Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (10)Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (132)Реферативна база даних (847)Книжкові видання та компакт-диски (840)Журнали та продовжувані видання (16)
Пошуковий запит: (<.>K=ГРАМАТИК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 91
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Кондратенко В.О. 
Аксіоматичні моделі і методи проектування лінгвістичних трансляторів: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.05.03 / В.О. Кондратенко ; НАН України. Ін-т кібернетики ім. В.М.Глушкова. — К., 2001. — 16 с. — укp.

Досліджено актуальні питання розробки аксіоматичних моделей і методів проектування лінгвістичних трансляторів у системах логічного програмування. Зокрема, запропоновано методи перетворення правил довільних граматик на адекватні формули логічних обчислень, що дозволяє реалізувати фази компіляції відповідних умов за допомогою методу резолюцій. Сформульовано та доведено достатні умови завершеності фаз синтаксичного аналізу та переведення. Досліджено узагальнені моделі методу резолюцій і алгоритму уніфікації в рамках математик, відмінних від категорії множин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.5-018
Шифр НБУВ: РА314190 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Воловик Н.І. 
Внесок В.І.Масальського у становлення і розвиток методики російської мови в Україні: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.02 / Н.І. Воловик ; Ін-т педагогіки АПН України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Розглянуто життєвий шлях і науково-педагогічну діяльність ученого, визначено чинники, що сприяли формуванню та становленню лінгводидактичної концепції В.І. Масальського, зокрема, вивчення теоретичних праць з методики, аналіз історичної методичної спадщини, дослідження процесу паралельного викладання української та російської мов у школах України, вивчення й узагальнення передового досвіду викладання мови. Проаналізовано методичну спадщину вченого та висвітлено лінгводидактичну концепцію навчання російської мови в школах України, основою якої є розглянуті вченим теоретичні загальні питання методики, зокрема, наукові засади методики, завдання методики як науки, питання принципів, методів і прийомів викладання російської мови у школі, у якій розглянуто системні зв'язки вивчення граматики, опанування правопису та розвитку мовлення учнів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш1 г(4УКР)6 д Масальський В.І. + Ш141.12-912 г
Шифр НБУВ: РА371505 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Делюсто М.С. 
Граматика говірки у світлі тексту: автореф. дис. ... канд. філол. наук: 10.02.01 / М.С. Делюсто ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Вперше в україністиці здійснено опис морфологічної системи окремої української говірки на базі розробленої методики її дослідження на підставі свідчень діалектних текстів. Обгрунтовано принцип системності у вивченні граматики українських діалектів, розкрито функціональний і комунікативний аспекти її аналізу. Висвітлено можливості застосування інваріантної моделі-матриці для опису всіх частин мови говірки. Проаналізовано функціонування лексико-граматичних розрядів і граматичних категорій у межах частин мови. Встановлено центральні та периферійні морфологічні явища у діалектній системі на основі частотності їх уживання. Виявлено функціональну лакунарність як особливий маркер діалектної словозміни й охарактеризовано її типи. Створено модель опису морфологічного рівня діалектів, яка може бути використана у дослідженні інших українських говірок межиріччя Дністра та Дунаю. Встановлено, що граматичну систему наддунайської говірки визначає історичний розвиток української мови, а не вплив сусідніх говірок. Упорядковано діалектну текстотеку, що є джерелом подальшого дослідження інших мовних рівнів говірки с. Шевченкове Кілійського району Одеської області.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-21 + Ш141.14-671 +
Шифр НБУВ: РА370045 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Миронова В.М. 
Граматичні особливості латинської актової мови XV-XVI ст. в Україні (на матеріалі гродських і земських судових актів Галицької, Сяноцької, Перемишльської і Львівської адміністративних округ Галицької Русі): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.14 / В.М. Миронова ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 16 с. — укp.

Дисертацію присвячено системному дослідженню морфології та синтаксису актової латинської мови, яка вживалася на території Галицької Русі (ХV-ХVI ст.). Застосовано метод зіставного аналізу, який дозволив встановити зміни в граматиці актової латини, зумовлені україно-латинським білінгвізмом судових писарів. Встановлено, що граматична система латинської актової мови ХV - ХVI ст. в Україні є наслідком інтерференційного поєднання латинської та староукраїнської граматик. Лінгвістичний аналіз виявив взаємозв'язок мовних рівнів у становленні ієрархії мовної системи: зміни граматичних характеристик розглядаються в аспекті взаємодії граматичних значень словоформ із їх синтаксичними функціями. Доведено визначальну роль синтаксичного фактора у зміні морфологічних характеристик латинських словоформ. Встановлено, що частиномовна парадигматика актової латини характеризується змінами як у формальній, так і у функціональній площинах організації мовного знака, причому ці інтерференції є поєднанням різних за походженням форм і функцій. Запропоновано систематизований опис синтаксичної системи актової латини як в аспекті структурної організації різних типів синтаксичних структур, так і в аспекті частиномовної характеристики головних та другорядних членів речення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш146.1-06

Рубрики:

      
5.

Фуджу Халид Ісса Мохамед 
Засоби побудови прикладної експертної системи на базі трикомпонентної моделі знань: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.23 / Фуджу Халид Ісса Мохамед ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2004. — 19 с. — укp.

Уперше запропоновано модель подання знань про Ієрархічний зв'язок компонент проектованої системи та структуру проекту певної системи (інформаційної, програмної, цифрової) у вигляді графової продукції. Удосконалено трикомпонентну модель подання знань, складовими частинами якої є граматика, числення предикатів та продукційна система, що узгоджує різні моделі знань. Удосконалення полягає у заміні граматики на синтаксично кероване визначення, що дає змогу більш ефективно проводити семантичний аналіз мовних конструкцій. Розвинуто метод виведення у компонентах використовуваної моделі знань, а саме: запропоновано виведення у синтаксично керованому визначенні проводити без глухих кутів під управлінням характеристичного скінченного автомату. Дістав подальшого розвитку процес логічного виведення. Завдяки структуризації, що базується на лексичному перетворенні імен предикатів логічної бази знань, досягнуто скорочення часу виконання логічного виведення у численні предикатів з використанням функцій як термінів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.51-01 +
Шифр НБУВ: РА334953

Рубрики:

      
6.

Божеску М.Г. 
Інгресія та інхоативність як кореляти зачинної фазовості у сучасній англійській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / М.Г. Божеску ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено інгресію та інхоативність як складові зачинності. Визначено їх місце в аспектуально-темпоральній парадигмі сучасної англійської мови. Проведено моделювання функціонально-семантичного поля (ФСП) зачинності, а також досліджено специфіку сполучуваності дієслів даного ФСП. У процесі системного аналізу встановлено, що концепт зачинності представлений ФСП фазовості. На базі принципів корпусної лексичної граматики та структурно-семантичного аналізу досліджено комбінаторні властивості інгресивних дієслів (на прикладі begin і start) і копулятивних інхонативних дієслів (на прикладі become, grow, get, turn, come, fall, make та go ). На підставі результатів проведеного аналізу доведено, що сполучуваність навіть семантично максимально наближених лексичних одиниць семантично та граматично вмотивована.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-2 +
Шифр НБУВ: РА350246

Рубрики:

      
7.

Бабич Б.В. 
Інтерпретаційна модель формально-синтаксичних структур української мови: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Б.В. Бабич ; НАН України. Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні. — К., 2000. — 15 с. — укp.

Розроблено модель формально-синтаксичних структур української мови, яка пояснює варіативність порядку слів та синтаксичну деривацію синонімічних мовних конструктів та їх можливу конструктивну та дериваційну омонімію. Проведено експериментальну оцінку різних форматів представлення синтаксичних структур (тобто систем складників, дерев залежностей, систем синтаксичних груп тощо) і визначено, що жоден з даних форматів не є повністю адекватним для аналізу неконфігураційного порядку слів в українській мові і задовільного представлення циклічних, омонімічних та похідних ( у плані синтаксичної деривації) конструктів. Було запропоновано розширення формату систем складників, що підвищує точність аналізу українських формально-синтаксичних структур, порівняно з альтернативними генеративно-трансформаційними моделями. Особливу увагу приділено проблемам моделювання синтаксичних структур засобами формальної граматики поєднання дерев та моделюванню механізмів, що спричинюють глобальну омонімію мовних конструктів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-22
Шифр НБУВ: РА307785 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Литвинов О.А. 
Інформаційна технологія класифікації клінічних діагнозів на основі семантико-синтаксичної моделі: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.09 / О.А. Литвинов ; НАН України, М-во науки і освіти України. Міжнар. наук.- навч. центр інформ. технологій та систем. — К., 2008. — 21 с. — укp.

Вперше на підставі дослідження існуючих медичних термінологічних систем визначено основні вимоги щодо їх формування. Виявлено фактори, що впливають на впровадження медичних термінологічних систем у лікувальні заклади України. Розроблено формальну модель клінічного діагнозу, описано її семантичну та синтаксичну складові з використанням формальної граматики та дескрипційної логіки. Вперше на базі сформованої моделі створено концептуальну модель класифікації клінічних діагнозів на підставі фреймового й об'єктивно-орієнтованого підходів до опису знань, а також її даталогічну модель для зберігання в реляційній базі даних. Розроблено механізм взаємодії даної класифікації зі стандартними термінологічними системами. З застосуванням метаінформаційного підходу на засадах шаблону захисту від варіацій удосконалено технологію проектування аналітичної підсистеми та підсистеми статистики госпітальної інформаційної систем. Вперше здійснено реалізацію нової технології класифікації клінічних діагнозів у госпітальну інформаційну систему.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)21 л74 с21 + Р34 с21 +
Шифр НБУВ: РА356291

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Музика Д. В. 
Інформаційна технологія створення графічних засобів захисту документів з використанням стеганографічних методів: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.13.06 / Д. В. Музика ; Укр. акад. друкарства. — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено розробку інформаційної технології, яка призначена для формування графічних засобів захисту документів і цінних паперів з використанням стеганографічних методів, завдяки яким стало можливим формувати графічні засоби захисту таким чином, щоб вони відповідно вимог технологічних процесів, які їх використовують. На підставі логічних методів опису систем захисту документів побудовано математичні моделі таких систем, що дозволило дослідити процеси використання документів з відповідними системами захисту. Оскільки, основною небезпекою для документів є атаки, які полягають у підробці, чи фальсифікації документу, то основною процедурою захисту документів є процедура контролю на всіх етапах їх використання. Досліджено моделі, які описують графічні образи, що використовуються для захисту документів. Такі моделі базуються на використанні формальних граматик і теорії графів. Розглянуто методи формування окремих фрагментів графічних образів, які укриваються, на підставі використання стеганографічних принципів і методів коректного відновлення скритих фрагментів у процесі контролю відповідних документів. Розроблено метод синтезу моделей графічних засобів захисту на підставі використання теорії ігор.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.40 + М894
Шифр НБУВ: РА375740 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Калько М.І. 
Категорія аспектуальності в сучасній українській літературній мові: автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.01 / М.І. Калько ; НАН України; Ін-т укр. мови. — К., 2009. — 40 с. — укp.

Розглянуто функціонально-семантичний аналіз категорії аспектуальності. На основі функціональної граматики встановлено основні закономірності категоризації аспектуальної семантики, її класифікації та репрезентації в сучасній українській літературній мові. Категорію аспектуальності вперше в лінгвоукраїністиці репрезентовано як динамічний багатоплановий феномен, специфіку якого визначає взаємодія граматичного рівня, представленого категорією виду, з екстралінгвальним, онтологічним, прихованограматичним, парадигматичним, синтагматичним, прагматичним, епідигматичним та іншими аспектуальними рівнями. З'ясовано онтологічну природу та лінгвістичний статус категорії аспектуальності. Розроблено комплексну діагностику аспектуальних класів українського дієслова: термінативів, або здійсненників; активітивів, або діяльників; стативів, або стативників; евентивів, або подійників; релятивів, або відносників. Обгрунтовано поняття аспектуального партнерства і встановлено його типи: суто видове, функціонально-видове, уявно-видове, аспектуально-акціональне, акціональне. Запропоновано експериментальний короткий аспектологічний словник, в якому до інтернаціональних термінів подано українські відповідники.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-2 +
Шифр НБУВ: РА367977

Рубрики:

      
11.

Кравцова О. О. 
Категорія суперлативності англійського прикметника: функціональний та дискурсивний аспекти: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / О. О. Кравцова ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Зазначено, що використання функціонального підходу дозволило представити категорію суперлативності як цілісну систему (функціонально-семантичне поле) в єдності її елементів, що пов'язані загальним семантичним змістом і функцією, та виявило закономірності взаємодії граматики й лексики. У центрі поля суперлативності - найвищий ступінь порівняння прикметників (відносний суперлатив та його різновиди: власне-суперлативне, включно-суперлативне й обмежувально-суперлативне значення), що передає найвищий ступінь вияву ознаки, а на периферії - абсолютний суперлатив (елатив), який позначає істотне перевищення або недосягнення "норми". Дискурсивне дослідження категорії суперлативності дозволило виявити тісний зв'язок суперлативності з іншими семантичними категоріями - об'єктивними категоріями якості, кількості, міри ознаки та градуальності і з суб'єктивно-прагматичними категоріями експресивності, емотивності, образності й оцінки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-212.2
Шифр НБУВ: РА381981 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Мейтус В.Ю. 
Категорні методи в теорії мовних перетворювачів: автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.05.03 / В.Ю. Мейтус ; НАН України. Ін-т кібернетики ім. В.М.Глушкова. — К., 2008. — 27 с. — укp.

Розроблено, досліджено та використано нові методи в теорії мовних перетворювачів, які застосовуються під час вирішення проблем, пов'язаних з різними напрямками інформатики, а також теорії та практики моделювання систем. Розроблено методологію використання теоретико-категорних форм для дослідження проблем теорії формальних мов і перетворення мовної інформації. Ця методологія дозволяє здійснювати категорне подання синтаксису та семантики мов, побудову категорних автоматів, аналіз проблем обчислюваності категорій. Запропоновано декілька різних варіантів мовних перетворювачів, які використовують різні схеми пам'яті. Розроблено метод категоріальних систем, що дозволяє послідовно будувати перетворювачі з заданими ознаками та досліджувати їх особливості. Вирішено проблему розв'язуваності існування несинхронного скінченного перетворювача, який відображає одну регулярну мову на іншу. У загальному вигляді вирішено проблему еквівалентності детермінованих магазинних автоматів, що дозволило вирішити певні інші проблеми, які належать до різних напрямків теоретичної інформатики - теорії мов, схем програм, теорії формальних граматик. Розроблено методологію застосування мовних перетвоювачів до проблем автоматизації проектування систем управління, пов'язаних з задачами моделювання систем і формалізацією процесів автоматизованої обробки інформації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З973-018.210 +
Шифр НБУВ: РА356973

Рубрики:

      
13.

Цалай-Якименко О.С. 
Київська школа музики XVII ст.: київське пініє, київська нота, київська граматика: Автореф. дис... д-ра мистецтвознав.: 17.00.03 / О.С. Цалай-Якименко ; Нац. муз. акад. України ім. П.І.Чайковського. — К., 2004. — 45 с. — укp.

Висвітлено один з вершинних етапів розвитку музичної культури України, яка сформувалася на основі снитезу слов'яно-греко-латинських традицій та представлена новими типами музичної творчості, нотації, педагогіки. Вперше в музичній медієвтиці цілісно розглянуто комплекс основоположних засобів формотворення у жанрі сакральної монодії (лад, метрику, ритміку). Запропоновано методи стилістичної ідентифікації її національних різновидів (київського, болгарського, грецького співів). З'ясовано механізми сучасного прочитання давньої релятивної нотоції. Відтворено процес становлення нової музичної педагогіки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ313(4УКР-2К)3-2 + Щ313(4УКР-2К)3-44 + Щ311
Шифр НБУВ: РА330814

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
14.

Гучко Г.І. 
Кирило-Мефодіївська традиція в українській духовній культурі (ІХ - перша половина ХІХ ст.): Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / Г.І. Гучко ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2005. — 18 с. — укp.

Висвітлено специфіку становлення та утвердження української культурно-філософської ідентичності на основі Кирило-Мефодіївської традиції в українській духовній культурі протягом IX - першої половини XIX ст. Досліджено особливості її прояву в епоху княжої Русі у процесі утвердження християнської релігії та морально-етичного характеру світосприйняття та філософування, відображеного у перекладних і писемних пам'ятках. Зазначено, що у період першого культурно-національного відродження (XVI - XVII ст.) Кирило-Мефодіївська традиція сприяла формуванню етнічно-національної самосвідомості на основі збереження мови та власної культури, про що свідчить діяльність Острозького осердеку, Івана Вишенського, поява перших граматик і словників слов'янської мови. Досліджено прояви основної духовної культурної традиції України в XVIII - XIX ст. у процесі утвердження національної ідеї у діяльності "Руської трійці", Кирило-Мефодіївського товариства, творчості І.Котляревського, Т.Шевченка, Г.Квітки-Основ'яненка, М.Костомарова та П.Куліша.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)4/5 + Ф055.256(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА335499

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Карнаух Т.О. 
Класи функцій та чисел, що визначаються трансформаційними та генеруючими моделями обчислень: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.08 / Т.О. Карнаух ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 16 с. — укp.

Досліджено властивості граматик з нестираючою стековою пам'яттю (зокрема доведено рекурсивність відповідних мов). Побудовано гніздові стекові генератори, що обчислюють трансцендентні числа. Доведено достатню умову, за виконання якої всюди визначено дійсну функцію, задану монотонною послідовністю неперервних систем кубиків, і може бути заданою строгим реалом. Для неперервної всюди визначеної дійсної функції у термінах класичного аналізу одержано необхідні та достатні умови того, що її можна задати строгим реалом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В127.3,0 + З973-018 +
Шифр НБУВ: РА339824

Рубрики:

      
16.

Марушкевич І.М. 
Кодифікація української літературної мови в першій третині ХХ ст.: правописні і граматичні норми та їх текстова реалізація: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / І.М. Марушкевич ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка, Ін-т філол. — К., 2009. — 18 с. — укp.

Досліджено основні тенденції та закономірності становлення правописного та граматичного кодексів української літературної мови у першій третині XX ст., проаналізовано особливості реалізації кодифікованих у них норм у текстах публіцистичного та художнього стилів, а також лексикографічних працях. Визначено основні чинники лінгвокодифікації, розкрито специфіку лінгвістичної свідомості мовознавців першої третини XX ст., досліджено вплив на її формування ідей романтизму та позитивізму, мовної практики Т. Шевченка. Показано роль у даному процесі українських шкіл, театрів, православного духовенства, україномовної періодики. Проаналізовано проблеми становлення правописного кодексу української літературної мови, висвітлено історію формування правописів 1918, 1921 та 1928 рр., розкрито їх особливості. Розглянуто шляхи вирішення основних дискусійних питань орфографії у контексті тогочасної мовної практики. Проаналізовано особливості граматичної кодифікації української літературної мови, зокрема, розглянуто проблеми виокремлення, опису та термінологічного позначення лексико-граматичних класів слів у граматиках різних типів, дискусійні питання відмінювання та вживання окремих частин мови, а також синтаксичної кодифікації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-611 +
Шифр НБУВ: РА368781

Рубрики:

      
17.

Мацюк Г.П. 
Кодифікація української мови в галицьких граматиках першої половини ХІХ ст.: Автореф. дис.... д-ра філол. наук: 10.02.01 / Г.П. Мацюк ; Ін-т мовознав. ім. О.О.Потебні НАН України. — К., 2002. — 32 с. — укp.

Висвітлено теорію та практику граматичної кодифікації на основі галицьких граматик першої половини ХІХ ст., які розглянуто в широкому контексті дескриптивних і прескриптивних праць XVI - ХІХ ст. Доведено, що українська граматична традиція XVI - XVII ст., ідеї західноєвропейського граматичного раціоналізму та слов'янського порівняльно-історичного мовознавства, граматичний опис національних літературних мов, мовознавче знання про українську мову вплинули на становлення теорії граматичної кодифікації, яку відображає обгрунтування граматичної правильності літературної мови та відбір лінгвістичних характеристик кодифікованих норм. Розкрито практику кодифікації крізь призму літературного чинника та встановлення характеру граматичних норм на відповідність їх одній із підсистем загальнонародної української мови. Проаналізовано значення результатів для історії української літературної мови, історії та теорії граматики, історії української лінгвістики. Розроблено теоретичну модель опису поняття "граматична кодифікація" (як єдність загальнодескриптивної та частководескриптивних теорій).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4г + Ш141.4-0
Шифр НБУВ: РА321545

      
18.

Ткаченко О.П. 
Курйозна поезія в українській бароковій літературі: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / О.П. Ткаченко ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертація - перше спеціальне дослідження, присвячене вивченню цілісної системи жанрів української курйозної поезії. Встановлено, що курйозна поезія належить до епіграматичного виду, найпоширеніший термін на її позначення в давньоукраїнських поетиках - "epigramma artificiosum" ("мистецька епіграма"). В основі курйозної поезії лежить синтез літератури й мистецтв: шрифту, графіки, музики, а також наук: арифметики, граматики, астрономії, риторики, які й створюють художню специфіку її жанрів. Курйозна поезія проаналізована в основних аспектах барокового розуміння сутності художнього слова: буквального смислу, естетики та езотеричної символіки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)3-335

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Щербина Р.А. 
Латинськомовна історіографія в Україні середини XVII ст. як мовно-культурне джерело (на матеріалі хронік про Визвольну війну українського народу 1648 - 1657 років): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.14 / Р.А. Щербина ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка, Ін-т філол.. — К., 2005. — 19 с. — укp.

Здійснено системний аналіз морфологічних і синтаксичних особливостей латинської мови хронік про Визвольну війну українського народу 1648 - 1657 рр. На підставі використання методу зіставного аналізу установлено зміни в граматиці історіографічної латинської мови, зумовленої українсько- або польсько-латинським білінгвізмом авторів хронік. Встановлено, що граматична система латинської історіографічної мови є наслідком поєднання латинської та староукраїнської граматик. Зміни граматичних характеристик розглянуто в аспекті взаємодії граматичних значень словоформ із їх синтаксичними функціями. Доведено визначальну роль синтаксичного чинника у зміні морфологічних характеристик латинських словоформ, встановлено їх формально-функціональні характеристики. Запропоновано систематизований опис синтаксичної структури історіографічної латини в аспекті частиномовної характеристики головних і другорядних членів речення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш146.13-06 + Ш146.13-70 +
Шифр НБУВ: РА343269

Рубрики:

      
20.

Федоренко О.І. 
Лексична сполучуваність компонентів сталих дієслівно-субстантивних виразів типу Ito give a smile, to have a look, to make a suggestionD у сучасній англійській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.І. Федоренко ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2004. — 24 с. — укp.

Досліджено специфіку та закономірності лексичної сполучуваності компонентів сталих дієслівно-субстативних словосполучень нефразеологічного характеру - фразеоматичних комплексів (фразем) типу to give a smile, to have a look, to make a suggestion у сучасній англійській мові. Базуючись на принципах корпусної лексичної граматики досліджено комбінаторні властивості дієслів широкої семантики do, give, get, have, keep, make, put, take у складі сталих дієслівно-субстативних словосполучень. Уперше встановлено семантичний об'єм іменників, які сполучаються зі вказаними широкозначними операторами. Розглянуто основні типи парадигматичного зв'язку, в якому перебувають сталі словосполучення внаслідок лексичної варіантності дієслівних компонентів (сполучення-синоніми та сполучення-конверсиви). На підставі аналізу доведено, що сполучуваність компонентів сталих дієслівно-субстативних виразів лексично та семантично мотивована: заповнення позиції іменного компонента програмується набором змістових ознак дієслова.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-314 +
Шифр НБУВ: РА329513

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського