Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (3)Наукова електронна бібліотека (89)Автореферати дисертацій (315)Книжкові видання та компакт-диски (221)Журнали та продовжувані видання (9)
Пошуковий запит: (<.>K=ФІЛОСОФСЬКЕ$<.>+<.>K=ВЧЕНН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1864
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Ситник П. К. 
Аналіз вихідних принципів соціально-політичного вчення марксизму: уроки історії (у пошуках сенсу людського життя та суспільного ідеалу) / П. К. Ситник; Рада нац. безпеки і оборони України. - К., 1997. - 266 c. - (Гуманіт. політика і духовна культура; Вип.3). - укp.

Аналізуються вихідні принципи і ключові категоріальні визначення соціально-політичного вчення марксизму в контексті основних здобутків духовного і практичного досвіду новітньої історії. З'ясовуються внутрішні вади комуністичного вчення, причини поразки реального соціалізму. Обгрунтовується принципова неспроможність марксистського гуманістичного ідеалу і розвивається альтернативне розуміння призначення людини, сенсу її життя і відповідних принципів організації суспільства.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(0)6-60 + Ю3(4ГЕР)6-60

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС32761 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Сирцова О. М. 
Апокрифічна апокаліптика: Філософська екзегеза і текстологія з виданням грецького тексту Апокаліпсиса Богородиці за рукописом ХІ століття Ottobonianus, gr. 1 / О. М. Сирцова; Ін-т філос. НАН України. - К. : Вид. дім "КМ Аcademia"; Унів. вид-во "Пульсари", 2000. - 324 c. - (Текстологія давніх і серед. віків. Дослідж. і тексти. Міжнар. сер. текстол. вид. пам'яток світ. словесності). - Бібліогр.: с. 307-321. - укp.

Зроблено філософське дослідження апокрифічної апокаліптики у контексті патристики. Проаналізовано проблему походження "вічності" зла в світі, ідею апокаліпсиса. Значну увагу приділено апокаліптичним темам у ранніх пам'ятках словесності Руси-України, особливостям рецепції у різних слов'янських традиціях.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э37-220.924 + Э37-103.3 + Ю3(0)414 + Ю3(4УКР)414

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА601249 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Біологічні науки : Зб. наук. пр. / ред.: Н. І. Дегтярьова; Сум. держ. пед. ун-т ім. А.С.Макаренка. - Суми, 1999. - 112 c. - укp.

Наведено результати наукових досліджень з зоології, мікології, ботаніки та фізіології рослин, генетики, еволюційного вчення, вікової фізіології людини, фізіології спорту. Зроблено оцінку морфологічної структури та життєздатності популяцій дрібного підросту за різних лісорослинних умов Сумщини, порівняльний аналіз популяцій звіробою звичайного в цій області, розглянуто кореляційні зв'язки між фенологічними явищами у комах та рослин тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е.я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА598603 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Вибрані лекції з історії зарубіжної літератури: Античність. Середньовіччя. Відродження / уклад.: О. В. Глазкова; Черкас. інж.-технол. ін-т. - Черкаси : ЧІТІ, 2001. - 104 c. - укp.

Висвітлено основні етапи розвитку літератури від античності до епохи Відродження, простежено головні тенденції та напрямки її розвитку. Досліджено загальні особливості культурних епох, з'ясовано соціально-історичне та філософське підгрунтя окремих літературних явищ. Теоретично осмислено проблеми перекладу художнього тексту і його роль для розвитку національних літератур.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(0) я721-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА603941 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Яблонський В. А. 
Вища освіта України на рубежі тисячоліть: Проблеми глобалізації та інтернаціоналізації / В. А. Яблонський. - К., 1998. - 228 c. - Бібліогр.: 153 назв. - укp.

Вперше показано історію розвитку української вищої освіти, починаючи від Київської Русі і до наших днів, її сучасний стан, успіхи й невдачі перших кроків реформування: давньоруські школи книжного вчення, перші українські університети, стан та напрями розвитку освіти в період між першою та другою світовими війнами, вища освіта Незалежної України. Наведено деякі особливості освіти, в тому числі, сільськогосподарської, в окремих зарубіжних країнах і зроблено критичні узагальнення.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч483(4УКР) + Ч483(0)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА586490 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Мусатенко Л. І. 
Внесок К.М.Ситника в розробку вчення М.Г.Холодного про фітогормони / Л. І. Мусатенко, Р. Ф. Процко // Укр. ботан. журн. - 2001. - 58, 3 [спец. вип.]. - С. 301-310. - Бібліогр.: 62 назв. - укp.

При рассмотрении вклада академика К.М.Сытника в разработку учения Н.Г.Холодного о фитогормонах определены основные направления этих исследований в отделе физиологии растений (затем фитогормонологии) в течение почти 50 лет. Это эндогенная регуляция роста целостного растения и его органов - корня, листа, стебля - в онтогенезе и в зависимости от условий внешней среды; формирования, созревания и прорастания семени; ростовых корреляций; в связи с явлением апикального доминирования и при переходе из вегетативного в репродуктивное состояние. Академик К.М.Сытник не оставлял без внимания прикладные аспекты этого направления науки, а также важные вопросы сохранения и популяризации научного наследия Н.Г.Холодного, увековечивания его памяти.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50д(4Укр) + Е50*725.38

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22024 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Мінаков М. А. 
Вчення Канта про віру розуму / М. А. Мінаков. - К. : Центр практ. філос., 2001. - 139 c. - Бібліогр.: с. 121-132. - укp.

Висвітлено основні події та явища в історії взаємин релігії та філософії, відображених у вченні І.Канта про віру розуму. Досліджено основні етапи розвитку теології як першого компромісу між вірою та розумом у Європі, взаємовпливи теології та філософії, а також спроби позарелігійної інтерпретації людської спроможності вірити. Проаналізовано критичну філософію Канта та основні положення його вчення про віру. З'ясовано внесок вченого в осягнення цілісності людської свідомості, без ієрархічного поділу людських спроможностей на розумові, моральні та такі, що викорінені у вірі. Розглянуто філософсько-теологічні засади кантівських висновків щодо співвідношення віри та знання.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4НІМ)5-563.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА609605 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Левченко Т. Л. 
Гомілетика Іоаникія Галятовського / Т. Л. Левченко // Вч. зап. Харк. гуманіт. ін-ту "Нар. укр. акад.". - 2000. - Т. 6. - С. 431-437. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Проаналізовано барокову гомілетику І. Галятовського - "Наука албо способ зложеня казаня" (1659 - 1660), укладену задля допомоги православному священникові-провінціалу в написанні проповідей за часів Руїни. Мета дослідження - виявити впливи давньогрецької (V - IV ст. до н.е.) риторичної спадщини на барокову теорію церковного красномовства, для якої характерною рисою була "нерефлексована взірцевість античності", що неодноразово підкреслювалося вченими у студіях більш загального плану. Проведено порівняльний аналіз вчень про структурування промови поданих, вірогідно, вже у перших риториках Тісія та Корака (V ст. до н.е.), досліджуваних Платоном, підсумованих Арістотелем та його послідовниками; розглянуто вчення про емоційний вплив і зацікавлення реципієнта, про "відповідність", "ясність", "переконливість", "доказовість" промови тощо. Зазначено, що на компонуванні барокових проповідей позначилися принципи укладання орацій судового, дорадчого й епідиктичного родів, які культивувалися Давньою Грецією та Римом, породжені потребами функціонування тогочасних соціумів.


Ключ. слова: риторика, гомілетика, проповіді, структура, якості промови
Індекс рубрикатора НБУВ: Ш73(0) + Э372.27-462.13 + Ш5(4Укр)3-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69505 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Назаренко І. І. 
Грунтознавство : Навч. посіб. / І. І. Назаренко; Чернів. держ. ун-т ім. Ю.Федьковича. - Чернівці : Рута, 1998. - 75 c. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Розглянуто основні властивості грунту, його морфологія, а також біогеохімічні підходи в грунтознавстві. Висвітлено мінералогічний і гранулометричний склад грунтів та грунтоутворюючих порід, охарактеризовано категорії останніх. Проаналізовано хімічний склад мінеральної частини грунтів. Визначено джерела гумусу грунтів і наведено короткий історичний огляд розвитку вчення про гумус. Особливу увагу приділено опису ролі та значення води в природі та грунті, а також формам грунтового повітря та його впливу на фізичні властивості грунтів.


Індекс рубрикатора НБУВ: П03 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА588156 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Назаренко І. І. 
Грунтознавство : Навч. посіб. Ч. 2 / І. І. Назаренко; Чернів. держ. ун-т ім. Ю.Федьковича. - Чернівці : Рута, 1999. - 96 c. - укp.

Викладено положення загального грунтознавства, питання генезису та еволюції грунтів, їх роль та функції в біосфері Землі. Подано характеристику фізичних і хімічних властивостей грунтів. Висвітлено вчення про родючість грунтів та фактори грунтоутворення, а також показано роль кругообігу речовин у даному процесі.


Індекс рубрикатора НБУВ: П03 я73-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: В343208 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Ципріян В. І. 
Гігієна харчування з основами нутриціології : Підруч. для студ. вищ. навч. мед. закл. ІІІ - ІV рівнів акредитації, лікарів-інтернів і курсантів ін-ту удосконалення лікарів / В. І. Ципріян, В. Д. Ванханен, В. В. Ванханен, Б. Л. Смолянський, Б. М. Штабський; ред.: Ципріян. - К. : Здоров'я, 1999. - 568 c. - укp.

Виходячи з сучасної теорії харчування і вчення про функції їжі та її біологічну дію на організм, висвітлено гігієнічні принципи раціонального харчування окремих груп населення, описано основи лікувально-профілактичного та дієтичного харчування. Викладено гігієнічну характеристику основних продуктів харчування та принципи поточного та запобіжного санітарного нагляду за технологіями їх виробництва. Розглянуто широкий спектр аліментарної та аліментарно зумовленої патології і наведено теоретичні та практичні аспекти їх профілактики. Вперше висвітлено теоретичні та методичні питання аліментарної токсикології, а також критерії безпеки їжі. Питання державного санітарного нагляду в галузі гігієни харчування подано з урахуванням нового законодавства України.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р123 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА594190 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Аляєв Г. Є. 
Деякі аспекти християнської традиції в українській та російській політичній думці / Г. Є. Аляєв // Вісн. Технол. ун-ту Поділля. - 1999. - № 6. - С. 56-58. - Бібліогр.: 4 назв. - укp.

Розглянуто християнський вплив на розвиток політичної думки України та Росії, зокрема, "чернече" та "теократичне" ставлення до політики, які класифіковано як протестантський та католицький ухили у православній традиції, а також релігійно-філософське висвітлення антиномії есхатологічного та хіліастичного вирішення проблеми христянської активності у світі (християнська політика).


Індекс рубрикатора НБУВ: Э37-110.0

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69410 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Абрамкіна Н. В. 
Е.По та вчення про символ у ХІХ столітті / Н. В. Абрамкіна // Вестн. СЕВГТУ. Филология. - Севастополь, 2000. - № 28. - С. 165-170. - Бібліогр.: 3 назв. - укp.

Розглянуто основні концепції вчення про символ у XIX ст. відомих представників символічної критики. Висвітлено оригінальну концепцію символізму видатного американського письменника Е. По.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш4г(0)5 + Ш5(7СОЕ)-4По Е.42

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69089 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Голубець М. А. 
Екосистемологія / М. А. Голубець; НАН України. Ін-т екології Карпат. - Л. : Поллі, 2000. - 315 c. - Бібліогр.: с. 299-315. - укp.

Обгрунтовано потребу вирізнення поряд з аутекологією, демекологією та синекологією фундаментального розділу екології - екосистемології - вчення про екосистеми, їх генезис і класифікацію (консорційні, парцелярні, біогеоценозні, ландшафтні, провінційні, біомні, субстартні екосистеми, глобальну екосистему - біосферу), структурно-функціональні особливості (енергетику, продуктивність, біотичний кругообіг, саморегуляцію, стійкість і стабільність, міжекосистемні зв'язки), еволюцію та антропогенну динаміку. Висвітлено питання керування екологічними процесами та використання здобутків екосистемології для реалізації програми сталого розвитку.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1 я73-1 + А73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА603722 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Токмань Г. Л. 
Жар думок Євгена Плужника: Лірика як художньо-філософський феномен / Г. Л. Токмань. - К., 1999. - 162 c. - укp.

Представлено аналіз лірики Є.П.Плужника (1898 - 1936) - перекладача, лексикографа, укладача антології - в художньо-філософському плані, досліджується її поетика у зв'язку з тлумаченням філософської думки автора. У роботі інтерпретуються біблійні, віталістичні та екзистенціальні мотиви лірики письменника, вивчається "діалог" з філософськими вченнями, визначається мистецька специфіка творів "Дні", "Галілей", "Квадрат".


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Плужник 535

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА591794 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Апанович О.  
За плугом Господь іде : Агрокультура укр. селянства й козацтва в контексті ідей Сергія Подолинського та Володимира Вернадського / О. Апанович. - Б. м., 1999. - 26 c. - (Б-ка часоп. "Дзвін Севастополя"). - укp. - рус.

Агрокультура українського козацтва розглядається в контексті ідей геніальної роботи українського вченого ХIX ст. Сергія Подолинського про працю на землі та розподіл сонячної енергії, яка є єдиним джерелом життя на нашій планеті. Сергій Подолинський доводить величезну, навіть космічну, роль селянства, яке своєю творчою працею на землі нагромаджує й зберігає сонячну енергію. В роботі також досліджуються ідеї Володимира Вернадського - видатного природознавця ХХ ст., який створив вчення про живу речовину та біосферу, що є теоретичним і практичним підгрунтям сучасної екології, та концепцію ноосфери (сфери розуму) - майбутнього періоду розвитку біосфери, пов'язавши в такий спосіб природознавство з історичною наукою.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=Ук)-416 + Т597.15

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р86395 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Зубець Михайло Васильович : Біобібліогр. покажч. наук. пр. за 1966 - 1999 рр. / ред.: М. С. Слободяник; упоряд.: Т. Ф. Дерлеменко; УААН. Центр. наук. с.-г. б-ка. - К. : Аграр. наука, 2000. - 147 c. - (Акад. УААН). - укp.

Відображено наукову, дослідницьку, практичну, організаційну і громадсько-політичну діяльність академіка Української академії аграрних наук, видатного вченого у галузі селекції, розведення і біотехнології відтворення сільськогосподарських тварин, організатора науки та аграрного виробництва - М.В.Зубця, який вніс найбільш вагомий вклад у теорію чистопородного розведення і схрещування, оцінку генотипу, програмування продуктивності тварин, вчення про породу, а також є автором і співавтором виведення української волинської та поліської м'ясних порід великої рогатої худоби, української червоно-рябої та чорно-рябої молочних порід, багатьох регіональних типів і ліній.


Індекс рубрикатора НБУВ: П5 д(4УКР)А/Я Зубець, М.В. + П5 я1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА597531 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Годованець В. Ф. 
Конституційне право України : Конспект лекцій / В. Ф. Годованець; Міжрегіон. акад. упр. персоналом. - К., 2000. - 214 c. - Бібліогр.: 111 назв. - укp.

Висвітлено найважливіші положення вчення про конституцію, основні етапи історії Конституції України, її юридичні властивості. Розглянуто структуру, функції, порядок реалізації, тлумаченння, внесення змін у Конституцію, а також питання її охорони. Проаналізовано конституційно-правові засади організації та діяльності системи органів державної виконавчої влади та здійснення правосуддя в Україні.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х809(4УКР) я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА600865 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Салтевський М. В. 
Криміналістика : Підруч. для студ. юрид. вищ. закл. освіти: У 2 ч. Ч. 1 / М. В. Салтевський. - Х. : Основа: Фірма "Консум", 1999. - 415 c. - Библиогр.: 77 назв. - укp.

Розглянуто предмет, завдання, систему та методологію криміналістики. Наведено основні положення вчення про механізм скоєння злочину, виникнення, становлення і сучасний стан криміналістики в Україні, а також визначено місце криміналістики в системі юридичних наук. Проаналізовано технічні засоби та методи збирання криміналістичної інформації. Особливу увагу приділено теоретичним основам слідоутворення, а також видам слідів людини (зовнішньої будови, рук і ніг, шкірного покриву голови і зубів, пам'яті, запаху, навиків письма) та засобів скоєння злочину.


Індекс рубрикатора НБУВ: Х894.9(4УКР) я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: В343134 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Штабський Б. М. 
Ксенобіотики, гомеостаз і хімічна безпека людини / Б. М. Штабський, М. Р. Гжегоцький. - Л. : Вид. Дім "Наутілус", 1999. - 306 c. - Бібліогр.: 50 назв. - укp.

Розглянуто сучасний стан вчення про взаємодію організму і ксенобіотиків із поєднаних позицій прикладної фізіології та профілактичної токсикології. Проведено адекватний аналіз усієї сукупності офіційних регламентаційних рішень і методичних основ їх експериментального обгрунтування, прийнятих в Україні. Зроблено необхідні зіставлення з міжнародною практикою нормативного обмеження професійної і непрофесійної дії шкідливих хімічних речовин та іонізуючої радіації. Досліджено проблеми нормативного захисту людини в умовах хімічних катастроф. Вперше обгрунтовано теорію системного гігієнічного регламентування ксенобіотиків у різних середовищах як спільну основу забезпечення хімічної безпеки людини у звичайних (нормальних) та екстремальних умовах.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.12

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА595550 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського