Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (23)Реферативна база даних (814)Книжкові видання та компакт-диски (2356)Журнали та продовжувані видання (900)
Пошуковий запит: (<.>U=Э372.27$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 89
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Євсєєва Т.М. 
Російська православна церква в суспільно-політичному житті України 1917 - 1921 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Т.М. Євсєєва ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2002. — 19 с. — укp.

На підставі аналізу широкого кола архівних джерел досліджено роль Російської православної церкви в суспільно-політичному житті України в 1917 - 1921 рр. Розглянуто сферу церковно-державного життя у взємозв'язку з трансформацією суспільних і національних відносин в імперії та конфліктом між принципово різними типами культур України та Росії в єдиному православному просторі. Обгрунтовано, що історико-канонічна інтерпретація ролі й місця Київської митрополії в концепціях створення націй сформувала в українському суспільстві дві різні ідентичності: українську та православну, а також російську та православну. Їх зіткнення у православному просторі імперії постійно провокувало перманентний культурний конфлікт, який за складних політичних умов переростав у кризу національної ідентичності. Підкреслено, що глибокий і тривлий конфлікт двох православних культур відбився в 1917 - 1921 рр. на результатах боротьби українців з створення помісної церкви. Наведено ствердження, що саме спосіб визначення (або інтерпретації) національно-конфесійної ідентичності був для опонентів основним аргументом для обгрунтування автокефальної або централізаторської позицій. Зазначено, що у поєднанні з нестійкістю української державності невизначеність у національно-конфесійній сфері призвела до поразки національно-церковного руху в Україні та сприяла його дискредитації патріархом у православному світі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-7 + Э372.27-36 +
Шифр НБУВ: РА322360

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Єрошкіна О.О. 
Формування і розвиток традицій православного культового зодчества Слобідської України (кін. XVII - поч. XX ст.): Автореф. дис... канд. архіт.: 18.00.01 / О.О. Єрошкіна ; Харк. держ. техн. ун-т буд-ва та архіт. — Х., 2001. — 20 с. — укp.

Розроблено типологічну класифікацію культової архітектури, де висвітлено об'ємно-планувальні, композиційні та стильові ознаки. Визначено принципи, методи та прийоми, які використовувалися під час створення православних культових споруд регіону. Виявлено вплив аналітико-конструктивних і прикладних методів на архітектурно-розпланувальні рішення храмів Слобожанщини періодів еклектики та модерну.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ117.166(4УКР5)4/6 + Э372.27-655
Шифр НБУВ: РА315389 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
3.

Ізмайлова Н.О. 
Домінантні мовленнєві засоби створення образу святого в "Житії Теодосія Печерського" (XI ст.): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / Н.О. Ізмайлова ; Харківський держ. ун-т. — Х., 1998. — 14 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27,12 + Ш141.1/4-0 + Ш5(4РОС)3-334

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
Категорія: Релігія   
4.

Абдуллаєва М.А. 
Православні храми та монастирі Криму як осередки духовного життя грецького населення (кінець ХVІІІ - 30-і роки ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / М.А. Абдуллаєва ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2001. — 19 с. — укp.

На підставі архівних джерел, сучасних вітчизняних та іноземних досліджень проаналізовано відродження грецької етнічної групи у Криму. Визначено роль грецьких культурних впливів в історії Криму щодо політики освоєння півострова. Розглянуто грецькі громади та парафії греків у Криму наприкінці XVIII - на початку XX ст., показано національні особливості у сфері релігійної обрядовості греків, охарактеризовано діяльність парафіяльних осередків і освітніх закладів як фактор збереження національної самосвідомості греків. Визначено місце релігійних об'єднань у духовному житті грецької меншини Криму під час революції 1917 р., громадянської війни та політики "коренізації". Досліджено процеси ліквідації грецьких парафій та закриття церков у 1930-і рр., що призвело до прискорення асиміляції греків регіону іншими етнічними групами радянського Криму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-655.9 + Т3(4Укр-6КРМ)0-7
Шифр НБУВ: РА317262 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Релігія   
5.

Акименко І.М. 
Чернігівський Троїцько-Іллінський монастир: історія, господарська і культурно-просвітницька діяльність (друга половина ХVІІ-ХVІІІ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / І.М. Акименко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2004. — 17 с. — укp.

Висвітлено історію, господарську та культурно-просвітницьку діяльність Чернігівського Троїцько-Іллінського монастиря у другій половині XVII - XVIII ст. Досліджено процес заснування, піднесення та перетворення обителі в резиденцію єпархіальних архієреїв. Розглянуто особливості сільськогосподарського розвитку та промислового виробництва монастиря. Проаналізовано культурну діяльність обителі, встановлено її внесок у поширення просвітництва в українських землях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-647.2 + Т3(4УКР-4ЧЕР)4-7 +
Шифр НБУВ: РА329613

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія:    
6.

Алексієвець Л.М. 
Києво-Могилянська академія у суспільному житті України і зарубіжних слов'янських країн (XVII - XVIII ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Л.М. Алексієвець ; Чернів. держ. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2000. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано роль Києво-Могилянської академії у суспільному житті України і зарубіжних слов'янських країн у XVII - XVIII ст. Висвітлено історичні передумови її виникнення та розвитку, досліджено проблеми участі києвомогилянців у відродженні Української держави, розглянуто їх зв'язки з козацтвом, гетьманською державою, розкрито характер і значення КМА в єднанні українських земель. Особливу увагу приділено визначенню ролі могилянців в інтеграції України у загальнослов'янський і світовий культурні процеси.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: 4213(4Укр)4 + Э372.27-677.4 + Т3(4Укр)46-7 + Т3(4Укр)4-7
Шифр НБУВ: РА307949 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
7.

Альошина О. А. 
Діяльність Арсена Річинського в контексті українізації Православної церкви в Польщі (20 - 30-ті рр. XX ст.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 09.00.11 / О. А. Альошина ; Нац. ун-т "Остроз. акад.". — Острог, 2011. — 20 с. — укp.

На основі грунтовного опрацювання архівних джерел і відповідної наукової літератури проаналізовано формування його суспільно-політичних поглядів, громадську діяльність, наукову роботу. Показано провідну роль А. Річинського в підготовці та проведенні Луцького церковного з'їзду, з'ясовано його внесок в роботу Українського виконавчого центрального комітету. Досліджено здобутки громадсько-церковної праці А. Річинського впродовж 1930-х рр. Розкрито обгрунтування ним проблеми запровадження української мови, а також засад соборноправності в практику церковного життя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.09(4ПОЛ=УКР)-36 + Э372.271-36-028 Річинський, А. В. (1892-1956)
Шифр НБУВ: РА379953 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Бабенко В.М. 
Історіософські ідеї доби Київської Русі (на матеріалах книжної культури): Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.03 / В.М. Бабенко ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2003. — 19 с. — укp.

Здійснено системний соціально-філософський аналіз історіософських ідей, відображених у книжній культурі Київської Русі, в межах категоріальної структури мислення цієї доби. Визначено етапи та особливості процесу становлення філософсько-історичного мислення в давньоруському суспільстві. На прикладі розвитку основних історіософських категорій показано його специфічні особливості, прослідковано головні тенденції формування та напрямки трансформації історіософських поглядів населення даної епохи. Типологізовано історіософські ідеї, представлені категоріями "простір", "час", "сенс життя" та визначальні риси нового архетипу мислення за відмінностями їх змісту. Охарактеризовано вплив особливостей східнохристиянського православного світосприймання на зміст і структуру філософсько-історичної парадигми давньоруського суспільства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*622.221 + Ю3(4УКР)41 + Т3(4УКР)414-7 + Э372.27-4-3 +
Шифр НБУВ: РА324156

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
Категорія: Релігія   
9.

Балягузова О.Ю. 
Розкол в українському православ'ї у 1921 - 1930 рр. (на матеріалах Півдня України): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.Ю. Балягузова ; Запоріз. нац. ун-т. — Запоріжжя, 2006. — 20 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження історії та розколу українського православ'я на Півдні України у 1921 - 1930 рр. Визначено місце у даному процесі радянських органів влади та більшовицької партії. Виявлено, що на етапі становлення у 1920 - 1921 рр. українські парафії (основа майбутньої Української Автокефальної Православної Церкви - УАПЦ) мали певну популярність. Обгрунтовано тезу про наявність у південному регіоні значної кількості віруючих та священнослужителів, які підтримували ідею українізації церкви, але не відокремлюючи її від офіційної Російської православної церкви (РПЦ), на відміну від традиційного твердження про максимальну русифікацію даного регіону як основної імовірної причини невеликої кількості парафій УАПЦ. Встановлено вплив на популярність і поширення парафій УАПЦ наступних факторів, як недостатня підготовленість духовенства, наявність у регіоні єпископа РПЦ, дії радянських владних структур. Відтворено загальну картину розвитку "обновленського руху" в регіоні протягом 1922 - 1930 рр. Підтверджено тезу попередніх дослідників щодо провідної ролі у процесі розколу православної церкви органів державної влади, насамперед ВУНК - ДПУ - ОДПУ, рішення та плани дій яких визначали ЦК КП(б)У.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.270.91(4УКР7)-36-017 + Э372.271-36 + Э372.240.92(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА342880

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Бойко А.А. 
Преса православної церкви в Україні кінця ХІХ - початку ХХ століття: тематика і проблематика: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.01.08 / А.А. Бойко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 31 с. — укp.

Вивчено значну кількість бібліографічного та архівного матеріалу, а також укладено покажчик православної преси в Україні. Введено до наукового обігу оригінальні, маловідомі або забуті факти з історії журналістики. Обгрунтовано специфічні ознаки православної преси. Проведено сегментування преси православної церкви та її систематизацію за аудиторним принципом. Висвітлено загальну концепцію відображення історичних подій на шпальтах церковних часописів. Виявлено роль окремих особистостей - представників духівництва, філософів, публіцистів - до процесу становлення та розвитку преси православної церкви в тогочасному журналістському контексті. Встановлено залежності концепцій видань від позицій офіційної церкви. Визначено місце періодики православної церкви у журналістському процесі кінця XIX - початку XX ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.3(4УКР)5 + Э372.27-35-021.7 +
Шифр НБУВ: РА321988

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
11.

Болгарський Д.А. 
Києво-Печерський розспів як церковно-співочий феномен української культури: Автореф. дис... канд. мистецтвознавства: 17.00.01 / Д.А. Болгарський ; Нац. муз. акад. України ім. П.І.Чайковського. — К., 2002. — 21 с. — укp.

Розглянуто Києво-Печерський розспів як цілісний феномен богослужбово-співочої культури України, що сприяло зібранню багатого, однак розпорошеного й різнопланового матеріалу релігійно-співацького ужитку. Охарактеризовано важливий пласт хорової культури України, пов'язаний з багатовіковими традиціями чернецького співу. Розкрито суть розспіву в історичному, теоретичному і практичному аспектах. Виявлено цілісність джерел (ірмологіонів) з їх етапами фіксації богослужбово-співочої практики Києво-Печерського монастиря. Проаналізовано розспів зі світоглядних позицій, властивих його творцям, що дозволяє оптимально осмислити розспів і традиційне для України природне середовище його створення. Висвітлено методику аналізу за допомогою залучення інструментарію богослов'я. Досліджено сутність літургійної функціональності розспіву в контексті містерії храмового дійства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-503.11 + Щ313(4УКР)3-44 + Щ318.9
Шифр НБУВ: РА321144 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
12.

Борисенко К.Г. 
Явище синкретизму поезії та прози в українській літературі барокової доби: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / К.Г. Борисенко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2003. — 18 с. — укp.

Розглянуто питання синкретизму поезії та прози в українському письменстві XVII - XVIII ст., генезу цього явища, його природу, форми існування та особливості розвитку. Об'єктом дослідження є учительні книжки, полемічні трактати та панегірики XVII - XVIII ст. Зазначено, що композиційні, тематичні та жанрові особливості поєднання поезії та прози свідчать про потужну риторичну традицію, котра сформувалася в літературі того часу, а також вказують на розвиток тогочасних прозових та поетичних жанрів на засадах риторики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)3-33 + Ш5(4УКР)4-33 + Ш400.221.8 + Э372.27,1 +
Шифр НБУВ: РА327285

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
Категорія: Релігія   
13.

Борщевич В.Т. 
Українська православна церква на Волині у 20 - 40-х рр. ХХ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.Т. Борщевич ; Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича НАН України. — Л., 2000. — 19 с. — укp.

Досліджено український національно-церковний рух на Волині у міжвоєнний період 1918 -1939 рр., під час Другої світової війни та у перше післявоєнне п'ятиріччя. З'ясовано стан боротьби за дерусифікацію Православної церкви та її автокефалію, церковну політику в краї Другої Речі Посполитої, німецько-фашистьких окупаційних властей та більшовицько-радянського режиму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.270.91
Шифр НБУВ: РА310410 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Релігія   
14.

Вальчук А.М. 
Релігієзнавчий аналіз проблеми життя та сметрі в українській думці ХІ - ХV століть: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.11 / А.М. Вальчук ; НАН України. Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Доведено, що проблема життя та смерті посідала чільне місце в українській думці XI - XV ст. Проаналізовано специфіку проблеми в межах релігієзнавчих студій. Досліджено періоди формування, становлення та розвитку проблеми духовності тогочасного східнослов'янського населення. Обгрунтовано положення, що в українській духовній традиції раннього періоду панувала богословська інтерпретація досліджуваної проблеми. Теоретичний аналіз проблеми життя та смерті в українській думці даного періоду засвідчив своєрідність її становлення та розвитку в тісному взаємозв'язку з соціально-політичними та історичними детермінантами. Зазначено, що розуміння та висвітлення даної проблеми зазнало впливу соціально-історичних реалій тих часів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-422.2 + Ю216.23 + Ю3(4Укр)42-6
Шифр НБУВ: РА320885 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
15.

Гейда О.С. 
Розвиток церковно-історичного краєзнавства на Чернігівщині у другій половині XVII - на початку ХХ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.С. Гейда ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2005. — 18 с. — укp.

На підставі вивчення значної кількості наукових джерел уперше комплексно досліджено основні тенденції та напрямки розвитку церковно-історичного краєзнавства на Чернігівщині протягом другої половини XVII - початку XX ст. Проаналізовано внесок українських дослідників, місцевої церковної періодики, князя чернігівського, Братства святого Михайла, Чернігівської церковно-археологічної комісії та Чернігівського церковно-археологічного товариства у процес вивчення та популяризації церковної історії краю. Визначено й охарактеризовано основні етапи становлення та розвитку церковно-історичного краєзнавства на Чернігівщині. Відзначено необхідність детального вивчення та використання наукової спадщини місцевих дослідників церковної старовини на сучасному етапі розвитку історичної науки та краєзнавчих досліджень в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ЧЕН)4/5-7 + Э372.270.91(4УКР-4ЧЕН)-3 +
Шифр НБУВ: РА337736

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Гелитович М.Й. 
Іконостасний ансамбль церкви Успіння Богородиці з Наконечного у контексті українського іконопису другої половини XVI століття: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.05 / М.Й. Гелитович ; Львів. акад.мистец. — Л., 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено іконостасний ансамбль церкви Успіння Богородиці з Наконечного (60-ті рр. ХVІ ст.) в контексті розвитку українського іконопису другої половини XVI ст. Розглянуто стилістично пов'язану з цим іконостасом групу ікон, визначено їх стилістичний напрям. Проаналізовано Успенський іконостас в аспекті художньо-стильових, стилістичних, іконографічних і конструктивно-типологічних особливостей. На конкретному іконографічному матеріалі простежено шлях формування кожного іконостасного ряду у ХVІ ст. Зроблено висновок, що наконечненський іконостас є пам'яткою, яка синтезує основні характеристики іконопису досліджуваного періоду. Розширено фактологічну базу для подальшого вивчення іконопису XVI ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ146.563(4УКР)33 + Щ143(4УКР)33-4 + Э372.27-575.1
Шифр НБУВ: РА315746 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
17.

Гордієнко В.В. 
Православні конфесії в Україні періоду другої світової війни (вересень 1939 - вересень 1945 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.В. Гордієнко ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Аналізуються процеси в церковно-православному житті України в період другої світової війни. Висвітлюється релігійно-церковна політика радянської держави, нацистського та румунського окупаційних режимів. Визначено фактори і умови відродження православної церкви в Україні під час окупації. Показана роль церкви в суспільному житті України після визволення її від німецько-фашистських загарбників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-36 + Э372.09(4УКР) + Т3(4УКР)62-55

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
18.

Грідіна І.М. 
Православна Церква в Україні під час Другої світової війни 1939 - 1945 рр.: людський вимір: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / І.М. Грідіна ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2001. — 20 с. — укp.

Висвітлено роль релігійного чинника (православ'я) в житті людини під час кризових суспільних явищ, спричинених Другою світовою війною. Вперше завдяки сучасним методологічним засадам об'єктом дослідження була православна віруюча людина, яка зазнала соцільно-психологічної травми, спричиненої більшовицькою антирелігійною кампанією, обставинами війни. Проаналізовано роль релігійної свідомості населення в еволюції політики правлячих режимів - радянської та окупаційної німецько-фашистської влади. Аргументовано, що від врахування релігійного чинника у формуванні суспільної свідомості залежить стан соціо-владних відносин. Зроблено висновок, що внаслідок еволюції радянської політики щодо питань релігії за умов Другої світової війни релігійна свідомість православного населення України з внутрішньої опозиції більшовицькій владі перетворилась на її підтримку та стала значущим чинником перемоги СРСР над гітлерівською Німеччиною.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)622-55 + Э372.27-36
Шифр НБУВ: РА315642 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
19.

Григорович 
Помісна православна церква як чинник становлення та розвитку української нації: автореф. дис... канд. філос. наук: 21.03.01 / Лілія Степанівна Григорович ; Національний ін-т стратегічних досліджень. — К., 2007. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.271-113.1
Шифр НБУВ: РА355676

Рубрики:

      
Категорія: Релігія   
20.

Гузенко С.М. 
Висвітлення проблем історії церкви України-Русі (Православ'я давньоруського періоду) на сторінках журналу "Труды Киевской духовной академии": Автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.11 / С.М. Гузенко ; Ін-т філософії ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Вперше часопис у журналі "Труды Киевской Духовной Академии" (ТКДА) досліджено як важливе для сучасного релігієзнавства богословсько-історичне джерело, вивчено головні аспекти історії давньоруської Церкви, висвітлені на сторінках цього провідного друкованого органу українських істориків Церкви другої половини XIX - початку XX ст. Визначено проблематику журналу та охарактеризовано його наукову спадщину в сучасному контексті. Аргументовано концепцію журналу щодо ключових проблем історії давньоруського православ'я. Відзначено, що часопис відіграв важливу роль у вітчизняній історичній науці, сприяв значному примноженню історико-релігієзнавчих знань. Доведено цінність публікацій часопису та можливість їх використання у сучасних історико-релігієзнавчих студіях, особливо у галузі дослідження проблематики історії православ'я давньоруського періоду. Визначено роль журналу ТКДА в українській дорадянській історіографії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-34 + Ч612.4(4УКР)72
Шифр НБУВ: РА317457 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського