Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (7)Тематичний інтернет-навігатор (2)Наукова електронна бібліотека (96)Автореферати дисертацій (95)Книжкові видання та компакт-диски (1464)Журнали та продовжувані видання (52)
Пошуковий запит: (<.>K=ФІЛОСОФСЬКА$<.>+<.>K=ЛІРИКА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 500
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Сирцова О. М. 
Апокрифічна апокаліптика: Філософська екзегеза і текстологія з виданням грецького тексту Апокаліпсиса Богородиці за рукописом ХІ століття Ottobonianus, gr. 1 / О. М. Сирцова; Ін-т філос. НАН України. - К. : Вид. дім "КМ Аcademia"; Унів. вид-во "Пульсари", 2000. - 324 c. - (Текстологія давніх і серед. віків. Дослідж. і тексти. Міжнар. сер. текстол. вид. пам'яток світ. словесності). - Бібліогр.: с. 307-321. - укp.

Зроблено філософське дослідження апокрифічної апокаліптики у контексті патристики. Проаналізовано проблему походження "вічності" зла в світі, ідею апокаліпсиса. Значну увагу приділено апокаліптичним темам у ранніх пам'ятках словесності Руси-України, особливостям рецепції у різних слов'янських традиціях.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э37-220.924 + Э37-103.3 + Ю3(0)414 + Ю3(4УКР)414

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА601249 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Волинка Г. І. 
Вступ до філософії. Історико-філософська пропедевтика : Підруч. для студ. вищ. закл. освіти / Г. І. Волинка, В. І. Гусєв, І. В. Огородник, Ю. О. Федів. - К. : Вища шк., 1999. - 623 c. - укp.

Розглянуто онтологічні, аксіологічні та інші проблеми в історії світової філософської думки. Детально проаналізовано особливості філософії Стародавнього світу, середньовіччя, західноєвропейської філософії епохи Відродження, Нового часу, а також охарактеризовано німецьке просвітництво ХVIII ст., німецьку класичну філософію на прикладі поглядів Фіхте, Шеллінга, Гегеля, Канта, Фейєрбаха. Досліджено посткласичний розвиток світової філософії у другій половині ХІХ-ХХ ст., зокрема, філософські погляди П.Флоренського і С.Булгакова, філософську антропологію, неофрейдизм, антропологічні орієнтації герменевтики, прагматизму та неопозитивізму. Особливу увагу приділено висвітленню характерних напрямів розвитку філософської думки в культурі Київської Русі, в Україні у другій половині ХІІІ-ХVII ст., в епоху українського просвітництва у другій половині ХVII-XVIII ст., а також формуванню філософських та суспільно-політичних поглядів у ХІХ-ХХ ст. в Україні та в українській діаспорі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА594368 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Демократичний вибір як філософська і соціально-політична проблема : Зб. наук. пр. / ред.: О. М. Соломаха; Черніг. обл. від-ня Ком. виборців України. - Чернігів, 1999. - 101 c. - укp.

Проаналізовано історичні, філософсько-методологічні, соціальні та політичні проблеми демократичного вибору влади, узагальнено окремі аспекти виборів народних депутатів Верховної Ради України, що відбулися 1998 р. Розглянуто архетипи вибору в європейських народів, універсалізм як метафілософію сучасної політичної ментальності, діяльність опозиційних партій у політичній боротьбі, а також проблему співпраці провідних українських партій під час перших демократичних виборів в Україні тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф052(4УКР) + Х809(4УКР)526"1998" + Ю212.73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА596471 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Петрушенко В. Л. 
Епістемологія як філософська теорія знання / В. Л. Петрушенко; Держ. ун-т "Львів. політехніка". - Л., 2000. - 296 c. - Бібліогр.: 118 назв. - укp.

Розглянуто співвідношення гносеології та епістемології, особливості тлумачення знання, ієрархічну будову процесу його формування, форми вираження істини у знанні, функціонування знання у культурі, а також його онтологічні аспекти. Окреслено зміст основних дослідницьких та світоглядних позицій у гносеології та епістемології, що дає можливість краще зрозуміти багатоаспектність знання.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю223 в

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА599723 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Токмань Г. Л. 
Жар думок Євгена Плужника: Лірика як художньо-філософський феномен / Г. Л. Токмань. - К., 1999. - 162 c. - укp.

Представлено аналіз лірики Є.П.Плужника (1898 - 1936) - перекладача, лексикографа, укладача антології - в художньо-філософському плані, досліджується її поетика у зв'язку з тлумаченням філософської думки автора. У роботі інтерпретуються біблійні, віталістичні та екзистенціальні мотиви лірики письменника, вивчається "діалог" з філософськими вченнями, визначається мистецька специфіка творів "Дні", "Галілей", "Квадрат".


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Плужник 535

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА591794 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Євшан М.  
Критика. Літературознавство. Естетика / М. Євшан; ред.: Н. Шумило; Пер.: Н. Шумило. - К. : Основи, 1998. - 658 c. - укp.

Міститься творчий доробок М.Євшана, провідного критика і культуролога початку XX століття, послідовника естетико-психологічного напряму в літературознавстві. Розглядаються проблеми творчості, суспільний і артистичний елемент у творчості, найновіша лірика Галицької України, козаччина в українській поезії, сучасна польська література і її вплив на нашу. Представлено літературні характеристики Т.Шевченка, Л.Українки, Б.Лепкого, О.Кобилянської, В.Стефаника, Л.Толстого, М.Конопніцької, С.Боттічеллі, Р.Кіплінга та ін. Публікуються полемічні нотатки та рецензії М.Євшана на творчі роботи Б.Грінченка, М.Рильського, Г.Хоткевича, В.Винниченка, А.Луначарського, І.Франка, А.Тесленка, Ф.Шіллера, М.Яцківа та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш4 я44 + Ш4 г(4УКР)5д Євшан + Ч111.156 + Ш5(4)-319 + Ш5(4УКР)5-3 я44 691

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС33054 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Ткачук М. П. 
Лірика Маркіяна Шашкевича / М. П. Ткачук. - Т., 1999. - 122 c. - укp.

Висвітлюється роль Маркіяна Шашкевича, талановитого поета-романтика, в національно-культурному відродженні Західної України. Розглядається структура ліричного героя, своєрідність жанру елегій та елегійні мотиви в творчому доробку митця. На цій основі виявляється характер естетичних шукань М.Шашкевича, внутрішня структура його ліричних поезій. Аналіз творів класика української лірики (поезії "Згадка", "Споминайте, браття милі", "Вірна", "Над Бугом" та багато інших) здійснюється в широкому європейському історико-літературному контексті, розкривається їх ідейно-естетична вагомість і неперехідна цінність.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-4 Шашкевич 535

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА588928 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Астаф'єв О. Г. 
Лірика української еміграції: еволюція стильових систем / О. Г. Астаф'єв. - К. : Смолоскип, 1998. - 313 c. - укp.

Робота присвячена еволюції художньої семантики сучасного історико-літературного процесу, природі і зміні стильових моделей. На матеріалі української еміграційної лірики 1945-1990 рр. простежується втілення універсалій художньої свідомості (категорій часу, простору, причинності та інших), ментальних та етнічних архетипів, аналізується явище семіозису та його головних компонентів - знакових засобів, десигнатів та інтерпретант. Автор уперше вводить в обіг матеріали варшавських архівів Дмитра Донцова, Нових Актів, Музею літератури ім. А.Міцкевича, а також архівів Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України, МВС та СБУ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш400.221.88 + Ш5(Ук=4/8)-335

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА589004 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Левінас Е.  
Між нами. Дослідження. Думки про іншого / Е. Левінас; ред.: М. Погребинський; Пер. з фр.: В. Куринський; Нац. ун-т "Києво-Могилян. акад.". - К. : Дух і Літера: Задруга, 1999. - 291 c. - (Б-ка XXI ст.). - укp.

Представлено праці одного з провідних філософів ХХ ст. Е.Левінаса (1906-1995), які присвячені найважливішим питанням сучасної етики, політики, філософії та права, серед яких: "Чи є онтологія фундаментальною?" (1951), "Нова раціональність", "Філософська детермінація ідеї культури" (1986), "Права людини і добра воля" (1985), "Про ідею нескінченного в нас" (1988) та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4ФРА)6 + Ю7г(4ФРА)6

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА592748 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Вергун О. М. 
Соціально-філософські парадигми суб'єкту влади / О. М. Вергун. - К. : Знання, 1999. - 24 c. - Бібліогр.: 34 назв. - укp. - рус.

Робота є спробою створення концептуальної рамки для інтерпретації поняття "суб'єкту влади" в історико-філософській науці та сучасній соціальній і політичній філософії. Пропонується детально розроблена система орієнтирів для аналізу влади як суспільно-історичного феномену. Робиться історико-філософська розвідка витлумачення поняття влади основними представниками світової філософської думки. Подається концептуальна схема аналізу функціонування влади в сучасному українському суспільстві.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*667 + С5в621.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р86348 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Чаплигін О. К. 
Творчий потенціал людини: від становлення до реалізації (соціально-філософський аналіз) / О. К. Чаплигін. - Х. : Основа, 1999. - 277 c. - Бібліогр.: 118 назв. - укp.

Розвивається філософська концепція системно-енергетичного бачення творчості у її людському вимірі. Розглянуто сутність і зміст категорії "творчий потенціал", яка репрезентує механізм здійснення активно-перетворюючого відношення людини до самої себе і до оточуючого світу. Творчий потенціал постає як цілісний феномен, системна єдність діяльно-есенціального, віртуального і трансцендентивного рівнів. Проаналізоване співвідношення вказаного поняття і таких соціально-філософських категорій, як "творчість", "пізнання", "діяльність", "культура", "духовність", "менталітет". Розкриті деякі закономірності творчої еволюції людини у ході здійснення індивідуального життєвого шляху і історичного розвитку людства (у онтогенезі і філогенезі). Вказані процеси розглядаються на фоні найсуттєвіших культурно-цивілізаційних змін кінця ХХ століття і трансформаційних зрушень у сучасному українському суспільстві. Визначені головні напрями реалізації потенційних творчих сил людини.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*311.2 + Ю216.22

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА589027 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Ткачук М. П. 
Українська поезія останньої третини XIX століття: основні тенденції розвитку й естетична стратегія : Навч. посіб. / М. П. Ткачук; Терноп. держ. пед. ун-т ім. В.Гнатюка. - Т., 1998. - 79 c. - Бібліогр.: с. 77-78. - укp.

Українська поезія останньої третини XIX ст. - унікальне явище в духовній культурі українського народу. Вона ознаменувала важливий історико-літературний поступ в українському мистецтві слова, глибоко і гармонійно поєднавши такі важливі для поезії компоненти, як суб'єктивність переживання й об'єктивну предметність, емоційне й раціональне начало. Прийшло нове розуміння суб'ектно-об'єктної структури ліричного тексту, особливого становища суб'єкта, авторської особистості в системі лірики. Пропонований посібник об'єднує коло проблем, ідей, що дають можливість дещо по-новому подивитись на ті внутрілітературні естетичні закони, за якими рухалась і розвивалась українська лірика цієї доби. У ньому висвітлюється естетична стратегія, суб'єктна сфера, характерні тенденції розвитку української поезії 70-90 рр. XIX ст., розглядається її пафос, проблемно-тематичний спектр, образна й жанрова система.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)53-335 я7-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА585733 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Соловей Е. С. 
Українська філософська лірика : Навч. посіб. із спецкурсу / Е. С. Соловей; ред.: О. Жупанський; Міжнар. фонд "Відродження". - К. : Юніверс, 1998. - 368 c. - (Прогр. "Трансформація гуманіт. освіти в Україні"). - укp.

Висвітлюється цілий комплекс теоретичних та історико-літературних проблем, пов'язаних з явищем філософської лірики. Аналізуються ранні етапи розвитку філософської лірики у світовій літературі, джерела української філософської лірики. Пропонується систематичний розгляд української філософсько-поетичної традиції у найяскравіших проявах, що дає змогу з'ясувати як універсальні, так і національні її особливості. Найбільшу увагу приділено розгляду різних напрямків в українській філософській ліриці ХХ ст. (В.Свідзинський, Б.-І.Антонич, М.Зеров, М.Бажан, В.Мисик, В.Стус та ін.).


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш401.45 я73 + Ш400.04|Ю + Ш5(4УКР)-335

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА592943 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Соловей Е. С. 
Українська філософська лірика : Навч. посіб. із спецкурсу / Е. С. Соловей; Міжнар. фонд "Відродження". - К. : Юніверс, 1999. - 367 c. - (Прогр. "Трансформація гуманіт. освіти в Україні"). - укp.

Висвітлено цілий комплекс теоретичних та історико-літературних проблем, пов'язаних з явищем філософської лірики. Систематичний розгляд української філософсько-поетичної традиції у найяскравіших проявах дав змогу з'ясувати як універсальні, так і національні її особливості. Значну увагу приділено українській філософській ліриці XX ст., зокрема, творчості видатних українських поетів: В.Свідзинського, Б.-І.Антонича, М.Зерова, М.Бажана, В.Мисика, В.Стуса та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)-335 я73-1

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА594450 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Ільїн В. В. 
Український гуманізм: тотожність раціонального та ірраціонального (три ступені сходження до істини) / В. В. Ільїн; Київ. держ. торг.-екон. ун-т. - К., 1999. - 412 c. - Бібліогр.: 125 назв. - укp.

Проаналізовано шляхи розвитку українського теоретичного гуманізму, розкрито його джерела, теоретичні ідеї та сутність. Простежено християнські витоки його моральності, своєрідність самовизначення. Розглянуто здобутки українського гуманізму з позицій слов'янського світогляду та української духовності на прикладі тріади персоналій: Б.Паскаль - Г.Сковорода - П.Юркевич. Доведено, що українська філософська думка співзвучна західноєвропейським філософським концепціям.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4Укр) в9 + Ю3,230 + Ю216.22

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА601442 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Философия и социология в контексте современной культуры : Сб. науч. тр. / ред.: П. І. Гнатенко; Дніпропетр. держ. ун-т. - Д., 1998. - 196 c. - рус.

Розглядаються актуальні проблеми філософії і соціології у світлі розвитку сучасної культури. Аналізується роль філософської методології у формуванні системи історичних, природознавчих і культурологічних знань, а також деякі аспекти становлення національної культури. Висвітлюються методологічні основи початку філософії, індивідуалістичні мотиви в філософії Просвітництва, національні особливості російського космізму. Досліджується філософія "Я" у художній концепції М.Хвильового, соціальна утопія Лазаря Барановича, повідомляється про релігійність та атеїзм М.Ломоносова. Характеризується філософська антропологія в структурі культурологічного знання, суперечлива сутність національного характеру та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч111.156 я43 + Ю6*671 я43 + С5*18:Ч я43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА588550 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Шинкарук В. І. 
Філософська антропологія: екзистенціальні проблеми / В. І. Шинкарук, В. Г. Табачковський, Г. І. Шалашенко, Є. І. Андрос, Г. П. Ковадло; НАН України. Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди. - К. : Пед. думка, 2000. - 286 c. - укp.

Викладено методологічні засади філософських учень про людину. Проаналізовано здобутки та втрати соціально-діяльнісної критики класичного антропологізму. Висвітлено принцип сублімативності людського світовідношення в сучасній антропологічній рефлексії. Досліджено проблему єдності буття. Особливу увагу приділено антропокультурним вимірам моральності.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216 + Ю3(4УКР)6-663

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА606160 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Чеснокова Г.  
Інтимна лірика Лесі Українки та Емілі Дікінсон: до проблеми художнього тропу / Г. Чеснокова // Наук. зап. Кіровогр. держ. пед. ун-ту ім. В.Винниченка. - 1999. - Вип. 16. - С. 194-198. - Бібліогр.: 5 назв. - укp.

Метафорика інтимної лірики Л.Українки та Е.Дікінсон демонструє збіг та розбіжність, що сягають, передусім, національних традицій українського та американського народів: хоча обидва споконвічно гостро відчувають природу, перші беруть за підставу для утворення тропів відчувану ними внутрішню спорідненість із конкретними атрибутами натури, а стилістика лірики других здебільшого характеризується абстрактно-філософічними розмірковуваннями, що спричиняють парадоксальні звороти, які не зустрічаємо в українській поезії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68990/філ Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Чайковська А.  
"Не зі мною треба бути, а в мені ..." сучасна польська лірика на тлі Міцкевича / А. Чайковська О. Кривда // Київ. старовина. - 2005. - № 3. - С. 171-175. - Бібліогр.: с. 175. - укp.

Розглянуто особливості ведення творчого діалогу сучасних польських поетів з А.Міцкевичем: написання власної версії біографії творця або написання власної біографії віршами попередника.

Рассмотрены особенности ведения творческого диалога современных польских поэтов с А.Мицкевичем: написания собственной версии биографии творца или написания собственной биографии стихами предшественника.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ПОЛ)-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14441 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Гуляк А.  
Необорима сила любові (інтимна лірика Миколи Вороного): До 100-річчя від дня народження Миколи Вороного / А. Гуляк, Ф. Кейда // Київ. старовина. - 2005. - № 1. - С. 152-160. - Бібліогр.: с. 160. - укp.

Охарактеризовано ліричний цикл українського поета М.Вороного "За брамою раю", який є відображенням його душевного дисбалансу, викликаного драматичними обставинами долі. Висвітлено характерні риси інтимної лірики поета: нероздільність свідомості та страждання, елегійність, психологізм, інтелектуалізм, звернення до підсвідомого, неземного. Зазначено, що М.Вороний розвиває сугестивну поетику лірики періоду раннього українського модернізму, спираючись на традиції романтичної поезії першої половини ХІХ ст.

Охарактеризован лирический цикл украинского поэта Н.Вороного "За брамою раю", который является отражением его душевного дисбаланса, вызванного драматическими обстоятельствами судьбы. Освещены характерные черты интимной лирики поэта: нераздельность сознания и страдания, элегийность, психологизм, интелектуализм, обращение к подсознательному, неземному. Указано, что Н.Вороной развивает суггестивную поэтику лирики периода раннего украинского модернизма, опираясь на традиции романтической поэзии первой половины ХІХ ст.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14441 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського