне суспільство. Встановлено, що на відміну від будь-яких фантазій та мрій, утопія є, насамперед, відображенням суб'єктивної реальності людей, соціального буття за певних історичних умов.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*327.311*31-725

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА373557 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Богуславська Ю. С. 
Утопія як форма соціального передбачення : автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.03 / Ю. С. Богуславська; Донец. нац. ун-т. - Донецьк, 2010. - 19 c. - укp.

Проведено системний соціально-філософський аналіз утопії як форми соціального передбачення дійсності. Здійснено загальний теоретичний аналіз проблеми соціального передбачення: уточнено змістовне значення поняття "соціальне передбачення" в соціально-філософській та соціологічній літературі. Охарактеризовано різні форми осягнення майбутнього, визначено об'єктивні та суб'єктивні передумови процесу передбачення. Виокремлено утопічну форму соціального передбачення та проведено її детальний аналіз: виділено історико-філософські концепти проблеми утопії, проаналізовано наявні в сучасній науковій літературі дефініції утопії, уточнено сучасне поняття утопії як форми соціального передбачення й її основні ознаки. Досліджено природу утопії як форми осягнення майбутнього, розглянуто сучасні тенденції утопічного передбачення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*327.311

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА376219 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Левчук Т. П. 
Утопія: жанрова матриця та текстове втілення / Т. П. Левчук // Наук. вісн. Волин. нац. ун-ту ім. Лесі Українки. - 2011. - № 11. - С. 49-54. - Бібліогр.: 8 назв. - укp.

Порушено проблему відмінного текстового втілення жанру утопії у спадщині Мора, Кампанелли та Бекона. З'ясовано, що, грунтуючись на домінанті зображення ідеального суспільства, твори утопічного циклу відрізняються його структурним моделюванням. Це зумовлено світоглядом авторів утопій та історичним моментом.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(0)4-334

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69212 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Корольов Г.О. 
Консервативна утопія В. Кучабського: "геополітичний трикутник", революція й Східна Європа / Г.О. Корольов // Укр. іст. журн. - 2012. - № 3. - С. 36-48. - укp.

Визначено внесок відомого історика, публіциста, громадсько-політичного та військового діяча Василя Кучабського у формування української консервативної ідеології, конструювання її міфологем та символічної географії. Окреслено інтелектуальний і політичний контексти розвитку консервативних ідей, а також особливості формування світогляду мислителя. Розглянуто історико-політичну концепцію революційних подій на західноукраїнських землях та ідею "геополітичного трикутника", що лежала в основі бачення В. Кучабським революції у Західній Україні 1918 - 1923 рр. і його дискурсу Східної Європи.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР33)61-8 + Ф1(4УКР)603

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського