Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (8)Тематичний інтернет-навігатор (16)Наукова електронна бібліотека (195)Реферативна база даних (2055)Книжкові видання та компакт-диски (262)Журнали та продовжувані видання (229)
Пошуковий запит: (<.>K=МОВОЗНАВСТВ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 155
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Глущенко В.А. 
Принципи порівняльно-історичного дослідження в українському і російському мовознавстві (70-і рр. XIX ст.- 20-ті рр. XX ст.): Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.15 / В.А. Глущенко ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 1998. — 32 с. — укp.

У дисертації вперше в лінгвістичній історіографії поставлено методологічну проблему наукових принципів. Теоретично обгрунтовано правомірність розгляду принципів історизму, причиновості, системності, загального зв'язку явищ як принципів порівняльно-історичного дослідження мов. За допомогою історико-наукової реконструкції розкрито погляди українських і російських мовознавців 70-х рр. ХІХ ст. - 20-х рр. ХХ ст. (головним чином учених Харківської та Московської лінгвістичних шкіл) на ці принципи. Встановлено особливості розвитку принципів порівняльно-історичного дослідження в працях з історичної фонетики східнослов'янських мов (у процесі застосування прийомів і процедур порівняльно-історичного методу та в розробці тези про мету дослідження з історії мови). Визначено внесок компаративістів указаного періоду в утвердження даних принципів з урахуванням наступності та еволюції поглядів мовознавців на різні аспекти розглянутих проблем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш1г(4УКР)5

Географічні рубрики:

      
2.

Шаповалова Н.П. 
Функціонально-семантичний статус порівняльних конструкцій у сучасній українській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Н.П. Шаповалова ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 1998. — 16 с. — укp.

Дисертацію присвячено проблемі функціонально-семантичного статусу порівняльних конструкцій у сучасній українській мові. У роботі вперше в українському мовознавстві на широкому фактичному матеріалі досліджується механізм реалізації порівняльного змісту в українській мові. Дослідження грунтується на понятті функціонально-семантичної категорії порівняння.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-22

      
3.

Хассунех М.М.М. 
Лінгвістична концепція арабо-мусульманського філолога 10 століття Ахмада Ібн Фариса на матеріалі його трактату "Фікг ал-луга ва сунан ал-араб фі каламіга": Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.13 / М.М.М. Хассунех ; НАН України. Ін-т сходознавства ім. А.Кримського. — К., 1999. — 21 с. — укp.

Дисертаційну роботу присвячено дослідженню трактату "Фікг ал-луга ва сунан ал-араб фі каламіга" арабо-мусульманського філолога 10 століття Ахмада Ібн Фариса і співставленню категоріального апарату ісламського правознавства і арабського мовознавства на підставі концепції арабської граматичної традиції. Аналіз твору свідчить про типологічний ізоморфізм мови опису в ісламському і мовознавчому фікхах. Спосіб формулювання автором власної концепції базується на досягненнях вікової історії арабського мовознавства, представленого його основними школами, і розумінні основ арабо-мусульманської культури як цілісного комплексу. Дисертацію може бути розглянуто як свого роду крос-культурний вступ до певного кола ідей і методів традиційного арабського мовознавства (арабської граматичної традиції) завдяки зверненню до глибинних ісламських коренів цієї галузі знання. Віддавна побутують твердження щодо взаємозв'язку арабського мовознавства й ісламу, проте на сьогодні проблема, що проаналізована, вичерпному науковому аналізу ще не підлягала. Разом з тим, справжнє розуміння проблематики і методів середньовічного і сучасного національного арабського мовознавства, що наслідує класичну традицію, у відриві від подібної глибинної культурологічної перспективи не є можливим.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш1г(5)д Ібн Фарис

Географічні рубрики:

      
4.

Деркач В.В. 
Філологічна термінологія М.П.Драгоманова в системі української наукової термінології кінця ХІХ-початку ХХ ст.: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / В.В. Деркач ; Ін-т мовознавства ім. О.О.Потебні НАН України. — К., 1999. — 16 с. — укp.

У роботі досліджується літературознавча, фольклористична та лінгвістична термінологія статей, розвідок і листування М.П.Драгоманова 70-90-x років XIX ст. Виокремлюються тематичні групи, лексико-генетичні та структурні типи названих термінологічних розрядів. Аналіз метамови вченого здійснюється із врахуванням лексичної та морфологічної динаміки української літературної мови у другій половині XIX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-34:Ш

      
5.

Соколовська Т.Г. 
Українська термінологія з генетики: походження, структура, системність (лінгвістична проблематика): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Т.Г. Соколовська ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертаційну роботу присвячено аналізу української термінології з генетики, що розглядаєтся як цілісний об'єкт в аспектах формування, структурно-системних зв'язків та функціонування. Досліджуєтся проблематика дефініції терміна і терміносистеми в сучасному мовознавстві, визначаються теоретичні засади аналізу галузевих термінологій. Зазначається, що українська термінологія з генетики є ієрархічною єдністю, яка складалась протягом століть у Західній Європі і лише на початку ХХ ст. (як інтернаціональна за походженням система) була перенесена в українське мовне середовище. Висвітлюється питання аналізу тезаурусних та структурних функцій, що є формами вияву зв'язків та відношень термінів у галузі генетики. У Додатку подаються пробні статті "Словника-тезасуруса українських термінів з генетики".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-34:Е

      
6.

Адаменко С.Л. 
Серболужицька ботанічна номенклатура: її формування та специфіка (на матеріалі назв лікарських рослин): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.03 / С.Л. Адаменко ; НАН України. Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні. — К., 1999. — 18 с. — укp.

У роботі вперше в слов'янському мовознавстві визначаються етапи розвитку серболужицької нормативної ботанічної номенклатури, досліджуються її генетичні, лексико-семантичні, словотворчі особливості. З'ясовано, що формування цієї групи лексики відбувалося протягом ХІХ-ХХ ст. З точки зору генезису нормативна ботанічна номенклатура є неоднорідною. В її складі виділяється спільнослов'янська лексика, власне серболужицькі фітоніми й запозичення зі слов'янських і неслов'янських мов. В основі найменувань, що зберігають зв'язок із початковим принципом номінації, знаходяться кваліфікативні ознаки, які відображають властивості та якості реалії, а також релятивні ознаки, які вказують на зв'язок рослини з іншими предметами або явищами. У рамках ботанічної номенклатури розрізняється три типи лексико-семантичних відношень, а саме: синонімія, полісемія, омонімія. Словотворча структура нормативних назв визначається існуванням трьох типів фітонімів: простих, складних і складених найменувань (двочленних).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.54-34:Е

Рубрики:

      
7.

Томусяк Л.М. 
Семантико-синтаксична організація речень з дуплексивами: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Л.М. Томусяк ; Прикарпат. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 1999. — 19 с. — укp.

Запропоновано комплексний системний опис синтаксичних конструкцій української мови, до складу яких входить компонент з подвійною причленною залежністю, названий у роботі дуплексивом. Синтаксична природа дуплексива і семантико-синтаксична структура семантично неелементарного речення з цим компонентом тлумачиться з урахуванням найновіших досягнень українського і зарубіжного мовознавства. На основі грунтовного аналізу фактичного матеріалу (картотека складає 6000 карток) зроблено цікаві експериментально-лінгвістичні спостереження над функціонуванням речень з дуплексивними компонентами. Узагальнено формальні засоби вираження дуплексива в припідметовій (присуб'єктній) та придодатковій (приоб'єктній) позиції; досліджено природу синтаксичного зв'язку тяжіння; описано семантичну (три- та чотирикомпонентну) структуру речень з дуплексивами; визначено основні типи первинних та вторинних пропозицій в односуб'єктних та двосуб'єктних реченнях з дуплексивами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-221

      
8.

Гірняк С.П. 
Структурно-семантична організація словотворчих гнізд з базовими дієсловами мовлення в українській мові ХIХ-ХХ ст.: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / С.П. Гірняк ; Донец. держ. ун-т. — Донецьк, 1999. — 23 с. — укp.

Дисертацію присвячено проблемі структурно-семантичної організації словотворчих гнізд (СГ) з базовими дієсловами "говорити", "казати", "мовити" в українській мові XIX-XX ст. Вперше в українському мовознавстві систематизовано СГ дієслів мовлення "говорити", "казати", "мовити", проведено їх словотворчий аналіз, виявлено спільні й специфічні риси у системі формування, розвитку та функціонування СГ. СГ розглядається й аналізується як складна синкретична єдність, що складається із комплексних одиниць (словотворчих ланцюжків та словотворчих парадигм).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-20

      
9.

Пітель В.І. 
Функціонально-семантична структура незакінчених речень у сучасній українській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / В.І. Пітель ; Прикарпат. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франків., 2000. — 19 с. — укp.

Досліджено соціально-семантичні особливості незакінчених речень як своєрідних синтаксичних конструкцій, що характеризуються семантичною, структурною та інтонаційною незавершеністю. Запропоновано комплексний системний опис таких даних синтаксичних одиниць, визначено їх основні ознаки у порівнянні з іншими типами простих і складних речень, а також здійснено функціонально-семантичну класифікацію. Синтаксичну природу явища незавершеності синтаксичних конструкцій витлумачено з урахуванням найновіших досягнень українського та зарубіжного мовознавства. На матеріалі сучасної української літературної мови проаналізовано формально-синтаксичні, семантичні та комунікативні особливості незакінчених речень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-22
Шифр НБУВ: РА311755 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Чабайовська М.І. 
Лінгводидактичні засади навчання української мови у педагогічному училищі: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / М.І. Чабайовська ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2000. — 18 с. — укp.

Проведено теоретико-експериментальне дослідження лінгводидактичних засад навчання української мови в педагогічному училищі - вихідних положень мовознавства, дидактики, що визначають зміст і технологію (форми та методи) навчання. Розглянуто питання теорії та практики навчання української мови в педагогічному училищі. Зроблено огляд історії становлення та розвитку педучилищ, сформульовано мету і завдання навчання української мови. Визначено вимоги до знань, умінь і навичок студентів з навчальної дисципліни, її місце в навчальному плані, проаналізовано стан викладання української мови у педагогічних училищах та експериментально перевірено ефективність розробленої методики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-912
Шифр НБУВ: РА312215 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Бубняк Р.А. 
Літературно-критичний дискурс: сутність, структура, засоби вираження: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.06 / Р.А. Бубняк ; Терноп. держ. пед. ун-т ім. В.Гнатюка. — Т., 2001. — 20 с. — укp.

Розглянуто літературознавчу верифікацію поняття дискурсу, вивчено своєрідність літературно-критичного дискурсу. Виконано міждисциплінарне дослідження, в якому наведено деякі ідеї теорії критики, мовознавства та металінгвістики. На матеріалі історії літературної рецепції роману Е.Золя "Жерміналь" та його інтерпретації у Франції та в Україні за різних методологічних перспектив виділено онтологічні основи, атрибутивні ознаки літературно-критичного дискурсу як різновиду дискурсивної практики. Мотивовано необхідність вживання терміну "літературно-критичний дискурс" поряд з терміном "літературна критика", розрізнено їх смислові домінанти. Звернено увагу на засоби текстуального втілення критичного дискурсу та чинники, що зумовлюють горизонтально-вертикальні виміри його структури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш4в + Ш4г(4)5/6
Шифр НБУВ: РА315070 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Географічні рубрики:
  

      
12.

Чолкан В.А. 
Речення з суб'єктивно-модальними формами в сучасній українській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / В.А. Чолкан ; Прикарпат. держ. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2001. — 18 с. — укp.

Запропоновано комплексний системний опис суб'єктивно-модальних форм (часток) української мови. Внутрішньосинтаксичну природу явища суб'єктивної (персуазивної) модальності витлумачено з урахуванням найновіших досягнень українського та зарубіжного мовознавства. На основі грунтовного аналізу фактичного матеріалу (картотека складає 30 000 карток) здійснено цікаві експериментально-лінгвістичні спостереження над функціонуванням речень з частками; встановлено лінгвальний статус часток як суб'єктивно-модальних форм. Запропоновано оригінальну класифікацію суб'єктивно-модальних форм (часток), які у структурі речення можуть виступати модальними модифікаторами предикативної модальності (ММ), модальними кваліфікаторами змісту висловлення (МК) модальними актуалізаторами (МА) або окремих компонентів висловлення, або фрагментів дискурсу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-221
Шифр НБУВ: РА314465 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Рошко С.М. 
Формально-граматична та функціонально-семантична структура порівняльних синтаксем і підрядних речень у сучасній українській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / С.М. Рошко ; Ужгород. нац. ун-т. — Ужгород, 2001. — 21 с. — укp.

Вперше в українському мовознавстві на підставі аналізу великого матеріалу здійснено повний, всебічний, системний опис порівнянь як членів речення і предикативних компонентів складних речень із урахуванням їх структурних та функціонально-синтаксичних і семантичних особливостей. Розглянуто функціонально-семантичні типи порівнянь-фразеологізмів. Розкрито взаємозв'язок порівняльних синтаксем і підрядних речень. Висвітлено дериваційні процеси у системі порівняльних одиниць сучасної української мови. Здійснено статистичні спостереження над кількісним та якісним виявом модально-порівняльних часток, сполучників і сполучних слів у текстах художніх творів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-22
Шифр НБУВ: РА316473 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Космеда Т.А. 
Аксіологічні аспекти прагмалінгвістики: засоби вираження категорії оцінки в українській та російській мовах: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.01; / Т.А. Космеда ; Харк. держ. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2001. — 32 с. — укp.

Вперше у вітчизняному мовознавстві зроблено спробу теоретичного осмислення універсальної лінгвістичної категорії оцінки. Доведено можливість розвитку аксіологічної прагмалінгвістики як нового напряму, в межах якого описано ознаки категорії оцінки в статиці та динаміці; враховано основні досягнення української лінгвофілософської думки, нового та новітнього мовознавства. Оцінку визначено як стуктурно-, функціонально- та прагмасемантичну категорію; подано характеристику типів класифікації значень категорії оцінки; описано засоби її вираження у проекції на текст. Вивчено оцінку в ракурсі мовленнєвих і міжмовних процесів конотації, нейтралізації/актуалізації, запозичення, міжмовної аналогії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш100.1
Шифр НБУВ: РА314849 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Желязкова В.В. 
Наголошення прикметників, займенників, числівників та прислівників в "Енеїді" І.Котляревського: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / В.В. Желязкова ; НАН України. Ін-т мовознавства ім. О.О.Потебні. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Досліджено особливості наголошення прикметників, займенників, числівників та прислівників у "Енеїді" І.Котляревського, які зіставлено з правилами вживання наголосу в сучасній українській літературній мові; наголошення слів, які вийшли з ужитку зіставлено з даними, викладеними у "Словарі української мови" за редакцією Б.Грінченка. Детально проаналізовано випадки розбіжностей у наголошенні прикметників, займенників, числівників і прислівників у "Енеїді" та в сучасній українській літературній мові з залученням свідчень давніх українських пам'яток і словників, джерел, де зафіксовано дані щодо полтавських говірок, інших слов'янських мов, насамперед російської.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-131 + Ш5(4УКР)5-4 Котляревський,І.П. 535
Шифр НБУВ: РА316933 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
16.

Федонюк В.Є. 
Парцеляція в сучасній чеській літературній мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.03 / В.Є. Федонюк ; НАН України. Ін-т укр. мови. — К., 2001. — 22 с. — укp.

Проаналізовано моделі, за якими створено речення, що зазнають парцеляції в чеській мові, доповнено й уточнено критерії ідентифікації парцельованих конструкцій у тексті, принципи опису засобів їх організацій. Розглянуто історію вивчення парцеляції в чеському мовознавстві, визначено природу та суть парцеляції як одиниці експресивного синтаксису, запропоновано критерії розмежування парцеляції та інших явищ експресивного синтаксису, описано семантико-інтонаційні особливості парцельованих одиниць, виявлено залежність реченнєвих моделей від вакантної та дублюючої позицій парцельованого елемента, від позиції речення, яке зазнає парцеляції в межах складної структури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.51-22
Шифр НБУВ: РА316906 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Мацюк Г.П. 
Кодифікація української мови в галицьких граматиках першої половини ХІХ ст.: Автореф. дис.... д-ра філол. наук: 10.02.01 / Г.П. Мацюк ; Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні НАН України. — К., 2002. — 32 с. — укp.

Висвітлено теорію та практику граматичної кодифікації на основі галицьких граматик першої половини ХІХ ст., які розглянуто в широкому контексті дескриптивних і прескриптивних праць XVI - ХІХ ст. Доведено, що українська граматична традиція XVI - XVII ст., ідеї західноєвропейського граматичного раціоналізму та слов'янського порівняльно-історичного мовознавства, граматичний опис національних літературних мов, мовознавче знання про українську мову вплинули на становлення теорії граматичної кодифікації, яку відображає обгрунтування граматичної правильності літературної мови та відбір лінгвістичних характеристик кодифікованих норм. Розкрито практику кодифікації крізь призму літературного чинника та встановлення характеру граматичних норм на відповідність їх одній із підсистем загальнонародної української мови. Проаналізовано значення результатів для історії української літературної мови, історії та теорії граматики, історії української лінгвістики. Розроблено теоретичну модель опису поняття "граматична кодифікація" (як єдність загальнодескриптивної та частководескриптивних теорій).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4г + Ш141.4-0
Шифр НБУВ: РА321545

      
18.

Михайлова Т.В. 
Семантичні відношення в українській науково-технічній термінології: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Т.В. Михайлова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2002. — 20 с. — укp.

Вивчено семантичні відношення в українській науково-технічній термінології (УНТТ) на матеріалі словників, виданих у 90-ті рр. XX - на початку XXI ст. Уточнено деякі загальнолінгвістичні поняття ("семантика терміна", "полісемічні відношення", "синонімічні відношення", "антонімічні відношення", "омонімія у термінології"). Вперше у вітчизняному мовознавстві семантичні відношення в УНТТ на сучасному етапі досліджено у порівнянні з такими ж відношеннями у загальновживаній мові. Уведено до наукового обігу поняття "омонімічна група у термінології", "термінологічне синонімічне об'єднання", "термінологічна антонімічна пара". Описано регулярні моделі термінологічної багатозначності, подано структурно-семантичну характеристику термінів полісемантів, омонімічних груп, синонімічних об'єднань, антонімічних пар на матеріалі науково-технічної термінології. Виявлено співвідношення семантичних розрядів і полісемії, омонімії, синонімії та анатомії в УНТТ. Проаналізовано особливості відображення семантичних відношень між українськими науково-технічними термінами у термінологічних і загальномовних словниках 90-х рр. XX - початку XXI ст. різного типу. Наведено рекомендації щодо подальшого зменшення кількості полісемічних і синонімічних термінів науково-технічної галузі знання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-34 + Ж в4
Шифр НБУВ: РА319283 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
19.

Остроушко О.А. 
Семантико-синтаксична структура текстів українських замовлянь: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / О.А. Остроушко ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2002. — 22 с. — укp.

Визначено, що текст - складне семантичне, структуроване за певними зразками й правилами мовне утворення, яке характеризується інформативністю, зв'язністю, цілісністю, відносною завершеністю та спрямоване на виконання певного комунікативного завдання. Вперше в українському мовознавстві розглянуто магічну функцію мови як використання мови в особливій - сакральній - сфері буття народу; на прикладі українських замовлянь показано аспекти реалізації даної мовної функції. Обгрунтовано поділ текстів українських замовлянь на однофразові й кількафразові, описано головні типи та варіанти семантико-синтаксичних структур українських заговірних текстів. Тексти українських замовлянь проаналізовано у тісному зв'язку їх структурних, семантичних, функціональних, комунікативно-прагматичних властивостей із залученням даних інших гуманітарних наук (фольклористики, філософії, релігієзнавства та ін.).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-22 + Ш3(2=(УК)-633.5 +
Шифр НБУВ: РА322523

      
20.

Каракуця О.М. 
Фразеологізми української мови з компонентом "душа" (структурно-семантичний, ідеографічний, лінгвокультурологічний аспекти): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / О.М. Каракуця ; Харк. держ. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2002. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-33
Шифр НБУВ: РА318603 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського