Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (14)Реферативна база даних (309)Книжкові видання та компакт-диски (37)
Пошуковий запит: (<.>K=ШКІДЛИВА$<.>+<.>K=ЗВИЧК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 29
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Тадєєва І.М. 
Виховання в учнів молодших класів гуманних якостей в процесі вивчення предметів гуманітарного циклу: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.07 / І.М. Тадєєва ; Терноп. нац. пед. ун-т ім. В.Гнатюка. — Т., 2004. — 21 с. — укp.

Визначено зміст поняття "гуманність" як інтегральної якості особистості, основними структурними компонентами якої є мотиваційно-ціннісні установки та сукупність відповідних знань і умінь. Встановлено критерії та рівні сформованості гуманних якостей учнів початкової школи. Обгрунтовано й експериментально апробовано педагогічні умови, що сприяють активізації даного напряму виховного процесу. Доведено позитивний вплив таких чинників, як посилення гуманістичної спрямованості викладання предметів гуманітарного циклу з метою осмислення гуманістичних понять, трансформації їх у погляди, переконання та звички на формування гуманних якостей молодших школярів. Обгрунтовано необхідність гармонізації змісту, форм і методів навчання з метою вивчення предметів гуманітарного циклу, виявлено їх виховний потенціал. Встановлено доцільність залучення учнів до гуманної діяльності з метою збагачення їх досвідом гуманістичної поведінки. Проаналізовано результати виховного впливу та його коректування в процесі формування гуманних якостей учнів початкових класів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.331.1 +
Шифр НБУВ: РА333982

Рубрики:

      
2.

Козак Г.П. 
Вплив екологічних чинників на стан популяцій комах-фітофагів озимої пшениці в Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / Г.П. Козак ; Ін-т захисту рослин УААН. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Установлено, що до групи екологічно константних видів (X клас константності) комах-шкідників озимої пшениці лісостепової зони України відносяться злакові попелиці - звичайна злакова, велика злакова; шкідливі клопи - шкідлива черепашка, маврський клоп, австрійський клоп, гостроголовий клоп; хлібні жуки - жук-кузька, жук-красунь, жук-хрестоносець; трипс пшеничний, совка озима, хлібна жужелиця, дротяники та несправжні дротяники, злакові мухи - шведські, гессенська, озима, опоміза, пшенична, чисельність останніх протягом 10-ти років стабільно перевищує порогові рівні, що робить доцільним застосування хімічного захисту рослин. Установлено, що чисельність популяцій основних шкідників озимої пшениці має сильний кореляційний зв'язок з показниками потепління й обсягами застосування засобів захисту рослин. За останні 10 років серед видів шкідливого ентомокомплексу культури в зоні Лісостепу суттєво збільшилась середня шкодочинність опомізи, клопів черепашок, пшеничного трипсу, але майже у два рази зменшилась шкодочинність злакових попелиць, хлібної жужелиці, помітно - шведських, гессенської та озимої мух. Шкідливий ентомокомплекс посівів поповнився видом - пшенична муха, чисельність якої більше, ніж у два рази перевищує пороговий рівень. Незважаючи на постійне вдосконалення асортименту пестицидів і технології їх застосування за останні 25 років потенційні втрати врожаю озимої пшениці достеменно не змінилися. Обгрунтовано, що потепління протягом останніх 10-ти років могло вплинути на видову структуру, зумовити зміну рівнів домінування та шкідливості різних видів ентомокомплексу озимої пшениці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П491.121.03(4УКР) + П468.6(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА348480

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Кривинець О.М. 
Динаміка чисельності сисних шкідників озимої пшениці та ентомофагів у зоні впливу Кременчуцького водосховища у Лівобережному Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 16.00.10 / О.М. Кривинець ; Харк. нац. аграр. ун-т ім. В.В.Докучаєва. — Х., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Визначено, що найбільш масовими із фітофагів у пшеничних агроценозах зони Кременчуцького водосховища є сисні комахи: попелиці, пшеничний трипс, клоп шкідлива черепашка. Відзначено підвищення чисельності попелиць під впливом водосховища в середньому на 17 %. Виявлено, що на посівах озимої пшениці в зоні впливу великого водосховища ентомокомплекс хижих турунів налічує 58 видів. Уперше встановлено зміну динаміки сезонної активності домінантних видів за умов впливу водосховища. Визначено оптимальні строки обробітку пшениці препаратами, які забезпечують збереження від втрат зерна на 2,7 ц/га, запобігають загибелі турунів - ентомофагів та значно зменшують затрати на інсектициди, які використовуються для захисту пшениці від сисних шкідників. Запропоновано в боротьбі з попелицями на посівах озимої пшениці, за чисельності не менш 20-ти екземплярів на стебло в фазі формування - початку молочної стиглості озимої пшениці, застосовувати бакову суміш. Зазначено, що обробіток потрібно проводити з третьої декади травня у вечірні години, після 20-ї год.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П468.6-1(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА325371

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Галаган В.О. 
Медико-генетичне консультування в системі генетичного моніторингу населення: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 03.00.15 / В.О. Галаган ; Ін-т гігієни та мед. екології ім. О.М.Марзеєва АМН України. — К., 2004. — 42 с. — укp.

Обгрунтовано значення медико-генетичного консультування в системі генетичного моніторингу. Проаналізовано вроджену та спадкову патологію серед сімей, яким надано медико-генетичне консультування протягом 1999 - 2002 рр., визначено рівень сегрегаційної та мутаційної компоненти. Виявлено чинники ризику формування вродженої патології серед новонароджених, самовільних викиднів, неплідних шлюбів (вік подружжя, його хронічні інфекційні та екстрагенітальні захворювання, професійні шкідливості, шкідливі звички). Наголошено на необхідності медико-генетичного консультування всіх вагітних жінок та подружніх пар з питань планування вагітності. Показано, що для верифікації діагнозу та лікування патології у роботі лікаря-генетика необхідна етапність. Розроблено систему збору та обробки інформації для прогнозування генетичних процесів серед населення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.114.3 + Р252.215 +
Шифр НБУВ: РА331184

Рубрики:

      
5.

Тарлєва А.В. 
Міфопоетичний аспект семантики оповідань А.Платонова: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / А.В. Тарлєва ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2001. — 19 с. — укp.

Описано модель уявлення світу А. Платонова як концептуальну систему світосприйняття автора. Її можна реконструювати через аналіз творчих концептів, які виділяються у процесі спостереження над текстами, і подати у вигляді концептуалізованих сфер, що описують парадигматичні та синтагматичні взаємовідносини концептів. Творчі концепти є системовідтворювальними знаками із багатошаровою семантикою, що структурують модель світу А.Платонова. Надано порівняльний аналіз авторських творчих концептів А.Платонова з архетипами, символами, міфологічно значущими одиницями. Письменник показав: міфопоетичний зміст, включений у семантичну структуру концептів, що розгортається у тексті оповідань, ініціює конфлікти, події, особливу організацію сюжету. Як основні компоненти моделі світу А.Платонова розглянуто концептуалізовані сфери "терпіння", "звички", "любові", "щастя", "серця", образи-концепти "Матері", "Дитини", "Старого", а також систему просторово-часових символів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-72Платонов А. + Ш5(4РОС)6-4Платонов А.534
Шифр НБУВ: РА314557 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Дєєва О.М. 
Обгрунтування застосування препарату поліфенолів винограду "Еноант" у комплексному лікуванні захворювань пародонта в осіб молодого віку (експериментально-клінічне дослідження): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / О.М. Дєєва ; Ін-т стоматології АМН України. — О., 2006. — 18 с.: рис. — укp.

За результатами епідеміологічних досліджень виявлено високу розповсюдженість захворювань пародонта серед студентів - 53,85 % та позитивну їх кореляцію з зубощелепними аномаліями, поганим гігієнічним станом порожнини рота та шкідливими звичками (палінням). На підставі даних експериментально-клінічних, морфологічних та мікробіологічних досліджень доведено, що препарат "Еноант" має протизапальну, імуномодулювальну й антибактеріальну дію. Розроблено метод застосування еноанту для проведення профілактики та комплексної терапії хронічного катарального гінгівіту, а також генералізованого пародонтиту I ступеня в осіб молодого віку. Показано, що застосування розробленого методу дозволяє запобігти виникненню запального процесу у тканинах пародонта та досягти видужання у 94,8 % хворих.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р661.210.12-525 +
Шифр НБУВ: РА344119

Рубрики:

      
7.

Сегал М.М. 
Ортодонтичні моноблоки при лікуванні дистального прикусу, ускладненого функціональною патологією: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.22 / М.М. Сегал ; Львів. нац. мед. ун-т ім. Д.Галицького. — Л., 2009. — 19 с. — укp.

Вирішено актуальне науково-практичне завдання - підвищення ефективності лікування зубощелених деформацій, які супроводжуються функціональною патологією при дистальному прикусі та зниження кількості рецидивів із застосуванням ортодонтичних моноблоків. Визначено вплив ортодонтичних моноблоків на зміни у зубощелепній системі в процесі лікування дистального прикусу та вплив апарату на функціональні порушення, зокрема, ротове дихання, функції жування, ковтання, шкідливі звички. Проаналізовано застосування ортодонтичних моноблоків як ретенційних апаратів, що дає змогу зменшити кількість рецидивів та підвищити ефективість лікувальних заходів при лікуванні дистального прикусу, ускладненого функціональною патологією. Зазначено, що результати досліджень можуть бути покладені в основу планування системи соціальних, профілактичних та лікувальних заходів для поліпшення якості стоматологічної допомоги дітям України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р665.621.050-5 + Р665.621.050-5 + Р665.621.050-5
Шифр НБУВ: РА365700

Рубрики:

      
8.

Романова О.П. 
Оцінка впливу на людину низькопотужного іонізуючого випромінювання в малих дозах за тестом частоти мікроядер у лімфоцитах периферичної крові: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.01 / О.П. Романова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено вивченню впливу на людей низькопотужного випромінювання за умов проживання на радіаційно-забруднених територіях та профопромінення за тестом частоти мікроядер (МЯ) у лімфоцитах периферичної крові. Виявлено складний характер дозової залежності частоти мікроядер у лімфоцитах за умов низькопотужного опромінення крові in vitro. Доведено залежність спонтанної частоти мікроядер від віку осіб і звички до куріння та незалежність від статі осіб. Визначено вірогідно підвищену, у порівнянні з киянами, частоту мікроядер і клітин з декількома мікроядрами в лімфоцитах крові самоселів 30-кілометрової зони відчуження ЧАЕС і профконтингентів зони ЧАЕС та НЦ "Інститут ядерних досліджень". Не виявлено кореляції частоти мікроядер з дозами зовнішнього опромінення. У самоселів зони встановлено кореляційний зв'язок показника з дозою опромінення на червоний кістковий мозок. Визначено обернену залежність величини індукованої частоти мікроядер на одиницю дози опромінення від віку самоселів. Зроблено висновок про придатність тесту частоти мікроядер для групової біоіндикації низькопотужного опромінення та визначення осіб з ризиком для здоров'я. Розроблено й апробовано модифікацію методики автоматизованого проточно-цитофлуориметричного обліку МЯ в лімфоцитах крові людини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р345.1
Шифр НБУВ: РА308193 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Руденко І. В. 
Прогнозування та профілактика природжених вад розвитку у дітей у сучасних екологічних умовах: автореф. дис. ... д-ра мед. наук : 14.01.01 / І. В. Руденко ; Одес. нац. мед. ун-т. — О., 2010. — 43 с.: рис. — укp.

Вперше вивчено частоту природжених вад розвитку (ПВР) та їх нозологічну структуру у плодів і новонароджених дітей Одеського регіону за останнє десятиріччя (1999 - 2008 рр) та їх порівняння у районах області та у м. Одеса. Проведено еколого-епідеміологічне зіставлення ПВР з показниками якості (вода, грунт, повітря) навколишнього середовища місць мешкання батьків I - II поколінь у даному регіоні. Досліджено особливості сімейного анамнезу на наявність ПВР, структуру екстрагенітальної патології, шкідливі звички, характер харчування, фізичну активність, професійну належність у батьків I - II поколінь. Визначено можливість впливу різноманітних факторів зовнішнього та внутрішнього середовищ на зворотні епігенетичні успадковані зміни функцій гена або іншого фенотипу клітини, що відбувалися без змін у послідовності ДНК генотипу, у виникненні ПВР мультифакторної природи. Вперше визначено клінічну характеристику периконцепційного перебігу вагітності, гестаційних процесів у жінок за наявності різних форм природжених вад у їх дітей. Розроблено та впроваджено в практичну медицину критерії визначення ризику виникнення ПВР, преконцепційної профілактики ПВР, алгоритм ведення вагітних груп високого ризику виникнення ПВР, які виношують плоди з вадами розвитку мультифакторної природи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.212.2-1 + Р121
Шифр НБУВ: РА380429 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Удалова О.А. 
Профілактика асоціальної поведінки учнів закладів профтехосвіти: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / О.А. Удалова ; Ін-т педагогіки і психології проф. освіти АПН України. — К., 2002. — 21 с. — укp.

Обгрунтовано положення щодо виховної діяльності інженерно-педагогічних колективів ПТУ з профілактики асоціальної поведінки серед учнів як педагогічної системи. Розкрито об'єктивні соціально-педагогічні передумови реформування змісту, форм і методів роботи з профілактики асоціальної поведінки учнів, суть асоціальної поведінки учнів і роль спеціальних технологій виховної діяльності у формуванні звички правильної поведінки. Розроблено модель і науково обгрунтовано необхідність функціонування спеціальної організаційно-педагогічної системи методичного навчання педагога для виконання ним функцій вихователя як організатора виховної роботи з профілактики асоціальної поведінки учнів ПТУ в системі позаурочної виховної діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч461.3 + Ю983.620.2-81
Шифр НБУВ: РА320837 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Тутов С.М. 
Профілактика ускладненого перебігу вагітності та пологів у жінок групи ризику щодо синдрому раптової смерті немовляти: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / С.М. Тутов ; Вінниц. нац. мед. ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2005. — 19 с. — укp.

На підставі даних вивчення акушерсько-гінекологічного статусу, особливостей перебігу вагітності та пологів, стану імуно-гормонального обміну, патологічних даних дітей, що померли внаслідок наявності синдрому раптової смерті немовляти (СРСН), а також морфологічних досліджень плацент, науково обгрунтовано та розроблено систему прогнозування перебігу вагітності та пологів у жінок груп ризику з СРСН. Розроблено індивідуальний підхід до профілактики та лікування жінок різних груп, що передбачає використання оцінної таблиці факторів ризику. Для жінок з групи високого та дуже високого ризику з СРСН, які стали на облік у жіночій консультації до 12-ти тижнів, на фоні загальноприйнятого лікування одержували рослинні адаптогени, консультації психолога, проводилася боротьба зі шкідливими звичками; після 24-х тижнів вагітності - на фоні загальноприйнятого лікування, рослинних адаптогенів, за наявності консультацій психолога та відвідування кабінету психоемоційного розвантаження також проводилася боротьба з цими звичками; у III триместрі вагітності - з застосуванням загальноприйнятого лікування було здійснено підготовку родини до особливостей ведення періоду новонародженості. Відзначено, що проведені заходи сприяли завершенню вагітності та пологів з низькими показниками ускладнень. З'ясовано, що жінки з груп високого або дуже високого ризику СРСН, які стали на облік у жіночу консультацію в I триместрі вагітності та одержали необхідне лікування після пологів мали меншу сумарну кількість балів, ніж під час постановки на облік, ускладнень було незначно більше, ніж у контрольній групі, СРСН було спостережено у дітей 2-х пацієнток.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.212.27-5 + Р716.221-5 +
Шифр НБУВ: РА338677

Рубрики:

      
12.

Завірюха Г.А. 
Розробка нової технології виготовлення антигену сибіркового стандартного: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.20 / Г.А. Завірюха ; Білоцерків. держ. аграр. ун-т. — Біла Церква, 2002. — 18 с. — укp.

Вивчено розповсюдження та особливості перебігу сибірки в Україні у період 1991 - 2000 рр. Проведено аналіз результатів досліджень щодо сибірки. Для виготовлення антигену використано стерильний фільтрат культурної рідини вакцинного штаму Bac. anthracis K-79Z з відповідним титром сибіркового білку - екзотоксином. Представлено порівняльну оцінку антигенів, виготовлених за різними технологіями, з окремих видів мікробів роду Bacillus. Розроблено та затверджено нормативну документацію на виготовлення та контроль якості антигену сибіркового стандартного (АСС). Дана технологія екологічно безпечна, економічна, енергоощадна та не шкідлива для здоров'я людей. Освоєно виробництво АСС за новою технологією. Впроваджено даний діагностикум в роботу діагностичних лабораторій ветеринарної медицини України. Застосування антигену дало можливість звільнити державу від закупівлі подібного за кордоном та щороку заощаджувати валютні кошти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П841.924.11 + П821.219.211
Шифр НБУВ: РА321601

Рубрики:

      
13.

Кучер О.В. 
Роль генетичних факторів у виникненні та розвитку гострої лейкемії у дітей: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.31 / О.В. Кучер ; АМН України. Ін-т гематології та трансфузіології. — К., 2007. — 39 с. — укp.

Обгрунтовано та визначено комплекс інформативних генетично обумовлених факторів для виявлення схильності до розвитку гострої лейкемії в дітей і прогнозування перебігу захворювання, що базується на результатах дерматогліфічного, імуногенетичного, клініко-генеалогічного досліджень, результатах аналізу спадково обумовлених факторів і конституціональних особливостей дитини, а також наявності та первинно невипадкових хромосомних аномалій. Установлено HLA-специфічності, а саме: HLA-B*51, HLA-Cw*07, а також HLA-DRB1**11, HLA-DQA1*0101 та HLA-DQB1*0505, які є маркерами схильності до розвитку гострої лімфобластної (ГЛЛ) та мієлоїдної лейкемії (ГМЛ) в дітей. Доведено, що ризик розвитку у дітей ГМЛ, взаємопов'язаний з наявністю в HLA-генотипі специфічності HLA-A*33 та HLAB*27 а розвиток ГМЛ - з наявністю HLA-специфічності HLA-A-A*01, HLA-B*40 та HLA-DRB1*07, слід вважати маркерами резистентності до ГЛЛ, а HLA-B*08 - до ГМЛ у дітей. Створено бальну шкалу та діагностичний індекс розвитку гострої лейкемії відповідно до інформативності демографічних ознак у хворого. Доведено, що стигми дизембріогенезу кісткової тканини є асоціативним маркером ГЛ у дітей. Виявлено взаємозв'язок даних генеалогічного дослідження (наявності онкологічної патології у родоводах) та конституційональних особливостей дитини (збільшення маси тіла за умов народження, лімфоїдна гіперплазія тканин носоглоткового кільця) з розвитком ГЛ. Як фактори ризику виникнення ГЛ у дітей визначено вік матері під час народження дитини, патологічний перебіг вагітності та пологів, а також професійна специфіка роботи батьків та їх шкідливі звички. На підставі результатів дискримінантного аналізу родоводів, анамнестичних даних, конституціональних особливостей дитини, стигм дизембріогенезу а дерматоструктур, а також особливостей розподілу HLA-специфічностей визначено інформативні критерії комплексу генетично обумовлених факторів ризику розвитку ГЛ у дітей і науково обгрунтовано поетапний скринінг щодо виявлення схильності до онкогематологнічної патології у дітей. Установлено взаємозв'язок між ініціальними клініко-лабораторними характеристиками хворих, особливостями їх фено- і генотипу. Розроблено комплекс критеріїв оцінки прогнозу перебігу лейкемічного процесу в дітей (строків встановлення та тривалості першої ремісії, кількості та виду рецидиів, розвитку ускладнень, тривалості життя пацієнтів).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.411.022-14 +
Шифр НБУВ: РА349519

Рубрики:

      
14.

Курцев В.О. 
Сисні шкідники озимої пшениці та регулювання їх чисельності в північному Степу України: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 16.00.10 / В.О. Курцев ; Ін-т захисту рослин УААН. — К., 2009. — 20 с. — укp.

В агробіоценозі озимої пшениці у Північному Степу України виявлено 55 видів комах-фітофагів з 21-ї родини, з них 27 - домінувальних. Установлено три критичні періоди розвитку рослин озимої пшениці, з якими взамопов'язані певні комплекси фітофагів: сходи-кущіння, вихід рослин у трубку, цвітіння-налив зерна. В шкідливому ентомокомплексі пшеничого агроценозу вирізняється комплекс сисних шкідників, серед яких найбільш чисельними та небезпечними шкідниками є представники родини щитники-черепашки (Scutelleridae) з домінувальним видом шкідлива черепашка (Eurygaster integriceps Put.), родини попелиць (Aphidinea) - велика (Sitobion avenae F.) і звичайна злакові (Schizaphis graminum Round.) попелиці, а серед трисів (Tripidae) - пшеничний трипс (Haplothips trici Kurd). Вивчено структуру видового складу цієї групи шкідників, динаміку їх чисельності у посівах озимої пшениці, вплив екологічних, гідротермічних чинників, агротехнічних прийомів (строки сівби, норми висіву насіння, попередника, норми мінерального живлення) і хімічних засобів культури на розвиток, чисельність і шкідливість фітофагів. Виявлено 30 видів ентомофагів сисних шкідників, що регулюють їх чисельність на даних посівах. Найбільш важливими серед них є сонечко семикрапкове (Coccinella septempunctata L.), сонечко мінливе (Adonia variegata Goeze) і двокрапкове (Adonia bipunctata L.) теленоміни (Telenomus choropus M.) і (Telenomus grandis T.), жук малашка (Malachius geniculatus) і хижий трипс (Aeolothrips intermedius Bagn.). Обгрунтовано ефективність певних нових інектицидів та їх сумішей для зменшення чисельності шкідників до економічно невідчутного рівня. Доведено економічну перевагу застосуання надлегкої авіації у порівнянні з наземними обприскувачами під час захисту озимої пшениці від комплексу сисних шкідників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П468.61 + П491.121.03 +
Шифр НБУВ: РА363039

Рубрики:

      
15.

Зоська Я.В. 
Соціокультурні чинники споживання послуг вищої освіти у регіоні: автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.04 / Я.В. Зоська ; Гуманіт. ун-т "Запоріз. ін-т держ. та муніцип. упр.". — Запоріжжя, 2007. — 16 с. — укp.

Досліджено соціокультурні аспекти функціонування ринку послуг вищої освіти, який набуває нового змісту під впливом особливостей змін сучасного українського суспільства. На підставі результатів теоретичного й емпіричного дослідження концептуально систематизовано такі соціокультурні чинники споживання послуг вищої освіти в регіоні, як пріоритети розвитку, інтереси, цінності, норми, потреби суспільства та його інститутів, держави, регіону, соціальних класів і референтних груп; соціальний статус і стиль життя споживачів освітніх послуг, їх смаки, звички, традиції, поведінкові принципи; сукупна соціальна інформація з різних джерел; демографічні та ситуативні фактори. Розкрито специфіку освітніх послуг, що позначається на організації процесу споживання. Запропоновано методику вивчення цілісної соціальної групи споживачів послуг вищої освіти на базі міждисциплінарного аналізу здобутків теоретичного знання. Простежено вплив трансформаційних процесів на формування системи потреб споживачів освітніх послуг. Досліджено співвідношення інструментальних й експресивних мотивів навчання, канали впливу та інші чинники формування переваг у виборі навчального закладу та спеціальності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*674.58 +
Шифр НБУВ: РА355108

Рубрики:

      
16.

Таран О.А. 
Сучасні аспекти діагностики та профілактики післяопераційного спайкового процесу у жінок репродуктивного віку (клініко-експериментальна робота): автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / О.А. Таран ; Львів. нац. мед. ун-т ім. Д.Галицького. — Л., 2008. — 20 с. — укp.

На підставі вивчення історій хвороби 117-ти пацієнток, що раніше перенесли акушерсько-гінекологічні операції, виявлено основні фактори ризику виникнення спайкового процесу малого тазу, якими є: порушення функції та захворювання травного тракту (гастрит, холецистити, панкреатит, коліт, виразкові хвороби шлунку та дванадцятипалої кишки), порушення обміну речовин, альгодісменорея, наявність крові та навколоплодних вод у черевній порожнині, час операції, крововтрата під час оперативного втручання, шкідливі звички (тютюнопаління, алкоголь) та системні захворювання сполучної тканини. На підставі експериментального дослідження спайкового процесу на 125-ти безпородних білих щурах виявлено порушення мікроциркуляторного забезпечення, проявом якого є зменшення показників електропровідності шкіри паралельно з вираженістю спайкового процесу. Встановлено лікувальний ефект препаратів "Лімфоміозот", "Плацента Композитум" та "Ескулюс Композитум" на етапі раннього післяопераційного періоду", проявом якого є позитивна динаміка зниження больового синдрому, більш швидкий початок перистальтичних шумів і відходження газів, підвищений рівень інтерлейкіну-10 (у 8,5 разів) за нижчих рівнів фактора некрозу пухлини (в 3,5 разів) та судинно-ендотеліального фактору росту (в 2,5 разів), посилення кровообігу в черевній порожнині (гіперемічний і збалансований стани післяопераційного репаративного процесу) та покращання якості життя у післяопераційний період.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р715.7 +
Шифр НБУВ: РА355795

Рубрики:

      
17.

Шапаренко О.В. 
Формування громадянськості в умовах соціокультурних трансформацій українського суспільства: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.03 / О.В. Шапаренко ; Харк. ун-т повітр. сил ім. І.Кожедуба. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Проведено соціально-філософський аналіз процесу формування громадянськості за сучасних умов соціокультурних трансформацій в Україні. Визначено сутність і складові даного поняття, що характеризують його за умов глобалізаційної динаміки. Обгрунтовано концептуальні засади формування громадянськості у суб'єктів освітньої діяльності. Доведено, що розвиток даної якості є основною умовою розбудови громадянського суспільства, досліджено вплив громадянської освіти, що складається із взаємодоповнювальних процесів навчання та виховання, на її формування. Запропоновано визначення громадянськості як такої життєвої позиції, що проявляється в любові до Батьківщини, національній самосвідомості, гідності, громадській активності, законослухняності, а також за допомогою таких актуальних у сучасному світі особистісних якостей, як толерантність, критичне мислення, здатність ідентифікувати себе з певною країною й одночасно відчувати повноправним громадянином планети Земля. Виявлено нові смислові грані поняття "громадянськість", сформовані за сучасних умов переходу до демократичного суспільства, що визначаються як "нова громадянськість". До наукового обігу введено поняття "раціональної громадянськості" як результату цілеспрямованого впливу на особистість у процесі освітньої діяльності, що згодом має стати стійким переконанням особистості на рівні звички. Обгрунтовано основні принципи формування громадянськості за сучасних соціокультурних умов: цілісності, динамічності, узгодженості національного та загальноцивілізаційного. Запропоновано нову домінанту в культурі людини (від "культури бідності" до культури самообмеження населення) як один з головних механізмів забезпечення життєздатності, волі до життя та відчуття себе повноцінним громадянином за сучасних економічних умов країни (онтологічний аспект). Розроблено ціннісно-цільовий підхід щодо формування громадянськості з урахуванням трьох аксіологічних рівнів: громадянськості як цінності державної, суспільної та особистісної. Визначено роль національної ідентичності громадян як важливого чинника побудови громадянського демократичного суспільства (аксіологічний аспект). Виявлено протиріччя між патерналістською ролю політичної еліти в Україні й низьким рівнем її громадянськості та запропоновано дієві засоби його розв'язання шляхом впровадження виховних, зокрема, інноваційних технологій розвитку національної самосвідомості громадян (праксіологічний аспект).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х001.013 + Х809(4УКР)23 +
Шифр НБУВ: РА358162

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
18.

Романишин І.М. 
Формування моральних відносин підлітків в умовах мікросоціуму: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.01 / І.М. Романишин ; Терноп. держ. пед. ун-т ім. В.Гнатюка. — Т., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено вивченню процесу формування моральних відносин підлітків в умовах мікросоціуму - сім'ї, школи, мікрогрупах у процесі організації дозвілля. Визначено структурні компоненти (інтегровані суб'єкти виховної взаємодії, інтелектуальні джерела виховного впливу, Конституція, події та факти сучасної дійсності), фактори (приклад поведінки, моральне ставлення, власні дії суб'єкта взаємин, коректуючі впливи середовища на суб'єкт), етапи (поведінкове уявлення про суспільні відносини, дія (вчинок - звичка - поведінка) як наслідок усвідомлення суспільних відносин, усвідомлення результатів власних дій - моральне переконання, створення суб'єктивної моделі відносин: самостійний намір наслідувати її), засоби та механізми реалізації процесу. Проаналізовано вплив мікросоціуму на даний процес та експериментально обгрунтовано педагогічні умови його оптимізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.352

Рубрики:

      
19.

Дмитренко С.О. 
Чинники захворюваності та смертності в осіб з артеріальною гіпертензією сільської популяції (проспективне популяційне дослідження): Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.11 / С.О. Дмитренко ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2001. — 35 с. — укp.

Вперше вивчено динаміку розповсюдженості артеріальної гіпертензії (АГ) та основних чинників ризику в неорганізованій сільській популяції протягом 10-річного періоду. Досліджено розповсюдженість АГ у селі, її чинників ризику серед чоловіків та жінок залежно від соціальної та професійної орієнтації обстежених. Встановлено розповсюдженість поведінкових чинників ризику АГ у селі не лише окремо, але і у різних комбінаціях серед сільських чоловіків та жінок. Визначено рівень фізичної активності сільської популяції України залежно від віку, рівня освіти, сімейного стану та наявності АГ. Використано під час вивчення звички вживання алкоголю серед сільських жителів частотно-кількісний критерій, що характеризує інтенсивність вживання алкогольних напоїв та регіональні особливості звички поведінки. Висвітлено обтяжену спадковість серцево-судинних захворювань за батьківською та материнською лініями й особливості взаємозв'язку АГ з основними чинниками ризику в сільських пробандів з обтяженою спадковістю. Наведено порівняльну характеристику серед сільських жителів електрокардіографічних змін в осіб з нормальним та підвищеним артеріальним тиском. Виявлено кореляційну залежність між ішемічними змінами на електрокардіографію та чинниками ризику. Досліджено рівень ліпідів у сироватці крові серед сільських чоловіків та жінок залежно від наявності АГ у різних статево-вікових групах. Встановлено відносний ризик розвитку АГ в осіб з надлишковою масою тіла, гіперхолестеринемією та гіпертригліцеридемією. Визначено рівень смертності у сільській популяції України за 3-річний період у розрахунку на 1000 людино/років з урахуванням АГ та чинників ризику. Проведено порівняльну характеристику смертності сільського населення залежно від здійснених заходів щодо первинної та вторинної профілактики АГ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.030-3
Шифр НБУВ: РА313968 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
20.

Кубатко А. І. 
Формування культури здоров'я майбутніх фахівців економічних спеціальностей у процесі прикладної фізичної підготовки / А. І. Кубатко. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єкт дослідження – процес професійної підготовки майбутніх фахівців економічних спеціальностей. Мета дослідження – теоретично обґрунтувати, розробити та експериментально перевірити модель формування культури здоров'я майбутніх фахівців економічних спеціальностей у процесі прикладної фізичної підготовки. Наукова новизна отриманих результатів дослідження полягає у тому, що: уперше теоретично обґрунтовано, розроблено й експериментально перевірено модель формування культури здоров'я фахівців економічних спеціальностей у процесі прикладної фізичної підготовки як відкриту динамічну систему, що включає аналітико-методологічний (соціальне замовлення, мета, завдання, підходи, принципи), організаційний (педагогічні умови, зміст, форми, методи й засоби) та результативний (компоненти, критерії, показники, рівні, результат) блоки; розроблено критерії (аксіологічний, гносеологічно-діяльнісний та поведінковий), показники (мотивація здорового способу життя; обізнаність у сфері культури здоров'я; уміння оцінити стан здоров'я; фізкультурно-оздоровчі вміння; емоційно-вольова регуляція; прагнення до саморозвитку), за якими схарактеризовано рівні (пасивний, елементарний, базовий, високий) сформованості культури здоров'я фахівців економічних спеціальностей у процесі прикладної фізичної підготовки; визначено педагогічні умови формування культури здоров'я фахівців економічних спеціальностей у процесі прикладної фізичної підготовки (формування ціннісного ставлення до власного здоров'я через урахування біологічних (генетичні), фізичних (зовнішнє середовище), соціальних (оточення, умови життя, професійна діяльність) та індивідуальних (шкідливі звички, харчування, особиста гігієна, фізичні навантаження, режим праці й відпочинку тощо) чинників; розвиток навичок подолання негативних впливів на здоров'я у професійній сфері (стресові ситуації, розумова втома, перевтомлюваність, низька рухова активність тощо); сприяння рефлексії, самоконтролю і самооцінці культури здоров'я); уточнено поняття «культура здоров'я майбутніх фахівців економічних спеціальностей» та «формування культури здоров'я майбутніх фахівців економічних спеціальностей у процесі прикладної фізичної підготовки».^UThe object of research is the process of professional preparation of future specialists in economic specialties. The purpose of the study is to substantiate theoretically, develop and test the model of formation of a health culture of future specialists in economic specialties in the process of applied physical training. The scientific novelty of the obtained results is that: for the first time the model of formation of a health culture of future specialists in economic specialties in the process of applied physical training was developed, substantiated theoretically and tested experimentally as an open dynamic system that includes analytical and methodological (social order, purpose, tasks, approaches, principles), organizational (pedagogical conditions, content, forms, methods and means) and effective (components, criteria, indicators, levels, results) blocks; criteria (axiological, epistemological-activity and behavioral), indicators (motivation for a healthy lifestyle; awareness in the field of health culture; the ability to assess health; fitness skills; emotional and volitional regulation; the desire for self-development) are developed, according to them the levels (passive, elementary, basic, high) of the formation of a health culture of specialists in economic specialties in the process of applied physical training are characterized; pedagogical conditions of formation of a health culture of specialists in economic specialties in the process of applied physical training are determined (formation of values to one's own health through consideration of biological (genetic), physical (external environment), social (environment, living conditions, professional activity) and individual (bad habits, nutrition, personal hygiene, physical activity, work and rest, etc.) factors; development of skills to overcome the negative effects on health in the professional sphere (stressful situations, mental fatigue, fatigue, low physical activity, etc.); promoting reflection, self-control and self-assessment of health culture); the concept of " a health culture of specialists in economic specialties " and "formation of a health culture of specialists in economic specialties in the process of applied physical training" are specified.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського