Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (59)Реферативна база даних (330)Книжкові видання та компакт-диски (87)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>K=ТОТАЛІТАРИЗМ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 54
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Тимощук Н.М. 
Антитоталітарний дискурс української прози ХХ століття: проблематика голодомору та особливості її художньої реалізації: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Н.М. Тимощук ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 16 с. — укp.

Наведено результати комплексного дослідження української прози, присвяченої трагічним подіям голодомору, проаналізовано ідейно-естетичні тенденції в зображенні штучного голоду 1932 - 1933 рр. Системно осмислено пласт української епіки про голодомор у зв'язку з творами есхатологічного характеру української та зарубіжної літератури. Розглянуто специфіку авторського бачення цього вияву тоталітаризму, естетичні та етичні засади епічного відображення голодних років доби сталінізму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-334 + Ш5(УК=4/8)-334 +
Шифр НБУВ: РА342634

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Мелещенко Т.В. 
Вацлав Гавел і його роль у державотворчих процесах Чехословаччини: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / Т.В. Мелещенко ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено особистість В. Гавела, суспільно-політичного діяча, президента та його ролі у суспільно-політичних процесах Чехословаччини другої половини XX ст. Обгрунтовано основні фактори, що вплинули на становлення його особистості як політичного діяча. Проаналізовано роль політика у подіях "празької весни", "Хартії - 77" та "оксамитовій революції" у Чехословаччині. Проаналізовано внесок В. Гавела у демократизацію державотворчих процесів ЧФР. Розглянуто "організоване суспільство" як модель переходу від тоталітаризму до демократії. Висвітлено процес мирного розподілу ЧФР як результат демократичних реформ і побудови правової держави. Визначено роль В. Гавела у підготовці демократичного ландшафту та процесів становлення правової держави у Чехословаччині наприкінці 1960-х - початку 1970-х років та у період "оксамитової революції" 1989 р.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ЧЕХ)6-8 Гавел В.
Шифр НБУВ: РА375666 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Цибін С. Г. 
Витоки та еволюція ідеологічних засад молодіжної політики в сучасній Україні: автореф. дис. ... канд. політ. наук : 23.00.02 / С. Г. Цибін ; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Визначено та комплексно проаналізовано витоки й еволюцію ідеологічних засад молодіжної політики в Україні від часів її перебування у складі СРСР до формування основ демократичної моделі в період трансформації сучасного українського суспільства. Зокрема, уточнено зміст поняття "молодіжна політика", визначено її ідеологічну основу, що спрямовує суб'єкт-об'єктні відносини у вирішенні молодіжних проблем, окреслено основні моделі та напрями реалізації молодіжної політики. Проаналізовано ідеологічні основи та принципи молодіжної політики. З'ясовано ідеологічні основи взаємовідносин держави та молоді в тоталітарному суспільстві та проаналізовано ефективність і наслідки молодіжної політики в радянський період. Досліджено зміну місця та ролі ідеології в пострадянський період, зокрема, визначено принципи молодіжної політики за умов кризи тоталітаризму, проаналізовано процес становлення політичного й ідеологічного плюралізму в українському суспільстві та його вплив на ефективність сучасної молодіжної політики. Окреслено основні суперечності, проблеми та перспективи формування демократичної моделі молодіжної політики, її ідеологічних пріоритетів у сучасному українському суспільстві.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф3(4УКР)6
Шифр НБУВ: РА380218 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Кондратюк С.К. 
Встановлення і функціонування радянського режиму в Західній Україні у 1939 - 1941 рр. (державно-правовий аспект): Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / С.К. Кондратюк ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2003. — 18 с. — укp.

Проаналізовано обставини зайняття території Західної України Червоною армією у вересні 1939 р. Визначено статус тимчасових органів влади - обласних та повітових управлінь і селянських комітетів. Висвітлено хід виборчої кампанії до Народних Зборів Західної України, описано процедуру їх проведення та прийняття рішень. Розглянуто методи, за допомогою яких у регіоні впроваджено радянську політичну систему тоталітаризму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР33)62-523 + Т3(4УКР33)621-5 +
Шифр НБУВ: РА328060

Рубрики:

      
5.

Войнаровський А.В. 
Встановлення тоталітарного режиму в Польщі у 1944 - 1948 рр.: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / А.В. Войнаровський ; Київ. славіст. ун-т. — К., 2008. — 20 с. — укp.

На підставі архівних матеріалів і опублікованих джерел здійснено комплексне дослідження встановлення тоталітарного режиму в Польщі у період 1944 - 1948 рр. Проаналізовано історіографію даного історичного процесу. Охарактеризовано чинники, які сприяли політичному розвитку польського суспільства. Розглянуто протистояння між політичними партіями, а також внутрішньопартійну боротьбу. Визначено роль зовнішнього фактора у відбудові державності у повоєнній Польщі, зокрема домінування впливу СРСР. Визначено особливості діяльності політичних сил, їх заходи у справі проведення реформ у повоєнному польському суспільстві. Проаналізовано трансформацію його соціальної структури за умов становлення тоталітарного режиму. Визначено вплив адміністративно-управлінських заходів влади як важливого чинника соціальної дезорганізації. Висвітлено взаємозалежність і взаємозумовленість процесів соціальної аномії та насадження тоталітаризму комуністичного взірця у Польщі. Визначено специфіку тоталітарної моделі у Польщі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ПОЛ)623-5 +
Шифр НБУВ: РА357443

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Надольський Й.Е. 
Депортаційна політика сталінського тоталітарного режиму в західних областях України (1939-1953 рр.): Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / Й.Е. Надольський ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2007. — 19 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження депортаційної політики сталінського тоталітарного режиму, реалізованої у західних областях України в 1939 - 1953 рр. Проаналізовано детермінанти використання, сутність, структуру та функції депортаційної політики як політичного процесу та технології здійснення влади державними інституціями сталінського тоталітаризму. Виділено й охарактеризовано основні етапи впровадження депортаційної політики у західному регіоні України, описано механізми її здійснення на кожному з них. Висвітлено участь і роль вищого партійно-державного керівництва СРСР та УРСР, місцевих партійних та радянських органів влади у проведенні депортаційної політики. Проаналізовано вплив політики масових виселень на процеси радянізації анексованих територій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф023 + Т3(4УКР33)6-49 +
Шифр НБУВ: РА350273

Рубрики:

      
7.

Деревінський В.Ф. 
Діяльність Організації українських націоналістів та Української повстанської армії в 1940 - 1953 рокі: етнонаціональний аспект: Автореф. дис... канд. іст. наук: 20.02.22 / В.Ф. Деревінський ; Нац. акад. оборони України. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Визначено, що після тривалого процесу формування етнонаціональних задач політичної діяльності у 1940-х рр. за умов війни Організація українських націоналістів (ОУН) та Українська повстанська армія (УПА) розробили власну цілісну концепцію етнонаціональної політики. Встановлено, що відповідно до цієї концепції ОУН та УПА в ході збройної боротьби прагнули налагоджувати відносини з іншими народами та державами на основі взаємоповаги, толерантності, рівноправності та невтручання до внутрішніх справ протилежної сторони. Крім того, ОУН і УПА роздільно ставилися до окремо взятого народу та шовіністично налаштованих представників провідної верхівки цього народу. З'ясовано, що в етнонаціональній концепції ОУН і УПА визначено ставлення до національних меншин України, яким гарантувалися рівні з українцями права, зокрема, право на вільний політичний, соціальний, національний і культурний розвиток. Встановлено, що в етнонаціональній концепції ОУН і УПА значну увагу приділено необхідності створення фронту спільної боротьби поневолених нацистським і радянським тоталітаризмом націй задля свого визволення. Наголошено, що лише поневолені цими режимами нації є природними союзниками українців. Охарактеризовано специфіку та значення методів та форм агітаційно-пропагандистської діяльності для практичної реалізації принципів етнонаціональної політики ОУН і КПА, проаналізовано досягнення та недоліки етнонаціональної політичної діяльності даних організацій у 1940 - 1953 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф513(4УКР)6 +
Шифр НБУВ: РА324650

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Залізняк Ю.Б. 
Етичний інтелектуалізм публіцистики Івана Дзюби та Вацлава Гавела: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.08 / Ю.Б. Залізняк ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т журналістики. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексне дослідження етично-інтелектуалістського компонента публіцистики І.Дзюби та В.Гавела. Проведено компаративістський аналіз їх праць у межах зазначеної тематики. Розкрито суть етичного інтелектуалізму як світоглядного методу обох видатних публіцистів. З'ясовано, що етичний інтелектуалізм І.Дзюби та В.Гавела має глибоке національне та християнське коріння та грунтується на визнанні правди як головного мірила якості буття людини, народу та держави. Доведено безпосередній зв'язок досліджених публіцистичних праць з соціально-історичними рисами розвитку українського та чеського народів за часів тоталітаризму, а також суттєвий вплив текстів І.Дзюби та В.Гавела на формування нового типу мислення та свідомості (спрямованих на культурно-державницьку самоактуалізацію) у їх співвітчизників і представників інших націй. Проаналізовано публіцистичну критику нового посткомуністичного світового порядку, в якому І.Дзюба та В.Гавел вбачають чимало рис, що дозволяють назвати його неототалітаризмом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Дзюба, І.М. 534 + Ш5(4ЧЕХ)-4 Гавел, В. 534 +
Шифр НБУВ: РА349296

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Когут П.В. 
Запровадження колгоспної системи в західних областях України (1944 - 1953рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / П.В. Когут ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2000. — 25 с. — укp.

Досліджено докорінні перетворення у західноукраїнському селі, викликані запровадженням колгоспної системи. Висвітлено засоби і хід створення колгоспів як соціально-політичної бази радянського тоталітаризму в селах західних областей. Розкрито мету та завдання радянської організаційно-виробничої та технічної реконструкції сільського господарства, запровадження загальнодержавної та колгоспної систем визиску сільських трудівників. Проаналізовано перетворення у соціальній психології селянства, зумовлені процесом розселянювання. Обгрунтовано необхідність врахування тривалого впливу колгоспної системи на західноукраїнське селянство під час проведення сучасної аграрної реформи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР33)63-2
Шифр НБУВ: РА310552 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Рябіка І.Л. 
Зародження і легалізація багатопартійності в умовах переходу від тоталітаризму до демократії: історико-політологічний аналіз: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / І.Л. Рябіка ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2007. — 20 с. — укp.

З використанням історико-політологічного підходу та сучасних методів дослідження проаналізовано актуальну проблему про становлення багатопартійності в країнах Україна, Російська Федерація, Казахстан. Визначено суть і роль явища політичної багатопартійності, вивчено процес виникнення партій, який розпочався ще у республіках колишнього Союзу. З'ясовано його об'єктивні причини, необхідні умови та труднощі його здійснення. Детально проаналізовано програмні документи нових партій, їх цілі, завдання, форми та методи діяльності. Вивчено процес виникнення та легалізації багатопартійності в Україні. Зроблено висновок, що саме розвинена багатопартійність може забезпечити успішну самоорганізацію суспільства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф022.2 +
Шифр НБУВ: РА352033

Рубрики:

      
11.

Микитенко А.М. 
Засоби публіцистичної виразності та дієвості (на матеріалах памфлетів і нарисів Миколи Хвильового): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.08 / А.М. Микитенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 16 с. — укp.

Вивчено публіцистику М.Хвильового, проаналізовано певні суперечливі питання у теорії журналістики. Досліджено естетичну концепцію письменника, здійснено всебічне дослідження засобів комічного та діалогізму в його творах на базі циклу "Камо градеши" та памфлету "Дві сили", а також системний аналіз нарисової творчості. Доведено, що різні види сміху та діалоги є не лише проявом емоцій, а несуть у памфлетах суттєве змістове навантаження. У нарисах М.Хвильовий вдається до натяків і зашифровування думок, виявлення яких дозволяє стверджувати, що публіцист розвивав критичний напрямок у пресі часів тоталітаризму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)6-4 Хвильовий, М.Г. 53 +
Шифр НБУВ: РА341267

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Головач А.Й. 
Зміна політичної системи Угорщини в 1990 - 1994 роках: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / А.Й. Головач ; Ужгор. нац. ун-т. — Ужгород, 2004. — 22 с. — укp.

Дослідежно історичні, політичні, соціально-економічні та міжнародні передумови мирного еволюційного переходу Угорщини від тоталітаризму до демократії. Визначено основні напрями політичної реформи в Угорській Республіці (УР) у першій половині 1990-х рр. Висвітлено особливості становлення багатопартійної системи в УР і характер основних політичних сил країни. Здійснено порівняльний аналіз результатів парламентських виборів 1990 р. і 1994 р. Розглянуто процес формування конституційно-законодавчої основи стабільного функціонування політичної системи в УР у першій половині 1990-х рр. З'ясовано значення зовнішніх чинників у суспільно-політичній трансформації в УР, виділено головні напрями угорської зовнішньої політики та розвитку українсько-угорського співробітництва у 1990 - 1994 рр. Узагальнено досвід зміни політичної системи в УР, обгрунтовано можливість використання його позитивних здобутків у процесі проведення вітчизняної політичної реформи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ВЕН)64-5 +
Шифр НБУВ: РА331654

Рубрики:

      
13.

Фролов С.В. 
Історична наука у вищих навчальних закладах м. Харкова у повоєнний період (1945 - 1955 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / С.В. Фролов ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2007. — 18 с. — укp.

Проаналізовано загальні тенденції та особливості розвитку історичної науки у ВНЗ Харкова в кульмінаційний період радянського тоталітаризму Й.В.Сталіна. Розглянуто питання розвитку даної науки на суспільствознавчих кафедрах неісторичних факультетів ВНЗ Харкова. Доведено, що у визначений період Харків - осередок наукових досліджень та професійної підготовки в галузі історії, розкрито роль наукових шкіл, їх напрями та історичні концепції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)63 + Т.р(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА350702

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Сорока Ю.М. 
Населення західноукраїнських земель в етнополітичному та демографічному вимірах (1939 - 1950 рр.): автореф. дис... д-ра іст. наук: 09.00.12 / Ю.М. Сорока ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 33 с. — укp.

Проведено системний аналіз змін суспільно-політичного, адміністративного устрою та їх вплив на склад і структуру населення західноукраїнських земель перед Другою світовою війною. Розкрито реакцію населення на включення регіону до складу УРСР - СРСР, на методи встановлення та функціонування радянського режиму. Досліджено масштаби насилля, масового терору, геноциду, здійснюваного окупаційними режимами щодо населення Західної України у 1941 - 1944 рр. Визначено місце та роль західних українців у національному опорі окупаційним режимам, переосмислено їх участь у радянському партизанському русі. З'ясовано особливості відновлення й утвердження радянського тоталітарного режиму в післявоєнні роки, проаналізовано мотиви та механізм репресивно-каральних заходів радянського тоталітаризму щодо населення західних областей УРСР, показано методи та засоби тоталітарної ідеологізації регіону. Розкрито геополітичні причини депортації українського населення з Польщі та польського з УРСР, простежено співвідношення суб'єктивних чинників переселенських процесів і зміни етнічного складу населення західноукраїнських земель, досліджено динаміку його чисельності. На основі цілісного українознавчого бачення суспільно-політичних, духовно-культурних і етнічних процесів у складі населення західноукраїнських земель під час Другої світової війни та повоєнного лихоліття сформульовано конкретні висновки та низку пропозицій і рекомендацій, спрямованих на подальше дослідження проблеми та на удосконалення етнодемографічної ситуації в регіоні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР33)6-2 + С73(4УКР3)6 +
Шифр НБУВ: РА367664

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
15.

Пронюк Н.В. 
Національне законодавство і його роль у демократичних перетвореннях в Україні: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Н.В. Пронюк ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2004. — 18 с. — укp.

Розглянуто особливості перехідного періоду від тоталітаризму до демократії, а також передумови утвердження демократичного політичного режиму в Україні. Обгрунтовано взаємозалежність демократії та законодавства, процесів демократизації і становлення національного законодавства. Відзначено, що за умов суспільних перетворень законодавство є базою, інструментом їх здійснення, відіграє головну роль у формуванні інститутів громадянського суспільства та правової держави, інтеграції України до європейського та світового співтовариства. Проаналізовано основні етапи, тенденції та закономірності в історії становлення законодавства України, що регламентує нові демократичні принципи та інститути. Зауважено, що сучасне національне законодавство є нестабільним, суперечливим, що перешкоджає демократичним змінам у суспільстві. Значну увагу приділено потребам удосконалення законотворчості, подолання колізій, систематизації, підвищення ефективності законодавства, імплементації норм міжнародного права й гармонізації українського законодавства з європейськими стандартами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х8(4УКР)-30 + Х2(4УКР)64 + Х001.01 +
Шифр НБУВ: РА328707

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
16.

Булига І.І. 
Особливості трансформації християнських конфесій в умовах тоталітарних режимів на Волині періоду Другої світової війни: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.11 / І.І. Булига ; Житомир. держ. ун-т ім. І.Франка. — Житомир, 2010. — 19 с. — укp.

Осмислено сутність, основні тенденції трансформації християнських конфесій на інституційному, етнічному й особистісному рівнях віруючих. Визначено, що активне інструментальне використання релігійного фактора тоталітарними режимами - радянським і німецьким - істотно вплинуло на трансформацію християнських конфесій, обмеження простору їх канонічної діяльності та надання маргінального статусу в суспільстві. З'ясовано, що рефлексії минулого сьогодні істотно впливають на сучасні релігійні трансформації та виявляють проблеми, які накопичились у суспільному організмі внаслідок десятиліть тоталітаризму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР-9ВОЛ)-362-021.53
Шифр НБУВ: РА374892 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Косьмій О. М. 
Політична віра як чинник демократичної трансформації суспільства: автореф. дис. ... канд. політ. наук : 23.00.02 / О. М. Косьмій ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 21 с. — укp.

Розкрито особливості феномену віри як чинника демократичної трансформації. Встановлено сутність та основні види політичної віри (ПВ), функції й її роль в політичних процесах. Проаналізовано вплив ПВ на демократизацію тоталітаризму й авторитаризму, розкрито механізми її формування та впливу на демократичну трансформацію. Виокремлено шість моделей взаємозалежності ПВ і демократичних перетворень на основі таких змінних, як вірування правлячої еліти та народу, міра консолідованості еліти та домінуючої політичної культури. З'ясовано механізм впливу ПВ на демократичні перетворення, що полягає у динаміці становлення ідеалу та діяльності щодо його реалізації. Встановлено взаємозв'язок ПВ і темпу демократичних перетворень в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф3(4УКР)1
Шифр НБУВ: РА383375 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Траверсе О. О. 
Політичне лідерство та керівництво доби "лібералізованого" тоталітаризму в СРСР: український контекст (60-ті - початок 90-х рр. ХХ ст.): автореф. дис... д-ра політ. наук : 23.00.02 / О. О. Траверсе ; Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І. Ф. Кураса НАН України . — К., 2010. — 28 с. — N 20100630. — укp.

Вперше створено концепцію системогенезу політичного лідерства та керівництва, в якій політичне лідерство є чинником самоорганізації та політичної саморегуляції суспільства. Конкретизовано етапи трансформації компартійної номенклатури, обгрунтовано, що дія фактора політичного лідерства\керівництва пов'язана з потенційними можливостями соціуму. Розкрито залежність між політичними процесами центру та периферії на політичному просторі СРСР, що дозволяє говорити про специфіку політичного лідерства та керівництва. Апробовано концепцію системогенезу політичного лідерства та керівництва, що сприяє інакшому розумінню процесів державо- й елітотворення на політичному просторі України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф61(2)93(2УКР)302.4
Шифр НБУВ: РА375025 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
19.

Корнієнко В.О. 
Політичний ідеал: проблеми еволюції та втілення в умовах сучасного суспільного розвитку: Автореф. дис... д-ра політ. наук: 23.00.03 / В.О. Корнієнко ; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2002. — 36 с. — укp.

Розроблено концепцію політичного ідеалу, яка спирається на класичну теорію розвитку суспільства, сутність якої розкривається у процесі порівняльно-історичного аналізу прояву та вибору політичного ідеалу в різні історичні епохи, а також виявлено політологічні характеристики його формування, серед яких головними є технологізація мислення, антропологічні принципи його формування, гуманізація, синергія, характерні межі існування у політичній свідомості, вплив моди тощо. Комплексно досліджено еволюцію політичного ідеалу та здійснено його періодизацію. Розкрито й обгрунтовано теоретичний статус і методологічний арсенал політичного ідеалу, з філософсько-політологічної точки зору проаналізовано співвідношення плюралізму політичних ідеалів з політичною істиною. Виявлено субординаційні та координаційні зв'язки політичного ідеалу з національною ідеєю, ідеологією, мрією, політичною вірою та міфом. Уточнено зміст поняття політичного ідеалу, який містить велику кількість нормативів діяльності, рекомендацій щодо втілення ідеалу у дійсність. Розкрито положення про те, що розвиток суспільства породжує різні можливості у співвідношенні соціального порядку та хаосу: політичні ідеали, які абсолютизують соціальний порядок, призводять до появи різних видів тоталітаризму (комуністичного та нацистського). Зроблено висновок, що політичні ідеали, які перебільшують хаос (свободу), ведуть до анархізму, а ідеали, засновані на синтезі соціального порядку і свободи, породжують можливість побудови соціально-правової держави.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф055.1
Шифр НБУВ: РА317898 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
20.

Носенко О. В. 
Політичні цінності в масовому суспільстві: соціально-філософський аналіз: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.03 / О. В. Носенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2010. — 16 с. — укp.

Розглянуто основні теоретико-методологічні підходи щодо визначення поняття "цінності". Визначено існуючі концептуальні підходи щодо політичних цінностей і подано власну їх класифікацію. Доведено, що під політичними цінностями слід розуміти владні відносини в суспільстві, а також організацію й управління цими відносинами. Зазначено про необхідність грунтовної розробки проблем політичних цінностей у масовому та громадянському суспільствах. Проаналізовано основні концепції масового та громадянського суспільства. Обгрунтовано, що провідну роль в трансформації масового суспільства в громадянське виконують саме політичні цінності. Зазначено, що нівелювання державою цінностей демократичних процесів і громадянського суспільства призводить до "масовізації" соціально-політичного життя та появи тоталітаризму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*666*3 + Ю6*46в03 + Ф055.1
Шифр НБУВ: РА371065 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського