Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Книжкові видання та компакт-диски (8)
Пошуковий запит: (<.>A=Матюхіна О$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 20
Представлено документи з 1 до 20

      
Категорія:    
1.

Дещинський Л. Є. 
Українська і зарубіжна культура : Курс лекцій: Навч. посіб. для студ. і викл. вищ. навч. закл. / Л. Є. Дещинський, Л. В. Цубов, Н. М. Божко, Г. І. Кос, О. А. Матюхіна; Нац. ун-т "Львів. політехніка". - 2-е вид. - Л. : Вид-во Нац. ун-ту "Львів. політехніка", 2001. - 280 c. - Бібліогр.: с. 269-277. - укp.

Розкрито суть, структуру та функції культури, сформульовано закономірності її функціонування, розкрито значення національної культури за умов державотворення. Розглянуто особливості розвитку світової цивілізації зокрема культур Стародавнього Світу, охарактеризовано основні тенденції їх поступу на сучасному етапі. Показано особливості суспільного та духовного життя Європи кінця ХІХ - початку ХХ ст. Висвітлено значення української культури, обгрунтовано її специфічні риси, простежено взаємозв'язки та взаємовпливи у процесі духовного спілкування народів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч11(0)я73-2 + Т3(0)-7я73 + Т3(4УКР)0-7я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА619628 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Матюхіна О. А. 
Проблема людини в українській філософії доби Ренесансу / О. А. Матюхіна // Вісн. Нац. авіац. ун-ту. - 2009. - № 1. - С. 64-68. - Бібліогр.: 7 назв. - укp.

Розглянуто особливості формування гуманістичного ідеалу людини-громадянина в українській філософії доби Ренесансу. Простежено зв'язок з антропологічними ідеями доби Київської Русі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216.21 + Ю3(4УКР)42

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70861 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Матюхіна О. А. 
Вплив античності на культуру України / О. А. Матюхіна // Вісн. Нац. авіац. ун-ту. - 2010. - № 2. - С. 160-164. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Розглянуто особливості впливу античної культури на культуру українську від стародавнього світу до часів Відродження. Підкреслено важливу роль античної культури у розвитку національної української культури, збереження її самобутності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)32-7 + Т3(4УКР)0-7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70861 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Матюхіна О. А. 
Козацький етнос - домінанта української духовної культури / О. А. Матюхіна // Вісн. Нац. авіац. ун-ту. - 2010. - № 1. - С. 130-134. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Досліджено роль козацького етносу в розвитку української духовної культури XII - XIX ст.ст.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-294

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70861 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Матюхіна О.А. 
Культ богині Землі у давньослов'янській міфології / О.А. Матюхіна // Вісн. Нац. авіац. ун-ту. - 2011. - № 1. - С. 131-134 . - укp.

Розглянуто культ богині Землі у давньослов'янській міфології. Спираючись на релігієзнавчий, фольклорний матеріал, обгрунтовано особливе місце культу богині Землі у віруваннях давніх слов'ян.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э319(49=СЛО) + Э210.364 + Т597.6/9

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70861 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Дротянко Л. Г. 
Філософія : підруч. для студ. ВНЗ / Л. Г. Дротянко, О. А. Матюхіна, В. І. Онопрієнко, І. В. Богдановський, Н. В. Іщук; ред.: Л. Г. Дротянко, В. І. Онопрієнко, О. А. Матюхіна; Нац. авіац. ун-т. - К. : НАУ, 2012. - 347 c. - (Сучас. унів. підруч.). - укp.

Висвітлено основні періоди історії філософії, головні проблеми онтології, антропології, гносеології та соціальної філософії. Вміщено словник термінів. Подано основні філософські напрями, течі, школи і погляди видатних філософів минулого і сучасного. Розглянуто феномен духовності, сутність та історичні типи світогляду, причини зародження філософії й особливості її питань, специфіку осмислення філософських проблем в епохи Античності, Середньовіччя, Відродження, Нового часу, в класичній німецькій філософії XVIII - XIX ст. та в сучасній некласичній філософії. Охарактеризовано проблеми діалектики як теорії розвитку, буття, сутності людини та її свідомісті, особливисті і засади пізнавальної діяльності. Висвітлено специфіку філософського осмислення функціонування суспільства в діалектично-суперечливій єдності матеріальних і духовних засад. Розкрито проблеми зародження суспільства, структурування соціальної системи та історичної його періодизації тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю0 я73-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА762576 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Матюхіна О. А. 
Становлення архетипу "Mагна Mатер" в українській культурі / О. А. Матюхіна // Вісн. Нац. авіац. ун-ту. - 2014. - № 1. - С. 107-110. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Розглянуто джерела становлення архетипу "Mагна Maтер" в українській культурі. Витоки архетипу "Магна Матер" знайдено у культурі первісного суспільства. Вже в часи палеоліту виникає культ Великої Богині - володарки світу, життя і смерті, втілення плодючості. Повного розвитку він досягає у трипільській цивілізації. Нерозривно пов'язаний з землеробством, цей культ зберігався і розвивався в наступні епохи, що зумовило вкорінення в колективному несвідомому українського народу архетипу "Магна Матер". Він підсвідомо детермінує поведінку і мислення кожної людини як представника етносу, сприяє формуванню ряду характерних рис українського національного характеру, перш за все утверджує у колективній свідомості святість життя. Інтуїтивно українець сприймає себе перш за все як дитину неньки-природи. Міфологічний архетип Богині-Матері є основою етнічної домінанти українського етносу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(45УКР)-7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70861 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Матюхіна О. А. 
Вплив козацького етносу на філософію Г. Сковороди / О. А. Матюхіна // Вісн. Нац. авіац. ун-ту. - 2014. - № 2. - С. 43-47. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Досліджено вплив козацького етосу на філософію Г. Сковороди. Норми рицарського етосу, характерні для козацтва, стали основою світогляду Г. Сковороди, здійснили величезний вплив на його антропологічні погляди. Козацький етос, на цінностях якого виховувався Г. Сковорода, надав йому тот зразок, еталон, який він пізніше осмислив і розвинув у своїй філософії. Постійна робота над собою, максимальна реалізація своїх талантів, сил у земному житті, усвідомлення власної гідності і характерні риси козацького етосу, його нормативні вимоги. Філософ поєднав козацький етос із просвітницьким баченням людини, закладених у неї можливостей і поклав в основу свого ідеалу "духовної людини". Якщо козацький етос підтримував волелюбний дух українського народу, стимулював постійну боротьбу за волю, то сковородинський етос є дієвим для людей як фізичної, так і розумової праці. Антропологія і, ширше, вся філософія Г. Сковороди виступає як філософська рефлексія козацтва в особі його представника над своїм життєвим ідеалом.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)46-8 + Ю252:Т + Т52(45=УКР3А/Я)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70861 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Матюхіна О. А. 
Життя як найвища цінність буття - провідна ідея філософії Альберта Швейцера / О. А. Матюхіна // Вісн. Нац. авіац. ун-ту. - 2013. - № 2. - С. 47-51. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Розглянуто аксіологічний аспект концепції "етики благоговіння перед життям" А. Швейцера. В концепції "етики благоговіння перед життям" А. Швейцер філософські осмислив досвід свого життя. Його філософія виступає не умоглядною концепцією, а результатом його життєвої діяльності - лікарської, наукової, теологічної, музичної. А. Швейцер власним прикладом довів, що людина може жити осмислено і гідно, утверджуючи своєю діяльністю життя як вищу цінність. І це є підставою повного розкриття закладених в людині здібностей і талантів. Відновлення істинної ієрархії цінностей вимагає самостійності, протистояння нівелюючим, деструктивним силам. А будь-яка сила в суспільстві, спрямована проти людини, руйнує і саме суспільство як спільноту людей. Визнання життя найвищою цінністю - основа розвитку суспільства, яка створює можливості оптимального розв'язання багатьох глобальних проблем сучасності. Україна в своєму розвитку орієнтована на європейську цивілізаційну модель і тому філософія А. Швейцера, його особистісний приклад мають особливе значення. Для нашої країни важливим є процес повернення в цивілізовану, демократичну родину європейських народів, продовження свого розвитку як інтегральної частини європейської цивілізації. Звичайно, на цьому шляху є важливими і необхідними політичні, економічні реформи. Але не менш, якщо не більш, важливим є перетворення, розвиток на особистісному рівні і перехід від підданого тоталітарної держави до самостійного громадянина, відповідального громадянина демократичної держави. Тому питання засвоєння, сприйняття справді гуманістичної ієрархії цінностей, особистісних зразків є і питанням розвитку і збереження демократії в Україні.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю704.31

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70861 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Дротянко Л. Г. 
Філософія : підруч. для студентів ВНЗ / Л. Г. Дротянко, О. А. Матюхіна, В. І. Онопрієнко, І. В. Богдановський, Н. В. Іщук; ред.: Л. Г. Дротянко, В. І. Онопрієнко, О. А. Матюхіна; Нац. авіац. ун-т. - Київ, 2014. - 718 c. - (Сучас. унів. підруч.). - укp.

Розглянуто феномен духовності, сутність та історичні типи світогляду, причини зародження філософії й особливості її питань, специфіку осмислення філософських проблем в епохи Античності, Середньовіччя, Відродження, Нового часу, в класичній німецькій філософії XVIII - XIX ст. та в сучасній некласичній філософії. Висвітлено проблеми діалектики як теорії розвитку, буття, сутності людини та її свідомості, особливостей і засад пізнавальної діяльності. Висвітлено специфіку філософського осмислення функціонування суспільства в діалектично-суперечливій єдності матеріальних і духовних засад. Розглянуто проблеми зародження суспільства, його структурування та історичної періодизації в його розвитку. Розкрито сутності суспільного виробництва як способу виробництва самої людини через створення нею цінностей матеріальної та духовної культури. Подано основні філософські, етичні, естетичні напрями, течії, школи й погляди видатних філософів минулого й сучасності щодо всіх проблем, які розглядаються у процесі вивчення курсу "Філософія".


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю0 я73-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА801941 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Матюхіна О. А. 
C. Б. Кримський про софійність філософії Г. С. Сковороди / О. А. Матюхіна // Вісн. Нац. авіац. ун-ту. - 2016. - № 1. - С. 58-62. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

На основі філософської концепції С .Б. Кримського, розглянуто софійність філософії Г. С. Сковороди як результат розвитку української філософії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)6-8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70861 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Матюхіна О. А. 
Громадянський гуманізм як джерело державницької ідеології українського козацтва / О. А. Матюхіна // Вісн. Нац. авіац. ун-ту. - 2016. - № 2. - С. 103-107. - Бібліогр.: 11 назв. - укp.

Розглянуто місце громадянського гуманізму в ренесансній культурі України, його вплив на формування державницької ідеології козацтва.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70861 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Матюхіна О. А. 
Зміна клімату як глобальна проблема сучасності: виклики та шляхи вирішення (філософський аспект) / О. А. Матюхіна, Н. Ю. Павлюк // Вісн. Нац. авіац. ун-ту. - 2017. - № 2. - С. 89-93. - Бібліогр.: 18 назв. - укp.

Досліджено причини антропогенного характеру, які призвели до глобальної проблеми зміни клімату. Наголошено, що глобалізація економічної, наукової, політичної сфер сучасного світу створила умови для прийняття глобальних заходів по вирішенню проблеми зміни клімату, та розглянуто дії світової спільноти, спрямовані на вирішення цієї проблеми.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Д247.6

Шифр НБУВ: Ж70861 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Матюхіна О. А. 
Дискурс "космічного стилю" в моді: презентація свободи особистості / О. А. Матюхіна // Вісн. Нац. авіац. ун-ту. - 2019. - № 2. - С. 149-153. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Досліджено "космічний стиль" у моді ХХ ст. як систему змістовних символів, принципів побудови костюма, що виражає прагнення молоді до особистої свободи. Шляхом культурно-семантичного аналізу артефактів автор виявляє принципові зміни, які творці "космічного стилю" внесли в систему сучасного костюма як образної системи, сприяли його демократизації й персоналізації. Показано вплив розвитку високих технологій у сфері виробництва матеріалів на значні зміни не лише в одязі, але й у стилі життя. Зазначено, що наукові досягнення та інноваційні технології, поєднання їх із творчими пошуками модельєрів надали молоді одяг і стиль, адекватні її прагненню до вираження й утвердження особистої свободи.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю959.91-996

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70861 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Матюхіна О. А. 
Семантика календарних зимових свят на Україні кінця ХХ ст. / О. А. Матюхіна // Вісн. Нац. авіац. ун-ту. - 2020. - № 1. - С. 153-158. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Досліджено семантику зимових календарних свят, динаміка їхніх змін у сучасному українському суспільстві. Відмічається, що прагнення до ритуалізації суспільної та індивідуальної поведінки посилюються в моменти, які сприймались і сприймаються як періоди переходу, біфуркації. Саме період зимового сонцевороту, кінець одного календарного року і початок наступного з давніх часів сприймався і сприймається в суспільній свідомості та підсвідомості як певна точка біфуркації, період, в якому система може як впасти в хаос, так і вийти на новий, вищий і кращий рівень. Періодом переходу, біфуркації в суспільній свідомості сприймався період становлення незалежної української держави. Саме в такі моменти нація завжди відчувала і відчуває потребу в консолідації, в демонстрації власного буття і національного культурного самовизначення. Наголошено, що саме відродження обрядово-ритуального комплексу традиційних зимових свят стало яскравим проявом прагнення до відродження національних цінностей, національної культури загалом, виходу на новий рівень національного розвитку як у суспільному, так і в особистісному вимірах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УК)-524.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70861 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Матюхіна О. А. 
Комунікативний простір української культури кінця XXI - початку XX століття як фактор розвитку національної самосвідомості / О. А. Матюхіна // Вісн. Нац. авіац. ун-ту. - 2021. - № 1. - С. 122-126. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

З позицій комунікативної філософії висвітлюється становлення комунікативного простору української культури. Окреслюючи розмаїття стилів та напрямів художньої культури епохи, особливу увагу приділено символізму. Зазначено, що символізм зумовив спадковість у формування комунікативного простору культури, його тісний зв'язок із надбаннями культури народної. Українські митці своєю творчістю, діяльністю об'єктивно відроджували та створювали відповідний запитам епохи комунікативний простір. Якщо художня культура формувала комунікативний простір цінностями, сенсами, образами, новими інтерпретаціями, то образотворче мистецтво створювало їхнє візуальне втілення, формувало візуальний ряд. Визначено роль просвітницької діяльності культурних товариств як ретранслятора досягнень національної культури серед народних мас. Комунікативний простір української культури став провідним фактором утвердження національної самосвідомості на індивідуальному та суспільному рівнях.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю212.27 + Ю812.283.31

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70861:Філос.Культур. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Релігія   
17.

Матюхіна О. А. 
Категорія "екологічна відповідальність" в етичному вченні Католицької церкви в ХХI ст. / О. А. Матюхіна // Вісн. Нац. авіац. ун-ту. - 2021. - № 2. - С. 42-46. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Категорія екологічної відповідальності займає одне з провідних місць у сучасній екологічній етиці. Досліджено особливості осмислення цієї категорії в етичному вченні католицької церкви. Католицька церква розглядає наявність "екологічної відповідальності" кожної людини як одну з основних умов вирішення екологічних проблем. Увага приділяється зв'язку екологічної концепції католицької церкви з її вченням про сутність та призначення людини.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э375-36 + Э375-43 + Ю751.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70861:Філос.Культур. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Матюхіна О. А. 
Синкретична єдність соціальної та екологічної відповідальності в традиційній культурі / О. А. Матюхіна // Вісн. Нац. авіац. ун-ту. - 2022. - № 1. - С. 80-85. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

З філософсько-культурологічних позицій розглядаються особливості розуміння такої етичної категорії як відповідальність, у традиційній культурі. Підкреслюється її всеосяжний характер, синкретична єдність відповідальності соціальної та екологічної. Підкреслюється, що дослідження та використання надбань традиційної культури є необхідною умовою утвердження відповідальності як базової цінності сучасного суспільства, що передбачає концепція сталого розвитку.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч111.17

Шифр НБУВ: Ж70861:Філос.Культур. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Релігія   
19.

Матюхіна О. А. 
Проблема міжцивілізаційних викликів у соціальному вченні католицької церкви / О. А. Матюхіна // Вісн. Нац. авіац. ун-ту. - 2022. - № 2. - С. 105-110. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Розглянуто підхід католицької церкви до проблеми міжцивілізаційних викликів. На основі аналізу енциклік, промов, праць Іоанна Павла II, Бенедикта XVI висвітлюються основні положення католицької соціальної доктрини в контексті глобалізації. Підкреслюється, що основою соціального вчення католицької церкви виступають гуманістичні цінності. Саме вони мають виступати як основа для міжцивілізаційної взаємодії, розвитку діалогу і співпраці як відповіді на міжцивілізаційні виклики сьогодення. Належною відповіддю на міжцивілізаційні виклики за позицій католицької церкви є конструктивний міжцивілізаційний діалог, метою якого є дійсний прогрес людства.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э37-5 + С5*686.2*333.4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70861:Філос.Культур. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Матюхіна О. А. 
Екологізація сучасних соціальних проєктів (на прикладі парків як соціальних проєктів) / О. А. Матюхіна // Вісн. Нац. авіац. ун-ту. - 2023. - № 1. - С. 94-98. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Розглянуто процес екологізації сучасних соціальних проєктів, спрямованих на підвищення якості життя людини в умовах сучасного міста. Парки є важливою складовою сучасного урбанізованого простору. Вони розглядаються як соціальний проєкт, спрямований на гуманізацію міського простору, покращення якості життя містян. На основі культурологічно-історичного аналізу генезису парків у ХIХ - ХХI ст. Окреслюються зміни, що відбуваються у змісті та призначенні парків. Якщо спочатку на перший план виходили соціальні функції, то поступово все більшого значення стали набувати екологічні функції. Парки стали важливим фактором гармонізації урбанізованого і природного простору, розвитку у містян екологічної відповідальності. Сучасні парки, діяльність із їхнього створення та збереження виступають важливою складовою сучасних соціальних проєктів із вдосконалення якості життя в містах, є прикладом екологізації їхнього змісту і спрямованості.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1 + С5*333.643:П273 + С5*63*333.64

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж70861:Філос.Культур. Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського