Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (8)Тематичний інтернет-навігатор (16)Наукова електронна бібліотека (195)Автореферати дисертацій (155)Книжкові видання та компакт-диски (262)Журнали та продовжувані видання (229)
Пошуковий запит: (<.>K=МОВОЗНАВСТВ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 2055
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Актуальні проблеми дослідження й викладання гуманітарних дисциплін у нефілологічних ВНЗ : Зб. наук. пр. учасників Міжнар. наук.-практ. заоч. конф. "Духов. цінності - поза межами держ. кордонів" / ред.: Є. В. Горохов; Донбас. держ. акад. буд-ва і архіт. - Макіївка, 2000. - 148 c. - укp.

Розглянуто актуальні аспекти історії, лінгвістики, літератури, педагогіки й національних культур. Розкрито стилістичні особливості української мови та літератури, історії та культури, а також педагогічні проблеми виховання й фізичного розвитку студентської молоді. Запропоновано досвід наукової роботи у питаннях мовознавства, виховання, екологічної та фізичної культури, а також форми і методи розвитку мовленнєвих і літературознавчих вмінь і навичок.


Індекс рубрикатора НБУВ: С.р(4УКР) я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА600639 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Актуальні проблеми слов'янської філології : Міжвуз. зб. наук. ст.: "Лінгвістика і літературознавство" / ред.: Л. П. Іванова; Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка НАН України. - К. : Знання, 1999. - 124 c. - укp.

Розглянуто актуальні проблеми сучасного мовознавства і літературознавства, зокрема, у сфері лінгвістики ряд робіт присвячено факторам (мовна особистість, мова художньої літератури, писемна традиція, культура, політичні обставини, фольклор, релігія), які впливають на становлення функціонально-стилістичної системи літературних мов. Проаналізовано композиційно-семантичні і структурні особливості епіграфічного мовлення українських письменників ХІХ-ХХ ст. (Г.Сковороди, М.Некрасова, С.Черкасенка, К.Гриневичевої, Є.Плужника, О.Лятуринської), а також в етнокультурному аспекті подаються коментарі про назви одягу, їжі, напоїв, ужитих І.П.Котляревським у поемі "Енеїда". Досліджено семантичні зміни у структурі лексичних одиниць, процес запозичення слів з російської та англійської мов у зв'язку зі змінами у їх семантичній структурі; надано семантико-зіставну характеристику деяких фразеологізмів французької, німецької, російської та української мов, виявленням національної специфіки. Особливу увагу приділено питанням методики викладання української мови. Детально висвітлено проблему структурно-семантичної класифікації складнопідрядних речень та виявлено розбіжності під час її розгляду за вузівськими підручниками. Розкрито шляхи здійснення естетичного впливу на школярів засобами української мови та вдосконалення зв'язного мовлення майбутніх учителів початкових класів. Вивчено побутову лексику літописів Самовидця, Г.Граб'янки, С.Величка у курсі історії української літературної мови.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш041 я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА592585 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Кочерган М. П. 
Вступ до мовознавства. Загальні питання мовознавства. Фонетика і графіка. Лексика і фразеологія. Граматика. Мовна типологія : Підруч. / М. П. Кочерган. - К. : Вид. центр "Акад.", 2000. - 367 c. - (Альма-матер). - укp.

Викладено загальні відомості про мову та мовознавство як науку, природу і сутність мови, її походження, закономірності розвитку й функціонування на різних історичних етапах. Розглянуто процес походження та розвитку письма, генеалогічну та типологічну класифікації мов, структурні рівні та одиниці мови тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш10 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА601420 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Ющук І. П. 
Вступ до мовознавства : Навч. посіб. / І. П. Ющук. - К. : Рута, 2000. - 128 c. - укp.

Розглянуто сутність, походження і розвиток мови, її фонетичну, лексичну та граматичну системи. Подано визначення багатьох мовознавчих термінів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш10 я7

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА599506 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Вісник Львівського університету. Вип. 8 / ред.: Р. С. Помірко. - Л., 2000. - 208 c. - (Інозем. мови). - укp.

Збірник присвячено актуальним проблемам мовознавства, стилістики, лінгвістики тексту, семантики, а також літературознавства. Детально проаналізовано роль фонетичного фактора у процесі формування фразеологічних одиниць. Значну увагу приділено змісту та функціонуванню омонімічних форм дієприкметників і прикметників у сучасній іспанській мові, семантико-дериваційній віртуальності англійських запозичень у спортивній терміносистемі французької мови, поетиці висвітлення подій у французькій літературі XVII ст.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш.я54(4Укр)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28852/Ін.м. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Вісник Полтавського педінституту ім. В.Г.Короленка / ред.: В. О. Пащенко. - Полтава, 1998. - 238 с. - (Філол. науки; Вип. 1). - укp. - рус.

Представлено матеріали, присвячені актуальним питанням літературознавства і мовознавства. Розглядаються тенденції розвитку української та зарубіжної літератур і творчість окремих письменників (Т.Шевченка, Л.Костенко, В.П.Милорадовича, Г.Сковороди, О.Олеся, В.Самійленка, А.Ахматової, В.Набокова, Ф.Сологуба). Наведено результати досліджень слов'янських мов (зокрема, української, російської, чеської) і міжмовних контактів, вивчення явищ деяких неслов'янських мов (передусім французької). Висвітлено проблеми функціонування мовних одиниць у конкретних стилях і мові художньої літератури.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш.я54(4УКР)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69916/Філ. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Вісник Сумського державного університету. Сер. Філологічні науки. N 19 / ред.: І. О. Ковальов. - Суми, 2000. - 126 с. - укp. - рус.

Розглянуто структурні особливості нумеральних сполучень і тенденції вивчення квантитативних одиниць у сучасному мовознавстві. Подано порівняльний аналіз лексико-семантичних груп англійських фазових дієслів та їх дієслівних компонентів. Детально проаналізовано українську мовно-літературну традицію XVIII ст. за оцінкою П.Куліша, елегії І.Франка, досліджено художньо-філософський потенціал поезії П.Грабовського. Висвітлено уявлення про смерть у контексті релігійної культури народу та творчості українських прозаїків кінця XIX - початку XX ст.: М.Коцюбинського, М.Черемшини, В.Стефаника, О.Кобилянської, Л.Мартовича та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш.я54(4Укр)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69231/Філ. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Вісник Черкаського університету / ред.: І. І. Кукурудза. - Черкаси, 2001. - 160 с. - (Філол. науки; Вип. 25). - укp. - рус.

Висвітлено актуальні проблеми мовознавства та літературознавства. Детально розглянуто когнітивні та функціональні аспекти семантики. Значну увагу приділено відображенню морально-етичних якостей людини засобами гуцульської фразеології, соціальній варіативності вербальної комунікації у Франції, мотивації відіменникових дієслів у сучасній українській мові, а також використанню метафор у доромантичних художніх системах (орнаменталізмі, середньовіччі, бароко, класицизмі та сентименталізмі).


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш.я54(4укр)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Вісник Черкаського університету. Вип. 3 / ред.: С. А. Жаботинська; Черкас. держ. ун-т ім. Б.Хмельницького. - Черкаси, 1997. - 159 с. - (Філол. науки). - рус.

Розглядаються актуальні проблеми мовознавства та літературознавства. У мовознавчих працях досліджується мовна та мовленнєва семантика, в тому числі у її новому - когнітивному - ракурсі, функціональна взаємодія текстових внесень в англомовних текстах малої прозової форми, усномовні особливості катойконімів (на матеріалі говірок Черкащини), оптимізація наукового викладу тощо. Літературознавчі роботи присвячені аналізові художнього тексту, його мотивам, образам, традиціям. Характеризується символіка вогню в українському фольклорі та творчості Т.Г.Шевченка, поетика метафоричного слова неокласиків, специфіка образності у новелі Г.Косинки "В житах", проблеми психологічного аналізу персонажу (В.Шекспір та П.Мирний), загадка як елемент художнього мислення та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш.я54(4УКР)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69408 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Дослідження з мовознавства : Зб. наук. пр. Т. 8 / ред.: Д. Х. Баранник. - Д. : Навч. кн., 2000. - 146 с. - укp.

Досліджено особливості основних рівневих одиниць живих мов у структурному та функціональному аспектах. Значну увагу приділено трансформації петербурзького міфу в ідіоматиці російської поезії XIX - початку XX ст., принципам семантичної стратифікації тезаурусу сучасної української мови, українському мовленнєвому етикету та ментальності, а також морфолого-синтаксичним особливостям еквівалентів називного уявлення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш1я54(4Укр)

Шифр НБУВ: Ж69820 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Павленко Ю. В. 
Дохристиянські вірування давнього населення України / Ю. В. Павленко. - К. : Либідь, 2000. - 326 c. - Бібліогр.: с. 311-323. - укp.

Розглянуто релігійно-міфологічні вірування давніх мешканців території України з найдавніших часів до хрещення Русі на підставі використання даних різних наук - археології, порівняльно-історичного мовознавства, релігієзнавства, поданих в єдності на грунті загального розуміння етноісторичного процесу, що мав місце на українських землях за часів давнини та раннього середньовіччя. Дослідження проведено в широкому світовому контексті, у порівнянні з віруваннями багатьох інших народів (землеробів Південно-Східної Європи, мисливців і рибалок Центрально-Східної Європи) та з урахуванням останніх досліджень.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э319.1(4) + Э319.1(4УКР) + Т597.6/9 + Т52(23=УКР)-6/9

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА603593 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Кочерган М. П. 
Загальне мовознавство : Підруч. для студ. філол. спец. вузів / М. П. Кочерган. - К. : Акад., 1999. - 288 c. - (Альма-матер). - Бібліогр.: с. 257-267. - укp.

Висвітлюються такі вузлові проблеми курсу "Загальне мовознавство", як предмет мовознавства та його місце в системі наук, знакова природа мови, мислення і свідомість, мова і мовлення, структура мови, фонологічна, граматична та лексико-семантична системи мови, характеристика основних рівнів мовної структури, мова і суспільство, мова й історія (розвиток мови). Значне місце приділено методам дослідження мови, серед яких - описовий, порівняльно-історичний, зіставний, структурний методи, метод лінгвістичної географії, соціолінгвістичні та психолінгвістичні, а також математичні методи.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш10 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА592467 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Записки з українського мовознавства : Зб. наук. пр. Вип. 9 / ред.: Ю. О. Карпенко; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. - О. : Астропринт, 2000. - 168 с. - укp. - рус.

Проаналізовано специфіку дискретно-аналогового аналізу комунікативних комплексів. Досліджено засоби вираження функції об'єкта дії у сучасній українській літературі. Висвітлено структурно-синтаксичні та функціонально-семантичні особливості порівнянь і прикладок у сучасній українській мові. Охарактеризовано кордоцентризм українського поетичного мовлення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4я54(4Укр)3

Шифр НБУВ: Ж70290 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Культурологічний вісник : Наук.-теорет. щорічник Нижньої Наддніпрянщини. Вип. 4 / Запоріз. держ. ун-т. - Запоріжжя, 1998. - 190 с. - рус.

Розглядаються питання, які висвітлюють історію Запорозького козацтва: участь жінок в суспільно-політичному житті українських земель за часів козаччини, відставні солдати на півдні України останньої чверті XVIII ст. Досліджуються проблеми краєзнавства, археології, етнографії (сторінки з історії Олександрівської преси); мовознавства (семантика і символіка ритуальної атрибутики середньонаддніпрянського весільного обряду); літературознавства, філософії (проблема наукового світогляду); соціології (ідея соціального організму як основа концепції національної безпеки); педагогіки та психології (гуманістичний та психологічний аспекти застосування принципів соціального управління в освіті). Особливу увагу приділено міжнаціональним відносинам та питанням новітній історії.


Індекс рубрикатора НБУВ: С

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68830 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Матеріали міжнародної славістичної конференції пам'яті професора Костянтина Трофимовича, 1-3 квіт. 1998 р. : У 2 т. Т. 1 / ред.: В. Моторний; Львів. держ. ун-т ім. І.Франка. Каф. слов'ян. філології, Міжнародна славістична конференція пам'яті професора Костянтина Трофимовича (1998). - Л. : Літопис, 1998. - 433 c. - укp.

Розглядаються актуальні проблеми сучасного слов'янського мовознавства, історії слов'янських мов, фразеології, діалектології, етимології, літератур, фольклористики, історії та культури слов'янських народів. Детально аналізується боснійська мова у висловлюваннях діячів минулого та сучасного. Визначаються графіко-фонетичні особливості першого українського розмовника. Представлена антитеза в хорватській та польській поезії початку ХХ ст. Простежуються тенденції образного слововживання в українському символізмі, особливості розвитку чеської літературної мови на сучасному етапі тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141 я434 + Ш1г(4УКР)д Трофимович

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342519 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Тищенко К.  
Метатеорія мовознавства / К. Тищенко. - К. : Основи, 2000. - 350 c. - Бібліогр.: 506 назв. - укp.

Визначено та обгрунтовано предмет лінгвістичної метатеорії. Осмислено ієрархічну послідовність побудови метатеорії та здійснено сам процес цієї побудови. Встановлено, що розгортання метатеорії мовознавства можна здійснити у найбільш економний спосіб на основі концептуально оглядної дедуктивної процедури. Доведено можливість виведення дедуктивним шляхом усієї різноманітності наявних лінгвістичних знань з кількох загальних категорій. Розглянуто оптимальну кількість і співвідношення суб'єктних та об'єктних інтегрантів лінгвістичних знань. Показано внутрішній зв'язок і відтворено іманентну послідовність розгортання категорій всередині кожного з двох рядів інтегрантів - загально- і конкретно-наукового. Запропоновано еталонну темперовану систему величин і одиниць мовознавства. Вперше побудовано реально діючу узагальнену матрицю лінгвістичних знань та описано її зміст. Окреслено контури нової концепції мовознавства як розчленованої єдності лінгвістичних знань.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш10 + Ш1 г(4УКР)д Тищенко К.М.

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА599725 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Мови й культура народів Приазов'я : Зб. наук. пр. Бердян. держ. пед. ін-ту ім. П.Д.Осипенка. Ч. I / ред.: С. П. Денисова. - Бердянськ, 2000. - 164 с. - рус.

Висвітлено актуальні проблеми мовознавства, літературознавства та культурології. Детально проаналізовано наслідки розпаду праслов'янської мови в українській, болгарській, польській мовах у період становлення національних мов.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш041я43

Шифр НБУВ: Ж70503 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Мови й культура народів Приазов'я : Зб. наук. пр. / ред.: С. П. Денисова; Бердян. держ. пед. ін-т ім. П.Д.Осипенко. - Бердянськ, 1999. - 168 c. - (Мовознавство). - укp.

Розглядаються проблеми слов'янських мов на сучасному етапі. Досліджуються особливості функціонування слов'янських мов, висвітлюються слов'янські мови в контрастивному та лінгвометодичному аспектах. Представлені результати психолінгвістичних досліджень семантики соматичної лексики української та російської мов, описуються методологічні засади класифікації навчальних завдань у курсі української мови та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141 я54

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА589794 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Сімонок В. П. 
Мовна картина світу. Взаємодія мов / В. П. Сімонок; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. - Х. : Основа, 1998. - 171 c. - Бібліогр.: 265 назв. - укp.

Вивчається актуальна проблема сучасного мовознавства - роль іншомовних елементів в українській мові. Робиться спроба систематизації французьких запозичень в українській мові як у таксономічному, так і у структурно-семантичному плані: французькі запозичення характеризуються у зв'язку з їх місцем в українській мовній картині світу (МКС), виявляються найбільш і найменш прониклі для французьких елементів зони в МКС, зокрема, у лексичній системі української мови; проводиться аналіз французьких запозичень, зокрема, назв осіб, розкривається їх семантична організація, лексико-семантичні зв'язки з суто українськими та запозиченими з інших мов словами.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-322.1 + Ш100.73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА586895 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Мовознавство / ред.: Л. П. Столяров. - Д., 2000. - 176 с. - (Вісн. Дніпропетр. ун-ту; Вип. 5). - укp. - рус.

Досліджено структурно-семантичні та функціональні особливості лексичних, фразеологічних, морфологічних і синтаксичних одиниць в українській, російській, англійській, французькій та німецькій мовах. Значну увагу приділено питанням прагматики та комунікативної лінгвістики.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш1 я54(4УКР)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68774/Мов. Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського