Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (11)Реферативна база даних (207)Книжкові видання та компакт-диски (230)Журнали та продовжувані видання (4)
Пошуковий запит: (<.>A=ПОПЕЛ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 19
Представлено документи з 1 до 19

      
1.

Попельницька О.О. 
Київський Поділ ХVII - ХVIII ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.04 / О.О. Попельницька ; НАН України. Ін-т археології. — К., 2002. — 19 с. — укp.

З використанням нових джерел досліджено процес і періодизацію формування міського простору Подолу, його адміністративний поділ, планування та історичну топографію. Встановлено, що у XVIII ст. міська територія вийшла за межі "подільського трикутника" шляхом приєднання передмість, що супроводжувалося спорудженням нової лінії укріплень. Зазначено, що адміністративно місто поділялось на юридики, основною територіальною одиницею яких до кінця XVIII ст. був церковний прихід. Основним компонентом міського простору залишалася забудова, головним елементом якої була садиба. Зроблено висновок, що на рубежі XVIII - XIX ст., під дією негативних чинників суспільного, економічного та політичного характеру, Поділ втратив провідні позиції у міській системі та поступався Печерську і Верхньому Києву.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр-2К)46
Шифр НБУВ: РА317587 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Попельнюх Н.О. 
Математичне та комп'ютерне моделювання двовимірних задач розподілу ресурсів проекту: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.22 / Н.О. Попельнюх ; Харк. держ. техн. ун-т буд-ва та архіт. — Х., 2008. — 19 с. — укp.

Змодельовано та досліджено задачі управління ресурсами проекту за точних вихідних даних з похибкою. Досліджено області припустимих розв'язків задач та їх властивості. Розроблено ідеалізовану оптимізаційну математичну модель задачі розміщення прямокутників у смузі з урахуванням можливості їх розриву як основу моделювання задачі дослідження. Побудовано математичну модель задачі розподілу ресурів інвестиційно-будівельного проекту за точних вихідних даних, що оптимізує їх використання за рахунок можливості розриву некритичних робіт у часі за фіксованого критичного шляху. Побудовано математичну модель задачі розподілу ресурсів проекту за вихідних даних, заданих з похибкою, зумовленою нестабільністё його оточення. Для розв'язання задач розроблено модифікації методу гілок і меж, які передбачають врахування специфіки поставлених задач. Створено методику розподілу ресурсів проекту з використанням методу гілок і меж, що відрізняється від відомих урахуванням можливості розриву некритичних робіт проекту в межах їх резервів часу та за умови фіксованості критичного шляху. Для реалізації поставлених оптимізаційних задач розподілу ресурсів та складання календарних план-графіків виконання робіт розроблено оригінальний програмний продукт.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)310-56 в611 +
Шифр НБУВ: РА360884

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Попелюк Н.О. 
Особливості клінічного перебігу та комплексне лікування гастродуоденальної патології у дітей: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Н.О. Попелюк ; Терноп. держ. мед. ун-т ім. І.Я.Горбачевського. — Т., 2006. — 20 с. — укp.

Вперше на підставі клініко-параклінічних, лабораторних та інструментальних методів обстеження доведено доцільність динамічної оцінки стану слизового бар'єру шлунка у дітей, які страждають на хронічну гастродуоденальну патологію, шляхом визначення вмісту фукози, що не зв'язана з білками, а також в крові та шлунковому слизу. Виявлено підвищення її рівня у шлунковому слизу та зниження у крові відповідно до зростання тяжкості клінічних проявів та ступеня деструкції. Вивчено та зіставлено особливості клінічного перебігу залежно від характеру ендоскопічних та морфологічних змін слизової оболонки шлунка та дванадцятипалої кишки, порушення функції, глибини недостатності місцевого захисту у випадку хронічної гастродуоденальної патологоії у дітей Буковинського та Слобожанського регіонів. На підставі факторного аналізу сформульовано критерії ризику інфікування Helicobacter pylori дітей з хронічною гастродуоденальною патологією. Розроблено й апробовано методику проведення внутрішньопорожнинного електрофорезу у разі захворювань гастродуоденальної зони у дітей. Обгрунтовано доцільність включення до комплексної терапії засобів, що сприяють покращанню функціонування слизового бар'єру з урахуванням його початкового стану.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.413.201.1-52 +
Шифр НБУВ: РА344041

Рубрики:

      
4.

Попельнюк В.В. 
Особливості росту та продуктивності штучних насаджень сосни звичайної на Поділлі: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.03 / В.В. Попельнюк ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Проаналізовано лісивничі властивості сосни звичайної та дуба звичайного. Оцінено площу, яку займають штучні насадження сосни звичайної в різних типах лісу, зокрема у свіжих дібровах Поділля. Охарактеризовано штучні насадження цієї рослини, створені у борах, суборах і судібровах за межами Поділля. Розраховано запас, досліджено вологість підстилки насаджень сосни звичайної всіх вікових груп, інтенсивність мінералізації органічного опаду, вміст поживних речовин у ньому. Визначено вологість і фізико-хімічні властивості грунту, будову коріння сосни та зосередження фізіологічно активних корінців по 10-сантиметрових шарах грунту до глибини одного метра, вологість і вміст поживних речовин у хвої сосни та листях дуба, вологість заболоневої деревини різного віку сосни та дуба, співвідношення за масою наземних органів в 6 - 97-річних дерев сосни у штучних насадженнях, створених у свіжих дібровах. Обраховано запас стовбурової деревини на одиниці площі, визначено товарну структуру та вартість сортиментів стиглих насаджень сосни звичайної та дуба звичайного, створених у борах, суборах, судібровах і дібровах. На підставі аналізу літературних джерел і результатів експериментальних досліджень опрацьовано заходи щодо раціонального використання дібров Поділля.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П381.1-4(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА360958

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Попельнюх О.І. 
Педагогічна і просвітницька діяльність М.О. Корфа в контексті розвитку вітчизняної школи: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / О.І. Попельнюх ; Полтав. держ. пед. ун-т ім. В.Г.Короленка. — Полтава, 2009. — 20 с. — укp.

Проведено науково-теоретичне обгрунтування педагогічної та просвітницької діяльності М.О. Корфа. Виявлено методологічні основи та дидактичні принципи його педагогічної та просвітницької діяльності. Визначено, що головною особливістю діяльності М.О. Корфа є органічне поєднання та взаємовплив теорії та практики освіти. Охарактеризовано модель земської народної школи. Проаналізовано принципи загальнопедагогічних і дидактичних праць ученого. Уточнено комплекс сформульованих М.О. Корфом гуманістичних ідей виховання та навчання особистості, який розвинув наукові положення про втілення в творчості педагога кращих досягнень європейської педагогічної думки, тридицій української народної педагогіки та поглядів вітчизняних педагогів-класиків. До наукового обігу введено маловідомі та невідомі архівні документи та матеріали, що стосуються життя та творчості М.О. Корфа, а також розвитку вітчизняної школи дослідженого періоду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР)51-8 Корф, М.О. +
Шифр НБУВ: РА363406

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Попелюк В. П. 
Правове регулювання відносин контролю у сфері господарювання: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.04 / В. П. Попелюк ; Нац. ун-т "Одес. юрид. акад.". — О., 2011. — 18 с. — укp.

Досліджено поняття та сутність правового регулювання відносин контролю за господарською діяльністю, з'ясовано передумови, цілі та принципи здійснення контролю, правовий статус суб'єктів контролю, зокрема, органів державного контролю. Розкрито системні аспекти вдосконалення законодавств з питань контролю в сфері господарювання. Запропоновано шляхи удосконалення правового регулювання відносин контролю у сфері господарювання: встановлення на законодавчому рівні уніфікованих вимог до змісту нормативних актів, контрольних процедур, обов'язкового закріплення в законах підстав і меж контролю, визначення порядку взаємодії органів, покладення на державний орган центрального рівня державного управління певних функцій моніторингу, які б гарантували ефективний перегляд кількості контролюючих органів та процедур контролю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)071 + Х839(4УКР)920.7
Шифр НБУВ: РА384301 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Попелюшко Р.П. 
Психологічні умови подолання негативної самооцінки в юнацькому віці: автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Р.П. Попелюшко ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено проблему впливу самооцінки на формування особистості молодої людини. Теоретично обрунтовано й емпірично досліджено вплив якісних і кількісних показників самооцінки на формування особистісних характеристик студентів ВНЗ. Обгрунтовано підхід до самооцінки як до динамічної системи. Описано розроблений і апробований комплекс методів дослідження рівнів даного феномену. Установлено загальні й індивідуальні особливості розвитку окремих структурних компонентів системи самооцінки. Описано рівні самооцінки. Відзначено, що результати дослідження дозволяють з'ясувати суть механізму функціонування самооцінки як складової системи регуляції поведінки та діяльності особистості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю952.2 + Ю937.42 +
Шифр НБУВ: РА357408

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
8.

Попелюк О.-М.В. 
Розвиток і становлення топографії гортані в ранньому періоді онтогенезу людини: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / О.-М.В. Попелюк ; Держ. вищ. навч. закл. "Терноп. держ. мед. ун-т ім. І.Я.Горбачевського". — Т., 2009. — 19 с. — укp.

Вивчено особливості закладки, розвитку, динаміки формоутворення гортані у пренатальному періоді онтогенезу й у новонародженої людини. З використанням адекватних морфологічних методів висвітлено становлення та зміну синтопії гортані та суміжних утворень, періоди її інтенсивного й уповільненого росту, критичні періоди, варіанти та можливі вади розвитку. Визначено, що зачаток гортані з'являється в зародків 5,0 - 5,5 мм тім'яно-куприкової довжини у вигляді вентрального випину первинної кишки на межі її глоткового відділу, від якої вона відокремлюється широкою заглибиною. Перебудова епітелію починається на вентральній і бічній стінках зачатка гортані. Внаслідок концентрації мезенхіми відбувається закладка хряпців гортані, а саме: надгортанника - у зародків 11,0 - 13,0 мм, перснеподібного - передплодів 16,6 - 18,0 мм, щитовидного - у передплодів 19,0 - 20,0 мм, черпакуватих - у передплодів 22,0 - 23,0 мм тім'яно-куприкової довжини. Наприкінці п'ятого - на початку шостого місяця хрящі гортані набувають дефінітивної форми. Слизова оболонка гортані вкрита високим циліндричним миготливим епітелієм. Залози слизової оболонки гортані є похідними епітеліальної вистилки. Формування залоз зумовлене процесом вростання епітелію слизової облонки у підслизовий прошарок. Найбільшу їх концентрацію виявлено на передній стінці гортані. Відзначено, що критичними періодами розвитку гортані необхідно важати кінець зародкового та початок передплодового періоду розвитку людини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*693.212*33 + Р685.24 +
Шифр НБУВ: РА365381

Рубрики:

      
9.

Попельнух В.М. 
Температурні напруження в стінах силосів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.01 / В.М. Попельнух ; Полтав. держ. техн. ун-т ім. Ю.Кондратюка. — Полтава, 1999. — 20 с. — укp.

Дисертація присвячена розробці методики розрахунку залізобетонних стін циліндричних силосів на температурні впливи як від зміни температури навколишнього повітря, так і від температури гарячого сипучого матеріалу при його позацентровому розвантаженні та проточному режимі. Установлено й вивчено особливості позацентрового витікання сипучого матеріалу і характер теплопередачі від сипучого до стіни силосу. Встановлено зони підвищеного нагрівання стін силосів, здатних до інтенсивного руйнування з обривом кільцевої горизонтальної арматури внутрішнього ряду. Запропоновано методику оцінки несучої здатності стін силосів, що враховує ступінь їх руйнування. Розроблено конструкцію силосів з розвантажувальними пристроями, що грунтується на керуванні процесом витікання сипучого матеріалу при розвантаженні, обгрунтовано її геометричні параметри. Різультати досліджень упроваджено при реконструкції силосів для гарячого клінкеру на ряді цементних заводів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л455-909-51-08

Рубрики:

      
10.

Попелюшко В.О. 
Функція захисту в кримінальному судочинстві України: правові, теоретичні та прикладні проблеми: автореф. дис... д-ра юрид. наук: 12.00.09 / В.О. Попелюшко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 38 с. — укp.

Проведено комплексне та системне дослідження правових, теоретичних і прикладних проблем функції захисту у кримінальному судочинстві України від витоків (1864 р.) до сьогодення. Розкрито поняття функції захисту як категорії кримінально-процесуального права та процесу, структуру та зміст його складових, обгрунтовано її універсальний характер. Запропоновано новий концептуальний підхід до визначення предмета захисту у кримінальній справі та проаналізовано діяльність адвоката-захисника щодо його встановлення та/чи спростування. Висвітлено, що адвокат-захисник є суб'єктом обов'язку доведення сприятливих для підзахисного обставин справи і його доказова діяльність здійснюється як у формі участі під час проведення слідчих (судових) дій, так і у формі самостійного збирання та подання доказів, на підставі чого висунено та доведено концепцію інституту адвокатського розслідування. Розроблено пропозиції та рекомендації, спрямовані на зміцнення функції захисту у вітчизняному кримінальному судочинстві.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х893.9(4УКР)16 + Х891.9(4УКР)8 +
Шифр НБУВ: РА368755

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Попело О. В. 
Особливості модернізації продуктивних сил в умовах переформатування владних повноважень / О. В. Попело. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка. – Чернігівський національний технологічний університет Міністерства освіти і науки України. – Чернігів, 2019.У дисертації розроблено теоретичні й методичні положення, наукові та практичні рекомендації щодо модернізації продуктивних сил з урахуванням стратегічних орієнтирів регіонального розвитку в умовах переформатування владних повноважень.Систематизовано наявні підходи та досліджено ретроспективу стану продуктивних сил регіонів України в модернізаційному вимірі. Запропоновано методологічні засади реалізації процесів модернізації продуктивних сил. Досліджено ресурсний та науково-освітній потенціал регіонів України, окреслено вектори змістовних характеристик інноваційно-інвестиційної домінанти в регіональному розвитку продуктивних сил, здійснено моніторинг рівня модернізації продуктивних сил та рейтингування регіонів України.Дисертантом окреслено пріоритети науково-технічного розвитку економіки України та розглянуто цільові наукові та науково-технічні програми як форми реалізації пріоритетних напрямів локалізації економічного простору. Розкрито інституціональне ядро функціонування регіональної економіки в умовах посилення конкурентоспроможності, окреслено модернізаційні аспекти просторової організації господарських систем у сучасних умовах, запропоновано стратегію впливу органів виконавчої влади на процеси комплексного територіального розвитку.Ключові слова: модернізація продуктивних сил, регіон, сталий просторовий розвиток, переформатування владних повноважень, децентралізація, деконцентрація, знаннєва економіка, регіональна господарська система, регіональний економічний простір, локалізація економічного простору.^UThesis for a Doctor Degree in Economic Sciences in specialty 08.00.05 –Development of Productive Forces and Regional Economics (subject area – economic sciences). – Chernihiv National University of Technology, Ministry of Education and Science of Ukraine, Chernihiv, 2019. The thesis develops theoretical and methodological provisions, scientific and practical recommendations for productive forces modernization taking into account the strategic landmarks of regional development in the setting of power powers reformatting.The existing approaches are systemized and the retrospective of productive forces state in the regions of Ukraine in the modernization dimension is studied. Methodological bases of productive forces modernization processes are proposed. The resource and scientific and educational potential of the regions of Ukraine are investigated; the vectors of meaningful characteristics of the innovation-investment dominant ideas in regional development of productive forces are outlined; the monitoring of productive forces modernization level and rating of the regions of Ukraine are carried out.The dissertation outlines the priorities of scientific and technical development of the economy of Ukraine and covers the targeted scientific and scientific-technical programs as the forms of realization of priority directions for economic space localization. It reveals institutional core of functioning of the regional economy in the setting of competitiveness strengthening, outlines the modernization aspects of a spatial organization of economic systems in the modern context, offers the strategy of influence of executive bodies on the processes of complex territorial development. Keywords: productive forces modernization, region, sustainable spatial development, reformatting of authoritative powers, decentralization, deconcentration, knowledge economy, regional economic system, regional economic space, localization of economic space.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Попело Ю. В. 
Оптимізація корекції порушень гомеостазу порожнини рота у дітей зі злоякісними пухлинами черевної порожнини / Ю. В. Попело. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота присвячена підвищенню ефективності лікувальнопрофілактичних заходів у дітей зі злоякісними пухлинами черевної порожнини, що отримують цитостатичне лікування, шляхом корекції порушень складових компонентів гомеостазу порожнини рота.^UThe dissertation is devoted to the increase of the effectiveness of treatment andprophylactic measures in children with malignant tumors of the abdominal cavity,receiving cytostatic treatment, by correction of disorders of the components ofhomeostasis of oral cavity.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Шабаровський Б. В. 
Перевірка доказів у кримінальному процесі України / Б. В. Шабаровський. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація є першим комплексним дослідженням питань, пов'язаних із перевіркою доказів у кримінальному процесі України. Дисертація являє собою доктринальний підхід до розуміння перевірки доказів як неодмінного компонента процесуального доказування і розкриття процесуальних можливостей суду, інших суб'єктів доказування із перевірки доказів крізь призму КПК та практики його застосування.У дисертації розкрито зміст і розмежовано поняття перевірки та дослідження доказів, визначено їх значення у відповідних нормах КПК, обґрунтовано, що предметом перевірки доказів є їх належність, допустимість та достовірність, визначено способи перевірки доказів та виокремлено особливості перевірки показань, документів, речових доказів, висновку експерта, доведено, що з'ясування репутації свідка (ч. 2 ст. 96 КПК) суперечить правовій природі перевірки достовірності доказів. Запропоновано удосконалення чинного КПК шляхом доповнення, виключення та внесення змін до окремих його статей, що стосуються перевірки доказів.Сформульовано наукові погляди щодо поняття перевірки доказів як діяльності із з'ясування змісту доказів, зіставлення доказів між собою, збирання нових доказів з метою з'ясування належності, допустимості та достовірності вже наявних доказів. Обґрунтовано, що розмежування між перевіркою та оцінкою доказів варто проводити за чотирма критеріями, а саме: по-перше, що перевірка – це поєднання практичних дій та логічної розумової діяльності, в той час як оцінка – це суто логічна розумова діяльність; по-друге, що оцінка доказів відбувається безпосередньо перед прийняттям владного процесуального рішення, тоді як перевірка передує оцінці; по-третє, що предметом оцінки, на відміну від перевірки, виступають не лише належність, допустимість та достовірність, а й достатність доказів; по-четверте, що перевірку доказів здійснює значно ширше коло суб'єктів, в той час як юридично значиму оцінку доказів здійснюють лише слідчий, прокурор, слідчий суддя та суд.Обґрунтовано, що перевірку доказів мають право здійснювати такі суб'єкти: слідчий, прокурор, підозрюваний, обвинувачений (підсудний), особа, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру, особа, щодо якої вирішується питання про звільнення від кримінальної відповідальності, їхні захисники та законні представники, потерпілий, його представник та законний представник, цивільний позивач, його представник та законний представник, цивільний відповідач та його представник, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, особа, стосовно якої розглядається питання про видачу в іноземну державу (екстрадицію), а також слідчий суддя та суд.Основою дисертації стали нормативно-правові акти, доктринальні праці українських та зарубіжних вчених у галузі кримінального процесу та теорії доказів, вісімдесят дев'ять судових рішень судів усіх інстанцій, а також десять рішень Європейського суду з прав людини, результати опитування сто дванадцяти практичних та науково-педагогічних працівників.Практичне значення дисертації полягає в можливості використання отриманих результатів: як правове обґрунтування внесення змін до КПК; як підґрунтя для подальших досліджень в галузі теорії доказів; як рекомендації суддям, прокурорам, адвокатам, слідчим; як матеріал при розробці відповідного навчально-методичного забезпечення (текстів лекцій, підручників, навчальних посібників) для викладання таких навчальних дисциплін як “Кримінальний процес”, “Теорія доказів”, “Актуальні проблеми кримінального процесу”, “Прокуратура України”, “Адвокатура України” та інші.^UThe thesis is the first comprehensive study of issues related to checking the evidence in the criminal process of Ukraine. The dissertation is the scientific approach to understanding of checking the evidence as integral component of proving and to disclosure of court`s and other subjects` of proving procedural capacity of checking the evidence due to the Criminal Procedure Code of Ukraine and case law.In this thesis the content of checking the evidence is revealed and the concepts of checking and examination the evidence are delineated, their meaning is determined in the relevant provisions of the Criminal Procedure Code of Ukraine. It is substantiated that the subject of checking the evidence is their relevancy, admissibility and credibility, the ways of checking the evidence are determined, the peculiarities of checking testimonies, documents, physical evidence, and expert's opinion are distinguished. It is proved that examanation of the witness reputation (Part 2 of Art. 96 of the Criminal Procedure Code of Ukraine) is contrary to the legal nature of checking the credibility of testimony. It is proposed to improve the current Criminal Procedure Code of Ukraine by supplementing, excluding and amending individual articles relating to checking the evidence.Scientific views have been formulated on the notion of checking the evidence as an activity to clarify the content of evidence, to compare evidence, to collect new evidence in order to ascertain the relevance, admissibility and credibility of evidence already available. It is substantiated that the distinction between checking and evaluation the evidence should be made by four criteria, namely: firstly, that checking is a combination of practical actions and logical thinking, while evaluation is a purely logical activity; secondly, that the evaluation the evidence takes place immediately before making any legally significant decision, whereas checking the evidence is preceded by an evaluation; third, that the object of evaluation, as opposed to checking, is not only relevancy, admissibility and credibility, but also the sufficiency of the group of evidence; fourth, that a much wider range of subjects carry out checking the evidence, whereas only the investigator, the prosecutor, the investigating judge and the court carry out the legally significant evaluation the evidence.It is substantiated that the following subjects are entitled to check the evidence: investigator, prosecutor, suspect, accused (defendant), the person subject to the application of coercive measures of medical or educational character, their defenders and legal representatives, the victim, his/her representative and legal representative, the civil plaintiff, his/her representative and legal representative, the civil defendant and his/her representative, the representative of the legal entity in the proceedings, the person in question for extradition to a foreign country as well as investigating judge and the court.The thesis is based on legal acts, doctrinal works of Ukrainian and foreign scientists in the field of criminal proceedings and the theory of evidence, ninety nine court decisions of courts of all instances as well as ten decisions of the European Court of Human Rights, and the results of a survey of one hundred and twelve practitioners, scientists, and teaching staff.The practical significance of the thesis lies in the possibility of using the obtained results: as a legal justification for amending the Criminal Procedure Code of Ukraine; as a basis for further research in the field of the theory of evidence; as recommendations to judges, prosecutors, attorneys-at-law, investigators; as a material in the development of appropriate educational and methodological support (texts of lectures, textbooks) for teaching such disciplines as “Criminal Process”, “The Theory of Evidence”, “Actual Problems of Criminal Process”, “Prosecution in Ukraine”, “Advocacy in Ukraine” and others.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Попельнюк Т. В. 
Кримінологічна характеристика злочинів, що вчиняються персоналом колоній у сфері виконання покарань / Т. В. Попельнюк. — Б.м., 2021 — укp.

У роботі сформульовано низку доктринальних положень, висновків і рекомендацій, що мають важливе теоретичне та практичне значення. Зокрема, вперше розроблено комплекс науково обґрунтованих заходів, які стосуються підвищення рівня ефективності запобігання кримінальним правопорушенням, що вчиняються персоналом колоній у сфері виконання покарань, які у виді порівняльної таблиці та пояснювальної записки спрямовані в Комітет Верховної Ради України з питань правоохоронної діяльності для використання в роботі при доопрацюванні проєктів законів, які регулюють порядок і умови виконання та відбування покарання у виді позбавлення волі. Здійснено також усебічний науковий аналіз кількісно-якісних показників кримінальних правопорушень, які були вчинені персоналом колоній у сфері виконання покарань України, що дало можливість визначити тенденції розвитку цього суспільно небезпечного явища, а також причини й умови, які йому сприяють. Крім цього, визначено сучасні (2017–2020 рр.) причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних правопорушень персоналом колоній у сфері виконання покарань, основу яких становлять правові прогалини й колізії в галузі кримінально-виконавчого законодавства України, а також розбіжності теоретичного та практичного характеру, що стосуються визначення змісту державної політики у сфері виконання покарань України (кримінально-виконавчої чи пенітенціарної) і практики її реалізації в контексті вимог міжнародного права; сформульовано авторське поняття «персонал колоній як об'єкт запобігання кримінальним правопорушенням у сфері виконання покарань», що дасть можливість на практиці змінити систему добору на службу (роботу) цих осіб, а також якісно підвищити рівень ефективності оперативно-розшукового контролю та кримінологічної профілактики недопущення вчинення ними різноманітних правопорушень і злочинів у цій галузі суспільних відносин.^UThe paper formulates a number of doctrinal provisions, conclusions and recommendations that have important theoretical and practical significance. In particular, for the first time: a set of scientifically substantiated measures has been developed to increase the level of effectiveness of crime prevention committed by colony staff in the field of execution of sentences, which are sent to the Verkhovna Rada Committee on Law Enforcement in Ukraine. when finalizing draft laws governing the procedure and conditions of execution and serving a sentence of imprisonment. In addition, modern (2017–2020) causes and conditions that contribute to the commission of criminal offenses by the staff of the colonies in the field of execution of sentences, based on legal gaps and conflicts in the field of criminal executive legislation of Ukraine, as well as differences in theoretical and of a practical nature concerning the determination of the content of the state policy in the field of execution of punishments of Ukraine (criminal-executive or penitentiary) and the practice of its implementation in the context of the requirements of international law.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Матвійчук М. А. 
Кримінально-виконавче право в працях І. О. Малиновського: історичний аспект / М. А. Матвійчук. — Б.м., 2022 — укp.

У дисертації здійснено комплексний та системний аналіз правових поглядів І. Малиновського на становлення і розвиток кримінально-виконавчого права в Україні на основі наукових праць ученого-правознавця. Розкрито стан висвітлення цієї проблеми у вітчизняній правовій науці, джерельну базу та методологічну основу дослідження. Охарактеризовано основні етапи життєвого шляху, громадської, просвітницької, політичної, науково-педагогічної діяльності І. Малиновського, а також проаналізовано його правові погляди на становлення і розвиток кримінально-виконавчого права в Україні, що дало можливість визначити його місце і роль у вітчизняній науці як історика-правознавця, який за свої наукові праці необґрунтовано зазнавав переслідувань аж до ув'язнення як царським урядом Росії, так і радянською владою, яка до того ж на тривалий час вилучила його наукові праці з наукового обігу. Показано, що методологію досліджень ученого становили у їх системі та взаємозв'язку такі загальнонаукові методи дослідження як діалектичний (поступовості, послідовності, причинності розвитку суспільних явищ, у т. ч. права, їх прогрес), історико-правовий (порівняльно-правовий), формально-догматичний (граматичного та логічного тлумачення правових норм), аналізу, синтезу, аналогії, висунення гіпотез (припущень), а також спеціально-наукові – статистичний і статистико-економічний методи. Але всі вони, якщо є змога, мають застосовуватися з використанням першоджерел. Розглянуто правові погляди І. Малиновського на передумови зародження, взаємопов'язані стадії (етапи) розвитку кримінально-виконавчого права на українських землях в умовах становлення родової громади і розвитку державності на території України в прадавню добу; порядок і умови їх виконання в Київській Русі; висвітлено науковий доробок І. Малиновського щодо розвитку системи кримінальних покарань та практика їх застосування на українських землях у складі Великого князівства Литовського та Речі Посполитої; виокремлено правові погляди І. Малиновського щодо особливостей виконання покарань в Українській козацькій державі за «Правами, за якими судиться малоросійській народ» 1743 р.; показано наукові надбання І. Малиновського щодо виконання кримінальних покарань на українських землях у складі Російської імперії; розкрито проблемні питання формування кримінально-виконавчого права та пенітенціарної політики у перші роки радянської влади в Україні за науковими працями І. Малиновського; дано оцінку правовим поглядам І. Малиновського щодо революційної розправи та напрямів формування післяреволюційного кримінально-виконавчого права; визначено вплив І. Малиновського на становлення радянського пенітенціарного права; охарактеризовано зміст пенітенціарної концепції І. Малиновського та дано їй правову оцінку.^UThe complex and systematic analysis of legal views of I. Malynovskyi on formation and development of criminal executive law in Ukraine on the basis of scientific works of the scientist-lawyer is carried out in the thesis. The state of coverage of this problem in the national legal science, the source base and methodological basis of the research are revealed. The main stages of life, public, educational, political, scientific and pedagogical activity of I. Malynovskyi are described, as well as his legal views on the formation and development of criminal executive law in Ukraine, which allowed to determine his place and role in national science as a historian-lawyer, who was unjustifiably persecuted for his scientific work until his imprisonment by both the tsarist government of Russia and the Soviet authorities, which also removed his scientific works from scientific circulation for a long time. It is showed that the methodology of the scientist included the system of such general scientific methods as dialectical (gradualness, sequence, causality of development of social phenomena, including law, their progress), historical and legal (comparative legal), formal dogmatic (grammatical and logical interpretation of legal norms), analysis, synthesis, analogy, making hypotheses (assumptions), and special scientific statistic and economic method. All of them, when it is possible, must be applied using primary sources. Legal views of I. Malynovskyi on the preconditions of emergence, interrelated stages (phases) of development of criminal-executive law in the Ukrainian lands in the conditions of formation of the tribal community and development of statehood on the territory of Ukraine in ancient times are considered; the procedure and conditions of their implementation in Kyivan Rus; scientific achievements of I. Malynovskyi on the development of the system of criminal punishments and the practice of their application in the Ukrainian lands as part of the Grand Duchy of Lithuania and the Commonwealth are highlighted; legal views of I. Malynovskyi on the peculiarities of the execution of punishments in the Ukrainian Cossack state under the "Rights by which the Little Russian People are judged" of 1743 are distinguished; scientific achievements of I. Malynovskyi in the execution of criminal punishments on Ukrainian lands as a part of the Russian Empire are shown; problematic issues of formation of criminal-executive law and penitentiary policy in the first years of Soviet power in Ukraine according to the scientific works of I. Malynovskyi are revealed; legal views of I. Malynovskyi on revolutionary massacre and directions of formation of post-revolutionary criminal-executive law are assessed; influence of I. Malynovskyi on the formation of Soviet penitentiary law was determined; the content of penitentiary concept of I. Malynovskyi is characterized and given a legal assessment.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Данищук А. С. 
Корекція порушень склепінчастого апарату стопи юних спортсменів, що спеціалізуються в таеквон-До. / А. С. Данищук. — Б.м., 2022 — укp.

У дисертації подано аналіз наявної інформації щодо стану проблеми порушення склепінчастого апарату стопи у юних спортсменів на сучасному етапі; представлено дані про профілактично-корекційні заходи щодо відновлення функціонального стану склепінчастого апарату стопи юних спортсменів; розглянуто питання ролі міофасціальних кінематичних ланцюгів у підтримці фізіологічного стану склепінчастого апарату стопи; подана характеристика комплексу фізичних вправ таеквон-До I.T.F. як основи корекції порушень склепінчастого апарату стопи юних спортсменів 7–8-ми років.Наведено обґрунтованість методів здійснених наукових досліджень, адекватність їх вибору щодо об'єкта, предмета, мети та завдань роботи, доцільність застосування запропонованих методів, описано організацію дослідження і контингент випробуваних. Задля вирішення поставлених у роботі завдань були використані загальноприйняті наукові методи, які містили теоретичний та емпіричний рівні: теоретичний рівень досліджень (аналіз і синтез, узагальнення, індукція та дедукція, моделювання); емпіричний рівень досліджень (опитування; педагогічне спостереження; інструментальні методи дослідження (плантографія з використанням комп'ютерної приставки “DIERS FAMUS” (Німеччина), електронейроміографія з використанням електронейроміографічного комплексу “Нейро-ЕМГ-Микро” (Росія), фотометрія, міотонометрія з використанням міотонометра “SZIRMAI”); педагогічне тестування розвитку рухових здібностей у цілому та технічних елементів таеквон-до зокрема; констатувальний та формувальний етапи педагогічного експерименту); методи математичної статистики.Результати констатувального експерименту визначили необхідність пошуку інноваційних підходів, спрямованих на корекцію порушень склепінчастого апарату стопи юних спортсменів, які спеціалізуються в таеквон-До I.T.F.Дані констатувального експерименту дозволили оцінити показники морфо-функціональних особливостей склепінчастого апарату стопи юних спортсменів, лінійно-кутові показники стопи та біомеханічні властивості скелетних м'язів окремих міофасціальних кінематичних ланцюгів гомілки, що відповідають за підтримку склепінчастого апарату стопи, а також з'ясувати характер рекрутування рухових одиниць переднього і заднього міофасціальних кінематичних ланцюгів гомілки при виконанні різноманітних спортивних вправ таеквон-до, рівень фізичної підготовленості юних спортсменів 7–11-ти років як з порушеннями склепінчастого апарату стопи, так і без його порушень.^UThe dissertation presents an available information analysis on the state of foot arch disorder problem in young athletes at the present stage; data on preventive and corrective measures to restore the foot arch functional state of young athletes are presented; the role of myofascial kinematic chains in maintaining the physiological state of foot arch is considered; the characteristic of a complex of physical taekwon-Do I.T.F. exercises as bases of foot arch disorders correction of young athletes 7–8 year-old is given.The validity of scientific research methods, the adequacy of their choice regarding the object, subject, purpose and objectives of the work, the feasibility of the proposed methods were given, the study organization and the contingent was described. In order to solve the tasks set in the work, generally accepted scientific methods were used, which contained theoretical and empirical levels: research theoretical level (analysis and synthesis, generalization, induction and deduction, modeling); research empirical level (survey; pedagogical observation; instrumental research methods (plantography using the "DIERS FAMUS" (Germany) computer device, electroneuromyography using the electroneuromyographic complex "Neuro-EMG-Micro" (Russia), photometry, myotonometry using a myotonometer "SZIRMAI"); pedagogical testing of motor skills in general and technical elements of taekwon-do in particular; ascertaining and formative stages of the pedagogical experiment); methods of mathematical statistics.The ascertaining experiment results determined the need to find innovative approaches aimed at correcting disorders of foot arch of young athletes specializing in taekwon-Do I.T.F.The ascertaining experiment data allowed to evaluate the indicators of foot arch morphofunctional features of young athletes, foot linear-angular indicators and skeletal muscles biomechanical properties of individual “foot-shin” myofascial kinematic chains, responsible for supporting foot arch apparatus, also to find out the nature of motor units recruitment of anterior and posterior “foot-shin” myofascial kinematic chains while performing various sports taekwon-Do I.T.F. exercises, the level of physical fitness of 7–11 year-old young athletes both with foot arch disorders and without it.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Самойлович А. Г. 
Організаційно-економічне забезпечення цифровізації регіональних економічних систем: автореферат дис. ... д.філософ : 073 / А. Г. Самойлович. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота присвячена поглибленню теоретико-методичних засад та розробці практичних рекомендацій щодо організаційно-економічного забезпечення цифровізації регіональних економічних систем.Важливість цифровізації як процесу економічного розвитку пояснюється функціональним потенціалом інформаційно-комунікаційних технологій до надання цифрових альтернатив у рамках економічних систем різного рівня, що потребують меншого витратного та часового навантаження, забезпечують вивільнення додаткових ресурсів та сприяють покращенню умов розвитку людського капіталу. Саме тому, в контексті забезпечення стабілізації та інтенсифікації розвитку національної економічної системи, актуалізується проблематика створення належних передумов до розвитку та перманентної дифузії процесів цифровізації регіональних економічних систем, враховуючи при цьому, наявні потреби воєнної економіки та перспективного післявоєнного відновлення.Дисертаційну роботу виконано згідно із тематичним планом науково-дослідних робіт Національного університету «Чернігівська політехніка», зокрема «Модернізаційні засади сталого розвитку регіонів України в умовах децентралізації владних повноважень» (№ ДР 0117U004541, 2017-2022 рр.), «Механізми державного управління регіональним розвитком в умовах переформатування владних відносин» (№ ДР 0120U105292, 2020-2025 рр.), «Стратегічне управління підприємствами в умовах післявоєнної відбудови» (№ ДР 0117U004542, 2022-2025 рр.).Метою дисертаційного дослідження є поглиблення теоретичних положень, обґрунтування методичних засад і розробка практичних рекомендацій щодо організаційно-економічного забезпечення цифровізації регіональних економічних систем у сучасних умовах.Об’єктом дослідження є процеси організаційно-економічного забезпечення цифровізації регіональних економічних систем у сучасних умовах.Предметом дослідження є теоретико-методичні та прикладні аспекти організаційно-економічного забезпечення цифровізації регіональних економічних систем.Теоретичну основу та інформаційну базу дослідження склали законодавчі та нормативно-правові акти, фундаментальні праці з теорії регіональної економіки, наукові праці українських та закордонних вчених щодо цифровізації економічних систем національного і регіонального рівнів, дані Державної служби статистики України, статистичних служб інших держав та міжнародних організацій, а також інтернет-ресурси та власні напрацювання авторки.Здійснено апробацію запропонованого методичного підходу оцінки рівня цифровізації регіональних економічних систем, що дало можливість провести ранжування та групування регіонів України як за комплексним показником цифровізації регіональних економічних систем, так і за окремими його складовими та розробити напрями активізації процесів цифровізації.Розроблено модель організаційно-економічного забезпечення надання цифрових послуг в регіонах України, яка базується на імплементації успішної практики країн ЄС і передбачає структурну та управлінську компоненти, що дозволяє забезпечити подальший розвиток цифрових послуг та сприяє їх впровадженню у сфери суспільно-економічного життя.Запропоновано управлінську модель впливу органів влади національного та регіонального рівня на процеси цифровізації у воєнний період, що дозволяє ідентифікувати ключові функціональні ролі владних структур в умовах цифрової трансформації економічних систем різних рівнів на основі гармонізації їх інституційної спроможності забезпечувати розвиток регіонів в умовах запровадження інформаційно-комунікаційних технологій.Розроблено механізм організаційно-економічного забезпечення цифровізації регіональних економічних систем з конкретизацією базових компонентів, зокрема нормативної, організаційної, функціональної та трансформаційної, використання яких дозволяє з урахуванням сучасних викликів цифрової економіки розробити диверсифіковані напрями активізації цифрової трансформації економічних систем регіонального рівня.Практичне значення отриманих результатів полягає в тому, що наукові напрацювання, представлені у дисертаційному дослідженні, розширюють теоретико-методичну базу оцінки впливу цифровізації на розвиток регіональних економічних систем. Конкретні рекомендації можуть бути використані при формуванні коротко- та середньострокових програм розвитку регіону, в аналітичній роботі місцевих органів влади, в управлінській діяльності органів місцевого самоврядування, окремих підприємств та господарських об’єднань.^UThe dissertation is devoted to the deepening of theoretical and methodological foundations and development of practical recommendations for organizational and economic support of digitalization of the regional economic systems.The importance of digitalization as a process of economic development is explained by the functional potential of information and communication technologies to provide digital alternatives within the framework of economic systems of various resources levels that require less cost and time burden, ensure the release of additional and contribute to the improvement of conditions for the development of human capital. That is why, in the context of ensuring stabilization and intensification of the development of the national economic system, the issue of creating proper prerequisites for the development and permanent diffusion of digitalization processes of the regional economic systems, taking into account the existing needs of war economy and prospective post-war recovery, is being brought up to date.The research was carried out in accordance with the thematic research plan of Chernihiv Polytechnic National University, in particular "Modernization principles of the regional sustainable development of Ukraine in the conditions of the authorities’ decentralization" (No. 0117U004541, 2017-2022), "Mechanisms of state management of the regional development in the conditions of reformatting of power relations" (No. 0120U105292, 2020-2025), "Strategic management of enterprises in the conditions of post-war reconstruction" (No. 0117U004542, 2022-2025).The aim of the dissertation is to deepen theoretical provisions, justify methodological principles and develop practical recommendations regarding the organizational-economic support of digitalization of the regional economic systems in modern conditions.The object of the research is the processes of organizational-economic support of digitalization of regional economic systems in current conditions.The subject of the research is theoretical, methodological and applied aspects of organizational-economic support of digitalization of the regional economic systems.The theoretical basis of the dissertation was the works of foreign and Ukrainian scientists on digitization processes at the state and regional levels, materials of special editions within the framework of the EU programs, results of long-term research and the Internet information base.The proposed methodical approach to assessing the digitalization level of the regional economic systems was tested, which made it possible to rank and group the regions of Ukraine both by the comprehensive indicator of digitalization of the regional economic systems and by its individual components, and to develop directions for the activation of digitalization processes.A model of organizational-economic support for the provision of digital services in the regions of Ukraine has been developed, which is based on the implementation of the successful practice of EU countries and provides for structural and management components that allow for further development of digital services and contribute to their implementation in the social and economic spheres.A management model of the influence of the national and regional authorities on digitalization processes in the wartime period is proposed, which allows identifying the key functional roles of government structures in the conditions of digital transformation of economic systems at various levels based on the harmonization of their institutional capacity to ensure the development of regions in the context of the introduction of information and communication technologies.A mechanism for organizational-economic support of digitalization of the regional economic systems has been developed with the specification of basic components, in particular regulatory, organizational, functional and transformational, the use of which allows, taking into account modern challenges of digital economy, to develop diversified directions for the activation of the processes of digital transformation of the regional economic systems.Practical significance of the obtained results is that the scientific developments presented in the dissertation expand theoretical and methodological basis for assessing the impact of digitization processes on the development of the regional economic systems. Specific recommendations can be used in the formation of short- and medium-term programs for the region’s development, in the analytical work of local authorities, in the management activities of local self-government bodies, individual enterprises and business associations.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Павленко М. С. 
Психологічні особливості запобігання мобінгу серед учнів середніх класів: автореферат дис. ... д.філософ : 053 / М. С. Павленко. — Б.м., 2023 — укp.

АНОТАЦІЯПавленко М.С. Психологічні особливості запобігання мобінгу серед учнів середніх класів. Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії з галузі знань 05 «Соціальні та поведінкові науки» за спеціальністю 053 – «Психологія» Хмельницький національний університет. Хмельницький, 2023.У сучасних умовах, з урахуванням зовнішніх викликів, таких як війна та інші небезпечні ситуації, створення безпечного освітнього середовища стає особливо важливим завданням. Це спрямовано на запобігання та протидію негативним наслідкам шкільного насильства, зокрема серед учнів середніх класів.Дослідження явища мобінгу в освітньому середовищі потребує детального вивчення та розгляду в зв’язку з тим, що може мати серйозний вплив на психологічний стан і фізичне здоров’я як учнів, так і педагогічних працівників, призвести до погіршення академічних досягнень учнів та впливати на ефективність у навчанні та вихованні, призвести до створення негативного психологічного клімату в установі, вплинути на загальну атмосферу, сприйняття учнів та педагогічних працівників один одним, а також на загальну безпеку та благополуччя всіх учасників освітнього процесу, вплинути на погляди учнів щодо взаємовідносин, провокувати довготривалі конфлікти. В межах дисертаційного дослідження здійснюється розгляд феномену мобінгу, його видів, причин виникнення та наслідків, психологічна характеристика учасників. Здійснено аналіз міжнародно досвіду впровадження психологічної профілактики мобінгу серед учнів середніх класів. Експериментальне дослідження дало можливість зробити висновок, що серед респондентів більша частина має прояви тривожності, агресії та обирають неконструктивні моделі поведінки під час конфліктних ситуацій, зокрема учні середніх класів, які мають дані показники і порушення самооцінки, займають позицію ізольованого або відторгнутого в учнівському колективі в подальшому стають учасниками (агресорами або жертвами) мобінгу у закладі освіти. Визначено психологічні особливості запобігання мобінгу. Розроблена та апробована програма психологічної профілактики прояву явища мобінгу серед учнів учнів середніх класів, спрямована на роботу з самооцінкою, агресією, тривожністю, розвиток навичок ненасильницького спілкування та констуктивного вирішення конфліктів, емпатії в учнівському колективі. Ефективність програми засвідчила, що під час формувального дослідження серед учнів експериментальної групи достовірне покращення показників (зменшення кількості респондентів з високим загальним рівнем агресії, тривожності, покращення показників самооцінки та статусу у групі, показників конфліктності), тоді як результати критерію Вілкоксона контрольної групи свідчать, що значних змін у ній не відбулося.Надійність і достовірність отриманих результатів забезпечувалася методологічним обгрунтуванням основних положень дисертаційного дослідження, експериментальною перевіркою гіпотези; репрезентативністю вибірки; кількісним та якісним аналізом отриманих результатів. Цінність дослідження полягає у розгляді основних підходів до розуміння психологічної сутності явища мобінгу. Створено авторську програму психологічної профілактики прояву явища мобінгу для учнів середніх класів, що включає теоретичні аспекти розуміння учасниками освітнього процесу явища мобінгу, його структури, видів та характеристики учасників, механізму дії як прояву насильницької поведінки у освітньому середовищі. Представлено практичне підтвердження зменшення високих та середніх рівнів прояву мобінгу після проведення програми психологічної профілактики мобінгу серед учнів середніх класів, яка передбачає особистісний розвиток учнів та формування способів запобігання деструктивним впливам мобінгу у класних колективах закладу освіти. Дослідження показало, що формування та психологічні особливості запобігання мобінгу в освітньому середовищі пов'язані з індивідуальними особистісними рисами, психоемоційним станом учнів середніх класів та специфікою взаємодії між членами колективу. Ефективна профілактика та запобігання мобінгу вимагає комплексного підходу і впровадження змін на індивідуальному, груповому та організаційному рівнях.Зроблені теоретичні та емпіричні узагальнення і висновки можуть бути використані під час просвітницької та профілактичної роботи фахівців соціально-психологічної служби закладу освіти, під час проведення консультативної роботи з педагогічними працівниками, класними керівниками, адміністрацією та батьками учнів школи. Розроблена програма психологічної профілактики мобінгу серед учнів середніх класів може використовуватися соціальними педагогами та психологами з метою профілактики виникнення проявів насильницької поведінки серед учнів. Матеріали наукового дослідження можуть слугувати основою для теоретико-емпіричної розробки наступних дослідницьких напрацювань з даної проблематики.^UABSTRACTPavlenko M.S. Psychological Features of Mobbing Prevention among Middle School Students. − Qualification research (Retaining manuscript rights). Dissertation for a Degree of Doctor of Philosophy (PhD) in Psychology (specialіty 053). – Khmelnytskyi National University, Khmelnytskyi, 2023.In modern conditions, taking into account external challenges such as war and other dangerous situations, creating a safe educational environment becomes an especially important task. This is aimed at preventing and countering the negative consequences of school violence, particularly among middle school students. The study of the phenomenon of mobbing in the educational environment requires detailed examination and consideration due to its potential serious impact on the psychological well-being and physical health of both students and educational staff. It can lead to a deterioration in students' academic achievements, affect the effectiveness of teaching and upbringing, create a negative psychological climate within the institution, influence the overall atmosphere, how students and educational staff perceive each other, and impact the overall safety and well-being of all participants in the educational process. It can also lead to long-lasting conflicts. Within the framework of the dissertation research, an analysis of the phenomenon of mobbing, its types, causes, and consequences, as well as a psychological characterization of participants, is carried out. An analysis of international experience in implementing psychological prevention of mobbing among middle school students has been conducted. The experimental research has led to the conclusion that a significant portion of the respondents exhibit signs of anxiety and aggression and tend to adopt non-constructive behavior patterns during conflict situations. This is especially evident among middle school students who exhibit these indicators and have self-esteem issues, positioning themselves as isolated or rejected within the student community, eventually becoming participants (perpetrators or victims) of mobbing within the educational institution. Psychological features for preventing mobbing have been identified. A program for psychological prevention of mobbing among middle school students has been developed and tested. It is aimed at working on self-esteem, aggression, anxiety, developing non-violent communication skills, and constructive conflict resolution, as well as fostering empathy within the student community. The effectiveness of the program has demonstrated significant improvements during the formative research phase among students in the experimental group, including a decrease in the number of respondents with high overall levels of aggression and anxiety, improvements in self-esteem and social status within the group, and a reduction in conflict indicators. Meanwhile, the results of the Wilcoxon criterion for the control group indicate that significant changes did not occur. The reliability and validity of the obtained results were ensured through methodological justification of the main points of the dissertation research, experimental testing of hypotheses, representative sampling, quantitative and qualitative analysis of the results. The value of the research lies in examining the main approaches to understanding the psychological essence of mobbing. The author has created an original program for psychological prevention of mobbing among middle school students. This program includes theoretical aspects for understanding mobbing by participants in the educational process, its structure, types, characteristics of participants, and the mechanism of action as a manifestation of violent behavior within the educational environment. Practical evidence of the reduction of high and medium levels of bullying after the implementation of the psychological prevention program among middle school students is presented. The program aims at the personal development of students and the formation of methods to prevent the destructive impact of mobbing in school communities. The research has shown that the formation and psychological features of preventing bullying in the educational environment are linked to individual personality traits, the psycho-emotional state of middle school students, and the nature of interactions among group members. Effective prevention and countering of mobbing require a comprehensive approach and the implementation of changes at individual, group, and organizational levels. The theoretical and empirical generalizations and conclusions made can be used in awareness and preventive work by social and psychological service specialists of educational institutions. This can also be useful during counseling with educational staff, class leaders, administration, and parents of students.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Попель В. А. 
Інформаційна технологія підвищення живучості об'єктів критичної енергетичної інфраструктури за фактором управління системою інформаційної безпеки.: автореферат дис. ... д.філософ : 151 / В. А. Попель. — Б.м., 2024 — укp.

Метою дисертаційної роботи є наукове обґрунтування підвищення рівня інформаційної безпеки системи управління комплексом об’єктів критичної енергетичної інфраструктури за рахунок удосконалення підсистеми інформаційної безпеки.У першому розділі дисертації розглянуто методи підвищення рівня інформаційної безпеки на об’єктах критичної інфраструктури, в тому числі об’єднаних в територіальні або галузеві комплекси та зроблено висновок про можливість отримання комплексного ефекту оптимізації витрат ресурсів на забезпечення належного рівня інформаційної безпеки та отримання його підвищення при витратах аналогічного обсягу ресурсів за умови удосконалення системи управління інформаційною безпекою.На забезпечення необхідного рівня інформаційної безпеки на об’єкті критичної інфраструктури впливає низка факторів, зокрема складність інфраструктури, середовище загроз, правила та вимоги відповідності, людські ресурси, технології, необхідність накопичення знань та навчання. Однак вартість незахищеної критичної інфраструктури може бути ще вищою, включаючи фінансові втрати, репутаційну шкоду та навіть втрату життя в деяких випадках. Неприйнятним є шлях економії ресурсів на елементах інформаційної безпеки, в той же час наявні ресурси обмежені і джерела їх отримання мають визначені можливості. Таким чином, в галузі кібербезпеки існує нагальна потреба в отриманні додаткових ресурсів на забезпечення інформаційної безпеки, яку можливо задовольнити за рахунок удосконалення системи управління інформаційною безпекою. Тому розробка кращих правил побудови системи управління інформаційної безпеки, застосування яких дозволяє підвищити рівень інформаційної безпеки без витрати додаткових ресурсів є актуальною задачею.У другому розділі дисертації представлено обґрунтування математичної моделі, що застосовується для оцінки ризиків, характерних для об’єктів критичної інфраструктури.У третьому розділі дисертації наведено аналіз методів визначення показників ефективності системи управління захистом критичної інфраструктури, акцент зроблено на об’єктах критичної енергетичної інфраструктури. Обґрунтовані можливості оптимізації процесів управління ресурсами при забезпеченні належного рівня безпеки об’єктів, наведена розрахункова модель визначення оптимальних витрат на забезпечення параметрів безпеки об’єкту критичної енергетичної інфраструктури. Запропоновано типову структуру системи автоматизованого управління, завданням якої є моніторинг та оцінка поточного стану ризиків системи критичної інфраструктури, підтримка прийняття рішень при управлінні системою безпеки.Четвертий розділ дисертаційної роботи містить результати аналізу ризиків критичної інфраструктури Київського регіону, що базується на основі комп’ютерного моделювання з використанням обраного математичного апарату та реальних даних загроз та стану об’єктів критичної інфраструктури. На основі проведених досліджень і розрахунків розроблено Методику оцінки ризиків критичної інфраструктури, яка застосована при розробці нормативно-правового акту Адміністрації Держспецзв’язку, який має пройти реєстрацію в Міністерстві юстиції України і прийнятий до виконання до кінця 2023 року. Методика містить перелік вимог та опис практик, застосування яких забезпечить виконання чинних вимог безпеки для системи захисту критичної інфраструктури України.Проведене дисертаційне дослідження дозволило отримати наступні нові наукові результати:- вперше розроблено методику оцінювання ефективності системи інформаційної безпеки комплексу об’єктів критичної енергетичної інфраструктури, яка відрізняється від існуючих системою критеріальних показників й алгоритмом обчислення, що дозволяють підвищити рівень захищеності об’єктів, в тому числі в умовах ракетно-дронових ударів по об’єктах критичної енергетичної інфраструктури.- удосконалено математичну модель обчислення загроз для комплексу об’єктів критичної енергетичної інфраструктури в умовах збройного конфлікту, яка відрізняється від існуючих застосуванням апарату нечітких множин, що дозволяє отримати оцінки загроз в умовах апріорної невизначеності засобів ураження об’єктів критичної енергетичної інфраструктури.- отримали подальший розвиток науково-методичні і науковоорганізаційні рекомендації щодо формування оптимальної за складом інформаційного ресурсу підсистеми інформаційної безпеки за рахунок застосування сучасних інформаційних технологій, що дозволяють досягти підвищення рівня інформаційної безпеки для системи автоматизованого управління комплексом об’єктів критичної енергетичної інфраструктури країни.^UThe aim of the dissertation is the scientific justification of increasing the level of information security of the management system of a complex of critical energy infrastructure objects due to the improvement of the information security subsystem.In the first chapter of the dissertation, the methods of increasing the level of information security at critical infrastructure facilities, including those united in territorial or sectoral complexes, are considered, and a conclusion is drawn about the possibility of obtaining a comprehensive effect of optimizing resource costs to ensure the appropriate level of information security and obtaining its increase at costs of a similar amount of resources under the condition of improving the information security management system. A number of factors, including the complexity of the infrastructure, the threat environment, regulations and compliance requirements, human resources, technology, and the need for knowledge and training, affects ensuring the required level of information security at a critical infrastructure facility. However, the cost of unprotected critical infrastructure can be even higher, including financial loss, reputational damage, and even loss of life in some cases. It is unacceptable to save resources on elements of information security, at the same time the available resources are limited and the sources of their receipt have certain capabilities. Thus, in the field of cyber security, there is an urgent need to obtain additional resources to ensure information security, which can be met by improving the information security management system. Therefore, the development of better rules for building an information security management system, the application of which allows you to increase the level of information security without spending additional resources, is an urgent task.The second chapter of the thesis presents the justification of the mathematical model used to assess risks specific to critical infrastructure objects.The third chapter of the dissertation provides an analysis of the methods of determining the performance indicators of the critical infrastructure protection management system, with an emphasis on critical energy infrastructure facilities. Reasoned opportunities for optimization of resource management processes while ensuring the proper level of safety of objects, a calculation model for determining the optimal costs for ensuring the safety parameters of a critical energy infrastructure object are presented. A typical structure of the automated management system is proposed, the task of which is to monitor and assess the current state of risks of the critical infrastructure system, support decision-making in the management of the security system.The fourth chapter of the dissertation contains the results of the risk analysis of the critical infrastructure of the Kyiv region, which is based on computer modeling using the selected mathematical apparatus and real data on threats and the state of critical infrastructure objects.Based on the conducted research and calculations, the Critical Infrastructure Risk Assessment Methodology was developed, which was used in the development of a regulatory act of the State Special Communications Administration, which must be registered with the Ministry of Justice of Ukraine and accepted for implementation by the end of 2023. The methodology contains a list of requirements and a description of practices, the application of which will ensure the fulfillment of current security requirements for the system of protection of critical infrastructure of Ukraine.The conducted dissertation research made it possible to obtain the following new scientific results:- for the first time, a methodology for evaluating the effectiveness of the information security system of a complex of critical energy infrastructure facilities was developed, which differs from the existing system of criteria indicators and a calculation algorithm that allow to increase the level of security in the conditions of missile and drone strikes on critical energy infrastructure facilities.- the mathematical model for calculating threats for a complex of critical energy infrastructure objects in conditions of armed conflict has been improved, which differs from the existing ones by using the apparatus of fuzzy sets, which allows obtaining threat estimates in conditions of a priori uncertainty of the means of damage to critical energy infrastructure objects.- the scientific-methodical and scientific-organizational recommendations regarding the formation of an information security subsystem optimal in terms of the composition of the information resource received further development due to the use of modern information technologies, which allow to achieve an increase in the level of information security for the system of automated management of the complex of objects of the country's critical energy infrastructure.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського